G'I*N-A»P' m. Junqhcuu Recordaantallen graspiepers en spreeuwen; weinig mezen Balans van de vogeltre k WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlüke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Ambassadeur van Israel bezocht firma Enschedé Duif als postpakket Onder Liberiaanse vlag Nieuwe hoofdbode van Haarlems stadhuis Nationaal congres voor goochelaars 1959 Nieuwe telefooncentrale Gevangene ontvlucht Engelse toneelgezelschap op tournee door Rusland AMA TE UR TONEEL „Een feestelijke dag" mmvfflwWê M vm ïmimm >M W&P&M 1 -jij tw0m: m Als opvolger van de heer J. M. F. Meyer, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, hebben B. en W. van Haarlem tot hoofdbode van het stadhuis benoemd de heer J. M. G. A. van Sonsbeek uit Haar lem. De datum van indiensttreding zal na der worden vastgesteld, waarna de nieuwe hoofdbode door zijn voorganger nog ge durende enige tijd zal moeten worden in gewerkt. De heer Van Sonsbeek is 57 jaar en is voordien werkzaam geweest als chef uitvoerder bij de Eerste Coöperatieve As sociatie voor Uitvaartverzorging u.a. in Haarlem. Advertentie ITALIAANSE VERMOUTH ENGELSE GIN P'o*O Per literfles 6,95 L o,o een mm Cooymansproduct BEVALLEN van een zoon: 30 novem ber: L Reijgwart-van Uden; W. M. Opdam- Jansen; N. Hagens-Wielhouwer; 1 decem ber: W. M. C. Jonk-Kenter: 2 december: M. G. Th. Wubbe-Smolennaars; J. Hart- gers-Peters. BEVALLEN van een dochter: 29 no vember: H. G. van der Wielen-van der Heijden; 1 december: M. C. Wildschut-de Zwager; M. W. Overgaauw-van der Krogt; C. J. de Zeeuw-Nijssen; A. A- W. Mes- Copini; 2 december P. V. Kok-op 't Veld; J. Simpelaar-Suurmond; A. Aarts-Zwert- broek. GEHUWD: 2 december: K. H. Hopman en E. Hoetmer; J. N. Angenent en L. B. Olsen; J. W. Minderhout en M. Krook- ONDERTROUWD: 1 december: J. Baan en E. van Steeden; 2 december: A. N. Gort en H. J. Govers. OVERLEDEN: E. Kleijssen. 30 j., Gast- huisvest; R. J. Klei, 5 j., van Moerkerken straat; F. S. W. Verschuur, 52 j-, Mrt. van Heemskerkstraat; C. Plaatzer, 66 j., Bui tenrustlaan; 30 november: J. Ch. Bolder- dijk, 72 j., Veenbergplein; G. H. van Aspe- ren, 70 j., Gasthuisvest; 1 december: J. H. Anslijn, 60 j., Wilgenstraat; B. van den Heuvel-vanEïoorn, 38 j., Spaarne. Advertentie HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.SO {heren) en f 48.SO (dunes) Bij Uw horloger-juwelier 1 Nieuws in het kort Plancommissie Westfriesland. Gede puteerde Staten van Noordholland hebben een provinciale plancommissie voor het ontwikkelingsgebied oostelijk Westfries land samengesteld, waarvan voorzitter is ir. W. J. L. J. Merkx en vice-voorzitter de heer W. Mensink. Als secretaris zal optre den de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Noordholland voor Maatschap pelijk Werk te Haarlem. Spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal niet vrijdag maar zaterdag zijn spreekuur houden. Catharg nebrug. De Catharijnebrug over het Spaarne in Haarlem, die enige tijd met het oog op reparatiewerkzaam heden was afgesloten, is thans weer voor het verkeer opengesteld. Welvaartspeil. Na afloop van een lunch voor leden van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal de heer Jac. Fahrenfort op dinsdag 9 december spreken over „Enige aspecten van ons wel vaartspeil". Vanmorgen hebben de ambassadeur van Israel, de heer H. A. Cidor, en zijn echt genote een informeel bezoek gebracht aan het bedrijf van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Elaarlem. Na dat de hoge bezoekers door de directie waren welkom geheten, werd een uitvoe rige rondgang door het bedrijf gemaakt. Personeel van P.T.T. in Haarlem heeft vannacht bij de post een levende duif aan getroffen. Het dier was verpakt in een oude schoenendoos, waarin twee kleine luchtgaatjes waren gemaakt. Het pakket kwam uit Rijen in Noordbrabant en was bestemd voor een inwoner van Heemste de. De duif had geen drinken tijdens het vervoer in zijn primitieve verblijfplaats. Tegen de afzender wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het nodeloos op kwel lende wijze vervoeren van een dier. Het onder Liberiaanse vlag varende s.s. „Granada", het enige schip dat tijdens de intussen opgeheven boycotactie in de Am sterdamse haven werd verwacht, liep dins dagavond in IJmuiden binnen. Bankwezen. Vrijdagavond 19 decem ber zal de heer Th. Rebholz voor de Aca demie voor voortgezet economisch onder wijs in het Lourens Costerlyceum spreken over „Het bankwezen in internationaal verband". 7iV DE ZES weken van 28 september tot 9 november, waarin de Vogelwerk- «roep Haarlem haar dagelijkse waarnemingen aan de Boulevard te Bloemendaal cn op andere posten heeft verricht, was het over het algemeen rustig herfstweer en ongewoon zacht. Alleen midden oktober zijn et\ enige dagen met storm en harde wind geweest. Dagen met oosten- en noordoostenwind kwamen niet voor, evenmin als dagen met noordwestenwind en gure hagelbuien. In het algemeen was de wind, gunstig voor een langs de kust gestuwde trek, een voorwaarde om veel vogels te zien. Verscheidene soorten stelden hierin niet teleur. Er werden op onze kustpost te Bloemendaal nog niet eerder zoveel spreeuwen geteld als dit jaarnamelijk een totaal van 240.000 tegen 156.000 in 1957, hetgeen toen al een record was. Het verloop van deze spreeuwentrek was normaal: tot eind oktober acregelde doortrek in kleinere hoeveelheden, waarna plotseling de aantallen zeer sterk stegen. Zo trokken er in de eerste week van november op gunstige dagen tienduizenden per ochtend langs de kust. De recorddag was 2 november met 75.000 in drie uur. Evenals vorige jaren werd weer enige malen een witte spreeuw cezien. Men beweert wel eens, dat deze albino's door hun soortgenoten worden Verstoten, maar hier vlogen ze gewoon in de troep mee. Het aantal waargenomen vinken, 44.000 in totaal, was normaal, evenals het ver loop van de vinkentrek. Het hoogtepunt viel op 12 oktober met tienduizend vinken. De eerste dag met sterke vinkentrek was op 7 oktober en volgens ontvangen be richten was deze trekgolf op 3 oktober het Duitse Oostzee-eiland Fehmarn bij Dene marken gepasseerd. Hieruit blijkt, dat de vinken de afstand van Fehmarn naar de Noordzeekust in vier dagen hebben afge legd, waarvan dan waarschijnlijk nog één dag uitviel voor de trek wegens harde noordwestenwind. Per trekdag, waarop on geveer vier uren gevlogen wordt, hebben deze vogels dan circa 180 km afgelegd. Het meest opvallende van deze herfst- trek was het buitengewoon grote aantal graspiepers. Bij het begin van de waar nemingsperiode was de trek van deze pie pers al in volle gang. De topdag viel op 10 oktober met het voor graspiepers enorme aantal van 3300. Zoals gewoonlijk duurde de hoofdtrek van deze soort tot midden oktober, waarna nog kleine aan tallen tot in november doortrokken. To taal werden 13.800 piepers genoteerd, het geen bijna driekeer zoveel is als in het vroegere topjaar 1956 en zeskeer zoveel als normaal. Deze soort moet het wel heel gunstig getroffen hebben met het broeden en het grootbrengen van de jongen. Of de andere weidevogel, de veldleeuwerik, ook zulke goede broedresultaten gehad heeft, is uit Advertentie Twee die elkaar met Sint Nicolaaè echt verrassen. Voor hem een Braun Combi. Voor haar een Braun Multimlx. Geschenken dia dagelijks genoegen geven. Braun Combi voor mesglad sneller en L comfortabeler elek- ft- trisch scheren. Met «B mw—-= I tondeuse in luxe j| - I 59.75 HBP I Braun Multimlx do elektrische keuken machine, waarmee U iedere dag werk en tijd bespaart, bezuinigt en ge zondere maaltijden maakt (400 Watt, schakelaar voor 3 standen) f 119.. Shaver-folder nr. 1088 en Multimlx- folder nr.414/2 bij Uw handelaar of de Importeur N.V. Hapë, Amsterdam-C, Tel. 63957 (4 lijnen) Gev. 1913. de waargenomen doortrek niet op te ma ken. De leeuweriken trekken niet zo dicht langs de kust; vele gaan over zee of nemen hun weg over de weilanden. Op 18 en 19 oktober was er echter bij uit zondering wél een sterke leeuwe- rikentrek langs de kust. Dit waren merkwaardige trekdagen met een vrij harde wind uit de noordwest hoek. Toen trokken ook de koperwieken in flink aantal over de hele breedte van het duin tot aan de zee, ofschoon ze nor maal de binnenduinrand volgen. Weinig roeken De bonte kraaien arriveerden dit jaar laat. De eerste werden 14 oktober gesigna leerd; daarna trokken ze in normaal aan tal door. De roeken en kauwen, die anders in grote gemengde troepen plegen langs te trekken, hebben wij dit jaar gemist. Slechts sporadisch vlogen er wat roeken en ook de kauwen bleven gering in aantal. In vinkerstermen gesproken was het een goed sijzenjaar. Het aantal doortrekkende sijsjes kan namelijk van jaar tot jaar sterk ver schillen. Een kepenjaar was het bepaald niet. In de bossen aan de binnenduinrand waren tussen de vele vinken, die zich aan de rijke oogst van beukenootjes te goed deden, maar enkele van deze oranjevinken te zien. Er zijn verder weinig trekkende mezen waargenomen. Van de lijstersoorten was de koperwiek het talrijkst. Op verschei dene avonden is ook nachttrek van koper wieken gehoord. De trek van lijsters kan het best beoordeeld worden naar de resul taten van de waarnemingsDosten aan de binnenduinrand en on plaatsen in het binnenland, zoals de posten te Wageningen. Hengelo en Tilburg. Grote lijsters waren er meer dan normaal en er werd geregeld mereltrek geconstateerd. Te Castricum zag men op 24 en 25 oktober het uitzonder lijk grote aantal van respectievelijk 500 en 150 merels langs trekken. Over het alge meen werden daar veel meer lijsters waar genomen dan te Bloemendaal aan Zee.' het geen ongetwijfeld toe te schrijven zal zijn aan de geringere breedte van de duinenrij ten noorden van Castricum. waardoor de lijsters daar dichter bij de kust vlieden. De trek van kramsvogels was zeer matig. Op merkelijk was nog de late waarneming oo 1 en 12 oktober van enkele gierzwaluwen. De binnenduinDOst te Velsen-Noord con stateerde verplaatsingen van houtduiven vooral in de tweede helft van oktober en be<*in november. Vergelijking van de bevindingen van de beide kustnosten Bloemendaal en Castri cum toonde aan, dat het trekverloon on beide plaatsen parallel liep. Ook de waar nemingen te IJmuiden, toonden geen grote afwijkingen. Er waren enkele perioden met kieviten- trek, namelijk 28 en 29 september, 3 tot 5 oktober, 18 en 19 oktober en 2 november. Voorts werden nog waargenomen: rinq- m.ussen, die regelmatig in flink aantal doortrokken, kneutjes, groenlivaen, een enkele boomleeuwerikwitte kwikstaarten, tortelduiven, holenduiven, putters, rietgor zen, su.eeuwgorzen, zwarte kraaien, Jan van Genten, zilverplevieren, soerivers, smellekens, buizerden en als zeldzaam heden een stormvogeltje en een zeearend, van welke laatste soort er in Zweden nog slechts veertig paren broeden. Toen bij het scheiden van de markt de wind naar het noorden ruimde en de trek vrijwel afgelopen was, verschenen de barmsijsjes en de fraters, twee vinkachtige soorten, die in het hoge noorden broeden en bij ons de winter doorbrengen. Liet nationaal congres voor de goochel kunst, dat jaarlijks onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie wordt georga niseerd, wordt in 1959 op 17, 18 en 19 juli in de Twentse Schouwburg in Enschede gehouden. Dit is de nieuwe telefooncentrale in Aerdenhout, die opgetrokken is in een stijl, die zich aanpast aan de woningen in dit villadorp. Uiterlijk heeft de cen trale, die schuin achter het postkan toor op de Aerdenhoutse Duinweg ligt, eerder iets weg van een oude kapitale boerderij, dan van een gebouw, waar een moderne technische apparatuur in is gehuisvest. Zoals wij maandag reeds schreven, zal de nieuwe centrale drie duizend nummers krijgen te verwer ken, met uitbreidingsmogelijkheden tot tiendxdzend aansluitingen. De nummers van de nieuwe abonnees worden reeds opgenomen in de plaatselijke telefoon gids, die in januari zal verschijnen en verder in de districtsgids van het dis trict Haarlem, die in november van hel volgend jaar verschijnt. In tegen stelling tot hetgeen wij maandag mee deelden, zal het niet mogelijk zijn rekening te houden met verlangens van mensen, die een bepaald telefoon nummer willen hebben. Uit het Huis van Bewaring te Dordrecht is vannacht ontvlucht de 29-jarige auto monteur G. R. T. uit Laren, die in voor arrest zat, verdacht van het plegen van tientallen inbraken. De man heeft door verbreking van traliewerk kans gezien zich een weg naar de vrijheid te banen. Hoe dat in zijn werk is gegaan en of hij bij zijn geslaagde poging tot ontvluchting hulp van buitenaf heeft gekregen, staat nog niet vast. LONDEN (UPI) Het voltallige toneel gezelschap van het Shakespeare Memorial Theater, musici en technici inbegrepen, zal op 8 december vertrekken voor een eerste tournee door de Sovjet-Unie, zo is dinsdag medegedeeld. Het gezelschap van zeventig leden wordt geleid door Michael Redgrave, Dorothy Tutin, Richard Johnson en Angela Badde- ley. Tijdens de Russische tournee zullen drie toneelstukken worden opgevoerd, die bij het Russische publiek het best bekend zijn. Het zijn „Romeo en Juliet", „Ham let" en „Twelfth Night." In Moskou wor den vijftien en in Leningrad elf voorstel lingen gegeven. De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" is het tweede ensemble dat door een jury, bestaande uit de heren dr. P. Brommer, Jacques Ringel en Bert Pijpers, werd beoordeeld in de vierde ron de van de door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap georganiseerde to neelwedstrijd. Het is misschien wel in teressant nog even te herinneren aan de verenigingen, die in vorige seizoenen de fraaie wisselbeker voor een jaar in haar prijzenkast mochten opnemen. Dit waren dan de arbeiderstoneelvereniging „PAL- VU" uit IJmuiden in 1955 en 1956, respec tievelijk met „School der dapperen" en „Het laatste bedrijf" en de toneelvereni ging „Jan van Dommelen" uit Santpoort in 1957 met Arthur Millers „Mijn zoons". Laatstgenoemde vereniging heeft het bezit van deze trofee verdedigd met drie voorstellingen in zaal „Zomerlust" te Santpoort van „Een feestelijke dag" (Red letter day), toneelspel in drie bedrijven door Andrew Rosenthal. De eerste opvoe ring werd door de jury bezocht Het ver haalt van een toch wel enigszins trieste dag uit het leven van Lora Sutherland. Namelijk de dag waarop zij „Abraham ziet", zoals dat heet. Lora heeft deze vijf tigste verjaardag reeds lang gevreesd en zij is diep beledigd, wanneer haar omge ving dit feit telkens onbewust, maar daar om niet minder overtuigend komt bevesti gen. Hoe Lora zich ten slotte met de werke lijkheid verzoent en daarbij zelfs met vreugde kennisneemt van de aankondiging dat zij binnenkort grootmoeder zal zijn. heeft de auteur met een badinerende hu mor in zijn stuk verwerkt. Misschien her innert de toneelliefhebber zich deze gees tige historie nog door de opvoeringen, wel ke de Haagse Comedie met Ida Was serman en Bob de Lange en onder regie van Jan Retèl destijds van dit stuk heeft gegeven. Bij het weerzien hiervan werd ik opnieuw getroffen door de char mante dialogen en de grappige situaties, waardoor de toeschouwer zich geen ogen blik verveelt. Voortreffelijk is ook de ma nier waarop de door ervaring wijs gewor den Jane Cooper door de schrijver werd gekarakteriseerd. Verdere détails moeten voorlopig onbesproken blijven, omdat het juryrapport dient te worden afgewacht. Maar met het vermelden van het bijzon der grote succes bij het publiek menen wij ons boekje niet te buiten te gaan. Jan van Dam Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5