Marianne en Hansje winkelen voor Sint P| I BIJ DE FOTO'S HIERNAAST Trapgevel aan Gedempte Oude Gracht in 17de-eeuwse glorie Restauratie voltooid HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Betere werkmethoden in bollenbedrijf mogelijk KROUWELS Jongen sloeg op fiets over de kop Afscheid gemeente secretaris van Heemstede Of er verschil tussen geneversis GENEVER f 8.25 per hele liter Vrachtauto gekanteld: bestuurder gewond Motorrijder reed na aanrijding door Lieven de Keyschool WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 I lil 111 tÜS S1A?£H HET WAS STIL in het Madrileense paleis van Sint Nicolaas. De avond was gevallen. De maan stond helder en bol aan de hemel en scheen oudergewoonte tussen de bomen. De Zwarte Pieten waren al naar bed. De Sint zat met de Hoofdpiet op zijn kamer. Een late wandelaar, die zich naar huis spoedde, zag hoog in de blinkend witte muur van het paleis een verlicht venster. ,,De goede Sint werkt nog", dacht hij. Maar de Sint en zijn hoofdpiet zaten stil voor de prachtig gebeeldhouwde middeleeuwse tafel. Zij piekerden. „Tk moet iets aardigs bedenken voor die kinderen. Iets leuks. Weet jij wat, Piet één?" zei de Sint plotseling en verbrak daarmee het zwijgen op zijn kamer. „Tja, daar vraagt U mij wat. Ik heb geen leuke ideeën. Ik voer Uw orders altijd uit. Zoete kinderen pakjes geven en stoute kinderen de roe. Maar ideeën? Nee, die heb ik niet." De Sint zuchtte en piekerde voort. En ineens verscheen er een glimlach op zijn oude gelaat. De sneeuwwitte haren van zijn baard gingen glinsteren. „Ik heb hèt, Piet één!" riep hij enthousiast. „We laten twee kinderen nu eens een keer zelf voor Sint Nicolaas spelen. Ga achter de cadeau-telex zitten, dan seinen wij het plan onmiddellijk naar de krant. Ik heb daar goede relaties Een beetje onwennig nog beginnen de jongelui aan de rondtocht door het paradijs van Sinterklaas. Goed kijken en zorgvuldig kiezen is de boodschap! Even proberen dat ding doet het uitstekend. ie Ook het oor wil dat. Een vrolijk plaatje animeert trouwens de kooplust, ie Gepakt en gezakt en hoogst voldaan. Uitblazen in een restaurant en de verkregen scnatten critisch bekijken dat ts een waardig sluitstuk van een verm.oeiende doch Interessante kooprniddag EN ZO KWAM over de telex bij onze krant het volgende bericht binnen: „madrid 0 2.30 stop twee kin deren mogen voor sint nicolaas spelen stop sint nicolaas heeft daarvoor uitver koren hansje prins uit de eikenstraat en marianne handgraaf uit de orionweg stop mogen ieder vijf en twintig gulden naar eigen inzicht besteden stop moeten wel zoveel mogelijk kopen stop moeten aantonen dat er voor weinig geld ook veel te koop is stop maak het voor mij in orde stop w. g. sint nico laas. sluiten". EN TOEN BEGON het feest. In een groot warenhuis sloof Hansje trap op en trap af. Hij wist niet, wat hij voor het geld moest kopen. Hij woog dinky- toys in zijn handen. Staarde naar dozen vol met speelgoed. Zat op zijn knietjes op de grond met een elektrische auto. Graaide in bakken vol met kleine autotjes, doosjes krijt, poppen, ballen, spoortreintjes en cowboy-hoeden. Hij pakte een compleet cowboypak, zei timide, dat hij zo'n pak leuk vond. Het kostte echter 21,95 en dat vond de kleine man toch te veel. Hij wilde voor zijn vijfentwintig gulden het liefst, de hele wereld kopen Gaandeweg werd hij wat rustiger en op een gegeven moment had hij toch de keu ze voor zichzelf bepaald. Een bruine cow boyhoed van f 3,45 en een verrekijker van 2,90. De ho^d hield hij op en de verrekij ker hing hij om zijn hals. Hansje zette zijn cadeau-tocht voort 9 9 9 en ging nu pas echt voor Sint Nicolaas spelen. Hij rekende en rekende en kocht voor zijn zusje een fraai nagel garnituur voor 2,25, een paar hand schoenen voor 3,95 voor zijn moeder en voor zijn broer een paar voetbal kousen voor 3,50. Zijn vader be dacht hij met een nieuw scheerap- paraat: 2.- en voor zijn vriendjes en ook nog voor zijn huisgenoten kocht hij voor 7,- een geweldige lading snoep. Een marsepeinen worst voor zijn vriend in het wagentje en ham- stervoer voor zijn hamsters. Hans was klaar. Hans met de bruine cowboyhoed en de verrekijker glom van genoegen en hield zijn schatten nauwkeu rig in het oog. MARIANNE WINKELDE rustig en pre cies. Ze zocht in de „hoornen des over- vloeds" naarstig naar leuke en niet al te dure geschenken voor de kinderen uit haar straat. Ze kocht boetseerklei, een bal, pak papier om de cadeautjes leuk te kunnen in pakken, een blokkendoos voor een hele kleine peuter van tweeëneenhalf, pren tenboeken voor twee van vier, plastic autootjes, kralen. Met een arm vol speelgoed wandelde zij door de winkel „Heb je er plezier in, Marianne?" „Plezier? Ik vind het fan tastisch. Vijfentwintig gulden is een hele boel geld, weet u dat wel?" Rustig rekende zij af. Een doos vol speelgoed voor 9,33. „Hoe bestaat het" dachten wij. „En nu naar de snoepwinkel!" commandeerde Marianne. Zeer velen waren dinsdagmiddag naai de „Nachtegaal" in Lisse gekomen om de l.eer Keyzer ec. drs. te horen spreken over werkmethoden in het bloembollenbedrijf. Hoeveel nut zo'n onderzoek kan hebben, bewees de heer J. van Nieuwkoop, voor zitter van de R.I.V.I.B. aan de hand van de cijfers uit het. jaarverslag van het PVS. Er worden jaarlijks bijna een miljard hya cinten, tulpen en narcissen uitgevoerd en 1,3 miljard stuks bijgoed. Als men kans ziet de kosten met een tiende cent per st.uk te verlagen dan wordt in totaal 2l/z miljoen gulden verdiend. De heer Keyzer maakte in zijn duidelijke betoog een eind aan het fabeltje, dat het verbeteren van de arbéidsmethoden grote investeringen zou kosten. Hij verklaarde de aanwezigen, dat een goede .organisatie enorm veel wachten kan voorkomen. Zijn beweringen kon hij staven' met vöórbeel- den uit de praktijk van het bloembollen vak. Nadrukkelijk wees hij er op, dat de be reidheid tot werken zeer groot is in het bloembollenvak: De werknemers zien niet op tegen zware en langdurige arbeid. In tegendeel: zij zijn trots als er een grote hoeveelheid „weggepakt" is. Juist om deze werkwilligheid gaat het. De mens is de oudste produktiefactor en hij wordt niet als zodanig bekeken. De machines worden met grote zorg gekocht, de gebruiksaanwijzing wordt bestudeerd. Men weet echter niet, dat voor de mensen ook „gebruiksaanwij zingen" bestaan. Werk dat ogenschijnlijk gemakkelijk is kan zeer vermoeiend zijn. omdat de mens gedwongen wordt in verkeerde houdingen te werken, waardoor veel energie wordt verspeeld. Een groot gedeelte van het overwerk kan worden voorkomen als men de organisatie van zijn bedrijf goed regelt. Een onderdeel hiervan is de voorraadadministratie. Is deze niet goed, dan mankeert er meteen iets aan het „zenuwstelsel" van het bedrijf. Zeer opvallend is dat men het werk zo slecht controleert, en nog steeds niet de beste methoden van allerlei eenvoudige werkzaamheden heeft ontdekt. Men weet nog niet waar de meeste beschadigingen aan de bollen worden veroorzaakt. Er zullen in het voorjaar cursussen wor den gegeven, waar men voorlichting zal geven over de werkmethoden. Hoofdzaak van alles is echter, dat men gaat nadenken over de organisatie van zijn bedrijf. Advertentie 50 jaar ervaring TEIEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 In het Van der Aartsportpark in Haar lem-Noord is dinsdag om tien over twaalf een twaalfjarige jongen uit de Vrijburg laan in Overveen met zi.in fiets over de kop geslagen, doordat zijn gymnastiekschoenen, die aan het stuur hingen, tussen de spaken van het voorwiel raakten. Met een hersenschudding, een gebroken linkeronderarm en een schaafwond aan het gezicht werd de knaap per G.G. en G.D. naar het St. Joannes de Deoziekenhuis ver voerd. Op 31 december zal de heer Th. M. Schelling aftreden als secretaris der ge meente Heemstede. Een huldigings-comité heeft zich gevormd om hem bij gelegen heid van dit afscheid een geschenk aan te bieden namens de burgerij van Heemstede. Hoewel dit comité getracht heeft alle in woners van Heemstede per circulaire te bereiken, is gebleken, dat sommigen deze circulaire niet hebben ontvangen. Daarom wordt thans meegedeeld, dat men bijdra gen voor een afscheidsgeschenk kan stor ten bij de Twentsche Bank in Heemstede. Het gevoel, dat een historisch bezit voor lopig weer is gewaarborgd, bekruipt me nige Haarlemmer, die zijn blik laat op klimmen tegen de trapgevel van hel pand Gedempte Oude Gracht 42, waarvan de restauratie dezer dagen gereed is gekomen. Het bouwbedrijf B. Klein Schiphorst heeft deze zeventiende-eeuw se gevel onder lei ding van de architect Henry L. Klein Schiphorst en volgens de aanwijzingen van de afdeling Monumentenzorg van Open bare V/erken een ware verjongingskuur doen ondergaan. Het bovengedeelte helt zo- q.ls het deze gevels past een beetje nuaf 'voren, zódat het geheel met zijn prachtige stenênpa troon, 'iijh zeventiende-eeuWse ruitjes en zijn flonkerende obelisk als kroon op het werk, als het ware een hoofs buiginkje maakt naar het moderne straat beeld. De verjonging valt temeer op naast de gevel van hetzelfde type op de hoek van de Zuiderstraat. stenen van een verflaag ontdaan en ge wassen. De oude voegen werden uitgehakt en opnieuw ingevoegd met specie van de oude samenstelling. De ramen werden op alle etages vernieuwd, zoveel mogelijk overeenkomstig aan de oorspronkelijke toestand. Op de tweede etage zaten bij voorbeeld ramen met kruisroeden, waar van de bovenramen uit glas en lood be stonden. Voor het gelijkvloerse gedeelte werden door de architect verscheidene ontwerpen gemaakt en van dat, wat thans uitgevoerd is kan men zeker zeggen, dat het harmonieert met de rest van de gevel 'Ook aan de ornamenten is alle aandacht besteed: de houten versiering van het bovenlicht is nog niet aangebracht, maar wij zagen deze op een tafeltje gereed lig gen, het kraagsleentje, een leeuwenkop, is grondig gereinigd en ook de obelisk, die geschraagd door een anker, op de top van de gevel stond, is schoongemaakt en met bladgoud bedekt, waarvan nog sporen waren aangetroffen. Inwendig werd het pand uiteraard niet in de oude toestand hersteld maar aangepast aan de eisen van een winkelbedrijf. Een onderzoek heeft wel de oude indeling aan het licht ge bracht. De plaats van de schouw werd teruggevonden en de kapconstructie bleek nog geheel hetzelfde te zijn als in de eerste helft van de zeventiende eeuw, toen blij kens een oud verpondingsregister het pand bewoond werd door Jacob Thieleman(s). Nog dit jaar zal de heer Wilkes, wiens be drijf (elektrische- en huishoudelijke ar tikelen, rijwielen en radio-onderdelen) thans geheel geconcentreerd is aan de overkant op nummer 11b, er een nieuwe zaak in openen. Advertentie Vraag Uw slijter, ober of barman ZKKROUZ>E^LTJ jgeneveb Dan proeft U het. WF is "extra" gebeid, dus extra zacht, maar toch robuust van karakter. Doe als de Ware Fijnproever. Spreek „klare" taal en bestel Deze foto toont de gevel van het pand 42 (rechts) in de oude toestand. Zij is alweer verscheidene jaren voor de res tauratie genomen- Aan de gevel waren door een volgende bewoner inmiddels nog meer wijzigingen aangebracht. Zo werden bijvoorbeeld de bovenramen op de eerste en tweede etage door glas- in-lood vervangen. Maar wanneer men nu nog een foto ziet van de straat, waarin de gevel van num mer 42 ruim een jaar geleden nog ver keerde, dan ziet men tevens, waarom het herstel ervan een nóg dringender zaak was dan die van het pand ernaast. De top van de gevel was langzamerhand door ver wering zo bouwvallig geworden, dat de heer P. Wilkes, die de eigenaar ervan is, een speciale verzekering had afgesloten ingevolge zijn aansprakelijkheid voor „val lend gesteente" op het drukke trottoir. Het met gemeentesubsidie en hopelijk ook met rijkssubsidie uitgevoerde werk werd na langdurige voorbereidingen op papier in samenwerking met de afdeling monumentenzorg in de laatste week van september begonnen. De zes trappen aan weerszijden van de gevel moesten geheel worden vernieuwd evenals het muurge deelte ter hoogte van de bovenste vier trappen. Over de gehele gevel werden de De gevel van Gedempte Oude Gracht nummer 42 in hernieuwde glorie. Die van het pand ernaast (hoek Zuider straat) steekt er nu uiteraard nogal bij af en het zou toe te juichen zijn als ook daarvoor restauratie mogelijk zou zijn. Het is dan wel geen tweelinggevel (zij heeft zeven inplaats van zes trap pen en is van nog oudere datum) zodat het verschil tussen beide niet storend is, maar ook deze gevel is er dringend aan toe. in de nieuwe kneepfles Wynand Fockink Anno 1679 Op het gemeentelijk opslagterrein aan de Spaarndamseweg in Haarlem is dinsdag middag om tien over half vier een vracht auto bij het lossen van grind omgeslagen. De bestuurder, een 49-jarige Haarlemmer, sprong uit de kantelende wagen en viel daarna over enkele oprijplaten. Hij kreeg een bloedende hoofdwond en klaagde over pijn in borst en rug. Per G.G. en G.D. werd hij naar het Marinehospitaal in Overvéen vervoerd. Op de Grote Markt in Haarlem is dins dagmiddag om tien voor half zes een 88- jarige inwoner van Haarlem bij het over steken door een motorrijder aangereden. De man viel op de weg en kreeg schaaf wonden aan het gezicht. De motorrijder vervolgde zijn weg zonder zich om de be jaarde man te bekommeren. De politie verzoekt getuigen zich te melden. B. en W. van Haarlem hebben besloten de nieuwe school voor individueel lager nijverheidsonderwijs, die voorlopig in de Schoterstraat in Haarlem wordt gehuis vest, de naam Lieven de Keyschool te geven. Lieven de Key was de beroemde bouw meester, die in 1601 de Haarlemse Vlees hal bouwde. Hij is geboren in 1560 in Gent en kwam in 1591 naar Haarlem, waar hij twee jaar later tot stadstimmerman en steenhouwer werd benoemd en waar hij in 1627 overleed. Het is een aardige ge dachte de nieuwe school, waar jongens onder meer onderricht zullen krijgen in het timmermansambacht, te noemen naar de beroemde zeventiende eeuwse Haarlemse stadstimmerman.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7