GISPEN Adenauer pleit voor een Westduits eenheidsfront Kort en bondig Journalist Fabius heeft krijgsraad beledigd Thijs deTuinman zegt V Kruideniers willen doorgaan met verkoop van boeken Tijd nog niet rijp voor vredesverdrag Tegetistrijdige verklaringen van beëdigde hoofdgetuigen 9 1 m i1 Russen dringen bij Japan aan op neutraliteit Brits schip „Hildebrand" in tweeën gebroken Fel debat over Cyprus in de politieke commissie Griekse minister: Londen dreigt met burgeroorlog Autobusincident te Birmingham in Alabama Bezwarende cijfers in proces tegen Koch Nieuwe Nederlandse super tanker in Rotterdam Visser redde piloot van in zee gevallen lestoestel OFFICIER VAN JUSTITIE CONCLUDEERT: N. Blok in Nijmegen gehuldigd Drie doden in het verkeer WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Bonn) Voor de eerste keer sedert het ontstaan van de Westduitse bondsrepubliek in 1949 heeft bondskanselier Adenauer opgeroe pen tot een eenheidsfront van alle West duitse en Westberlijnse politieke partijen, gij verklaarde gisteren te Bonn voor de Bondsdagfractie van zijn Christen demo cratische Unie: „alle Duitsers moeten aaneengesloten en als een eenheid naast Advertentie elkaar staan. De partijbelangen dienen achter het belang van het vaderland te ko men". Van socialistische zijde is hierop nog geen rechtstreeks antwoord gegeven. Deze verklaring, een gevolg van de spanningen rond West-Berlijn, is uit Ade nauer's mond opzienbarend, zelfs onder de huidige omstandigheden. De bonds kanselier staat er namelijk op te allen tij de regering en oppositie zo scherp moge lijk van elkaar te scheiden. Zijn aanvallen op de socialistische oppositie-partij, de S.P.D., zijn welhaast berucht geworden, ook de laatste maanden. Men mag even wel zeer betwijfelen of er spoedig een re gering van een nationale unie zal komen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn, zoals in bepaalde Westduitse kringen wordt gesuggereerd. Zover zal Adenauer's bedoeling bepaald niet gaan. Adenauer verklaarde gisteren voorts, dat het de Russen er om gaat het aanzien van West-Duitsland in de westelijke we reld omlaag te halen. Hij kondigde een uit gebreid Westduits antwoord op de Rus sische nota aan. Hij herinnerde aan het pact, dat Stalin in 1939 met Hitier sloot over de deling van Polen en aan de samen werking van de Sovjet-Unie met de Reichs- wehr, de goedgeorganiseerde rest van het Duitse leger na de eerste wereldoorlog. Hij noemde de actie van de Russische mi nister-president Kroesjtsjev inzake West- Berlijn de strijd van een slavenhandelaar tegen de vrijheid en zei ervan overtuigd te zijn, dat wanneer het Westen standvastig blijft, de Sovjet-Unie bereid zal zijn tot onderhandelingen, die lang zouden kun nen duren, maar tenslotte zouden leiden tot een voor Duitsland gunstig resultaat. Van belang was Adenauer's opmerking dat onderhandelingen met de Russen over een vredesverdrag op het ogenblik niet mogelijk zijn, omdat het probleem van de Duitse oostelijke grenzen (met Polen en de Sovjet-Unie) nog niet opgelost kan wor den. Bovendien zal een vredesverdrag slechts met een Duitse regering kunnen worden gesloten, die zowel Oost- als West- Duitsland vertegenwoordigt en die steunt op een op vrije verkiezingen gebaseerd parlement. Aanleiding Adenauer meent dat de Russische agres siviteit tegen West-Berlijn een gevolg is van de veranderingen die zich de afgelo pen zes maanden in West-Europa hebben voorgedaan, met name het aan de macht komen van generaal De Gaulle in Frank rijk. Het Kremlin zal de hoop hebben ge koesterd te kunnen samenwerken met De Gaulle, indachtig het Frans-Russische ver drag dat De Gaulle in 1944 te Moskou heeft gesloten. Na de Frans-Westduitse bespre kingen te Colombey-les-deux-Eglises in september, die volgens Adenauer neerkwamen op een duidelijke afwijzing van de Sovjet-Unie, ontstond de Russische politieke agressiviteit. De bondskanselier trok als de slotsom van zijn beschouwingen, dat het Westduit se volk en de Westberlijners een eenheid moeten vormen voor het behoud van hun bestaan. Hij acht een parlementair debat te Bonn over de buitenlandse politiek op dit moment nutteloos, omdat het zijns in ziens in de communistische landen kan wor den uitgelegd als een uiting van vele me ningsverschillen, die in de bondsrepubliek zouden leven. Afleiding Concluderend kan men van Adenauer's belangwekkende rede zeggen, dat de Westduitse regering niet van plan is zich bij ieder westelijk voorstel inzake Berlijn neer te leggen. Men wil niet terugvallen op een vredesverdrag zonder voorafgaan de vrije verkiezingen. Voorts meent men dat de Russische nota in de eerste plaats gericht is op de westelijke eenheid en in het bijzonder op West-Duitslands plaats in de NAVO en in andere westelijke in stellingen. Ook gaat Adenauer er van uit dat er in Rusland zelf plannen zijn (school hervorming, het debat met de aanhangers van Malenkov) die een buitenlands politie ke afleiding voor Kroesjtsjev en zijn vrien den noodzakelijk maken. Hard blijven en niet toegeven, daarop komt Adenauer's advies voor het komende westelijke ant woord op de Russische nota, ook thans weer neer. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft de Japanse regering er in een dinsdag te Moskou overhandigde nota op gewezen, dat Japan een bijdrage zou le veren tot de zaak van de vrede door een neutraliteitspolitiek en dat de Sovjet-Unie bereid is de neutraliteit van Japan te eer biedigen, aldus meldt „Tass". Dc belangen van het Japanse volk en van de vrede zullen er mee gediend zijn als Japan de militaire verplichtingen, „die het land zijn opgelegd", verwerpt, een einde maakt aan het voortbestaan van buiten landse militaire steunpunten op zijn grondgebied en de buitenlandse troepen van zijn grondgebied laat terugtrekken, aldus de nota. De nota werd door de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, overhandigd aan de Japanse ambassa deur, Kadowaki. Volgens de Russische re gering is het Amerikaans-Japanse bevei ligingsverdrag gesloten tegen de wil van het Japanse volk in. Nt7 14 maanden op de rotsen LISSABON, (UPI) Het Britse schip „Hildebrand", dat veertien maanden lang op de rotsen nabij de ingang van de haven van Lissabon vastgezeten heeft, is thans in de hevige branding in tweeën ge broken. De „Hildebrand" strandde in septem ber 1957 en was niet vlot te krijgen. Begin 1958 kocht een Portugese zakenman het wrak met de lading. Ook hij slaagde er niet in het schip te redden, maar hij wist tenminste een deel van de lading te ber gen, onder meer vrachtauto's en personen wagens. Het schip, dat 7.735 ton mat, fungeerde al die tijd als een attractie voor toeristen en badgasten. Op het ogenblik dat de Hil debrand in tweeën brak. bevond zich cén man aan boord. Omtrent diens lot is nog niets bekend. NEW YORK (UPI) Tijdens de be handeling van de kwestie-Cyprus in de eer ste politieke commissie van de UNO-As- semblee heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff de Britse re gering ervan beschuldigd met burgeroor log op Cyprus te hebben gedreigd, als een argument voor verdeling van het eiland in een Grieks en een Turks gedeelte. Minis ter Averoff legde zijn verklaring af naar aanleiding van het oordeel van de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Za ken Noble over een door India voorgestel de resolutie. Onder andere had Noble ver klaard dat de tegenstanders van verdeling van Cyprus wel dienen te beseffen dat de voorstanders zich tegen verdeling zullen kunnen verzetten met als gevolg een bur geroorlog, of een nog groter conflict. „De Britse afgevaardigde heeft hiermee de Turkse Cyprioten stilzwijgend uitgeno digd hun Griekse medebewoners van het eiland uit te moorden", aldus minister Averoff. (Reuter) België heeft een zevende ontwerp-resolutie ingediend, waarin de UNO-Assemblee er bij alle betrokkenen op aandringt alle mogelijke middelen te ge bruiken om een einde te maken aan de ge welddaden en hen aanbeveelt de pogingen in die richting te hervatten en voort te zetten in een geest van samenwerking om tot een oplossing te komen die in overeen stemming is met het UNO-handvest. De Belgische vertegenwoordiger, Nisot, zei, dat naar het oordeel van zijn regering de kwestie-Cyrpus niet tot die problemen be hoort waarvoor de bemiddeling van de UNO moet worden ingeroepen. Perzië heeft voorgesteld een rondetafel conferentie over Cyprus uit te schrijven, dit in de geest van het voorstel van de algemene secretaris der NAVO, Spaak. De Perzische ontwerpresolutie, waarin een beroep word gedaan tot hervatting van de Brits-Grieks-Turkse onderhandelingen, met deelneming van vertegenwoordigers der Griekse en Turkse Cyprioten, is daar toe gewijzigd. BIRMINGHAM (AFP) Te Birming ham in de Amerikaanse staat Alabama zijn dertien negers, onder wie twee predi kanten, tot gevangenisstraffen en boeten veroordeeld, omdat zij hadden geweigerd gehoor te geven aan een bevel van een autobuschauffeur om achterin te gaan zitten. De twee predikanten kregen res pectievelijk drie maanden en een maand met een boete van 350 gulden. De overige verdachten kregen voorwaardelijke straf fen. Allen tekenden beroep aan. Volgens de nieuwe bepalingen inzake de stadsbussen van Birmingham, die naar aanleiding van de boycot door de neger bevolking in 1957 werden afgekondigd, kunnen negers en blanken in theorie zit ten waar zij willen. Vroeger zaten de blanken voorin, gescheiden van de negers die achterin moesten plaats nemen. Vol gens de nieuwe bepalingen heeft de-chauf feur echter het recht de passagier^ een plaats aan ie wijzen. Indien dezéAveigeren hieraan gehoor te geven, kunnen zij we gens „verstoring van de openbare orde" tot ten hoogste zes maanden gevangenis straf worden veroordeeld. Onverdedigbaar (UPI) Te Atlanta in de staat Georgia is het proces begonnen tegen de vijf man nen die worden verdacht aan de bomaan slag op de synagoge. De jury omvat een voormalig lid van de Ku Klux Klan, die be toogde dat dit lidmaatschap niet van in vloed zou zijn op zijn oordeel, hetgeen door de aanklager werd aanvaard. De Amerikaanse minister van Gezond heid. Onderwijs en Sociale Zaken, Flem- ming, heeft verklaard dat het sluiten van scholen om integratie te vermijden „on verdedigbaar" is en oorzaak van „grote bezorgdheid". Hij deelde mede, dat ondanks de maat regelen in Little Rock (Arkansas), en Nor folk, Charlottesville en Warren County (Virginia) ongeveer 3400 kinderen nog" geen onderwijs schijnen te krijgen. Onge veer 16.400 scholieren van gesloten scho len in het zuiden hebben 54 tot 63 dagen geen les gehad. Er zijn dus ongeveer een miljoen lesdagen gemist. Flemming zei voorts het niet waar schijnlijk te achten dat in Little Rock op gerichte particuliere scholen in aanmer king komen voor steun van de autoriteiten in Washington. WARSCHAU. (AFP) In het proces te gen de voormalige Duitse gouwleider Erich Koch te Warschau heeft de presi dent van het hof verklaard, dat de Duit sers tijdens de oorlog in de gebieden van Cienchanov en Bjalystok, ten noorden en ten oosten van Warschau, 61.999 Polen heb ben terechtgesteld, onder wie 13.168 vrou wen en 10.822 kinderen. Er werden 42.768 mensen naar concentratiekampen gezon den en 58.885 gedwongen in Duitsland te werk gesteld. Van de 200.000 joden die vóór de oorlog in genoemde gebieden woonden, hebben slechts enkele tientallen de oorlog overleefd. (UPI) De Warschause rechtbank, die de zaak behandelt tegen de Duitse ex- „gouwleider" Koch, beraadt zich over de vraag, of men enige boeken, waarin over Koch en zijn rol in Polen wordt geschreven, als bewijsmiddelen te gen Koch zal toelaten. Ter sprake gekomen zijn het boek van Gisevius, waarin Koch als een „ruziezoe ker, ccn duivel en een demagoog" beschre ven wordt, en een boek van Paul Wolf (voormalige assistent van Koch) „Ohne Maske" geheten, waarin de schuld voor de in Polen uitgeoefende terreur aan Koch wordt gegeven. Koch kenschetste Gisevius als een Ame rikaanse spion en Wolf als een S.S.-spion, en stelde, dat deze boeken ter sprake ge bracht worden om het proces tegen hem subjectief te beïnvloeden. Dinsdag werd opnieuw een boek geci teerd, dat van priester Vaclav Jezusek, die schreef over het concentratiekamp Dzial- dowo. Hier werden onder meer de aarts bisschop van Plock, Novoviejski en 73 priesters vermoord. Het openbaar ministerie produceerde een aantal roodomrande „Bokanntmach- ungen" omtrent massa-executies, repre sailles en fusillades van gijzelaars. Geestelijken opgelicht. Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de officier bij de Maastrichtse rechtbank geëist tegen de 35- jarige loswerkman P. J. I„ die al vele malen terecht heeft gestaan wegens op lichting. In juli van dit jaar was de man uit de psychiatrische inrichting te Heiloo gevlucht. Hij probeerde daarna overal in het land mensen te bedriegen met verhaal tjes over goedkope leveranties, waarbij hij het speciaal gemunt had op geestelijken en kloosterlingen, die hij telkens bedragen van tien tot honderd gulden afhandig wist te maken. De raadsman bepleitte clementie. Uitspraak 16 december. Onderscheiding. Mr. J. B. Hengst, con sulair agent van Frankrijk te 's Hertogen bosch, is bij het bereiken van zijn 70ste verjaardag door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester. Benoemd is tot burge meester der gemeente Gasselte (Drente) de heer G. J. te Loo. Hij is commies ter secre tarie der gemeente Roden en aangesloten bij de Partij van de Arbeid. In Rotterdam is thans het nieuwe super tankschip „Caltex Eindhoven" afgemeerd. Dit 32.000 ton deadweight metende schip van de Nederlandse Pacific Tankvaart- maatschappij, een zustermaatschappij van de Caltex Nederland is op de werf van de „Hitachi Shipbuilding and Engineering Co Ltd" in Japan gebouwd. Het tweehonderd meter lange vaartuig, dat zesendertig mil joen liter brandstof aan boord kan nemen, is op 19 juni van dit jaar te water gelaten en op 23 oktober opgeleverd. Het tankschip is op 26 oktober uit Japan vertrokken, heeft na een reis van circa drie weken bij de Caltex-velden aan de Perzische Golf een lading ruwe olie aan boord genomen en is daarmede nu bij de raffinaderij te Pernis gearriveerd- Kapitein A. Meinesz uit Haarlem, ge zagvoerder van de „Caltex Eindhoven" en verscheidene officieren van het schip heb ben dinsdag een aantal bezoekers op het schip rondgeleid. De bemanning, die op het ogenblik uit vijfentwintig man bestaat, heeft de beschikking over een zwembad, een hobbyruimte en grote lounges. Ieder lid van de bemanning heeft een hut met klimaatregeling, vaste wastafel. De hutten van de officieren hebben bovendien een toilet en een douche. In de Noordzee bij Texel is gistermid dag een Harvardlestoestel van de Rijks luchtvaartschool neergekomen. De 18-ja- rige leerlingvlieger W. H. Geurtsen uit Heelsum, die een solovlucht maakte, werd opgepikt door een garnalenvisser uit Wie- ringen, die hem naar Den Oever heeft ge bracht. Hij had geen letsel opgelopen. Het toestel, dat' op Eelde thuishoort, moét als verloren worden beschouwd. Advertentie CULEMBORG De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Folmer, is dinsdagmiddag na een rechtszitting, die ruim negen uur in beslag genomen beeft, tot de conclusie gekomen dat de 70-jarige Haagse jour nalist Jan Fabius, hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwsbrief", zich heeft schuldig gemaakt aan belediging van het openbaar gezag en aan beledi ging van twee officieren en van een functionaris van de geheime dienst van het ministerie van Oorlog, die betrokken zijn geweest bij het onderzoek in de ge ruchtmakende „majoor K.-zaak" De persoonlijke beledigingen waren ten- lastegelegd als smaadschrift, hetgeen met zich meebracht dat de heer Fabius „was toegelaten tot het bewijs", dat wil zeggen, dat hij niet strafbaar zou blijken indien hij de door hem tegen genoemde personen geuite beschuldigingen zou kunnen waar maken. De heer F had de drie bewuste perso nen in De Nieuwsbrief van 11 oktober 1957 ernstige misdragingen verweten. Aan de 43-jarige J. J. van der S„ ambtenaar in algemene dienst van de afdeling inlichtin gen van het ministerie van Oorlog, had hij in zijn artikel verweten dat deze tijdens een verhoor tegen majoor K. zou hebben gezegd: „Beken nou maar, dan kom je di rect vrij en dat is nodig ook, want je vrouw heeft al een verhouding met gen an der." Aan de 46-jarige luitenant-kolonel der Koninklijke Marechaussee L. S„ had hij verweten dat deze de bovengenoemde uit drukking van Van der S. had toegelaten en dat hijzelf eveneens dergelijke opmer kingen gemaakt zou hebben. „Als dit W^Sr was, zou dat een zeer ver achtelijke verhoormethode zijn," vond de „De kruideniers in Nederland houden zich al enige jaren bezig met de distribu tie van het boek. Op grond hiervan heb ben zij historische rechten verkregen, die dus door een later afgekomen vestigings beschikking niet kunnen worden aange tast. Ik ben dan ook van mening, dat de Nederlandse kruidenier zich niet hoeft te storen en dit ook niet zal doen aan de vo rige week, op verzoek van de boekhandel, door de regering afgekondigde Vesti gingsbeschikking 1958, waarin het, afge zien van de reeds door hem verworven historische rechten, iedere kruidenier ver boden wordt over te gaan tot de verkoop van boeken". Aldus luidt het antwoord van de Kruideniers-Vakcentrale op de jongste ontwikkelingen in de „pockef'-boeken- kwestie, vei mikt door voorzitter P. Ren- kema tijdens een te Utrecht gehouden persconferentie. De totstandkoming van de beschikking door de staatssecretaris van Economische Zaken werd door de heer Renkema een krenking van het rechtsgevoel genoemd. Reeds twintig jaar lang heeft de boekhan del de gelegenheid gehad gebruik te ma ken van de vestigingswet om verkoop van boeken in andere branches te verhinderen. In mei werd de zaak actueel, toen in het buitenland tot verkoop van „pockets" in kruidenierszaken werd overgegaan. Even als de kruideniers hebben de boekhande laren dit uit hun vakbladen en de pers kunnen vernemen. Maar niets bewoog de boekhandel tot actie. Nu echter de zaak in Nederland reeds bijna is afgewikkeld sinds september zijn hierover bespre kingen gaande en de contracten hier en daar al zijn afgesloten, nu ineens komen de leden van de Boekverkopersbond de mi nister met grote spoed om een regeling ter bevriezing van de situatie vragen. De toepassing van de vestigingswet krijgt hierdoor voor ons een vreemd aspect, al dus de heer Renkema, die vervolgde: „Wij hebben begrip voor de schrik van de boek handel, niet zoals de kruideniers gewend aan felle concurrentie, maar wij menen toch dat het in het belang van producent en consument goed zal zijn als de krui deniers tot verkoop van boeken in zakfor maat zullen kunnen overgaan. Uitvoerig stond de heer Renkema stil bij de ontwikkeling van het kruideniers- bedrijf, waarvan het assortiment altijd zeer groot is geweest. Parallellisatie noemde hij inherent aan het kruideniers- bedrijf. De grenzen van het assortiment zijn, volgens hem, niet te trekken. De ki-ui- deniers, zo zei de heer Renkema, hebben de artikelen, die zij in hun zaken hebben, niet aangetrokken, deze zijn hun aange boden omdat hier de beste distributiemo gelijkheden liggen. De kruidenier is de dis- tribuant geworden van hetgeen de produ cent op de markt brengt. De consument bepaalt of een artikel in een kruideniers zaak thuis hoort. Een artikel, dat niet de koopbelangstelling van de consument heeft is gedoemd uit het kruideniersbedrijf te verdwijnen De heer Renkema wees erop. dat het boek in zakformaat de laatste tijd aan betekenis heeft gewonnen en dat de vereenvoudiging van produktie consequen ties voor de distributie heeft. Ter illustratie van zijn verklaring, dat alle kruideniers reeds lang boeken verko pen niet alleen de reeds uitgezonderde als receptenboekjes en dergelijke, maar echte leesboeken toonde de heer Renke ma een groot assortiment van deze publi- katies: reislectuur, jongensboeken, plaat werken en... „pockets" van Karl May en Jules Verne bij voorbeeld. Hoewel de kruideniers dus rustig ver der kunnen gaan met hun verkoopplannen van „pockef'-boeken, zo besloot de heer Renkema zijn betoog, zou de organisatie toch niets liever zien dan dat deze „onge lukkig" genoemde beschikking zal worden ingetrokken, in het belang van de zich sti-aks vestigende kruidenier, die nog geen rechten heeft verkregen, in het belang van de boekhandel die zich met deze rege ling, waarbij hun kartel opengebroken wordt en veel zeggenschap aan de S.E.R. wordt gegeven en tenslotte in het be lang van het gevoel van rechtszekerheid, dat volgens zegsman door deze regeling lelijk is aangetast. De heer N. Blok, adjunct-secretaris van de gemeente Nijmegen, is dezer dagen ge huldigd ter gelegenheid van zijn veertig jarige ambtsvervulling. De burgemees ter van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hus- tinx sprak de jubilaris toe namens het college van B. en W. Vele spreker memo reerden de verdiensten van de heer Blok op velerlei gebied. Speciaal op het gebied van de gemeentefinanciën is de jubilaris een deskundige. Hij heeft zitting in de rijkscommissie voor de techniek voor ge- meente-financiën, is bestuurslid van de Goffertstichting en is lid van de commis sie voor maatschappelijk opbouw werk. Daa'-naast is de heer Blok lid van het bestuur van de Stichting Werkplaats tot herstel van antiek textiel te Haarlem. De 60-jarige verpleegster J. G. uit Den Haag is, toen zij op de kruising Eland- straalPiet Heinstraat linksaf wilde gaan en daarbij de doorgang niet vrij liet voor een personenauto, aangereden door die auto. Tijdens het vervoer naar het zieken huis Zuidwal overleed het slachtoffer. De 69-jarige bromfietser G. J. de H. uit De Bilt, is op de rijksweg te De Bilt door een auto geschept. De bromfietser werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De bx'om- fietser was zonder op het verkeer te let ten overgestoken. Op de Graafseweg te 's-Hertogenbosch is ter hoogte van de Meidoornstraat de 85- jarige heer J. Verhulst, toen hij enigszins aarzelend deze weg overstak, door een uit de richting Rosmalen komende auto aan gereden. Hij werd ernstig gewond en bleek bij aankomst in het grote ziekenhuis te zijn overleden. officier, „Doch de verdachte kan absoluut niet bewijzen dat het waar is." Overigens gaf de officier toe, dat hijzelf evenmin kan bewijzen dat het niet waar is. Zowel overste S. als de ambtenaar Van der S. ontkenden ter zitting, dat de om streden zinsnede tegen majoor K. ge bezigd was. Majoor K. zelf verklaarde als getuige echter, dat het wel gebeurd was. „Ik heb zelden zo'n onaangename zaak meegemaakt," zei de officier hierover in zijn requisitoir, „Er zijn hier drie hoofd officieren, van wie een zegt dat iets zwart is en twee zeggen dat het wit is, alles on der ede." De derde man, die door de heer F. zou zijn beledigd, was de 49-jarige luitenant- kolonel mr. J. Th. B. van V„ officier-com missaris bij de krijgsraad te velde West. Volgens de beschuldiging van de heer F. zou deze officier willens en wetens tijdens het vooronderzoek een verklaring, welke ten gunste van majoor K. was, uit het dos sier hebben achtergehouden. „Het is een schandaal dat men met dergelijke midde len probeert een onschuldig man in het ge vang te krijgen", had de heer F. hierover in „De Nieuwsbrief" geschreven, waarbij hij de officier-commissaris „gestapo-me- thoden" verweet. Ook deze luitenant-kolonel werd als ge tuige gehoord. Hij erkende, de bedoelde getuigenverklaring buiten het dossier te hebben gehouden, doch zo zei hij, hij had dit niet gedaan om majoor K. te benade len, doch alleen omdat hij de verklaring niet terzake dienende had gevonden. Het betrof destijds het verhoor van een getuige in de zaak tegen majoor K., die, zoals bekend is, ervan werd verdacht steekpenningen te hebben aangenomen van mensen, met wie hij zaken deed voor het legér. De bewuste getuige had ver klaard, een enveloppe met geld te hebben gebracht naar het huis van majoor K. Het geld had hij afgegeven aan de vrouw, die hem opendeed. Hij had de indruk gekre gen dat dit mevrouw K. was geweest. Deze belastende verklaring had de offi cier-commissaris in het dossier opgeno men. Het vervolg van de verklaring had hij echter weggelaten. Het verhoor van de getuige was namelijk nog verder ge gaan: de officier-commissaris had getui ge een foto getoond van mevrouw K. en hem gevraagd of het inderdaad mevrouw K. was geweest, die hem had opengedaan en die het geld had aangenomen. De ge tuige had deze vraag ontkennend beant woord. „Ernstig verzuim" Ook over deze kwestie sprak de officier van justitie zich thans uit. Hij achtte het een zeer ernstig verzuim van de officier commissaris, een zo belangrijk deel van een getuigenverklaring weg te laten. Een verdachte heeft bij het onderzoek recht op objectiviteit en de rechters moeten de be schikking hebben over een compleet dos sier. Doch overigens, zo stelde de officier van justitie met nadruk, geeft het gebeur de de heer F. geen enkel recht de officier commissaris ervan te beschuldigen, wil lens en wetens te hebben geprobeerd, een onschuldig mens in de gevangenis te hou den. De officier van justitie nam aan dat de officier-commissaris geheel te goeder trouw was geweest. Boete geëist In zijn requisitoir zei mr. Folmer, dat critiek op de overheid zeker geoorloofd is, doch dat de heer F. in zijn critiek nodeloos krenkende, lichtvaardige en onbewijsbare beschuldigingen heeft geuit. De officier doelde hier op de woorden: nazi-praktij- ken en gestapomethoden, evenals op de zinsnede „een samenzwering, waarvan majoor K. het slachtoffer moest wor den", hetgeen sloeg op de krijgsraad. Uit het feit dat de heer F. beledigende ter men gebruikte, blijkt tevens zijn opzet tot beledigen. Dat hij de beledigendt aard van zijn critiek beseft heeft, zou volgens de officier blijken uit het feit dat hij de tekst van zijn „nieuwsbrieven" veelal eerst ter lezing gaf aan een Amsterdamse advo caat. „De heer F. is blijkbaar een verbitterd en ernstig teleurgesteld mens", zo meen de de officier: „Als hij zijn bezorgdheid op behoorlijke toon uit, dan zal niemand hem het recht ontzeggen voor zijn mening uit te komen. Maar hij mag geen critiek in krenkende toon leveren, dan gaat hij over de schreef", aldus mr. Folmer, die ten slotte eiste dat de heer F. zou worden ver oordeeld tot een boete van 200.-, subsi diair 40 dagen. Pleidooi De verdediger, mr. P. Stoffels uit Am sterdam, meende dat de heer F. moet wor den vrijgesproken. Handelend in het open baar belang, mag men beledigend zijn, al dus pleiter, die vond dat de heer F. „niet alleen het recht, maar zelfs de plicht had gehad, de ernstige feiten, die hem ter ken nis waren gekomen, naar voren te bren gen. En dan gaat het niet aan, de woorden van deze temperamentvolle strijder, die zich met eerlijke middelen inzet voor het welzijn van de staat, zoals hij dat ziet, op een goudschaaltje te wegen. Hij heeft een goede zaak willen dienen en geen mo ment de opzet gehad te beledigen", aldus pleiter. De rechtbank zal op 16 december a.s uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9