Tweede Kamer wil minister Hofstra slechts voor één jaar zijn zin geven Gevangene ontsnapt uit de Haarlemse strafgevangenis OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IVAN SEROV VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN Beria's opvolger krijgt een andere werkkring HET WEER Goedkeuring achteraf van ministeriële beslissingen Kerstgaven voor de „Stille Armen" Frankrijk liep uit A Igerije-debat nu Bagdad meldt oprollen van nieuw complot Naspeuringen bleven zonder resultaat Minder wind POLITIEKE COMMISSIE VERLENGING TIJDELIJKE BELASTINGVERHOGING Akkoord in Genève over het tweede verdragsartikel TROPENKLEDING KNVB-toto in strijd met de loterijwet Conferentie van Afrikaanse volken in Accra geopend C I T ROEN 2 cv Het woord is aan Aanhankelijkheidsbetoging voor Kassein het gevolg Indonesisch protest tegen Russische aanwezigheid OVER 14 DAGEN IS HET KERSTMIS! Tante Jans" 103 jaar GAAT U VERHUIZEN? 73e JAARGANG No 130 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleinp Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 283 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (UPI) Maandagavond js te Moskou bekend geworden dat generaal Ivan Serov, het 54-jarige hoofd van de N.K.V.D., door het pre sidium van de Opperste Sovjet is afge zet. Alle grote Russische kranten melden dat Serov ontheven is van zijn functie als voorzitter van de com missie van staatsveiligheid, welke functie hij vanaf 1954 bekleed heeft. In een communiqué van 28 woorden, dat op de laatste pagina van de Pravda en de Izvestia gepubliceerd werd, werd gezegd dat het presidium van de Opperste Sovjet Serov naar een andere functie heeft overgeplaatst. Dit is een gebruikelijke manier van aankondiging van belangrijke ver schuivingen op hoge posten. Er werd geen commentaar of toelich ting gegeven. Er is geen aanwijzing of Se rov militair werk zal krijgen. Hij is gene raal en heeft een opleiding voor beroeps militair gehad. Hij heeft de militaire aca demie Froenze, de hoogste militaire inrich ting van Rusland, doorlopen. Sedertdien heeft hij in hoofdzaak in veiligheidsorgani saties dienst gedaan, behalve in de oorlog, toen hij belangrijke front-commando's had. De commissie voor staatsbeveiliging werd in 1954 opgericht, na de opheffing van het ministerie van staatsbeveiliging. De commissie behield ministeriële rang. Hoewel Serov lid is van het centrale comi té der communistische partij en lid van de Opperste Sovjet, is hij niet actief geweest op politiek terrein en heeft hij zich in hoofdzaak geconcentreerd op veiligheids zaken. Serov is voor het laatst in het openbaar gezien in het Kremlin, op de receptie ter gelegenheid van de verjaardag van de re volutie. Hij droeg toen het ceremoniële ge- neraalstenue. Serov volgde eind 1953 Lavrenti Beria, die in december werd terechtgesteld, als hoofd van de geheime politie op. Hij droeg gelijk zijn voorganger, de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de Russi sche leiders. In 1955 ging hij met Kroesj- tsjev en Boelganin naar India, Pakistan, Birma en Afghanistan. In 1956 bereidde hij het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Londen voor. Serov haalde zich toen het ongenoegen van de Britten op de hals door zijn arrogante en brute wijze van op treden. Er stak zulk een storm van protest op dat Serov terugkeerde naar Moskou, en de Russische leiders tijdens hun bezoek aan Londen niet begeleidde. De naam van Serov is verbonden aan tal rijke zuiveringen, aan massa-executies, en aan de deportatie van meer dan een mil joen Tartaren uit de westelijke Kaukasus en de Krim naar Centraal-Azië en van Oosteuropeanen uit Polen en de Baltische landen. In Moskou neemt men aan dat Se rov op dezelfde wijze zal worden uitge rangeerd als Malenkov en de leden van zijn „anti-partij groep". De aanduiding „een andere functie" werd ook in dat geval ge bruikt. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 WINTERSPORTKLEDING Advertentie Verwachting tot morgenavond: Enkele buien, maar ook ver spreide opklaringen. Overwe gend matige, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S NEW YORK (Reuter) De Franse ver tegenwoordiging in de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft maandag de vergaderzaal verlaten, toen de commissie met de behandeling van het Algerijnse probleem begon. De Tunesiër Mongi Slim, die het debat opende, zei, dat de houding van de Franse vertegenwoordiging niet in het belang van wie dan ook schijnt te zijn. Hij deed een beroep op Frankrijk van zijn besluit terug te komen. Bestudering van het probleem toont aan, aldus Mongi Slim, dat Frank rijk door een kortzichtige zienswijze geen rekening wil houden met aanbevelingen van de UNO of de openbare mening in de wereld. Franse militairen zijn op Tune- sisch grondgebied doorgedrongen waar door hun toedoen mannen, vrouwen en kinderen zijn gedood en bezittingen zijn verwoest. Men kan niet zeggen, aldus de Tunesiër, dat de oorlog in Algerije een binnenlandse aangelegenheid van Frank rijk is. (UPI) Slim herinnerde er aan op welke wijze de verkiezingen van twee weken geleden werden gehouden en ge organiseerd, en vroeg zich af of hier de betekenis van de democratie rechtge- daan is. De oorlog in Algerije kan slechts wor den beëindigd door een militaire overwin ning of onderhandelingen. Frankrijk is niet in staat de oorlog te winnen", aldus de Tunesische afgevaardigde. Daarop werd de bijeenkomst tot dins dagmiddag half vijf verdaagd. Duizenden sparretjes staan alweer klaar voor hun entree in de huiska mers, waar zij opgetuigd en van kaars jes voorzien luister zullen gaan hij- zetten aan het naderend Kerstfeest (Van onze Kamerverslaggever) Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer is bereid de in 1956 en 1957 tijdelijk verïioogde belasting op de vennootschappen, het vermogen, de benzine en onderdelen van de omzetbelasting, nog een jaar te verlengen om het tekort op de begroting voor 1959 ten dele te dekken. Maar K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R. (ook een meerderheid dus) vinden het voorbarig reeds een beslissing te nemen over de verlenging voor 1960 zoals minister Hofstra wil Tegen een verlenging met twee jaar verklaarde de heer Lucas (K.V.P.) zeer ernstig bezwaar te hebben. Hij vond dat de minister tevreden moest zijn met verlenging voor één jaar. Alleen de heer Peschar (P.v.d.A.) zei zich met de verlenging voor twee jaar wel te kunnen verenigen, omdat ook in 1960 de rijksuitgaven nog hoog zullen zijn. Minister Hofstra had de Kamer ook ge vraagd, hem voor het voeren van een slag vaardige conjunctuurpolitiek de bevoegd heid te geven om, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, zowel de vervroegde afschrijving als de investeringsaftrek, in het algemeen of voor bepaalde groepen, te beperken dan wel ge heel uit te sluiten. Het debat hierover werd gevoerd tegen de achtergrond van de verklaring, die mr. Burger op 22 november heeft afgelegd op de Fakkeldragersdag van de P.v.d.A. te Utrecht. Voor het aanblijven van de socia listische ministers, zei mr. Burger toen, acht de P.v.d.A. onder meer essentieel: het verwerkelijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voor gesteld in het wetsontwerp betreffende de GENèVE (Reuter) Op de drie-mo- gendhedenconferentie over een verbod van kernproeven in Genève is maandag over eenstemming bereikt over het tweede ar tikel van een ontwcrp-verdrag. Het arti kel dat handelt over de instelling van een controle-organisatie, moet verzekeren dat de verplichtingen van het verdrag door de partijen worden nageleefd. Volgens een communiqué hebben Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie de tekst voor het instellen van een controlecommissie en de organisatie van de controle ingediend. De overeenstemming is een gevolg van een „doorbraak" op zaterdag, toen men het na vijf weken vergeefs h n en weer pra ten eens werd over het eerste artikel van het ontwerp verdrag. Volgens dit artikel nemen de ondertekenende partijen de ver plichting op zich om kernproeven op het eigen gebied te verbieden en niet deel te nemen aan proeven elders. Ook zullen zij die proeven elders niet aanmoedigen. Op de andere conferentie tussen Oost en West over het voorkomen van verrassings aanvallen is men maandag, op de 22e vergadering, weer niet uit de impasse over de agenda gekomen. De Amerikaan Foster zou gezegd hebben, dat het Westen niet verder wil praten als geen bewijzen van wil tot medewerking worden gegeven. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de eer ste communistische reactie hierop nega tief was. tijdelijke verhoging van enige directe be lastingen, de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Van het verlenen van die bevoegdheid wilde de heer Van de Wetering (C.H.U.) echter niets weten. De heer Lucas (K.V.P.) betoogde, dat het bedrijfsleven moet weten, waar het aan toe is. „Wij moeten de minister niet mach tigen de meest heilzame investeringen aan te tasten", zei hij. Het verlenen van de gevraagde bevoegd heid wilden de heren Van Leeuwen (V.V.D.) en Van Eijsden (A.R.) liever rustig be spreken bij de algemene technische her ziening van de belastingwetgeving. Ten hoogste zouden zij er thans akkoord mee kunnen gaan als in de wet wordt vastge legd dat beslissingen van minister Hofstra, op het gebied van de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek, achteraf goedkeuring vereisen van het parlement. Dat voorstel had minister Hofstra in de schriftelijke gedachtenwisseling afgewezen. Het verlossende v/oord sprak de heer Advertentie direct uit voorraad. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advocaat-generaal Hoge Raad: De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. M. H. van Oosten, heeft vanochtend geconcludeerd tot verwerping van het be roep in cassatie betreffende de KNVB- toto. Mr. Van Oosten achtte, evenals de rechtbank, de KNVB-toto in strijd met de loterijwet en vroeg bevestiging van het vonnis, acht boeten van ieder f 5.subs, acht maal een dag hechtenis. De heer L. Brunt, secretaris-penning- meester van de KNVB, die als aanlegger van deze toto wordt beschouwd, was niet bij de zitting aanwezig. Peschar (P. v. d. A.) waarschijnlijk met zijn verklaring, dat hij akkoord wilde gaan met „goedkeuring achteraf". Het voor naamste knelpunt blijft dus, of de verlen ging van de tijdelijke belastingverhogingen zal gelden voor één jaar of twee jaar. „Mijn fakkel geeft niet zoveel licht, zei de heer Van Leeuwen (V.V.D.dat ik al in 1960 kan vooruitzien." Zeer kritisch was de heer Weiter (K.V.P.). Hij verweet minister Hofstra dat hij te gemakkelijk denkt over belasting heffing. De minister is nu al toe aan zijn tiende belastingverhoging in twee jaar, terwijl hij juist geroepen zou zijn de te zware belastingen te verlagen ter stimu lering van het bedrijfsleven. De verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen vond de heer Weiter, evenals de heer Van Dis (S.G.P.), voor de begrotingspositie niet nodig en in ieder geval zal hij, evenals de heer Van Leeuwen, tegen de verlenging van de verhoogde vermogensbelasting stemmen omdat hij deze verhoging in strijd acht met de bezitsvorming en de inkomsten uit vermogen toch al zwaar worden belast. Even na middernacht had de Kamer haar mening gezegd. Vanavond komt minister Hofstra aan het. woord. (Men zie verder pag. 3) Afrika voor de Afrikanen ACCRA (AFP) Te Accra, de hoofd stad van Ghana, is een conferentie van Afrikaanse volken geopend waaraan twee honderd afgevaardigden van vijftig poli tieke partijen en vakbonden van 25 lan den, evenals enige tientallen waarnemers en leden van verschillende verenigingen deelnemen. Premier Kwame Nkroemah van Ghana verklaarde bij de opening onder meer: „Denkt eraan, dat gij vier stadia moet passeren, ten eerste het verwervan van uw vrijheid en onafhankelijkheid, ten tweede de consolidatie ervan, ten derde de totstandbrenging van de eenheid en ge meenschap der vrije Afrikaanse staten en ten vierde de economische en sociale we deropbouw van het Afrikaanse vasteland". Tom Mboya, voorzitter van de confe rentie, verklaax-de dat de bijeenkomst voor vele deelnemei-s de verwezenlijking is van een droom die een leven lang heeft geduurd. Meer dan zeventig jaar geleden werd er in Berlijn een conferentie gehou den over de verdeling van de Afrikaanse koloniën, nu zijn er in Accra vertegen woordigers uit geheel Afrika bijeen en de Afrikanen zullen hun stemmen horen, al dus Mboya. Nkroemah verklaarde zich voorstander van elke „geweldloze" actie voor de bevrijding van de koloniale ge bieden in Afrika. Hij hamex-de erop dat „Afrika slechts van de Afrikanen is". CONAKRY (Reuter) Ghana en Gui nea hebben een constitutionele commissie opgericht die de basis voor een verenigde staten van West-Afrika moet voorberei den. Voorts zal een gemengde commissie de economische en financiële vraagstuk ken van de twee landen, die onlangs heb ben besloten de kern van een Afrikaanse statenbond te vormen, bestuderen. Er zijn maatregelen besproken voor coördinatie van de buitenlandse politiek en het verbe teren van de onderlinge verkeers- en ra dioverbindingen. Advertentie Jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (ail-in systeem) Sir William Temple: Geld noch goed is heilzaam uit zichzelf, doch door het goede gebruik dat wij er van maken. LONDEN (AFP) Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt, dat er in de Iraakse hoofd stad een nieuw komplot tot omverwerping van de regering is ontdekt. De premier, generaal Kassem, heeft meegedeeld dat er verscheidene pex-sonen zijn aangehou den. De staatsgreep had dinsdag moeten worden gepleegd. De leden van het kom plot werden geholpen door „cori-upte Iraakse elementen en buitenlandse agen ten". De nationaliteit van deze laatsten noemde de premier niet. Er is een hoe veelheid wapens in beslag genomen. (Reuter) Volgens het Egyptische pers- bux-eau, dat ook melding van het komplot maakt, zou Amerika bij de samenzwex-ing betrokken zijn. Het militaire regiem van generaal Kassem nam in juli de macht in Irak over. Bij die staatsgreep werden ko ning Feisal, kroonpx-ins Abdoel Illah en premier Noeri es Said vermoord. Radio-Bagdad heeft maandagavond de tekst van een boodschap omgeroepen, die door de commandant van een legerdivi sie aan premier Kassem was gericht. De commandant betuigt daarin zijn trouw aan de regering en veroordeelt „de kom- plotten van het imperialism en zijn agen ten". Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft ontkend, dat Ameri ka bij het komplot betrokken zou zijn. (UPI) Uit Bagdad wordt verder ver nomen, dat nog geen half uur nadat het nieuws over de samenzwering tegen de regering-Kassem was bekend geworden de sti-aten bevolkt werden door mensen, die leuzen riepen ten gunste van premier Kas sem. Op het plein van de bevrijding zet ten zes jongelui zich aan een tafel om hand tekeningen te verzamelen voor een oproep waarin de dood van de samenzweerders werd geëist. Landhervorming BAGDAD Premier Abdoel Kerim Kassem heeft vandaag het bevel gegeven om twintig grote landerijen te verdelen en aan boeren zonder grond 'te geven. Kas sem waai-schuwde bij de ten uitvoerleg ging van de nieuwe agrarische hervor ming, dat iedere oppositie van grootgrond bezitters tegen het in beslag nemen van hun land als „verraad" zou worden be schouwd. De leider van Irak zei, dat de bezitters van dat land schadevergoeding zouden ontvangen. CAIRO, (UPI) Op de conferentie van Afro-Aziatische Kamers van Koophan del, in Caii'O, heeft de Indonesische afge vaardigde Mohammed Subchan geprotes teerd tegen de aanwezigheid van een dele gatie uit de Sovjet-Unie. Subchan. voorzitter van de Indonesi sche Kamer van Koophandel en Industrie zeide op een persconferentie voor de aan vang van de bijeenkomst, dat de aanwezig heid van een Sovjet-delegatie niet in over eenstemming is met de doelstellingen van de conferentie van Bandung. Hij zeide psy chologische en politieke gevolgen te vre zen. Op de conferentie dienen aanwezig te zijn de landen van de conferentie van Ban dung en die Afro-Aziatische staten, die sindsdien onafhankelijk zijn geworden, al dus Subchan. 9 december 1958 9de verantwoording N.N. 25, dr. D. M. H. 25, J. A. B. 12, H. J. C. M. 10, P. J. K. 10, mej. J. A. H. f 10, Patrick 10, mr. J. J. S. 10, R. V. f 10, mevr. E. L.-E. 10, F. S. J. P. 10, L. H. v. B. 10, mevr. M. E. J.-W. 10, C. C. J. van P. f 10, A. G. 10, G. J. S. 10, A. F. V. f 10. W. C. M. 5, H. F. 5, R. S. f 5, K. B. V. 5, C. M. de W. 5, P. H. S. f 5, A. G. K f 5, B. B.-W. 5, B.- H. 5, C. S. Th. van G. 5, A. S. D. 5, fam. W. 2.50, J. van T. 2.50, J. B. 2.50, L. van S.-B. f 2.50, N.N. 2.50, C. K.-van L. 2, J. M. S. 1.50, C. C. 25, De P. 10, T. P. 10, J. B. S. 5, mevr. H. B. de H. M. 1.50, „Van ons viertjes" f 10, P. J. J. 10, D. D. f 2, R. T. 5, Pie 2.50, M. F. 10, B. C. J. 2.50, Gedeka 5, A. van Z. 10, N.N. 2.50, Sinterklaasavond 5, I. 2.50, H. en M. 10, E. P 5, L. S. v. d. H. 2.50, H. R. f 7.50, mevr. S.-D. G. f 10, C. E. f 5, P. C. K. 5, „Kazan" 2.50, J. C. K. 0.50, Miesje van W. 2, H. D. 5, T. D. 2.50, P. V. f 13, Huize Parkzicht 17, fam. D. 5, J. v. d. L. 2.50. Dag totaal 486.50. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN 'f 8667,91 Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem of worden over geschreven op postgira 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Vandaag is mevrouw J. Bluys-van der Mey in Zandvoort in de badplaats beter bekend als „Tante Jans" en Jans de Kraai", 103 jaar geworden. Hoewel mevrouw Bluys een zwaar leven achter de rug heeft, mag zij zich nog in een redelijke gezondheid ver heugen. Hier ziet men haar met een achterkleinkind. Een leeftijdsverschil van 102 jaar. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden is een gedetineerde er maandagmiddag om twee uur in ge slaagd uit de strafgevangenis in Haarlem te ontsnappen. De voortvluchtige gevan gene was een 23-jarige koopman, die een straf moest ondergaan wegens diefstal in vereniging en verduistering. Op 20 februa ri van dit jaar was de koopman door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis, die toen reeds en kele maanden bedroeg. Deze straf zou op zaterdag 13 december aanstaande eindi gen, maar daarna zou de ex-gevangene ter beschikking van de regering gesteld worden. De ontsnapping is geschied tij dens het luchten. Tegen twee uur was er namelijk een groep gedetineerden aanwezig op de lucht plaats van de gevangenis en voordat een der bewakers het kon verhinderen, was de koopman via de rug van een mede-ge- detineei-de op de drieënhalve meter hoge muur geklommen, die de luchtplaats af sluit. Vervolgens was het voor hem een kleine moeite om via een houten hek de Papentorenvest te bereiken. Daarna sprong hij over de hekjes van de daarge- legen speeltuin en vervolgens rende hij de Blekerstraat in. Op dat moment heeft men hem voor het laatst gezien. De cipiers van de gevangenis sloegen wel onmiddellijk alarm, maar hun naspeuringen bleven zon der resultaat. Aangezien men vermoedde, dat de gevluchte naar Amsterdam zou pro beren te ontkomen, werden direct alle uit valswegen door de politie afgezet. Tot laat in de avond bleef men de passerende auto's controleren. Ook de ouderlijke woning van de koopman in Haarlem werd in de gaten gehouden. Echter zonder resultaat. Een speurhond kon evenmin een spoor vinden. De ontsnapte gevangene heeft er zich dik wijls over uitgelaten dat hij gaarne dienst zou nemen in het Franse Vreemdelingen legioen. Het signalement van de ontsnapte ge vangene luidt: lang 1,76 m., ovaal gelaat, zwart haar, zwarte wenkbrauwen, bruine ogen; op zijn rechterarm is een anker ge tatoeëerd. Hij is gekleed in een gele overal en loopt op gymnastiekschoenen maat 41.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1