FACIT Wereldkampioen Hawthorn trekt zich terug uit de wedstrijdsport BUKMAN SARTORIUS N.Vi AMVJ weer op gelijke hoogte met ZB VS na zege op Antilopen Duin wij ck-ploegen spelen dit seizoen een bescheiden rol 11 Jean Behra opvolger i in Ferrari-stal Het Europese beker toernooi voor clubs Moulijn wordt vervangen in Rotterdams elftal Sport I» fïét^ojrf; Nederlandse schaatsen rijders trainen hard in Noorwegen Zesdaagse in Kopenhagen De badminton comp etiii Jaarvergadering Storm vogels uitgesteld tot januari Eerste r.-k. sportleiders- school in Amsterdam Australië won de eerste testmatch met 8 wickets De biljartuitslagen Jubileumtoernooi DES Wereldkampioenen bridge naar Scheveningen BON De basfcetbalcompetitie - De standen na zondag Avery Brundage levert felle critiek op de Amerikaanse sport jeugd „Schandvlek" uitgewist WOENSDAG 10 DECEMBER 19 58 De geruchten, dat de Brit Mike Haw thorn, wereldkampioen der autocoureurs 1958, zich uit de actieve wedstrijdsport zou terugtrekken blijken op waarheid te berusten. De Engelse coureur heeft in een op 7 oktober gedateerde brief aan Enzo Ferrari, de eigenaar van de stal, waar voor Hawthorn uitkwam, medegedeeld niet meer in Grand Prixwedstrijden te zullen uitkomen. Hij bedankte de Italiaan voor de prettige samenwerking en voor de hulp, die de fabriek hem had geboden bij bet behalen van zijn wereldtitel. Als her innering aan dit succes wil Hawthorn de wagen, waarin hij het wereldkampioen schap behaalde, kopen. Enzo Ferrari deelde dinsdag in Modena mee, dat hij het afscheid van Hawthorn van de wedstrijdsport betreurde. Als op volger van Hawthorn bij de Ferrari-fa- brieken is de Fransman Jean Behra be noemd, die dus het volgend seizoen als kopman voor deze stal zal uitkomen. De ploeg zal verder bestaan uit de Belg Oli vier Gendebien, de Amerikaan Phil Hill, de Engelsman Cliff Allison en de Ameri kaan Dan Courney. Mike Hawthorn, die gedurende zeven jaar aan Grand Prix-wedstrijden heeft deelgenomen, heeft naar schatting aan de racerij 500.000 overgehouden. Hij heeft in Farnham in Surrey verklaard, dat hij zich inderdaad uit de wedstrijdsport gaat terugtrekken. Hij zei, dat hij waarschijn lijk nog wel aan enkele autosprints en kleine sterritten zou deelnemen, maar dat hij het „grotere werk" aan zijn collega's wilde overlaten. Binnenkort treedt hij in het huwelijk met de 25-jarige Londense mannequin Jean I-Iowarth en verder wil hij zich aan zijn steeds uitbreidend gara gebedrijf in Farnham gaan wijden. De 29-jarige Hawthorn veroverde enkele maanden geleden in Casablanca de we reldtitel met een punt voorsprong op zijn landgenoot Stirling Moss. Deze overwin ning had voor Hawthorn echter een bitte re nasmaak want in het afgelopen seizoen kwamen tijdens de Grand Prix-races, waaraan hij deelnam, zijn collega's Lewis- Evans, Musso en Peter Collins om het le ven. En al deze ongelukken maakten uiter- Advertentie In Madrid is de loting verricht voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor clubs. Het resul taat was, dat bekerhouder Real Madrid een zeer moeilijke tegenstander krijgt: de Oostenrijkse kampioen Wiener SK, die achtereenvolgens Juventus (Italië) en Du- kla-Praag (Tsjechoslowakije) uitschakelde. Het programma voor de kwart-finales werd aldus: Standard Luik (België)Stade de Reims (Frankrijk); Wiener SK (Oos tenrijk)—Real Madrid (Spanje); winnaar Athletico Madrid (Spanje); CDNA Sofia 'Bulgarije)Schalke '04 (West-Dld) en Young Boys (Zwitserland)SC Wismut (Oost Did). De Zwitserse ploeg Young Boys werd tot de kwart-finales toegelaten, alhoewel de club de reglementen had overtreden. Tij dens de eerste wedstrijd tegen MTK (Boe dapest), hadden de Zwitsers namelijk hun doelman vervangen. De finale van het Europese bekertoer nooi zal worden gehouden in Stuttgart op een later vast te stellen tijdstip. Coen Moulijn zal door de blessure, die hij vorige week tijdens het eindtoernooi om de militaire titel in Lissabon opliep, vanavond niet voor het Rotterdamse team kunnen spelen in de ontmoeting tegen het Nederlands jeugdelftal (spelers onder 23 jaar) om de gouden onafhankelijkheids beker. Hij wordt vervangen door zijn club genoot Schouten. In verband daarmee wordt de voorhoe- e van het Rotterdams elftal aldus (v.r. "•1.): Van Ede (Sparta), Rijvers, C. van ('er Gijp, Schouten (allen Feijenoord) en De Vries (Sparta). Den Hai'tog (Excelsior) en Pauke Meyers (Feijenoord) werden alsnog aan de reser ves toegevoegd. SCHOLZ. Het Duitse blad „Münchnci Merkur" heeft in de afgelopen weken voor «e twaalfde keer na de ooi-log zijn lezers de „sportman van het jaar" laten kiezen. Iet grootste aantal stemmen (20.127, ca. percent) werd uitgebracht op de Euro- Pese bokskampioen in het middengewicht. Dustav Bubi Scholz. SPORTVAKBEURS. Aan de negende Nederlandse sportvakbeurs van 4 t/m 7 lanuari in het Amsterdamse RAI-gebouw nemen 65 inzenders uit België, Duits- «nd en Nederland deel. De ditmaal ge buikte expositieruimte (6000 m2 in 5 ballen) is ruim het dubbele van die der 8ste beurs. De 29-jarige Engelsman Mike Haw thorn, wereldkampioen der autocou reurs 1958, zal zich terugtrekken uit de wedstrijdsportOp de foto ziet men Hawthorn na zijn terugkeer uit Casa blanca waar hij definitief beslag legde op de wereldtitel èn op de grote trofee die daaraan verbonden is. aard diepe indruk op de Engelsman, die thans dus definitief een punt gezet heeft achter de wedstrijdsport. Enzo Ferrari deelde cp een persconfe rentie nog mee, dat hij persoonlijk Haw thorn groot gelijk geeft. „Als een jonge man gaat trouwen moet hij autowedstrij den overlaten aan vrijgezellen. Trouwens ik denk er zelf ook aan me van de auto sport te distanciëren. Als er geen einde komt aan de critiek op de autosport en aan de tegenstand van de Italiaanse autoritei ten zal ik waarschijnlijk al mijn wagens uit de Italiaanse wedstrijden terugtrek ken", aldus Ferrari. Jan Pesman markt goede kans in februari naar Sguait* Valley ie gaan Twaalf Nederlandse hardrijders zijn mo menteel in training op het ijs in Fagernes, een Noors bergdorpje op ongeveer 200 ki lometer ten noorden van Oslo. Alle Ne derlanders logeren in het Centraal Hotel, op slechts korte afstand van de ijsbaan. Volgens trainer Zwanenburg blijft men in Fagernes tot eind december en gaat men dan naar hel oude trainingscentrum Hamar, waar veteraan Broekman, die even buiten Hamar woont, zich bij zijn landgenoten zal voegen. Verwacht wordt dat de Nederlanders hun wedstrijdseizoen zullen beginnen met deelneming aan de grote wedstrijd in Fa gernes op 20 en 21 december. De ploeg voor de Europese en wereldkampioenschappen zal vermoedelijk pas begin januari geko zen worden. eMn gelooft dat dezelfde ploeg die op 24 en 25 januari in het Bislet- stadion in Oslo zal uitkomen tegen Noor wegen en Finland, Nederland in Gothen- borg en Oslo zal vertegenwoordigen in de kampioenschappen. Voorts stuurt Nederland één man naar de wedstrijden in Squaw Valley in februa ri, op uitnodiging van de organisatoren van de Olympische Spelen en van de In ternationale Hardrijdersfederatie. In Noorse kringen gelooft men dat Jan Pes- man de beste kans maakt naar Squaw Valley uitgezonden te worden. Pesman lijkt in goede conditie. „Ik hoop mijn beste seizoen te krijgen", vertelde Pesman in Fagernes aan UPI, ..ik voel me thans veel beter in vorm dan vorig jaar om deze tijd en ik hoop in het komend seizoen mijn beste persoonlijke tijden scherper te stellen. Het ijs in Fa gernes is uitstekend en de Nederlanders moeten hier goed kunnen rijden. Wij staan drie a vier uur per dag op de schaatsen en dus moet er wat inzitten", verklaarde Pesman optimistisch. Vanmorgen vroeg was de stand in de zesdaagse van Kopenhagen: 1. Van Steenbergen Severeyns (België) 463 p.: 2. Werner—Lykke (Den.) 436 p.: 3. Arnold K)a- mer Austr./Den.) 392 p.; 4. Roth Pfenninger 303 p.: op een ronde: 5. TerruzziLynge (Italië- Den.) 256 p.; 6. JoergensenJacobsson (Den.) 204 p.: 7. GillenPost (Lux./Ned.) 95 p. De overige koppels hadden twee of meer ron den achterstand. De groeiende belangstelling voor bad minton en in het bijzonder voor badmin ton als wedstrijdsport is voor de grote Haarlemse badmintonclub „Duinvvijck" niet zonder gevolgen gebleven. Want de Duin wijekers, pioniers die veel voor de verbreiding van het spel met shuttle en racket hebben bijgedragen, hebben in die aanhoudende aanwas vele concurrenten naast zich gekregen en ervoeren dit sei zoen meer dan ooit de vorderingen die hun tegenstanders maakten. Gewoonlijk speel den de Duinwijck-teams een grote rol in de competitie, maar van de acht aan de competitie deelnemende ploegen komt nu alleen Duinwijck 6 voor het kampioen schap in aanmerking. Duinwijck 1 heeft zich tevreden moeten stellen met een plaats in de middelmoot van de hoofdklasse. De strijd om de natio nale titel gaat tussen „Nijmegen" en het Nijmeegse Vedo. Het treffen tussen Smash en Vedo werd op de stand 33, met nog het heren- en damesdubbelspel te spelen, gestaakt. Wint Vedo één van de twee par tijen, dan mag zij zich Nederlands kam pioene noemen, verliest Vedo de ontmoe ting dan gaat door een beter gemiddelde de hoogste eer naar stadgenote „Nijmegen". De stand in de hoofdklasse luidt: Vedo 48 Duinwijck 55 Nijmegen 5—8 PM Rijswijk 4—0 Smash 4—5 Breda 4—0 In de eerste klasse zal Duinwijck 2 een veilige plaats in de middelmoot vinden. Het derde team van de Duinwijckers had lange tijd kampioensaspiraties, maar ver loor van Venlo, dat nog ongeslagen de leiding stevig in handen heeft. De stand in de eerste klasse luidt (tot en met de vijfde competitieweek): door de Duinwijckers met het kleinst mo gelijke verschil werd gewonnen. 53. De resultaten waren: ArnhemDuin wijck 3: H.E.: C. v. d. Aa versl. T. Leh- mans 1115, 1510 en 1510; P. Bode- meijer verl. van K. Bakker 1215, 1513 en 1115; D.E.: mevr. C. Bodemeijer versl. mevr. C. Verhoef 112 en 113; mej. T. Kieft verl. van mevr. T. Ridder 611 en 911; G.D.: de heer en mevr. Bodemeijer verl. van mevr. Ridder en Lehman 315, 157 en 1115; mej. Kieft en v. d. Aa verl. van mevr. Verhoef en Bakker 315 en 1318; H.D.: v. d. Aa en Bodemeijer verl. van Bakker en Lehman 415 en 315; D.D.: dames Bodemeijer en Kieft versl. dames Verhoef en Ridder 156, 7—15 en 15—13. De uitslagen luidden: Eerste klasse, af deling 1: HilversumIduna 25, PM Rijs wijk 2Sportief 17. Eerste klasse, af deling 2: RhenouweVenlo 26, Arnhem Duin wij ck3 35, PoonaEGBC 71. Duinwijck uitslagen: VIFDuinwijck 5 07, Duinwijck 5Sita 2 70, Ons Alibi Duinwijck 8 51. Conflict duurt voort Afdeling 1 Afdeling 2 Sportief 5—9 Venlo 5-10 Chandelle 5—8 Duinwijck 3 5—8 Smash 2 4—7 Poona 5—6 Siod 5—5 Zeist 5—5 Duinwijck 2 4—4 Rhenouwe 5—4 Iduna 5—1 Beaufort 5—4 Hilversum 2—0 Arnhem 5—3 PM Rijswijk 2 4—0 EGBC 2 5—0 Tweede klasse Afdeling 1 Afdeling 2 Slotermeer 5-10 Smash (L.) 5-10 Excelsior 5—8 Duinwijck 4 5—8 MVO 5—8 Flash 5—6 Velsen 5—6 Iduna 2 5—6 Chandelle 2 5—4 US 5—6 Rotterdam-W. 3—0 ABCD 5—4 Goudenregen 4—0 Excelsior 2 5—0 Siod 2 4—0 EGBC 5—0 Derde klasse Afdeling 3 Afdeling 8 MVO 2 5—8 Duinwijck 6 5-10 Iduna 3 5—8 Stoka 5—8 Vijfsluizen 2 5—6 Roomburg 2 5—8 Velsen 2 5—6 Velsen 3 5—6 Veglo 2 5—6 Excelsior 5 5—4 Sita 2 5—2 Vedo 3 5—2 Duinwijck 5 5—2 Barneveld 2 5—2 VIF 5—0 De Outsiders 5—0 Afdeling 10 Afdeling heren B Slotermeer 2 5-10 SMR 5—8 Commonwealth 48 Stoka 2 5—6 Ons Alibi 3—4 Velsen 4 5—6 EGBC 4 3—2 Duinwijck 7 5—6 Duinwijck 8 4—0 Zaandam 4—2 VI. Shuttle 4—0 US 2 5—0 Voor de eerste klasse speelde Arnhem en Duinwijck 3 een spannende strijd, die Het conflict tussen de voorzitter en de vice-voorzitter van de voetbalvereniging „Stormvogels" duurt voort. De oud-voor zitter van „Stormvogels", de heer De No bel uit Haarlem, heeft inmiddels een be gin gemaakt met z'ijn bemiddelingspoging. Een van de resultaten daarvan is, dat maandagavond de oud-voorzitters, leden van verdienste, ereleden en besturen van de supportersverenigingen bijeen zullen komen om te onderzoeken welke mogelijk heden er zijn om het voor „Stormvogels" fnuikende conflict uit de weg te ruimen. Een en andere zal tot gevolg hebben, dat de jaarvergadering, die onlangs na een rumoerige bijeenkomst werd verdaagd, pas in januari gehouden zal kunnen worden. Op 12 januari zal de eerste Nederlandse r.k. sportleidersschool in het Van Nispen- huis in Amsterdam officieel worden ge opend. Het initiatief voor de oprichting van deze school is genomen door het dis trict Amsterdam van de Nederlandse Ka tholieke Sportbond. De bedoeling van deze school is tech nisch volledig bekwame en bevoegde lei ders te vormen op katholieke grondslag. Het district Amsterdam van de NKS meent, dat wanneer er katholieke clubs moeten blijven bestaan er ook katholieke leiders zullen moeten komen. Voorlopig staan een tweejarige avond cursus voor turnverenigingsleider en een avondcursus voor sport-jeugdleider, die dertig weken duurt, op het programma. De verwachting is, dat binnen een half jaar nog een vijftal van dergelijke scholen in diverse plaatsen van ons land geopend zullen worden. De cursussen in Amster dam, die bedoeld zijn voor kandidaten uit de hoofdstad en Noordholland benoorden het IJ, zullen in diverse bestaande school gebouwen worden gegeven. Het ligt in de bedoeling in september 11)59 het aantal cur sussen uit te breiden, onder meer voor basketbal - en volleyballeiders. De eerste testmatch in dit seizoen tussen Australië en Engeland is op de vijfde en voorlaatste dag beëindigd: Australië won met acht wickets. De score was: Engeland 134 en 198, Australië 186 en 147 voor 2. Australië heeft uiteindelijk dus toch een duidelijke zege op Engeland behaald. De Australische batsmen stonden, nadat de Engelsen op de vierde dag een totaal van 332 runs hadden bereikt, voor de taak in hun tweede innings 147 runs te scoren. Het was nauwelijks een probleem. Mede dank zij een voortreffelijke 71 nol out van de 21- jarige Norman O'Neill was de wedstrijd reeds op de voorlaatste dag beëindigd. En Australië had slechts twee wickets ver loren Aanvankelijk was de strijd tussen de Australische batsmen en de Engelse aanval traag en oninteressant, tot O'Neill aan bat kwam. Het jeugdige talent uit Nieuw-Zuid- Wales verhoogde snel de score mei enkele prachtige slagen eri bleef met Jim Burke een der openingsbatsmen (28 n.o.) aan bat tot de zege een feit was. De bowlingcijfers waren: Statham: 6, 1, 13, 0; Loader: 9, 1, 27, 0; Laker: 17, 3. 39, 1; Lock: 14, 7, 5, 37, 1; Bailey: 5, 1. 21, 0. De uitslagen in de competitie van de K.N.B.B. district Haarlem waren: Afd.: A 1: OVS DES 60. Vriendenkring H -N. —Duvelshoek 0—6. ScheijwijckSuisse 42 Afd. A 2: ADO—Centrum 0—6. Schei)wijck 2—DES 2 6—0.Afd. C 1: Insulinde—DES 3 53 Centrum 2— Scheiiwiick 3 6—2, Suisse 2—SVV 2 8—0. Afd. C 2: Frans Hals Irene 4—4. SVV 3—OVS 2 4 4, TOP— Insulinde 2 8—0. Afd. I) 1: IVO—Du velshoek 2 6—2. Suisse 3Kennemerland 26. ADO 2De Vaart 4—4, Noorden 't Vosje 6—2. Afd. D 2: Excelsior Suisse 4 6—2. IVO 2—ADO 3 2—6, Advendo—OVS 3 2—6. SVV 4—De Vaart 2 4-4. Afd. El: De Vaart 3 Centrum 3 2—6, Hof van Holland -Frans Hals 2 6—2, Noorden 2—Irene 2 6—2. Afd. E 2: ADO 6— Suisse 5 7 1. Insulinde 3—Noorden 3 44 Kruis punt—Haarlem N. 2 2—6, ADO 5Vriendenkring 2 8—0. Vanavond begint in restaurant Bolwerk in Haarlem het jubileumtoernooi van de biljartvereniging DES. De deelnemers zijn: Lunenburg, Haberer, Diekman, Menee, Do- vis, Willemse, Steffers en Bos. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt het toernooi voortgezet. Op 2 en 3 februari zal het Italiaanse wereldkampioensteam vier bridge wedstrij den in Nederland spelen tegen vier van de sterkste Nederlandse combinaties. De wed strijden zullen plaats vinden in het Kur- haus in Scheveningen. Na hun bezoek aan Nederland zal het Italiaanse teanï. bestaande uit de heren Perroux, capt., Avarelli, Belladonna, Chia- radia, d'Alelio, Forquet en Siniscalco door reizen naar New York en daar een match tegen het kampioensteam der Verenigde Staten spelen met als inzet het wereldkam pioenschap. Het Amerikaanse team zal be staan uit Fishbein (capt.), Sam Fry Hazen, Harmon en Stakgold. In Scheveningen zullen de verrichtingen te volgen zijn op een elektrisch demonstratie bord, hetgeen de aantrekkelijkheid voor de toeschouwers bijzonder verhoogt. Advertentie All-round rekenmachines voor alle kantoren Op dit moment zijn meer dan 400.000 Facit rekenmachines in gebruik op kantoren in 102 lan den. Dit vol-automatische Facit model is de gemakkelijkste all round rekenmachine ter wereld. Deze machine kiest altijd de kortste rekenweg, spaart tijd bij vermenigvuldigingen - tot 40°,'q! Elke seconde kost geld en een snel be cijferde offerte kan een order betekenen. Hier betaalt de Facit zichzelf met de vele soorten berekeningen, die in een minuut gemaakt kunnen worden. Hier is de Facit zijn gewicht in goud waard. Tijd is geld, altijd. Ook met spoed gemaakte berekenin gen moeten juist zijn, altijd. Daarom rekent de wereld op Facit. Als iedere minuut, iedere seconde van belang is: A i°lW Nieuw! de FACIT telmachine snel - geruisloos - modern Zend mij vrijblijvend volledige gegevens Zenden aan: Naam: Adres: Woonplaats: FHA 4 WITTE DE W1THSTRAAT 16 - ROTTERDAM Het programma voor de landelijke bas ketbalcompetitie bevatte voor beide afde lingen slechts een tweetal wedstrijden. Dit in verband met het internationale jeugd- toernooi in Mannheim, waaraan ook door Nederland werd deelgenomen. In afdeling A kwamen de toppioegen niet in het veld. AMVJ kwam weer op gelijke hoogte met ZBVS door Antilopen te verslaan. De po sitie van de Haarlemmers wordt nu zo langzamerhand bijzonder precair. Zee macht won de uiterst belangrijke wed strijd tegen Donar en bracht haar punten totaal nu op vier. Onderaan is de stand nu: Zeemacht 8-4, Antilopen en Donar 7- 2, HAV 8-0. In de B-afdeling verlooi Flamingo's in Rotterdam van Arrows, dat dit maal weer volledig uitkwam. De Rotterdammers ble ven met 62-44 in de meerderheid. Blue Stars rekende met een van haar concur renten af. Punch moest in Den Haag de eer aan de Amsterdammers laten. Vooral Perrier was op schot. Deze kleine, maar bijzonder snelle speler zag kans om tegen de sterke Punch-verdediging niet minder dan 36 punten te scoren! Punch had een tegenvaller, daar Sleeswijk al snel ecu oogblessure opliep en pas kort voor tijd weer kon meespelen. Op de ranglijst ver anderde niets. Blue Stars gaat nu met zes punten voorsprong aan de kop en onder aan is de situatie: Fortuna 6-2, Flamin go's 7-2, Thor 6-0. Deze week staan weer twee wedstrijden voor de landelijke competitie op het pro gramma. Donderdag spelen ZBVS en Ty phoons tegen elkaar, terwijl vrijdag Fla mingo's het op moet nemen tegen de ster ke Delftse studentenploeg Punch. Voor de districtsklasse spelen de Antilopen-dames donderdagavond tegen ROVS en vrijdag avond staat de belangrijke wedstrijd White StarsROVS op het programma. De plaatselijke ontmoeting ZBVSTy phoons brengt ZBVS als favoriet in het veld. Niet omdat de Santpoorters zo veel sterker zijn, maar Typhoons moet het zon der Mansvelder en Flans van Elk stellen. Vooral Hans van Elk zal worden gemist, want hij is wel de produktiefste Typhoons- aanvaller. Wij verwachten dan ook een ruime ZBVS-zege. Vrijdagavond zal men kunnen genieten van een goede wedstrijd. Het Delftse Punch speelt een aantrekkelijke partij basketbal en beschikt over een zeer ge vaarlijk schutter, Sleeswijk. Punch heeft o.a. een zege op Wolves op haar naam en behaalde aanmerkelijk betere resultaten dan de ploeg van Pols. Toch mogen we een spannende wedstrijd verwachten, want Meenhorst c.s. spelen hun beste wed strijden tegen sterkere tegenstanders en als het deze keer eens een beetje meezit, dan konden de Haarlemmers wel eens voor een verrassing zorgen. Na afloop van deze wedstrijd wordt de voor de bezetting van de bovenste plaats van de districts klasse belangrijke ontmoeting tussen Whi te Stars en ROVS gespeeld. Het programma luidt: Donderdag 11 december. Dames: HOC 5—HOC 4, RapiditasAn tilopen 3, SC HaarlemWhite Stars 2, An tilopenROVS (Distr. kl. 9.15 uur), Heren: HOC 4Antilopen 4, Excerci- tia—Antilopen 2, ZBVS—Typhoons (land. comp. 8 uur), Vrijdag 12 december Dames: HCKExcertia. Antilopen 2 Typhoons, Heren: Typhoons 3—Aurora 2, HOC 3 Sibaba, RapiditasFlamingo's 2, Flamin go'sPunch (Land. comp. 8 uur), White Stars—ROVS (Distr.kl. 9.15 uur). De standen na zondag in de korfbal- competitie luidden: IIA: II B: S.V.K. 10 19 Samos 9 16 K. Z. 9 17 Olympia 9 12 Watervliet 10 11 Aurora 9 11 D.D.V. 9 10 D.T.V. 10 11 O'kwartier 8 9 Hespa 9 10 D.E.D. 10 8 Landlust 8 9 Haarlem 7 6 Fortuna 9 7 Z.K.C. 10 2 Vogel 10 4 A'dam Z. 11 2 An. Ready 9 2 Derde klasse m A: III B: B.E.P. 10 18 Excelsior 10 13 Victoria 11 21 K.C.N. 9 12 Wittenburg 8 12 Biko 11 12 K.V.D. 10 12 D.V.D. 10 11 Z.K.V. 10 10 Oosterpark 11 8 Altius 10 9 Oosthoek 10 7 Gibraltar 10 9 D.S.V. 9 6 K.V.H. 8 2 S'kwartier 10 3 Zaandam Z. 9 1 Tijdens een banket, dat na afloop van het congres van de Amerikaanse Ama teur Atletiekunie in Chicago is gehouden, heeft Avery Brundage, de president van het Internationale Olympisch Comité, fel le critiek geleverd op de Amerikaanse sportjeugd. Hij zei o.a.: „In meer dan de helft van de sporten, die op het Olympisch pro gramma voorkomen, worden onze atleten door het buitenland verslagen. Steeds meer wereldrecords komen in handen van onze sportieve concurrenten. Wij hebben de laatste jaren geen enkele wedstrijd van betekenis over afstanden van meer dan 800 meter gewonnen. Wij hebben hier in de Verenigde Staten het basketbal uit gevonden, maar in Buenos Aires hebben wij van Argentinië verloren. Vijftig per cent van onze dienstplichtigen bleken in de laatste wereldoorlog in een slechte fy sieke conditie te verkeren. Zonder de prachtige prestaties van onze voortreffe lijke gekleurde atleten zou Amerika slechts een sportnatie van de tweede orde zijn". Brundage besloot zijn philippica als volgt: „Omdat wij afstammen van een volk van pioniers verbeelden wij ons, dat wij tot de meest sportieve naties ter we reld behoren. Wij zijn dat lange tijd ge weest, maar vandaag de dag behoren wij niet meer tot die landen. Het gaat ons te goed, net leven is te gemakkelijk. Laat ons eerst ma-r eens zorgen, dat het onder wijs in lichamelijke oefeningen en sport verplicht wordt gesteld op alle Ameri kaanse scholen". Een accountant in de Boteringesiraat te Groningen heeft een thermometer aan de buitenmuur hangen, met daarnaast een keurig bordje waarop te lezen staat: „Deze thermometer werd namens de Groninger schooljeugd aangeboden door het bestuur van de schoolvereniging van de U.T.S.'' Een deputatie van de schoolvereniging heeft deze thermometer namens de Gro ninger jeugd aangeboden om een „schand vlek" uit te wissen. Tot voor kort hing op dezelfde plaats een kapotte thermometer met daaronder een bordje: „Deze thermo meter is niet alleen bedoeld om de tem peratuur aan te geven, maar ook om de baldadigheid van de Groninger jeugd te peilen. De eerste thermometer werd ver nield in december 1956, de tweede in augustus 1957, de derde in april 1958, de vierde in augustus 1958 en de laatste op 4 september. We hebben thans de moed opgegeven en het vertrouwen in de Gro ninger jeugd verloren".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11