Zowel minister Hofstra als de Kamer houdt voet bij stuk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Socialisten breken met de rooms-katholieken Kerstgaven voor de „Stille Armen" Regering heeft geen bezwaar tegen commerciële televisieuitzen dingen Motie-Romme wil verlenging voor één jaar; daarna praten over 1960 SmiL van Rijsbermen Kabinetscrisis in Luxemburg Dampende paarden ploegen de aarde mmwm WwMMwS Ac'è VERLENGING TIJDELIJKE BELASTINGVERHOGING Geen toenadering Voor de koopvaardij Meer wind Eerste Kamer keurt eerste boek van nieuwe B.W. goed Russen namen „eerste echte foto van aarde" Ontsnapte gevangene weer gearresteerd 9422,66 De 100.000 op 1982 Sneeuw Het woord is aan Nieuw Afrika 73e JAARGANG No 131 WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No Jot Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleiiip Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er heerste gisteravond in de Tweede Kamer een nerveuze spanning. De opkomst van de leden was ongewoon groot. Minister Hofstra had 's middags verklaard, dat de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen noodzakelijk was voor twee jaar. Daaraan hield hij vast. Maar leden van de K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R., tezamen een meerderheid vormend, dienden 's avonds een amendement in om de verlenging te beperken tot één jaar. Daaraan voegde prof. Romme (K.V.P.) nog een motie toe, die ook van een meerderheid verzekerd is, en waarin de regering wordt uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen te beslissen over de vraag of de verlenging ook voor 1960 nodig zal zijn. Prof. Romme is van mening dat de beslissing beter kan worden genomen als het advies van de S.E.R. bekend is over de huur- en melksubsidies. In de motie wordt dus positief de bereidheid uitgesproken te zijner tijd over een verlenging voor 1960 te praten, maar het wordt voorbarig geacht reeds nu een beslissing te nemen voor 1960. Het positieve element in de motie vond minister Hofstra te zwak om op de toena dering in te gaan. „Ik zou de motie meer aanvaardbaar vinden", zei hij. „indien zij zou zijn uitgegaan van een verlenging voor de tijd van twee jaar en de regering zou zijn uitgenodigd op die termijn terug te komen als het advies van de S.E.R. daartoe aanleiding geeft. „Dat is de zaak op zijn kop zetten", re pliceerde prof. Romme. Daarentegen vond de heer Burger (P.v.d.A.) het betoog van de minister zakelijk bijzonder sterk. Als er wordt gedacht aan verlaging van belastingen, en dat is de achtergrond van de motie, dan moet men de bestedingsbe perking in haar geheel terugdraaien en dus ook de verhoging van de melkprijs met 6 cent per liter in het kader van de be stedingsbeperking opheffen. Dat positieve element mist de motie. Men moet niet de vennootschapsbelasting en de vermogens belasting willen verlagen, maar de laatsten op de minder draagkrachtigen onverlet la ten. „Dat gaat helemaal om buiten het pro bleem of de tijdelijke belastingverhogin gen met één of twee jaar moeten worden verlengd", constateerde prof. Oud. Prof. Romme merkte op, dat de hand having van de verhoogde omzet belasting en de verhoogde motorrijtui genbelasting invloed heeft op de prijzen. Dan is het onverantwoord tegenover het volk, zei hij, nu reeds te beslissen dat ook in 1960 die prijsverhogende invloed ge handhaafd moet blijven. De conclusie van mr. Burger (P.v.d.A) was dat de motie meer een uiting is van wantrouwen in de regering dan van ver trouwen. Daarna bleef hij met een boos ge zicht in een hoek van de Kamer zitten. De P.v.d.A. is tegen de motie. De P.v.d.A. wil de verlenging van de tijdelijke belasting verhogingen voor twee jaar. Wat moet minister Hofstra nu doen als zijn partijgenoten er zo over denken? Vastgelopen Aan het eind van de vergadering, te mid dernacht, zat de zaak muurvast. Minister Hofstra houdt vast aan twee jaar. Prof. Romme handhaaft zijn motie, waarvoor een meerderheid zich heeft uitgesproken. En als de motie wordt aangenomen, zei de woordvoerder van de K.V.P., dan is de con sequentie, dat ook de meerderheid voor de amendementen stemt, die de verlenging beperken tot één jaar. De heer T i 1 a n u s (C.H.U.) deed nog een beroep op minister Hofstra toe te ge ven. „Waarom komt u niet aan de gemoti veerde en redelijke verlangens van de Kamer tegemoet?" vroeg hij. „Ik kan evengoed vragen: „Waarom geeft de Kamer niet toe tegenover mijn Advertentie Nu ook blauwe terlenka uniformen! Direkt uit voorraad ƒ165.— Uniform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag. Aanvan. kelijk matige, later tot krachtig of hard toenemende zuid-weste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S redelijke argumenten?" antwoordde mi nister Hofstra. Daarmee werd voldoende gedemon streerd dat men elkaar niet tegemoet wil komen. Over de motie en de amendementen zal worden gestemd op de dag waarop het de bat over de belasting-voorstellen wordt voortgezet. Waarschijnlijk zal dit donder dag zijn omdat vaniaag eerst de begroting van Buitenlandse Zaken wordt afgehan deld. Het is ook mogelijk dat het debat wordt uitgesteld tot volgende week voor nader beraad. Vrijdag komt de ministerraad bij een. Daarin zou men ook nog kunnen over wegen of het redelijk is aan het verlangen van de Kamer tegemoet te komen. Maar de socialistische ministers zullen er dan rekening mee moeten houden dat de P.v.d.A. blijkens de woorden van mr. Bur ger, tegen de motie is en tegen de beper king van de verlenging tot één jaar. „Onvermijdelijk" Ook in de middagvergadering had mi nister Hofstra verlenging van de tijdelij ke belastingverhogingen met twee jaar onvermijdelijk genoemd. Het dieptepunt van de economische in zinking is voorbij. Dan is een tekort op de begroting niet toelaatbaar, oordeelde de minister. Voor een sluitende begroting kan men natuurlijk ook denken aan ver laging van uitgaven, maar minister Hof stra constateerde dat de Kamer bij alle begrotingen had gepleit voor verhoging van uitgaven ter vervulling van allerlei wensen, zodat er blijkbaar geen verlangen bestaat naar verlaging van uitgaven. Dan is de verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen noodzakelijk. „Goedkeuring achteraf" Er was ook nog de kwestie punt 6 van de eisen van de P.v.d.A. over de bevoegd heid, die minister Hofstra heeft gevraagd om buiten de Kamer om de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek te be perken of geheel op te heffen. Bij nadere overweging had hij zich echter bereid ver klaard wettelijk vast te leggen dat des betreffende beslissingen achteraf door het parlement moeten worden goedgekeurd. Deze tegemoetkoming bleek echter nog niet bevredigend voor K.V.P., V.V.D. en C.H.U., want zij dienden een amendement in met de strekking de gevraagde mach tiging in ieder geval niet te verlenen voor de vervroegde afschrijving. Minister Hofstra diende daarna toch nog een noto van wijziging in, waarin de „goed keuring achteraf" is vermeld. Hierin ziet hij op dit punt blijkbaar nog de mogelijk heid van een compromis. De kosten van nieuwe machines en der gelijke mogen volgens het voorstel van mi nister Hofstra voor een derde deel ver vroegd worden afgeschreven van de belast bare winst in twee jaar. K.V.P., C.H.U., V.V.D. en A.R. hebben een amendement ingediend met de strekking, de mogelijk heid te openen niet alleen van vervroeg de afschrijving in twee jaar, doch ook van willekeurige, vertraagde afschrijving over meer jaren. Dat amendement noemde minister Hof stra destructief, zodat hij het niet in be handeling kon nemen. In de vakature, ontstaan door het over lijden van prof. mr. A. N. Molenaar, (V.V.D.) tot lid van de commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden is prof. I. A. Diepenhorst (A.R.) benoemd. Zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen een wijziging van de begro ting van Financiën 1957 (wachtgeldrege ling schade-enquete-commissie), een wij ziging van de waterstaatsbegroting 1958 voor de aanschaffing van Saab-Safir- vliegtuigen voor de rijksluchtvaartschool, wijzigingen van de begrotingen van Eco nomische Zaken 1958 en 1957 ten behoeve van de stichting „Industrieel Garantie fonds" en het Staatsgasbedrijf, en een wij ziging van de begroting 1958 voor Maat schappelijk Werk voor de kosten van de versnelde repatriëring. De rijksbegroting 1959 voor het departe ment van Algemene Zaken en voor de Hoge Colleges van Staat, alsook voor het Kabinet der Koningin, werden zonder de bat of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hetzelfde gebeurde met een wijziging van de Leerplichtwet, (afschaffing van het landbouwverlof en het verplicht aflopen van de klas, waarin een zwak-bqgaafde leerling op zijn veertiende verjaardag in de lagere school zit). De Kamer heeft daarna, na een vrij uit voerige discussie, het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek goedgekeurd. LUXEMBURG (AFP) In Luxemburg is voor het eerst sinds 1947 een regerings crisis ontstaan, doordat de vier socialisti sche ministers zijn afgetreden naar aan leiding van de aanvaarding van een mo tie van wantrouwen tegen de socialistische minister van Arbeid en Justitie, waarbij leden van de coalitie van socialisten en rooms-katholieken de liberale oppositie hadden gesteund. De motie van afkeuring werd met dertig tegen zeventien stem men bij drie onthoudingen aanvaard. Er waren twee afwezigen. In het parlement hebben 26 rooms-katholieken, zeventien socialisten, zes liberalen en drie commu nisten zitting. De kwestie ging over de beschuldiging van liberale zijde dat minister Bodson zou hebben geprobeerd een mislukte poging tot omkoping van een ambtenaar van het ministerie van Vervoer in de doofpot te stoppen. De minister verklaarde zelf dat hij degenen die de poging tot omkoping hadden gedaan, niet had laten vervolgen om de ambtenaar, die het geval zelf had aangegeven, moeilijkheden te besparen. De coalitie van socialisten en rooms-ka tholieken bestond sinds 1951. Premier Pierre Frieden is lid van de rooms-katho- lieke christelijk-sociale partij. LONDEN (UPI) Radio Moskou heeft dinsdagavond bericht, dat van een Russi sche meteorologische raket uit de „eerste echte foto" van de aardbol werd ge maakt. Prins Fahd Al Feisal van Saoedi- Arabië heeft een bezoek gebracht aan het laboratorium van Philips Roxane in Weesp. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur zijn enkele rechercheurs van de Haar lemse politie erin geslaagd de maandag middag om twee uur uit de Haarlemse strafgevangenis ontvluchte 23-jarige koopman opnieuw te arresteren. De ont snapte Haarlemmer bevond zich in een huis van kennissen aan de Scheepmakers- dijk in Haarlem op nog geen tweehonderd meter afstand van de gevangenis. De koopman ging gewillig mee en werd na een kort verhoor des nachts weer bij de strafgevangenis afgeleverd. Zijn straf, die zaterdag 13 december zou aflopen, wordt nu verlengd met de tijd, dat hij zich op vrije voeten heeft bevonden. Daarna wordt hij ter beschikking van de regering gesteld, hetgeen betekent, dat hij in een inrichting verpleegd zal worden. 10 december 1958 10de verantwoording P. M. M. f 10, M. S. D. 100, W. K. 30, mej. mr. A. A. G. C. 25, T. W. M. f 25, W. K. de B. 15, C. W. 15, M. J. H. W. 10, M. W. 5, ir. J. M. de V. 12,50, namens de gezellige bridgers in Bentveld 12,50, mevr. H. J. v. d. L.-H. 10, J. K. 10, mevr. M. E. J. de W.-R. 10. C. van G, 10, H. Sch. 10, mevr. J. D. van S.-P. f 10, B. R. f 10, F. D. te Overveen 10, G. C. f 10, E. V. 10, A. P. f 10, H. M. 10, G. L. S. f 10, A. G. 10, mevr. M. C. F.-v. d. W. f 10, A. Y. 10, N.N. 10, A. E. f 10, C. M. V.-T. f 10, H. A. K. f 10, A. C. f 10, D. K. f 7,50, E. 5, A. E. B. 5, H. F. f 5, C. O. f 5, J. H. f 5, J. N. K. f 5, H. C. V. 5, J. 5, M. S. 5, H. S. f 5, K. P. O. 5, G. B. 5, Salon II. 5, afronding van de zaterdagverantwoording f 3,75, G. van H. f 3.50, A. H. F. v. d. C. 3.50, G. A. P. 2.50, K. F. M. f 2.50, N.N. 2.50, Th. W. f 2.50, mevr. C. J. L.-M. 2.50, J D. f 2,50, J. van G. 2.50. H. K. 2,50, C. E. de V. 2,50, A. P. f 2,50, A. E. f 2 50, S. P. van A. f 2.50, H. S. 2,50, mevr. J. V. M. M. f 2, mej. P. H. Z. f 1, X. 1, N.N. 5, BREM 5, E-sv. 5, Hilarius N V. 100, N. L. te BI. f 10, „Reikende handen" 2,50, P. G. f 10, A. S. 10, mevr. S. 2,50, N.N. 2.50, N.N. 5, v. d. W. B. 2,50. mevr. H. 5. Dagtotaal 754,75. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem of worden over schreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Rechtstreeks bij het comité voor de Stille Armen zijn de navolgende bedragen bin nengekomen: Geen bekendmaking 50, A. L. S. 5, W. G. te Aerdenhout 100, 't Handwerk fonds 5, A. V. 2,50, Joh. de J. 1,50, H. F. B. 4, P. J. K. 5, S-C Haarlem 2, M. H. F. 500. 0 «Sb® !i118« ÏMÊË l:: ":Y m ,S¥. De landbouwers verheugen zich over het zachte weer. De vorst zit nog niet in de grond. Nu kan het land nog wor den geploegd na. de bietenoogst, die zo overvloedig was. De dampende paar den trekken de ploeg door het donkere land. De prijs van honderdduizend gulden in de Staatsloterij is gevallen op nummer 1982. Van dit lot zijn de series A tot en met F respectievelijk verkocht in Maas tricht. Doetichem, Haarlem, Amsterdam, Leiden en 's Gravenhage- In Haarlem werd het winnende lot ver kocht door de collectrice mevrouw H. G. Helminck-Hoppe, Theemsplein 38, en wel In een kwart lot, zeven tientjes, en een twintigje. Al deze coupures kwamen in Haarlemse gezinnen. Dinsdag is in vele delen van West-Duits- land sneeuw gevallen, in het bijzonder in de omgeving van Frankfort en in het Roergebied. In de Verenigde Staten is Oswego, een voorstadje van New York, vrijwel door sneeuw geisoleerd. Op sommige plaatsen is anderhalve meter sneeuw gevallen. Naar wü van goed ingelichte zijde vernemen, heeft het binnenskamers gevoerde beraad der regering geleid tot het standpunt, dat de commerciële televisie moet worden toegelaten. In de nota, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de Tweede Kamer heeft toegezegd, waarvan de verschijning tegen de helft van januari tegemoet kan worden gezien, zal een uitvoerige toelichting op dit standpunt worden opgenomen. Vooral de minister van Economische Zaken, prof. Zülstra, zou zich een krachtig voorstander hebben getoond van commerciële televisie. Tot dat inzicht is hij gekomen door het krachtige beroep, dat het bedrijfsleven op hem heeft gedaan. ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen Ook het niet openbaar gemaakte advies van de Radioi-aad behelst een aanbeveling om commerciële televisieuitzendingen toe te laten. Tenslotte heeft ook het feit, dat Duitse zenders commerciële t.v.-program- ma's gaan verzorgen, tot het standpunt van de regering geleid. De kans, dat de OTEM een concessie zal krijgen, om, on der de sunervisie van een daartoe in te stellen commissie, commerciële t.v.-pro- gramma's te gaan uitzenden, wordt groot geacht. Het zou voorlopig althans niet in de bedoeling liggen om een tweede zender in gebruik te stellen. De commerciële t.v.-programma's zullen worden uitgezonden op tijdstippen, waar op de NTS of de omroepverenigingen niet in de lucht zijn. Gedacht wordt in dit ver band aan de uren tussen zes en acht uur in de vooravond en aan de uren na het eindigen der NTS-avondprogramma's. Het standpunt van de regering is een doorkruising van het standpunt der om roepverenigingen, waarbij alleen een be scheiden reclame in de vorm van adver tenties, korte reclamefilms enz. aanvaard baar werd geacht. De meningen over commerciële t.v. bij de politieke groeperingen in het parlement zijn verdeeld. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 NOORSE TRUIEN - SOKKEN De Afrikaanse conferentie in Accra, de hoofdstad van de jonge staat Ghana, is gisteren met haar werkzaamheden begon nen. Deze bijeenkomst van enige honder den afgevaardigden uit meer dan twee dozijn onafhankelijke en (voorlopig nog) afhankelijke Afrikaanse gebieden, is een gebeurtenis, die de aandacht van de hele wereld zou moeten vestigen op de ver rassend snelle ontwikkeling, die zich de laatste tijd in Afrika aan het voltrekken is. Het is nog maar heel kort geleden, mis schien niet eens een generatie, dat het enorme gebied gelegen tussen de landen langs de zuidelijke Middellandse Zee-kust en de Unie van Zuid-Afrika algemeen gold als „het onbekende zwarte werelddeel". Een groot deel van de wereldbevolking wist er alleen van te vertellen, dat het hoofdzakelijk uit oerwouden bestond en bewoond werd door negerstammen die, althans volgens de populaire verhalen, gebraden ontdekkingsreizigers nog als een lekkernij beschouwden en ook in andere opzichten zelfs de eerste trede van de Westelijke beschavingstrap niet hadden bereikt. En plotseling komen er nu ver tegenwoordigers van al die „wilde stam men" bijeen om te praten over zulke on derwerpen als politieke, sociale en econo mische samenwerking en zelfs over de mogelijkheid van stichting van een „pan- Afrikaans gemenebest van vrije onafhan kelijke staten"! Het is duidelijk, dat de nieuwbakken Afrikaanse staatslieden met het stellen van dit doel wel wat heel hard van stapel lopen. Maar het is eveneens duidelijk, dat de bewoners van het eertijds donkere continent niet langer tot de „vergeten groepen" wensen te behoren en vast be sloten zijn, dit de rest van de wereld zeer nadrukkelijk te laten weten. Niemand zal er zich dan ook over ver bazen, dat reeds op de openingszitting een Senegalees politicus dezelfde woorden uit riep, die wij in het recente verleden voor namelijk van Aziaten hebben gehoord, na melijk: „Wij zeggen neen tegen Europese overheersing op dit continent!" Een afge vaardigde uit Kenya betoogde, dat de Afrikanen recht hebben op door henzelf gekozen regeringen en dat die regeringen misschien wel fouten zullen maken, „maar dat zullen dan tenminste onze eigen fouten zijn." De derde spreker voorspelde, dat „geheel Afrika in deze generatie de last van het imperialisme zal afwerpen." En een vierde riep de hele Afrikaanse bevol king op, zich „in militante massa-organisa ties" te groeperen. Het spreekt vanzelf, dat dit alles het Kremlin als muziek in de oren moet klin ken. Als er ergens van „imperialisme" wordt gesproken (en daarmee de niet-com- munistische politiek wordt bedoeld) en van „militante massa-organisaties", laten de Russen doorgaans niet lang op zich wach ten. Maar zo zou ook het Westen het als een uitnodiging moeten beschouwen, dat de premier van Ghana, Kwame Nkroemah, in zijn rede aandrong op het behoud van „de ethische en humanistische zijde" van de Afrikaanse cultuur. „Wij willen geen uitsluitend materialistische beschaving, die geen rekening houdt met de geestelijke kant van de menselijke persoonlijkheid en met het verlangen van de mens naar iets, dat verder gaat dan het vullen van zijn maag en de bevrediging van zijn materiële behoeften," zei Nkroemah, en het is deze opvatting, die het Westen zijn grcte kans zou dienen te geven in het nieuwe Afrika van morgen. Al te lang hebben wij ons blind gestaard op hetgeen de Sovjet-Unie te bieden heeft (of zégt te bieden te hebben) om er de nieuwe maar economisch nog achterlijke staten mee te paaien. Snelle verbetering van de economische toestand in die landen is ontegenzeglijk uitermate belangrijk en het Westen moet zich dan ook in veel grotere mate dan tot dusver inspannen om daaraan mee te werken. Maar het is niet het énig belangrijke. Juist voor die pas ontwaakte volken is wat Nkroemah noem de „de ethische en humanistische zijde" van hun cultuur veelal van zeer grote betekenis. Met betrekking tot dat facet van hun leven kunnen zij geen enkele steun of zelfs maar tolerantie van hun Sovjet helpers verwachten. Het Westen echter, dat zo prat gaat op zijn eigen ethische en humanistische levensopvattingen, zou daar in een brug kunnen vinden naar de vriend schap van die nieuwe leden van de wereld gemeenschap. Maar het zou dan ook moeten prakti- zeren wat het preekt, en inderdaad ethisch en humanistisch te werk moeten gaan, in de volle betekenis van die woorden. En die betekenis houdt ook in: respect voor de levensbeschouwelijke opvattingen van anderen. Als wij, behalve door bet ver lenen van de zo dringend nodige economi sche hulp, ook langs deze weg het ont wakende Afrika zouden benaderen, zou dat ons wel eens aanzienlijke voordelen kun nen opleveren in de strijd met het com munisme om de nieuwe volken van de wereld. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1