WYBERT CPanda en de olie^boertjes Etzel kondigt Duitsers nieuw soort belasting aan: de burgerbelasting Saldo der banken enorm Wereldnieuws Opklaringen en buien De weekstaat Duitse begroting 1959: 38,7 miljard mark Duitse Bonsdag dringt aan op Vrijhandelszone Obligatielening Rotterdam- Rijn Pijpleiding Mij. Vergadering Novivlas Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Stijgende werkloosheid in Engeland Unilever verhoogt Noorse belangen voor 2Vz miljoen Liquidatie van Victoria Bromfietsenfabriek Europees olieleidingstelsel ingrijpend gewijzigd Amerikaanse fiscus eist 4 miJioen van Chaplin Linschoter boeren voeien niets voor „bottenfabriek" Reserve-arts klaagt het ministerie van Oorlog aan uur h WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 2» Van onze correspondent in Bonn) IN DE BONDSDAG TE BONN hield de Westduitse minister van Financiën, Fr. Etzel, gisteren een lange rede over zijn begroting voor het jaar 1959. Ter verbetering van de gemeentefinanciën en „ter versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel van de burgers voor de plaatselijke gemeenschap" kondigde hij een nieuw soort belasting aan: de burgerbelasting. Voorts verklaarde hij dat de Westduitsers niet meer op belastingverlagingen behoeven te rekenen en dat hij een felle strijd zal voeren om een einde te maken aan een reeks subsidies van de staat. Etzels grootste prestatie is echter wel het feit, dat hij de staatsuitgaven voor 1959, vergeleken met die van 1958, nauwelijks heeft doen stijgen. Deze stijging bedraagt nog geen twee percent. De burgerbelasting, die gebruikt zal worden voor scholenbouw, verbetering der wegen, ziekenhuizen en dergelijke kan als de personele belasting in Nederland worden beschouwd. Etzel wil ook in het nieuwe begrotingsjaar met zijn financiële politiek gaan tot de rand van het deficit, dat wil zeggen hij wil pogen de uitgaven te laten dekken door de belastinginkomsten, zonder een overschot gelijk zijn voor ganger Schaffer dat pleegde te doen, te kweken. De begroting-1959 heeft een eindcijfer aan beide kanten van 38.7 miljard, waar van aan de uitgavenkant 40 percent (17,7 miljard mark) voor sociale doeleinden no dig zijn, 25,7 percent (11.6 miljard) voor de defensie, 6 percent voor de landbouw, 5,3 percent voor de schadeloosstelling aan Nazi-slachtoffers. 5 percent voor economie en verkeer en 2,8 percent voor West- Berlyn. De landbouwsubsidie Etzel attaqueerde fel het in de Bonds republiek nog bestaande systeem van de subsidies, waarvan er wel honderd soorten bestaan. Hii meende dat dit stelsel niet in overeenstemming is met de vrije markt economie van West-Duitsland. Voor de eerste aanval op de subsidies komt de staatshulp aan de landbouw zijns inziens in aanmerking, hoewel er ter andere zijde voldoende maatregelen worden genomen, die de algemene staatsuitgaven voor de Westduitse landbouw bepaald niet doen verminderen Etzel wil in het algemeen de staatsuit gaven zo sterk mogelijk naar beneden drukken opdat het nationale inkomen zal De Duitse Bondsdag heeft dinsdag een resolutie aangenomen, waarin er bij de Bondsregering op wordt aangedrongen te streven naar multilaterale overeenkom sten tussen de zes landen van de E.E.G. en de elf andere landen van de O.E.E.S. die moeten leiden tot economische sa menwerking in de vorm van een Vrijhan- delsgebied. Deze resolutie werd met alge mene stemmen aangenomen. Er wordt in de resolutie aan herinnerd, dat de Bondsdag op 5 juli 1957 een resolu tie heeft aangenomen, waarin de ver wachting werd uitgesproken, dat de an dere landen zich zouden aansluiten bij de E.E.G.-landen in een soort Vrijhandels zone. Op woensdag 17 december zal by een bankconsortium onder leiding van de Nederlandsche Handel-Maatschappij de inschrijving openstaan op nominaal 30 miljoen 5% percent 17^-jarige obligaties, in stukken van 1.000 tegen 100 percent ten laste van de n.v. Rotterdam-Ryn Pijp leiding Maatschappij *e 's-Gravenhage. De uitgifte maakt deel uit van een le ning groot nominaal 60 miljoen, maar aangezien de opbrengst niet terstond in zijn geheel nodig zal zijn, worden thans 30 miljoen obligaties ter inschrijving aangeboden en zal de storting op en de afgifte van 30 miljoen obligaties, over welker plaatsing overeenstemming is ver kregen, op latere tijdstippen geschieden, uiterlijk op 1 november 1959, zulks onder toekenning aan de nemers van deze obli- •gaties van een bereidstellingsprovisie op basis van 1 percent per jaar. Overigens zijn de inschrijvingsvoorwaarden op vo renbedoelde 30 miljoen obligaties volledig van toepassing. De storting van de huidige uitgifte moet geschieden op 15 januari 1959. Opneming van de nominaal f 60 miljoen obligaties in de beursprijscourant zal wor den aangevraagd. De lening is aflosbaar a pari door uitlotingen voor het eerst op 1 juli 1967 in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde aflossing is slechts toegestaan met ingang van 1 juli 1964, uitsluitend op de jaarlijkse aflossings verschijndagen met bedragen van 6 mil joen of een veelvoud daarvan. In een vergadering te Delft van de aan deelhouders van de n.v. Novivlas ging men akkoord met het voorstel van de raad van beheer om tot een samenwerking met de Algemene Kunstzijde Unie te geraken met betrekking tot de exploitatie van de door het Vezelinstituut T.N.O. te Delft ont wikkelde werkwijze voor het vervaardi gen van linnen garens. In beginsel is nu dus door de aandeel houders aan de AKU onder bepaalde voorwaarden optie verleend op hun aan delen. De AKU zal nu nog met iedere in dividuele aandeelhouder of groep van aan deelhouders de definitieve overname rege len. Zilvernotering verlaagd In navolging van Londen is met ingang van 9 december de zilvernotering te Amsterdam ver laagd, aldus deelt H. Drijfhout en Zoons Edel- metaalbedrijven n.v. mede. Het zilver noteert thans 107.00-112.50 per kg. fijn (was 107.90— I 113.40). De goudnotering is onveranderd geble ven. Nationale soevereiniteit De Nederlandse socialist Alfred Mozer, kabinet chef van de vice-voorzitter der E.E.G.. heeft maandag in Heidelberg verklaard dat men zich niet moet afvragen of een economische aaneen sluiting van de Europese landen een verlies van nationale soevereiniteit zal meebrengen. Soeve- leiniteit in de vroegere zin zei hij, is zeker voor de zes E.E.G.-landen een functie. „Wat wij thans kunnen bereiken", aldus de heer Mozer, ,is door aaneensluiting en medezeggenschap in dé boven nationale organen weer een deel van de soeve reiniteit reactiveren, die de staten op zichzelf niet meer bezitten". A. van Rossum overleden In de leeftijd van 79 jaar is in Papendrecht overleden de heer A. van Rossum, in leven di recteur van de n.v. Van Rossum's Motoren en van de „Avaros" Bromfietsenfabriek. stijgen en er meer geld vrij komt voor het particuliere sparen en de kapitaalvorming. Ook wenst Etzel tot april 1959 geen staats leningen via de kapitaalmarkt te plaatsen, maar wel zal voor de komende begroting de staat hetzij in 1959, hetzij begin 1960 met niet minder dan 3 miljard mark een beroep oo de kapitaalmarkt moeten doen. Van oppositiezijdc heeft men vooral van socialistische ziide Etzel verweten, dat hij bij zijn berekening van de sociale lasten alles wat er maar bij elkaar te tellen was, inclusief sport en hulp voor de jeugd, de gezondheid en de woningbouw, heeft samengevoegd om maar een zo hoog mo gelijk en dus ongunstig lijkend bedrag te krijgen. Een der financiële specialisten van de S.P.D. noemde dit Etzels „melkmeisjes- rekenarii". Uit de zo juist door de regering gepubli ceerde cijfers blijkt, dat de werkloosheid in Engeland de grootste omvang sedert 1947 heeft bereikt. Het Engelse ministerie van Arbeid deelde mede, dat het aantal personen, dat op de jongste controledatum 17 november als werkloos stond inge schreven. 536.000 bedroeg. Van dit aantal waren er 483.000 geheel werkloos en kon den 53.000 tijdelijk niet werken. Een woordvoerder van het ministerie deelde mede, dat het vorige naoorlogse hoogtepunt der werkloosheid werd bereikt tijdens de brandstoffencrisis van 1947, welke vele fabrieken dwong te sluiten. In februari 1947 was het aantal werklozen 1.847.000. daarna daalde het tot 773.000 in maart en in de daarop volgende maanden tot beneden het half miljoen. Volgens het ministerie van arbeid werk ten er in Engeland eind oktober 1958 23.076.000 personen. Tussen 13 oktober en 17 november is het aantal werklozen in En geland met. 22.000 toegenomen. Uitgedrukt in percentages van het aantal werkenden bedroeg de werkloosheid de vorige maand 2,4 percent, tegen 2,3 percent in oktober, en 1,5 percent in november van het vorige jaar. In februari van dit jaar werd bekend gemaakt, dat in principe overeen stemming was bereikt omtrent de ver koop van Unilever's belangen in de Noor se ondernemingen de Nordiske Fabriker De-No-Fa a/s en a s Lilleborg Fabriker aan de Noorse maatschappij a s Borre- gaard. De-No-Fa bezit een fabriek voor de harding en raffinage van oliën en vet ten en Lilleborg heeft olie- en zeepfabrie ken. Een voorwaarde voor deze verkoop was aldus verneemt het ANP van „Unilever", dat de Noorse regering aan Borregaard zekere belastingfaciliteiten zou verlenen, maar het wetsontwerp waarin deze facili teiten waren vastgelegd werd door het Noorse parlement verworpen. Thans is een overeenkomst gesloten voor de ver koop per 31 december 1958 op een basis, waarbij geen bepaalde belastingfacilitei ten noodzakelijk zijn en voorts van de zij de der Noorse autoriteiten alleen een de- viezenvergunning nodig is, die door de Nor ges Bank is toegezegd. Borregaard zal het aandelenbezit van Unilever in De-No-Fa en Lilleborg voor 2'/s miljoen pond sterling overnemen. Ver der hebben Borregaard en Unilever voor de duur van twintig jaar een overeenkomst gesloten tot samenwerking op technisch en commercieel gebied. Op grond van de ze overeenkomst zal Borregaard aan Uni lever een jaarlijkse royalty betalen van 1.375.000 gld., waartegen zij gebruik zal kunnen maken van Unilever's patenten, technische kennis en commerciële erva ring. Voorts zal Borregaard de rechten op een aantal handelsmerken van Unilever verkrijgen. De Victoria Bromfietsenfabriek te Soest zal per 1 februari worden geliquideerd. Het personeel is per 31 december ontslag aangezegd. Het drie jaar oude fabrieks gebouw zal worden verkocht, waarbij ge dacht wordt aan een rijwielen fabriek. De bromfietsenfabricage zal worden overge plaatst naar Sassenheim. waar de Auto Union (D.K.W.) een bedrijf heeft. De Soester Bromfietsenfabriek werd in augustus 1955 geopend. In september van dit jaar werd de fabricage van bromfiet sen stop gezet en werden in deze fabriek stalen meubelen en fietsen gemaakt. De oliebuisleiding, welke men van Mar seille naar midden-Europa wil aanleggen, zal wa-arschynlyk slechts tot Karlsruhe lopen, misschien tot Frankfort. Zij zal ech ter niet worden doorgetrokken naar Keulen of Rotterdam. Naar dinsdag in kringen der olie-industrie te Dusseldorp werd vernomen, zouden de projecten „Sopimer" (traject Marseille StraatsburgKeulen) en „Sappeur (traject MarseilleStraatsburgKeulenRotter dam) opgegeven zijn. De reden daarvoor zou zijn. dat de raffinaderijen in het gebied van Keulen voldoende van olie voorzien zullen worden door de nieuwe buisleidin gen van Wilhelmshaven naar Keulen en van Rotterdam naar Keulen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 8 december laat een stijging zien van het saldo der banken van een omvang, zoals niet dikwijls voorkomt. Op 1 decem ber was het saldo 417 miljoen, thans op 8 december bedraagt dit 741 miljoen. De stijging van 324 miljoen is op enkele grote posten terug te brengen, namelijk een deviezenaanwas van 73 miljoen, de uit kering van 130 miljoen „melkgeld" en de terugkeer van 128 miljoen aan bankbil jetten. De overige mutaties in het saldo der banken zijn hierbij vergeleken van geringe omvang. Door de deviezenaanwas van 73 mil joen bedraagt de totale voorraad goud en deviezen 5.2 miljard. Het goud bleef on veranderd op 3882 miljoen. De helft van de deviezenaanwas, welke vorige week plaatsvond, lag in de sfeer van de conver tible valuta. Deze post steeg van 831 miljoen tot 867 miljoen. Door de terug keer van de bankbiljetten daalde de circu latie van 4273 miljoen tot 4146 miljoen. De omvang van deze terugkeer in de eerste week van december wordt zeer bevredi gend geacht. De uitkering van 130 mil joen ..melHgeld" aan de boeren, welke eind vorige week plaatsvond, heeft het saldo van de schatkist doen dalen van 539- mil joen tot 410 miljoen. Andere saldi De rekening andere saldi, welke op 1 december 175 miljoen beliep, is met 17 miljoen gedaald tot 158 miljoen. Door de ruime positie van de banken zijn deze in staat geweest het bedrag aan opgenomen voorschotten met 14 miljoen te verminderen en te brengen op 20 mil joen. Het saldo van de banken ligt aanzien lijk boven het verplichte bedrag van on geveer 500 miljoen van het kasreserve- gemiddelde. Het zal woensdag met 170 miljoen dalen, in verband met de storting op de maandag gehouden inschrijving op schatkistpapier. De geldmarkt is sedert eind vorige week weer zeer ruim en zal waarschijnlijk zonder schokken de storting van woensdag doorstaan. Daggeldrente bleef onveranderd 1 percent. Bij de federale rechtbank voor be lastingzaken in Los Angeles zijn in totaal 23 zaken aanhangig, tot een totaalbedrag van ruim 4 miljoen dollar, tegen de film acteur Charles Chaplin. Bepaald is dat op 5 januari in Los Angeles een van die zaken waarbij het om een bedrag van 1.242.532 dollar gaat, behandeld zal worden. Een hoge belastingfunctionaris heeft echter bekend gemaakt dat misschien nog voor die tijd een overeenkomst gesloten zal worden buiten de rechtbank om. De in En geland geboren acteur verhuisde in 1953 naar Zwitserland en liquideerde toen zijn activa in de Verenigde Staten. Het stand punt van de belastingdienst is dat hij tot dat tijdstip belastingplichtig ingezetene was. eMn wil ongeveer 30.000 dollar van het geld dat van Chaplin geëist wordt, verhalen op Celebrated Films Corporation, de on derneming, die zijn films verspreidt. Advertentie Dit is de GRAETZ Mandarin, dc super i V-||iionkasi met 53 cm cecid- buis, het televisietoestel waarover iedereen spreekt! En terecht! De Mandarin laat U gemeten van 'n stralende becldhclderheid en een wonderlijk-verfiinde klank. De Mandarin verrast U door zijn bijzonder elegante en praktische vormgeving. Dc bediening is hoogst eenvoudig. De deurtjes kunt U afsluiten en U bespaart een aparte TV-talel kortom, de Mandarin is een combinatie van gemak en distinctie, een toonbeeld van het onaantastbaar meesterschap van GRAETZ. De Mandarin (53 cm b.b. t 1295.-) is en blijft modern - nu reeds ingericht voor ontvangst van uitzendingen over band IV. Kies de Mandarin - U künt geen betere keuze doen! Importeur: N.V. Thabur, Den Haag. Het onlangs in de Utrechtse gemeente Linschoten opgerichte „actiecomité anti- beenzwartfabriek" zal de strijd tegen de overbrenging van een thans in Utrecht ge vestigde beenzwartfabriek (de „benen- kluif") naar de buurtschap Heeswijk, blijven voortzetten. De voorzitter van het actiecomité de heer C. A. Vlooswijk, heeft op een persconferentie in Utrecht de bezwaren van de bevolking der buurt schappen Heeswijk, Achthoven, Mastwijk en Blokland tegen deze fabriek toegelicht. Men vreest de stank en overlast van onge dierte als maden en vliegen. De gemeente raad van Linschoten blijkt echter wel voor de vestiging van de beenzwartindustrie te voelen. Het Economisch-Technologisch Insti tuut heeft een rapport uitgebracht over het beenzwartbedrijf, waarin, aldus de heer Vlooswijk, niet wordt gëgarahdeerd dat de fabriek volkomen reukloos zal wor den, ook ah zou men er de modernste mé thodes gaan toepassen. In de omgeving van Linschoten zijn nog veel boeren die zelf kaas maken. De heer Vlooswijk is van mening, dat de vesti ging van een beenzwartfabriek de kwali teit van hun produkten ernstig zou kun nen benadelen, aangezien melk gemakke lijk sterke geuren en dampen opneemt. Het comité bestrijdt ook het argument, dat er door de vestiging in Linschoten gro tere werkgelegenheid zou worden gescha pen. Het betreft namelijk een bestaand bedrijf met een volledige arbeidsbezet- ting en men neemt niet aan, dat de ar beiders uit Utrecht afgestoten zullen wor den. De buurtschappen Mastwijk en Blokland zijn uitgesproken agrarische gemeen schappen die, zo zei de heer Vlooswijk, in het geheel niet voor industrie voelen. Zij zouden hun vertrouwen in het beleid van de gemeenteraad verliezen indien deze de vestiging van een fabriek zou goedkeuren. Het terrein dat het Utrechtse bedrijf voor de vestiging van haar fabriek in Heeswijk wil kopen, is in particuliere han den. Een derde ervan is eigendom van de veehouder Jac. v. d. Louw, die weigert zijn grond voor dit doel te verkopen. Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met 35. „Aha, daar is Archibald Smurk reeds!" riep de minister van Buitenlandse Zaken, toen de onverstoorbare diplomaat het hotel kwam binnen waden. „Als iemand dit zaakje aankan, dan is hij het zeker!" „Ge lukkig, dat u gekomen bent!" riep direc teur Sneutjes. „ik hoop, dat u dit werkelijk aankunt. Maar ik moet vooruit waarschu wen, dat de Joppestam uitermate woest is. U ziet trouwens wel, in welk een vreselijke toestand ze mijn hotel hebben gebracht". „O ja?" zei Archibald Smurk rondkijkend, „wat is hier dan zo vreselijk?" „Dat ziet u toch?!" riep Panda, „ze hebben het hele hotel laten onderlopen!" „O, dat beetje water", zei Archibal Smurk geringschat tend, „is dat alles? Iedere stam heeft zo zijn eigenaardigheden, de een speelt met water, de ander met vuur. Als diplomaat ben ik daar wel aangewend". „Maar ze zijn gevaarlij!.!" hield de directeur vol, „ze schieten op alles wat ze niet begrijpen en ze begrijpen praktisch niets. Dat is tochHij brak af onder de gering schattende blik, die Archibald Smurk op hem gevestigd hield. „O eh als u dat allemaal gewoon vindt is het des te beter", vervolgde hij. „Regelt u het dan maar gauw. Hier is uw tolk!" En m.et die woorden schoof hij Panda het water in. „Kom maar mee, tolk", zei Archibald Smurk, een geeuw onderdrukkend, „dan handelen we dit nog even af voor het koffieuurtje". Het ambtenarengerecht in Den Haag is vanochtend begonnen met de behandeling van een zaak, waarin de eiser, een Haagse reserve-officier van gezondheid, van het departement van Oorlog, betaling vordert van door hem (de militaire arts) voorge schoten kosten in de jaren 1955 en 1956. Op 7 november 1955 werd deze reserve eerste luitenant-arts uitgezonden naar Frankrijk, waar hij in Fontainebleau en an dere plaatsen de medische verzorging dei- Nederlandse militairen, gedetacheerd bij het NAVO-hoofdkwartier, op zich moest nemen. Hij kreeg een verpleegster mede. De arts vertelde het ambtenarengerecht onder meer, dat er in zijn standplaats in Frankrijk geen spreekkamer aanwezig was en dat hij alles zou hebben moeten improviseren. Direct na zijn aankomst iou hij "al cori Tappö'rt 'naar Den Haag ge stuurd hebben opdat althans in deze lacu ne voorzien zou worden, maar volgend hem bleef het departement van Oorlog doof voor al zijn grieven en wensen. „Aan vankelijk moest ik de patiënten op mijn slaapkamer behandelen", zo verklaarde de arts, die verder zei, ten einde raad di verse voorzieningen voor eigen rekening te hebben getroflcn, in het vertrouwen, dat een en ander later wel terugbetaald zou worden door „Oorlog". Na enige ja ren was hij naar ons land teruggekeerd en had hij de door hem gemaakte kosten ge declareerd: onder andere zijn uitgaven voor gas in zijn woning, autokosten, ver huiskosten bij zijn terugkeer (waarvoor hem een vergoeding beloofd zou zijn) en enkele andere posten. Tijdens de zitting van het ambtenarengerecht bleek vanoch tend, dat sommige van deze vorderingen inmiddels door het ministerie van Orolog terugbetaald waren, maar dat diverse an-* dere bedragen nog openstonden. Lange tijd, aldus de arts, heb ik getracht, de kwestie in der minne te regelen met het departement, maai tenslotte heb ik beslo ten, een klacht aanhangig te maken. Twee gemachtigden van de minister van Oorlog verklaarden, met uitvoerige ver wijzingen naar de reglementen, waarom nog niet alle vorderingen van de arts die voor terugbetaling in aanmerking komen verrekend zijn. Het ambtenarengerecht zal op 29 december uitspraak doen. Sterk. In Helsinki zijn dinsdagmiddag voor het parlementsgebouw demon straties gehouden door enige duizenden communisten, die eisten dat hun partij in de nieuwe regering sterk vertegen woordigd zal zijn. Er deden zich geen incidenten voor. Druk. Op twee na hebben de bioscopen te Tel Aviv besloten geen Duitstalige films meer te draaien. Volgens het Is raëlische blad „Jeidiot Habasjot" werd dit besluit genomen onder druk van de openbare mening. Verder werd vernomen, dat Magda en Romy Schnei der hebben afgezien van hun plan een bezoek aan Israel te brengen. Champagne-staking. Een aantal bars in Parijs en andere Franse steden, dat gespecialiseerd is in de verkoop van Schotse whisky, heeft besloten een week lang te sluiten uit protest tegen de uitspraak van een Britse rechtbank volgens welke Spaanse mousserende wijn als „champagne" mag worden verkocht. Betrekkingen. Sherman Adams eens pre sident Eisenhowers belangrijkste as sistent, zal ongeveer 380.000 gulden ont vangen voor het schrijven van een boek over de regering van Eisenhower, aldus meldt het blad „Boston Globe"! Een jury heeft Adam's vriend, de fa brikant Bernard Goldfine te Boston, be schuldigd van ongehoorzaamheid aan het Congres. Goldfine heeft geweigerd bepaalde vragen -van een subcommis sie van het Congres te beantwoorden over zijn betrekkingen met Adams. Onwillig. De bond van Oostenrijkse spoor wegemployés dreigt met staking, als er geen vorderingen worden gemaakt bij de besprekingen over uitbetaling van een veertiende maandsalaris per jaar. De regering heeft zich tot dusver onwillig getoond de nieuwe eis in te wil ligen. Spanning. President Ramon Villeda Mo rales van Honduras heeft alle minis ters voor zijn kabinet verzocht voor 21 december hun ontslag in te dienen. De laatste tijd hebben aanhoudende be richten over wijzigingen in de rege- ringspolitiek spanning veroorzaakt in het gehele land Formateur. President Asgeir Asgeirsson van IJsland heeft aan de voorzitter van de onafhankelijkheidspartij, Ola- fur Thors, verzocht te pogen een nieu we regering te vormen. Thors is van 1953 tot 1956 premier geweest. Natuurgetrouw. De 38-jarige Nello Mica- relli uit Rome die zich met het oog op de mereljacht bekwaamd had in het nabootsen van de zang van deze vogel, ligt zwaargewond in een ziekenhuis. Hij floot zo natuurgetrouw dat een ande re jager zijn geweer leegschoot op het bosje waar hij zich verborgen had. Verlaten. De Thailandse grenspolitie heeft in het oerwoud in de provincie Tak aan de Birmaanse grens de ruïnes gevonden van een. verlaten stad met vele tempels, aldus heeft de politie te Bangkok meegedeeld. Senator Truman? Oud-president Truman van de Verenigde Staten heeft meege deeld, dat hij bereid is weer op het po litieke toneel te verschijnen. Hij zei de plaats van senator Stuart Symington in de'senaat te willen innemen, indien de ze Democratisch kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen in 1960 wordt. Ongeluk. Te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginië is een Amerikaans twee- motorig marinevliogtuig, dat op de lucht basis bij de stad zou landen, tegen een hoogspanningskabel gevlogen, ontploft en brandend neergestort op twee hui zen in een van de hoofdstraten van de stad. De vier inzittenden van het toe stel vonden de dood, evenals twee jon ge kinderen in een der huizen. De moe der van de omgekomen kinderen, de vrouw van een luitenant van de mari ne, liep brandwonden op. Haar derde kind bleef ongedeerd. Geheim. Volgens geruchten in Vaticaan stad zou Paus Joannes XXIII maandag meedelen dat het aantal kardinalen tot tachtig wordt uitgebreid. Na het overlijden van kardinaal Rodriguez zijn er met de 23 nieuw aangewezenen mee 74 kardinalen. Maandag zal de Paus in een geheime consistorie de 23 nieuwe kardinalen creëren. Beperkt. De Westduitse bondsrepubliek heeft zich bereid verklaard, met Oos tenrijk, Italië en Zwitserland besprekin gen te beginnen over een beperk te schadeloosstelling aan burgers van de drie landen, die tijdens de twee de wereldoorlog slachtoffer van het na zidom zijn geweest. De afgelopen 24 uur is de depressie activiteit belangrijk toegenomen. Zo trok een storing vergezeld van flinke luchtdruk dalingen over het zuiden van Nederland. De bijbehorende neerslag kwam plaatse lijk gedurende enige tijd in de vorm van sneeuw naar beneden. Een tweede lage drukgebied trok in snel tempo van het zeegebied ten zuiden van Newfoundland in noordoostelijke richting. Midden op de oceaan verlegde het zijn baan naar het oosten. Vanmorgen werd de barometer stand in Ierland al snel lager. Tenslotte ontwikkelde zich nabij Newfoundland een nieuwe depressie, die eveneens snel naar het midden van de oceaan trekt. In ver band met deze toegenomen westcirculatie zal het weer in Nederland de komende da gen een wisselend karakter krijgen, waar bij perioden met neerslag afgewisseld zul len worden door enkele opklaringen. De wind zal morgen weer naar richtingen tussen .est en zuid draaien en later in kracht toenemen. WEERRAPPORTEN Donderdag 11 december Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 8.54 uur, onder 17.48 uur. Maanstanden 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 december Hoog water 2.52 en 15.13 uur. Laag water 10.54 en 23.17 uur. Donderdag 11 december Hoog water 3.43 en 16.00 uur. Laag water 11.43 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- tt en binnenland heden- a 3 H morgen 7 uur. Neerslag: V-% d 21 laatste 24 I Den Helder onbewolkt o 2 2 Ypenburg lichte regen no 1 7 Vlissingen lichte regen n 2 10 Eelde mist zzw 1 3 Twente regen o 2 4 De Bilt lichte regen no 1 11 Eindhoven regen zzw 3 11 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 6 10 Helsinki geheel bew. nnw -5 18 Stockholm onbewolkt zw -9 9 Oslo onbewolkt zzw -11 0 Kopenhagen sneeuw zzw -0 2 Aberdeen onbewolkt w 0 2 Londen geheel bew. nnw 2 13 Amsterdam regen ono 2 9 Brussel half bew. wzw 6 9 Luxemburg regen zw 3 9 Parijs onbewolkt zw 5 2 Bordeaux regen wzw 10 1 Grenoble geheel bew. windst. 1 1 Nice zwaar bew. n 6 0 Berlijn zwaar bew. zw 3 2 Frankfort sneeuw zw 2 8 München geheel bew. z 0 3 Zürich geheel bew. zzw 4 3 Genève regen wzw 4 0,1 Locarno licht bew. windst. -4 0 Wenen half bew. n 3 0 Innsbruck zwaar bew. w -3 0,1 Rome zwaar bew. windst. 9 1 Ajaccio zwaar bew. ono 9 0 Algiers zwaar bew. wzw 10 3 Madrid mist windst. 3 0 Mallorca zwaar bew. windst. 8 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2