Douwe Egberts tabak Franse Kamer koos de Gaullist Chaban-Delmas tot president Afro-Aziatische resolutie dringt aan op onderhandelingen Zondag ministersconferentie in Parijs over Berlijn Chefarme 4 ^Hoe is het ontstaan?^ v,j Ik heb nooit geweten dat cf pijproken zo lekker kon zijn ^Praatótoel beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Gaullisten en Algerijnen zijn niet versmolten Ongeduld Onlusten in Caracas na de zege van Betancourt Junta dreigt staat van beleg af te kondigen Gevluchte Russische schrijver in Engeland? Dirigisme Diensttijd in België wordt binnenkort 12 maanden Europese kernonderzoek krijgt gestalte Newyorkse krantenbezor gers weer in staking gegaan ALGERIJE IN POLITIEKE COMMISSIE Rountree zweeg over plan- Eisenhower in Libanon de Nobelprijs'winnaars Dit woord: GADING WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 Van onze correspondent in Parijs) De beide kamers der vijfde republiek zijn gisteren in Parijs voor het eerst in plechtige zittingen bijeen gekomen. De se naat, vroeger Raad der Republiek gehe len, maar overigens ongewijzigd van de vierde republiek overgenomen, koos voor de zestiende maal de radicale senator van zwarte huidskleur, Monnerville, tot presi dent, die in deze functie nu een record op de lange baan heeft geslagen. In de na tionale vergadering werd bij de derde ronde de gaullistische oud-minister uit ve le kabinetten der vierde republiek en bur gemeester van Bordeaux, Jacques Cha ban-Delmas, tot voorzitter gekozen. De 43-jarige Chaban-Delmas overwon tenslotte met een flinke voorsprong de 82- jarige conservatieve oud-premier Paul Reynaud en zijn overige concurrenten, de socialistische en zittende minister voor de Sahara, Max Lejeune, en de communist Grenier. De gaullisten hebben met deze overwinning van de rechtse kant nu voor vijf jaar de vierde post in rangorde van belangrijkheid die vroeger de tweede was der nieuwe republiek veroverd. Aangezien generaal De Gaulle tot staats- chef zal worden verheven en ook de pre- nier ongetwijfeld uit de gaullistische ran gen belooft te worden geworven, kan Soustelle's nieuwe partij, de U.N.R. voor lopig wel tevreden zijn. De overige par tijen, en speciaal de conservatieven zijn dat wat minder en daarom beloofde de gaullistische partij-secretaris na de stem ming dat de U.N.R. verder haar ambi ties zal pogen te beperken. De eerste zitting van het nieuwe parle ment werd door generaal De Gaulle bij gewoond ofschoon hij, tegen de verwach ting in, de afgevaardigden, die zich nog met de onwennigheid van een eerste schooldag gedroegen, niet heeft toegespro ken. Voor het eerst in de geschiedenis van het Franse parlement was het de radio toegestaan een uitzending van de zitting te verzorgen. Wel werden de vele nieuwelin gen en de overlevenden der vierde repu bliek vergast op een lange toespraak van de 83-jarige doyen, de pittoresque Bour gondische kanunnik Kir, die wellicht iets te uitvoerig uitweidde over de taak, die voor het nieuwe parlement was wegge legd. Men zag generaal De Gaulle, die ter stond na zijn binnenkomst, waarbij alle aanwezigen zich van hun banken verhie ven, met zijn lange benen het hoge spreek gestoelte had beklommen om de voorzit ter de hand te drukken, in de loop van diens predikatie ongeduldig met zijn vin gers op de lessenaar trommelen en ter stond na het laatste woord, de zittingzaal verlaten. Het is zeker de laatste maal ge weest dat men generaal De Gaulle in het Palais Bourbon heeft gezien. Ofschoon deze eerste zitting voorname- CARACAS, (UPI) Dinsdagavond hebben zich opnieuw onlusten voorgedaan in de Venezolaanse hoofdstad. Het dreige ment van de militaire junta, dat de staat van beleg zal worden afgekondigd wan neer de rust, die verstoord is door de on verwachte overwinning van Romulo Be tancourt in de presidentsverkiezingen, niet spoedig weerkeert. Naar schatting 16.000 betogers hebben tegen dit dreige ment gedemonstreerd. Op verschillende plaatsen in Caracas kwam het tot gevech ten met de politie, die traangas en gummi knuppels gebruikte om de menigte uiteen te jagen. Er werden 32 personen wegens ordeverstoring en verzet tegen de politie gearresteerd. Er is een „Comité voor de verdediging van de democratie in Venezuela" ge vormd, dat pamfletten laat rondgaan waarin de bevolking wordt opgeroepen waakzaam te zijn, en op straat tegen Be tancourt te betogen. Het comité bestaat uit aanhangers van de tijdelijke president on leider van cle regerende junta, admi raal Larrazabal. In het presidentiële paleis, waar de stemmen worden geteld een einduit slag is nog niet opgesteld heeft de poli tie de bewaking versterkt. Buiten het pa leis houden gewapende soldaten de wacht. Romulo Betancourt is een man van vijftig jaar, die twintig jaar als politiek vluchteling door de Zuidamerikaanse lan den heeft gezworven. In 1947 was hij tijde lijk president en droeg, na een van de weinige werkelijke vrije verkiezingen die Venezuela gekend heeft, zijn mandaat over aan Romulo Gallegos. Hij was peet voor de Democratische Aktie, die in 1938 gevormd werd. In januari van dit jaar, toen de dictator Perez Jimenez werd af gezet, keerde hij terug naar Caracas. Hij heeft een aantal boeken geschreven, on der andere: „Venezuela, politiek en pe troleum". BERLIJN (Reuter) De Russische emigrantenorganisatie N.T.S. deelt mee, dat de Sovjet-schrijver en Stalinprijswin- naar Alexander Tsjesjvili naar men aan neemt thans in Engeland verblijft. De 55- jarige schrijver, die in Georgië woonde, zou na een verblijf in Oost-Berlijn op 27 november naar West-Berlijn zijn gekomen on enige uren later met hulp van Brit ten naar Londen zijn gegaan. Britse functionarissen te Berlijn zeiden niets over deze kwestie te weten. Duitse functionarissen voor vluchtelingenzaken geven geen inlichtingen over buitenland- zo vluchtelingen. Een woordvoerder van hot Britse ministerie van Binnenlandse ^aken verklaarde later, dat men geen mededeling had ontvangen over de aan komst van Tsjesjvili in Engeland. John Riley, onderdirecteur van het bu reau van de „Amerikaanse vrienden van de vrijheid in Rusland", een particuliere organisatie die haar hoofdbureau in frankfort heeft, deelde mee dat Tsjesjvi li „ergens in West-Duitsland" is en geen verklaring aan de pers wil verstrekken. lijk als formaliteit was bedoeld, heeft men toch verschillende aanwijzingen van poli tieke aard kunnen opmerken. In de eer ste plaats vielen de vele nieuwe gezichten op. Doordat de kamerleden voorlopig al- phabetisch waren geplaatst, kwamen nog al opzienbarende combinaties voor. Zo za ten de beide roomskatholieken Robert en Maurice Schuman(n) broederlijk naast elkaar in de ultra-linkse hoek op de voor malige plaatsen van de communisten Tho- rez en Duclos. Het dozijn resterende com munisten zat ergens hoog weggedrukt en de veertig socialisten bezetten nog maar een klein gedeelte van de banken, die vroeger voor hen waren gereserveerd. Ook de eerste symptomen van spanning binnen de partijen hebben zich al geopen baard. De 71 Algerijnse afgevaardigden hebben de eed gezworen de beginselen van de integratie te vuur en te zwaard te ver dedigen. De gaullistische U.N.R. heeft een zelfde belofte, die zeker tot een conflict met generaal De Gaulle moet leiden, niet afgelegd, en zal dus de automatische steun van de Algerijnen moeten ontberen. Bei de groepen hebben voor het ogenblik, te gen de verwachting in, dan ook nog geen fusie aangegaan. Bij de conservatieven heeft de minister van Financiën, Antoine Pinay, die ook bij de jongste verkiezin gen nog als paradepaard fungeerde, zich als leider teruggetrokken. Pinay moet zich tegenover generaal De Gaulle bereid hebben verklaard, zijn delicate post in de komende regering te behouden en aan het conflict, dat hem nu van zijn partijgeno ten verwijdert, kan zeker ook politieke be tekenis worden gehecht .Het is bekend, dat De Gaulle in de economische sector een meer dirigistische lijn wil volgen en Pinay zou zich met die politiek, die in druist tegen de wensen van het Franse patronaat en de beginselen van zijn par tij, akkoord hebben verklaard. Symbolisch leek het tenslotte dat de taak voor de democratische onaanvecht baarheid der stemming voor het presi dium te waken, was opgedragen aan het jongste kamerlid in jaren, de 27-jarige fas cistische studentenleider Lagaillarde, die in de meidagen in Algiers met zijn jeugdi ge heethoofden de aanval op het gouverne mentsgebouw en daarmee op de vierde re publiek opende. Het is mogelijk, dat de militaire dienst tijd in België eerder dan voorzien was heeft besloten de diensttijd van vijftien maanden op twaalf maanden te brengen en daarnaast een contingent „NAVO-vrij willigers" aan te werven. Deze vrijwilli gers dienen vijf jaar en krijgen in die tijd een beroepsopleiding als technicus, zodat zij na het verstrijken van hun termijn meteen een beroep kunnen uitoefenen. Die opleiding zal ondermeer worden gegeven door de nijverheidsscholen en het is niet uitgesloten dat de vrijwilligers, die in West-Duitsland verblijven, stages zullen doen in de Westduitse industrie. Ongeveer veertienduizend jongemannen nen hebben zich tot nu toe gemeld, een enorm succes voor de minister van Defen sie, Arthur Gilson, die in de eerste maan den na zijn ambtsaanvaarding door de ge nerale staf werd tegengewerkt. Van de vrijwilligers, die zich meldden, bestaat on geveer veertig percent uit oud-militairen die enkele maanden of jaren geleden af zwaaiden en die na een korte scholing met een in de Belgische operationele NAVO- strijdkrachten kunnen worden opgeno men. Waarschijnlijk zullen er tienduizend definitief geschikt zijn voor de dienst. De diensttijd zal in de lente van 1959 kunnen worden verminderd, in plaats van augus tus of december, zoals aanvankelijk werd gedacht. De eerste NAVO-vrijwilligers zul len in januari en februari worden opgeroe pen. De administratieve diensten van het le ger trachten deze versnelde aanwerving tegen te werken, daar zij voor de reorgani satieplannen van de minister allesbehal ve enthousiast zijn. Ervaren militaire waarnemers zijn echter van oordeel, dat de Belgische strijdkrachten dringend re organisatie behoeven en dat er bijvoor beeld slechts een zeer kleine minderheid officieren tot de „operationele strijdkrach ten" behoort. De grote attractie voor de NAVO-vrij- williger is dat hij tijdens zijn militaire op leiding, een volwaardig beroep leert en, wanneer hij het leger verlaat, een af scheidspremie krijgt van honderdduizend franks 7.600.-). GENèVE (Belga) De Europese orga nisatie voor kernonderzoek heeft op haar onlangs te Genève gehouden twaalfde zit ting de begroting van de organisatie voor 1959 ten bedrage van 55 miljoen Zwitserse franken goedgekeurd. De 12 aangesloten landen dragen het hunne bij tot de begro ting. Voor 1958 bedroeg deze 56 miljoen Zwitserse franken. Na het onderzoek van de verslagen over de activiteit van het jaar, uitgebracht door prof. dr. C. J. Bakker, algemeen di recteur en de afdelingsbestuurders, sprak de raad eenstemmig zijn vreugde uit over de merkwaardige vooruitgang die in 1958 is geboekt, zowel bij de bouw van de twee grote deeltjesversnellers als van de ande re gebouwen en inrichtingen van de orga nisatie. Volle kracht CALDER HALL (UPI) De Britse com missie voor atoomenergie heeft dinsdag meegedeeld, dat alle reaktors van de twee atoomcentrales in Calder Hall nu werken. De vierde en laatste reaktor is het splij tingsproces maandagavond begonnen. Na een serie van. proeven zal hij nu ingescha keld worden in de elektriciteitsproduktie. NEW YORK (Reuter) De bezorgers van de Newyorkse dagbladen, die maan dag acht uur het werk staakten om aan looneisen .kracht, bij te zetten, zijn van daag weer in staking gegaan, nadat zij een voorlopige regeling van het geschil van de hand hadden gewezen. Advertentie Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!0, dacht ik Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. horen bij elkaar NEW YORK, (AFP) —De politieke commissie van de UNO heeft dinsdag be sloten het debat over het Algerijnse vraag stuk tot woensdag te verdagen, omdat geen enkele afgevaardigde dinsdag het woord vroeg. Voorts is uit kringen van de UNO in New York vernomen, dat de Afrikaans- Aziatische landen de politieke commissie in een resolutie zullen verzoeken om de as- semblée er bij de betrokken partijen op aan te laten dringen een rechtvaardige en vreedzame oplossing in overeenstem ming met het UNO-handvest voor het Al gerijnse probleem te zoeken. De groep van 28 landen heeft dinsdagavond over dit ont werp twee uur geconfereerd. (UPI) De resolutie wijst, in de vorm die ze thans heeft op de bereidheid van de Algerijnse regering om tot onderhandelin gen te komen en vraagt de „partijen in het geding" met spoed tot bespx-ekingen over te gaan. De meer gematigde leden van de Afro-Aziatische landengroep hadden ge waarschuwd dat de ontworpen resolutie te scherp was gesteld om voldoende steun te kunnen krijgen, maar de Arabieren en de Algerijnse groep in de UNO, die als waai-nemer fungeert verklaarde liever een ki-achtig gestelde motie te formuleren die kans heeft op een meerderheid in de politieke commissie, maar misschien in de Algemene Vergadering geen tweederde meerderheid krijgt, dan een zwakker ge formuleerde, die in de Algemene Vergade ring misschien wèl kan worden aangeno men. De Veiligheidsraad heeft zich met 10 tegen 0 stemmen, by één onthouding (Frankrijk) uitgesproken voor toelating van het onlangs onafhankelijk geworden Gui nee tot de UNO. De Franse afgevaardigde George Picot zei zich van stemmen te willen onthouden, omdat er op het ogenblik nog te veel on beantwoorde vragen zijn ten aanzien van Guinee's toekomstige betrekking met Frankrijk en met andere Afrikaanse lan den. Hij wees onder meer op de besprekin gen tussen Ghana en Guinee over het vor men van een unie. Nagenoeg alle sprekers prezen Frank rijk, dat Guinee in de gelegenheid stelde door middel van een stemming onafhanke lijk te worden. Alleen Rusland had woor den van critiek voor Guinee's oude moe derland, omdat daar nu, volgens hem, re actionaire elementen een campagne be gonnen zijn met allerlei di-eigementen en bepaalde economische en politieke sanc ties Guinee te bewegen zijn gewonnen vrijheid op te geven. Vrijdag beslist de Algemene vergade ring over toelating van Guinee als 82ste lid van de UNO. Geen der beide Korea's Verder werd een voorstel van de Rus sen om communistisch Noord-Korea tot de UNO toe te laten, vex-worpen, waarop de Sovjet-Unie haar veto heeft uit gesproken over een door het Westen ge steunde resoluties voor toelating van Zuid- Korea. De resolutie aan de Algemene Vergade ring toelating van Zuid-Korea aan te be velen, was door de Verenigde Staten, Frankrijk, Japan en Engeland ingediend. De Sovjet-Unie stelde wijziging van de resolutie voor om ook toelating van Noord- Korea mogelijk te maken. Maar dit amendement werd met acht stemmen tegen één (de Sovjet-Unie) bij twee onthoudingen (Irak en Zweden) ver worpen. Bij de daarop volgende stemming over het Westelijke voorstel maakte de Sovjet-Unie gebruik van haar vetorecht. De Sovjet-Unie sprak ook haar veto uit over een voorstel om Zuid-Vietnam tot de UNO toe te laten. Amerika, Engeland, Nieuw-Zeeland en Nederland hebben, naar is medegedeeld, dinsdagavond een resolutie ontworpen, waarbij het aan Hammarskjoeld wordt overgelaten internationale maatregelen voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen voor te stellen, als midden 1960 het man daat van de UNRWA afloopt. Men ver wacht, dat de resolutie heden aan de poli tieke commissie zal worden voorgelegd. BEIROET (UPI) Met het oog op het bezoek van de Amerikaanse staatssecreta ris Rountree aan het Nabije Oosten heeft de Libanese premier Karami verklaard dat tussen hem en Rountree het Eisen- hower-plan niet besproken is. „Wij be schouwen die als verouderd en menen, dat Washington dezelfde mening is toege daan", aldus de premier. Rede prof. Romme. De K.R.O. zal de rede van prof. Romme op de vergadering van de partijraad van de Katholieke Volkspartij vrijdagavond van 20.30 tot 21.30 uur uitzenden. Uit de vierde hand Het zal kort na de oorlog geweest zijn. Ik was te logeren gevraagd bij rijke mensen, zo rijk dat zelfs onder rijke mensen ze nog rijk waren. Hun geld was van adellijke afkomst evenals hun kasteel en vele malen vernieuwd met jong fris bloed. Mijn gast heer en gastfreule waren uiterst charmant en toen men mij naar mijn slaapkamer bracht wist ik niet wat ik zag. Muren be spannen met ivoorkleurige zijde, witte tapijten op de grond, crème meubelen, goudgebiesd met wit satijn bekleed, het bed wit gewatteerd. En alles was gedaan om het de gast naar genoegen te maken. Bij het bed sandwiches, een glas melk, spuitwater, vruchtensap, schemerlamp met witte shantoeng kap. Ik sliep zalig in, werd midden in de nacht wakker met erge dorst. Ik strekte mijn arm uit naar het glas spuitwater. Iets viel met kletterend geraas. Ik zette mijn voeten buiten bed, trapte in nattig heid, voelde met mijn handenJa, kletsnat, ïk liep op blote voeten naar de badkamer, mijn weg tastend langs meubelen en wan den. Ik vond een glas, vulde het aan de kraan, dronk diep en tuimelde slaapdron ken weer het bed in. De eerste zonnestralen die volgende mor gen maakten mij wakker. Wat ik zag zal ik nimmer vergeten. Het bed was met zwart bezoedeld, zwarte voetstappen op de witte kleden naar de badkamer en terug, zwarte handafdrukken op witsatijnen meu bels en langs witzijden wande-n. Een inkt pot was van de nachttafel gevallen. Ik was klaar wakker en in paniek. Wat moest ik doenIk kon hier niet blijven. Ik kleedde mij vliegensvlug aan en ging naar beneden. Niemand was nog op. Ik zette mij op de diepe canapé op een hoge stapel welige kussens en dacht na. Ik kon de schuld op mij nemen, en aan bieden de schade te betalen. Maar dat was een kwestie van honderden, ja duizenden guldens, die ik niet had. Aan de andere kant kon ik ruzie maken. Welke idioot zet een inktpot en ganzeveren pennen naast het logeerbed? Ik dacht lang en ingespannen na* Toen stond ik op omdat ik iets onder mij voel de. Ik nam de kussens van de canapé. Er onder lag de lievelingspekinees van mijn gastvrouw, gestikt. Ik had o.l die tijd op hem gezeten- Ik vluchtte het huis uit en heb nimmer meer iets van mijn rijke vrienden gehoord. Eerlijk gezegd, is dit mij niet overkomen. Ik heb het iemand op de radio horen ver tellen. En die moest bekennen, dat hij het van een actrice had gehoord. En die zei later dat zij het verhaal van een revue komiek had en dat het eigenlijk kort na de eerste wereldoorlog was gebeurd. Dus misschien is het niet helemaal waar. En dat hoop ik maar, want zelfs uit de derde hand geeft het mij nog hartklop pingen. H. B. Fortuin (Van onze correspondent in Bonn) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland zullen te Parijs de Russische nota nopens Berlijn bespreken. Het staat wel vast dat Von Brentano er op zal aandringen, dat het Russische voorstel om van West-Berlijn een gedemilitariseerde vrij-stad te maken krachtig zal worden afgewezen en voorts dat de Russen duidelijk gemaakt zal wor den dat er niet te praten valt onder de druk van een Russisch ultimatum. Alleen, aldus het Westduitse standpunt, als de Sovjet-Unie haar ultimatum van zes maan den voor een oplossing van de kwestie Ber lijn, en andere in de nota voorkomende dreigementen, zal terugnemen, kan er volgens Bonn worden gepraat. Pas dan zou het Westen zich bereid kunnen tonen tegenvoorstellen in te dienen. Vrijdag komt de Westberlijnse burge meester Willy Bi-andt naar Bonn om met Von Brentano en bondskanselier Adenauer te spreken. Brandt gaat van Bonn naar Parijs waar hij de vier ministers van Bui tenlandse Zaken voor consultatie ter be schikking staat. In een interview heeft Brandt gepleit voor de schepping van een internationale corridor door Oost-Duits- land van West-Berlijn naar West-Duits land, waardoor het handelsverkeer zou worden gegarandeerd en de Russen geen angst meer zouden behoeven te hebben voor spionage en sabotage van westelijke zijde, zoals zij thans beweren. De volgende week zullen besprekingen over de economische en financiële toe stand van West-Berlijn beginnen, in Bonn of in Berlijn. Brandt gaat in januari naar de Verenigde Staten. Over Adenauer's gezondheid behoeft geen ongerustheid te bestaan. De bonds kanselier is verkouden en verricht zijn werkzaamheden in plaats van te Bonn in zijn particuliere woning te Rhöndorf om zijn gezondheid te sparen. Adenauer krijgt niet de kans voor de ministersconferentie te Parijs de Britse bedoelingen te peilen, zowel terzake van Berlijn, als van de vrij handelszone. Deze taak komt nu geheel ten laste van Bon Brentano. Onze correspondent in Londen bericht dat sommigen uit Adenauers voorgenomen bezoek opmaakten, dat er inzake Berlijn een fundamenteel gebrek aan overeen stemming tussen de westelijke geallieer- In Stockholm worden vandaag de Nobelprijzen uitgereikt voor natuur kunde, scheikunde en geneeskunde. De onderscheiding voor litteratuur, die aan de Rus Boris Pasternak werd ver leend, wordt bewaard, omdat de Rus sische auteur haar niet in ontvangst komt nemen. De geldprijs vervalt aan het Nobelfonds. In Oslo heeft de Bel gische pater dominicaan Georges Pire de prijs voor de vrede in ontvangst genomen. Deze fotocombinatie toont boven de Amerikaan dr. Georg Beadle, met zijn vrouw en zoon. Dr. Beadle deelt de prijs voor medicijnen met twee collega's. Onder: de Russische win naars van de prijs voor natuurkunde, van links naar rechts: P. A. Tsjerenko, diens vrouw, J. M. Frank en 1. Tamm. den zou heersen. In officiële klingen was men verrast door de aankondiging van Adenauer's bezoek. Donderdag verklaar- de de Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis, dat de Britse regering bereid is de kwestie- Beiiijn aan te grijpen voor een gesprek met de Sovjet-Unie over de Duitse een heid en Europese veiligheid, waartegen dr. Adenauer zich verzet. In de boezem van de Amerikaanse re gering heerst verdeeldheid over de Rus sische stappen, maar het is niet zeker of Washington zover zou willen gaan als Sel wyn Lloyd. Hierbij dient te worden opge- mei-kt dat Selwyn Lloyd Kroesjtsjev's voorstel om van West-Berlijn een vrijstad te maken, afwees. Ook de jongste Poolse voorstellen voor een gedemilitariseerde zone in Europa zijn voor Groot-Brittannië onaanvaai'dbaar. Desondanks lijkt Ade nauer te vrezen, dat Londen bereid is tot concessies aan de Russen. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Men gebruikt het woord gading in enkele vaste zinswendingen, zoals: de dieven vonden niets van hun gading, d.w.z. niets waarop zij gesteld waren. Hen die lust hebben iets te kopen of te pachten noemt men dan ook: de ge gadigden, ontstaan uit een ouder: ge- gadingden. Deze woorden zijn verwant met een oud werkwoord gaden, ook voorkomend in de vorm gaaien, waarvan de grond betekenis is: zich verbinden. Vandaar de wooi-den: gade en: gaaike: het laat ste voor wijfjesvogel; vandaar ook: wedergade of weerga in: dat heeft zijn weerga niet voor: dat heeft zijn gelijke niet. Eveneens zijn verwant: te gader (Engels together) voor: tezamen en ver garen of vergaderen: bijeenbrengen. Van vergaren is weer afgeleid: brie vengaarder, het oude woord voor post bode, hoewel deze beambte veeleer brieven uitdeelt dan samenbrengt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3