EIS drink Burgemeester mr. Cremers schetst belang van gemeentelijke taken Oude Weg krijgt nieuw gezicht sATLAS Haringbuis wordt afgebroken Verbeterde verbindingsweg met Haarlems industrieterrein in maart aj OP uw m EIGEN 1 GEZONDHEID Uw Kerstgave voor de Stille Armen" Spr enger, WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 UIT STAD EN STREEK 60000 ton zand nodig ATLAS Haarlemse winkelier op vrije voeten gesteld Tien jaar verklaring rechten van de mens Begrafenis van mevrouw M. E. LandDe Vries Brandje in kantoor aan Wagenweg in Haarlem Conflict in Veteranen- legioen Hoofdbestuurslid dient aanklacht in wegens smaad het beste: de beste polisbrenger Telef: 1-3-X-6-S. KROUWELS Leerlingen voeren Franse komedie op Kerstgaven voor Stille Armen in Heemstede Reorganisatie Stoopplein Burgerlijke Stand van Haarlem Programma orgelconcert Nieuws in het kort Op de Oude Weg, de voornaamste verkeersader van het Haarlemse industrie terrein in de Waarder polder, jakkeren de zandauto's in eentonige regelmaat af en aan. Van 's morgens zeven tot 's middags vijf uur. En iedere keer dat zij met boordevolle laadbakken het viaduct over de voormalige Oude Weg onderdoor komen betekent dat dat vijf a zes ton zand uit de Amsterdamse waterleiding duinen naar dit deel van Haarlem verhuizen. Totaal is er ongeveer 60.000 ton zand nodig voor de verbreding en de verbetering van de Oude Weg, die over enkele maanden een geheel nieuw gezicht zal krijgen. Het bestaande weggedeelte zal over de volle afstand, van de Prinsenbrug tot aan de Industrieweg, ongeveer dubbel zo breed, worden gemaakt. Gemiddeld wordt de vernieuwde Oude Weg dan veertien meter (hier en daar zelfs zestien meterbreed. Op bepaalde afstan den zullen vluchtheuvels van twee meter breed worden aangelegd. Onvoorziene omstandigheden, welke een spaak in het wiel zouden kunnen steken binten beschouwing gelaten, verwacht men dat de hernieuwde Oude Weg in maart van het volgend jaar in gebruik genomen kan worden. Met de voorbereidende werkzaamheden, t.w. het aanleggen van de riolering en het storten van het zand, nodig voor de op hoging van het nieuwe weggedeelte, is men in augustus van dit jaar begonnen. Het riool begint bij de Conradkade en mondt via de Oude Weg in het Noorder Buiten Spaarne uit. Alvorens met het storten van het zand te kunnen beginnen meest eerst het maaiveld terzijde van de Oude Weg worden omgeploegd, geëffend en sloten uit gebaggerd. Deze ogenschijnlijk nodeloze arbeid alles komt immers toch onder een drie meter dikke laag zand te zitten? dient om de kans op verschuivingen en verzakkingen in de nieuwe weg zo klein mogelijk te houden. Het deponeren van de autoladingen duinzand op de stukken weiland, waar tot voor kort de koebeesten nog met lome kaakbewegingen hun voedsel vermaalden, js op zichzelf een karwei, dat met veel zorgvuldigheid gedaan dient te worden wil men later niet voor onplezierige ver rassingen komen te staan, zoals het instor ten van rioolbuizen of het verzakken van het wegtalud. Aftrillen Het aanstampen van de zandmassa's, het „aftrillen", zoals de technische term luidt, gebeurt met een zogenaamde grondverdich- ter. Dit is een mechanisch werktuig, dat door één man bediend, schoksgewijs over de zandvlakte wordt voortbewogen en op die langzame maar effectieve manier elke vierkante meter los neergestort zand tot een stevige basis voor het wegdek aan drukt. Dit wegdek zal bestaan uit klinker keien. Deze wijze van bestraten is in de eerste plaats gekozen met het oog op het zware verkeer dat straks van de Oude Weg gebruik zal maken. Daarnaast heeft de bestrating met klinkerkeien het voor deel dat eventuele oneffenheden in het wegdek als gevolg van het „werken" van het wegprofiel sneller en gemakkelijker verholpen kunnen worden dan dit bij een biiumen wegdek het geval is. Op het ogenblik is men met het neerstor ten en het aftrillen van de zandonderlaag gevorderd tot de Thorbeckestraat, gerekend van de Industrieweg af. Het resterende gedeelte tot de Prinsenbrug komt. dezer dagen aan de beurt. Al met al ligt het in de bedoeling in februari met de bestrating te beginnen. Wanneer het verbrede ge deelte van de Oude Weg klaar is, zal het verkeer hierover worden geleid. Het oude weggedeelte wordt dan eveneens aan een grondige verbetering onderworpen en aan gepast aan zijn „wederhelft". Verder zal aan de bebouwde zijde van de Oude Weg een trottoir worden aangelegd. Wanneer de hernieuwde Oude Weg in het komende voorjaar gereed is, zal het in betekenis groeiende industrieterrein daar mede een fraaie verbindingsweg met de stad en omliggende gemeenten rijker ge worden zijn. En dat is voor de ontwikke ling van de industrie in en om Haarlem van zeer veel belang. Kies Advertentie een smakelijke manier om zo tussen neus en lippen door aan Uw gezondheid te werken. Drink iedere dag ATLAS bloedwijn. Die bevat 6 stimulerende medicamenten. Het gevolg Geen bloedarmoede, minder gauw vermoeid, minder nerveus. Probeer het eens. ATLAS bloedwijn smaakt lekker als aperitief echte medicinale bloedwijn - een smakelijk tonicum - Alleen verkrijgbaar bij de slijter-wijnhandelaar. Prijs f 4.25 per hele fles. Voor de handel: EMCOVIN OS SCHIEDA Naar de politie ons meedeelt is de 29-ja- rige winkelier uit Haarlem, die door de re cherche verdacht werd van brandstich ting en die daarom was aangehouden, op vrije voeten gesteld. Zoals wij gisteren reeds meldden ontkent de winkelier alle schuld. ODOCOOOCOCOOCXXXXXXXX^aCCCCOOCCCOCOCCCOCOCCCCCCCCCCODEOCOCCCOOOCOCCOOOCJCOCCOOrO^ VCOCGOOCCCCOCOCCOC bereikt ook gezinnen waarin cle kinderen niet alles krijgen wat zij voor een gezonde groei nodig hebben (tekening Küthe Kollwitz) Stort nog heden op postgiro 273107 onder vermelding „Stille Armen" en met opgave van de wyze waarop de verantwoording moet plaatshebben: voorletters, pseudo niem, enz. oooo30oocxxoo>ocoooooooooooooc>ooooococcocococx> XCOOCOCO^COCOCOCOCOCODCCOCOCOOCO: X>CCOOCOOCOCOCODOCOCOC Het lot van de Ha ringbuis, het oude tol huis bij de viersprong in Aerdenhout is thans be slist, aangezien ook het openluchtmuseum in Arnhem niet bereid is gevonden het naar het openluchtmuseum over te brengen. Afbraak op deskundige wijze, het overbrengen en de res taurerende wederop bouw zou veel te hoge kosten met zich mee brengen. Het tolhuis be vindt zich op het ogen blik namelijk niet meer in de oorspronkelijke staat en mist bijvoor beeld een raam uit de voorgevel. Er zijn bo vendien al twee oude tolhuizen in het open luchtmuseum. Aangezien het behoud van dit mo nument al zo vaak is bestreden en de Haring buis met het oog op de wegenplannen op een „eilandje" zou komen te staan, heeft het gemeen tebestuur thans tot af braak besloten. Dinsdagmiddag is op de begraafplaats Westerveld onder grote belangstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van mevrouw M. E. Land-De Vries, die tijdens haar leven zeer veel voor de ont wikkeling van het Montessori-onde'rwijs in Haarlem heeft gedaan. Zij was lange tijd voorzitster van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Montesso- rivereniging. Tevens is zij hoofdbestuurs lid van deze vereniging geweest. Ook op velerlei ander sociaal en charitatief ge bied is mevrouw Land actief geweest. In de aula spraken onder meer de heer P. van der Wind, hoofd van de Haarlem se Montessorischool in de Louise de Co- lignylaan, alsmede drie familieleden. De heer Van der Wind schetste het vele werk, dat de overledene heeft gedaan voor de totstandkoming van de eerste Haarlem se Montessorrischool in 1906. Tevens werd de grote gastvrijheid van mevrouw Land gememoreerd: „De grote groene deur aan de Wagenweg stond altijd wagenwijd open voor iedereen, die met problemen zat". Nadat de oudste zoon voor de belangstel ling had gedankt, werd de baar, die met een schat van bloemen was bedekt, naar de groeve gedragen. Advertentie Ter gelegenheid van het feit, dat van daag tien jaar geleden in het Parijse Pa lais Chaillot door de Algemene Vergade ring van de UNO de universele verklaring van de rechten van de mens werd aan genomen, heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmiddag aan het begin van de raadsvergadering een korte rede uitgesproken, waarbij hij wees op het belang, dat deze universele verkla ring voor de gemeentelijke overheid heeft. Voor het eerst in de geschiedenis, is door vertegenwoordigers van tal van sta ten, over alle werelddelen verspreid, ge stalte gegeven aan wat in het geweten van iedere mens leeft, ongeacht welke levens beschouwing hij heeft, aldus de burge meester. Wat de gevolgen voor de ge meentelijke autoriteiten betreft, achtte mr. Cremers het van groot belang, dat men steeds een open oog heeft voor de persoonlijke belangen van wie om hulp vraagt, terwijl anderzijds het medegevoel voor een ander nooit mag leiden tot een situatie, waarin men in conflict komt met het recht of met de verdelende recht vaardigheid. Zo mag, aldus de burgemeester, bij be sluiten voor het uitvoeren van maatrege len in het algemeen belang, het particu liere eigendom niet te zeer worden aange tast. Er is een verordening in voorberei ding, die maatregelen zal omvatten ter bescherming van belangen van eigenaren en andere zakelijke gerechtigden tegen schade als gevolg van stedebouwkundige maatregelen. op te zijn samen met de raad en de wet houders te behoren tot het laagste be stuursorgaan: immers dit staat het dichtst bij het volk. „Voor een groot deel hangt het van ons af, hoe de verklaring van de rechten van de mens wordt nageleefd", aldus de burgemeester, die zijn rede als volgt besloot: „Laten wij niet moedeloos worden bij de gedachte, dat er nog zoveel landen zijn. waar met de menselijke waar digheid wordt gesold en gespot Laten we reëel vaststellen, dat wij. als wij de we reld willen verbeteren, met ons zelf moe ten beginnen. Deze herdenking van de tiende december 1948 zij voor ons een aan leiding om met nog grotere ernst en nauw gezetheid onze plicht jegens onze gemeen tenaren te vervullen. De wetenschap, dat een toegewijd en met ons mede denkend ambtenarenkorps ons daarbij terzijde staat is ons een grote steun". P.E.N".-jubilaris. Op donderdag 11 de cember zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer A. van der Werff, wonen de Sterreboslaan 19 in Bloemendaal, bij het P.E.N. in Bloemendaal in dienst trad. De heer Van der Werff, werkzaam als commies-C op het bureau Meteradmini stratie, zal dit heuglijke feit op vrijdag 12 december vieren. De jubilaris, die ook in amateurkringen bekendheid geniet, zal vrijdagmiddag tussen drie en vijf uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal recipiëren. Dinsdagmiddag om tien minuten voor zes is er brand uitgebroken in het kantoor van de stichting r. k. gezinszorg aan de Wagenweg 23 in Haarlem. De brand is waarschijnlijk ontstaan na dat iemand een asbak in een gevulde prul lenmand had geleegd. De brandweer be streed het vuur met een hoge drukspuit. Toch kon men niet verhinderen, dat de gordijnen verbrandden en de vensterbank en het behang geblakerd werden. Er ont stond een schade van vijfhonderd gulden. Interne moeilijkheden in het oorspron kelijk als organisatie van oud-strijders opgezette Veteranenlegioen Nederland, hebben geleid tot een scheuring in de ge lederen van deze organisatie. De Amster damse advocaat mr. W. J. Spanjaard, hoofdbestuurslid van het V.L.N. heeft nu bij de Utrechtse officier van Justitie een aanklacht wegens smaad ingediend tegen de heer J- N. A. K. te Zeist, voormalig af delingsbestuurder van het legioen. Volgens mr. Spanjaard heeft de heer K. een ge stencilde brief verspreid, waarin hij er van wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een plan het Wassenaarse landgoed „Backershagen". de zetel van de Indonesische diplomatieke vertegenwoor diging in ons land op te blazen. Mr. Span jaard noemde dit „een krankzinnige be schuldiging". Het schijnt inderdaad waar te zijn, dal in november van het vorig jaar, toen de anti-Nederlandse campagne in Indonesië haar hoogtepunt naderde, bij verscheidene personen, o.w. ook enkele leden van het Veteranenlegioen, plannen hebben bestaan, iets tegen „Backershagen" te ondernemen. De omvang van de beraamde aanslag va rieert bij verscheidene zegslieden echter van „het stukslaan van de ruiten" tot „het opblazen van het gebouw met trotyl". Door „verraad" van een der ingewijden zouden deze plannen aan de Binnenlandse Veilig heidsdienst en de politie bekend zijn ge worden, waardoor zij konden worden ver ijdeld. Deze zaak is nu plotseling weer actueel geworden door de aanklacht welke mr. Spanjaard heeft ingediend. Hij heeft dit naar hij heeft verklaard, gedaan om „een kankergezwel in het V.L.N. te ver wijderen en een einde te maken aan de tot excessen leidende onrijpe fantasieën van onevenwichtige lieden". Advertentie kies als .4 ssurantiemakelaar voor al Uiv verzekeringen: Parapsychologie. Voor de Studiever eniging voor Psychical Research afdeling Haarlem houdt de heer G. Zorab, para psycholoog in Den Haag, donderdagavond om acht uur in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een cause rie over „De huidige stand der parapsy chologie". Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERZOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 Christelijk Lyceum jubileert Het bestuur van het Christelijk Lyceum in Haarlem heeft voor de herdenkings feesten ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan met zulk een groot aantal ge gadigden rekening moeten houden, dat het voor drie avonden op het Heemsteedse Mi- nerva-theater beslag heeft gelegd. Zo hield de school dinsdag de eerste feestelijke bij eenkomst in een zaal, geheel gevuld met bestuur, leerkrachten, ouders van leerlin gen, onder welke bezoekers zich ook de burgemeester van Heemstede, mr. A .G. A. ridder van Rappard en zijn echtgeno te bevonden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. W. Voors, stelde vast, dat de op richters indertijd pionierswerk hebben verricht, dat uiterlijk een enorme groei heeft mogen beleven. Over de innerlijke betekenis van het christelijk voorberei dend en hoger onderwijs meende de heer IVoors geen .oordeel te mogen uitspreken. 'Hij kon slechts hopen, dat vele oud-leer lingen de waarde hiervan thans als een grote schat meedragen. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan het zeldzame feit. dat de heer G. C. Jongh Visscher sinds de oprichting als leraar aan het lyceum verbonden is geweest, zo dat hij hem de levende getuigenis van veertig jaar opvoedende arbeid wilde noe men Namens het schoolbestuur compli menteerde spreker hem hartelijk en bood een fraai armbandhorloge aan. Het groot ste geschenk voor de jubilaris: het nieu we tekenlokaal aan de Emmakade, is nog niet geheel voltooid. Dr. G. J. Dieperink. de rector van het lyceum, sprak do jubilaris toe namens de leerkrachten en beambten, waarbij hij de heer Jongh Visscher „de laatste van de eersten" noemde. Spreker meende de ver klaring voor het aanblijven van deze le raar te hebben gevonden in de sterke band met en de onderlinge goede sfeer in het lyceum, waarbij de gebleken artistieke aanleg van de jeugd in Haarlem en om streken evenmin als stimulerende factor mag worden onderschat. Als jubileumge schenk bood dr. Dieperink hem een elek trische haard aan Mevrouw Jongh Vis scher ontving een fraai bloemstuk. De jubilaris sprak een dankwoord waar bij hij onder meer vaststelde, dat zijn veertig jaren bij het lyceum waarlijk zijn omgevlogen. De heer P. de Wilde, een der twee nog in leven zijnde oprichters voerde als laat ste het woord. Na dit officiële gedeelte vormden de door Berend Schrok aan de piano vertolkte twee sonates van Scarlat ti de muzikale schakel met het hoofdnum mer van dit feest: de opvoering door zes leerlingen van de bekende Franse come- die „Spel van liefde en toeval," geschre ven door Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux. Het stuk is ook in Nederland bekend door opvoeringen van diverse bin nen- en buitenlandse toneelgezelschappen. Marivaux, die leefde van 1688 tot 1763 en in 1741 werd onderscheiden met het lid maatschap van de Académie frangaise heeft voor dit in 1730 geschreven „Le jeu de l'Amour et du Hasard" een persoons verwisseling als basis genomen. Sommi ge toneelschrijvers wenden deze intrige thans nog geregeld voor hun kluchten aan. Alleen ontbreken hier dan meestal de pun tige dialoog en de spitsgelanceerde shake- rijen, welk geestig woordenspel zelfs aan leiding is geweest voor het begrip „mari- vaudage". Een dergelijk speelse stijl op het toneel aanschouwelijk te maken, ver eist uiteraard een grote dosis esprit en Franse zwier, zodat men als amateur van goede huize moet zijn om aan dergelijke eisen te kunnen beantwoorden. Zonder dus ook maar het geringste te willen afdingen op het enthousiasme van de zes blijkbaar ongeroutineerde scholieren, moet het toch voor een ieder duidelijk zijn, dat men bij het besluit tot opvoering van dit stuk geen gebrek aan optimisme heeft betoond over de aanwezige talenten. Waarbij men dan de opgave aan een jongeling, de ongeveer zestigjarige papa Orzon te karakteriseren nog niet eens als de zwaarste kan beschou wen. Overigens is het volkomen begrijpelijk dat men zich voor een dergelijke gelegen heid tot dit blijspel voelde aangetrokken, waarvan immers alleen reeds de fleurige decors en kostuums bij de opening van het doek een feestelijke sfeer scheppen. En daarbij is dan de handeling met de dubbe le persoonsverwisseling tussen meesters en dienaren amusant genoeg om tot de be oogde bijval te geraken. Dat hiervan ook dinsdag in zulk een ruime mate sprake is Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de oproep van de vorige keer reeds de volgende bijdragen ont vangen: Dr. L. H. 25,—; H. C- K. S.-W. j 50,—; Zr. E. G. S. 2,50; J. L. T. 10,—; W. v. B. f 10,—; V. P. W. H. 10,—; J. G. v. K. 10,—; J. v. d. M. 5,—; B. D. O. 40,—; H. J. V- 2.50; D. L. 50,—; P. B. 5,—; Mevr. G. J. v. K. 5,—; C. B. 10,—; A. v. P. 2,50; J. R. f 5,—; A. V. 7,50; L. W. 2,50; Z- A. f 100,—; N. N. 25,—; J. S. 25,—; T. M. S. 5,—; G. F. 15.—; Dr. C. A. B. 10,—; Mevr. J. P. C. C. B d- V.-M. 2,50; Mevr. A. J. L.-Br. f 25,—; Mevr. H. P.-D. 2,50; D. S. Hr. 10,—; J. C. V. 2,50; A. V. 10,—; Mr. A. G. A. v. R. 10,—; B. f 10,—; D. B. 25,—; Mevr. C. B.-W. f 5,—; G. E. V. L. B. 5,—; W. D. f 5,—; Mevr. J. C. v. H.-M. 50,—; v. L. 25,—; Coöp. Melkh. f 50,—; L. W- N. 10,—; J. H. P. 10,—; Mr. Dr. M. R. f 10.—; P. J. G. Z. 5,—; Mevr. J. B. 5,—; P. M. v. D. 5,—; F. C. d. H. 10,—; K J. 5,—; H. G. L. f 2,50; Mevr. H. M. 2.—; J. H. M. f 25,—; B. O. 5.—; S. S. 10,—; Mej. H. E. v. T. f 5,—; Mej. M. M. v. V. 10.—; Mevr. M. L. v. W.-S. f 10,—; J B. 5,—; Mej. J. M. Ph. f 10,—; Mej. G. D. 2.50; N. N. 10,—; N. N. 10,—; H. en C. C. 5,—: H. F. f 1,—; Mej. J. J. M. D. 2,50; Mevr. H. L. J. B.-S. 2,50; Mej. H- L J. B. 2.50; J. H. H. v. B. f 5.—; A. G. G. 5,—; A. L. f 2,50; A. F. B. f 5,—; W. L. 10,—; N. Z. 25,—; H. Z. 5,—; Mej. F. N. 10,—; J. B. 10,—; D. K. 10,—; totaal 938,zodat nu is ontvangen 2083,70. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw gif ten in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14. als ten Raad- huize. Zijn gironummer is 153.308. Op het ogenblik is de dienst van Publie ke Werken in Bloemendaal in Overveen bezig het rechtse plantsoen op het Adriaan Stoopplein komende van de richting Over veen, te reorganiseren met het oog op de veiligheid van het verkeer. Vooral de be planting bij het P.E.N.-huisje maakte daar de situatie voor automobilisten on overzichtelijk. Er zal nu evenals aan de linkerzijde een grasveld worden aange legd. Tevens zal van deze gelegenheid ge- gebruik gemaakt worden de Prinses Marij- keboom een linde die thans op de Ju- lianalaan, hoek Willem de Zwijgerlaan in Overveen staat naar het linkerplantsoen over te brengen. Deze boom, die zich, naar wij van de dienst van P. W. vernamen, voor overplanting goed leent, is ter gele genheid van de geboorte van Prinses Marij ke in 1947 door de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde aan het Bloemendaalse ge meentebestuur aangeboden. Door de plan nen voor de Westelijke Randweg zou deze boom nu in de verdrukking komen en daar om zal hij op het Stoopplein een plaats krijgen. Advertentie geweest, mag in de eerste plaats worden toegeschreven aan de beide dames, die zich het best bij de specifieke komediestijl wisten aan te passen. Het resultaat hier van was, een charmante Sylvia, die uitste kend articuleerde en zich met de nodige zwierige allure over het toneel bewoog. Zij werd op ditzelfde plan door een even pit tige als guitige Lisette geassisteerd. De mannelijke vertolkers moesten aldus in deze jeugdige actrices hun meerderen er kennen, ofschoon zij in rolkennis en ent housiasme partij wisten te geven. Al met al heeft het verdienstelijk ensemble tot het welslagen van dit schoolfestijn bijgedra gen. BEVALLEN van een zoon: 7 decem ber: G. Leuven-Steigstra; 9 december C. J- M. Boonekamp-Bon. BEVALLEN van een dochter: 7 de cember: E. M. L. Bender-Swart; M. Bar- tels-van Kessel; 8 december: M. Middel - veld-Steijn; M. A- Inpijn-Droog; E. A. I. Bos-Wempe; M. Th. W. van de Weijer- van Hoof. ONDERTROUWD: 9 december: H. D. Neuman en E. Blokker. GEHUWD: 9 december: J. D. van Blom- mestein en J. H. M. de Graaf f; L. van Leeuwen en J. M. Hulshof; J. C. Kloet en H. A. C. Korstjens; M. C. Mullens en M. E. van Mierlo; Th. Braakman en M. C. Ver geer. OVERLEDEN: 7 december: M. A. van Balen, 74 j„ Verspronckweg; 8 december: A. H. van Heel-de Vogel, 92 j„ W. de Zwij gerlaan; J. van Looij, 66 j., Nassaulaan. Voorts wees de burgemeester op het be lang van de dienst voor sociale zaken, die ervoor zorgt, dat het recht op voorziening in geval van werkloosheid, ziekte, invali diteit en ouderdom wordt gewaarborgd. Ook ten aanzien van het onderwijs heeft de gemeente een taak, die door de univer sele verklaring wordt aangegeven. Mr. Cremers wilde bij zijn opsomming niet naar volledigheid streven. Hij zei er trots Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee donderdagmiddag van 12.40 tot 13.20 uur in het Concertgebouw in Haarlem geeft, vermeldt de volgende wer ken: Preludium en fuga in C gr- t., J. S. Bach; Variaties over „Onder de groene linde", J. P. Sweelinck: Noël Suisse, L. C. Daquin; Air, S. Wesley en Finale, C. Franck. Uiterst behoedzaam met het oog op de zeer geringe doorvaartspeling slechts vijf centimeter op het smalste deel! is vanmorgen om half twaalf het voor de Chileense marine gebouwde onderzoekingsvaartvig „Piloto Pardo" door de sluis van Spaarndam gegleden. Het schip, produkt van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij, vertrok voor een proefvaart naar de gemeten mijl op New Biggin aan de Engelse kust. Het zal 22 december terugkeren. Aan boord bevinden zich technici, die de gedragingen van het vaartuig en zijn installaties nauwlettend zullen volgen. De Piloto Pardo" is 81.86 m lang, 11.95 m breed en 7.40 hoog en meet 1882,41 registerton en netto 896,86 ton. Er is accommodatie voor 44 passagiers en het laadvermogen is 175 ton. De voortstuwing geschiedt dieselelektrisch. Er zijn twee hulpmotoren van 360 pk en twee van 36 pk, alsmede wee genera toren van 298 kVa en twee van 30 kVa. Het totale vermogen is 1920 pk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5