KERKDIENSTEN Recital door Irma Kolassi houtribo <^Bricvcn aa.n de redactie en LUYCKS 0PB0UW- STOKKEN Gezichts- en halsverjonging HELENA H. BEGEMANN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT doe het zelf de pasklaar specialist- Propaganda-avond van Nationaal Rheumafonds Betaling abonnementsgeld per giro Medische verzorging tijdens het weekeinde M. Hoog over minder bekende bolgewassen Mr. J. W. Rutgers over „Religie en politiek" Fotowedstrijd bij Brinkmann Nederlandse coaster in moeilijkheden Expositie Isaac Israels in Stedelijk museum Kerkelijk Nieuws MAYONNAISE Akkoord in Genève over het derde verdragsartikel Hollands schip ramt sluisdeur in Swansea Dank zij de activiteit van het Haarlems comité voor Kamermuziek, dat zoals men weet is samengesteld uit afgevaardigden van de Volksuniversiteit en van de Haar lemse afdelingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, hebben de minnaars van zangkunst te Haarlem weer eens kunnen genieten van een fraaie liederenavond. De Griekse zan geres Irma Kolassi was tot het geven van deze voordracht uitgenodigd. Rekening houdend met de omstandigheid, dat deze kunstenares in Haarlem en haar omgeving reeds een vrij grote bekendheid heeft ver kregen, was het enigszins teleurstellend, dat niet een veel groter auditorium haal bij haar betreden van het podium van de tuinzaal in het gemeentelijk Concertge bouw begroette. Niettemin kon men spre ken van een bevredigende belangstelling van toehoorders, die de voordrachten naar hun waarde op prijs wisten te stellen en wier erkentelijkheid niet alleen naar de zangeres, maar ook naar het organiseren de comité zal zijn uitgegaan. Irma Kolassi bracht allereerst dramati sche kunst uit de zeventiende en de acht tiende eeuw: operafragmenten van Fran cesco Provenzale, Giovanni Pergolesi en Luigi Cherubini in een contrasterende af wisseling van levenstragiek en sprankelen de geestigheid. Voor de uitbeelding van deze facetten bezit Irma Kolassi een bij zondere dispositie, die zowel de fraaie stem als de diepte der zegging betreft. Ka rakteristiek voor de dynamische mogelijk heden van haar stem zijn de twee uitersten van klankvolume. Naast de intieme of sub tiele, vaak ook stille bewogenheid van de toon trof plotseling de felle expansie- tot grote klankkracht telkens weer, wat on willekeurig de indruk van uniformiteit in toonschakeringsbeperktheid opriep. Maar daar kwam dan weer als overtuigend tegenwicht de bezielde declamatie, die bij voorbeeld aan „La princesse endormie" van Alexander Borodine de beklemmende sfeer van een raadselachtig lot kon geven, het licht van een teer geluk kon doen uit- Adverlentie en laat u eens de vele mogelijkheden demonstre ren van waarmee u in enkele uren boekenplanken, stellingen, uw boekenkast enz. op iedere gewenste hoogte of breedte maakt. JUIIANAPARK 44 TEL. 55530 Het hoofd van de algemene voorlichting van het Nationaal Rheumafonds, jhr. J. E. R. Feith uit Den Haag, heeft vrijdag avond in het Minervatheater op de eerste openbare bijeenkomst van de onlangs ook in Heemstede opgerichte afdeling aan dacht gevraagd voor de reumabestrijding die in ons land als volksziekte tussen po lio en kanker de tweede plaats inneemt. De ziekte is in de meeste gevallen wel niet dodelijk, maar treft de mens dikwijls in zijn meest produktieve periode tussen de leeftijd van dertig en vijftig jaar. Naar raming betekent de reuma voor het bedrijfsleven jaarlijks een schadepost van tachtig miljoen gulden. Ongeveer drie duizend ernstige reumapatiënten moeten thans dringend in een kliniek worden op genomen, doch er zijn helaas slechts zes honderd bedden beschikbaar. De verple ging vraagt enorme bedragen door de zeer hoge kosten. De therapie bestaat uit be straling, massage, vlinderbaden, revalida tie en sociale nazorg. Jhr. Feith besloot zijn propagandistische toespraak met een ernstig beroep op de aanwezigen hun steun en sympathie aan het Nationaal Rheumafonds te geven. Met een film werd het betoog toegelicht. De afdelingsvoorzitter, de heer H. D. Vooren, had jhr. Feith ingeleid. Ook hij had om financiële steun, onder meer door contributies, gevraagd. Na de pauze gaf mevrouw Tadema- Sporry, de Heemsteedse wereldreizigster, een boeiend reisverslag over haar tochten door West-Afrika Onder meer vertelde zij over haar bezoeken aan Nigeria, de Bel gische Kongo en Senegal. Het bleek wel, dat Afrika zich in een enorm snel tempo ontwikkelt. Het onafgebroken boeiende reisverhaal werd geïllustreerd met mooie kleurendia's. OyXOCCO'-ZCOZ-^CCCOZOXCOOC^CCCCCCOZCCCOZOXOZCCCOXCC' U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kxvitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men roei voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. :CoaXCOK»3XCCCCCCCa:OCCOSCOICOOCOC>DOOCODKKODOCCOMCa 'gaan van „Les lilas" van Serge Rachmani- nov en een stemming van verlatenheid aan „Triste est la steppe" van Alexander Gretsjaninov kon geven. En haast onbe grijpelijk was het, dat Irma Kolassi zich na deze uitbarsting van leed direct kon omschakelen om „Petit Poncet" van dezelf de componist als een rank miniatuurtje te tekenen. Van de twee liederen van Moes- sorgsky „Serenade" en „Hopak" heeft mij het laatste de meeste voldoening kun nen geven. De spanning van de bedreiging van de dood in „Serenade" werd te weinig toegespitst om de uitbarsting „Sois moi!" suggestieve kracht te verlenen. Het tweede gedeelte van dit recital was bestemd voor de Franse liedkunst. Zij was vertegenwoordigd met drie prachtige liede ren van Gabriel Fauré, twee van Déodat de Sévérac, het „Dansons la gigue" van Charles Bordes, waarin men de melodie van het Engelse volksliedje „The keel- row" zal hebben herkend. Voorts gaf Irma Kolassi de eerste uitvoering van „Destin" en „Mignonne, levez-vous" van Lily Bienvenu, twee liederen waarvan het eerste de waarschijnlijk wel bedoelde be vrijding niet bracht, maar waarvan het tweede met zijn lichte tinteling de com poniste deed kennen als een musicienne van bijzondere begaafdheid. Drie liederen van Albert Roussel besloten in een voor treffelijke voordracht deze belangwekken de liederenavond. Irma Kolassi werd door de pianiste Ma rinette Gallay, behoudens enig tekort aan klankfantasie, kunstzinnig begeleid. Twee toegiften (Griekse volksliederen) kwamen tenslotte nog als dank voor bloemen en warme bijval. P. Zwoanswijk HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, telefoon 35.121. Tandartsen: J. E. ten Hones, Heem- steedse Dreef 184, telefoon 39665. Apotheken: J. Krijnen, Eksterstraat 100, telefoon 51959; Begemann en Sneltjes, Kruisweg, tel. 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. HEEMSTEDE Artsen: J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en J. J. van Luin, Bron- steeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818 (en in de week van zaterdag 13 tot. en met vrijdag 19 december, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197 (en in de week van zaterdag 13 tot en met vrijdag 19 december, des avonds na zes uur). ZANDVOORT Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstr. 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: Van zaterdag 13 t./m. vrij dag 19 december na 6~30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389. Echter uit sluitend voor recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 6.30 uur. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, telefoon 593. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: D. v. d. Zee, telefoon 6135. Nieuw-Vennep: G. Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: A. den Ouden, tel. 368. Zwanenburg: D. A. Rijnders, tel. 593. HILLEGOM Artsen: A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. BLOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: C. R. Post, Gillis Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen) tel. 10367. Aerdenhout: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne- broek, telefoon 02502 618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot en met zaterdagmorgen 20 december voor spoedeisende gevallen geopend: de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en de Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de afdelingen uit enkele omliggende plaatsen heeft de heer M. Hoog vrijdagavond in het Haarlemse Krelagehuis een voordracht gehouden over minder bekende bolgewassen. De spreker beschikte over door hem gemaakte kleu rendia's, die wel tot de mooiste behoren welke ooit zijn getoond. Bolgewassen uit Perzië, China, Pales tina, de Kaukasus, Zuid-Afrika, Amerika en andere landen werden behandeld. De heer Hoog vertelde hierbij tal van bijzon derheden over de herkomst, de bouw, de cultuur en de groeiwijze van de bollen. Geboeid hebben de aanwezigen, onder wie professor dr. E. van Slogteren, het da gelijks bestuur van „Bloembollencultuur" en vertegenwoordigers van de Plantenziek- tenkundige Dienst, naar de voordracht ge luisterd. Wanneer men weet dat professor Van Slogteren opmerkte, nog nooit zulke mooie kleurendia's te hebben gezien kan men nagaan hoeveel de thuisblijvers hebben gemist. De voorzitter van de afdeling overhan digde de spreker als beloning een mooi boekwerk. Voor de heer Hoog met zijn causerie begon, was reeds de beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering besproken. In het verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede verga derde de Heemsteedse afdeling van „Bloembollencultuur" ter bespreking van de beschrijvingsbrief. Deze gaf echter geen aanleiding tot discussies. Wel stelde een aantal leden voor, het hoofdbestuur te verzoeken spoedig een nieuw jaarboekje uit te geven. In zijn openingswoord vroeg de heer A. J. Braam als afdelingsvoorzitter aandacht voor de kwestie van de bolbloemen. Bij de bestuursverkiezing was de beurt voor pe riodiek aftreden aan de heren Joh. F. Ch. Dix en C. M. Roozen. van wie de eerste zich wegens zijn leeftijd niet meer herkies baar stelde. De heer Braam wees op de ac tieve bestuursperiode van de heer Dix, die van de ongeveer twintigjarige bestuurs- nctiviteit vele jaren voorzitter is geweest. Namens de leden dankte hij de heer Dix voor diens nimmer verflauwende activi teiten. Gekozen werd de heer M. van de Nan en herkozen de heer C. M. Roozen Jzn. Bij de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de 'clausule in het handelsverdrag betreffende de recla mes over het zuur in tulpen. Tenslotte volgde de traditionele verloting. Vrijdagavond sprak de voorzitter van de raadsfractie van de V.V.D. in Heemstede, mr. J. W. Rutgers, voor de Haarlemse af deling van de Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie in „Het nieuw Heilig land" over „Religie en politiek". Spreker schetste eerst de situatie bij de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waar mensen met een zeer verschillende levensovertuiging elkaar op politiek ge bied ontmoeten. Positieve christenen, zo wel van r.k. als protestantse huize, zijn met joden en nog vele anderen in een par tij verenigd, omdat zij over bepaalde, poli tieke problemen eender denken. Daarbij brengt men de eigen levensovertuiging mede. De christenen trachten als een goed christen te leven ook in de politiek. De christelijk liberalen menen, en naar spre kers mening terecht, dat zij in één poli tieke partij met andersdenkenden verenigd kunnen zijn. Anders is de situatie bij de confessionele partijen. De leden van zo'n partij hebben hetzelfde geloof, doch zijn het op het poli tieke vlak vaak niet eens met hun partij genoten. Zo kan men in deze partijen dik wijls een socialistische en een liberale vleugel ontdekken, welke vleugels elkaar soms heftig bestrijden. Het volgende beeld moge het verschil verduidelijken, bij de confessionele par tijen is er één wortel, doch de boom groeit alle kanten uit, bij de liberalen zijn er ver schillende wortels, waaruit op het politieke platform een grote eenheid voortkomt. Bij geen enkele politieke partij zijn de afstanden tussen de leden zo gering als bij de V.V.D. Alle leden onderschrijven, dat onze maatschappij op een christelijke grondslag berust; allen staan een zo ruim mogelijke ontplooiing van het individu voor, doch hebben daarbij oog voor het feit, dat elke ware vrijheid er slechts een in gebondenheid kan zijn. Volgens de inleider is de V.V.D. geen partij met een waterig christendom, de christenen in die partij willen volledig christen zijn, overal. Het blijkt echter mo gelijk, dat zij op het politieke vlak anderen ontmoeten met een totaal verschillende levensbeschouwing, met welke anderen zij hetzelfde politieke standpunt delen. (Verkort weergegeven) Buslyn 11 (I). Waarom wordt de route van de nieuwe buslijn niet geleid via Vier sprong - Oosterduinweg - Bilderdijklaan - Bellamylaan - Juliana v. Stolberglaan - Oosterduinweg - Slangenkruidlaan? De be woners van de Spiegelenburg- en Boven- wijk hebben het kleine stukje extra lopen er wel voor over om te voorkomen, dat acht. a tien keer per uur een autobus door de smalle en bochtige en wat het be langrijkst is kinderrijke lanen komt. H. M. P. van der H. (Van de zijde van de N.Z.H. ontvingen wij hierop het volgende commentaar: de vervoersmaatschappij streeft er in het al gemeen naar haar bussen te laten rijden door de wijken met de meeste bewoners. De nieuwe buslijn 11 is juist via de Bot)en- wegwijk geprojecteerd, omdat verscheidene bewoners uit die wijk erom gevraagd hebben. Overigens is een kortere route uit vervoerseconomisch oogpunt voor de N.Z.H. natuurlijk te verkiezen boven een omweg, die de toch al lange route (lOVt kilometer) nog langer zou maken. Red.). Buslijn 11 (II). De directe omgeving van het Rijklof van Goensplein heeft slechts een geringe vervoersbehoefte, omdat op korte afstand de buslijnen 2, 3 en 8 aan wezig zijn, alsmede het station Bloemen daal. Bovendien is deze wijk te beschou wen als forensenwijk, waarvan het meren deel van de bewoners over een auto be schikt. Met het oog op de ligging van verscheidene scholen in het woongebied rondom het station Bloemendaal wordt van de voetgangerstunnel bij dit station een druk gebruik gemaakt door de school jeugd. Hieruit kan worden afgeleid, hoe veel jeugdslachtoffers gevaar lopen aan de bussen ten offer te vallen. Bovendien is de bestrating van de Van Riebeecklaan van dien aard, dat het wegdek binnenkort vernield zal zijn. Bovendien staan er tal rijke personenauto's op het rijdek gepar keerd, zodat er voor de buschauffeurs stuurtech'nische moeilijkheden te ver wachten zijn. Tenslotte wijs ik op het rus tige karakter van dit woongebied. CHR. H. F. de N. (De N.Z.H. deelt ons naar aanleiding hiervan het volgende mee: in de omgeving van het Rijklof van Goensplein komen steeds meer woningen te staan. De be woners hiervan wonen te ver weg van de andere buslijnen aan de overzijde van de Delftlaan waarbij zij dan bovendien steeds deze drukke verkeersweg moeten over steken. Naast de autobezitters zijn er on getwijfeld vele mensen in de omgeving van het Rijklof van Goensplein, die niet over een auto beschikken en die ongetwijfeld wél blij zijn met de nieuwe bus. Overigens vraagt de directie van de vervoersmaat schappij zich af, of die enkele bussen nu zoveel gevaarlijker zijn voor de school jeugd, dan de vele auto's uit die buurt. Openbare Werken acht de Van Riebeeck laan zeer geschikt voor autobusvervoer, bovendien is deze laan breed genoeg om biissen te laten passeren. Overigens heeft de N.Z.H. ook blijken van instemming ge kregen. De directie heeft verscheidene telegrammen ontvangen van bewoners uit de omgeving van het Rijklof van Goens plein, die de nieuwe buslijn met instem ming en vreugde tegemoetzien. Red.). In een van de kleine bovenzalen van res taurant Brinkmann aan de Grote Markt is van heden af een selecte fototentoonstel ling ingericht, die het resultaat is van een langzamerhand traditie-wordende foto wedstrijd van het personeel dezer onder neming. De expositie bevat verrassen de en goedgetroffen opnamen, ingedeeld in portretten, natuuropnamen, stadsgezich ten en vakantiefoto's. Met grote liefde voor onderwerp en verwerking daarvan heb ben een aantal personeelsleden van Brink mann getracht elkander de loef af te ste ken, waarbij de uitblinkers verschillende welgekozen prijzen, afkomstig van de di rectie en de fotoclub „Camera Obscura" in de wacht sleepten. De heren J. Bonne, J. Dam, Th. v. d. Reep, J. Voorn, A. Bom en J. Huurman waren de prijswinnaars; zij ontvingen he denmorgen hun beloning uit handen van de heer Plevier, nadat de expositie met een animerend toespraakje van de heer J. Brinkmann was geopend. LONDEN (UPI) Het Nederlandse schip „Betty" heeft vrijdag de sluisdeuren van de Swansea Docks in Engeland ge ramd. Verscheidene grote schepen moesten wachten, totdat de sluisdeuren geïnspec teerd waren. Er was weinig schade aan gericht. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot 20 januari een expositie van werken Isaac Israels gehouden. In vier zalen zijn ruim honderd schilderijen, pastels, aquarellen en tekeningen geëxpo seerd. De werken dateren uit de jaren 1875 tot 1924 en zijn afkomstig uit ver scheidene museums in ons land. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kocker.gen: H. Zethof, kand. te Putten. „Johan" woensdag thuis. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zal het regerings-emigrantenschip „Johan van Oldenbamevelt" op woensdag 17 december a.s. te Amsterdam arriveren. Het schip zal meren aan de Sumatra- kade, waar de debarkatie der ruim 300 passagiers uit Indonesië zo spoedig moge lijk na aankomst, via loods „Celebes" zal aanvangen. Bestuursorganisatie. B. en W. van Amsterdam hebben voor de voortzetting van het onderzoek ter verbetering van de interne stedelijke bestuursorganisatie, waarvoor eerder reeds f 50.000 is gevo teerd, aan dié raad thans een krediet van 250.000 gulden gevraagd. Dure visjes. In het aquarium van Ar- tis wordt van 19 december tot en met 15 fe bruari een expositie van koraalvissen ge houden. Een medewerker van Artis heeft deze visjes uit Ceylon naar Amsterdam overgebracht. Dit vervoer is altijd een zeer riskante onderneming, de sterfte onder de vissen is soms wel 80 percent. Van de 400 op Ceylon ingescheepte visjes zijn er op het ogenblik nog 180 van 50 verschillende soorten in leven. De waarde van deze vis sen wordt op 17.000 gulden geschat en de in de bak aangebrachte koraal vertegen woordigt een waarde van ongeveer 8000 gulden. Marinepost. Kerst- en nieuwjaars brieven of briefpakjes, welke men via de luchtpost naar het overzee dienend perso neel der Koninklijke Marine wenst te zen den, dienen op de navolgende data uiterlijk ter post te zijn bezorgd: kerstpost voor Nederlands Nieuw-Guinea: 16 december; voor de Nederlandse Antillen: 18 decem ber; voor de Verenigde Staten: 15 decem ber. Nieuwjaarspost voor Nederlands Nieuw-Guinea 23 december: voor de Ne derlandse Antillen: 22 december en voor de Verenigde Staten: 21 december. P.v.d.A.-congrcs. Volgende week vrij dag en zaterdag zal de Partij van de Ar beid in Musis Sacrum te Arnhem een con gres beleggen over een aantal internatio nale politieke vraagstukken. Dit congres zal goeddeels h~t karakter dragen van een intern beraad. Een tweetal zittingen zal echter openbaar zijn. Dr. L. de Jong zal vrijdag spreken over „De ontwikkeling van de internationale verhoudingen sinds de tweede wereldoorlog". Zaterdag zal prof. dr. J. Tinbergen inleiden over „De ont wikkeling van de wereldeconomie in so cialistisch perspectief". Geestelijke EHBO. In Rotterdam werkt onder verantwoordelijkheid van de Interkerkelijke Stichting voor geestelijke volksgezondheid een telefoon-hulpdienst voor mensen in nood (121414), waaraan vijfentwintig speciaal geschoolde vrijwilli gers onder leiding van een psychiater aan deelnemen. Nederlandse zwanen. De Nederlandse ambassadeur in Rio de Janeiro heeft vrij dag een zwanenpaar aangeboden als ge schenk van de Nederlandse regering voor het park van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrije zondag. Met ingang van 1 ja nuari zal aan horecapersoneel tenminste tweemaal in zes achtereenvolgende weken een vrije zondag moeten worden gegeven Deze wijziging van het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel beoogt een redelijke verdeling van de voor dit personeel voorgeschreven 17 vrije zon dagen per jaar te waarborgen. Burgemeestres. Tot burgemeester van Sittard is benoemd de heer H. M. J. Dassen (K.V.P.) met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Schaesberg. Tot burgemeester van Hoogeveen is benoemd drs. J. A. Bakker (A.R.) met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Andijk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie r SINDS{60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP ZONDAG 14 DECEMBER 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. W. G. Meijering, van Voorschoten. 19: Ds. A. J. van Rhijn. Nieu we Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorderkerk, Velserstr. Zater dag van 16-17 uur bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. N. van Egmond. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Aspe- ren, bed. H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwe straat. 9.30: Kinderkerk, dhr. G. Kooistra. 10.30: Jeugddienst. Kand. R. Hengstman- gers. Onderwerp: „Fuif of Feest?"' Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk, dhr. H. Bax. 10.45: Broeder R. Smit. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Mer- lenstraat. 10.45: Dr. G. Snijders. Jacobskerk (Vrijz. Herv.), Jacobstraat 6. 10.30: Ds. R. Boonstra, van Alkmaar. Janskapel, Jans straat 36. 10.30: Ds. E. Boeke. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. R. Bijl. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Oost,Zomerkade. 10: dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat. 10: dhr. P. Mantel. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. W. Barnart. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Alle Dag kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15.00 uur: Contactbijeenkom sten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broeder- kerk, Parklaan 34. Pentecostal Filadelfia Ge meente, Ged. Oude Gracht 47 (zaal no. 1). 10: dienst (ook Maleise dienst). Woensdag avond 7.30 uur bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst. Dinsdagavond 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Donderdag 19.30: Bidstond. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Stads-Evangeli- satie, Lange Heerenstraat 6. 10: dhr. W. F. Kloos, evangelist te Gouda. Medewerking: Adri Pape, zang, Haarlem. 19: dhr. J. F. Snoeks. Opwekkingssamenkomst. Woens dag 20: dhr. Joh. Jansen. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: dhr. L. J. Pasman, evange list te Haarlem. Zang door dhr. W. de Moor. 17: dezelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Her man Spoor. Dinsdag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Opwekkingssamenkomsten. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 20: Kerst- wijdingsdienst met koor- en solozang en de clamatie. Spr. Ds. A. A. Leenhouts, Amster dam m.m.v. het Evangelisatiezangkoor „De Lofstem" uit Beverwijk. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger. 10.30: Ds. G. Kroes. Foyer van het Minervatheater te Heemstede. Dinsdag 20: Adventswijding Vrijz. Luth. Kring in „Rust oord", Westerhoutpark m.m.v. Wina en Hans Born. Remonstr. Gemeente, Oranjekade 1. 10.30: Mej. Dr. J. L. Klink. Maandag 20.15: Gemeenteavond. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdagavond geen zangdienst. Zondag 10.30 uur: Ds. H. Schutz. 12 uur: Zondagsschool. Verenigde Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugd dienst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. Js. van der Linden, van Rotterdam Delfsha- ven. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. J. A. van Arkel. Lyceum Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. Js. van der Linden. 17: Ds. L. Hoorweg. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: Ds. Geels. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Begijnhofkapel. 8.45: leesdienst. 14.30: Ds. A. Bos. Oud Ge ref. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Geref. Gemeente, L. Mar- garethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. 17: Vespers. Woensdag 9.30: H. Mis. O.R.G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Dienst. Ds. A. R. de Jong.Volle Evangelie Gemeente. Elim Kapel, Paul Krugerstraat 36. Hedenavond 8 uur: Jeugddienst. Zondag 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondags school. 19: Opwekkingssamenkomst met ver schillende sprekers. Donderdag 20: Gebeds samenkomst. Zaterdag 20: Jeugddienst. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. S. Priester. 17: dhr. E. Schuurman, bed. H. A. 10.30: Zondagsschool Colenso- straat 2. Woensdag 20: Bidstond Schoter- singel 99. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (brood- breken). Baptistengemeente, Begijnhofka pel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 10.30: Kin derkerk. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bidstond. Gemeente des Ileeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdag 8.30: idem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samenkomst dinsdagavond 7.45 uur ten huize van de fam. Drayer, Koudenhorn 46A rd. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Gods dienstoefening. Zevendedags-Baptislen Ge meente, Parklaan 21. Iedere zaterdag om 10 uur prediking. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeenschappelijke bijbelstudie en om 11 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Ver. „De Vrije Gemeente". Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Voorganger E. Frater Smid. Hersteld Apostolische Zendingskerk, Wilhel minastr. 21. 10 en 17: Kerkdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. Wekelijkse samenkomsten zondag 10.15 en 20 uur en donderdag 20 uur. Leger des Heils, Schag- chelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatie-samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Majoor D. Boschma. Nederl. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Spr. Ds. W. J. F. Meiners, Soest. Jehovah's Getuigen, 's Zondagsavonds van 5.30-6.30 uur Wachttorenstudie, Kam. Onnesstraat 83 (gebouw), 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudies op de volgen de adressen: Van Oosten de Bruijnstraat 191, De Clercqstraat 115, Waldeck Pyrmontstraat 39, Thomsonlaan 44. 's Vrijdagsavonds van 7 30-8.30 uur School voor de Theocratische Bediening en van 8.30-9.30 Practische toerus ting voor de predikingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuëlkerk, Van Egmondstraat. 10: Ds. G. Koch. 19: Wika van Ginkel, Driebergen. Jeugddienst. Jeugdkapel, Jeugdhuis, Scho- terweg 83. 10: dhr. A. de Voogd. Zondags school. Leeftijd 6-9 jaar: afd. Jeugdhuis en Julianakade om 11.30 uur; afd. Marnixschool om 12 uur; leeftijd 10-13 jaar: alle afdelin gen om 1 uur in de Immanuëlkerk. Sions- kerk, Eksterstraat (Spaarndam-West). 10: Ds. J. S. Hartjes. 19: Ds. W. A. Smit. Onder werp: „De draaideur van de kerk". Bijzon dere dienst m.m.v. Mej. Anke Attema, so praan. Kapel Sionskerk. 9: Jeugdkerk (12- 16 jaar). 10: Oppasdienst (4-6 jaar). Zon dagsschool (6-12 jaar). 10: Kon. Emmaschool (Raafstraat)Charl. de Bourbonschool (Jan Prinslaan); Elout van Soeterwoudeschool (Muiderslotweg). Kleuterdienst (4-6 jaar). 10: Koningin Emmaschool (Raafstraat). Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, Amsterdam. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder Werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. E. W. Pera, evan gelist te Den Haag. 19.30: Jeugdsamenkomst, leeftijd tot 25 jaar. Woensdag 20: Opwek kingssamenkomst onder het motto: „Wat zegt de Bijbel ervan?" Geref. Kerk. Klopper singelkerk, Kloppersingel. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. D. J. Roos. Sionskerk, Ek sterstraat. 11.30: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. H. W. Wierda. Noordschoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. P. de Ruig. Zondagavond 8: Jeugdzangdienst. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10: Ds. H. Visser. 17: Ds. L. Floor Sr. Geref. Kerk (vrij gemaakt). Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.30 en 16: Ds. A. Bos, bed. H. A. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp (jeugddienst). 19: de heer en mevr. Hinlopen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Snijders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. Bronsgeest. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. van de Afd. Ver. Doops gezinde Gemeente, „De Olijftak". 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Dr. P. J. RicheL Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (vrijgemaakt), Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, 's Dins dagsavonds om acht uur huisbijbelstudie, Crayenestersingel 7. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsschool. 10.30: Voor kinderen van 5-12 jaar in Th. v. Eeghen- Instituut. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. J. van Hille, Rem., Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Ds. H. Brons, van Abbenes. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. Jeugdkapel om 9 uur in Maranatha. Zondagsscholen. 10.30: Jeugd huis, Donkerelaan 20 en Maranatha. Nederl. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. H. Fa- ber, Herv., Wassenaar. Geref. Kerk. Tijdelijk Kerkplein. 14: Ds. Gabe van Duinen, van Wassenaar-Zuid. 14: Kinderdienst voor kin deren van 5-11 jaar in de consistorie, Vijver- weg 14 A. 15.45: Ds. G. Toornvliet. 20.30: Ds. G. Toornvliet (dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 20: Vespers en H. Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Avondstilte. 19.30-19.45: Orgelspel door dhr. Egbert Vos. 19.45-20.15: Ds. H. W. Wierda, Geref. pred. te Haarlem-Noord. Als soliste werkt mede Mevr. D. Toeset-Vrij, alt. Zondagsschool. 12-13: Ramplaankwartier. Ge bouw Irene, Elswoutslaan 1, Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. 10.15-11.15: Juliana- kwartier. Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Ds. S. Oegema. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ring- nalda. SPAAR TDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. G. H. van Willenswaard. 19: Ds. M. Wendte. Adventskerk. 10: Ds. D. ter Steege. Remonstr./Doopsgez.Gemeenten, Ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. W. Wery. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel. 8.30: Ds. L. S. den Boer, van Sassenheim. 16: Ds. H. Visser, em. pred. te Sassenheim. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Advertentie door spierversteviging met Nemekinion Busteverbetering - plaatselijke vermagering. Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 GENEVE (Reuter) De afgevaardig den van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie hebben op de Geneefse conferentie over kernwapen proeven overeenstemming bereikt over een derde artikel van een ontwerp-ver- drag, waarbij de proeven worden ver boden. Dit artikel, dat op een Brits voor stel berust, handelt over de samenstelling van een organisatie die naleving van de overeenkomst moet controleren. De con ferentie heeft eerder overeenstemming be reikt over het eerste artikel van een ver drag over het beginsel van het verbod van proeven, en artikel twee over de instelling van een controle-orgaan. Het derde artikel voorziet in een con trolecommissie, een stelsel voor ontdekking van clandestiene proeven, een beheerder en een vergadering van de deelnemende partijen. De juiste functies en onderlinge samenhang van deze onderdelen moeten nog nader worden gedefinieerd. Naar ver luidt zouden de Russen de westelijke ver zekering hebben aanvaard, dat de beheer der zijn gezag aan de controlecommissie zal ontlenen. En aan de voorzieningen van het verdrag en de aanhangsels. Groot- Brittannië is er voorstander van dat niet alleen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zitting in de commis sie hebben, doch dat ook andere landen kunnen toetreden. Wel zouden de grote drie een speciale pe.-manente positie moe ten hebben. Op de tweede Geneefse conferentie, die van deskundigen van westelijke en com munistische landen over middelen om on verhoedse aanvallen te voorkomen, heeft de Sovjet-Unie een voorstel voor inrich ting van controleposten en luchtinspectie ingediend. In sommige kringen acht men het mogelijk, dat de conferentie de vol gende week zal worden opgeschort, als er dan nog geen vorderingen zijn gemaakt. Aan de regeringen zou dan verslag over de besprekingen worden uitgebracht. Het 500 ton metende Nederlandse m.s. „Hunze" heeft vrijdagavond om acht uur gemeld, dat het op 20 mijl ten noorden van Miggenaes een van de Faroer- eilanden in moeilijkheden verkeerde. Het schip had motorstoring en had nood seinen uitgezonden. De juiste positie was 62 gr. N.B. en 8 gr. 30 min. W.L. De hulp verlening aan de „Hunze" wordt door radio- kuststation Thorshavn geleid. Het schip, in 1956 gebouwd, is eigendom van de N.V. Carebeka te Groningen. De Britse treiler „Westella" heeft ge meld, dat zij wil trachten de „Hunze" op sleeptouw te nemen naar een haven. Het weer bij de Faroer-eilanden was slecht. De windkracht in dit gebied was vannacht 9 tot 10.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11