Kapitaalmarkt in ons land nog door de buitenlandse aandelen aankoop beïnvloed Effecten -en Geldmarkt Gerucht over het inwisselbaar stellen van pond sterling lijkt ongegrond Wereldnieuws Rustiger weer Sterk weerstandsvermogen der aandelenmarkten Recessie bevorderde bedrijfsproduktiviteit u ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 2 Vooruitgang in economie van V.S. in 1959 voorspeld Metaalindustrie breidde produktenassortiment uit Oost Java Rubber wacht nog met liquidatievoorstel Uitloting premielening Zuid-Holland 1957 WITTE KRUIS HELPT ECHT! neemt vaker... de lekkerste jam die er is 93 cf Z waarde maker Interimdividend AKU Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In- en uitvoer in november weinig veranderd (Panda en de oüe^boertjes Einde in zicht van Duitse kolenconflict Bijeenkomst Beneluxraad uitgesteld In één nacht Uw handen gaaf en zacht li ff I 5 -20 0 2 s (Van onze financiële medewerker) DE ONTWIKKELING VAN HET ECONOMISCH LEVEN na de oorlog is weliswaar gepaard gegaan met een waardevermindering van het geld, maar deze heeft zich langs lijnen van geleidelijkheid bewogen en niet dé ruïneuze gevolgen gehad van vroeger, omdat dit proces samenviel met een geweldige ontplooiing van de techniek, waardoor de produktiviteit en derhalve de welvaart aanmerkelijk kon worden ver groot. Ook ging zij gepaard met een reeks van sociale voorzieningen en maatregelen <<ot spreiding van het nationaal inkomen, welke bij de economische inzinking als ingebouwde stabilisatoren functioneren en een volkomen evenwichtsverstoring konden voorkomen. De gevreesde gevolgen van een snel groeiende bevolking konden, dank zij de ontwikkeling van de technische en chemische wetenschap en de toepas sing van nieuwe vindingen op commercieel gebied, door die- grotere produktiviteit en de stijgende produktie worden opgevangen. En ook voor de toekomst, die een versnelde toeneming van de bevolking doet verwachten, is het oog op modernisering, mechanisering en automatisering van het wereld-produktie-apparaat gericht. Dit is vermoedelijk wel een van de voorname faktoren, waaraan het weerstandsvermogen van de effectenbeurzen te danken is. Ook de laatste weken hebben, zowel in New York als in Amsterdam, de beurzen van dat weerstandsvermogen blijk gegeven. Een andere oorzaak is dat de kapitaal vorming, welke sinds het einde van de oorlog heeft plaats gevonden, aan een veel grotere groep van de bevolking ten goede is gekomen en succesvolle pogingen zijn gedaan tot popularisering van de aandelen, waaraan men trouwens nog bezig is, zowel In de V. S., als in de landen van Europa, thans ook met name in Duitsland. Vooral in eerstgenoemd land hebben de beleg gingsinstituten een grote vlucht genomen en deze hebben zich gedurende de laatste jaren in toenemende mate op de aandelen markt gericht. De bedragen welke deze trusts onder zich hebben, lopen in de mil jarden en stijgen nog van maand tot maand. De beleggingen van particulieren in aandelen van deze beleggingstrustst zijn in zes jaar tijds in de V. S. van 400 mil joen per jaar tot meer dan 1 miljard per jaar gestegen en daarnevens hebben de particuliere pensioenfondsen thans meer dan 3 miljard per jaar te beleggen, waarvan 35 a 40 percent op de aandelen markt terechtkomt. Aandelenverkoop De aankopen van aandelen in beleg gingsinstituten dragen uiteraard geen spe culatief karakter en de voortdurende her belegging betekent derhalve voor de aan delenmarkt een blijvende steun, waaraan alleen het gevaar kleeft dat op de aan delenmarkt allengs een overwaardering ontstaat, een gevaar dat de laatste tijd op de Newyorkse beurs zichtbaar is ge worden. Dat men zich in de V.S. hiervan rekenschap geeft is een van de redenen waarom beleggingsinstituten het oog op de buitenlandse beurzen richten, hetgeen ook op het Damrak tot de nog steeds niet geëindigde koersstijging van internationale aandelen heeft geleid. Op grond van glo bale gegevens kan worden gezegd dat Werkgelegenheid, produktie en inkomen in de Verenigde Staten zullen in 1959 5 per cent stijgen en het nationale produkt zal het recordcijfer van ongeveer 475 miljard dollar bereiken, aldus dr. Emerson Schmidt, de leider van de economische af deling van de Kamer van Koophandel in een conferentie over de vooruitzichten van het bedrijfsleven- De werkloosheid zal vol gens dr. Schmidt evenwel groter zijn dan in het welvaartsjaar 1957. Dr. Schmidt verwacht van het bedrijfs leven geen bijzonder grote investeringen in nieuwe fabrieken en materieel. Dr. Schmidt voorspelde verder stakingen en andere arbeidsonrust, in het bijzonder in dien het herstel van economische bedrij vigheid bestendig blijkt te zijn. Naar zijn mening zullen de arbeidskosten de stijging van de produktiviteit in het komende jaar in grotere mate overtreffen dan in 1958, hetgeen de inflatie in de hand zal werken. De voornaamste oorzaak, die een sterkere economische opleving remt, is volgens dr. Schmidt het feit, dat de industrie geen gi-otere bedragen investeert in nieuwe gebouwen en machines. Andere leden van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel, die het woord voer den voor de zeven belangrijkste sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven, wa ren gematigd-optimistisch omtrent de vooruitzichten voor 1959. De woordvoerder van de autoindustrie zei, dat de verkoop der modellen 1959 onzeker was. Hij acht het echter mogelijk, dat er meer perso nenauto's zullen worden verkocht dan de 5,5 miljoen, waarop de autoindustrie oor spronkelijk haar afzet had geraamd. Geen van deze zeven woordvoerders was bereid cijfers te noemen. Produktenboek 1958 De Nederlandse metaalindustrie is er in de afgelopen vijf jaar, ondanks tegenwer kende factoren in de investeringssfeer, in geslaagd haar produktie-apparaat aan zienlijk uit te breiden. Zo zelfs, dat thans 30 percent van alle werknemers een be staan vindt in de metaalindustrie, terwijl een gelijk percentage van de totale indus triële omzet de metaalindustrie toekomt. Ook het produktieprogramma is tussen 1953 en 1958 belangrijk uitgebreid en heeft er in sterke mate toe bijgedragen, dat de metaalindustrie nu het grootste aandeel levert in het nationaal inkomen. De bui tenlandse omzet van de metaalindustrie bedraagt met f 2,5 miljard per jaar meer dan 35 percent van die van de Nederlandse totale export. Van deze 35 percent vindt 2/3 deel afzet in Europa en 1/3 deel in de rest van de wereld. Dit wordt medege deeld in het voorwoord van het Produkten boek 1958, een uitgave van de Vereniging van Metaal-Industrieën. Het eerste Pro duktenboek verscheen in 1953. Uit de gege vens in de nieuwe uitgave blijkt, dat de tal rijke lacunes, die er rond 1953 in produk tenassortiment van de metaalindustrie wa ren aan te wijzen, nu voor een goed deel zijn aangevuld. alleen in het derde kwartaal voor Ameri kaanse rekening f 4% miljoen aandelen Koninklijke en f 4.2 miljoen gewone aan delen Philips zijn gekocht, waarvan de beurswaarde op meer dan f 50 miljoen mag worden aangenomen. De verdere koersstijging van aandelen Philips, welke deze week plaats vond, moet grotendeels aan genoemde aankopen worden toege schreven op grond van vergelijkingen met soortgelijke Amei'ikaanse aandelen, welke ten gunste van de Nederlandse aandelen uitvallen. Dividend en rendement mogen dan zeer matig zijn, maar als men gelijk dit in de V. S. steeds meer gebruikelijk is de verhouding tussen beurskoers en netto winst per aandeel als maatstaf neemt, blijkt deze bij aandelen Koninklijke en vooral bij de gewone aandelen Philips veel gunstiger te liggen dan bij gelijksoortige aandelen in de V.S. In het algemeen keren de Amerikaanse ondernemingen een veel groter deel van de winst uit dan de Nedei"- landse. Koninklijke en Unilever houden 70 a 80 percent van de nettowinsten in het bedrijf, Philips had in 1957 voor de uitkering van 14 percent dividend op de gewone aandelen ongeveer 50 percent van de nettowinst nodig, maar op grond van de tot, dusver bekende bedrijfsresultaten zal eenzelfde dividend in het lopende jaar minder dan 40 percent van de nettowinst vergen. y Het rendement Dergelijke overwegingen spelen thans bij de beoordeling van de koersstand der Nederlandse internationale aandelen een grote rol, omdat men daarbij terecht in aanmerking neemt, dat de in het bedrijf blijvende winsten toch op de een of andere wijze aan de aandeelhouders ten goede moeten komen. Bij Unilever is het betrek kelijk lage dividend sinds 1952 reeds drie maal door een bonusuitkering van 25 per cent gecompenseerd, bij Philips vindt af en toe een kapitaalvergroting plaats door de uitgifte van aandelen, welke voor de oude aandeelhouders een waardevolle en belastingvrije claim oplevert. Naarmate de bedrijfswinsten bij Philips toenemen wordt een kapitaalsvergroting uiteraard meer verantwoord en als dit concern in de loop van het tweede halfjaar 1959 tot zulk een kapitaalsuitbreiding overgaat, behoeft dat naar het zich laat aanzien niet tot een ver laging van de tegenwoordige dividendvoet te leiden. Vandaar dat men in de V. S. met. het 'lage rendement (thans ruim 3 percent) genoegen neemt, een rendement dat trou wens nog hoger ligt dan dat van de aan delen Koninklijke. Het is wel zeker dat de nog altijd vrij ruime kapitaalmarkt in ons land voor geen gering deel aan de buitenlandse aankopen op onze beurs te danken is. Het bedrag aan aandelen Ko ninklijke en Philips, dat in het derde kwartaal over de grens ging, is vermoe delijk meer dan dat van de nieuwe aan delenemissies, welke tot dusver in het tweede halfjaar hebben plaats gehad en de doorgaans vaste stemming, welke op de Amsterdamse beurs ook voor de lokale waarden bestaat, is mede daarvan ten ge volge. Goed bedrijfsnieuws Als een gelukkige omstandigheid komt daarbij dat de bedrijfsberichten, welke de laatste tijd over de Nederlandse industriële ondernemingen inkomen, algemeen gespro ken de verwachtingen overtreffen, in zo verre althans dat de gevolgen van de recessie, welke vooral gedurende het eer- ste halfjaar merkbaar waren, in vele ge vallen in de loop van het derde kwartaal veel minder sterk werden gevoeld en hier en daar zelfs geheel zijn verdwenen. Aan de ene kant kan worden betreurd dat dit tot dusver nog niet met een belangrijke teruggang van de werkloosheid is gepaard gegaan, aan de andere kant blijkt hieruit dat de produktiviteit van de ondernemin gen, dank zij de toepassing van nieuwe vindingen en de grotere efficiency in de bedrijven, is toegenomen. Dit is dan de goede kant van de reces sie, namelijk dat men tot behoud van een gewenst bedrijfsevenwicht genoopt wordt, tot grotere zorgvuldigheid ten aanzien van de bedrijfsuitgaven en tot interne maat regelen van beleid, welke de kostprijs van het produkt kunnen drukken. En van niet minder belang is dat. daardoor bij vele ondernemingen de exportmogelijkheden zijn vergroot, zoals ook uit de cijfers van de Nederlandse handelsbalans voor de laatste maanden duidelijk blijkt. Hoewel de directie der n.v. Oost Java Rubber Maatschappij nog niet van mening is, dat het ogenblik gekomen is om een definitief besluit tot liquidatie van de maatschappij te nemen, zal zij niet nalaten een voorstel dienaangaande aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te leggen, zodra hiertoe aanleiding bestaat. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1957. De repatriëring heeft een aanzienlijk offer van de Nederlandse middelen ver eist. De toekomst blijft een groot vraag teken. Uit onofficiële berichten blijkt dat verlies aan - produkt door diefstal niet onbelangrijk schijnt te zijn. Voor wat be treft de stand der aanplantingen en het onderhoud der gebouwen en machinerieën zijn de verwachtingen zeker niet hoog ge spannen, gezien het feit, dat de onder nemingen worden gedreven door personen, die niet voldoende onderlegd zijn. De winsttransfer over 1955 werd nog niet ontvangen. Uit de Nederlandse balans blijkt, dat de liquide middelen aanzienlijk zijn terugge lopen. Effecten daalden van 259.186 tot 114.149 en beschikbare middelen stegen van 8.243 tot 12.045. De kosten van het Nederlandse bedrijf worden zoveel moge lijk verminderd. Het saldo verlies 1957 be draagt 176.153, te verminderen met winst 1956 ad 18.469. waarna een saldo verlies resteert van 157.684. Bij de heden gehouden uitlotïhg der 21/2 percent premielening Zuid-Holland 1957 zijn uitgeloot met f 100.000 serie 16756 no. 8, met f 10.000 serie 3889 no. 4. met f 5000 serie 7528 no 2, met f 2500 serie 18604 no. 4 en serie 3902 no. 2, met f 1000 serie 4918 de nos. 1 en 8, serie 19458 tio. 9, serie 9996 no. 5 en serie 11968 no. 7, met f 500 serie 17933 no. 6. serie 14681 no. 10, serie 16222 no. 5, serie 11968 no. 1 en serie 3902 no. 9. De nummers der volgende series, voor zover niet uitgeloot met een hogere pre mie, zijn uitgeloot met. elk f 125, namelijk de series 14861. 11968, 16756, 4918, 18604. 3902, 7528, 17933, 9996, 3889, 19458 en 16222. Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Advertentie Zwaardemaker |aml bessen frambozen aardbeien De Algemene Kunstzijde Unie n.v. keert over het boekjaar 1958 een interimdividend van 4 percent ((onveranderd) op de ge wone aandelen uit. De datum van betaal baarstelling wordt tezijnertiid bekend ge maakt. Directeur Ver. Glas Naar het ANP verneemt ligt het in het voor nemen van commissarissen tier n.v. Vereenigde Glasfabrieken om in de op 29 december te hou den buitengewone vergadering van aandeelhou ders voor të stellen per 1 januari in de door het overlijden van de heer H. A. P. Pijnacker ont stane vacature t.e benoemen tot directeur der vennootschap de heer F. C. H. Hattink. thans di recteur van de in liquidatie verkerende n.v. Ne- derlandsche Kaiser-Frazer Fabrieken. Friendship afgeleverd Het derde Fokker „Friendship"-vliegtulg voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lingus" is afgeleverd en naar Dublin overgevlogen. De „Air Lingus" demonstreert thans zijn „Friendship"- toestellen op verscheidene vliegvelden in Enge land. In totaal heeft deze maatschappij zeven van deze machines besteld. De „Friendship" zal op 15 december op de lijndienst van de Ierse lucht vaartmaatschappij worden ingezet. Latjjns-Amerikaan.se werkgroep Een werkgroep van elf landen, welke een aan tal vraagstukken der economische ontwikkeling van Latijns-Amerika verder moet bestuderen, is vrijdag gevormd na afloop van een bijeenkomst van de commissie van 21, welke uit ambassadeurs en economische deskundigen van de 21 Ameri kaanse republieken bestaat. Deze commissie zal waarschijnlijk in mei van het volgende jaar weer te Buenos Aires bijeenkomen. Als tussentijdse maatregel werd de werkgroep gevormd. Koersen Gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrljven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27,75— 29.00 28,00 29,00), ponden 34,0036,50 (onv.). 20 Franse frs (Napoleons) 28 00-/ 30,00 27,50—29,50), 20 Zwitserse frs (Vrëneli) 27,75-/ 29.00 (ƒ27,50 28,50) en 20 Belgische frs 28,0029,10 27,50—/ 28,50). Er kon te Londen geen bevestiging ver kregen worden van geruchten, die in wis selhandelskringen in omloop waren en die behelzen dat Engeland op het punt zou staan het pond sterling inwisselbaar te maken, dat Zwitserland zich uit de Euro pese Betalings Unie zou terugtrekken en zijn frank zou herwaarderen en Frankrijk zou gaan devalueren. De financiële redac teur van Reuter merkt met betrekking daartoe op dat de vele uiteenlopende ge ruchten mogelijk hun oorsprong hebben in een zeer algemene bespreking, die tij dens de jongste maandelijkse bijeenkomst van de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel werd gevoerd. Op deze vertrouwelijke maandelijkse bijeenkomsten brengen de vertegenwoor digers der Europese centrale banken al lerlei mogelijkheden naar voren, die mis schien nog in geen jaren werkelijkheid worden. Het zich terugtrekken van Zwit serland uit de E.B.U. en de devaluatie in Frankrijk werden beide onlangs officieel tegengesproken. Er zijn geen tekenen van ongewone activiteit bij de bank van Engeland tijdens dit weekend. De inwis selbaarheid van het pond sterling door het eenmaken van de koersen voor transfera- bele en American account sterling is wel het uiteindelijk doel, maar thans zou het misschien wel het slechtste tijdstip zijn om dit te doen. In de eerste plaats zal Engeland mis schien in verband met de komende onze kerheid en een algemene verkiezing de soepelheid van het bestaande stelsel nodig hebben. In de tweede plaats zou men op het ogenblik het overgaan tot inwissel baarheid kunnen zien als een represaille tegenover de Franse houding ten aanzien van de Europese Vrijhandelszone. Verder zou Engeland, als het zijn betalingen aan Europa even inwisselbaar maakt als die aan Noord-Amerika. geen argument meer "hebben voor de handhaving van zijn dol lardiscriminaties. Canada en de Verenig de Staten zouden daar geen genoegen mee nemen. Aangezien Engeland zich wel nau welijks kan veroorloven zijn gehele dollar- invoer te liberaliseren, zou het onder druk Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in november 1958 1190 miljoen (vorige maand 1240 miljoen), terwijl voor een waarde van 1079 miljoen )vorige maand 1173 miljoen) werd uitgevoerd. Vorig jaar november bedroeg de invoer 1126 miljoen en de uitvoer 1075 mi'joen. Het dekkingspercentage bedroeg 91. vorige maand 95. vorig jaar 88. In en uitvoer in november 1958 zijn ten opzichte van de overeenkomende maand van 1957 slechts weinig veranderd. De invoer daalde met 36 miljoen en de uit voer steeg met 4 miljoen. Het dekkings percentage kwam zodoende 3 punten hoger te liggen dan in november 1957. Het dek kingspercentage van het maandgemiddelde over het tijdvak januarinovember steeg van 1.957 op 1.958 echter met 14 punten door een invoerdaling van 178 miljoen bij een uitvoerstijging van 30 miljoen. Het in- voersaldo liep in november 1958 op met 111 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar 1363 miljoen, dat is 2292 miljoen minder dan in de periode ianuari— november 1957. Het dekkingspercentage voor de eerste elf maanden van 1958 be draagt 89 (v.j. 75). 'iVi wnwê komen om zijn invoerstelsel maar ten de le eenvormig te maken en wel door meer liberalisatie voor met dollars te betalen goederen en enige invoerbeperking voor Europese goederen. Frankrijk zou een dergelijke maatregel zeker als een repre saille opvatten. De financiële redacteur van Reuter is tenslotte van mening, dat de meest waarschijnlijke aanpak van de in wisselbaarheid van het pond sterling niet die door middel van wisselkoersen is, maar door voortzetting van de geleidelijke libe ralisatie van de invoer door Engeland van met dollars te betalen goederen. (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Westduitse steenkolenmijnen en de grote internationale en Westduitse olie maatschappijen is een kartelovereenkomst tot stand gekomen, waardoor aan de strijd om de Westduitse energie-markt wel spoe dig een einde zal komen. De overeenkomst tussen de mijndirecties en de oliemaat schappijen zou er op neerkomen dat de ko mende twee jaar de prijs van zware stook olie aangepast zal worden aan die van steenkool. Voorts zal de olieindustrie vol gend jaar haar aandeel in de Duitse ener giemarkt niet uitbreiden. In de komende weken zal dit kartel akkoord worden uitgewerkt en dan begin 1959 van kracht kunnen worden. Van toe stemming van de zijde van de bondsrege ring acht men zich verzekerd. De prijs van de zware stookolie zal bepaald worden naar de hoeveelheid warmte, die olie geeft in verhouding tot steenkool. Daardoor zal van een concurrentiestrijd geen sprake meer zijn, nu de prijzen vast zullen komen te liggen, hoewel de mogelijkheid aanwezig blijft dat op een vrije markt, zoals die in West-Duitsland bestaat, toch nog via klei ne maatschappijen geïmporteerde stook olie wordt verkocht tegen lage prijzen. In verband met de op het ogenblik zo wel in Nederland als in Luxemburg heer sende kabinetscrisis, is besloten de bij eenkomst van de interparlementaire Bene luxraad. die op 19 en 20 december in Den Haag zou worden gehouden, uit te stel len tot een nader te bepalen datum. Advertentie ROWNTRÉE N.V AMSTERDAM Alarm. In de afgelopen dagen was in drie brandweerkazernes in de staat New York zonder aanwijsbare oorzaak het alarmstelsel in werking getreden. Het blijkt nu dat radio-Hanoi uitzendt op dezelfde golflengte als die welke voor het alarmstelsel wordt gebruikt. Hanoi ligt 22.000 kilometer van New York. Onregelmatig. Het Openbaar Ministerie te Bonn heeft een verzoek ingediend tot herziening van het proces-Schneider. Het, O. M., dat vier jaar dwangarbeid had geëist, is van mening dat er in het proces tegen de voormalige chefpsy choloog van het. leger talrijke onregel matigheden hebben plaatsgehad. Gestoord. Ongeveer dertig tot veertig per cent van de Zweden lijdt aan lichte geestelijke storingen, aldus een te Stockholm uitgegeven medisch rap. port. In Stockholm vertoont veertig per cent van de bevolking tekenen van neu- rose. Middeleeuws. Zweedse legeropleidingsscho- len nemen proeven met kruisbogen, een oud oorlogswapen uit de middel eeuwen. In het bijzonder overweegt men parachutisten met dergelijke ge- luidloze wapens uit te rusten voor aan vallen op vijandelijke wachtposten, al dus meldt het „Svenska Dagbladet". Requisiet. De organisatoren van een Ame rikaans televisieprogramma, waarin een denkbeeldige miljonair elke week een chèque van een miljoen dollar weg- geeft .hebben besloten een vrouw op Sardinië een chèque van honderduizend lire (500 gulden) te sturen. De vrouw had in een oud kostuum uit Amerika een cheque voor een miljoen dollar ge vonden, die bleek een toneelrequisiet van de bewuste denkbeeldige miljonair te zijn. Miskend. Charles Godefroy, een Franse oorlogsvlieger die in 1919 beroemd werd toen hij uit protest tegen vermeende miskenning met een vliegtuig in Parijs onder de Are de Triomphe doorvloog, is op tachtigjarige leeftijd overleden. Waan. In Libanon is het dezer dagen tot een schietpartij tussen de inwoners van twee dorpen gekomen, toen de inwo ners van het ene dorp bij een begrafe nis hun verdriet luchtten door schoten in de lucht, die echter de inwoners van 't andere dorp in de waan brachten dat er een aanval werd gedaan. Er vielen drie doden. Aanwas. Elke minuut worden er in de Sovjet-Unie tien mensen geboren en sterven er drie, aldus een te Moskou uitgegeven publikatie. De bevolking van de Sovjet-Unie neemt elke dag met 10.000 mensen toe. Een vierde van de tweehonderd miljoen personen tellende bevolking is scholier of student. Wolven. In het berggebied van Kroatië in Joegoslavië beginnen troepen hongerige wolven een bedreiging te vormen voor mens en vee. In twee dorpen hebben vijf- tig wolven tachtig schapen in de kooien doodgebeten. Geschrapt. Dr. Galeazzi Lisi, de lijfarts van wijlen Paus Pius XII, is door het Italiaanse medische genootschap als lid geschrapt. De dokter heeft aan de pers een beschrijving van de laatste levens dagen van de Paus verkocht, die hij 25 jaar gediend heeft. Het artsenberoep is voor hem gesloten, maar hij kan in beroep gaan bij de Hoge Raad van art sen. Onvindbaar. Zeven lepralijders die op 17 september uit de Chileense kolonie cp het Paaseiland zijn gevlucht blijken on vindbaar. Hun vertrek werd opgemerkt toen men van een Amerikaans jacht bericht ontving dat men een scheepje had waargenomen met zeven leprozen, die vertelden dat zij betere medische en hygiënische zorg wensten. Discipline. Paus Joannes XXIII heeft de Poolse kardinaal Wyszynski en de West duitse kardinaal Frings benoemd tot leden van de Vaticaanse Congregatie van het Concilie. Dit betekent dat de twee kardinalen meer dan anders in Rome moeten vertoeven om geraad pleegd te worden over kwesties van ker kelijke discipline. EedVolgens de Oostduitse nieuws dienst hebben de arbeiders van een chemische fabriek te Bitterfeld de vol gende eed gezworen: „Wij, van de Pentachlorinephol onderzoekingsbriga de beloven voor 30 september 1959 te onderzoeken en verwerkelijken de chlo- risatie van hexachlorinecyclohexanere- sidu's, teneinde hexachlorinebenzol te produceren". Het fronténsysteem van een samenge steld lagedrukgebied ten westen van de Britse eilanden trok in de nacht van vrij dag op zaterdag over ons land. De hoe veelheden regen varieerden over het 'lge- meen van 3 tot 7 mm. Vóór het front uit ontwikkelde er zich boven het noordelijke deel van de Noordzee een zeer zware zuid- oosterstorm. In ons land bleef de wind kracht echter belangrijk kleiner. Na de passage van het front stroomde drogere lucht het land binnen. In het lagedrukge bied komen een tweetal kernen voor. De ene ligt ten westen van Schotland en trekt langzaam naar het zuidoosten, evenals het tweede centrum dat nabij de ingang van het Kanaal wordt aangetroffen. Tengevolge daarvan zal de wind in ons land naar het zuiden draaien en zal er morgen boven het continent afgekoelde lucht worden aangevoerd, zodat de temperatuur weer wat lager zal worden. De komende nacht kan tijdens opklaringen de temperatuur in het binnenland tot om het vriespunt dalen, waarbij hier en daar mist kan ont staan. WEERRAPPORTEN 38. Op peen enkele manier liet Archibald Smurk blijken, dat hij het gedrag van de nare jongetjes onbehoorlijk vond. Toch wilde hij liefst zo gauw mogelijk van ze verlost zijn, want dat gepluk aan zijn hoofd bemoeilijkte hem het spreken. „Mevrouw", zei hij, „hoewel ik zeer gecharmeerd ben van uwoefkleintjes, zou ik het zeer op prijs stellen indien zij hun lief kozingen staakten. Ik vind ze charmant, alleraaaardigst, maar ik heb nu geen tijd voor hun olijke spelletjes". „Huh?" zei Moeke, „wat zegt hij nou allemaal?" Met enige moeite draaide Archibald Smurk zijn hoofd naar Panda. „Tolk, vertaal even", verzocht hij. En dus bracht Panda de woorden van de diplomaat over in een taal, die de Joppes konden begrijpen. „Hij wil, dat u dat vervelende grut weghaalt", verklaarde hij. „Maar hij zegt erbij, dat hij Billy en Willy aardig vindt". „Hoe be staat het!" riep Moeke verbaasd. „Wat vindt hij dan aardig aan dat grut?" „Dat weet ik niet", antwoordde Panda. „Maar haal ze nu weg!" Moeke greep haar kroost dat zich hardnekkig aan de diplomaat vast- klauwde en trok het met enige moeite los. Het kostte Archibald Smurk enkele haren en schrammen, maar hij bleef glimlachen. „Alleraaaardigst"mompelde hij, „zoals de kleinen aan mij gehecht zijn". „Tjonge", dacht Panda, wat een diplomaat!" Zondag 14 december Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 11.06 uur, onder 21.15 uur. Maandag 15 december Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur. Maan op 11.36 uur, onder 22.24 uur. Maanstanden 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 december Hoog water 5.16 en 17.33 uur. Laag water 0.55 en 13.18 uur. Zondag 14 december Hoog water 6.02 en 18.20 uur. Laag water 1.38 en 14.02 uur. Maandag 15 december Hoog water 6.48 en 19.08 uur. Laag ^vater 2.22 en 14.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbulten 4 i en binnenlandheden 6 morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder' onbewolkt w 7 5 Ypenburg licht bew. zw 6 5 Vlissingen zwaar bew. zzw 6 7 Eelde geheel bew w 6 7 Twente licht bew. zw 5 6 De Bilt licht bew. zw 5 5 Eindhoven licht bew. z 4 Vlv. Z.-Limb zwaar bew wzw 6 3 Helsinki sneeuw n 0,1 Stockholm licht bew. windst. -13 0 Oslo zwaar bew. windst. -9 0,2 Kopenhagen geheel bew. ozo 0 Aberdeen half bew. windst. 1 Londen zwaar bew. ozo 4 Amsterdam half bew. zzw 5 6 Brussel geheel bew. z. 5 Luxemburg geheel bew. wzw 6 9 Parijs geheel bew. zzw 8 4 Bordeaux regen zw 9 24 Grenoble regen z 11 6 Nice regen nnw 9 0.3 Berlijn regen ozo 1 1 Frankfort regen zw 7 4 München regen wzw 4 7 Zürich regen zw 6 11 Genève regen zw 8 20 Locarno geheel bew. O 3 0 Wenen mist zo 1 0 Innsbruck geheel bew. w 1 0,3 Rome zwaar bew z 12 0 Ajaccio geheel bew ono 12 1 Madrid motregen zzw 10 0,3 Mallorca half bew. w 16 Algiers licht bew wzw 15 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2