Oordeel van partijleiders over de politieke situatie Belastingontwerpen moeten afgehandeld worden Beknopte „inventaris" van weduwen- en wezenverzekering PUROL ^Hoe is het ontstaand Huidgenezing Garage Verbeek Borgward 5aat~tcuia ^Praatótool Minister Hofstra stelt thans voor de tijdelijke verhoging voor één jaar te verlengen 3 1. Wie komen er in aanmerking voor weduwen- pensioen? 2. Wordt er rekening gehouden met het gezin van een weduwe? 3- Krijgen volle wezen een eigen pensioen? 4. Gelden al deze voorzieningen on middellijk hij het van kracht worden der wet ook voor hen die dan reeds weduwe of wees zijn? 5. Hoe hoog zijn de uitkeringen? 6. Zijn er extraatjes en tegenvallers? Houdt de winter uit handen en voeten. Expositie over etnografie van Suriname Franse instructeur in Nederland gearriveerd Brutale diefstal bij DRU-fabrieken Het incident bij de Sint- Nicolaasintocht T.v.'-programma op Oud- en Nieuwjaarsavond Voor goodo on duurzame vloeren vloeren Band van Louis Armstrong gaat naar Ghana 0p de Werkgeverspremie voor kinderbijslag verhoogd Dit woord: LIEFKOZEN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 (Vervolg van pagina 1) Hieronder laten wij een beknopte „in- I hand van de vragen welke bij alle betrok- ventaris" van de W.W.-wet volgen aan de I kenen zullen opkomen. a. Weduwen die een of meer kinderen beneden de achttien jaar te verzorgen heb ben. b. Weduwen die invalide zijn ten tijde van het overlijden van de echtgenoot. De uitkeringen houden echter op, wanneer de invaliditeit geëindigd is. c. Alle weduwen die vijftig jaar zijn ten tijde van het overlijden van hun echt genoot. Dit betekent dus, dat kinderloze wedu wen beneden de vijftig jaar evenals onge huwde vrouwen zelf in hun levensonder houd dienen te voorzien tot hun ouder domsrente ingaat. Om de overgang te ver gemakkelijken en desgewenst een herscho lingsmogelijkheid te openen, komt deze groep in aanmerking voor een tijdelijke weduwenuitkering. Deze duurt zes maan den indien de weduwe jonger is dan zeven entwintig jaar. Voor elk jaar dat de we duwe ouder is dan zesentwintig jaar wordt de tijdelijke uitkering met een maand ver lengd, maar zij duurt maximaal twee jaar. Deze tijdelijke uitkering heeft ook plaats wanneer het recht op weduwenpensioen is afgelopen, omdat bijvoorbeeld de kinderen achttien jaar zijn geworden en de weduwe nog geen 45 jaar is. Er is namelijk een speciale milde over gangsmaatregel in de wet opgenomen voor die weduwen wier kinderen achttien jaar zijn geworden of wier invaliditeit is ge ëindigd, terwijl zij nog geen vijftig jaar zijn. Wanneer deze feiten plaats vinden tussen de vijfenveertig en de vijftig jaar en de betrokkene kreeg al vijf jaar weduwen- pensioen dan blijft het recht op wedu wenpensioen behouden, uiteraard omdat het voor deze vrouwen, die toch al moeite hebben gehad zich er door heen te slaan, bijzonder bezwaarlijk is tegen die tijd nog een passende werkkring te vinden. Elk weduwenpensioen eindigt op vijfenzestig jarige leeftijd, want dan heeft men recht op de ouderdomsuitkering. Inderdaad wordt er in de hoogte der uit keringen verschil gemaakt tussen de uit keringen aan weduwen zonder kinderen (als regel dus boven de vijftig jaar) en aan hen die voor de opvoeding van een of meer kinderen staan. Niet alleen is er echter verschil in het bedrag van het weduwenpensioen, maar de weduwe heeft ook recht op kinderbijslag voor elk kind tot zestien jaar en voor stu derende of invalide kinderen tot zevenen twintig jaar. Dit recht op kinderbijslag blijft bestaan ook wanneer dat op wedu wenpensioen vervallen is. Voor volle wezen behelst het wetsont- I jaar, bij voortgezette studie of invaliditeit werp een wezenpensioen tot het zestiendetot het zevenentwintigste jaar. In het algemeen kan gezegd worden, dat dan gehandeld wordt alsof de wet er al was op het ogenblik dat de echtgenoot overleed. Er zijn echter een paar uitzonderingen. De kinderloze weduwe heeft pas recht op pensioen indien zij bij het in werking tre den der wet tenminste zestig jaar is, tenzij haar jongste kind achttien jaar v/erd toen zij al vijftig jaar of ouder was. Was dit laatste het geval tussen vijfenveertig en vijftig jaar dan heeft zij eveneens recht op weduwenpensioen met onmiddellijke in gang indien zij toen al vijf jaar weduwe was. 1. Weduwenpensioen Zolang de weduwe een of meer kinderen beneden achttien jaar te verzorgen heeft, bedraagt het weduwenpensioen 1968 per jaar. In alle andere gevallen bedraagt het 1326 per jaar. 2. Tijdelijke weduwenuitkering De tijdelijke weduwenuitkering bedraagt 1326 per jaar. 3. Kinderbijslag voor halfwezeo De kinderbijslag, welke de weduwe voor halfwezen 'geniet, beloopt het normale be drag van de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslagwet, d.w.z.: 180 96 per jaar voor het eerste kind; 202,80 per jaar voor het tweede en het derde kind; 283,92 per jaar voor het vierde en het vijfde kind; 318,24 per jaar voor het zesde kind en voor volgende kinderen. Een weduwe geniet zoals hiervóór reeds werd opgemerkt de kinderbijslag eventueel boven haar weduwenpensioen van 1968 of 1326 per jaar. Zij kan evenwel ook voor kinderbijslag in aanmer king komen zonder recht te hebben op weduwenpensioen. 4. Volle-wezenpensioen Het pensioen voor volle Wezen'bedraagt: tot de leeftijd van 10 jaar 438 per jaar; van 10 tot 16 jaar 660 per jaar; van 16 tot 27 jaar 864 per jaar. Die zijn er: wanneer een weduwe her trouwt eindigt uiteraard haar recht op weduwenpensioen, maar er wordt haar een uitkering ineens verleend ter groette van het jaarbedrag van het laatst genoten pensioen. Maar ze moet dan met dat her trouwen liever niet wachten tot ze vieren zestig is, want dan krijgt ze alleen het bedrag waarop ze nog recht heeft tot haar vijfenzestigste verjaardag. Er zijn echter ook lacunes, zoals ten aan zien van de gescheiden vrouwen, die ten hoogste kinderbijslag ontvangen voor de haar toevertrouwde kinderen uit het ont- Advertentie Hu id zuiverheid- Huidgezondheid Dank zij prinses Beatrix, die ongeveer honderdtwintig voorwerpen van etnogra fische waarde afstond aan het etnografi sche museum in Delft was het met het eigen bezit van het museum mogelijk een expositie samen te stellen die onder de naam „Suriname land in opkomst" van 15 december tot 1 maart in het museum zal worden gehouden. Met het bezit van prinses Beatrix be schikt het museum thans over een over zichtelijk geheel van de etnografie van Suriname. De belangrijkste voorwerpen, die op de expositie te zien zijn, zijn die van de Indianencultuur, zoals het aarde werk, de zitbanken, hoofdtooien, kalebas sen, kraalwerk en katoen. Van de Bos negerkunst is er fraai houtwerk in de vorm van haarkammen en roeispanen, van de Hindustani, fraaie zilveren sieraden, en van de Javanen onder meer wajangpoppen. Voorts worden enige boeken en honderd foto's geëxposeerd, die een beeld geven van het culturele leven in Suriname. Verschillende maatschappijen in Surina me hebben hun medewerking verleend voor de uitgave van een gids voor Suri name, die zaterdag zal verschijnen. Een exemplaar op perkament gedrukt zal aan prinses Beatrix worden aangeboden. De gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, zal zaterdag de expositie openen. Yves Benoist-Gironière, de Fi-anse springruiter, schrijver en instructeur, die door de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond in samenwerking met het ko ninklijk huis werd uitgenodigd de training van onze topruiters en amazones te lei den, is in Den Haag aangekomen. bonden huwelijk, maar geen weduwenpen sioen, zelfs niet al waren ze in het bezit van een alimentatie. „Waar geen huwelijk is, kan ook geen weduwe zijn," zo luidde de verklaring voor deze leemte. Advertentie Bl'daalseweg 5-7 - Bloemendaal - Tel. 52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN Uit het magazijn van de D.R.U.-metaal- vvarenfabriek te Ulft zijn, naar bij een tus sentijdse inventarisatie gebleken is, hon derdzevenenzeventig haarden ontvreemd, die tezamen een handelswaarde van tien duizend guldens vertegenwoordigen. Een inwoner van Ulft, W. van O. geheten, is in verband met deze diefstal gearresteerd. Aangenomen wordt, dat de haarden op klaarlichte dag uit het magazijn gehaald en op vrachtauto's weggevoerd zijn. De sleutel van het magazijn werd in de fa briek bewaard op een plaats, die aan vele leden van het personeel bekend was. Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Fotojournalisten heeft van de hoofdcommissaris van politie te Amster dam bericht ontvangen dat het onderzoek naar het politie-optreden tijdens de St. Ni- colaasintocht op 24 november te Amster dam, is geëindigd. De hoofdcommissaris zegt, dat hij niet overtuigd is, dat het optreden van de poli tie onjuist is geweest. Dat er wrijvingen zijn geweest tussen fotojournalisten en de politie valt te betreuren volgens de hoofd commissaris. Ter vermijding van toekomstige moei lijkheden is de hoofdcommissaris van mening, dat bij de volgende St. Nicolaas- optochten gezamenlijk vooroverleg tussen I.C.A.-bestuur, publiciteitsmedia en de po litie geboden is. Bij dit overleg zullen de belangen van de betrokkenen zoveel mo gelijk in acht moeten worden genomen. Het bestuur van de N.V.F. kan zich in het algemeen verenigen met de conclu sies van de hoofdcommissaris. Het ver klaart zich bereid, mee te werken aan het door de hoofdcommissaris toegezegde overleg. Advertentie Het programma, waarmede de Neder landse-Televisie zal bijdragen om het oude jaar-uit en het nieuwe jaar in te luiden, zal bestaan uit nieuws, directe reportages, meditatie bij de jaarovergang en amuse ment, dat ten dele door de AVRO en ten dele door de NTS wordt verzorgd. Omdat de KLM volgend jaar veertig jaar bestaat en het voorts vijfentwintig Prof. Romme, fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, en mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., hebben gisteravond in een partijraadvergadering in Utrecht hun visie gegeven op de poli tieke situatie na de Kamerbeslissing van donderdagmiddag. De rede van professor Romme werd per radio uitgezonden. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, leverde daarna in een radiotoespraak commentaar op de rede, die prof. Romme even tevoren had uitgespro ken. Tevoren had ook prof. Oud. de voor zitter van de V.V.D., voor de microfoon over de regeringscrisis gesproken. Prof. Oud: Verkiezingen nodig Prof. Oud zei onder meer: „Er zal een nieuw kabinet moeten komen. Naar mijn mening zal het de beste oplossing zijn, dat aan de vorming van dat kabinet een nieu we verkiezing van de Tweede Kamer zal voorafgaan. De overgebleven ministers kunnen dan in een kort overgangstijdperk in overleg met de Kamers de urgente maatregelen blijven nemen. Inmiddels kunnen verkiezingen worden gehouden en Prof. Mr. P. J. Oud in het vroege voorjaar van 1959 kan een nieuw kabinet optreden". Prof. Oud achtte het niet verwonderlijk dat het tot een breuk tussen de socialisten en de andere regeringspartijen gekomen is, wel vond hij de manier, waarop dit is ge beurd, verbazingwekkend. Naar de mening van prof. Oud heeft de P.v.d.A. de crisis geforceerd. „Onder de druk van de fractie van de P.v.d.A. hebben de socialistische ministers zich tegen het verlangen van de Kamermeerderheid met hand en tand ver zet. De andere ministers hebben zich bij dit verzet niet willen aansluiten. Zij heb ben klaarblijkelijk de redelijkheid van het standpunt van de Kamermeerderheid ten volle erkend. Zou die meerderheid onder deze omstandigheden zijn gezwicht, dan zouden zij zich in feite asn de dictatuur van de socialisten hebben onderworpen. Uit het optreden van de Partij van de Arbeid blijkt, dat zij voor de eisen van een wer kelijke democratie geen begrip kan op brengen," zo verklaarde prof. Oud. Prof. Row me: Oordeel aan de kiezers Prof. Romme was het niet eens met de mening van prof. Oud, dat de niet-socia- listische ministers in het kabinet dienden te blijven zitten totdat het ogenblik van vervroegde verkiezingen was aangebroken. Hij noemde dit een stijl van de V.V.D.- leider, die de zijne niet was. De allereerste fase van het crisisverloop is dan ook reeds anders gegaan dan het naar de mening van prof. Oud had moeten gebeuren. De katho lieke en protestant-christelijke ministers hebben reeds nu hun portefeuilles ter be schikking van de Koningin gesteld. Prof. Romme stond uitvoerig stil bij de llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll^ TALLEN De Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft over: E „Typische dijkhoerderijtjes, die nog bij tientallen en honderdtallen in het rivierengebied te vinden H zijn". Als ze bij honderdtallen te vinden z'm, zijn ze zoals iedere goede mathematicus zal beamen niet alleen bij tientallen, doch óók bij twintigtallen en dertigtallen te vin- den. Zelfs bij vijftigtallen en veer- EE tigtallen. Om van drie-en-dertigtal- len dan nog maar te zwijgen. LUGUBER 1 Om nog even op het zeer recente verleden terug te komen: in het Pekelder Blad zag ik een op- roep om de Sinterklaasmarkt te E Oude Pekela te bezoeken met de niet zeer aanmoedigende en zelfs lugubere mededeling: „Er kan voor u ook een verassing EE zijn". Blij, dat ik niet gegaan ben. ANTIRECLAME g Hotel Geisstall-Lehen te Berchtes- H gaden, adverterend in De Auto, is niet zeer over zich zelf te spreken: Geheel eenzaam gelegen doch slecht. 10 minuten van het stads- centrum verwijderd". 't Is anders wel eerlijk. GEZELLIGHEID Dit lijkt ons iets voor alleenstaande heren, die graag voortdurend gezel- schap hebben. Het stond in D e Telegraaf: Kapster, permanent aan huis geen teleurstelling v.a. 8,Tel. 59725. j| Ondanks dat „geen teleurstelling" is mijn advies: toch eerst even foto vragen. BOK In dagblad T u b a n t i a biedt De E Waag, kunstnijverheid (Stadsgraven- straat 41, Enschede) aan: Houten sla-bokken". Ook een houten bok houdt nog wel van een groen blaadje. Talarius 1 aanleiding van deze crisis en zette voorts het standpunt van de K.V.P. inzake de tijdelijke verlenging van de belastingver hoging uiteen hetgeen hij donderdag ook reeds in de Tweede Kamer had gedaan. Het argument van de P.v.d.A., dat de tegenstand tegen deze verlenging het be voordelen van de meer gegoeden beoogde, noemde hij een vergissing. Hij zag als diepere oorzaak van de crisis spanningen in de P.v.d.A. Hij zei dat hij het ontstaan van deze spanningen volkomen begrijpt, maar dat hij het betreurt dat zij zich ontwikkelen in een poging aan anderen de wet voor te schrijven, de leiding uit han den van de regering te nemen en die zich zelf toe te eigenen. Het is, zo zei hij, echter aan de kiezers, om hun oordeel over de vraag, wie voor pcUcliA, Prof. Mr. C. P. M. Romme het gebeurde verantwoordelijk is, te vellen. „Wij blijven streven naar een christelijk sociaal beleid en als minderheidsgroepering sluiten wij een samenwerking met geen enkele democratische groep uit, die zich mèt ons bewust is van zijn minderheids positie", aldus prof. Romme. Tevoren had de K.V.P.-voorzitter, mr. Van Doorn, verklaard, dat een groep in de Partij van de Arbeid de huidige regerings crisis heeft veroorzaakt en daardoor een jammerlijke daad heeft gesteld, die men volgens mr. Van Doorne, van zinnige men sen niet had mogen verwachten. Volgens de K.V.P.-voorzitter heeft de ene crisis de andere uitgelokt. De crisis binnen de Partij van de Arbeid heeft volgens hem geleid tot een crisis in de regering. E. V er meer Tot samenwerking bereid De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, zei in zijn radio toespraak, dat zijn partij bereid blijft met andere partijen samen te werken. „Tot samenwerking zijn wij bereid dat is een eis van de democratie. Maar evenzeer is het een eis van de democratie, dat men in die samenwerking ook iets van zijn eigen denkbeelden kan herkennen." De heer Vermeer bestreed de opvatting van prof. Romme en van de heer Bruins Slot, dat de houding van de rechterzijde tegenover de voorstellen van minister Hof- stra niet de strekking had de meer gegoe den te bevoordelen. „Tien percent van de Nederlandse gezinnen bezit een auto, tien percent een televisietoestel. Maar voor de heer Romme ging het niettemin om lasten die voor alle lagen der bevolking gelijk liggen." De heer Vermeer ging voorts in op de opmerking van prof. Romme, dat het ont- Advertentie HAARLEM ZIJl STRAAT 96 Tfltf.: 20340 LONDEN (UPI) Premier Kwame Nkroemah heeft Louis Armstrong uitge nodigd een tournee door Ghana te maken met zijn orkest, als onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van de tweede jaardag van de onafhankelijkheid van de nieuwe natie. Die jaardag valt in maart. Ernest Anderson, die Armstrong's im presario is in Europa, heeft meegedeeld, dat de trompettist en zijn band met een vliegtuig aan het einde van hun tournee door Duitsland worden opgehaald en na hun tournee in Afrika eveneens per vlieg tuig naar Antwerpen worden terugge bracht voor de Belgische tournee. „Armstrong heeft, geen subsidie van-het ministerie van Buitenlandse Zaken", zei Anderson, „maar Nkroemah zal hem zijn gewone gage geven van twintigduizend dollar. jaar geleden is, dat de roemrijke pelikaan- vlucht op Schiphol eindigde, werd de be drijvigheid op onze luchthaven tot onder werp van een reportage gekozen. Men zal getuige kunnen zijn van het startklaar maken van het toestel dat via de nieuwe Poolroute op Japan en Nieuw-Guinea vliegt. Voorts zal contact worden gezocht met vliegtuigen op heen- en thuisreis. Ter opening van het nieuwe jaar zendt de NTS een amusementsprogramma uit getiteld „Met een schoon scherm". Dit pro gramma wordt een soort instuif, waarin artiesten en televisiemedewerkers iets van hun plannen zullen ontvouwen. paJcAxc. Evert Vermeer slag van dr. Drees zijn grondslag vindt in de houding van de fractie van de Partij van de Arbeid. „Hij en de andere socialis tische ministers zijn geen volgers, maar leiders. Er is in de Partij van de Arbeid, wat men ook moge stellen, een volstrekte eenheid tussen Kamerfracties en de vijf ministers die thans zijn afgetreden. Tussen de fractie en die vijf socialistische minis ters is geen millimeter ruimte". De heer Vermeer stelde tenslotte de vraag, wat er thans op het spel staat. „Op het spel staat de politiek van een recht vaardige verdeling van de welvaart. Zal die verdeling in de toekomst rechtvaardig zijn? Neen, als de heren Lucas en Weiter hun zin krijgen. Wij passen er voor aan de politiek van deze heren mee te doen," zo besloot hij. De Pocket En De Kruienier Dat zal je nou niet willen geloven, maar ik vind dat leuk, dat van die pockets bij de kruienier. Er zijn namelijk mannen die zich nou eenmaal generen om op verzoek van moe der even gauw op het hoekje een onsje van-dit-of-van-dat te gaan halen. Da's nou uit. Je gaat gewoon naar binnen en mocht er een kennis van je voor de toonbank staan, of een dame-kennis van je vrouw, voor wie je een beetje je stand wil op- houën, dan begin je met de man in de witte jas te vragen: „Is er al Fabricius aange komen?" Dan, op zijn ontkennend ant woord, zeg je, als 't ware om toch niet met lege handen weg te gaan: „Geef me dan maar twee ons smeerworst aan één stukkie!" Je ziet natuurlijk ook al de grote bil jetten, zo dwars over de winkelramen: „Heden Verse Vestdijk!" Of: „Deze week bij aankoop van drie Eli Assers één Car- miggelt cadeau!" En verder: „Doet nu uw voordeel met Sartre!" En dan die omni bussen. Ik heb dat woord eigenlijk nooit begrepen, die verzamelnaam voor drie of vier prachtige romans van een bekend auteur in één band. Dat gaan we dus over niet al te lange tijd ook anders doen. „Mag ik die Corsari's fenu? Aan één stukkie graag!" Alleen, mij dunkt, het zal het dienst- bodenv raag stuk niet eenvoudiger maken. In vroeger dagen, en ik meen ook nu nog, was en is de gedienstige tevreden met 's morgens om half elf een kop koffie en 's middags om half vier de thee, met een spikkela,.sje er bij. Ook dat wordt anders. „Néé, mevrouw", gaat ze nu zeggen, „as- setu 't zelfde is wou ik er graag een Hoor- nikje bij". En dan mevrouw weer: „Spijt me Riek, de Hoornikjes zijn gisteren bij het „kransje" opgegaan. Mag het een Aafjes wezen?" Ik vrees wel dat de eigenlijke diensturen er op den duur ietwat door in de verdruk king zullen komen, maar toch, waar ik mee begonnen ben: Ik vind het leuk. En wat een mogelijkheden baart die comestibles- litter atuur-combinatie niet? Wanneer je zo in luttele maanden de boekenmarkt over stroomd ziet met nieuwe uitgaven en her drukken. Dat groeit maar an! Daar moet in de toekom.st toch ook weer een uitlaat voor gevonden worden. En die is er nu. Ik heb me wel es laten vertellen dat de winkels, die de uitgevers een handje hel pen door de uiteindelijk onverkoopbare boel voor een betrekkelijk zacht prijsje aan te bieden, er langzamerhand ook geen raad meer mee weten. Zelfs met een laatste wanhopige reclame van: „Alles moet weg. De zolders kraken!" wil het niet meer. Hindert niet. Op naar de kruienier, jon gens! De boel op de weegschaal en de klant voorzien van Pk ons Lucebert en drie pond Allerhande". Ik verzeker je, als dr. Luning Prak dan na een paar jaar nog es zijn Intelligentie- Quotiënt van het Nederlandse volk gaat opmaken. Mensenlief! Berg je dan! Jan van Ees De regering heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij het op prijs zal stellen, indien de Kamer in de vergadering van maandag 15 december het tweede belastingontwerp inzake ver lenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen en van de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting voor sigaren zal willen behandelen. De voorzitter zal dit verzoek in die ver gadering aan de orde stellen. Voorts heeft de regering verzocht van de wetsontwer pen, welke op de agenda van de Kamer voorkomen, alleen de drie naturalisatie- ontwerpen te behandelen. De voorzitter zal daarom voorstellen alle overige wets ontwerpen van de agenda af te voeren. De minister van Financiën, de heer Hof stra, heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend op het wetsont werp tot verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige belastingen. Door de door de minister voorgestelde wijzigingen wordt de verlengingstermijn voor de in dat ontwerp bedoelde indirecte belastingen van twee jaar teruggebracht op één jaar. Minister Hofstra biedt de Kamer deze nota van wijziging aan met een briefje, waarin hij zegt: „Na het conflict, dat zich donderdag bij de behandeling van de belastingontwer pen heeft voorgedaan, behoort naar nor maal staatsrechtelijk gebruik de behande ling van het tweetal wetsontwerpen pas voortgang te vinden, nadat deze conflict situatie tot een oplossing is gebracht. Bij zondere omstandigheden van zakelijke aard hebben evenwel de ministerraad tot nader beraad genoodzaakt. De vraag moet namelijk worden beantwoord op welke wijze kan worden voorkomen, dat de donderdag ingetreden toestand er toe zou leiden, dat met ingang van 1 januari op fiscaal gebied een toestand intreedt, Bij beschikking van heden heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken op advies van de Sociale Verzekeringsraad het premiepercentage voor de kinderbijslag verzekering met ingang van 1 januari 1959 vastgesteld op 4,8 percent. Voor instellingen waarvoor een verlaagd premiepercentage van kracht is, werd, eveneens met ingang van 1 januari 1958 het'premiepercentage vastgesteld op 2,2 percent. Voor de jaren 1957 en 1958 gold een premie van 4,6 per cent (resp. 2 percent). Boom omver. Een 29-jarige adjunct directeur van een n.v. in Haarlem heeft vrijdag op de hoek van de Nassaulaan en de Nieuwe Gracht een boom omver ge reden omdat hij, misleid door de hevige regen, de bocht verkeerd nam. De auto werd beschadigd. za- die, naar vrijwel algemeen gevoelen, kelijk niet juist is. Hierbij moet een onderscheid worden gemaakt tussen het wetsontwerp betref fende de directe belastingen en dat betref fende de indirecte belastingen. Het stel sel van heffen van de directe belastingen dwingt niet tot een verdere behandeling van het desbetreffende wetsontwerp. Dat is wel het geval bij het wetsontwerp be treffende de indirecte belastingen. Zonder nadere voorzieningen zouden immers de verlenging van de verhoging van de belas ting op benzine en de vrijstelling van om zetbelasting op sigaren op 1 januari ver vallen. Daarom acht de regering het nood zakelijk, in het algemeen belang, die voor zieningen aan de Kamer voor te leggen, welke noodzakelijk zijn om een verdere behandeling van het tweede wetsontwerp mogelijk te maken. Een daartoe strek kende nota van wijziging is thans bij de Kamer ingediend". Er zullen in het parlement geen begro tingshoofdstukken meer worden verde digd door het huidige kabinet. Dit heeft minister-president Drees medegedeeld na een kabinetszitting, die gistermiddag van twee uur tot kwart over vijf heeft geduurd. De begrotingen van Oorlog, Marine, Ver keer en Waterstaat, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Zaken Overzee, als mede de wet op de middelen en de begro tingen van het Gemeentefonds, het Scheepvaartfonds, en het Staatsbedrijf „Artillerie-inrichtingen" moeten de Twee de Kamer nog passeren. In de woorden liefkozen en minne kozen heeft kozen de betekenis: spre ken, het Franse causer. Liefkozen is dus ontstaan uit lief kozen, d.w.z. lief tegen elkander spreken, lieve woordjes tot elkaar richten. En daarmee is de hui dige betekenis: aanhalen, strelen, nauw verwant. Merkwaardig is het gebruik van het voltooide deelwoord geliefkoosd. Men bezigt het namelijk veelvuldig in de be tekenis: geliefd, niet alleen in onze tijd, maar reeds sedert het begin van de 19e eeuw. Eigenlijk is dat heel dwaas. Waax-om zou men Van Deyssel zijn ge liefkoosde auteur, haring zijn gelief koosde spijs noemen? Men kan beter zeggen en schrijven: geliefde auteur (lievelingsauteur) en geliefde spijs (lie- velingsspijs). Liefkozen heeft n.l. nooit beminnen betekend. Maar het gebruik heeft zich ingeburgerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3