JO Haagse Comedie speelde „Olympia" voor „Geloof en Wetenschap" Aanwinst voor wijk West van Hervormde gemeente in Noord Eerste speeltuin in „Delftwijk" nadert zijn voltooiing Uw Kerstgave voor de „Stille Armen" Stort nog heden op postgiro 273107 Radio Moors Openstelling zal baldadigheid onder de jeugd sterk verminderen ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 La Gaine Postduivententoonstelling in het Krelagehuis Burgerlijke Stand van Haarlem Breimachines Bijna 23 mille aan sociale uitkeringen WASSERIJ DUYN A. van der Werff kwart eeuw bij het PEN AM wLEWENSTEIN-naaimachines Reeds voor f 279." ELEKTRISCHIN K0FFER Wij ruilen Uw oude machine in) Kersttoernooi Blue Stars Aan hem verslaafd Uit de sloppen van Liverpool Noordholland heeft officieel een vlag Haarlems meisje reed op gestolen bromfiets Studentencabaret treedt op voor oud-leerlingen Examens Nieuwe kapel in Eenhoornstraat wordt vrijdag 19 december officieel geopend Bouw Geref. kerk in Delftwijk A tale of two cities Het gebeurde op klaar- lichte dag Burma-jungle UIT STAD EN STREEK SLOT DEFECT? Jesse James Liane Und abends in die Scala Journaals De Haagse Comedie is dit seizoen be gonnen met. „Olympia" van Férenc Molnar, van welk blijspel vrijdagavond een druk bezochte voorstelling voor de stichting „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Schouwburp werd gegeven. Op het eerste gezicht leek dit een nogal gewaagde keuze, gezien de subliem genuanceerde evocaties van de sfeer van het fin-de-siècle door het Weense Burgtheater in de Holland Festi vals van de laatste jaren. Een vergelijking zou immers beslist moeten uitvallen in het nadeel van de Nederlandse acteurs, die door middel van nabootsing moeten zoeken wat bij de Oostenrijkers als ingeboren tra ditie voortleeft. Gelukkig is het allemaal erg meegevallen, hetgeen in de eerste plaats te danken is aan de bijzondere ge aardheid van het gekozen stuk van de in 1952 gestorven Hongaarse auteur, wiens reputatie voornamelijk op zijn vroegere werken „Liliom" en „De Duivel" berust. „Olympia" namelijk werd weliswaar in 1928 geschreven, maar verplaatst spelers en toeschouwers naar een mondaine bad plaats (een „kuuroord") anno 1890 in het gewezen dubbele koninkrijk. Door deze af stand alleen al is een beminnelijke ironie ontstaan. Het is een geamuseerde waar neming van buitenaf, die een vrijzinnige interpretatie mogelijk maakt. Dat door de lichte bespotting van de op militaire leest geschoeide gedragscode het blijspel al spoedig de allure van een ouderwetse klucht van goeden huize kreeg, zal wel door niemand uit het publiek als een wezenlijk bezwaar zijn gev.oeld. Door de geraffineerde regie van Joris Diels bleef er zelfs een evenwicht van heterogene ele menten bewaard: Elisabeth Andersen handhaafde zich met door sentiment ver lichte distinctie als een voorname heldin van de oude stempel. Veel steun ondervond men daarbij van het (zeer vrij naar een Duits voorbeeld) door Lisette van Mee- teren ontworpen decor in rood en goud met een pastelkleurige achtergrond. De inhoud kan met een paar woorden worden samengevat. De na een kortstondig huwelijk weduwe geworden hofdame Olympia is een serene schoonheid, een marmeren toonbeeld van klassieke deugd, die volkomen gelooft in haar apartheid als een hoger wezen (een geliefd thema uit de periode der decadentie). Even dreigt zij het slachtoffer te worden van menselijke gevoelens, als uit een behaagzieke flirt partij een meeslepende (dat is: haar builen zichzelf brengende) liefde voortkomt voor de knappe en sportieve ritmeester Barna, in haar ogen een gewone man. Aan haar wreekt zich de romantische dubbelzinnig heid: als zij hem uit overwegingen van hardvochtig verstand om zijn gewoonheid afwijst, trekt hij haar hartstochtelijk aan door zijn manlijkheid. Door zich uit tc geven voor een internationaal gevreesde oplichter weet hij haar, die de man van eer na zijn huwelijksaanzoek in zijn inner lijke waardigheid kwetste, op de meest vernederende manier voor zich te winnen. Als zij de volgende dag met zekerheid weet, dat zij van hem houdt, laat hij haar in de steek. Aldus het verrukkelijk droef geestige slot. Dat is de romantiek-tot-en-met. En nu zal men begrijpen, waarom de ietwat kluchtige speeltrant zich hier zo goed mee tezamen liet rijmen, zoals de vertaalster Nel Bakker het zou' uitdrukken. Het enigs- Advertentie natuurlijk verkrijgbaar bij m - W VAN RIETSr VAN RIETSCHOTEN Grote Houtstraat 22 De afdeling Haarlem van de Neder landse algemene bond van postduiven- houders houdt op zaterdag 13 en zondag 'A december in de keuringszaal van hel Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haar lem, een grote postduivententoonstelling. Ongeveer duizend postduiven van de leden uit Kennemerland tot en met Noord- wijkerhout, zijn voor deze tentoonstelling ingeschreven. De tentoonstelling is geopend °P zaterdag van 14.00 tot 21.00 uur en zón- lag van 10.00 tot 17.00 uur. BEVALLEN van een zoon: 12 dec. G. A. van Everdingen-Heijerman. BEVALLEN van een dochter: 9 dec 'l B. Poelstra Van de Vorstenbosch; 10 dec. den Herder-Van der Zijden; 11 dec. J. Hosse-Burkert; 12 dec. J. M. A. Vink- Faase. WUWD: 12 dec. H. Westendorp en A. Jholen, M. Tj. de Haan en E. J. Ch. M. van Son, G. Baars en N. Blom. OVERLEDEN: 10 dec. G. de Jong-Post- ma- 83 j., Kamperlaan, C. J. F. Piek-Goos- sens, 73 j., Damiatestraat, M. Mantjes- Groen, 43 j., Slaperdijk; 11 dec. B. J. Faase, '2 j., Coornhertstraat, A. Korthouwer- Welboken, 58 j., M. v. Heemskerkstraat, J- A. J. Holleman-Versnel, 59 j., Wester- ^'acht, E. B. R. Wartena, 30 j., Witte He- "nstraat. zins gechargeerde immers was een deel van de stijl van de tijd van handeling met zijn tweevoudige pose naar lichaam en ziel. Er werd nu zachtzinnig de spot mee gedreven tot versterking van het amuse ment. En per slot van rekening is „Olym pia" niet meer dan een handig routine- produkt a la Scribe met een vleug poëzie uit de Weense school en met een epigram matische geestigheid a la Oscar Wilde en zijn navolgers. Al was het dan niet alle maal echt goud dat er klaterend klonk en blonk, ik kon mij zeer wel met de bij de mogelijkheden aangepaste regie van Joris Diels verenigen en ik heb veel kalm ple zier beleefd om de elegant beheerste „ope rette" door Ida Wasserman, Elisabeth An dersen, Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg, Coen Flink, Johan Valk en de spelleider, een uitmuntend ensemble van prima so listen. Waarschijnlijk zullen velen er dank baar voor zijn, als er ook gelegenheid wordt geboden om „Olympia" in een open bare voorstelling te zien. David Koning Advertentie Tempeliersstraat 68 Vraagt vrijblijvend demonstratie. Blijkens het kwartaaloverzicht van de gemeente Heemstede heeft de afdeling voor Sociale Zaken in het derde kwartaal 22.893,- aan ondersteuning uitgekeerd, waarvan 4.731,- aan inwoners boven 65 jaar. Ondersteund werden 57 gezinnen en 51 alleenstaande personen, van wie 21 ge zinnen en dertig alleenwonenden boven de 65 jaar. In verschillende inrichtingen wa ren 42 personen opgenomen. Aan elf uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen worden uitkeringen gegeven. Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 TEL.11053 f" bereikt nok gezinnen, waarvan bet hoofd voor bovenmenselijke problemen wordt gesteld bij de dagelijkse zorg voor het levensonderhoud (tekening Kdthe Kollwitz) Donderdag was het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer A. van der Werff in dienst trad bij het P.E.N. in Bloemendaal. Ter gelegenheid van dit feit is de jubilaris, werkzaam als commies-c op het bureau meteradministratie vrijdagmorgen door de directie ontvangen en gefeliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie over handigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Daarna werd de heer Van der Werff op zijn afdeling gehuldigd en toegesproken door zijn chef, de heer P. Vis en door de heren J. Beets en K. Steyn. Des middags recipieerde de jubilaris in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, welke receptie zeer druk bezocht werd. Drs. J. Ober complimenteerde hem daar namens het jubileumfonds van het P.E.N. en de heer L. Kroon sprak hem zeer waarde rend toe namens de toneelgroep van het bedrijf, waarvan de heer Van der Werff een zeer verdienstelijk lid is. Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 Het bestuur van de Amsterdamse bas ketbalvereniging ..The Blue Stars" houdt op de avonden van 25, 26, 27 en 28 december in de Apollohal in Amsterdam een sterk bezet toernooi. Het deelnemen van drie be faamde buitenlandse ploegen staat reeds vast, nl. de geheel uit Amerikanen be staande ploeg van SHAPE uit Parijs, de Italiaanse topploeg Motomorini uit Bo- logne en de Duitse kampioensclub Heidel- berg. Men tracht nog een vierde buiten landse ploeg naar Amsterdam te krijgen. Van Nederlandse zijde wordt aan dit toer nooi deelgenomen door de twee leiders (L i d o) Afgezien van de wat pathetisch aandoende titel en het enigszins verbluf fende verhaal, is „Ik was aan hem ver slaafd" geenszins een onaanvaardbare film geworden. Het is de geschiedenis van een rijke, jonge en mooie Duitse fa brikantenweduwe, die door een vrijbuiteri- ge oplichter dermate ongelofelijk bij de neus wordt genomen, dat haar miserabe le, verlaten toestand later in een Noord- afrikaans stadje bijna onbegrijpelijk aan doet. Toch wordt vooraf verzekerd, dat het scenario geschreven is naar authen tieke gegevens. Authentiek of niet: aan de uitwerking ervan is vooral in het begin van de film door regisseur Wolfgang Becker treffend gestalte gegven. Barbara Rütting in de hoofdrol geeft aanvankelijk een goede typering van de zakelijke vrouw, die zich in haar grote landhuis zo eenzaam voelt. Later glijdt de film onbe doeld wat naar het karikaturale af, waar door de geloofwaardigheid voor de toe schouwer wel ernstig op de proef wordt gesteld. (L u x o r). Deze Amerikaanse film over het nozemprobleem heeft vele kwali teiten. In suggestieve beelden tekent zij ons het wel en wee van een groepje opgescho ten jongens uit een der achterbuurten van een Engelse havenstad, dat zijn tijd ver doet met rock-'n-rollen en achter de „grietjes" aanlopen. Hun minachting voor recht en wet demonstreren zij door Kleuren van het wapen zijn overgenomen Noordholland heeft thans officieel een vlag. Bij besluit van Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de Noordhollandse vlag is samengesteld uit drie liggende of horizon tale banen van gelijke hoogte in de kleu ren van het provinciale wapen, geel (boven), rood (midden) en blauw (onder). Deze vlag was reeds enige jaren officieus in gebruik, maar thans is het college van Gedeputeerde Staten er toe overgegaan haar definitief vast te stellen. Het wapen van Noordholland heeft eigenlijk de kleuren goud, keel (rood) en lazuur (blauw). Op het linkervlak van goud staat een grote leeuw in rode kleur en op het rechtervlak staan op een blauwe achtergrond twee leeuwen. Noordholland is de laatste provincie die de vlag officieel heeft vastgesteld. Zij werd reeds een aantal jaren gebruikt en bij diverse gelegenheden heeft men haar kunnen zien wapperen. Het provinciaal be stuur leent haar uit aan verenigingen die Noordholland vertegenwoordigen, zoals bijvoorbeeld het Wognummer Zangkoor tijdens het défilé in 1954 in Soestdijk. Ook bij de herdenking van de bevrijding in Wa- geningen in het jaar 1955 was Noordholland met de vlag (.vertegenwoordigd en op de E. 55 in Rotterdam wapperde de vlag ook. Een minderjarig meisje uit Haarlem kwam enige tijd geleden op de Van den Endelaan in Hillegom met haar bromfiets te vallen. Zij was zo geschrokken dat zij er de voorkeur aan gaf met de bus naar huis terug te gaan. Later zou ze de brom fiets komen ophalen. De Haarlemse kwam echter nimmer meer opdagen. Thans is ge bleken dat de bromfiets gestolen was. De politie zal er intussen voor zorgen, dat de bromfiets weer bij de eigenaar terug komt. Advertentie PHILIPS TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KR DISSTRA AT 38 - HAARLEM Tel. 1460!) Dinsdagavond treedt, in cafe-restaurant „Treslong" in Hillegom het Haags studen tencabaret „El Hazmerreir'' op met het programma: „Studentikoos" tijdens een reünie, die de oud-leerlingen van de heer J J. Litjens hem aanbieden bij zijn af scheid van het onderwijs. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht: A. Ph. van Gelder, Rotterdam, en A. Mostert Den Haag. Kandidaatsexamen Ne derlands recht: de dames Ei Zinner, Den Haag, en ,T. M. van Buuren, Overveen en de heren Th. W. Serraris, Vught; E. M. Gerdes, Den Haag, M. Scheltema, Haren: A. J. H. Pleysier, Rotterdam: P. P. Lampe. Den Haag, M. M. Mendel, Den Haag; A. R. P. Boddaert. Rotterdam en A. J. M. Vink Den Haag. Kandidaatsexamen Nederlandse taai en letterkunde: J. M J. Sicking Voorburg. Kan didaatsexamen klassieke taal- en letterkunde, me). G. J. van Hilst Den Haag. Op vrijdag 19 december, 's avonds om acht uur, gaat een reeds jaren door de wijk West van de Hervormde gemeente Haarlem-Noord (Schoten) gekoesterde wens in vervulling Dan namelijk zal de wijkpredikant ds. G. Koch de nieuwe ka pel aan de Eenhoornstraat met enig plech tig vertoon openen, waarna de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer C. A. Ver sluis, het gebouw aan de kerkelijke ge meente zal overdragen. Op zondag 21 december om tien uur v.m. leidt ds. Koch er de eerste kerkdienst. Met de ingebruikneming van de kapel zullen vele moeilijkheden, welke voor de ze wijkgemeente uit het gemis van een eigen gebouw voortvloeiden tot het verle den behoren. Het grotendeels van hout op getrokken gebouw is zowel van buiten als van binnen bijzonder aantrekkelijk van opzet. Daar naast het doel waarvoor het gebouw is gesticht mogelijkheden zijn opengelaten voor een bescheiden exploita tie men denke aan het gebruik door een Kruisvereniging, het houden van tentoon stellingen of vergaderingen van verenigin gen die een cultureel doel nastreven be tekent het wijkcentrum met het oog op de zalennood in dit gedeelte van de stad een niet onbelangrijke aanwinst. Plaats vooi 300 personen Het gebouw is er.een van het z.g. gepre fabriceerde type, hetgeen inhoudt dat de voornaamste onderdelen kant en klaar van de fabriek, in dit geval De Groot's Hout bouw n.v. in Vroomshoop, naar het bouw terrein worden vervoerd. Dit systeem heeft de bouwtijd uiteraard aanmerkelijk verkort. Het wijkcentrum is 23 meter lang, 13 meter breed en ongeveer 4'/j meter hoog. De Haarlemse architect B. Schult- heiss is er de ontwerper van. Via een portaal en een hal komt men In de zaal, die om en nabij driehonderd per sonen kan bevatten. Zijwanden, plafond en andere vlakken zijn wit en verschillen de zachte tinten grijs, blauw en beige ge verfd, welke kleuren aan het interieur een frisse omlijsting geven. Elf fraai gevorm de lampen zorgen 's avonds en bij donker weer voor een rustige verlichting. Brede ramen laten van weerszijden het daglicht onbelemmerd door. In de eerste plaats zal het gebouw worden ingericht voor het houden van kerkdiensten. Daartoe is ach ter in de zaal een verhoging aangebracht waarop de preekstoel kan worden ge plaatst. Voor in de zaal is een podium, dat eventueel als toneelruimte kan dienen. Dit gedeelte kan door een verschuifbare wand van de rest van de zaal afgescheiden worden. Aan weerskanten van het podium bevinden zich enige kerkeraads- en cate chisatiekamers, een predikantskamer, een hal, een keukentje en een kleedkamer. Voorts bevat het gebouw nog een vertrek, dat als dokterskamer dienst kan doen. Groenstroken en heesters zullen het wijk centrum op bekoorlijke wijze omzomen. Tot de uiteindelijke verwezenlijking van de bouwplannen heeft de gehele kerkelij ke gemeente Haarleni-Noord bijgedragen door een belangrijk deel van de bouwkos ten voor haar rekening te nemen. Het re sultaat van deze geldelijke offers en offer tjes mag ongetwijfeld gezien worden. Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe gereformeerde kerk aan de Generaal Spoorlaan in Delft- wijk (Haarlem-N.) Dinsdag 16 december des middags om drie uur zal ds. P. de Ruig, gereformeerd predikant te Haarlem-Noord de eerste paal heien. De bouw geschiedt onder architectuur van de heer J. H. van der Zee te Bussum, door de firma H. Fokkens te Naarden. herhaaldelijk de stad op stelten te zetten, maar in de grond van de zaak aldus de filmmoraal zijn het kerels uit één stuk. Dat geldt vooral de aanvoerder van het groepje, een Marlon Brando-achtige braniefiguur, wiens enige fout is dat hij zich niet kan schikken in de spelregels der geordende samenleving. Tot welke conflic ten dit leidt als deze jonge vrijbuiter zijn dienstplicht vervullen gaat, moet ge zelf gaan zien. Regisseur Herbert Wilcox heeft van het au fond magère gegeven een boeiende film gemaakt, die hier en daar niet van melodramatische effecten vrij te pleiten is, maar die toch ook veel spanning en ontspanning biedt. Vooral de humoris tische schildering van 't Engelse kazerne leven is kostelijk getroffen. De bijrollen zijn over het algemeen goed getypeerd; de hoofdfiguren zijn iets te eenzijdig in zwart of wit getekend orr voortdurend te kunnen overtuigen. Studio Minder dan in de vorige naar boeken van Dickens vervaardigde films is de regisseur er in „Tale of two cities" in geslaagd de indruk te vermijden dat men met een in stukken geknipt boek te ma ken heeft. Wél is er in deze zwart-wit film veel meer vaart en ritme. Het „prenten- boek"-effect van „Great expectations" is ditmaal geheel vermeden en de film heeft dan ook talrijke momenten van grote dra matische spanning. In de massaregie van de Franse revolutie faalde de regisseur echter; hij nam zijn toevlucht tot werve lende „superimposings", ruwe close-ups en veel gillerig gedoe, dat de toeschouwer eerder ontnuchtert dan boeit. De film mist de innerlijke ontwikkeling van het boek waardoor veel gebeurtenissen hoe voor treffelijk op zichzelf ook gefilmd een te kort aan atmosfeer hebben. De dramati sche geschiedenis van.de ongelukkige lief de van advocaat Carton is vooral ook door het subtiele spel van Dirk Bogarde toch overtuigend en levensecht gewor den, ondanks dus de slechts schetsmatig aangeduide toestanden, waarin die liefde haar einde krijgt. Daarom kunnen wij de film van harte aanbevelen. (Rembrandt). Jaarlijks worden er. aldus de politiechef in de film „Het ge beurde op klaarlichte dag" in Duitsland 15.000 zedendelicten met kinderen ge pleegd. De ouders moeten hun kinderen niet alleen beveiligen tegen de gevaren van het verkeer. Er zijn er ook andere. Over een zo'n geval, de moord op een twaalfjarig meisje en de naspeuringen van een politieman (Heinz Rühmann) om de dader een door zijn vrouw getyranni- seerd man te vinden, vertelt deze film. Ze doet dat goed. sober, gevoelig en de cent. De man, die haar maakte is Ladislav Vajda van „Pepito". Hij boekt voortreffe lijke resultaten en de waarschuwende ten dens van de film komt er dan ook hele maal uit. Opmerkelijk is de rol, welke Heinz Rühmann nu eens niks geen komiek, is toebedeeld. Hij en Michel Simon acteren uitstekend onder deze vaardige regie. Men houdt een goede indruk aan de film over, al moet men zich erop voorbereiden ge- fronteerd te worden met zaken, die een portie gezonde zin voor de realiteit vragen. (Frans Hals). Het epos van de man nen. die in het oerwoud van Burma wer den neergelaten en zich een weg moesten banen door de Japanse linies, een hard en sober verteld verhaal van dapperheid, zelfopoffering en kameraadschap, vindt men in de film „De strijd in de Burma- jungle". Blijkens de aankondiging geldt het Nieuws in het kort Leger des Heils. Het Leger des Heils verzoekt ons mee te delen, dat er voor het kerstfeest voor bejaarden op maandag 22 december in het Concertgebouw geen kaarten meer beschikbaar zijn. Getuigen gevraagd. De politie van Haarlem verzoekt eventuele getuigen van de aanrijding tussen een bromfietser en een personenauto in de Schalkwijkerstraat zich met haar in verbinding te stellen. Bij deze aanrijding, die vrijdagavond om zes uur plaats had, liep de bromfietser, een 26-jarige rangeerder, een hersenschudding en enkele hoofdwonden op. Hij moest naar de Deo vervoerd worden. „Eigen Tuin". Door een misverstand hebben wij in het verslag over de viering van het veertigjarig bestaan van de coö peratieve tuinbouwvereniging „Eigen Tuin" te Haarlem abusievelijk deze ver eniging „Eigen Haard" genoemd. In het artikel dient men dus steeds te lezen „Eigen Tuin" voor „Eigen Haard". Bloembollencultuur. Dinsdagavond ver gadert de afdeling Hillegom van Bloem bollencultuur ter bespreking van de be schrijvingsbrief. Verder komt de deelne ming aan de internationale tuinbouwten toonstelling in Rotterdam ter sprake. Kerst. Donderdagavond houdt de afde ling Hillegom van de Nederlandse Chris telijke Vrouwenbond in Hillegom een kerstavond. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 hier een reprise op verzoek. De film legt het contact met een vaak afschrikwekken de realiteit, waarvan men mag hopen dat zij niet herhaald wordt in nog eens zo'n oorlog, i (R o x y). Als ondertitel vinden wij bij „Jesse James" vermeldt: „de wraakzuch tige bandiet". Wel, daar is de film dan ook naar. Eenmaal onrechtvaardig bejegend, kent Jesse James geen andere gedachte meer dan die der wraak. Treinovervallen en bankberovingen zijn aan de orde van de dag. En toch loopt het allemaal mooi af, want de pit is blank, al is de bolster ruw. Maandag kunnen we ervaren wat er gebeurt met een vijftal bandieten, die een grote buit in veiligheid proberen te bren gen. Dat leren we uit „De vlucht der plun deraars". (Cinema P a 1 a c e). Oerwouddrama- tiek trekt. Dus blijft deze film nog een week. (Minerva). Luchtig amusement met Caterina Valente in de hoofdrol wordt tot maandag in de avondvoorstellingen ge- presenteeerd als „Und abends in die Scala" draait. De matinees vermelden Stan Laurel en Olivier Hardy in „Niets dan pech". Dinsdag volgt een reprise van de Neder landse speelfilm met Esther de Boer van Rijk als Kniertje in „Op hoop van zegen". De doorvaart van de stormvloedkering en de turnkampioenschappen in Haarlem vormden dankbaar materiaal voor het Neerlands Nieuws en Spiegel van Neder land. Polygoon kwam voorts nog met een reportage over het bezoek van Prinses Irene aan de fuseliers, een circus van par kieten en de houtverwerking in Suriname. De Spiegel volgde Sint Nicolaas, die nu eens ging liften en bracht een jeugdforum in kasteel Zuylen in beeld. Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Er komt schot in de aanleg van de eerste speeltuin in „Delftwjjk" in Haar lem-Noord. Als de weersomstandigheden meewerken zal deze speelgelegcnheid aan de Aart van der Leeuwstraat omstreeks de jaarswisseling klaar zijn. Reikhalzend ziet het bestuur van de speeltuinvereni ging „Delftwijk" en mèt hem honderden ouders naar dit moment uit. Het zal ech ter nog tot het voorjaar duren alvorens de tuinpoort voor de eerste maal voor de speelgrage jeugd geopend zal worden. Dit met het oog op de verse grasmat, die an ders in een minimum van tijd ernstig be schadigd zou worden. De speeltuin wordt 75 meter lang en 43 meter breed. Een gedeelte van 30 bij 40 meter wordt in beslag genomen door een speelruimte van grijze betonnen tegels. Op het overige gedeelte komt een grasmat. Het is de bedoeling dat binnen niet al te lange tijd speciaal voor de kleuters be stemde speelwerktuigen op de tuin wor den geplaatst, zoals kleine schommels, klim- en buitenrekjes. Ook zal een zand bak niet onbreken. In een van de hoeken van de tuin is verder ruimte gereserveerd voor een clubgebouwtje, waar ondere an dere het winterclubwerk beoefend kan worden. Ter hoogte van de ingang is een gebouwtje in aanbouw dat een tweetal w.c.'s en een schuilplaats zal bevatten. De uitvoering van het werk berust bij het aannemingsbedrijf G. W. Polderman n.v. uit Spaarndam, die ook de kleuter- speelplaatsjes aan het Top Naeffplantsoen in Delftwijk heeft aangelegd. Hoe groot de behoefte aan een speeltuin in deze nieuwe woonwijk in Haarlem be noorden de Jan Gijzenvaart is blijkt uit het grote aantal leden, dat het bestuur van de speeltuinvereniging „Delftwijk" kort na de oprichting mocht inschrijven. Ook ver wacht men dat de openstelling van de speeltuin het aantal door de jeugd ver oorzaakte beschadigingen van plantsoenen en beplantingen sterk zal verminderen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5