Resoluties geen soelaas bij chronische ontstekingen m Parijs herstelt direct gezag over Algerije FILATELIE PUZZEL No. 10 toon hermans' one man show Kroesjtsjev gaat tot de rand van oorlog meent Bonn Huwelijks-contactbureau DERTIENDE UNO-ASSEMBLEE VOORBIJ Noodzitting bij onrust in Nabije Oosten was van meer belang nu op de plaat! Delouvrier eindelijk officieel tot opvolger van Salan benoemd Panafrikaanse conferentie te Accra ten einde Een „kunstenaarsstad" in Parijs Ballon „Small World" bij Theems verzeild? Minister Dulles in de Franse hoofdstad aangekomen KERKELIJK LEVEN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 1 (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK, De dertiende normale zitting van de assemblee der UNO is voorbij. Treinen, schepen en vliegtuigen zijn druk in de weer om de afgevaar digden vóór Kerstmis weer thuis te bren gen. De wereldorganisatie is natuurlijk geen Christelijk verbond, maar ieder jaar bespeurt men in het gebouw te New York toch een sterke drang om zo omstreeks 12 december een punt achter al die debatten te zetten. Dit jaar kon dat wel heel gemak kelijk. Men was uitgepraat en een verlen ging kon het magere resultaat van deze dertiende assemblee niet substantieier maken. Het is niet helemaal flair om rapportcij fers te geven aan de UNO alleen op grond van wat er dit jaar tussen 16 september en 12 december is gepresteerd. Men mag niet vergeten, dat er van 12 tot 22 augustus een noodzitting van de assemblee te New York is gehouden en die bijeenkomsten waren wel degelijk van belang teneinde in de we reld de vrede te bewaren. Men zal zich herinneren, dat die nood-assemblee bijeen kwam om indirecte agressie in het Nabije Oosten tegen te gaan (of zoals de Russen het voorstelden, om de Amerikaanse inter ventie een halt toe te roepen). De vergade ringen te New York in augustus hadden een kalmerend effect. Dank zij Hammars- kjoeld en de Noorse gedelegeerde En- gen, dank zij (tenslotte) een politieke ver broedering van alle Arabische staten, ge beurden er in de Libanon, in Jordanië en Irak vooralsnog geen grote ongelukken (al waren de moorden in Irak ernstig ge noeg geweest en al had die politieke omhel zing aller Arabieren elementen van ge vaarlijke apenliefde). De organisatie der UNO heeft zich in de afgelopen jaren vooral van nut getoond in perioden van spanning (Perzië, Korea, Suez, Libanon) en die crises waren ernstig genoeg om het bestaan van de UNO als veiligheidsklep hogelijk te waarderen. Er zijn echter een aantal chronische ont stekingen in de wereld, die wel jaar in jaar uit op de agenda van de assemblee worden vermeld, doch waar de organisa tie maar weinig of niets aan kan doen. Neem bijvoorbeeld de spanning in Zuid- Afrika ten gevolge van de politiek der apartheid. De speciale politieke commis sie heeft die zaak opnieuw behandeld en de assemblee heeft met een indrukwek kende meerderheid (70 tegen 5 en 4 ont houdingen) een resolutie aangenomen, maar de Zuidafrikaanse regering legt die eenvoudig naast zich neer. Nederland be hoorde tot de landen, die zich van stem ming onthielden, daar de assemblee zich in dit geval naar Nederlandse opvatting tezeer een oordeel aanmatigt over een binnenlandse aangelegenheid. De kern van de resolutie luidde dit jaar: „De assemblee drukt er haar leedwezen over uit, dat de regering van de Unie van Zuid-Afrika nog niet geantwoord heeft op de beroepen van de assemblee om een re- geringspolitiek te herzien, die het recht aantast van alle rasgroepen om dezelfde rechten en fundamentele vrijheden te ge nieten." Een andere ongezonde plek in de wereld is Korea. „Vrije verkiezingen teneinde een verenigd en democratisch Korea te krij gen" luidde het UNO-recept dat dit jaar weer met 54 tegen 9 stemmen (17 onthou dingen) werd voorgeschreven. Maar dit geneesmiddel wordt nooit „geslikt". Voor Cyprus is evenmin een oplossing In zicht gekomen en Frankrijk is van oor deel dat het Algerijnse probleem als een binnenlandse aangelegenheid moet worden beschouwd en daarom niet in de UNO thuis hoort. Dat nam niet weg, dat vele ex-koloniale en communistische landen dit bij uitstek een onderwerp achten om tam tam over te maken. Het instellen van nieuwe commissies gaat gedurende een assemblee nog het ge makkelijkst. Zo werd er dit jaar een com missie van 18 landen geschapen om een studie en een rapport te maken over het vreedzaam gebruik van de ruimte buiten de dampkring. Verder werd, voor één jaai de ontwapeningscommissie van de UNO sa mengesteld uit alle leden van de organi satie. Veel resultaat kan men van die uit breiding zeker niet verwachten. Ontwape ning is altijd een heel moeilijk onderwerp om succes mee te bereiken, dit jaar wel in het bijzonder, omdat de twee conferen ties te Genève verwante problemen gin gen aansnijden. Met 49 stemmen voor, 9 (communistische) tegen en 22 onthoudin gen, aanvaardde de assemblee een reso lutie, waarin aan de betrokken partijen verzocht werd om zolang de onderhan delingen te Genève aan de gang zouden zijn geen verdere proeven te doen met kernwapenen. Een paar dagen nadat de ze resolutie aanvaard was, toonde de Sov jet Unie „maling" te hebben aan dit ver zoek van de UNO, doch de kleine explo sies in de Sovjet Unie leken meer op een demonstratie van deze „maling" dan op een grootscheepse voortzetting van proe ven. NEW YORK (Reuter) De commissie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering der UNO heeft vrijdag op nieuw besloten geen beslissing te nemen over de geloofsbrieven van de Hongaarse afvaardiging. Dit besluit werd evenals in 1956 en vorig jaar met zes stemmen tegen een bij twee onthoudingen genomen. De Sovjet-Unie stemde tegen. Nepal en Tune sië onthielden zich van stemming. Het besluit werd genomen op Amerikaans voorstel. De Algemene Vergadering heeft vrijdag een resolutie aangenomen, waarin de Sovjet-Unie en Hongarije worden veroor deeld omdat zij de UNO-resoluties inzake de Hongaarse kwestie niet hebben nage leefd. De stemverhouding was 54 vóór, tien tegen en 15 onthoudingen. Twee landen (Israel en Jemen) waren niet aanwezig. Nederland bevond zich onder de voor stemmers. Alleen de communistische lan den stemden tegen. Indonesië, India en Finland behoorden tot de onthouders. De resolutie was door 37 landen ingediend. NEW YORK De nieuwe Afrikaanse onafhankelijke staat Guinea is vrijdag avond als lid van de UNO aangenomen. PARIJS (AFP) In februari zal in het centrum van Parijs de eerste steen worden gelegd voor een speciale kunstenaarsstad. Deze stad, die een oppervlakte krijgt van elf vierkante kilometer, zal buitenlandse kunstenaars in staat stellen „onder bijna ideale omstandigheden" hun kunstwerken tot stand te brengen. Zij mogen er twee jaar werken. Uit de maquette, die donder dag aan verscheidene buitenlandse am- baasadeur is getoond, blijkt, dat de stad tweehonder en vijftig ateliers en studio's zal tellen. Verder zullen er restaurants, expositie- en conferentie zalen, een bibliotheek en een solarium gebouwd worden. De idee is afkomstig van de Finse schilder Eko en de Franse archi tect Brunau. Het project, dat twee miljard francs gaat kosten, zal door de deelnemen de regeringen in Frankrijk worden be kostigd. De bemanning van de Nederlandse kust vaarder Lizard uit Delfzijl meent de ballon „The small world", die gisteren van de Canarische eilanden is opgestegen voor een poging de oceaan over te steken naar Zuid-Amerika te hebben waargenomen in de buurt van een vuurschip voor de Engel se kust bij North Foreland (bij de ingang van de Theems, dus wel zéér ver van de uitgestippelde route red.) De kleine wereld heeft na de opstijging geen contact meer met de grond gehad, waarschijnlijk doordat de radioinstallatie na de wat ongelukkige start onklaar is ge raakt. Men had er geen idee van waar het luchtvaartuig zich bevond. De kapitein van de Lizard, de heer J. Voordewind, belde het A.N.P. vanmorgen via Scheveningen Radio op en zei, dat hij gisteravond om streeks 19.15 uur op een hoogte van 1500 tot 2000 meter drie lichtjes had gezien. Zowel hij als de twee andere bemannings leden, die op de brug stonden, meenden dat de lichtjes van een ballon moesten zijn, omdat zij zich slechts zeer langzaam veel langzamer dan wanneer zij van een vliegtuig zouden zijn geweest voort gleden. Het ging in de richting noordwest. Als de waarneming van kapitein Voorde wind juist is, dan betekent dat, dat de ballon wel een heel eind uit de goede koers is geraakt. Afscheidsdiner. Aan de onlangs afge treden minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, hebben de ministers vrijdagavond een afscheidsdiner aange boden in het Deltahotel te Vlaardingen. Advertentie Vanaf heden verkrijgbaar bij OORD EUROPA'S MODERNSTE PLATENZAAK GROTE HOUTSTRAAT 108 HAARLEM - TEL. 13046 Toon Hermans - One Man Show deel 1 HDLP 1009 (25 cm. LP. - 15.-) Toon Hermans - One Man Show deel 2 HDLP 1010 (25 cm. L.P. - f 15,-) Licd)cs van Toon uit xijn One Man Show Middellandse ?ee - Dc Muicmjn - De Wind 7I6H 176 (45 t P f- 6.^) Jacqueline - Ballon - Met een piano 7EGH 177 (4S E,P - f 6,15) De Clochard - Kolder Zolder - Darime lirbling 'r 7CGH 178 (45. %.P. - f 6.25) (Van onze correspondent in Parijs) De regering-De Gaulle heeft gisteren eindelijk de langverbeide, en veelvuldig uitgestelde, benoeming bekend gemaakt van de 44-jarige econoom Paul Delouvrier tot opvolger van generaal Salan als bur gerlijk vertegenwoordiger der republiek in Algiers. Delouvrier is vroeger kabinets chef van de premiers Mayer en Pleven ge weest en heeft daarna een briljante car rière gemaakt in de Europese diploma- tiek-economische regionen van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking en van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in Luxemburg. Delouvrier wordt in het bijzonder de taak opgedragen De Gaulle's industrialisatie- plan voor Algerye en de Sahara in werke lijkheid om te zetten. Met de vervanging van Salan, die algemeen inspecteur voor de nationale verdediging is geworden, be doelt de Franse regering een be slissende stap te doen naar een herstel van het rechtstreekse gezag van Parijs over Algerije. Delouvrier zal worden bijgestaan door de 53-jarige generaal Challe, tot op heden Salan's plaatsvervanger, aan wie Delouvrier bevoegdheden op het gebied van defensie en handhaving van de open bare orde zal delegeren. Voor de kabinetszitting van gisteren, waarin ook generaal Massu nog tot opper- prefect hoogste administratieve ambte naar van Algiers werd benoemd, was de minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, de gast van de buitenlandse persvereniging in Parijs. Soustelle, die niet meer als premier doch als minister van Binnenlandse Zaken van de toekom stige regering wordt genoemd, wees er in een korte toespraak op, dat Frankrijk be zig is met een revolutie zonder bloedver gieten, die zich langs wettelijke weg vol trekt om het land aan te passen aan de eisen en omstandigheden van de tweede helft der twintigste eeuw. Onder het motto dat de beste verdediging blijkbaar nog al tijd de aanval is, stelde Soustelle vervol gens eerst zelf de buitenlandse persverte genwoordigers enkele vragen over sommi ge berichtgeving en commentaren over de uitslagen der jongste verkiezingen in Frankrijk. Op een vraag van een der journalisten antwoordde Soustelle later, dat de pers in het raam der mogelijkheden haar vrijhe den zou kunnen behouden. Soustelle kwam ook te spreken over de uitlating van de directeur van het links-liberale weekblad „L'Express", ServanSchreiber, vorige week in zijn hoofdartikel, dat er zich on der de nieuwe parlementsleden tenminste drie moordenaars bevinden. Soustelle noemde deze uitspraak een collectieve be lediging van de Nationale Vergadering, waartegen helaas niet in rechten kan wor den opgetreden. Pers in de knel? Dat de Franse oppositie-pers niettemin op haar tellen zal moeten passen, is alwel duidelijk gebleken op de eerste zitting van de nieuwe Nationale Vergadering, waar een gaullist, zelf directeur van een geïllu streerd weekblad openlijk de vraag aan de orde stelde of het parlement zich maar straffeloos door het slijk zou moeten laten halen. De nieuwe voorzitter van de kamer, Jacques Chaban-Delmas, heeft de inter- pellant bij die gelegenheid al gerustge steld met de belofte, dat een onderzoek naar de activiteiten en methoden van be paalde persorganen deel zal uitmaken van zijn plannen voor de naaste toekomst. (AFP-Reuter) Op de kabinetsverga dering heeft De Gaulle generaal Salan ge prezen voor diens „optreden in de moei lijke omstandigheden waarin hij werd ge plaatst" na de rebellie in mei. De Gaulle zal vandaag officieel beslis sen of hij zich al dan niet kandidaat stelt voor het presidentschap van de Franse re publiek. Het kiescollege van zeventigdui zend man komt volgende week zondag bij een. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad heeft men algemeen ongemeen fel gereageerd op de laatste Russische uitlatingen, vlak voor de Parijse conferenties. Van de zijde van de Westduitse regering werd gezegd, dat de Sovjet-Unie met haar verklaring via het persbureau Tass en het interview van Kroesjtsjev met de „Süddeutsche Zei- tung" „tot aan de rand van de oorlog" lijkt te zijn gegaan. Men vreest te Bonn dat de Russische minister-president zich zo op zijn nota heeft vastgelegd, dat ko mende onderhandelingen met Moskou harder dan ooit zullen worden. Veel mo gelijkheden voor een compromis ziet men te Bonn voorlopig niet. Desondanks blijft men in kringen van de socialistische op positie partij te Bonn geloven, dat een ge sprek met de Russen over de Europese veiligheid, inclusief het probleem Berlijn, en een discussie over een vredesverdrag voor Duitsland zin heeft. Van de kant van de regering verwacht men van de Parijse conferenties dat al lereerst de Russische voorstellen nopens Berlijn van de hand worden gewezen en dat de drie westelijke mogendheden nog eens zullen verkondigen dat zij zich niet uit West-Berlijn zullen laten verdrijven. In elk geval moet volgens Bonn worden duidelijk gemaakt dat er onder de druk van het ultimatum van zes maanden niet te praten zal zijn. Pas nadat over de kwestie Berlijn een akkoord met de Rus sen zal zijn bereikt, kan men, aldus de officiële zienswijze te Bonn, over proble men als het Duitse herenigingsvraagstuk en de Europese veiligheid gaan praten. De Russische verklaring heeft vrijdag op de Westduitse effectenbeurzen aanvan kelijk koersdalingen tot tien punten voor sommige aandelen veroorzaakt. Later kon den de noteringen zich echter gedeeltelijk herstellen. Oostduitse communisten zijn een cam pagne begonnen om anti-communistische Westberlijners te intimideren, zo heeft de Westberlijnse politie meegedeeld. Sommi ge tegenstanders van het communisme ontvingen anonieme brieven, in deze trant: „Er zullen veranderingen komen in West-Berlijn. Waarom werkt u niet met ons samen. Mocht u dit willen dan kunt u contact opnemen met het volgende adres in Oost-Berlijn. Leden van Westberlijnse anti-communistische organisaties kregen op de deuren van hun woning biljetten ge plakt met het opschrift: „Hier woont een agent". Verscheidene politiemannen heb ben anonieme postwissels ontvangen, waarop geschreven stond: „Dit bedrag is bedoeld ter verhoging van uw lage sala ris". Verzoening De Westberlijnse burgemeester Brandt heeft na zijn onderhoud met bondskanse- ler Adenauer verklaard dat hun meningen over de Parijse onderhandelingen over- ACCRA, (UPI) De „Panafrikaanse" conferentie te Accra, die vandaag gesloten wordt, heeft een motie opgesteld waarin de instelling wordt aanbevolen van een „Volksconferentie van geheel Afrika", die een te Accra gevestigd permanent secre tariaat zal krijgen. De organisatie zal tot taak hebben de politieke en economische vrijheid van de onafhnakelijke Afrikaanse staten te bevorderen. Men verwacht dat de resolutie aanvaard wordt. Er zal een conferentie van Afrikaanse vakbonden worden uitgeschreven en de vorming van regionale federaties is aan bevolen. eenstemmen. De persoonlijke tegenstel lingen zijn uit de weg geruimd. Brandt is, na gesprekken met socialistische leiders te Bonn, ook naar Parijs gegaan. Hij zal daar te consulteren zijn tijdëns de minis tersconferentie over West-Berlijn. Bonn hecht aan deze en andere Parijse besprekingen een zeer groot belang. Vier Westduitse ministers (Von Brentano, Er- hard, Strauss en Etzel) en honderde amb tenaren zijn onderweg naar de Franse hoofdstad. (DPA) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles zal volgende week geen bezoek aan Bonn brengen. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat Dulles te Parijs uitvoerig zal spreken met minis ter Von Brentano. Verklaring PARIJS (Reuter) Minister Dulles is in gezelschap van zijn vrouw en een aan tal medewerkers uit Washington in Parijs aangekomen voor de vergadering van de NAVO-raad. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud met president Eisenhower. De minister verklaarde bij zijn vertrek uit Washington dat de NAVO-bijeenkomst wordt gehouden tegen een achtergrond van gestadige economische vooruitgang, nieuwe wetenschappelijke ontdekkingen en groeiende kracht van de NAVO. Aan de andere kant, aldus Dulles, hangt boven de conferentie de wolk van een toenemende druk van het communistische imperialisme in verscheidene delen van de vrije we reld. Een ontmoedigend aspect van de internationale toestand is volgens de mi nister het feit, dat de Russen zich wat Duitsland aangaat, niet aan hun eens ge geven woord wensen te houden. Dulles, die in het ziekenhuis is behan deld wegens een ingewandsstoornis zal, na afloop van de NAVO-conferentie naar Ja maica gaan, waar hij een week zal blij ven. Kolonel Sullivan, hoofd van de afde ling maag- en darmziekten van het Wal ter Reed-Hospital te Washington verge zelt de minister naar Parijs. ITALl'ê. Ter gelegenheid van het be zoek van de sjah van Iran aan Italië is een serie postzegels van twee waarden, 25 en 60 lire, uitgekomen. De zegels vertonen een gevleugeld paard in me daillon, ontleend aan een basreliëf af komstig uit de dom van Sorento, dat zich thans bevindt in het Correale- museum van deze stad. Het werd ver vaardigd onder invloed van de Per zische kunst. BELGlë. heeft zijn jaarlijkse serie met toeslag ten bate van de tuberculose bestrijding het licht doen zien. De reeks omvat zeven waarden. Vijf beelden Bel gische legenden uit en twee hebben be trekking op kerstmis en de vrede: 40 c. 4- 10 c. „Legende van Hoogstraten", 1 fr, 4- 50 c. „Jean de Nivelles", 1,50 fr. 50 c. „Spel van Sint Evermare te Rut ten", 2 fr. 1 fr. „De boetelingen van Veurne", 2,50 fr. 1 fr. „Levende kribbe-Pax", 5 fr- +2 fr. „Marsen tus sen Samer en Maas" en 6 fr. 2,50 fr. „Onze Lieve-Vrouw van de vrede". Tot einde januari 1959 zijn de zegels aan alle Belgische postkantoren verkrijg baar. TSJECHOSLOW AKIJE. De Tsjechi sche posterijen hebben een serie post zegels in omloop gebracht, die de ont wikkeling van de auto-fabricage in Tsjechoslowakije in beeld brengt. Op de 30 h. ziet men de eerste stoom-automo- biel van Jozef Bozek (1815), op de 45 h. de personenauto „President" (1897), op de 60 h. de personenauto „Skoda 450", op de 80 h. de personenauto „Tatra 603", op de 1 kr. de autobus „Skoda 706 R-T.O.", en op de 1,25 kr. de vracht auto's „Tatra 111" en „Praga VS 3". Elke zegel is in twee kleuren uitgevoerd. OOST-DUITSLAND. De 10de verjaar dag van de proclamatie van de rechten van de mens is o.m. gevierd met een serie van twee postzegels. Het zijn een 10 pf. (groen en zwart) met het borst beeld van een neger en een blanke man en een 25 pf. (blauw en zwart) met dat van een Chinese en een blanke vrouw. De 25 pf. is een z.g. sperwaarde. De ont werpen zijn van Gerhard Stauf uit Leipzig. Hoe vreemd het misschien op het eerste gezicht moge aandoen: de Nederlands Her vormde kerk bezit een huwelijks-contact bureau. Dit bureau werd kort na de laat ste wereldoorlog opgericht, ondanks veel critiek en afwijzende meningen, die on dertussen in Hervormde kringen langza merhand geheel verdwenen zijn. In het al gemeen acht men dit werk van pastoraal en diaconaal belang. In „Woord en Dienst", het weekblad voor het Hervormde Kerkewerk, heeft prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, geschreven over de achtergrond en dqv\#er.k\viize vap het huwelijks-con- tactbüreau. „Het uitgangspunt voor.dit bureau was en is een gemakkelijk te contstateren maatschappelijke nood. De talrijke adver tenties en de vele huwelijks-bemiddelings bureaus wijzen erop, dat werkelijk tallo zen de „natuurlijke" weg der toevallige ontmoeting niet kunnen vinden. Het zou de moeite waard zijn eens een onderzoek inte stellen naar de factoren en omstandighe den, die in deze zogenaamde natuurlijke ontmoetingen werkzaam zijn. Hoe het daarmee ook staat, voor vele mannen en vrouwen doen zich situaties voor, waar door zij de door hen begeerde weg van het huwelijk niet kunnen vinden. Zij wensen deze ook niet te gaan op een voor hen on aanvaardbare wijze. Zij stellen er prijs op Horizontaal: 1. gereed; 6. Trojaanse held; 11. meisjesnaam; 12. dichterbij; 13. eetgerei; 14. deel van de mast; 15. meisjes naam; 16. plakmiddel; 17. bergplaats; 19. dierentuin; 22. sterke drank; 25. insect; 26. loon; 28. gewicht der verpakking; 30. edel steen; 31. ingrediënt van geestrijke dran ken; 32. Engel; 34. proberen; 37. koraal eiland; 38. vrijbrief; 40. Heilige taal der Boeddhisten; 41. interest; 43. rivier in Ita lië; 45. vermoeid; 46. deel van een fuik; 47. getij; 48. berg bij Troje; 50. niet smal; 51. ongekookt; 52. af; 53. uitvoerig verslag. Verticaal: 1. zeerover; 2. gravin van Hol land; 3. Egyptische zonnegod; 4. meisjes naam; 5. lekkernij; 6. God der zee; 7. Myth, fig.; 8. voegwoord;- 9. vis; 10. strijkmes; 18. plaaggeest; 20. Indiaanse slee; 21. ver voermiddel; 23. vuurpijl; 24. kafferdorp; 26. gang van een paard; 27. deel van een huis; 29. natuurgeest (Germ, myth.); 30. speel goed; 32. rijk aan sap; 33. kledingstuk; 35. bitter vocht; 36. lichtkrans (Lat.); 38. knol; 39. mannelijk dier; 41. japon; 42. slot; 44. lofzang; 47. tijdperk; 49. voertuig; 51. on geveer (afk.). Inzendingen uitsluitend per briefkaart uiterlijk woensdagavond aan een van onze bureaus. Prijzen: 7.50, 5.en 2.50. Oplossing puzzel no. 9: 1. haast; 2. boter; 3. klomp; 4. maart; 5. graan; 6. robot; 7. stunt; 8. lende; 9. Malta, 10. kamer; 11. graaf; 12. paard; 13. traan. HOORN-GOUDA-MAARN. Prijswinnaars: 7.50: A. Vogelenzang, Barbarossastraat 19, Haarlem, 5.W. J. Hellema, Spoorzichtlaan 17, Heemstede. f 2.50: Mevr. N. Mensinga, Deckerstraat 34, Haarlem. zoveel mogelijk verantwoord te zijn in het zoeken naar een levenspartner. Dikwijls blijkt het leven de mensen geïsoleerd te zijn. Men beweegt zich uitsluitend in de kring van zijn beroep. Zelfs zij, die be roepshalve met vele mensen in de maat schappij in aanraking komen, missen toch dat contact, waaruit op zijn tijd een huwe lijk kan voortkomen. Ieder, die bij pastoraal of diaconaal werk in aanraking is gekomen met huwe lijken, die door de dood verbroken werden weet, hoe moeilijk de positie is van de we duwe of de weduwnaar, die met jonge kin deren achter blijft De huishoudelijke hulp die de weduwnaar nodig heeft, is vrijwel niet te krijgen, of alleen op voorwaarde van een spoedig in uitzicht gesteld huwe lijk. De weduwe (men denkt aan haar minder dan aan de weduwnaar) staat ter stond in een isolement, waartoe zij door de zorg aan haar kinderen gedwongen wordt. Velen mijden haar, misschien niet opzette lijk, maar in elk geval zijn haar contacten met de buitenwereld binnen niet te lange tijd miniem. Toch zou ook zij in gezelschap van een serieus levenspartner een nieuw bestaan kunnen opbouwen, dat ook aan haar kinderen ten goede zou komen. Iedere predikant, ouderling of diaken, die zich met wijsheid en tact in derge lijke situaties begeeft moet bij dit moei lijk werk van het zoeken naar een oplos sing geholpen worden. Dat kan hij niet alleen opknappen. Hij moet dat ook niet willen. Zijn keuze zou te beperkt zijn. Concrete voorstellen kan hij nauwelijks doen. Dan voelt degene om wie het gaat zich veel te veel in een gedwon gen positie. In zulk een geval kan hij zich het beste tot een anoniem werkend bureau wenden. Hij krijgt dan te maken met mensen, die hetgeen zij doen, louter ver richten, omdat zij door de bestaande nood gegrepen zijn". „Het bureau eist bij de aanvragen de introductie door een vertrouwenspersoon. Het vervangt ook een pastoraal gesprek met een der daartoe uitgenodigde mede werkers of -werksters, die daartoe be voegd kunnen worden geacht. Bovendien moet een medische keuring beslissen of de gezondheidstoestand van dien aard is, dat er zonder bezwaar tot een huwelijk kan worden geadviseerd. Is men inge schreven, dan wordt een persoonsbeschrij ving opgemaakt, waar de betrokkene zelf zijn goedkeuring aan moet hechten. Deze persoonsbeschrijving wordt, zonder dat daaruit valt op te maken, met wie men te doen heeft, in de kring van de aange slotene bij het bureau bekend gemaakt, onder een bepaald nummer. Via dit num mer kan de correspondentie aanvangen door bemiddeling van het bureau. Indien deze correspondentie tot nadere kennisma king leidt, wordt dit nummer voor verde re correspondentie geblokkeerd. De eigen keuze blijft dus zoveel mogelijk gehand haafd. Het bureau wil hierop zo weinig mogelijk invloed uitoefenen. Het houdt al leen de beslissing tot inschrijving aan zich en houdt daarbij rekening met de pasto rale en medische adviezen. Afwijzing der inschrijving betekent natuurlijk niet, dat de betreffende kandidaat niet zou kunnen trouwen, maar dat het bureau er geen ver antwoording voor kan dragen. Ik denk bij voorbeeld aan een bepaalde leeftijds grens. De details der werkwijze behoeven hier niet uiteengezet te worden. Deze ver neemt men wel als men zich om Inlich tingen tot het bureau wendt (postbus 5032, Scheveningen)". Nadat prof. Smelik voorts nog heeft ge wezen op een der moeilijkste problemen waarvoor men bij dit werk gesteld wordt: het feit, dat zoveel meer vrouwen zich met het bureau in verbinding stellen dan man nen ofschoon de getalsverhouding van mannen en vrouwen in de laatste jaren wel is verbeterd besluit hij zijn artikel aldus: „Het is niet geoorloofd over de bin nenzijde van dit werk te vertellen, maar het feit doet zich voor, dat meermalen de bestuursleden, evenals de betrokkenen, diep onder de indruk zijn van de merkwaardi ge dienst, die dit serieus verrichte werk vervult. In zulke gevallen waagt men het te spreken van Gods leiding, die zich ook hiervan bedient. Alleen de insiders weten daarvan".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9