Wereldnieuws Depressieactiviteit neemt toe Scherpe brief van P. R. Bentz van den Berg aan president der E.G.K.S. ju f Reünie van oudleerlingen besloot de jubileumviering Christelijk Lyceum (Panda en de olie^boertjes 2 Nederland heeft bijna 11 Vé miljoen inwoners Verdronkene opgehaald uit Prinsengracht te Amsterdam Honderdnegenjarige in Den Haag overleden C. J. Schotel zestig jaar journalist Opleving bij Hevea Rubber Kapitein J. Schol veertig jaar bij Vinke en Co. Examens Lenin aan zuidpool Nog deze maand Plan van Krupp voor ijzer en staalbedrijf op eiland Rozenburg Aannemer wil niet betaalde weg opbreken Brussels burgemeester Van de Meulenbroeck Ifsso petroleum DE HAARDOLIE Kerkelijk Nieuws Nog eens: de nieuwe snelheidsbepalingen Burgemeester van Huissen draagt raadsbesluit ter vernietiging voor Russische hulp aan V.A.R- en Ceylon Faciliteiten voor Britse emigratie naar Australië MAANDAG 15 DECEMBER 1958 DE LEDEN VAN HET EUROPEES PARLEMENT hebben heden een afschrift ont vangen van een brief die de heer P. R. Bentz van den Berg, als president van het te Brussel zetelende Gemeenschappelijk Bureau van Schrootverbruikers, het Office Commun des Consommateurs de Feraille (O.C.C.F.), heeft gericht tot de president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer P. C. Finet, te Luxemburg. In dit schreven uit de heer Bentz van den Berg zyn misnoegen over sommige uitlatingen door de vice-president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de heer D. P. Spierenburg, tydens een persconferentie op 20 november van dit jaar te Den Haag, naar aanleiding van de schrootfraude(s) en waarover wy in ons blad van 21 november j.l. bijzonderheden hebben gepubliceerd. De heer Bentz van den Berg schrijft het te betreuren dat de heer Spierenburg heeft gemeend aan de pers een gedetailleerde uiteenzetting te moeten geven die ge baseerd was op voorlopige rapporten van de Fiduciaire Suisse (het Zwitsers accoun tantskantoor dat belast werd met de con troles), welke rapporten bovendien aan de O.C.C.F. nog niet geheel bekend waren. De president van de O.C.C.F. acht het voorts niet juist de wereld te doen ge loven dat alle goede initiatieven met be trekking tot de verbetering van de con trole door de Vereveningskas zijn genomen door de Hoge Autoriteit. Reeds in septem ber van het vorig jaar had de kas tot dat doel een speciale dienst opgericht. En wat. het (scheeps)sloopschroot betreft, was men er al veel eerder mee bezig, aldus de heer Bentz van den Berg. Het verwijt, dat de controles te traag verliepen en dat daarom de Hoge Autori teit de leiding op zich nam, blijkt, volgens de heer Bentz van den Berg, niet op goede gronden te berusten, omdat uit de verdere mededelingen op de bewuste persconfe rentie wel duidelijk blijkt hoe gecompli ceerd alles is. Het zou opportuun zijn geweest, zo meent de president van de OCCF, als er op zou zijn gewezen, dat de nieuwe frau des die geconstateerd zijn gaan om 10.000 ton, hetgeen ongeveer een pro mille is van de totale tonnage waarmee de Vereve ningskas sedert de oprichting van de or ganen te Brussel te maken heeft gehad. Voorts zijn deze fraudes niet ontdekt door de Fiduciaire Suisse, maar door em ployés van de Vereveningskas. En tenslotte zijn de twee enkele con crete gevallen, aangegeven door de heer Worms, inderdaad onjuist gebleken. Na er aan te hebben herinnerd, dat een Belgisch dagblad de verklaringen, op de persconferentie afgelegd, zo heeft geïnter preteerd, dat men hieruit zou kunnen op maken dat de fraude is gepleegd door de OCCF, schrijft de heer Bentz van den Berg dat hij het op prijs zou stellen als bij even tuele verklaringen in de toekomst geen misverstand kan ontstaan over de vraag wie de fraude heeft gepleegd en wie het slachtoffer is geworden. Wat de boycot-beschuldiging betreft, betreur de president van de O.C.C.F. het, dat geen gewag is gemaakt van het feit, dat de heer Worms een order had ontvan- Advertentie Een kweker sprak tot een komkommer: „Ja mag dom zijn, maar ik ben nog dommer. Ik heb moet je weten. M'n TIPfles vergeten. Maar ik haal hem wel op met m'n brommer'. n TI P VAN BOOTZ Inz. Hr. A. v. D.. Den Haag, ontv. 1 fl. TIP -r 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Op 1 november had Nederland 11.235.876 inwoners. In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in Neder land 75.613 tegen 77.727 in de overeenkom stige periode van 1957. Het aantal levend geborenen bedroeg 197.876 tegen vorig jaar 196.469 en het aantal overledenen 69.382 tegen 67.723. Het aantal immigran ten in de eerste tien maanden van 1958 bedroeg 60:938 tegen vorig jaar 40.618 en het aantal emigranten 48.640 tegen vorig jaar 56.629. Uit het water van de Prinsengracht te Amsterdam is zaterdag het in staat van ontbinding verkerende lijk van de 24- jarige Surinaamse zeeman L. A. Limon opgehaald. De politie stelt een onderzoek in. Het vermoeden bestaat dat het hier een van de twee Surinamers betreft, die ruim een maand geleden na een taxirit wegliepen zonder te betalen. De chauffeur van de taxi was toen de twee mannen achterna gegaan en had ge tracht hen met een alarmpistool te bewe gen tot betalen. Een der Surinamers was weggelopen, de ander was pardoes in de Prinsengracht gesprongen. De chauffeur was naar het bureau Singel gegaan en toen twee agenten zij de Prinsengracht aankwamen meenden zij sporen te zien waaruit zij opmaakten, dat de drenkeling inmiddels weer op de kant gekropen moest zijn. Een verder onderzoek volgde niet. Eén van de twee 109-jarigen die Neder land telde is zondag overleden. Het is me vrouw de weduwe J. J. de Calonne-Meis- ter te 's-Gravenhage, die op 11 novem ber 109 jaar was geworden. „Chrissemeuje" in Eibergen werd in oktober 109 jaar. De voorzitter van het senioren-convent in de journalistiek de heer C. J. Schotel Fzn. te Amsterdam is zaterdagnamiddag ter gelegenheid van zijn 60-jarig jubileum als journalist gehuldigd. De burgemees ter van de hoofdstad mr. G. van Hall, dankte hem voor het vele dat hij voor de stad heeft gedaan en bood hem namens het gemeentebestuur de zilveren medaille van de stad Amsterdam aan. Ook vele col lega's spraken hem toe en boden ge schenken aan. P. R. Bentz van den Berg. gen voor de levering van 5000 ton Engels schroot. De heer Worms heeft die order echter nooit uitgevoerd. Ook betreurt de heer Bentz van den Berg het, dat gezegd is dat de boycot kwestie een onderwerp van een speci ale controle vormt. Hij voegt er onmiddel lijk aan toe, op een telefonische informatie terzake met genoegen te hebben geconsta teerd dat het niet de bedoeling is geweest een gebrek aan vertrouwen tot uitdrukking te brengen. (Een deel van) de Nederlandse pers had er echter het accent opgelegd. De directie van de n.v. Vereenigde Ne- derlandsche Rubberfabrieken Heveadorp (Gld.) delen mee dat sinds mei van een opleving kan worden gesproken, die zich tot op heden heeft voortgezet. De bezet ting van het bedrijf is bevredigend, en de liquiditeit baart geen zorgen. De verwach ting bestaat dan ook, dat de resultaten over het lopende jaar tot tevredenheid zullen stemmen, aldus de directie. Kapitein J. Schol zal op 19 december veertig jaar in dienst zijn bij rederij Vinke en Co. te Amsterdam. Op diverse schepen van de stoombootmaatschappijen „Oost zee" en ..Hillegersberg" heeft hij gevaren. Enige, jaren was hïj dé speciale vertegen woordiger van de firma Vinke en Co. in Libreville. In 1939 kreeg hij de leiding over de rederij-afdeling, die thans de be vrachting van de trampschepen en tan kers, zowel als de leiding van de Indepen dent Gulf Line omvat. In 1954 kreeg hij de titel van directeur. Kapitein Schol is thans 61 jaar. Op 19 december kan men hem ten kantore van de firma Vinke en Co.. De Ruyterkade 107. Amsterdam, van halftwaalf tot halfeen gelukwensen. Amsterdam. (Gem. Univ.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen Engels: mej. M. W. H. Schreu- der, Amsterdam: C. Klijn, Zeist. Doctoraalexa men Frans: mej. J. H. Kaemingk. Hoogeveen. Kandidaatsexamen economie: S. van Leeuwen, E. de Zoete, Ti. S. Tan J. Bosman. Amsterdam en H. B. F. Weimar, Rijswijk. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het docto raalexamen theologie: J. H. Primus, Grand Ra pids (Michigan: Kandidaatsexamen economie: D. H Dijking. Amsterdam: G. Dalebondt. Nijmegen; F. D. J. Goldschmeding, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen recht: A. S. Maas Geesteranus-Lange, Eindhoven; mej. F. D. van der Sluis, Breda; G. W. van der Feltz, Nijmegen: M. C. Heering, Haarlem en J. M. Gerritzen, Den Haag. Kandidaatsexamen psycho logie: mej. W. S. Zuur. Delft; J. Kaayk. Voor schoten; J. W. Mojet, Den Haag en J. A. 'M. van Hameren, Leiden. Doctoraalexamen godgeleerd heid: mej. E. Vijlbrief, Leiden. MOSKOU (Reuter) Leden van de Rus sische zuidpoolexpeditie hebben een kamp ingericht aan de zogenaamde „ontoeganke lijke pool". Dat is het punt van het zuid poolgebied dat het verst van alle kusten verwijderd is, namelijk ongeveer 2.000 km. Het officiële Sovjet-persbureau Tass meldt, dat de basis is gesticht vanuit de basis „Mirny". De juiste positie ervan is 82,6 graden zuiderbreedte en 55 graden oosterlengte. De expeditie heeft er, naar UP nog weet te melden, een borstbeeld van Lenin neer gezet. De firma Fried. Krupp te Essen heeft bevestigd, dat zij nog deze maand op uitnodiging van de Staal- studiestichting te Rotterdam een voor. lopig ontwerp zal indienen voor een ijzer- en staalbedrijf met een aanvan- lijke capaciteit van 300.000 ton ruw staal, welke later tot 3 miljoen ton vergroot zal kunnen worden. De kosten voor het project zullen onge veer 380 a 400 miljoen gulden belopen, waarbij reeds bij het ontwerpen rekening gehouden is met de latere uitbreiding. Het staat echter nog niet vast, of de firma Krupp ook de uitvoering van het plan zal krijgen, daar zij daarvoor concurrentie van andere ondernemingen heeft. (DPA) In 1956 heeft een aannemingsbedrijf in Huissen een weg aangelegd. Aangezien de financiële omstandigheden van de gemeen te tijdens de aanleg zeer moeilijk waren, maar de wegaanleg niet kon worden uit gesteld, is tot de aanleg overgegaan zon der dat tevoren crediet werd gevraagd aan de gemeenteraad. Dit laatste had overigens niet veel zin, omdat de gemeen te niet over vaste financieringsmiddelen beschikte. Nu dit thans wel het geval is, is aan de raad gevraagd de gelden 17.100.-) beschikbaar te stellen. De raad onthield zich echter van goedkeuring om dat de aanleg van de weg was geschied zonder voorafgaande goedkeuring van de raad en van Gedeputeerde Staten. Indien de raad blijft weigeren de gel den beschikbaar te stellen, zal de aanne mer, die al twee jaar op zijn geld wacht, de weg opbreken en de gebruikte materia len terugnemen. (Van onze correspondent in Brussel) Op 82-jarige leeftijd is zondag te Brus sel overleden baron dr. Joseph van de Meulebroeck, oud-burgemeester van Brus sel en liberaal volksvertegenwoordiger. Van de Meulebroeck, die een zeer geziene figuur was, kreeg van zijn stadgenoten de bijnaam „Jef sigaar". Men zag hem in de volkswijken van de hoofdstad vaak een praatje maken met de markthandelaren of met de caféhouders, met een sigaar in de mond. Met baron Van de Meulebroeck is een van die typische gezagsdragers heenge gaan, die nooit het contact met de gewone burger verloren. In 1956 nam hij. met het oog op een ongeneeslijke kwaal ontslag als burgemeester en als president van de Brusselse jaarbeurs. Ofschoon hij als poli- ticus_erg op zjjn populariteit was gesteld, hield hij zijn mening hooit voor zich. Een aantal Brusselse liberalen nam het hem bijvoorbeeld zeer kwalijk, tóen hij koning Leopold, vlak nadat deze in de julidagen van 1950 uit Zwitserland naar België was gekomen, ging begroeten. De liberale par tij had toen reeds positie gekozen voor het geruisloos heengaan van Leopold ten gun ste van zijn zoon Boudewijn. In 1954 werd hij echter opnieuw met duizenden voor keurstemmen tot volksvertegenwoordiger van Brussel gekozen. Van de Meulebroeck, die in 1939 burgemeester Adolf Max op volgde, was een uitstekend kenner van de Brusselse bieren, geuze en krieken-lam- biek. In zün stamcafé Mort Subite (plotse linge dood) kon men over echte of ver meende wantoestanden in de hoofdstad zijn beklag komen doen. Baron Van de Meulebroeck luisterde altijd met aandacht naar wat men hem daar te vertellen had. Met zijn opvolger Lucien Cooremans. eveneens een populaire figuur, onderhield hij een nauw contact. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte „Toen ik vanmiddag met enige moeite wegens de vele in de Van Merlenstraat ge parkeerde auto's de ingang bereikte, dacht ik dat veertig jaar onderwijs op het Chris telijk Lyceum nog niet zulke slechte re sultaten had opgeleverd. Veel belangrijker is echter of de op deze school doorgebrach te jaren ook innerlijke waarde hebben ge had en dat deze in de toekomst behouden zal blijven." Zo begon de voorzitter van de vereniging „Het Christelijk Lyceum" te Haarlem, de heer A. W. Voors, zater dagmiddag zijn toespraak tot de honder den oudleerlingen die ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van hun vroegere school nog eens in het gebouw aan de Em- makade bijeengekomen waren. Spreker realiseerde zich evenwel „dat er zullen zijn die de dag niet zegenen dat zij op een christelijke school kwamen, er zullen er echter ook zijn bij wie dat gelukkig wel het geval is." In die tegenstelling ligt het gebrekkige besloten dat elk menselijk werk kenmerkt, aldus de heer Voors, het moei zame elke dag opnieuw beginnen en strui kelen. Daarom verheugde hij zich erover dat men weer tezamen was in dezelfde aula waar dagelijks Gods zegen wordt ge vraagd op het werk. De heer Voors zei verder dat, indien men beseft had dat het deze zaterdag juist tien jaar geleden was dat rector Van der Eist overleed, de reünie zeker niet op de ze datum was gehouden. Aan de andere kant zal het voor velen een zinrijke ge dachte zijn juist nu samen te komen om de gelukkige jaren te herdenken welke men onder leiding van dr. Van der Eist heeft doorgebracht. Spreker hoopte verder dat deze dag het begin zou worden van nauwer aangehaalde banden met de oud leerlingen en dat daartoe een stevige or ganisatie zou worden gesticht. Over de toekomst van de school wilde spreker niet teveel voorspellen: „Als men de oprichter in 1918 verteld zou hebben, dat hun vereniging veertig jaar later twee grote scholen met twee dépendances zou beheren, zouden ze dat niet geloofd heb ben". De heer Voors vond het „een heer lijk ding, dat de overheid het bijzonder onderwijs financieel steunt", maar vroeg zich aan de andere kant ook af of hier door niet te benauwende banden en ver lichtingen worden geschapen. „Wij den ken nog wel eens met heimwee terug aan de tijd, dat bestuur en schoolleiding auto- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goedereede: J. van Vliet te Zetten-Andelst; te Renkum (toez.): J. C. van Hunnik te Kortenhoef; te Zeist (vac. dr. W. H. Bolkestein): D. Groeneboer te Aalten. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland (wijkgemeente Dorp): J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Geref. Kerken Aangenomen naar Georgetown (Ontario, Canada): D. C. Los te Ferwerd: naar Lol- lum en Waaxens: C. H. van den Berg. kand. te Hilversum, die bedankte voor Balk, Ech ten (Fr.), Harmeien en voor Reitsum (Fr.). Bedankt voor Appingedam (vac. A. J. Janssen) en voor Beegum 2de pred.pl.): J. Boonstra te Zwaagwesteinde. Beroepen te Witmarsum: W. H. van Halsema, kand. te Zwolle. In de ouderdom van ruim éénennegentig jaar is te Lochem overleden ds. G. Huls man, emeritus predikant van de Neder lands Hervormde Kerk, die vroeger pie- dikant is geweest in Zandvoort. Tijdens zijn ambtsbediening te Zand voort (van 1894 tot 1903) werd daar door ds. Hulsman „Ons Huis", een diaconiehuis voor ouden van dagen gesticht. Verder was hij daar voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Bijbelge nootschap en van de Gezondheidscom missie. In onze edities van zaterdag is op de voorpagina een bericht gepubliceerd over maximumsnelheden, dat, bij onnauw keurige lezing, aanleiding zou kunnen ge ven tot misverstanden. Daarom geven wij hierbij nogmaals een overzicht van de thans geldende, of per 1 januari a.s. in gaande bepalingen betreffende de maxi mumsnelheden voor verschillende cate gorieën weggebruikers: Voor bromfietsen in bebouwde kom men: ten hoogste 30 km. per uur; buiten bebouwde kommen maximaal 40 km. per uur. Voor andere motorvoertuigen (behalve landbouwtractoren e.d.) wordt de maxi mumsnelheid van 50 km. binnen bebouw de kommen gehandhaafd met dien ver stande,- dat een wijziging in het Wegen verkeersreglement thans de mogelijk heid opent, in bebouwde kommen bepaal de wegen of weggedeelten aan te wijzen, waarop tot 70 kilometer gereden mag wor den. Deze laatste alinea geldt dus alleen voor auto's, motorfietsen, scooters e.d., doch niet voor bromfietsen. 39. Met enige moeite hield Moeke haar kroost in bedwang, dat grauwend poogde Archibald Smurk opnieuw aan te vliegen. De onverstoorbare diplomaat bracht zijn kleding weer een beetje in fatsoen en wendde zich glimlachend tot Moeke. „Na dit alleraardigste spelletje met uw char mante kleintjes, zou ik gaarne vw stam- hoofd even spreken", zei hij. „Het gaat om het olie-traktaat". „Ha, kom je onze olie voor wapens ruilen?" vroeg Groova, naar voren tredend, „eindelijk! Hier is de olie. Waar zijn de wapens?" „Juist", zei Archi- bard Smurk. „Laat ons nu eerst een olie traktaat „Ja, ja", riep Groova onge duldig, „deze olie is een traktatie. Proef maar. Neem een slok!" „Zo bedoelt me neer Smurk het niet", zei Panda, „een traktaat is een overeenkomst. En de olie is niet om te drinken, maar„Laat maar, tolk", zei Archibald Smurk, Panda opzij duwend, „een diplomaat moet zich altijd plooien naar de gebruiken. En als het bij deze stam gebruik is, om olie te drin ken, zal ik mij daarnaar voegen". Hij nam de vettige oliekan van Groova over, hief hem op en sprak: „Op uw gezondheid, stamhoofd". „Tjonge, wat een diplomaat!" dacht Panda voor de zoveelste keer. noom waren, maar misschien komt daar in eerder verandering dan wij' denken". Na de toespraak van de heer Voors werd nog eens het schoollied gezongen, waarna de oudleerlingen zoveel mogelijk jaarge noten trachten te ontdekken hetgeen voor de jongere lichtingen heel wat een voudiger bleek dan voor die van voor de oorlog vroegere mentors, waaronder enige gepensioneerden, de hand te druk ken, herinneringen op te halen met con cierge Verwer, amanuensis Lodder of een omzwerving te maken door het schoolge bouw, dat door de vele moderniseringen van de laatste jaren en de uitbreiding wel ke op het ogenblik wordt uitgevoerd voor velen bijna onherkenbaar was geworden. Er werd een film vertoond over de fees telijkheden bij het dertigjarig bestaan en in de cantine exposeerde de tekenleraar, de heer G. C. Jongh Visscher, zijn schil derijen. In het geïmproviseerde tekenlo kaaltje had hij bovendien een aparte ten toonstelling ingericht van zijn door de lot gevallen van het Christelijk Lyceum in de oorlog geïnspireerde tekeningen, welke veel belangstelling trokken. De burgemeester van Huissen, de heer F. Terwindt, heeft een besluit van de raad, waarbij een vergunning voor de bouw van een betonfabriek werd geweigerd, ter ver nietiging voorgedragen aan de Kroon. Aangezien de exploitant zonder vergun ning met de bouw begonnen was, wer den de werkzaamheden op last van B. en W. stilgelegd, waarna dit college het ver lenen van de vergunning aanhield. Het betonbedrijf richtte een beroepschrift aan de raad, die echter de vergunning wei gerde. Het voornaamste bezwaar van de raadsmeerderheid was, dat Gedeputeer de Staten nog geen goedkeuring hadden gehecht aan de verkoop van de grond, waarop de fabriek wordt gebouwd. Burgemeester Terwindt is van oordeel, dat, nu in de Woningwet niet is vermeld dat het niet in eigendom hebben van de bouwgrond een beletsel vormt voor het verlenen van een bouwvergunning, het be sluit van de raad onwettig is. Als de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de grondtransactie is verkregen en de betonindustrie opnieuw een aan vraag indient, zijn de beide wethouders bereid de vergunning te verlenen. ALEXANDRIë (UPI) Het Arabische vrachtschip „Mena" is met 500 ton goede ren, bestemd voor de mijnbouw en olie- exploratie, uit de Sovjet-Unie in Alexan- drië aangekomen. Het materiaal is gele verd krachtens een eerder in het jaar toe gestane Sovjetlening. Het vijfjarenplan van de Verenigde Arabische Republiek voorziet in uitbreiding van de mijnbouw en oliewinning. COLOMBO (UPI) De Sovjet-Unie zal Ceyl'oh' eëhriifeëlfabïTék'léveren,' die met een capaciteit van 100.000 ton per jaar waarschijnlijk de grootste van Zuidoost- Azië is, aldus heeft het ministerie van voedselvoorziening in Colombo bekendge maakt. De bouwkosten a 20 miljoen roepiah wor den verstrekt krachtens een programma voor economische bijstand. Terugbetaling geschiedt in een periode van twaalf jaar. De rente bedraagt twee en een half per cent. Momenteel bezit Ceylon niet een meelfabriek. Alle meel moet worden inge voerd. De Sovjet-Unie zal Ceylon tevens een fabriek voor rubberbanden en een plaatwalserij leveren. CANBERRA (UPI) Met ingang van volgende maand zal de Australische rege ring vliegtuigen inschakelen voor het ver voer van Engelse emigranten. De emi granten behoeven slechts 10 pond sterling (ongeveer honderd gulden) reiskosten te betalen. Dit heeft de Australische minister van immigratie Alex Downer medegedeeld. Men verwacht, dat door deze maatrege len in de periode van januari tot juni ten minste duizend Engelsen méér naar Austra lië zullen emigreren. Crisis. Het is de fractieleider van de Fin se agrarische partij Kauno Kleemola niet gelukt een nieuwe regering te vor men ter vervanging van de vijfpar tijen-coalitie onder de socialist Karl- August Fagerholm. Kleemola heeft zijn opdracht hedenmorgen aan pre sident Urho Kekkonen terug gegeven omdat er geen kijk op was dat hij een parlementaire meerderheid achter zich zou krijgen. Strijd. Het dagelijks bestuur van het „Afrikaanse nationale congres" de grootste en invloedrijkste organisatie van kleurlingen in Zuid-Afrika heeft voorgesteld een commissie in te stel len om een economische boycot van door blanken gedreven bedrijven te or ganiseren. „Wij moeten zowel op het economische als op politieke front mee dogenloze strijd voeren", aldus het be stuur. Verbaasd. Prof. Galeazzi-Lisi, de lijf. arts van wijlen Paus Pius de XII heeft meegedeeld dat hij beroep zal aante kenen tegen het besluit van de Ro meinse medische raad om hem te roye ren. Hij verklaarde „meer verbaasd dan verbitterd" over de uitspraak te zijn. Hem was ten laste gelegd dat hij bijzonderheden omtrent de laatste da gen van de Paus tegen betaling aan de pers had meegedeeld. Prijzen. De Poolse regering heeft enkele prijscorrecties bekendgemaakt. De prijzen van verbruiksartikelen worden 20 tot 50 percent hoger. „Luxe"-arti- kelen, zoals geïmporteerde wollen stof fen, Russische horloges, ijskasten, was- chines, fototoestellen, Chinese zijde en koffie dalen van 10 tot 26 percent in prijs. Onder bepaalde voorwaarden wordt het kopen op krediet toegestaan. Onderwijs. Russische en Indische autori teiten hebben een overeenkomst gete kend, volgens welke Rusland aan In dia materiaal zal geven voor de inrich ting van het technologische instituut in Bombay, 50 Indiase ingenieurs toe zal laten op hoger onderwijsinstellingen in Rusland en Russische professoren en leraren naar India zal zenden. Ook zij. Uit de omgeving van het secre tariaat van het Pact van Bagdad, waar toe Engeland, Turkije, Irak, Perzië en Pakistan behoren, wordt vernomen, dat de leden hun gedachten laten gaan over de instelling van een gemeenschappelij ke markt. Vliegende fiets. Een uitvinder te Riga, Anatoli Iwanjoeta, heeft een model ge maakt van een vliegende fiets, waar mee naar zijn zeggen, een snelheid kan worden gehaald van 60 tot 70 kilometer per uur, aldus heeft het Russische pers bureau Tass gemeld. Munitie. Volgens een mededeling van de Marokkaanse politie is aan boord van het Duitse vrachtschip „Ravensberg" een lading munitie van 68 ton in beslag genomen toen het schip in Rabat aan kwam. Naar bij geruchte verluidt was de munitie in Hamburg ingeladen. Evacué's. Een expresstrein is zaterdag na bij Fortealeza in Brazilië uit de rails ge lopen. De locomotief en 5 van de 12 wa gens rolden de spoordijk af. Tenminste 20 personen zijn omgekomen en onge veer 50 gewond. Vermoedelijk is de snel heid van de trein te groot geweest De trein vervoerde personen welke uit de door droogte geplaagde streken geëva cueerd werden naar andere gebieden. Jagen en kuren. Ongeveer vijfduizend Amerikaanse toeristen hebben dit jaar een bezoek gebracht aan de Sovjet- Unie, twee keer zoveel als in 1957, zo bericht radio-Moskou. De Russische V.V.V. organiseert voor het volgend jaar een aantal toeristische evenemen ten, zoals herten-, geiten- en andere jachtpartijen en kuurbehandelingen in badplaatsen aan de Zwarte Zee. Boekverbranding. In de woestijn bij Cairo zijn zaterdag 80.000 boeken ver brand, die bij het onderwijs in geschie denis, Frans en Engels in Egypte werden gebruikt. Het ministerie van onderwijs had de boeken tot de brand stapel veroordeeld, omdat zij passagei bevatten die in strijd zijn „met de Arabische nationale geest of het mo hammedaanse geloof". Dichtgesneeuwd. Als gevolg van zware sneeuwval zijn de Simplon- en Sint- Gotthard-passen die de verbinding over de weg vormen tussen Zwitserland en Italië gesloten, naar de Zwitserse auto mobielclub zaterdag meedeelde. Samenwerking. De Poolse vice-premier Pjotr Jarvosewicz gaat maandag naar Belgrado voor een bespreking over economische samenwerking. Gedurende het weekeinde is het weer in Europa steeds meer onder invloed van de pressies gekomen, welke vooral in Frank rijk, Portugal, het Alpengebied en Italië veel regen brachten. Op de oceaan gingen deze depressies in een brede zone ten zui den van de vijftigste breedtegraad verge zeld van zware westerstormen, die het water sterk opzweepten. Verschillende schepen meldden golfhoogtes van om streeks 12 meter. Een van deze depressies trok zondag vlak langs de kust van Zee land en Holland naar het noorden. Een volgende naderde maandagochtend Zuid- west-Engeland. Deze zal zich langzaam in oostelijke richting verder bewegen en in ons land aanleiding geven tot enige regen bij winden uit oost tot zuid. Een vol gende storing is in ontwikkeling in de buurt van de Azoren. Deze zal zich naar Portugal en Spanje verplaatsen en de luchtdruk daar verder doen dalen. Boven Groenland vormde zich een nieuw hoge- drukgebied, dat zich geleidelijk in zuide lijke richting over het noordelijk deel van de oceaan uitbreidt. Een uit Italië afkom- Dinsdag 16 december Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 12.01 uur, onder 23.31 uur. Maanstanden 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 december Hoog water 6.48 en 19.08 uur. Laag water 2.22 en 14.44 uur. Dinsdag 16 december Hoog water 7.36 en 19.57 uur. Laag water 3.03 en 15.27 uur. Het hoog en; laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. stige depressie trekt nu over de Oostzee naar het noorden en verdrijft de vorst uit Zuid- en West-Rusland. In Scandinavië echter handhaaft de vorst zich en valt op nieuw sneeuw. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten- M en binnenland, heden- c sri morgen 7 uur. Neerslag: Laatsto 24 uur. f| 1 81 Den Helder zwaar bew Z 4 8 Ypenburg licht bew. z 4 3 Vlissingen geheel bew z 5 1 Eelde gphpp] bew z 4 4 Twente regen zzw 4 2 De Bilt licht bew z 4 4 Eindhoven half bew. z 4 4 Vlv. Z -Linii licht bew zzw 6 0,5 Helsinki ij zei ono -6 0,2 Stockholm sneeuw nno -2 3 Oslo sneeuw wnw -4 1 Kopenhagen sneeuw ono 0 3 Aberdeen geheel bew ono 6 18 Londen sneeuw windst. 3 0 Amsterdam geheel bew. z 5 6 Brussel zwaar bew. zzw 6 4 Luxemburg regen zzw 4 9 Parijs regen z 7 3 Bordeaux onweer wzw 10 8 Grenoble zwaar bew. ono 2 1 Nice zwaar bew nnw 5 0 Berlijn zwaar bew zzw 2 0 Frankfort geheel bew zzw 5 4 München onbewolkt z -1 6 Zürich zwaar bew zzo 1 2 Genève half bew. wzw 3 0 Locarno onbewolkt windst. -2 8 Wenen zwaar bew. z 1 5 Innsbruck mist windst. -5 22 Rome licht bew. windst. 6 32 Ajaccio regen no 8 2 Madrid zwaar bew zw 7 _L Mallorca half bew. zw 14 0 Algiers zwaar bew. wzw 14 11

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2