GRAMMOFOONPLATEN „Eerst bouwkosten omlaag en dan pas praten over huurverhoging" van den Berg Filmpionier B. D. Ochse overleden Akkra-conferentie veroordeelt kolonialisme en imperialisme Prins Bernhard overhandigt Erasmusprijs aan ir. Figl Aap zonk met onvindbare neuskegel in oceaan Kunstmaandorkest met Mozartprogramma 3 Permanent secretariaat ingesteld om de strijd voor onafhankelijkheid leiding te geven EOKA vat wapens na bestand van drie weken weer op Eerste gewelddaden zijn zondag al gepleegd Saarlands meisje van een hartkwaal genezen Operatie bekostigd door de prinses van Rethy De „Hunze" in veilige haven Vlucht goed doorstaan Twee linkse concurrenten voor generaal De Gaulle Uitslag blijft geheim tot het nieuwe jaar Russen vonden neergestort Belgisch poolvliegtuig Op heterdaad betrapt K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS: Vreedzame concurrentie in Europese beschaving Om de eenheid <~Praatótcel Nederlandsche Bank wil naar Frederiksplein Operagebouw op terrein van oude RAI-gebouw Politie treedt op tegen parkeerovertreders Zeven doden in het verkeer MAANDAG 15 DECEMBER 1958 ACCRA, (Reuter) De conferentie van Afrikaanse volken in Accra, die zaterdag is geëindigd, heeft besloten tot de instel ling van een vast secretariaat in Accra om begrip en eenheid te bevorderen, de bevrijding van Afrika van imperialisme en kolonialisme te bespoedigen, de wereld opinie te mobiliseren tegen de ontzegging van politieke rechten en fundamentele menselijke rechten aan de Afrikaanse be volking en het gemeenschapsgevoel der Afrikaanse volken te ontwikkelen, opdat men tenslotte tot de verenigde staten van Afrika kan komen. In een resolutie wordt geprotesteerd te gen „het verderfelijke stelsel van kolonia lisme en imperialisme" in de Britse, Fran se en Portugese koloniën in Afrika, „waar de inheemse bevolking leeft onder een re gime van koloniaal fascisme", in een an dere resolutie werd steun toegezegd aan campagnes voor ergerlijk verzet en burge- lijke ongehoorzaamheid in Zuid-Afrika. In zijn slotrede verklaarde premier Kwame Nkroemah van Ghana, dat zich op de conferentie twee stromingen hebben af getekend en wel een die de onafhankelijk heid van de Afrikaanse landen beklem toont en een, die zich richt op de onderlin ge afhankelijkheid van deze landen. Hij zei te hopen op toetreding tot de unie, ge sticht door Ghana en Guinea, van verte genwoordigde landen, die binnenkort vrij en onafhankelijk zullen worden. Nkroemah sprak ook de verwachting uit dat er een Afrikaans^ culturele conferen tie bijeengeroepen wordt. Tom Mboya, voorzitter van de confe rentie, verklaarde dat de conferentie be sloten heeft economische sancties te ge bruiken tegenover Zuid-Afrika wegens de rassendiscriminatie en de democratische wereld zal verzoeken Zuidafrikaanse goe- NICOSIA (Reuter) De Grieks-Cypri sche verzetsbeweging, EOKA, heeft zon dag het bestand van drie weken opgezegd. In pamfletten, die tijdens een kerkdienst in Nicosia boven de hoofden der gelovi gen werden uitgeworpen vanaf een gale rij, verklaarde de organisatie, dat, een nieuwe fase van de strijd op Cyprus zal beginnen onder de leuze: „Wij zullen strijden tot het bittere einde". Het Brit se deelgenootschapsplan voor Cyprus verwerpt de EOKA als een „schandelij ke Brits-Amerikaans-Turkse collabora tie". Het bestand was drie weken geleden af gekondigd om een rustige atmosfeer te scheppen met het oog op het debat over Cyprus in de UNO. Als eerste geweldda den vallen te melden: een bomaanslag op een militaire auto, het doodschieten van een Griekse Cyprioot en het beschieten van een Britse auto. Britse militairen moesten zondag traangas gebruiken toen zij door vrouwen en kinderen met stenen werden bekogeld. Vorige week werden dertig Grieks-Cy prische politieke gevangenen, die verdacht werden van aanslagen, vrijgelaten. Er worden nog ongeveer tweeduizend Griekse Cyprioten om dezelfde reden gevangen ge houden. Vorige week werden ongeveer dertig personen die ervan verdacht werden leden der „EOKA" te zijn, gearresteerd. LONDEN, (Reuter) De leider der Turkse minderheid op Cyprus, dr. Fadil Koetsjoek, heeft op een pers-conferentie in Londen verklaard dat de „EOKA" per post uit West-Duitsland kleine vuurwa pens ontvangt. De wapens zouden ook uit Groot-Brittannië en de Verenigde Staten worden gestuurd. (Van onze correspondent in Bonn) Op de luchthaven van Frankfort aan de Main snelde zaterdagmiddag de 21-jarige Dorothee Kuhlmann op de prinses van Re thy toe, die juist uit het vliegtuig uit Ber lijn was gestapt en daarmee eindigde een sprookje, dat voor het meisje uit Saar- brücken werkelijkheid was geworden.... Dorothee was een hartpatiënte. Haar hart klopte niet maar ruiste. Een klein jaar geleden gaven de artsen haar op met de mededeling dat zij nog ten hoogste een jaar zou leven. Kort daarna las mevrouw Kuhlmann, dat de zestien-jarige zoon Alexander van de prinses van Rethy en koning Leopold van België, aan dezelfde hartziekte had geleden. Alexander was met succes door de Amerikaanse hartspe cialist, professor Gross, geopereerd. Me vrouw Kuhlmann schreef een brief aan Prinses de Rethy, die Dorothee naar Brus sel liet komen, haar door een hartspecialist liet onderzoeken en het rapport hierover naar professor Gross sturen, die liet weten dat het meisje wel te redden zou zijn. Op kos ten van de prinses van Rethy reisden Do rothee en haar moeder naar Boston, waar het meisje, op kosten van de prinses, met succes werd geopereerd. Bij die operatie, op 13 november, was de prinses van Rethy aanwezig. Het afgelopen weekeinde keerde Dorothee tez'ug naar Duitsland; een paar uur later kwam de prinses van Rethy uit Brussel om te zien hoe haar bescherme ling het maakte. Zij was beladen met bloe men en cadeautjes voor de Saarlandse, die een uitnodiging kreeg binnenkort naar Brussel te komen. Het Nederlandse kustvaartuig „Hunze" is veilig op de Faroer-eilanden aangekomen. Het schip had donderdagavond noodsig nalen uitgezonden, aangezien het door mo torstoring in moeilijkheden was gekomen. deren te boycotten. Hij legde er de nadruk op dat zij die in Afrika voor onafhanke lijkheid strijden, geen speciale voorkeur hebben voor de oostelijke of de westelij ke wereld. Ingerekend DAKAR (UPI) Prins Cisse Zakarian, leider van het „bevrijdingsleger van Mau- retanië" is door de politie van Dakar, de hoofdstad van Frans-West-Afrika, gear resteerd. Prins Cisse begaf zich enkele dagen geleden naar Accra, om namens Mauretanië op het congres van Afrikaan se volken te spreken. Hij werd echter door de regering van Ghana over de grens ge zet omdat hij Nkroemah, een lakei van Londen wilde noemen. In Ghana, waar men hem op transport naar Dakar zette, was het bekend dat de Franse autoritei ten zeven maanden geleden een arrestatie bevel tegen de prins uitvaardigden. WASHINGTON (UPI) Volgens een mededeling van het Amerikaanse leger is het zoeken naar de neuskegel van de za terdagochtend gelanceerde „Jupiter" op gegeven. Brigade-generaal Barclay deel de te Cape Canaveral mede, dat er „blijk baar iets misgegaan was" met de appara tuur in de neuskegel, die het terugvinden had moeten vergemakkelijken. (Reuter) Eerder was gemeld dat de neuskegel van de vijftig ton wegende ra ket na een vlucht van een kwartier in het doelgebied was terechtgekomen. Uit op gevangen signalen was gebleken, dat het aapje een Zuidamerikaans eekhoorn aapje van ongeveer dertig centimeter dat „Gordo" was genoemd naar een figuur uit een Amerikaans stripverhaal geen noe menswaardige slechte gevolgen had onder vonden van een „enige tijd durende toe stand van gewichtsloosheid". Waarnemers op marinevaartuigen in het doelgebied in het zuidelijk deel der At lantische oceaan hebben wel de neuskegel, het voortstuwingsdeel van de raket en het stuk, waarin de instrumenten zaten in de atmosfeer zien terugkeren, maar men kon niet zien waar de stukken precies terecht kwamen. Het Amerikaanse leger moest zich zon dag verdedigen tegen de vele protesten, die zijn gerezen tegen het gebruik van een aapje bij deze proef. Het dier heeft gedu rende 500 seconden in een toestand van ge wichtloosheid verkeerd. De verkregen bij zonderheden zullen aanzienlijk bijdragen aan de studie van de mogelijkheid van ruimtevluchten met mensen. De neuskegel waarin het aapje was op gesloten, met op ongeveer 2500 km. van Florida in de Atlantische Oceaan zijn ge zonken, voor wachtende, schepen en vlieg tuigen de neuskegel konden opsporen. Het aapje Gordo, zat in een hermetisch afge sloten ruimte met opgetrokken knieën vastgebonden. Men verwacht dat verdere proeven met grotere apen en andere dieren zullen wor den genomen. Raketdeskundigen van het Amerikaan se leger hebben meegedeeld, dat de jupi- terraket met het aapje slechts een hoogte van 480 km. heeft bereikt. Aanvankelijk was de verwachting geuit, dat de raket meer dan duizend kilometer zou stijgen. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, heeft zich eindelijk officieel kandi daat gesteld voor de verkiezingen, waarbij zondag ruim 75.000 kiesmannen de eerste president der vijfde republiek moeten aan wijzen. Nadat bij het referendum van 30 september een meerderheid van bijna tach tig percent der Franse stemgerechtigden al „ja" tegen De Gaulle had gezegd, heeft de generaal dat ja-woord nu teruggegeven. Ofschoon grondwettelijk in een eventuele tweede ronde, op 28 december, voor deze presidentsverkiezingen is voorzien, lijdt het geen twijfel of de generaal zal onmid dellijk met een overweldigende meerder heid tot staatshoofd worden gekozen. Hij heeft slechts twee concurrenten, het voormalige communisische kamerlid Geor ges Marrane, en Albert Chatelet, een oud professor van de universiteit van Parijs, die door de linkse anti-Gaullistische oppo sitie kandidaat is gesteld. Ook de voorzitter van de „Federatie van welwillende Fransen" had aanvankelijk een worp naar het Elysée willen doen. Diens concurrentie is De Gaulle echter gespaard gebleven, doordat deze idealis tische schertsfiguur niet de constitutionele steun van minimaal vijftig kiesmannen heeft weten te verkrijgen. De uitslag van de verkiezing, die in het Parijse stadhuis plaats zal vinden, wordt pas begin januari officieel bekend gemaakt. Uit hoffelijkheid jegens president René Coty, hebben de generaal en de regering geen officiële opvolger van het huidige staatshoofd willen uitroepen, voordat de traditionele plechtigheden van 1 januari, waarbij het corps diplomatique en de Franse dignitarissen de president der re publiek hui beste vensen voor het nieuwe jaar komen aanbieden, achter de rug zijn. (UPI) Het „groot kiescollege", dat de nieuwe president zal kiezen, bestaat uit de 465 leden van de Nationale Vergadering, de 230 leden van de Senaat, en ongeveer 75.000 kiesmannen die de besturen van Franse gemeenten hebben aangewezen. Ongeveer tien percent van het kiescollege bestaat uit communisten. Salarisverhoging De maandsalarissen van de parlements leden der beide kamers zijn heden per decreet van 300.000 tot 387.500 francs verhoogd. In een hoofdartikel stelt het rechtse ochtendblad Aurore de vraag of het wenselijk was deze salarisverhoging te geven op een ogenblik dat de staat zich ge dwongen ziet aan de loontrekkers geduld en aan alle Fransen soberheid te vragen. MOSKOU, (Tass-Reuter) Een red dingsvliegtuig van de Russische zuidpool expeditie heeft zondagmiddag een vlieg tuig van de Belgische expeditie, dat was vermist, teruggevonden. Het Russische toestel is bij het Belgische vliegtuig, dat ondersteboven lag, geland, aldus een be richt van het officiële Sovjet-persbureau „Tass", dat afkomstig was van de Svojet- basis „Mirny" in het zuidpoolgebied. Volgens eerdere berichten was het Be- gische vliegtuig donderdag met vier man aan boord neergestort in de ijskristalber- gen op 200 kilometer van de Belgische ba sis „koning Boudewijn". Onder de inzit tenden bevonden zich prins Antione de Lig- ne, schoonzoon van groothertogin Char lotte van Luxemburg, en kapitein Gaston de Gerlach, de 39-jarige leider van de Bel gische zuidpoolexpeditie. Berichten uit Brussel gewaagden echter tot nu toe slechts van het oponthoud van een expedi tie-groep niet van een vliegongeluk. (Reuter) Volgens latere berichten heeft de Russische piloot in het Belgische vliegtuig een briefje gevonden, waarin de vier Belgen verklaren, dat zij donderdag vertrokken zijn naar een Belgische voor- raadbasis op 130 km. van het punt waar hun toestel was neergekomen. Het zoeken naar de Belgen wordt voort gezet. Men meent, dat de Belgen slechts voor twee dagen levensmiddelen bij zich heb ben. Bovendien moeten zij door een gebied trekken, waarin zich zeer veel gletscher- spleten bevinden. Vrijdagavond werd de rijkspolitie ge waarschuwd door een familie wonende aan de Rijksstraatweg te Bennebroek, die bij haar thuiskomst ontdekte dat er onge node gasi.en op bezoek waren geweest. Geld werd vermist en kasten en laden waren doorzocht. Later werd een achttienjarige Amster dammer aangehouden, verdacht van de inbraak. Op hem werd een oude porte- monnaie met buitenlands geld dat weinig waarde had, gevonden. Aanvankelijk ver klaarde de jongen deze gevonden te heb ben, maar later kwam een mededeling van de familie aan de Bennebroekerdreef binnen, dat ook naar ingebroken was en o.m. een portemonnaie met oud buiten lands geld was verdwenen. Pas zaterdag middag deelde de Amsterdammer mee, dat hij ook aan de Dreef had ingebroken. De Katholieke Arbeiders Beweging wil het vraagstuk van de huuraanpassing niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats zien als een vraagstuk van huurverhoging. Zij zal ook pas dan haar medewerking aan een verdere verhoging van de huren kunnen geven, nadat een politiek van een verantwoorde verlaging van de bouwkosten haar succes metterdaad heeft bewezen. Dit verklaarde vanmorgen de heer J. Middel huis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, bij de opening van de ver- bondsraadsvergadering te Utrecht. De K.A.B., aldus de heer Middelhuis, voelt niets voor een aanwending van een deel van de zogenaamde nationale ruimte voor huur verhoging. Het is aan de regering en de bouwnijverheid om in 1959 aan te tonen dat de huuraanpassingsoffers van 1957 niet tevergeefs zijn gebracht, aldus de heer Middelhuis, die er voorts op wees, dat in de tussentijd de K.A.B. gaarne wil mede werken aan een huuraanpassingsplan voor de volgende jaren. Ook het vraagstuk van de mclksubsidie noemde de heer Middelhuis een probleem, dat voor een belangrijk deel kan worden opgelost zonder een beroep te doen op de nationale ruimte. De K.A.B. zou in de S.E.R. een discussie op prijs stellen over de vraag welk deel van de zogenaamde consumentensubsidies werkelijk consu mentensubsidie is en welk deel een ver kapte producentensubsidie. Daarover, al dus de heer Middelhuis, zyn de geleerden bet nog niet eens. Het sterk oplopen van de consumenten subsidies op melk in 1958 is, volgens de heer Middelhuis, met name ook te wijten geweest aan de gevoelige verlaging van de boterprijs. Gezien het behoorlijk oplopen van de boterprijs in de afgelopen weken mag, aldus de spreker, thans de vraag worden gesteld of uit dien hoofde het be drag aan consumentensubsidies niet be langrijk lager is dan ten tijde van de ad viesaanvrage. Ook zou de K.A.B. het vraagstuk van de consumentensubsidies gekoppeld willen zien aan het op korte ter mijn door de Sociaal Economische Raad uit te brengen advies inzake het garantie systeem voor de landbouw. De heer Middelhuis toonde zich optimis tisch over de volkshuishouding, die zich op dit ogenblik weer in een groeiperiode be vindt. De werkloosheidscijfers tonen in 1958 van maand tot maand een kleiner wordend verschil met de cijfers van de overeenkomstige maanden van verleden jaar. Ook het „korter werken" is in de MILAAN iANP) - Prins Bernhard heeft op het tweede congres vnn de „Fondation Européenne de la Culture" de Erasmusprijs uitgereikt aan ir. L. Figl, minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, die de onderscheiding namens de Oostenrijkse president dr. A. Scharf in ontvangst nam. De plechtigheid werd bijgewoond onder anderen door de Italiaanse president Giovanni Gronchi, premier Fanfani en de voorzitter van de stichting, professor Hall- stein. In zijn toespraak zei Prins Bernhard ondermeer, dat de Erasmusprijs een be drag van honderdduizend gulden, voort komt uit een Nederlands initiatief. Boven dien is het beginkapitaal verkregen door een actie onder brede lagen van het Ne derlandse volk. Er is besloten met deze actie door te gaan, zodat het kapitaal, waaruit de jaarlijkse prijs voldaan moet worden, nog belangrijk kan toenemen. Dit betekent natuurlijk geenszins, dat Neder land de Erasmusprijs exclusief als zijn zaak beschouwt. Integendeel, het bestuur heeft onmiddellijk aan enkele belangrijke Europese figuren gevraagd om als advi seur te willen toetreden. Prins Bernhard prees zich gelukkig, dat nu reeds belang rijke Europese figuren hun medewerking hebben toegezegd. De Prins twijfelt er niet aan. of deze illustere lijst zal binnen kort nog andere namen uit andere delen van Europa bevatten. Nederland wil de Erasmusprijs volstrekt niet als specifiek Nederlands zien. Prins Bernhard zou het zelfs toejuichen, indien andere landen gaan meedoen om een vol doende kapitaal te vormen, uit de rente waarvan tot in lengte van dagen de prijs kan worden veilig gesteld. De Oostenrijkse minister dankte voor deze grote gave voor zijn land, dat zoveel tegenslagen heeft overwonnen. Hij las een boodschap van de president, aan wie de prijs is toegekend als hoogste vertegen woordiger van het Oostenrijkse volk en nodigde de Stichting voor Europese Cul tuur uit haar volgende congres in Wenen te houden. Op het tweede congres van de Euro pese Cultuurstichting, dat zondag in Mi laan gesloten werd, hield prof. Hallstein een lezing over „Eenheid van Europese cultuur en de politiek ten aanzien van de Europese eenwording". Daarin zei hij on der meer, dat men tot nu toe vrijwel alleen maar op economisch gebied heeft gestreefd naar een nieuw Europa, teneinde te vol doen aan de materiële behoeften van de Europese volken. De economische eenwor ding noemde hij een noodzaak die op rede lijke gronden gebaseerd is. De heer Hall stein verklaarde, dat Europa bij de con currentie met economische reuzen als Amerika en Rusland niet langer verdeeld mag blijven in te kleine economisch-poli- tieke eenheden. „Wij geloven dat de tot standkoming van een politieke eenheid de Europese geest kan helpen bevrijden van de angst en de verlamming, waarin deze zich bevindt als gevolg van een nationaal dogmatisme. Wij willen in politiek opzicht de afzonderlijke staten geenszins vervan gen door een hogere organisatie. Wij wil len ook niet op het terrein van de cul tuur de nationale uitingsvormen elimi neren. Wat wij bovenal willen, is een zui vering van het patriottisme en van het nationale bewustzijn. Wij willen niet de eentonigheid van een Europese bescha ving, bewogen door een uniforme impuls. Wij streven naar een voortdurende uitwis seling, naar een vreedzame concurrentie die ons aanmoedigt, en niet naar een we derzijdse uitschakeling". Na prof. Hallstein hield Fanfani, premier en minister van Buitenlandse Zaken van Italië, een lezing waarin hij de wens uit sprak, dat de Europese Cultuurstichting de geestelijke, culturele, economische en poli tieke integratie van Europa zal bevorde ren. Wij moeten, zei hij, de moeilijkheden overwinnen die geboren zijn aan de voor avond van het in werking treden van de verdragen van Rome, zodat niet alleen de zes landen van de Gemeenschap, maar alle landen van het vrije Europa de voordelen van een rationele integratie kunnen genie ten. De Europese instellingen zullen ge makkelijker kunnen bijdragen tot de po litieke eenwording als de afgevaardigden van het gemeenschappelijke Europese Par lement rechtstreeks door de burgers der afzonderlijke staten zullen worden geko zen. De eenheid van Europa, aldus Fan fani, zal niet verzekerd zijn zolang niet het geweten van iedere burger, door mid del van het stemrecht, wordt ingeschakeld voor de verdediging van de Europese een heid. Premier Fanfani van Italië maakte in zijn toespraak tenslotte melding van een aanbod van zijn regering om in Florence een Europese Universiteit te stichten. Advertentie Voor de behoorlijk bezette grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gaf het Kunstmaandorkest onder leiding van zijn vaste dirigent Anton Kersjes een avond, die geheel aan werken van Mozart gewijd was. Hieraan werkten solistisch mede de pianist Jan Huckriede en zijn broer de klarinettist Jolle Huckriede. Eerstgenoemde liet zich horen in het bekende pianoconcert in A (K.V. 488). Een bijzondere indruk maakte de voordracht van het langzame deel door het fijn afge wogen toucher, waarmee de solist ce juiste toon van melancholieke vertedering wist te treffen. In de snellere delen waren zijn technische capaciteiten mijns inziens niet steeds toereikend om de werkelijk kristal len doorschijnendheid van de muziek aan het licht te brengen. Jolle Huckriede be vestigde zijn reputatie als een van onze beste klarinettisten in het Concert in A (K.V. 622) door de speelse zangerigheid van zijn voordracht en de lichtheid van zijn toon. Het programma was geopend met de Linzer Symfonie (K.V. 425). De toewijding en ernst, waarmee het orkest zich op dit veeleisende werk had voorbereid, zijn bui ten twijfel. De uitvoering was echter als geheel te vlak om te kunnen boeien. Vol gens mij komt dit in de eerste plaats voor rekening van de dirigent. Aan Kersjes moet men zeker de eer geven het Kunstmaand orkest van een bescheiden begin opgewerkt te hebben tot een hecht en betrouwbaar ensemble. Of hij echter over voldoende persoonlijkheid beschikt om een werk als dit kleur en gestalte te geven, is een andere zaak. In ieder geval kregen bij de uitvoe ring van deze symfonie de nevenstemmen te weinig gelegenheid om „uit te zingen" en waren de tempo's van het „poco adagio" en het „presto" aan de zeer bedachtzame kant. Toch bezit de dirigent wel affiniteit met Mozarts muziek, zoals niet alleen uit het typische „laissez-aller" van het „pres to" van de symfonie bleek, maar ook uit de zeer verzorgde en goed sluitende begelei ding in het pianoconcert. Een vijftal Duitse Dansen completeerde dit programma. De humor en boertigheid hiervan kwamen zeer goed tot hun recht en met de laatste dans (met de arreslee- belletjes) behaalden dirigent en orkest veel succes. Sas B urige de loop van dit jaar aanzienlijk minder ge worden. Daarnaast lag de uitvoer in het tweede en derde kwartaal naar volume ge rekend elf percent boven die van de over eenkomstige maanden van het vorige jaar. De loonstop Er zal, volgens de voorzitter van de K.A.B., op loonpolitiek gebied een eind moeten komen aan de zogenaamde loon stop van minister Suurhoff, waarbij alleen in gevallen van aperte achterstanden iets aan de lonen gewijzigd kan worden. Nu de toestand dit weer toelaat dient ook hier, volgens de heer Middelhuis, wat ruimer gemeten te worden. Verdere voortzetting van de loonstop zou, volgens hem, aan leiding kunnen geven tot grote spanningen in de bedrijfstakken en tot onnodig tegen houden van een verbetering van de positie van de werknemers. Uitvoerig stond de heer Middelhuis ten slotte stil bij het vraagstuk van de ar beidstijdverkorting en het daarover door de S.E.R. uitgebrachte advies. De K.A.B. zo zei hij. verlangt dat op de kortst moge lijke termijn een begin zal worden ge maakt met de verwerkelijking van de vijf daagse werkweek, bij voorkeur in de vorm van vrije zaterdagen. In de laatste raadsvergadering van de gemeente Amsterdam in dit jaar, op woensdag 17 december zal de raad zich uitspreken over een belangrijk voorstel tot het ruilen met gesloten beurzen van eigendommen van de gemeente Amster dam en de Nederlandse Bank. De gemeente heeft voor de uitbreiding van haar universiteitscomplex aan de Oudemanhuispoort dringend behoefte aan de gebouwen en het terrein van de Neder landse Bank aan de Oude Turfmarkt, te genover het Rokin nabij het Muntplein. De Nederlandse Bank heeft plannen tot het stichten van een nieuw gebouw. B. en W. hebben de Nederlandse Bank het terrein aan het Frederiksplein aangeboden, dat de raad indertijd heeft bestemd voor het stichten van een operagebouw. De directie van de Nederlandse Bank heeft zich met dit terrein aan het Frede riksplein akkoord verklaard, zodat het operagebouw op een andere plaats dient te komen. B. en W. stellen de raad voor dit laatste gebouw te doen verrijzen op het terrein, waar thans het oude RAI-gebouw in de Ferdinand Bolstraat staat. De gemeente zou aan de bank een be drag van 9,3 miljoen gulden voor de over neming van de bankeigendommen aan de Oude Turfmarkt moeten vergoeden en de bank aan de gemeente voor het Frederiks plein 7,3 miljoen gulden. In aanmerking hierbij is genomen, dat de feitelijke over dracht van de gemeente-eigendommen aan het Frederiksplein waarschijnlijk pas over twee jaar zou kunnen geschieden en dat de bank in verband met de tijd, nodig voor een nieuw bankgebouw, de gebouwen aan de Oude Turfmarkt pas ongeveer zes jaar later ter beschikking kan stellen van de gemeente. Bij deze ruilregeling wordt de bank dan ook een disconto in rekening gebracht, dat berekend naar 4 pet. samen gestelde interest over een tijdvak van 6 jaar, neerkomt op rond 2 miljoen gulden. De ruiling der eigendommen zou derhalve met gesloten beurzen kunnen geschieden. In december zal de Haarlemse politie streng gaan optreden tegen het op onge oorloofde plaatsen doen stilstaan van voer tuigen en tegen overtredingen van het parkeerverbod. Een Poes Een paar dagen geleden stond mevrouw Blèrsma van de overkant op mijn stoep. Ze was gekleed in een robe van Bra bants bont, waar overheen ze losjes een dure bontmantel had geslagen. Een paar kameelharen pantoffels completeerden het smaakvolle geheel. „Is die gore kat met die hangbuik van u?" vroeg ze op de man af. Het bloemrijke signalement kwam wer kelijk aardig overeen met dat van het vervallen huisdier, dat we pas uit mede lijden in huis hadden opgenomen. „Hij heeft bij mij op de vingerplant zijn behoeften gedaan!", vervolgde ze met stemverheffing Ze zei een ander woord, maar dat wordt niet gedrukt. Ik mocht even de rugzijde van de bont mantel zien, en toen was mevrouw Blèrs ma verdwenen. De volgende dag keek mevrouw Keel over de schutting. „Heb u een poes?" „Ja", zei ik. ,,'t Is zeker een mannetje, hè? Hij heeft zo gevochten met de mijne. De krabben staan op z'n gezicht!" Ze keek boos boven de schutting uit en ging toen onder. Op welk mannetje z'n gezicht stonden nu die krabben? „U hebt een poes, hè?", zei mevrouw Hoeksema die middag. Mevrouw Hoekse- ma is de kattendeskundige van de buurt. Ze heeft er zelf zeven. Wat zou mijn poes nu weer uitgehaald hebben? Ik voelde me, alsof ik bij de meester op het matje werd geroepen voor mijn stoute kind. Maar mevrouw Hoeksema zei: „Ze zijn wel lief, hè? Nou heb ik er zeven, maar ze hebben allemaal een ander karakter. Zwart-op-wit zal nóóit vis van 't recht bank stelen; maar Lappie, die lapjeskat, dat is de liefste. Die heeft alles voor je over. En neem nou Rooie, da's een héél ander beest, hè die denkt alleen maar aan z'n eigen. Maar 't is héél belangrijk, hoe je ze opvoedt. Ze moeten weten, dat. Er is deze week een heleboel ver anderd in de buurt. Mevrouw Blèrsma groet me niet meer, mevrouw Keel ontloopt me, en ik heb me vrouw Roermond over gebakken sponzen horen praten. Maar met mevrouw Hoekse ma groeit een innige band. Allemaal door die gore kat met die hang buik van mij. Paula Spotter Inwoonster uit Zwanenburg ovvrleden Op Rijksweg no. 2 is zaterdagavond om kwart over de auto van het echtpaar GoldbergBoon uit Zwanenburg geramd door de passerende en met een vaart van ongeveer honderd kilometer rijdende auto van de 52-jarige Eindhovenaar W. Han sen. De 43-jarige mevrouw Goldberg over leed op weg naar het ziekenhuis. Voor het leven van haar 47-jarige echtgenoot wordt gevreesd. De heer Hansen heeft voor de politie verklaard dat de wagen van de heer Goldberg plotseling iets naar links uitweek. De beide auto's werden zwaar gehavend. In de Unikenstraat te Stadskanaal zijn de 12-jarige Anton de Jonge en zijn veer tienjarig broertje Jan uit Veendam, toen zij op hun fietsen met andere leerlingen naar huis reden, gevallen en door een truck met aanhangwagen overreden en gedood. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat de sturen van de twee rijwielen verward raakten. Op de Mauritsstraat te Tegelen is de 27- jarige mevrouw Van Baden, die met haar IK--jarig dochtertje op de fiets reed, met de fietstrapper tegen het trottoir gebotst, waardoor ze ging slingeren en aangereden werd door een juist passerende vrachtwa gen met aanhanger. De vrouw en het kind werden beiden op slag gedood. De 62-jarige Tilburgenaar H. Verhoeven is op de Ringbaan-Zuid te Tilburg dodelijk aangereden door een Belgische vrachtauto. De man, die een fiets bereed, had geen voorrang verleend. Het 8-jarig jongetje A. van Deijck uit de Bazuinstraat te Caberg-Maastricht is op de Brusselseweg voor een stilstaande autobus langs tegen een naderende per sonenauto opgelopen. Het ventje werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal, waar hij is over leden. Op de dag waarop hy 66 jaar werd, is zaterdag te Heemstede overleden de heer B. D. Ochse, oprichter en oud-directeur van de n.v. Filmfabriek Polygoon en een bekend figuur in film- en bioscoopkringen. Na zijn humaniora te hebben voltooid studeerde de heer Ochse enige jaren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij was op richter van de N.V. Filmfabriek Polygoon. Onder zijn leiding is Polygoon uitgegroeid tot een der belangrijkste ondernemingen op het gebied der filmproduktie en film- fabricage in ons land. Vele jaren was de heer Ochse directeur van Polygoon, welke functie hij in de oorlogsjaren niet heeft kunnen vervullen, daar hij zich ten tijde van het uitbreken van de oorlog op bui tenlandse reis bevond. Hij vestigde zich toen in San Francisco en heeft zich daar gedurende bijna de gehele periode van de bezetting zeer verdienstelijk gemaakt voor de Nederlandse zaak in de functie van di recteur van de Nederlandse Voorlichtings dienst voor het westen van de Verenigde Staten, welke functie hij als honorair ambtenaar vervulde. Bij de bevrijding kwam hij naar ons land terug als officier van het Militair Gezag, speciaal belast met werkzaamheden in verband met de zuive ring van de bioscoopwereld. Daarna wijdde hij zich de laatste jaren sedert 1952 als gedelegeerd commissaris nog een zeer grote werkzaamheid heeft uitgeoefend. Van bijzondere betekenis is het aandeel, hetwelk de heer Ochse heeft gehad in de vestiging van een nationale filmjournaal- produktie als stichter van het Polygoon journaal, dat later werd gecombineerd met het journaal van de N.V. Filmfabriek Pro- filti. Het Nederlandse journaal van Poly goon/Prof ilty heeft zijn grote nationale en internationale reputatie in belangrijke mate aan de heer Ochse te danken, die er tevens aan heeft medegewerkt, dat een belangrijk journaal zijn intrede deed in de Nederlandse bioscopen. Voorts heeft de heer Ochse onder meer een voornaam aandeel gehad in de pro- duktie van de vooroorlogse film over de toch van de Nederlandse onderzeeër de K XVIII en van de na-oorlogse film „De dijk is dicht". Ook hij is ten nauwste be trokken geweest bij de voorbereiding en ontwikkeling van de plannen tot vestiging van een groot filmlaboratoriumcomplex in Hilversum, hetwelk inmiddels onder de naam Cinecentrum met zijn werkzaam heden is gestart. Van deze nieuwe belang rijke onderneming was de heer Ochse com missaris. De heer Ochse is als erkenning voor zijn eerdiensten benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op organisatorisch gebied heeft de heer Ochse eveneens een belangrijke rol ver vuld. Sedert 1926 heeft hij tal van functies in de Nederlandsche Bioscoop-Bond be kleed. Hij was vice-voorzitter en lid van het hoofdbestuur, voorzitter, vice-voorzit- ter en lid van het bestuur der Bedrijfs afdeling Filmverhuurders, lid van de Raad van Beroep en lid van de Commissie van Geschillen. Als bewijs van erkentelijkheid voor de uitzonderlijke diensten, de Bond gedurende een reeks van jaren bewezen, werd hij in de buitengewone ledenverga dering, die in verband met het veertig jarig jubileum van de Bond werd gehou den op 1 oktober van dit jaar, tot erelid benoemd. De crematie is bepaald op woensdag 17 december na aankomst van trein 14.05 uur te Driehuis-Westerveld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3