IATEUR PROF. BEEL INFORMATEUR P.v.d.A.-fractie liep weg uit de Tweede Kamer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Kamervergadering niet doorgegaan KViao stelt zich niet herkiesbaar Kerstgaven voor de „Stille Armen" NOG ACHT DAGEN! O.E.E.S.-ministerraad bereikte geen overeenstemming over Euromarkt vroegde ijn lijk Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen waarschijnlijk Kamermeerderheid wilde beslissen over belastingvoorstellen buiten minister Hofstra om Russische piloot redt Belgische poolvorsers Rumoerige entree van Rountree in Bagdad Politieke tegenstelling verscherpt van een wisse dood in het Kristalgebergte &ee MORRIS '(jeforei/ocfêistj/ Nu en dan regen Na een verzoek van informateur Beel Zonder voorbeeld Het woord is aan 12.023,68 73e JAARGANG No 136 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 DINSDAG 16 DECEMBER 1958 Haarlems Dagblad J. M. Beel verzocht ;ekregen, na ingesteld orte termijn tot een jens politieke kringen iet de uitvoering van :n of de vorming van is. In Soestdijk heeft uitgebracht \an zijn ür is wel een meerder- aar deze meerderheid ormen. Teneinde het 1 olcii/-»rr or>r\ Maandagmiddag is de eerste koelauto met 900.000 doses R.I.T.-vaccin tegen kinderverlamming, dat Nederland in België heeft besteld, bij Nispen de grens gepasseerd. Deze eerste zending, die deel uitmaakt van een reeks van ongeveer drieëneenhalf miljoen doses, bestemd voor het rijksinentingsprogramma 1959, is voldoende voor de zogenaamde „derde prik" aan alle Nederlandse kinderen, die reeds de eerste en de tweede injectie hebben gehad. Het trayisport van de grens naar het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven werd geëscorteerd door rijkspolitie en wegenwacht. In Bilthoven zal het vaccin, zoals gebruikelijk, gekeurd worden, waarna het over de verschillende depots in het land zal worden verspreid. Het Belgische vaccin, is ingevolge het Beneluxakkoord vrij van invoerrechten. De Koningin heeft aan de minister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden. Prof. Beel heeft de opdracht gekregen, na ingesteld onderzoek te rapporteren over mogelijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinetscrisis te geraken. Volgens politieke kringen in Den Haag was prof. Beel reeds enkele dagen bezig met de uitvoering van een geheime opdracht van de Koningin, om te onderzoeken of de vorming van een nieuw kabinet in de huidige verhoudingen mogelijk is. In Soestdijk heeft prof. Beel gisteravond de Koningin voorlopig verslag uitgebracht \an zijn bevindingen. Aangenomen wordt dat deze negatief waren. Er is wel een meerder heid in de Tweede Kamer die tegenover de P.v.d.A. staat, maar deze meerderheid is niet bereid voor anderhalf jaar een nieuw kabinet te vormen. Teneinde het geheime karakter van de opdracht op te heffen, heeft prof. Beel alsnog een officiële informatie-opdracht gekregen. (Van onze parlementaire redacteur) (Van onze Kamerver slag gever) De gang van zaken gisteren in de Tweede Kamer is zonder voorbeeld in de parlementaire geschiedenis. Het voorstel om een wetsontwerp aan te nemen buiten aanwezigheid van een minister heeft op velen een ondemocratische indruk gemaakt. Het herinnerde aan Franse toestanden, waarin de Kamer haar wil doordrukt en niet de regering regeert. De Kamermeerderheid (zonder P.v.d.A. eii de communisten) wilde niet instemmen met minister Hofstra om alleen de ver hogingen van de omzetbelasting en het invoerrecht op benzine te verlengen, waardoor ook de minder draagkrachtigen worden getroften. De P.v.d.A. zou dan kunnen betogen, dat de Kamermeerderheid niet de verhoging van de vennoot schapsbelasting en de vermogensbelasting wilde verlengen. Daarom wilde de Kamermeerderheid zonder discussie haar zin doordrijven, dat alle tijdelijke belastingverhogingen worden verlengd. Men nam het minister Hofstra kwalijk dat hij daaraan niet wilde meewerken. Het „doordrukken" tegen de wens van het kabinet in maakte echter een ondemocratische indruk. De leden van de P.v.d.A.-fractie verlieten allen demonstratief de vergadering. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Minister Struijcken, vice-president in het demissionaire kabinet, was gistermiddag reeds in paleis Soestdijk door de Koningin ontvangen, naar men aanneemt cm van hem te vernemen dat de niet-socialistische ministers bereid zijn aan te blijven onder leiding van mr. Struijcken als minister president, die dan de voordracht zou indie nen tot ontbinding van de Kamer en ver vroegde verkiezingen. Hij zou die voor dracht in de Tweede Kamer moeten ver- Prof. Dr. L.J.M. Beel dedigen. Dat zou een levendig politiek debat worden. Indien na de definitieve in lichtingen van prof. Beel, dat thans geen nieuw kabinet is te vormen, volgende week op 23 december het besluit tot Kameront binding zou worden afgekondigd, zou op 27 januari de kandidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer kunnen plaatsheb ben, waarna op woensdag 11 maart de ver kiezingen zouden kunnen worden gehou den. De Kamer zou dan in tien dagen de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden kunnen onderzoeken en op dinsdag 22 maart zou de Tweede Kamer in nieuwe LONDEN (UPI) Vier Belgische pool vorsers, die sedert donderdag in Antarcti ca zoek waren, zijn in de afgelopen nacht door een Russische piloot naar hun basis teruggebracht. Zij werden op de Belgische basis „Koning Boudewijn" afgeleverd door de Russische piloot Victor Perov, die hen in het Kristalijsgebergte ontdekt had op 200 kilometer van de Belgische basis. De vier Belgen waren expeditieleider Gaston de Gerlach, prins Antoine de Ligne, Jacques Loodys en Charles Huishagen. Hun vliegtuig maakte een noodlanding in een van 's werelds meest onherbergzame streken. De Russische poolvorsers boden onmiddellijk hulp aan toen de Belgen jongstleden donderdag als vermist wer den gemeld. De redding kwam keurig op tijd. De noodvoorraden voedsel van de Bel gen waren toereikend tot 22 december. De Belgen hadden zichzelf al op rantsoen ge steld. Dat was zondag. Het toestel lag gekanteld en was beschadigd. Toen Perov een ski landing uitvoerde met zijn vliegtuig, ont dekte hij dat de Belgen verdwenen waren. Hij vond echter een brief, waarin verteld werd dat zij poogden een voorraadbasis te bereiken, op 130 kilometer afstand. „Het gebied tussen deze plek en de voor raadbasis zit vol scheuren. We gaan door met zoeken," vertelde Perov per radio. Hij had de hoop de Belgen in leven te vin den al bijna opgegeven, toen hij gisteren een kleine tent ontdekte in de sneeuw. Hij vloog laag over en vier mannen zwaaiden wild met hun armen. Het waren de Bel gen. Perov pikte hen op en zette hen drie uur later op hun basis af. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTYCOATS 45.— Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UTB TWAALF PAGINA'S samenstelling voor het eerst bijeen kunnen komen. Met verder uitstel van het besluit tot Kamerontbinding schuiven de data telkens een week op. Het ziet er wel naar uit dat de kabinetscrisis uitloopt op ver vroegde verkiezingen. De Tweede Kamer zou vanmiddag om een uur haar vergadering beginnen. Om vyf voor half twee was de vergadering echter nog niet geopend, daar de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst, in bespreking was met de informateur prof. dr. L. J. M. Beel. Na deze bespreking las de voorzitter een brief voor van prof. Beel. Deze brief luidde: „In verband met de opdracht die ik heb gekregen van de Koningin, zou ik het bij zonder waarderen indien tijdens mijn on derzoek naar de mogelijkheden voor de vorming van een kabinet geen beraadsla gingen worden gehouden en geen beslui ten worden genomen in deze Tweede Ka mer, die het onderzoek ongunstig zouden beïnvloeden". Het is de bedoeling van Prof. Beel deze week rapport aan de Koningin uit te brengen. De voorzitter stelde hierna voor de be- lastingontwerpen op maandag 22 december te behandelen. CAIRO, (Reuter) Het onder toezicht van de regering staande Egyptische pers bureau „Mena" meldde maandag, dat de Amerikaanse onderminister voor buiten landse zaken William Rountree, die thans een x*eis door het Nabij Oosten maakt, op het vliegveld van Bagdad, bij aankomst uit Cairo, door de politie tegen een vijan dige menigte moest worden beschermd. Volgens „Mena" was er een grote me nigte op de been, die met pamfletten zwaaide en riep: „Ga naar huis, Roun tree!" en „Wij willen niet, dat u ons land met samenzweringen bevuilt". Onder po litiebewaking vertrok Rountree vervol gens naar de Amerikaanse ambassade. PEKING, (AFP) Mao Tse-Toeng stelt zich niet herkiesbaar als president. Dit heeft de minister van Buitenlandse Za ken, Tsjen Yi, dinsdag aan het corps di plomatique meegedeeld, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen. (Reuter) Zijn ambtstermijn loopt dit jaar af. Het partijbestuur zou Mao's be sluit vorige week woensdag hebben goed gekeurd. Mao blijft voorzitter van de partij en zal zich geheel wijden aan de leiding van de partij- en staatspolitiek. Nadat een meerderheid in de Tweede Kamer besloten had een beslissing te nemen over de belastingvoorstellen buiten aanwezigheid van minister Hofstra verlieten de leden van de P.v.d.A.-fractie de vergadering. De redenering van minister Hofstra en de andere leden van het kabinet was, dat spoedig besluiten moeten worden genomen over de verlengingavan de verhoogde om zetbelasting en de benzinebelasting, omdat deze verhogingen anders 1 januari zullen vervallen en de schatkist dan inkomsten ontbeert. Besluiten over de vennootschaps belasting en de vermogensbelasting kunnen altijd nog na 1 januari worden genomen met terugwerkende kracht. Het geheel van deze tijdelijke belasting verhogingen maakt echter deel uit van de bestedingsbeperking en deze samenhang wilde de Kamermeerderheid op voorstel van de voorzitter niet verbreken. Met 71 tegen 44 stemmen werd het voorstel aan genomen om over alle belastingontwerpen te beslissen, ook al wilde minister Hofstra dan niet in de Kamer aanwezig zijn, zoals hij in een brief aan de voorzitter had meegedeeld. De Kamermeerderheid was van mening dat de belastingvoorstellen in overleg met de minister reeds waren behandeld en dat bij de beslissing de aanwezigheid van de minister niet vereist was. Een dergelijke gebeurtenis is zonder voorbeeld in de par lementaire geschiedenis. Misschien heeft men er niet aan gedacht, dat de moeilijkheid zou ontstaan bij aan neming van de belastingontwerpen, dat minister Hofstra de hem opgedrongen be sluiten niet zou willen ondertekenen. Die moeilijkheid zou kunnen worden opgehe ven doordat de Koningin minister Hofstra het door hem gevraagd ontslag met spoed verleent, zodat een andere minister zijn handtekening onder de besluiten zou kun nen zetten om de verantwoordelijkheid te dragen. Het besluit van de Kamermeerder heid oefende dus een zekere druk uit op beslissingen van de Koningin. Gistermiddag kon de Kamermeerderheid echter nog geen rechtsgeldig besluit ne men omdat door het verdwijnen van de socialistische leden en de communisten (op één na) niet meer de helft van de leden plus één. dus 76, aanwezig was. De heer Gortzak (communist) vroeg over het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting en de vermogensbelasting hoofdelijke stemming, waarna hij de ver gadering verliet. Bij de stemming (70 voor. 3 tegen) bleken slechts 73 leden aanwezig te zijn, zodat geen rechtsgeldig besluit kon worden genomen. Volgens het reglement van Orde moet dan in de volgende vergadering opnieuw worden gestemd. Deze vergadering is uit geschreven voor hedenmiddag. Teruggeroepen De niet-socialistische Kamerleden, van wie velen in Straatsburg vertoeven voor vergaderingen waarin zij als Nederlandse afgevaardigden aanwezig moeten zijn, werden direct opgeroepen naar Den Haag te komen. De socialisten bezetten in de Kamer van 150 leden 50 zetels. De com munistische groepen bezetten 7 zetels. Zonder de socialisten en de communisten kunnen de andere partijen, als alle leden opkomen, dus 93 stemmen uitbrengen, een meerderheid die ruim voldoende is voor rechtsgeldige besluiten. Buiten de kring van de P.v.d.A. vonden velen de houding van de Kamer-meerder heid tegenover minister Hofstra „niet ele gant", omdat de minister toch in weerwil van bezwaren de meest dringende be lastingontwerpen nog had willen behan delen met de Kamer. Men had echter ook begrip voor de verkeerde indruk die daar door zou kunnen zijn gewekt. In de kring van de P.v.d.A. noemde men de gang van zaken een schandaal. Als de Kamermeerderheid verkiezingspropaganda had gevreesd over het feit, dat de ver hoging van de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting niet is verlengd, zou die propaganda nog vóór de verkiezin gen de P.v.d.A uit handen kunnen zijn ge nomen door over enkele weken die be lastingontwerpen aan te nemen, zo zei men. De gang van zaken toont in ieder geval duidelijk aan dat de breuk tussen de P.v.d.A. en de andere partijen volledig is. Daaruit willen sommigen concluderen dat de Kamermeerderheid vervroegde verkie zingen heeft geforceerd. Anderen rede neren, dat verkiezingen nu juist helemaal niet nodig zijn omdat zich duidelijk een nieuwe Kamermeerderheid heeft afge tekend en dat eerst moet worden onder zocht of deze bereid en in staat is aan een kabinet zonder socialisten steun te ver lenen. Het is een interessante kwestie voor staatsrechtgeleerden uit te maken wat er behoort te gebeuren. Staatsrecht ontstaat echter ook door feiten zoals gisteren in de Tweede Kamer. Het is nog nooit gebeurd dat de Kamer over een wetsontwerp wilde beslissen buiten aanwezigheid van een mi nister. Als besloten wordt tot Kameront binding en vervroegde verkiezingen omdat een meerderheid van de adviezen aan de Koningin in die richting wijst, zulks om geen tijd te verliezen met formatiepogin gen, dan wordt zo'n feit ook staatsrecht. Maar door de gang van zaken gisteren in de Tweede Kamer, eventueel gevolgd door een besluit tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen, zou in het Ka merdebat met de dan optredende minister president, die voor de voordracht tot Ka merontbinding verantwoordelijk is, even als in 1933 in een dergelijk geval, allicht weer het woord dictatuur vallen. De binnenlandse politiek is, zoals veer tien dagen geleden in de Eerste Kamer prof. Anema (A.R.) en dr. Drees (P.v.d.A.) reeds opmerkten, in een onverkwikkelijk stadium getreden. De tegenstellingen zijn op de spits gedreven. De oplossing wordt meer en meer verwacht van vervroegde verkiezingen. Het was te verwachten dat de Koningin zich eerst wil laten inlichten of beslist geen andere uitweg mogelijk is. Zij heeft daarvoor opdracht gegeven aan een gezaghebbende informateur, prof. dr. L. J. M. Beel, oud-vice-minister-president, die altijd goed heeft kunnen samenwerken met dr. Drees. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is een week van uitzonderlijk druk internationaal diplomatiek verkeer in Parqs ingezet onder weinig bemoedigende omstandigheden. De eerste dag van nieuwe onderhandelingen over de oude kwestie der Vrijhandelszone en de Euromarkt ein digde in een dramatisch duel tussen Frankrijk en Engeland. Geen stap verder is men gekomen en het enige schriele lichtpuntje is, dat de ministers van de Europtje Organisatie voor Economische Samenwerking op Nederlands initiatief er toch nog in hebben toegestemd op 15 ja nuari opnieuw te vergaderen, terwijl Engeland beloofde op 1 januari bij de start van de Euromarkt nog geen vergeldings maatregelen in het bijzonder tegen Frank rijk te zullen nemen. Maar de Engelse represailles van een torpedering van de Europese Betalingsunie en de formele tarievenoorlog tegen het continent hangen niettemin nu dreigend m de Tucht. Minister Sir David Eccles, een notoire tegenstander van de Europese een heid, die de plaats van de voorzichtige Maudling had ingenomen, heeft overduide- 303e JAARGANG No 2bV St. Augustinus: De mens kan van zijn ondeugden een ladder naar de hemel bouwen. 16 december 1958 14de verantwoording Op 11 december j.l. werd door ons ver antwoord de gave van Mevr. C. H. K. 10.dit moest zijn Mevr. v. H. Propharma-Pharmaver N.V. f 100,K. G. B. 50,—; B. A. H. S. 25,—; Ho 25,—; B. v. V. 25,—; Mej. dr. F. C- v. H. 25,—; N. N. 25,—; Mr. E. J. W. T. 25,—; W. H. R. ƒ10,—; Mevr. A. v- M. /TO,—; G. T. 10,—; Mr. W. J. W. 10,—; J.A.S. 10,—; E. v. P. 10,—; Mej. F- M. B. 10,—; N. N. 10.—; Mevr. H. C.-A. 10,—; Mej. C. L. 10,—; G. K. Z- 10,—; J. P. S. 5,—; W. M. v. S. 5,—; G. W. K. f 5,—; Mevr. M. J. v- L. 5,—; J. H. v. V.- M. 5,—; E. R. 5,—; N. S.-B. 5,—; Mevr. K. 5.—; J. M. K.-B. f 5,—; O. E. M. 5,—; D. F. B. 5,—; I. A. O.-v. d. V. 5,—; W. L. f 3.—; Dames B. C. K. 3,—; C. C. BI. P. 2,50; F. N. 2,50 L. A. P. O. 2,50; Mej. W. J. B. 2,50; J. T.-W. 2,50; N. B. R. 2,50; H. P. E. f 2,50; V. 2,50; de V. 2,50: S. D. 2.50; Mevr. H. C. W. ƒ2.50; v. O. 2,50; A- G. S. 2,50; A. H. V. 2,50; H. G. 2,50; H. E. 2,50; Fam. C. M. A. A. L.-D. 2,25; Biosc. 2,M. A. E. 2.—; H. v. E. 1,50. G. J. M. O. ƒ2.50; J. M. f5.—; Dames O. en W. f 2.50; Dames S. ƒ2.—; N.V. J. Th. K. ƒ100.—; Fam. T. P. ƒ10.—; J. S. S. 8.50; G. v. d. V. 5.—; Pop 5.—; T. H. H. 2.50; J. J. H. 2.50; G. F. 2.50; V. B. 2.50; Piet 5.—; Wed. C. B. 5.—; Waar veel licht is10.N. van V. 5. A. B. f 5.A. K. 2.50; Dames B. en de B 10.—N.N. 2.50; Kegelclub H.V.K. 8.—; E. D. M. 3.50; Fa. de L. en S. f 10.—; Weca 25.—; T. S. 5.—; P. F. M.- H. 2.50; H. J. J. 10.—; Mevr. v. R. 2.50; J. B. 5.—; H. S. 10.—; M. A. 2.50; Da mes B. 5.—; H. v. d. B. 15.—; H. v. d. B. 5.—; K. R. K. 10.—; R. B. 2.50; Fam. Sch. 7.50; Scrabble pot f 10.J. P. de G. 10.—; E. L. 2.50; G. v. L. 5.—; Joke Marianne f 2.50; G. de J. f 5.Henny I f 2.50; I. E. S. 1.—; N.N. 2.50; V. P. 10.—; V. R. R. 2.50; H. J. M. 2.50; Z. 2.—; C. d. B. 5.—. Dagtotaal 911.25. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overgeschre ven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aanduiding de verantwoording moet plaatshebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Advertentie lijk op Engelse tegenmaatregelen gezin speeld, waarop zijn Franse collega Couve de Murville te kennen gaf niet verder met het mes op de keel te willen onderhande len. De b-euk was toen in feite uitgespro ken en niemand ziet hoe de stukken nog gelijmd zullen kunnen worden. Het punt waarop de conferentie knelde betreft een bepaling in het verdrag van Rome voor de Euromarkt, waarbij de Zes zich bereid verklaren de invoer van auto's en andere artikelen, die tot dusver geheel of bijna helemaal verboden was, toe te staan ter hoogte van drie percent der na tionale produktie. Engeland zag in deze maatregel een uiting van discriminatie ten nadele van de elf overige O.E.E.S.-landen. 's Morgens was een Benelux-voorstel om de hele O.E.E.S. van deze bescheiden libe ralisatie te laten profiteren door de zes overgenomen, maar 's middags weigerde Engeland voor de eigen produktie een overeenkomstige maatregel te nemen of in het vooruitzicht te stellen. Minister Eccles richtte zware verwijten aan Frankrijk, dat „zijn O.E.E.S.-verplichtingen niet nakomt, maar zich wel onderwerpt aan de veel zwaardere eisen van de Euromarkt".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1