d&ee MORRIS 'êeforef/ot/ét/s// Wapenstilstand in de Kamer Achter eensgezind NAVO-front is het Westen scherp verdeeld Caïro vreest, dat Irak aan de communisten ten prooi valt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O.'ft&antunïa HET WEER De Gaulle lucht zijn hart tegenover minister Dulles Kerstgaven voor de „Stille Armen" Informateur doet verzoeningspoging, die echter niet veel kans maakt Stomidepressies afgewezen Club van werkende bejaarde artiesten DUIZEND GEZINNEN VERWACHTEN HULP Rustig weer Gapende scheuren Felle reactie Het woord is aan Hamid II geen adjudant van Koningin meer 12.858,65 73e JAARGANG No 137 WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 290 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I ITm li I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. BhbbJ I éT\ CÜ® I 1 I ÉTw Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I M M I I III 1 Jj ÏJII J II Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 a&8 sÊm aéa Ja Ja «Élss^ X ^^Ka fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnLuniD nnAnuLiYiDunD ouuuain i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overge schreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben. (Volle naam, initialen, pseudo niem enz.). Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 WINTERSPORTKLEDING De informateur, prof. Beel, probeert nog de partijen in het politieke conflict te verzoenen. Hij verlaat hier het gebouw van de Tweede Kamer, na geconfereerd te hebben met de voor. zitters van de Kamerfracties. De Nederlandse, minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is gistermorgen de eer te beurt gevallen in Parijs de halfjaarlijkse zitting der vijftien Atlantische landen te openen met een rede, waarin voldoening over geboekte resultaten en verontrusting over tekorten van de organisatie werden uitgesproken. Over Berlijn merkte mr. Luns op, dat aanvaarding van het Russische voorstel onder dreigement, voor het Westen een daad van abdicatie zou vormen. Daarna droeg minister Luns de voorzittershamer over aan de secretaris-generaal Paul Henri Spaak, die in zijn jaarrapport iets dieper op de debet- en credit-poslen van de jaarbalans der Noordatlantische Verdragsorganisatie inging. Het beginsel van de wederzijdse beraadslagingen onder de vijftien NAVO-landen wordt, zo con stateerde Spaak, steeds doelbewuster en veelzijdiger en vruchtbaarder toegepast. Om de procedure te vergemakkelijken stelde de secretaris-generaal voor dat in het vervolg over bepaalde problemen, die niet alle vijftien landen raken, in kleinere groepen door deskundigen of plaatsvervangers der ministers onder handeld zou worden. De rest van de dag werd door de minis ters van Buitenlandse Zaken en hun staven gewüd aan een diepgaand onderzoek naar de oorzaken en eventuele consequenties van de huidige crisis rond Berlijn. De zitting werd na afloop door minister Luns de allerbeste ervaring genoemd, die hij ooit in het NAVO-verband had bijgewoond, en van de eensgezindheid, waarmee de vijftien (Van onze Kamerverslaggever De vergadering van de Tweede Kamer, waarin gisteren opnieuw zou worden gestemd over de belastingontwerpen, heeft een verrassende wending genomen doordat kort voor het begin prof. Beel in het gebouw van de Tweede Kamer verscheen om de Kamervoorzitter en de voorzitters van de fracties te verzoeken geen discussies meer te houden die een ongunstige invloed zouden kunnen nebben op zijn poging het gehele kabinet nog voor anderhalf jaar in stand te houden op basis van een compromis over de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Tijdens die poging zou er een wapenstilstand moeten zijn om de poging tot verzoening een werkelijke kans te geven. De Kamer is met het verzoek van prof. Beel na een kleine strubbeling, die nog niet getuigde van toenadering, akkoord gegaan en als hij waarschijnlijk donderdag advies uitbrengt aan de Koningin, kan hij dus zeggen dat zijn poging een reële kans heeft gehad. Hij heeft gisteren met minister-president dr. Drees en de vice- premier mr. Struijcken gesproken. Van daag confereert hij met de fractievoor zitters. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 alles voor het kantoor (Van onze weerkundige medewerker) Vele bezitters van een huisbarometer zal het zijn opgevallen dat de barometer de laatste tijd bijzonder laag staat (735 tot 740 mm.) terwijl het weer wel regenachtig is maar overigens rustig. Van storm is geen sprake. Inderdaad komt het in de eerste plaats zelden voor dat de barometer zoveel dagen achtereen een zo lage stand heeft en in de tweede plaats komt er in bijna alle gevallen bij een dergelijke baro meterstand harde tot stormachtige wind voor. Er zijn echter geen hogedrukgebie- den in de buurt en het betreft hier een zeer omvangrijk lagedrukgebied met boven West-Europa betrekkelijk kleine lucht- drukverschillen. Daardoor blijft het weer, al staat de barometer nog zo laag, toch rustig. De kernen van de diepe depressies komen bij Zuid-Engeland tot staan en doordat ten oosten van de Azoren de lucht druk wel hoog is woeden boven de Golf van Biscaje al vele dagen zeer zware stor men. In geen jaren zijn in dat gebied de stor men zo langdurig en hevig geweest. Ver schillende schepen meldden golfhoogten van 13 tot 15 meter. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovin cies enkele verspreid voorko mende buien en in de nacht plaatselijk vorming van mist. Overwegend zwakke wind tus sen west en zuid. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De mogelijkheid van succes wordt alge meen nihil geacht, omdat de golven reeds te hoog zijn gerezen. Maar voordat een be sluit tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen kan worden genomen, moest de poging van prof. Beel in ieder geval worden ondernomen, opdat in het dossier over de kabinetscrisis 1958 wordt vastge legd dat een andere uitweg niet mogelijk bleek. De Kamer heeft tevens besloten te doen alsof er dinsdag niet is gestemd over een belastingontwerp, dat met 70 tegen 3 stem men werd aangenomen, welk besluit echter niet rechtsgeldig was omdat niet voldoende leden aanwezig waren. Voorzitter Kortenhorst had bovendien door een misverstand laten stemmen over het wetsontwerp tot verlenging van de vrijstelling van de omzetbelasting op si garen, terwijl de leden meenden dat de verlenging van de tijdelijke belastingver hoging op de vennootschappen en de ver mogensbelasting aan de orde was, zodat de heren Welter en Duijnstee van de K.V.P. tegen stemden. Omdat er sprake is geweest van een misverstand, wordt geacht dat de stemming niet is gehouden, zodat alle staatsrechtelijke moeilijkheden ook zijn verdwenen. Daar heeft prof. Beel ook prijs op gesteld, omdat de gang van zaken dins dag in de Tweede Kamer heel ongewoon is geweest en de niet-socialistische minis ters zich tegenover hun collega's daarmee waarschijnlijk niet hebben willen ver eenzelvigen. Maandag 22 december zal de Tweede Kamer weer bijeenkomen voor de verdere afdoening van de belastingontwerpen alsof er niets is gebeurd, in de verwachting dat dan inmiddels de socialistische ministers hun ontslag hebben gekregen en de over gebleven negen andere ministers zich als rompkabinet bereid hebben verklaard de zaken verder te behartigen tot aan de ver vroegde verkiezingen. Indien op 22 decem ber de belastingontwerpen in de Tweede Kamer zijn aangenomen, wordt het nog even moeilijk voor de Eerste Kamer deze wetsontwerpen vóór 1 januari afgehandeld te hebben. Voorzitter mr. Jonkman deelde gisteren in de Eerste Kamer mee volgende week dinsdag te zullen bepalen wanneer de belastingontwerpen in de Eerste Kamer aan de orde zullen komen, vermoedelijk op dinsdag 30 december. Minister Hofstra verscheen gistermiddag weer in de Tweede Kamer om aanwezig te zijn bij de spoedeisende behandeling van het wetsontwerp betreffende de finan ciële verhouding tussen het rijk en de ge meenten voor 1959. Het wetsontwerp werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er volgde hierna een rustig debat, waaraan deelnamen de heren Bakker (C.P.N.), Gortzak (comm.), Lucas (K.V.P.), Peschar (P.v.d.A.) en Van Leeuwen (V.V.D.) over het voorstel, de heffing van invoerrechten op wijn in Beneluxverband weer te vervangen door een accijns op wijn. Dit houdt verband met de verlaging per 1 januari van de invoer rechten in het kader van de E.E.G. Minister Hofstra zette uiteen, dat voors hands de lasten op wijn vrijwel niet hoger worden. De accijns blijft gelijk. Inge voerde wijn uit de E.E.G.-landen zal ge leidelijk in prijs dalen door de verlaging van de invoerrechten, maar die uit andere landen zal in prijs stijgen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. landen het Russische ultimatum van zes maanden beantwoord hebben, geeft ook het communiqué een duidelijke uitdruk king. Het standpunt van de grote weste lijke drie en West-Duitsland, zoals dat zondag in Parijs werd bepaald, is door de overige elf Atlantische landen overgeno men. Iedere eenzijdige wijziging door de Russen van het huidige statuut \an Ber lijn, zal door de NAVO worden beschouwd als een daad, waardoor de vrede in gevaar kan worden gebracht. Het Westen blijft krachtig op zjjn rechten staan, maar wijst onderhandelingen over Berlijn in het grotere verband der hereniging van Duits land niet van de hand. De vijftien landen lijken dus iets positie ver dan de grote drie plus West-Duitsland te zijn. De grote moeilijkheid zal zijn, die voorlopig nog vage tegenvoorstellen in de antwoorden aan Moskou te formuleren. De antwoorden op de brieven van Kroesjtsjev van 27 november zouden, zo wordt in Parijs verwacht, nog voor het einde van het jaar verzonden worden. Formeel kan dus van een verheugens- waardige eendracht worden gesproken, doch het is beter zich niet op een fagade blind te staren. Tegenover het Kremlin heeft de NAVO zich eensgezind getoond, maar achter die demonstratie gaan gapende scheuren in de westelijke gemeenschap schuil. Van de kloof die zich op economisch gebied tussen Groot- en Klein-Europa of tussen Groot-Brittannië en Frankrijk maandag in Parijs heeft geopenbaard, heb ben we al melding gemaakt, maar ook de Verenigde Staten en Frankrijk zijn door ernstige geschillen verdeeld. Gisteren sij pelden in Parijs meer bijzonderheden door over het bezoek, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles maandag aan premier De Gaulle heeft gebracht. Men weet nu dat in net Hotel Matignon het stormachtig moet zijn toe gegaan. Gedurende anderhalf uur heeft de Franse generaal-premier zijn gal uitge spuwd over de vernederingen en beledi gingen. die hij, uit naam van zijn land, de Verenigde Staten ten laste legde. In een lang requisitoir werden alle grieven opge somd van de stilzwijgende steun, die Washington de Algerijnse rebellen zou ver lenen, via de Amerikaanse sabotage van de Franse voorstellen inzake een Atlantisch driemanschap, tot de neutraliteit waarmee de Amerikanen het Arabische cffensief tegen Frankrijk in de UNO zouden hebben aangemoedigd. De fiere en steile Franse generaal uit de oorlogstijd, die zich door een werkelijk, of vermeend, gebrek aan solidariteit der bondgenoten in zijn intiemste patriottische sentimenten voelde gekwetst, stond ten voeten uit tegenover de Amerikaanse mi nister, die, nog verzwakt na zijn operatie, deze bijna persoonlijke aanval nauwelijks wist te pareren. Maar uit de weinige woor den, die Dulles op de aantijgingen van De Gaulle wist te vinden, was toch wel op te maken, dat het Franse verlangen nu al weer een eerste, of althans een derde, viool in het concert der westelijke volken te spelen, voor het ogenblik nog niet helemaal rijp lijkt, voor verwezenlijking. Men moet vrezen, dat gezien de golf van nationalisme die door Frankrijk slaat, en ook gezien de bijzondere natuur van generaal De Gaulle, dat de reactie op de tegenstelling met Groot-Brittannië en het geschil met de Verenigde Staten van Franse zijde fel zal blijven en de eendracht nog verder dreigt te ondermijnen. En met dat vooruitzicht voor ogen is het daarom moeilijk over het eensgezinde communiqué van de NAVO over Berlijn een blijdschap zonder bijge dachte op te brengen. (Men zie voorts pagina 2 over de confe rentie van De Gaulle met Erhard.) (Reuter) In conferentiekringen is ver nomen, dat Canada er veel toe heeft bij gedragen, dat de Noordatlantische raad zich bereid heeft verklaard met de Russische regering over Duitsland te spreken. MOSKOU (AFP) Het officiële Russi sche persbureau Tass heeft verklaard, dat de conferentie van de NAVO geen enkel tegenvoorstel heeft gedaan, hoewel de „gevaarlijke" toestand in Berlijn „een bron van ernstige internationale spanning vormt". (UPI) De Sovjet-Unie en satellietstaten hebben thans een strijdmacht van zes mil joen man op de been, beschikken over De club van bejaarde, nog werkende artiesten, „Nog vele jaren" heeft dins dagmiddag in Den Haag haar jaarlijk se bijeenkomst gehouden. Op de foto zien we het gezelschap bijeen tijdens het openingswoord van de voorzitter, zangers Ad „hofartist" Henri Nolles. Onder hen bevinden zich: de 82-jarige muzikale clown Dan Louis, de 77-jarige acteur Henk Bood, de 76-jarige snelschilder Carel Slier, de 70-jarige acteur Johan Kohier, de jongleur Harrison en de en Mary Tömm. De 33000 ton metende supertanker „Reza Shah the great", die vrijdag aanstaande aan de National Iranian Tanker Company (Nederland) zal wor den overgedragen, heeft deze week een geslaagde proefvaart op de Noordzee gemaakt. Dit eerste schip van de Per zische koopvaardijvloot is ook als eerste gebouwd op Verolme's werf op het eiland Rozenburg. (Van onze correspondent in Parijs) .ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen 17 december 1958 CAIRO (UPI) In diplomatieke krin gen in Cairo werd het dinsdag waarschijn lijk geacht, dat de communisten binnen enkele weken in Irak de macht in handen nemen, tenzij de huidige pro-communisti sche ontwikkeling gestuit wordt. Ook in regeringskringen der Verenigde Arabi sche Republiek maakt men zich bezorgd over de communistische infiltratie in de rijen van het regime van brigadier Ab- doel Kerim Kassem. Hoewel men Kassem zelf geen commu nistische tendensen kan aanwrijven, me nen diplomatieke waarnemers in Cairo toch, dat hij meer en meer door commu nisten omringd wordt. De belangrijkste man in Kassems omgeving, kapitein Was- fi Tahir, die, naar het heet, Noeri es Said op 14 juli tijdens de opstand of staatsgreep doodschoot, is volgens diplomatieke Ara bische kringen een communist. Ibrahim Kubba, minister van economische zaken, helt sterk naar die zijde en volgens onze zegslieden is dit ministerie steeds meer communistisch doortrokken. Ook het mi nisterie van propaganda, zo werd ons ver zekerd, het bureau van de censor en het hooggerechtshof worden door communis ten beheerst. Het „complot van de vijfde december" in Bagdad zou de communis ten in de gelegenheid gesteld hebben, ook over het politieapparaat hun gezag te ves tigen. De sleutel tot de macht in Irak houdt nog altijd het leger, en het combattante ge deelte daarvan staat nog altijd onder het gezag van niet-communistische Arabi sche nationalisten Onze zegslieden ech ter betogen, dat ook hier de infiltratie is begonnen. Volgens welingelichte kringen bestaat er een soort generale staf van Iraakse, Sy rische en Jordaanse communisten, die de politiek in het Nabije Oosten coördineert. Van deze staf zou, via Bulgarije, een ver bindingslijn naar Moskou lopen. Deze staf zou het voornemen hebben, een commu nistische staat te stichten, gevormd door Irak, Jordanië en Syrië. BEIROET (UPI) Volgens een be richt in Al Sahafa, het blad van de Liba nese Baath-partij, is kolonel Abdel Salem Aref, die na de revolutie in Irak geleide lijk aan ontheven is van zijn functies als minister van Binnenlandse Zaken, vice- premier en plaatsvervangend chef van de generale staf, dezer dagen in Bagdad door een krijgsraad tei dood veroordeeld we gens een poging om het na de opstand gevestigde regiem van premier Abdoel Kerim Kassem omver te werpen. Aref en enkele medeverdachten, die eveneens ter dood zijn veroordeeld, zouden hebben ge tracht de Shoemmar-stam, die aan de Sy rische grens woont, in opstand tegen de regering te brengen. WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat de demon stratie die maandag te Bagdad tegen on derminister Rountree werd gehouden, kennelijk door communisten werd geleid. Het ministerie gaf „onverantwoordelijke en kennelijk ondermijnende elementen" de schuld van het gebeurde. De Iraakse regering had, naar het scheen alles in het werk gesteld om Rountree vol ledig te beschermen. Desalniettemin was de onderminister bij zijn aankomst te Bag dad met stenen, eieren en modder beko geld, waardoor de voorruit van zijn auto werd vernield. (Intussen verklaarde radio-Bagdad dat het bezoek van de Amerikaanse ondermi nister bedoeld was om de vriendschaps banden tussen Irak en de V.S. te verster ken). Naar in diplomatieke kringen te Wash ington verluidde hebben zich vrijdag te Basra grootscheepse, door communisten geleide relletjes voorgedaan, waarbij auto's werden omgegooid en officieren van het Iraakse leger werden afgeranseld. Pas na enkele uren waren militairen er in ge slaagd de orde te herstellen. Op eigen ver soek Bij Koninklijk Besluit van 12 december is, gelet op de zich inmiddels gewijzigd hebbende omstandigheden, met ingang van 15 december 1958, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven als ad judant in buitengewone dienst van de Koningin sultan Hamid II, zulks met dank voor de tot het tijdstip van de soevereini teitsoverdracht bewezen diensten. 15e verantwoording C. v. T. 50.—; v. T. 50.—; Mevr. E. C. E.-Z. 25.—; Mevr. M. A. H.-L. 25.—; F. R. 25.—; P. F. 25.—; Mevr. E. J. C. de V. 25.—; A. K. 25.—; R. S. 15.—; H. K. H. 10.—; J. H. f 10.—; G. v. H.-B. 10.—; J. R. 10.—; E. Th. S.-G. f 10.Immanuel 10.V. V. 10. F. H. v. R. 10.—; I. J. 10.—; L. L. 10.—; De Vries van de Honde 10.H. K. 10.—: M. W. f 10.— Ir. W. C. J. 10.—; A. M. v. H.-H. 10.—; P. B. 10.—; G. A. M. T. 10.—; A. W. J.-B. 10.—; G. R.-B. 10.—; A. G. f 5.—; Ir. V. B. f 5.—; Mevr. R. G. A. v. S.-v. R. 5.—; P. V. 5.—; G. A. R.-P. 5.—; A. F. H. 5.—; Mej. M. M. B. 5.—; J. v. d. S. 5.—; A. C. B. 5.—; Mej. C. H. 5.—; Dr. C. B. 5.—; Mevr. J. C. v. B.-V. 5.—; H. S. 4.97; G. A. V. f 4.50; R. P. S. 4.—; M. W. S. 4.—; G. H. 3.—; G. H. H. 3.—; A. S. 3.—; Mevr. M. M. L.-P. 2.50; F. O.-S. 2.50; E. S.-B. 2.50; C. S. B. 2.50; M. A. S.-V. 2.50; dames V. 2.50; A. J. de B. 2.50; S. E. J. 2.50; Mej. Dr. G. H. K. 2.50; W. v. d. B. 2.—; W. L. Jr. 1.N. N. 3.Bridgeclub Aerdenhout 5.—; J. 5.—; v. V. 2.50: Supp. Ver. Haarlem f 28'.—; J. S. 7.50; „Vier" 10.—; N. N. 0.50; S. K.J 50.—; P. V. 2.50; Jeeles 2.50; C. en W. de R. 5.—; v. L. H. f 10.—; N. N. 2.50; L. de J. N. V. 25.—; M. S. 1.—; B. B. 1.—; van G. 1.— Fam. O.-Australië 25.I. E. 10. C. M. E. 20.—; N. N. 5.—; A. B. 2.50; E. S. 7.50; D. R. 2.50; N. N. f 2.50; J. v. d. W. P. 10.—; J. C. 1.—; Br. B. 2.50; v. T. N. 5.—; J. K. 7.50; J. K. ƒ5.-. Dagtotaal f 834.97. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN 22.500 vliegtuigen en op één na de grootste vloot ter wereld, aldus een rapport van de NAVO. Ondanks verscheidene demobilisa ties is de militaire kracht van de commu nistische landen de afgelopen jaren voort durend toegenomen. Het Rode leger is drastisch gereorganiseerd en aangepast aan de oorlog met kernwapens. Vrijwel de ge hele Russische luchtmacht van twintigdui zend toestellen bestaat uit straalvliegtui gen. De Sovjet-Unie beschikt over een vloot intercontinentale bommenwerpers en raketwapens „voor operationeel gebruik". De communistische landstrijdkrachten om vatten ten minste 4,5 miljoen man. In Oost- Duitsland zijn 22 Russische divisies ge legerd, in de overige communistiscne staten van Oost-Europa en Europees Rusland zestig. Men verwacht dat de Rode vloot tegen 1960 700 onderzeeboten zal omvatten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1