De Gaulle las minister Erhard geducht de les C Panda en de oIie»boertjes Van emissie Koninklijke werd 20 tot 25 pereent in Nederland opgenomen VAN NIEL Deviezenvoorraad f 100 miljoen hoger Wereldnieuws Bewolkt en regenachtig m Jaren later. De Weekstaat Bonn is verontrust over Frans-Britse controverse over vrijhandelszone Herkapitalisatie bij de Nederlandsche Lloyd 2 OPENBARE EMISSIES IN 1958 goed horloge VAN NIEL Duits onderzoek nopens aanklacht van L. Worms N.S. bestuderen bouw van wagons voor vervoer van kernmaterialen Procédé om vensterglas te versterken Binnenkort bod van 20 pet. op aandelen Allan Stijgende omzet bij Bols; interimdividend in januari Gunstiger resultaten in 1958 bij Albert Heijn Het Europese parlement besprak de kolensituatie Goede gang van zaken in 1958 bij de Riva Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ned Credietverz. Mij, geeft banken directe export kredietgaranties Handelsver. Holland ziet toekomst niet somber in WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 HET TOTAAL VAN OPENBARE EMISSIES van obligaties en aandelen, exclusief conversie, op de Nederlandse kapitaalmarkt was in 1958 2117,8 miljoen gulden. Hier van was 245 miljoen in de overheidssector, 706,3 miljoen van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en 1166,5 miljoen in de private sector. Een bedrag van 869,6 miljoen betreft de emissie Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. Naar raming is 20 tot 25 percent van dit bedrag op de Nederlandse kapitaalmarkt opgenomen, aldus het C.B.S. De opgave is in reële bedragen volgens stortingsdatum, inclusief het deel dat vooraf ondershands op inschrijvingsvoorwaarden is geplaatst. Het algemeen totaal is aanzienlijk hoger dan in 1957 toen het beroep op de kapitaal markt slechts een bedrag uitmaakte van 918,8 miljoen, waarvan 40 miljoen in de overheidssector, 385,2 miljoen ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandsche gemeenten en 493,6 miljoen in de private sector. Aandelen vormden van het algemeen totaal een bedrag van 899,9 miljoen, ge heel in de private sector en daarvan 869,6 miljoen uit hoofde van de emissie Koninklijke Olie. In 1957 bedroeg het be roep in de vorm van aandelen slechts 65,9 miljoen, geheel in de private sector. De obligaties omvatten ook in aandelen converteerbare obligaties en wel in 1957 182 miljoen, waarvan industrie 161 mil joen en mijnbouw 21 miljoen. In 1958: diversen 0,7 miljoen. Verkoop van pand brieven over de toonbank is niet in het overzicht begrepen. Het algemeen totaal der obligaties om vatte in 1958 een bedrag van 1217,8 mil joen, waarvan in de overheidssector 245 •miljoen, ten laste van de Bank voor Neder landsche Gemeenten 706,3 miljoen en in de private sector 266.5 miljoen. Het bedrag van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten omvat ook 285,2 miljoen rentespaarbrieven. In 1957 werd aan obli gaties geëmitteerd 852,9 miljoen, waarvan in de overheidssector 40 miljoen, ten laste van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten 385,2 miljoen en in de private sector 427,7 miljoen. Hierin zit 15,6 miljoen rentespaarbrieven. Advertentie wanneer het. geringe bedrag, dat u meer be'taalde, allang in het vergeetboek is geraakt, zal het EEj juiste advies, dat u kreeg en de goede keus. die u deed, u nog steeds bij blijven. Als er sprake is van een (en dat spreekt vanzelf) benut dan het voordeel, dat 1= u biedt in kwaliteit, advies en ook in prijs. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Ü1 Telefoon 10371 Speciaalzaak sinds 1883. De schrootaffaire De openbare aanklager van de rechtbank te Dusseldorp, dr. Theis, zal op 22 decem ber aanstaande naar Den Haag komen ten einde de heer L. Worms te verhoren in verband met diens op 13 december 1957 ingediende aanklacht in de schrootaffaire tegen de Duitse onderneming „Hansa" te Dusseldorp. De officier van Justitie te 's Gravenhage mr. dr. J. C. Maris, heeft de heer Worms, naar het ANP mededeelt, hiervan in kennis gesteld en hem bericht dat het verhoor in het gebouw der Duitse ambassade zal plaats hebben. Naar het ANP verneemt is een commis sie ingesteld die het vervoer van gebruik te nucleaire splijtstoffen in studie zal ne men. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de spoorwegen, het wegvervoer, de zeehavens en het zee vervoer, alsmede deskundigen op het ge bied van de volksgezondheid. Men ver wacht, dat dit vervoer in de toekomst op grote schaal zal plaatsvinden. Het gaat hier om de expeditie van in kernreactoren gebruikte uraniumstaven naar de repro- cesseringsinrichtingen. De Nederlandse Spoorwegen bestude ren thans de mogelijkheden voor de bouw van speciale voertuigen. Deze zullen moe ten worden uitgerust met zeer dikke wan den, zodat het gewicht uiteraard zeer hoog zal worden. Dit zal vermoedelijk tot ge volg hebben, dat de voertuigen van meer- assige draaistellen moeten worden voor zien. Momenteel wordt op internationaal spoorwegniveau reeds een studie gemaakt van het materieel dat voor het vervoer van nucleaire splijtstoffen gebruikt zal worden. De Amsterdamse glasindustrie F. van Tetterode heeft een procédé ontwikkeld waarmee gewoon vensterglas ongeveer twintig keer sterker kan worden ge maakt. Met behulp van een nieuwe instal latie wordt de dunne bovenlaag van glas, waarin altijd uiterst kleine barstjes zitten die onder druk een breuk veroorzaken, langs chemische weg opgelost. In een warm zuurbad wordt onder hoge druk fluorwaterstofdamp tegen de opper vlakte van de behandelde glasplaat gespo ten, waarna de plaat in een siliconbad wordt nagespoeld om de oppervlakte voor beschadiging te vrijwaren. Het resultaat is dat bijvoorbeeld een stalen kogel van l'/s kilo van een hoogte van twee en een halve meter kan vallen op vensterglas van ruim 2 mm. dikte, zonder dat dit breekt. Op de vinding is reeds in vierendertig lan den patent aangevraagd. Men hoopt de nieuwe methode vooral toe te passen in de woningbouw en begin volgend jaar met de produktie een aanvang te maken. In 1958 is in totaal aflosbaar gesteld (volgens datum van betaalbaarstelling) een bedrag van 180,1 miljoen-uitgelote obli gaties c.q. pandbrieven. De bedragen der niet-uitgelote stukken welke aflosbaar werden gesteld, zijn niet bekend. Van dit bedrag is 150.3 miljoen in de overheids sector, 1,2 miljoen Bank voor Nederland sche Gemeenten en 28,6 miljoen in de private sector. In 1957 was het totaal ƒ171,7 miljoen, waarvan in de overheidssector 144,7 miljoen. Bank voor Nederlandsche Gemeenten 1,2 miljoen en private sector 25,7 miljoen. Converteerbaar werden ge steld uitgeloten obligaties c.q. pandbrieven in 1958 voor een totaal van 20,6 miljoen, geheel in de private sector. In 1957 was dit bedrag 17,4 miljoen. De grote ruimte van de geldmarkt blijkt duidelijk uit de cijfers van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 15 december, maar ondanks deze gcld- ruimte is nog 5.6 miljoen aan voorschot ten opgenomen. Men acht het onwaar schijnlijk dat deze door de banken zijn opgenomen, die zich immers in de gehele verrckeningsperiode bijzonder goed ge houden hebben en er thans met een saldo van 640,6 miljoen nog uitstekend voor staan. Dit bedrag is ƒ100 miljoen lager dan op de weekstaat van 8 december, maar deze vermindering doet geen enke le afbreuk aan het vereiste gemiddelde. Een andere belangrijke mutatie, even eens in de orde van grootte van 100 mil joen moet gezocht worden bij de netto de viezenreserve. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef is de deviezenvoorraad met bijna 100 miljoen gestegen en maakt nu een bedrag uit van 1416.8 miljoen. De deviezenaanwas ligt voor een belangrijk deel in de sector van de sterke valuta, want convertibele deviezen zijn met 24 miljoen toegenomen tot 890,5 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu 5298,5 miljoen, waarmee zij een nieuw hoogtepunt voor dit'jaar hebben bereikt. Er zijn in de afgelopen week, in tegen stelling tot het midden van andere maan den van het jaar, geen biljetten terugge vloeid. Dit is kenmerkend voor december, de maand waarin de grote uitgaven wor den gedaan en waarin na de Sint Nicolaas- uitgaven terstond het kerstfeest de aan dacht vraagt van het uitgevende publiek. De biljetten blijven nog in roulatie en vol gende week wordt zelfs een sterke toene ming hiervan verwacht wegens gratifica tie-uitkeringen en vervroegde salarisbeta lingen. Het saldo van de schatkist heeft een belangrijke stijging ondergaan van niet minder dan ƒ160 miljoen, hetgeen vooral te danken is aan de nieuwe plaat sing van schatkistpapier uit de tender van 10 december. Op de geldmarkt bleef dag geld op IV2 percent gehandhaafd en ver wacht men voorshands hierin geen wijzi ging. Binnen enkele dagen is de publikatie van een bericht te verwachten, waarin de Amsterdamsche Bank n.v. en de Maat schappij tot Financiering van het Natio naal Herstel n.v. aan aandeelhouders n.v- Allan en Co's Koninklijke Nederland sche Fabrieken van Meubelen en Spoor- wegmaterieel, een aanbod doen tot over neming van hun aandelen tot de koers van 20 percent. Indien de bankiers vóór 31 december 1968 hetzij als liquidatie-uitkering, hetzij als provenu bij verkoop dezer aandelen daarvoor een hogere opbrengst dan 20 per cent mochten verkrijgen, zullen zij als nog het meerdere aan de aandeelhouders, welke van het onderhavige aanbod ge bruik maken, of aan hun rechtverkrijgen den uitkeren. Het aanbod geschiedt onder het gebruikelijke voorbehoud, dat een naar het oordeel van de bankiers voldoend aantal aandelen wordt aangeboden. In de maanden januari tot en met oktober 1958 is de stijging van de omzet van de Erven Lucas Bols in Nederland belangrijk groter geweest dan de stijging van de totaalverkoop van 3 percent voor gedistil leerde dranken. De exporten van gebottelde concernartikelen vanuit Nederland ver toonden in januari tot en met oktober 1958 een tevredenstellende stijging. Het aandeel van het concern in de totaalexport steeg in 1958 niet onaanzienlijk. De in het bui tenland behaalde winsten konden naar Nederland worden getransfereerd. De thans beschikbare gegevens zijn te onvolledig om nu reeds ten opzichte van de over 1958 te declareren dividenden voorspellingen te doen. Gezien echter de bevredigende ontwikkeling van de omzet ten verwacht de directie dat de exploitatie winst over 1958 tenminste gelijk zal zijn aan die over 1957. Het ligt in de bedoeling om in januari een interimdividend uit te keren. Het percentage hiervan zal begin 1959 worden bekendgemaakt. Nadat tegen het einde van het jaar 1957 prijsverlagingen in de Albert Heijnwin- kels werden aangekondigd zijn de omzet ten opnieuw gestegen. In het jaar 1958 werden nog herhaaldelijk de verkoop prijzen verlaagd. Aldus deelt Albert Heijn n.v. mede. De kosten vertoonden in hun to taliteit nog altijd een stijging. De invloed van de gestegen omzetten was over het jaar 1958 evenwel groter dan die der stij gende kosten, zodat de resultaten gunsti ger waren. Gedurende het jaar 1958 zijn zowel bij Albert Heyn als bij de dochteronderne mingen vrij belangrijke investeringen ge daan, welke noodzakelijk zijn voor de mo dernisering van de bedrijven en verdere uitbreiding. In het jaar 1958 kwam de aan koop tot stand van de American Lunchroom te Amsterdam die binnenkort tijdelijk ge sloten zal worden en naar men hoopt nog in 1959 in gemoderniseerde vorm kan worden heropend. In dit jaar werd ook een> belangengemeenschap gesloten met de n.v. Gebr. Hoeve te Amsterdam, welke een tweetal broodfabrieken met ongeveer veertig verkoopplaatsen exploiteert. De resultaten van de dochteronderne mingen waren bevredigend. Het ligt niet in de bedoeling te zijner tijd een hoger dividend voor te stellen dan het in de laat ste jaren gebruikelijke percentage van 11, mede in verband met de boven reeds genoemde noodzakelijke grote investerin gen. waartoe een ruime liquiditeit vereist blijft. De voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Paul Finet, heeft tijdens de in het Europese Parlement gehouden debat over de kolensituatie verklaard, dat de Hoge Autoriteit besloten heeft het innen van de heffingen te versoepelen en met ingang van 1 januari deze heffing slechts te zullen toepassen óp de verkochte tónnèn steen kool en niet meer op de hoeveelheden steenkool die opgeslagen zijn bij de mij nen. De Hoge Autoriteit zal echter niet kun nen ingaan, zo zei hij, op het verzoek het heffirgspei_entage te verlagen. De voorra den worden steeds groter en hebben thans voor de gehele gemeenschap de 24,5 mil joen ton bereikt. De heer Finet herinner de eraan dat de Hoge Autoriteit besloten heeft het oorspronkelijk voorziene krediet te verhogen van 7 tot 10 miljoen dollar. De Riva n.v. deelt mede, dat de algemene gang van zaken bij de onderneming in 1958 bevredigend genoemd mag worden. De om zetten in automobielen zijn lager dan het vorig jaar bij praktisch gelijkblijvende winstmarge per eenheid produkt. Daaren tegen is de bedrijfsruimte in de werkplaat sen en met name in de nieuwe Opel- werkplaatsen hoger. De voor uitkering beschikbare winst zal waarschijnlijk voldoende zijn om hetzelfde dividend-percentage (16 percent) als het vorig jaar uit te keren. Hierbij moet opgemerkt worden dat, in tegenstelling tot vorige jaren, geen extra voorzieningen zullen worden getroffen en, gezien de belangrijke investeringen in in ventarissen, afschrijving tot op 1.dit jaar achterwege zal blijven, hoewel alles zins voldoende afschrijvingen werden toe gepast. Radiotoespraak dr. Mansholt Op 1 januari beginnen de eerste tariefsverla gingen van de E.E.G. In verband daarmee zal de vice-vootzitter van de commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap dr. S. L. Mans- holt op zaterdagmiddag 27 december voor de VARA spreken over de gemeenschappelijke Euro pese markt. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken, professor Erhard, heeft gis teren uit Parijs na zijn terugkeer te Bonn, onmiddelijk een onderhoud met bondskan selier Adenauer gehad. In Westduitse kringen is men zeer be zorgd over het mislukken van de onder handelingen in de Franse hoofdstad over de vrijhandelszone. De bezorgdheid is des te groter, omdat te Bonn algemeen van oordeel is dat er een steeds groter wor dende tegenstelling tussen Frankrijk en Groot-Brittannië ontstaat. Dat; zou kunnen leiden tot een langdurige controverse tussen de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de overige O.E.E.S.-staten. Het is te Bonn niet be kend, of West-Duitsland binnenkort toch nog een bemiddelingsvoorstel zal doen. Men wil wel voorkomen, dat ook maar een schijn van discriminatie tegenover de ove rige O.E.E.S.-staten zal ontstaan. Voorlo pig moet men wachten tot 15 januari, als de ministerraad van de O.E.E.S. te Parijs weer bijeenkomt. Inmiddels meldt het Westduitse blad Door de introductie van directe export kredietgaranties aan banken wil de Ne derlandsche Credietverzekering Maat schappij haar techniek van de exportkre dietverzekering verbeteren en daarmee een bijdrage leveren tot oplossing van het probleem van de financiering van het mid dellange exportkrediet. De minister van Financiën heeft beslo ten, in navolging van een praktijk in Enge land, de mogelijkheid te openen een nieuw systeem toe te passen bij de verzekering van kredieten op middellange termijn. Aan de exporteur wordt een kredietverze keringspolis afgegeven. Na de definitieve aanvaarding van de goederen door de bui- telandse afnemer kan de bank een directe garantie ontvangen volgens welke de Ne derlandse Credietverzekering Maatschap pij de door de buitenlandse afnemer geac cepteerde wissels of afgegeven promes sen aan de bank zal voldoen tot het in dc polis vermelde gedekte percentage, indien de wissclbedragen na afloop van de wacht termijn niet in guldens in Nederland zijn ontvangen. Deze constructie impliceert dat de exporteur de verzekerde blijft; dat hij voor een belangrijk deel van financie ringsproblemen ontlast wordt; dat hij voor het niet gedekte percentage belang blijft houden bij de verzekerde transactie en dat de gegarandeerde wissels en pro messen gemakkelijker dan voorheen bij de financieringsinstellingen zullen kunnen worden geplaatst. Na langdurige discussies zijn in de al gemene vergadering van de Handelsver- eeniging „Holland" de jaarstukken over 1957 goedgekeurd en wel met 167 stemmen voor en 2 blanco. In de op 26 september gehouden vergadering waren de jaax-stuk- ken van de maatschappij afgestemd met 63 stemmen tegen, 42 voor en 1 blanco. Een en ander als gevolg van het feit, dat de voorzitter een door aandeelhouders in gediende motie van orde behelzende de instelling van een commisie ter behai'ti- ging van de belangen van aandeelhouders niet in behandeling wenste te nemen. Met beti-ekking tot de gang van zaken in 1958 deelde de vooi-zitter mede. dat he* kantoor Singapore per 31 december 1958 een voordelig resultaat zal geven, al zal dit onder dat. van 1957 liggen. Het bedrijfs resultaat, behaald met de zaken van het kantoor te Amsterdam (Europa-afdelingt toonde per 31 oktober eveneens een posi tief beeld. De gebeurtenissen in de ver gadering van 26 september hebben echter een zekere terughoudendheid bij relaties doen ontstaan. Dit, tezamen met seizoens invloeden, zal zeker tot uiting komen in de resultaten over de maanden november en december. De voorzitter zei dat het zich toch wel laat aanzien dat zo er al verlies zal zijn dit jaar dit belangrijk kleiner zal zijn dan in 1957. Er is zelfs een goede kans. dat in 1958 praktisch quitte zal worden ge speeld. Bezuiningen en het feit, dat de verliesgevende zaken geheel zijn afgeslo ten, doet de verwachting wettigen, dat het eerlang mogelijk zal zijn weer tot een winstgevend geheel te komen. De liquidi teit van de maatschappij is dit jaar toe genomen. 41. „We hebben genoeg van je stadse frat sen!" grauwde Groova, „we tekenen geen papiertjes. We willen wapens hebben om tegen de Jensens te vechten! Geef op, of je zult ervan lusten!" Maar de meester- diplomaat trok zich niets aan van die drei gende taal. „Stil eens", zei hij, „uw zoon maakt juist een interessante opmerking". Hij boog zich naar Pa Joppe, die als ge woonlijk stond te slapen en deed of hij luisterde. Groova's ogen werden groot van verbazing. „Kan die zoon van me praten?!" riep hij uit, „hoe bestaat het! Hij heeft z'n hele leven nog nooit z'n mond open ge daan! Wat zei hij dan?" „Hij zeiant woordde Archibald Smurk langzaam, „dat u een echte Jensenkop had". Een onheil spellende stilte volgde op deze woorden. Toen wierp Groova zich met een gebrul van woede op zijn zoon. „Altijd heb ie je snuit gehouden!" gilde hij, „en als je ein delijk wat zegt, is het de grootste beledi ging, die je je oude vader kon aandoen! Dat is bij de wilde stadsfratsen af! Maar dal neem ik niet!" Panda keek Archibald Smurk verbaasd aan. „Waarom zou Pa Joppe dat gezegd hebben?" vroeg hij. „Stil", antwoordde de meester-diplomaat, „die slaapkop heeft helemaal niet ge sproken. Ik paste alleen maar de oude diplomatieke stelregel toe: VERDEEL EN HEERS". „Die Welt" uit Parijs dat de Franse mi nister-president De Gaulle Erhai'd in het gesprek, dat hij maandag met hem heeft gehad heeft veldmaand. Hij zou zijn onbe hagen hebben uitgedrukt over vroegere uitlatingen van Erhard ten gunste van het Britse standpunt inzake de Vrijhandelszo ne. De Gaulle zou Ei-hai-d hebben meege deeld dat indien deze zijn vroegere me ning zou herhalen, dit niet zonder gevolgen zou kunnen blijven voor de samenwerking tussen Bonn en Parijs. Men maakt te Bonn uit dit bericht op, dat de Fransen tijdens het debat in de O.E.E.S. in feite alleen en geïsoleerd hebben gestaan en weinig steun hebben ontvangen van de andei-e vijf landen van de Europese Economische Gemeenschap tijdens de strijd tussen de Franse en Britse delegatie. In het licht van de uitstekende samen werking. die tussen Adenauer en De Gaul le tot stand is gekomen, acht men de be dreiging van De Gaulle tegenover Erhard zeer ernstig. Brandt bemoedigd De Westberlijnse burgemeester Brandt keerde gisteren terug uit Parijs, waar hij de ministers van Buitenlandse Zaken van advies gediend heeft over de kweslie-Ber- lijn. Hij verklaarde bij aankomst op het Westberlijnse vliegveld dat men in de naaste toekomst kan rekenen op een reeks intex-nationale confei-enties op alle ni veaus. Hij kantte zich tegen wat hij noemde de filologische beschouwingen over het verschil in inhoud van de Britse en Duitse tekst van het communiqué der ministers over Berlijn van zondag. In de Britse tekst werd namelijk een kleine mo gelijkheid open gehouden voor een ge sprek met Oostduitsers als vex-tegenwoor- digei's van de Sovjet-Unie bij de controle rond Berlijn. In de Duitse tekst wex-d hier niet naar gewezen Brandt zei hierover dat een verschrikkelijk ongeluk kan ge beuren indien niet op diplomatieke weg de Russische regering van de absolute ernst van de westelijke garanties voor Berlijn wordt overtuigd. Stockdividend van 25 percent en interimdividend van 6 1/4 pet. De in de laatste vijf jaar voortgezette groei van het bedrijf der Nederlandsche Lloyd weerspiegelt zich, naar de directie meedeelt, in de volgende cijfers: bruto premie over 1957 43,4 miljoen (v.j. 41.5 miljoen), premie eigen rekening 36,3 mil joen 33,9 miljoen), technische ï'eserves 26,5 miljoen 24,1 miljoen), vrije reser ves 0,9 miljoen 6,1 miljoen). Over 1953 waren deze cijfers resp. 28,1, 22.3, 14,6 en 4 miljoen. Ondanks het feit dat er ernstig rekening mee moet worden gehou den dat het bedrijf in' Indonesië geheel ver loren zal gaan, zal dit voor de Lloyd op zijn hoogst een tijdelijke vermindering in het premie-inkomen betekenen. Balans- technisch zal dit de maatschappij niét deren. De bezittingen in Indonesië zijn reeds geheel afgeschreven. De toegenomen omvang en de financiële kracht van det maatschappij maken her- kapitalisatie gewenst. Het bestuur wil het geplaatste aandelenkapitaal meer in over eenstemming brengen met de toegenomen omvang van het bedrijf door het decla reren van een stockdividend van 25 per cent. Het verplichte stortingspercentage ad 15 percent wordt voor dit stockdividend gehandhaafd, evenals de mogelijkheid tot vrijwillig storten. Een voorstel in deze zin zal worden voorgelegd aan de aandeelhoudcrsverga- dering van 22 december. De nieuwe aan delen zullen ten volle delen in de winst over 1959. Daarnaast wordt een interim dividend in contanten voorgesteld van 6 1/4 percent wegens belastingbetaling over het stockdividend. Gezien de tot dusver be kende i-esultaten over 1958 meent het be stuur, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een slotdividend gelijk aan dat van 1957 kan worden uitgekeerd (over 1957 werd 25 percent uitgekeerd over het verplicht gestorte kapitaal). De eerste. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat de eerste van Amerika's nieuwste B-58 straalbom- menwerpers is neergestort ten noor den van Clovis in de staat Nieuw Mexi co. Het toestel behoorde tot een type, dat sneller is dan het geluid. Drie le den van de bemanning ontkwamen per parachute maar de piloot kwam om. Alstublieft. De Daily Telegraph hoorde dinsdag een grammofoonplatenwinke- lier onder de volgende woorden een plaat overhandigen aan een bejaarde geestelijke: „Alstublieft meneer: Stil le Nacht, nummer zeven onder de tien topnummers en snel inlopend op de Tea for two- cha-cha". Eenzaam. De schepen op de Noordzee zijn gewaarschuwd, dat een (onbemande) onderzeeboot ergens in de Noordzee ronddrijft. De onderzeeboot, „Volati le" geheten, werd van Malta naar En geland gesleept, om aan de oever van de Tyne gesloopt te worden. Onderweg knapte de tros en sedertdien drijft het gevaarte eenzaam rond. Vandenberg. De Amerikaanse lucht macht heeft een nieuwe basis voor het nemen van proeven met raketten in ge bruik genomen. Deze basis, genoemd naar de overleden stafchef van de luchtmacht generaal Hoyt Vanden berg, ligt in Californië aan de kust van de Stille Oceaan. De aanleg heeft hon derd miljoen dollar gekost. Lucky Luciano. Het hof van appèl te Na pels heeft Charles „Lucky" Luciano vrijgesproken van bende activiteit in de Vei-enigde Staten. Luciano werd in 1946 door de Amerikaanse autoriteiten naar Italië gedeporteerd. Op Ameri kaans verzoek onderzocht een Italiaans gerechtshof of Luciano was betrokken bij handel in verdovende middelen of de moord op Albert Anastasia. Geen onderzoek. De Britse regering heeft dinsdagavond na een vaak fel debat in het Lagerhuis, geweigerd een commis sie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle partijen, in te stellen, die een ondei-zoek zou moeten instellen naar de in 1956 door Groot-Britlannië en Frankrijk uitgevoeide actie, om het Suezkanaal uit handen van Nasser te krijgen. De socialistische oppositie had instelling van een dergelijke commissie aanbevolen. Gratis. Groot-Brittannië zal Libië gratis de wapens en de uitrusting ver strekken, die nodig zijn om het Libi sche leger een sterkte van vijfduizend man te geven. Dit heeft de Britse on derminister van staat aan het „Foreign Office Profumo in antwooi'd op een schriftelijke vi-aag aan het Lagerhuis laten weten. De eei'ste levering zal in januari geschieden. Nutteloos. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" weet te melden dat, vol gens leidei-s van de commissie voor kernenergie, de ingenieurs van het atoomcentrum te Germantown in Ma- i-yland althans op papier, een super waterstofbom hebben ontworpen, waar van de kracht gelijk zou zijn aan een miljard ton t.n.t. Deze bom „Bevaton" genaamd, zou echter volgens de con clusie van militairen na een uitvoerige studie geen militair nut hebben. Slaap. Bij de lijkschouwing inzake de dood van zeven personen, die het le ven lieten toen 'n Viking van de lucht vaartmaatschappij „Independent Air Travel" te Southall op een rij huizen stortte, verklaarde een vroegex-e piloot van deze maatschappij, dat hij zijn baan had opgegeven omdat daar soms langer wordt gevlogen dan door het mi nisterie van bui-gerluchtvaart wordt toegestaan. „Het is bekend, dat piloten van deze maatschappij in hun stuur stoel in slaap vielen", zei hij. Als wijn. Angst een „chicken" een kui ken of een lafaard te worden genoemd deed op een teenage-partijtje in West- Newsbury in Massachusetts antivries voor auto's vloeien als wijn. Een meis je overleed eraan, drie jongens beland den ei'door in het ziekenhuis. Ziekenhuis. Er is dinsdag te Upton in de staat New York een ziekenhuis ge opend, dat over een eigen atoomi'eac- tor beschikt. Kankerpatiënten zullen er worden bestraald, terwijl er ook door middel van isotopen kan worden gezocht naar de oorzaken van hoge bloeddruk en corpulentie. Jongetjes. De Westberlijnse politie heeft 2 Oostberlijnse jongetjes van acht en negen jaar gearresteerd, die bij de Oost duit.se politie inwoners van Oost-Berlijn hadden aangegeven, die in West-Ber- lijn kranten hebben gekocht. De kinde ren werden vrijgelaten, nadat zij had den bekend. I-Iet weer in onze omgeving staat onder invloed van een lagedrukgebied, dat zich uitstrekt over het zeegebied ten zuid westen van de Britse eilanden en het zui delijk deel van de Noordzee. In dit lage drukgebied zijn ook opgenomen de res tanten van een actieve depressie, die gis teren in de Golf van Biscaye een zeer zware westerstorm veroorzaakte, maar boven Franki'ijk gekomen snel opvulde. Het lagedrukgebied breidt zich iets in oostelijke richting uit, maar blijft verder ongeveer op zijn plaats. Belangrijke ver- andei'ingen in het weertype zijn er daar om niet te verwachten. Er blijft vrij veel bewolkinrr en hier en daar kan er wat ï-egen vallen. Bovendien zal zich in de nacht plaatseliik mist voi-men. Op de wes telijke oceaanhelft is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen. Deze verplaatst zich naar het oosten en deed vanmorgen op de Azoren de barometer sterk dalen. WEERRAPPORTEN Donderdag 18 december Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 12.47 uur, onder 00.36 uur. Maanstanden 18 dec. 26 dec. 00.52 uur 04.54 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 december Hoog water 8.24 en 20.49 uur. Laag water 3.47 en 16.08 uur. Donderdag 18 december Hoog water 9.17 en 21.50 uur. Laag water 4.34 en 16.58 uur. Het hoog en 'aag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten t* land maxima van giste- 2" 5 2 ren. Binnenland: heden "oB d 7 uur. Neerslag: laatste S~ u 6 24 uur. g eS Den Helder geheel bew. z 6 1 Ypenburg zwaar bew. zw 6 1 Vlissingen geheel bew. w 8 0,4 Eelde geheel bew. wzw 6 1 Twente geheel bew. windst. 6 3 De Bilt geheel bew. zw 6 1 Eindhoven half bew. wzw 5 1 Vlv. Z.-Limb. lichte regen zw 6 2 Helsinki geheel bew. ono -13 0 Stockholm regen o 2 2 Oslo sneeuw n -1 4 Kopenhagen geheel bew. zzo 5 1 Aberdeen licht bew. nnw 1 9 Londen geheel bew. wzw 4 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 6 1 Brussel regen zw 6 3 Luxemburg regen w 5 20 Parijs geheel bew. zw 7 9 Bordeaux onbewolkt zzo 4 1 Grenoble geheel bew. no 6 1 Nice half bew. n 7 16 Berlijn half bew. zo 3 0,3 Frankfort regen wzw 7 4 München licht bew. z 2 0 Zürich licht bew. wzw 9 1 Genève onbewolkt zw 7 4 Locarno onbewolkt o -0 12 Wenen geheel bew. ozo 2 0 Innsbruck onbewolkt w -0 0 Rome geheel bew. zzo 16 3 Ajaccio regen zzo 15 19 Madrid half bew. zzw 5 1 Mallorca half bew. zw 13 0,3 Algiers half bew. wnw 12 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2