Ckefarine 4 „Ik zeg als Algerijns nationalist: De Gaulle is onze laatste koop" PEP-SELS Machtsstrijd ie Irak Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Ahmed zaagt 's nachts telefoonpalen door voor het F.L.N. en overdag zet hij nieuwe voor het leger NA EEN JAAR GEVANGENKAMP Kennan grijpt kwestie-Berlijn aan voor hernieuwd pleidooi Van dag tot dag ^"Hoe is het ontstaan?^ 3 Ongeluk bij Noord-Borneo kwam niet alleen In Sachsenhausen werden 10.800 Russen vermoord Krijgsgevangenen werden voor de meetlat gezet Voor uw schoonheldshehandellng thuis Uw schoonheidsbehandeling thuisl Oude impasse Nieuwe „grandeur Parlementsontbinding in Luxemburg verwacht Geen opname voor Franse grammofoonmaat schappijen Op de <~Praa.tóto<zl Mogelijk een laatste kans voor het Westen om de gehele Duitse kwestie aan de orde te stellen Beperking van immigratie RENAULT „VIER" of RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT Dit woord: LADDER WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 r Men is van het Westen uit licht geneigd achter allerlei handelingen van de Ver enigde Arabische Republiek met Nasser aan het hoofd Rusland als lachende derde te zien. Dit is juist gebleken voorzover van het Arabisch nationalisme gebruik werd gemaakt om belangen van het Westen te ondermijnen. Maar dat dit nationalisme en het Russisch imperialisme wel over een bepaalde route gelijk op kunnen trekken, maar dan ineens slaags kunnen raken, be wijst de huidige ontwikkeling in Irak. Men ziet daar thans de aanhangei-s van Nassers pan-arabisme bij dozijnen opge sloten worden en tegelijk de invloed der communisten hand over hand toenemen. Er is een complete „volksfronf'-beweging gaande, waarbij allerlei veiligheidsfunc ties worden overgenomen door communis ten. De uitstoting van Aref, Kassems naas te medewerker in de revolutie tegen Noe- ri es Said en koning Feisal, werd aanvan kelijk opgevat als een aanwijzing, dat Kas- sem een goede verstandhouding met het Westen nastreefde. De „Economist" ves tigde er echter toen reeds de aandacht op, dat Aref zich in zijn redevoeringen niet alleen anti-Westers maar bepaald ook an ti-Russisch uitliet. En de vervolging on der de leden van de sterk op de V.A.R. gerichte Baathpartij krijgt nu ook een zeer bedenkelijk aspect, wanneer men ziet dat tegelijkertijd communisten op sleutelpo sities komen. Men kan er slechts naar gis sen in hoeverre hier van een doelbewust beleid van premier Kassem sprake is. Het is niet onmogelijk, dat hij de situatie al niet eens meer in de hand heeft. En indien het wel zo is, indien hij dus van de dien sten der communisten gebruik maakt om Irak buiten het pan-Arabistisch streven te houden, dan speelt hij wel een zeer ge vaarlijk spel. Ook in het buurland Syrië heeft een der gelijke machtsstrijd tussen communisten en Arabische nationalisten gewoed welke minder duidelijk naar buiten is getreden, maar er in elk geval toe leidde, dat Sy rië zich met Egypte in de V.A.R. verenig de. Het scheen, dat hier het Arabisch na tionalisme had gezegevierd, ook al bleef het militair apparaat van Syrië beheerst door communisten als Aziz al Bieri. Het is overigens nog de vraag in hoeverre de machtsstrijd daar is uitgewoed. In Irak worden de tegenstellingen nog gecompliceerd door de aanwezigheid van de Koerden, weliswaar een minderheid, maar beslist niet te verwaarlozen omdat het oliecentrum Kirkoek in het door hen bevolkte gebied ligt. In dit gebied ligt als het ware de loper uitgerold voor Russische subversieve actie. Sinds de oorlog hebben de Russen van Armenië uit het streven naar een onafhankelijk Koerdistan, dat ook delen van Turkije en Perzië zou omvatten, krachtig aangeblazen. Ook hier ligt con flictstof te over voor de binnenlandse si tuatie in Irak. In dit verband is het veel zeggend, dat de Koerdenleider Moestafa el Barzani, die verbannen werd onder het vorige regime en een speciale opleiding in het Rode Leger kreeg, niet lang geleden in triomf in Irak is teruggekeerd. Breken in Irak thans de machten los, welker dreiging deze zomer het hoofdmo tief vormden voor de Amerikaanse inter ventie in Libanon? Het was immers pri mair de ontwikkeling in Irak, welke de Amerikanen tot deze dramatische stap bracht dat werd grappig geïllustreerd door de vraag van een marinier, die bij het aan land waden aan de kust van Libanon uitriep: „Zo, is dit nou Irak?!.. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werkerr nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. ïegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. SINGAPORE (UPI) De autoriteiten van Jesselton, een stad op Brits Noox-d- Bornea, hebben de R.A.F. in Singapore ge meld, dat op een rif voor de kust aanwij zingen zijn gevonden dat bemanningsleden van een sinds een week vermist Engels vliegtuig daar, na de vermissing van hun toestel, korte tijd verbleven hebben. Men houdt er rekening mee dat deze mensen binnenkort gevonden zullen worden. Het vliegtuig in kwestie, een „Shackle- ton" van de zeereddingsdienst, was de vo rige week uitgezonden om te zoeken naar Gen groep militairen uit een landingsboot die vermist werd. Te Singapore werd van de Shackleton een bericht opgevangen, volgens hetwelk de vermiste mannen ge vonden waren. Vermoedelijk is net vlieg tuig, toen het in de nabijheid van de man oen een landing maakte, verongelukt. (Van onze correspondent in Bonn In het proces in Bonn tegen de beulen van het voormalige concentratiekamp Sachsenhausen, de ex-S.S.'ers Sorge en Schubert, kwam gisteren de moord op 10.800 Russische krijgsgevangenen ter sprake, die in 1941 in vier weken is ge pleegd. Na deze „actie" kregen Schubert en zijn medewerkers het oorlogsverdien- stekruis en een bijzonder verlof op het Italiaanse eiland Capri. De Russische krijgsgevangenen werden vermoord uit wraak voor het doden van Duits krijgs gevangenen door het Russische leger, het geen men destijds in Duitsland als een vaststaand feit aannam. Er werden in het kamp fusileringsbarakken gebouwd. De doodgeschoten Russen werden in ovens verbrand. In antwoord op de vraag van de offi cier van justitie wat hij destijds gedacht had bij deze moordpartij, antwoordde Sor ge „Niets". Hij ontkende aan de „actie" te hebben deelgenomen. Hij zei er wel al les van geweten te hebben. Schubert, die tot dusverre alles ontkend heeft vertelde ook hoe de fusillering in haar werk ging. Onder luide marsmuziek van grammofoonplaten werden de gevan genen een voor een naakt tegen een meet lat gezet. Door een verstelbaar gat in de meetlat werden zij in het achterhoofd ge schoten via een gleuf in de muur. Schu bert gaf toe enkele malen Russische krijgsgevangenen te hebben doodgescho ten. Na elke moordpartij werd er voor de S.S.'ers een feestmaal aangericht. Over zijn verantwoordelijkheid zei Schu- bei-t: „Ik heb op bevel gehandeld. Ik was maar een klein mannetje..." Wel zei hij in te zien onrecht te hebben gepleegd. Des tijds, zo zei hij tenslotte, was ik van de juistheid van het systeem overtuigd. Advertentie (Van onze reisredacteur) ALGIERS, december. De chauffeur, die mij naar het vliegveld reed een goede vijftiger en 'een net geklede, oppassende huisvader zo te zien sprak vloeiend Frans, maar zijn donkere haar krulde een beetje boven zijn blanke, intelligente, gezicht. Was hij Fransman of Algerijn? „Algerijn meneer, honderd percent. En ik heb het geweten. Ik ben pas een paar maanden vrij. Ik heb een jaar in een interneringskamp gezeten. Ik werd ervan verdacht een F.L.N.- terrorist in mijn taxi vervoerd te hebben. Best mogelijk trouwens. Ik kan toch niet aan iedere passagier vragen of hij lid is van het F.L.N.? Als hij het is, zegt hij het toch niet. Maar goed, ik ben vier dagen lang verhoord. En gemarteld natuurlijk. Nee, niet de badkuip, maar wel de elektriciteit en de fles. En daarna, zonder vorm van proces, een jaar in het kamp. Voordat ik erin ging, was ik géén nationalist, ik had. het druk genoeg om mijn gezin van acht personen te onder houden. Maar nu ben ik wél nationalist. Toen ik uit het kamp kwam, was mijn taxi weg en mijn gezin heeft een jaar honger genaa. smerige oorlog. Als Ferhat Abbas en De Gaulle maar eens onder vier ogen konden praten. Weet u, wij Algerijnen vinden De Gaulle een eerlijke man. Op de dag van het referendum heb ik mijn hele familie opdracht gegeven hun „ja" aan De Gaulle te geven. Maar net toen wij naar het stembureau wilden gaan, kwamen de parachutisten. „Stemmen", brulden ze en haalden ons het huis uit. Zij hebben mijn 75-jarige moeder voortgeduwd. Ik zei: „Doe geen moeite heren. Wij stemmen „ja". Niet voor u weliswaar, maar voor De Gaulle". De Gaulle is onze laatste hoop voor vrede in Algerije, maar de Fransen hier saboteren hem. Wat een probleem. Ik ben nationalist, maar ik wil niet dat de Fransen hier weggaan. Dat zou een economische ramp geven. Wij moeten een nieuwe band met Frankrijk vinden, wederzijds belang en wederzijds respect. Wij kunnen niet zonder elkaar. Maar al wat ik zie is marteling en haat en bloed en geschreeuw. En het ziet er naar uit alsof het nog wel even duren zal ook." Een uur later zat ik in het vliegtuig en het gemartelde Algerije gleed onder mij weg in het donker van de Afrikaanse nacht met al zijn tragische conflicten. Met zijn miljoen Fransen, voor wie Alge rije sinds generaties een vaderland is ge worden en die nu in dubbele doodsangst verkeren, bang voor het rijzend getij der mohammedanen, bang door Frank rijk in de steek gelaten te worden. Met zijn tienduizenden Algerijnen in de gevan genkampen, die men de buitenlandse jour nalisten niet wil laten zien. Met een bevol king, die leeft tussen hamer en aanbeeld van terreur en contra-terreur. „Ahmed de muzelman", zei een Franse majoor tegen mij „zaagt 's nachts onze telefoonpalen door op order van het F.L.N., dat hem an- ders de hals afsnijdt. Overdag komen wij hem halen om weer nieuwe telefoonpalen te plaatsen en 's nachts zaagt hij ze weer om. Zo werkt hij dag en nacht. Het is maar goed, dat de arme kerel af en toe een maand rust in de gevangenis krijgt, wanneer hij 's nachts door onze patrouil les betrapt wordt". Deze majoor zag de ki-ankzinnige ironie van de situatie. Een parachutisten-kolonel hield zich niet met zulke overwegingen bezig. Zijn motto was „Niet pi-aten, maar schieten". Heel een voudig: „Paff et le type est par terre" („Paf en de vent ligt op de grond"). Het vervelende is dat er zoveel Algerijnen zijn. Men kan moeilijk negen miljoen keer „paf" doen. Wat kan men wèl doen? „De Gaulle is onze enige hoop", zei de taxi-chauffeur, die met zijn korte vei-haal de Algerijnse tragedie zo juist had gekarakteriseerd, dat men mèt De Gaulle zou wensen, dat ge matigde nationalisten zoals hij in het nieu we Franse parlement zouden zetelen. Biedt die in De Gaulle belichaamde hoop veel uitzicht op een spoedige regeling? Men moet vrezen van niet. De Gaulle's po ging om via een handige politieke ma noeuvre eerst een wapenstilstand met het ï.L.xn. ie öereiiteh, e«» Térvolgsr." "i* vrije verkiezingen een Algerijnse gesprekspart ner te construeren, is helaas op een totaal échec uitgelopen. Het Algerijnse conflict is terug in de oude impasse. Men kan het niet oplossen zonder met het F.L.N. te pra ten, maar men kan niet met het F.L.N. praten zonder een nieuw conflict in Frank rijk zelf te scheppen. Zeker heeft De Gaul le meer armslag dan ooit een Franse rege- ring vóór hem heeft gehad, maar die arm slag is niet onbeperkt. De Fi-anse legerlei- ding, bezeten door de gedachte van „ein delijk een overwinning", zal ook van hem geen „abandon" - geen in de steek laten - gedogen, de passieve weerstand die zij De Gaulle's beleid in Algerije biedt, spreekt duidelijke taal. De uitslag der Franse verkiezingen, een golf van nationalisme uitdrukkend, be- perkt die armslag verder. Kan De Gaulle buiten het blok van 71 „vrij verkozen" Algerijnse afgevaardigden om met het F.L.N. te onderhandelen? Kan hij buiten het F.L.N. om het Algerijnse probleem met die afgevaardigden oplossen? Het ziet er niet naar uit. Bovendien loopt De Gaulle's beschikbare tijd ten einde. Over enkele weken zal hij president van Frank rijk zijn, het is een open vx-aag of de arbi terspositie van dat presidentschap hem in staat zal stellen naast de passieve weer- stand van de legerleiding in Algex-ije, ook nog de passieve weerstand van Soustelle en de zijnen in regering en pax-lement te overwinnen. In Frankrijk is de gedachte aan de „grands ensembles", de grote gemeen schappen, aan de orde van de dag. Móar het zijn vooralsnog grote woorden. Van de toch al moeilijk verwezenlijkbare Eur- afrika-gedachte kan niets komen, wan neer Frankrijk niet eerst het Algerijn se probleem tot oplossing brengt. Nu De Gaulle's politieke aanpak van het pro bleem is mislukt, lijkt hij een economi sche benadering te willen wagen. „Wan neer de Algerijnen een menswaardig be staan wordt verzekerd en de oorzaken van de rebellie worden opgeheven, zal het vraagstuk uit de wereld zijn". Zonder de stoutmoedigheid van De Gaulle's vijftien jarenplan voor Algerije 'in twijfel te trek ken. zonder het belang van de grote eco- nomiav.h* nrojecten, de olie- en de gas- Onze reisredacteur W. L. Brugsma besluit met het nevenstaande artikel zijn reportage over Algerije. Wij her vatten hierna de publikatie van zijn tijdelijk afgebroken artikelen-serie over de .Franse gebieden in Zwart Afrika, bronnen van de Sahara, het staalcomplex van Böne, te verkleinen, moet men ten eerste afwachten of Frankrijk de economi sche taken die het niet alleen in Algerije, maar ook in Afrika en Europa op zich neemt, zal kunnen volbrengen, ten twee de vaststellen dat een vrede in Algerije niet kan wachten op de ver in het ver schiet liggende sociaal-economische ge lijkstelling van Algerije met Frankrijk en ten derde: zeggen dat de oorzaken van de rebellie niet alleen op het sociaal-economi sche maar zeker ook op het politieke vlak liggen. Ook de integrationist Abdessalem zegt: „De Algerijn wil niet meer alleen genoeg te eten hebben. Hij wil ook dat men de hoed voor hem afneemt". Het is in Parijs geen geheim, het is trouwens ook geen wonder, dat De Gaulle dodelijk vermoeid is, bijna aan het eind van zijn lichamelijke en geestelijke krach ten lijkt. Het onoplosbaar lijkende pro bleem, dat voorlopig beslissend is voor Frankrijk's politieke toekomst, is daar een van de voornaamste oorzaken van. Beslist het alleen over Frankx-ijks toe komst? De Gaulle heeft op zijn jongste reis langs de onlangs in exploitatie geno men bodemschatten van Algerije en de Sahara denkbeelden ontwikkeld die niet ontbloot zijn van grandeur. „De Sahara sleutelstelling voor de band tussen het Middellandse-zeegebied en tropisch Afri ka.. Euroafrika.. band tussen oost en west". Hoe men het keert of wendt, men kan pas beginnen het Algerijnse probleem op te lossen, wanneer de wapens zwijgen. Dat veronderstelt onderhandelingen met de voorlopige Algerijnse regering van Fer hat Abbas. Die kunnen voor Frankrijk al leen aanvaardbaar worden gemaakt, wan neer Frankrijk voor hetgeen het in Alge rije geeft, elders iets terugkrijgt. Met andere woorden: een autonoom Algerije met Tunesië en Marokko verenigd in een federale „Maghreb", die op zijn beurt deel uitmaakt van de Franse gemeen schap. Die gemeenschap zal dan moeten uitgroeien tot een werkelijke confederatie van vrije en gelijke staten of tot een Frans Gemenebest, een ontwikkeling die trouwens ook in Frans Zwart Afrika binnen korte tijd noodzakelijk zal blijken. In die richting, en in die richting alleen, zal Frankrijk zijn voortgezette aanwezig heid in Noord- en in Zwart Afrika kunnen zoeken. En d a n wordt het tijd over Eur- afrika te gaan spreken. LUEMBURG (Reuter en AFP) De po gingen van de christen-democratische pre mier van Luxemburg, Pierre Frieden, om de kabinetscrisis op te lossen, hebben geen resultaat opgeleverd. In politieke kringen is men over het algemeen van oordeel dat het parlement binnenkort zal worden ont bonden. De crisis ontstond doordat de socialisten besloten de coalitie met de christen-demo- cx-aten, die zij vier jaar geleden hadden aangegaan, te verlaten nadat een motie van de liberale oppositie tegen een socia listische minister met steun van de chris ten-democraten was aanvaard. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zijn leden en andere georganiseerde Nederlandse musici opgewekt geen mede werking te verlenen aan het maken van opnamen voor Franse maatschappijen, die grammofoonplaten en geluidsbanden vervaardigen. Sedert 3 december boycot het Franse „Syndicat national des artistes musiciens" deze maatschappijen. Het eist namelijk verhoging der tarieven met tien percent en een verbod om zonder betaling meer dan een keer van gemaakte opna men gebruik te maken. De Franse orga nisatie heeft thans ook buitenlandse col lega's verzocht zich solidair te verklaren. Bij deze actie zijn zowel artiesten uit de klassieke muzieksector als de amusements- muzieksector betrokken. De filmmaat schappijen hebben aldus het bestuur van de N.T.B. de eisen reeds ingewilligd De Internationale Federatie van Musici heeft evenees een bex-oep gedaan op alle musici ter wereld om zich bij deze boycotactie aan te sluiten. Tram In Amsterdam rijdt een geweldig voer tuig door de straten. In de koude, consta terende taal van het bedrijf heet het „drie delig-tramstel", in mijn oververwarmde verbeelding zie ik het, eerder dan als een elektrotechnisch wonder, als een man- etend reuzen-insect, een ijlend monster, een voorwereldlijke rups. Drie-en-twintig meter lang is dit glijdend reptiel, dat ruim tweehonderd mannen, vrouwen en kin deren inslikt, om die weer bij stukjes en beetjes uit zijn ingewand los te laten. Om dit verschijnsel nuchter en op z'n twintigste-eeuws te bezien: het is ge ïntroduceerd met de schaamteloos-open hartige erkenning: „deze tram heeft 45 zit plaatsen en ongeveer 160 staanplaatsen". Uit deze nuchtere mededeling ziet ge duidelijk hoezeer de voortschrijdende tech niek, de snelheid en de efficiency de moei zaamheid en het ongemak verhogen. Nog geen kwart eeuw geleden was staan- in-de-tram een uitzonderlijk ongemak. Het was toen gewoon dat iedere trampassa gier een zitplaats had; alleen bij bijzondere drukte was een kleine minderheid tot staan gedwongen. Nu is staan de gewone positie geworden en zitten een uit zonderlijk voorrecht voor de minderheid. Zo wordt alles sneller en praktischer, doch tevens ongemakkelijker, bezwaar lijker en met minder egards voor de in dividuele mens. Het is een merkwaardig verschijnsel, waartegen ge u bepaald niet moet ver zetten en waar ge ook niet tegen moet ar gumenteren omdat het onverbiddelijk en onverbrekelijk inherent is aan de tijd. Wie zich tegen de tijd verzet, verzet zich bij voorbaat tevergeefs en is derhalve op z'n sierlijkst een Don Quichot en op z'n plompst een domoor. Deze drie-delige staantram is een ty perend bijverschijnsel van de massale en steeds massaler wordende vervoerscon- sumptie, waarbij men het gemak en de vermoeienis der consumenten als factor moet laten varen om aan deze consumptie te kunnen voldoen. Zo is de toeristenin dustrie tot allerlei spitsvondigheden ge komen, die het reizen voor miljoenen men sen mogelijk maken, die vroeger aan reizen alleen maar konden dénken hetgeen zonder twijfel een sociale vooruitgang van de eerste (en daarom zeer verheugende) orde is, doch die zijn onvermijdelijke in. conveniënten met zich meebrengt, niet alleen ten opzichte van de autobus, doch ook van de boot en het vliegtuig, die alle behaaglijkheid in vrijwel letterlijke zin over boord hebben geworpen ten gerieve van de aantallen passagiers, kilometers en uren. Nu gaat ook de tram in hetzelfde spoor- van-de-tijd rijden. Ge zult er sneller komen, maar onge makkelijker, onbehaaglijker en vermoeien der. Elias Advertentie VenhcJc (25) NEW YORK (Reuter) George F. Ken nan, een vroegere Amerikaanse ambassa deur in Moskou, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Fox-eign Affairs" verklaard, dat de huidige crisis om Ber lijn mogelijk een laatste kans voor het Westen zal zijn om de gehele Duitse kwes tie weer aan de orde te stellen, in een po ging haar uit de wereld te helpen. Het Rus sische voorstel inzake Bei-lijn is volgens hem een duidelijk teken dat het daax-voor volgens Moskou hoog tijd wordt. Kennan dringt opnieuw aan op aanvaar ding van zijn „losmakingsplan", dat hij vorig jaar in een serie lezingen voor de B.B.C. heeft uiteengezet. Toen verklaarde hij dat de westelijke positie in Berlijn niet gezond en niet veilig was en hij noemde de toekomst van Berlijn van vitaal belang voor de toekomst van Duitsland als ge heel. Na deze lezingen is een intensief in ternationaal debat over Kennan's sugges tie gevoerd. Hij beweert, dat, als dit de bat tot een algemene opheldering van de standpunten en een soepeler westelijk standpunt heeft geleid, de westelijke kan selarijen nu in een betere positie zouden verkeren om de moeilijke en gevaarlijke kwesties te behandelen die Kroesjtsjev heeft opgeworpen. Nonchalant Volgens Kennan moet een aantal princi piële westelijke opvattingen, in het licht van de huidige crisis, worden herzien. Al- lereerst is het argument aanvechtbaar dat Russen zich niet kunnen veroorloven hun troepen uit Oost-Duitsland en de satelliet- landen terug te trekken. Kennan meent dat het in het belang van vele Oost-Euro peanen, zowel communisten als niet-com- De vice-premier en landbouwminister van Nieuw Zeeland, de heer Clarence F. Skinner is voor een driedaags bezoek in Nederland aangekomen. Hij zal onder meer het vraagstuk bespreken van de Ne derlandse emigratie naar Nieuw Zeeland. Er is destijds een overeenkomst tussen beide landen gesloten, waarbij de rege ring van Nieuw Zeeland de kosten van een bepaald percentage van het aantal van 2000 jaarlijkse emigranten voor haar reke ning nam. Het quotum van 2000 Neder landers zou men in Nieuw Zeeland willen verlagen. Daar Nieuw Zeeland beschikt over vol doende steenkool, maar kunstmeststoffen moet invoeren overweegt de regering een stikstoffabriek te stichten. In verband met dit plan zal minister Skinner een studiebe zoek brengen aan de chemische bedrijven van de staatsmijnen in Geleen. Voorts zal de Nieuwzeelandse bewinds man de Fokkerfabrieken op Schiphol be zichtigen en een vlucht met de „Friend ship" maken. munisten, is, dat zij vallen onder het plan voor een militair uitgedunde zone in Euro pa. Het is niet toevallig, zo schx-ijft hij, dat het plan-Rapacki uit Polen komt en men kan zich afvragen of het wijs of nodig was dat het Westen dit initiatief nonchalant van de hand wees. Volgens Kennan moet men de mogelijk heid onder de ogen zien, dat de notawisse ling ingeleid door Kroesjtsjev's voorstel in zake Bex-lijn, er de oorzaak van zal zijn dat de gehele kwestie afmetingen aan neemt die verschillen van alles wat men tot op heden heeft gekend. Als dat zo is, zal het dubbel belangrijk zijn dat de wes telijke positie op dit bijzonder belangrijke ogenblik werkelijk zeer liberaal en plooi baar is, met een bereidheid tot compro missen waar die toelaatbaar zijn en een bereidheid om kleinere risico's te nemen ter vermijding van grote, aldus Kennan. Advertentie Stelt u zich het gezicht eens voor van degene, die u zo lief is, als u komt met een WERKELIJKE KERSTVERRASSING in de vorm van een De 1959 modellen zijn uit voorraad leverbaar Prijzen resp. vanaf 4490.- en 5745.- Telefoon 12138 en 15056 De a van het woord ladder had oor spronkelijk de klank ai. In Friese dialecten ging deze ai in a over, in Frankische en Saksische in ee. Dat is de verklaring van het feit dat naast het woord ladder het woord leer voor komt. Het uithangbord van de Benne- broekse herberg De geleerde man ver toont dan ook een man wiens hoofd tussen de sporten van een ladder be klemd zit. Het woord ladder is verwant met het werkwoord leunen en dit is weer familie van het Griekse klino: ik leg (iets tegen iets anders) aan, ik buig (iets). Vandaar komen we weer terecht bij het Griekse climax dat wij gebrui ken voor: klimming, stijging in figuur lijke zin. In het woord ladder zijn dus ver enigd de begrippen: scheefstaan, tegen iets aanleunen en ergens tegen op klimmen. i

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3