Afstands-gassteeds grotere rol in energiehuishouding Hoofdpijn I 'ASPRO Eerste Kamer reageerde niet op P.v.d.A.-verklaring Kampbewoner probeerde zijn vrouw te wurgen Eeuwfeest afdeling Haarlemmermeer Maatschappij van Landbouw 2 'ASPRO'*.*&z U&totufeek fit. Toestand kustvisserij in Noorwegen onhoudbaar Wet Vervreemding Landbouwgronden zonder stemming goedgekeurd Vier jaar geëist wegens poging tot doodslag Technische en economische problemen zijn er genoeg Kerkelijk Nieuws Geraert ter Borchtprijs voor Jo Pessink Dirigent Rudolf Moralt overleden en nog bergen werk.. Vrijspraak voor notaris gehandhaafd Statistische gegevens over de raadsverkiezingen P.v.d.A. schuwt vervroegde verkiezingen niet Nederlands motorschip bij Arö gestrand Raadselachtige verdwijning van geïnde huurgelden 1 nrasseerüer vrijgesproken Elektronische apparatuur bij verkeerscontrole Examens WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Prof. dr. J. F. ten Doessehate, direc teur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalbedrijven N.V. te IJmuiden, heeft hedenmiddag in Sche- veningen voor het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs een voordracht gehou den over de plaats van de gasindustrie in de Nederlandse energiehuishouding. In 1957 bedroeg de netto gasproduktie in Nederland rond 3000 miljoen kubieke meter van 4000 calorieën, overeenkomend met 1,7 miljoen ton steenkolen. Dit betekent dat het gas netto ongeveer 7 °/o uitmaakte van het totale Nederlandse energieverbruik. De produktie van het gas geschiedt ofwel rechtstreeks om der wille van het gas (in de klassieke „gasfabrieken") ofwel als resultaat van een proces waarbij het hoofddoel de vervaardiging van een ander produkt is (kooksfabricage voor hoogovens, olieraffinage etc.). De tweede groep neemt steeds meer in omvang toe: in 1920 waren er 200 lokale gasfabrieken, in 1957 was dit aantal ingekrompen tot 48. De afzetmarkt laat zich verdelen in ge- zins- en bedrijfsverbruik respectievelijk 1100 miljoen en 1800 miljoen kubieke meter. Stijgend gasverbruik Het industrieel gasverbruik neemt nog voortdurend toe en het. ziet er naar uit dat dit. verbruik ook in de toekomst nog zal blijven stijgen. Het. huishoudelijk verbruik stijgt eveneens, doch in een gematigder tempo. Er treedt, een verschuiving op in de grondstoffen voor de gasfabricage, van kolen (in 1950 nog 100 °/o) naar raffinaderij- produkten en aardgas (in 1957 tezamen 27°/o van het totaal). In de mededinging welke het gas bij de Industrie ontmoet., spelen velerlei factoren ren rol als bijvoorbeeld: de prijs van de energie, al dan niet te maken investeringen (voor opslag etc.). de veiligheid, en voorts de mate van regelbaarheid en de hygiëne. De mededinging bij de inkoop van af- standsgas door gemeentelijke gasbedrijven is in sommige gevallen min of meer be- brensd doordat deze bedrijven zich voor algehele voorziening tot een bepaalde pro ducent van afstandsgas hebben gewend. Prof. Ten Doessehate gaf het volgende beeld van de ontwikkeling van de gasvoor- ziening hier te lande tot de huidige struc tuur. Nadat in 1825 de eerste gasfabriek te Amsterdam was gesticht, hebben oe lokale gasfabrieken een kleine eeuw de gasvoor- ziening plaatselijk verzorgd. Daarna komen respectievelijk de Staatsmijnen, de Hoog ovens en Sluiskil met kooksgas voor af standsvoorziening. waarbij zich na de laat ste oorlog nog het raffinaderijgas en het aardgas voegen.' De ontwikkeling van de leidingtechniek heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de toenemende mogelijk heden voor de afstandsgasvoorziening. Doordat met grotere produktie-eenheden werd gewerkt kon de gasprijs op een rede lijk niveau gehouden worden. De inkoop prijs van de gemeenten bedroeg in 1957 slechts ongeveer viermaal die van 1939. terwijl in hetzelfde tijdvak de kolenprijs met een factor 7'/2 steeg. Het uit nationaal oogpunt bezien steeds gecompliceerder worden van het samenspel tussen lokale fabrieken, afstandsgasprodu- centen en distribuerende bedrijven deed de behoefte gevoelen aan een instantie die Advertentie Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Warffum S. Euver- man te Schoonebeek. Beroepen te Utrecht (vac. G. J. Geurtsen) C. P. van Andel te Scharnegoutum; te Utrecht (vac. D. van der Plas) M. Groenen- berg te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Bant (N.O.P.) A. J. Dondorp te Domburg; te Belleville (Ontario, Cana da) G. Rienks te Wormerveer; te Godlinze W. Haverkamp, kand. te Kampen; te Gor- redijk C. W. de Ruiter te Visvliet; te Nieuw-Vennep C. W. Thijs te Voorburg; te Maassluis (vac. H. Vollenhoven) H. Tien te Nijkerk; te Oldemarkt J. Th. Heems kerk, kand. te 's-Gravenhage; te Hijlaard P. Wamelink, kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Houwerzijl L. Buiten huis, kand. te Arnhem. Chr. Geref Kerken Aangenomen naar Veenendaal (vac. R. Kok) .1. Keuning te Barendrecht. Bedankt voor Opperdoes G. J. Buys te Papendrecht. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Zeist K. E. F. Heintze, hulp- Prediker te Utrecht. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Groningen-Noord S. Zijl stra te Eindhoven. Ned. Prot. Bond Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de afdeling Beilen H. Menge- "ink, voorganger afdeling Ver. van Vrijz. hervormden te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen te Moercapelle A. F. Honkoop te Goes, Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Leerdam H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Prof. Ten Doessehate zorg droeg voor een rationele coördinatie. In de zomer van 1958 kon door de betrok ken overheidslichamen en producenten van afstandsgas de Nationale Gas Maatschappij worden opgericht. Voor wat de toekomst van het gas in Nederland betreft, meent prof. Ten Does sehate dat de rol van het afstandsgas nog in betekenis zal toenemen. De „trek naar de kust" van de staalbedrijven, die overi gens niet alleen in Nederland valt waar te nemen, maakt het toenemen van kooksgas- produktie uit dien hoofde waarschijnlijk. Ook de uitbreiding van de raffinaderij- capaciteit doet meer gas verwachten; een belangrijk deel van het raffinaderijgas vindt thans reeds toepassing bij het kraak- proces en als grondstof in de petrochemi sche industrie. De niet onaanzienlijke hoeveelheden aardgas die men na de oorlog in onze bodem heeft ontdekt, vormen een welkome aanvulling op ons energi'èkapitaal. De benutting van dit kapitaal roept, een aan tal belangrijke problemen op, waarvan bijvoorbeeld genoemd moeten worden het afwegen van het belang dat men in de toekomst aan deze reserve moet hechten met het oog op de continuïteit van de totale energievoorziening en de eventuele bij drage aan de opiossing van het piekgas- probleem. Als slotgedachte deed prof. Ten Does sehate de suggestie zich te bezinnen op de vraag of het wellicht aanbeveling verdient een instituut in het leven te roepen dat zich op nationaal niveau verdiept in de gecompliceerde problemen waarvoor de energievoorziening zowel uit technisch als uit economisch oogpunt ons stelt. De door de Staten van Overijsel inge stelde Geraert ter Borchtprijs voor het jaar 1959 is toegekend aan de kunstenaar Jo Pessink uit Deventer, die de prijs kreeg voor zijn glasmozaïek in de hal van de lagere landbouwhuishoudschool in Emmeloord in de Noordoost-polder. Pessink, die in 1928 in Deventer werd ge boren, ontving zijn opleiding aan de aca demie „Kunstoefening" in Arnhem en aan het nationaal hoger instituut voor schone kunsten in Antwerpen. De bekendmaking van de toekenning en de uitreiking van de prijs groot duizend gulden geschied de dinsdag onder grote belangstelling, door de commissaris van de Koningin in Overijsel. ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren in de statenzaal van het Pro vinciehuis in Zwolle. WENEN (UPI) De eerste dirigent van de Weense Staatsopera, prof. Rudolf Moralt is dinsdag op zesenvijftigjarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval overleden. Moralt, die ongeveer twintig jaar aan de staatsopera verbonden is ge weest, kreeg grote bekendheid als diri gent van opera's van Wagner, Pfitzner en Richard Strauss. Hij is als gastdiri- gent opgetreden in Milaan, Rome, Napels en Buenos Aires. Advertentie Zitten Is er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Want 'ASPRO'doet meer. 'ASPRO' maakt dat U zich prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer aan.' Luliter nu onj progrtmmt .HERHALING OP VERZOEK" Orel Ridio Luxemburg (Z08 m.) iedere londtgmorgen I0.4.5 uur. OSLO (UPI) De situatie in de kust visserij van Noord-Noorwegen is van dien aard, dat Noorwegen overweegt het IJslandse voorbeeld te volgen en een twaalfmijlsgrens in te voeren. „Aftonposten" berichtte dinsdagavond dat zoveel buitenlandse trawlers langs de Noorse kust vissen, dat de situatie on houdbaar aan het worden is. Het verschijn sel wordt toegeschreven aan het feit, dat IJsland het vissen binnen een twaalfmijls grens verboden heeft. Of men genoegen zal nemen met zes mijl of de volle twaalf wil opeisen, is blijk baar nog niet uitgemaakt. (Van onze Kamerverslaggever) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp „Vervreemding Landbouwgronden" aan genomen, dat prijsbeheersing ten doel heeft bij de verkoop van landbouwgrond. Oorspronkelijk wilde de regering deze tij delijke wet een definitief karakter geven, maar door de aanneming van eer. amen- demcnt-Biewenga in de Tweede Kamer werd de werkingsduur van de wet opnieuw beperkt tot 1 januari 1963. De P.v.d.A. achtte dit in strijd met het regeringspro gram en mr, Burger verklaarde dat zijn partij zich niet meer aan dit program ge bonden achtte. In de Eerste Kamer verklaarden giste ren de heren Geuze (C.H.U.), Zegers (K.V.P.), Louwes (V.V.D.) en Rip (A.R.), dat zij zich met de tijdelijkheid uitstekend konden vérenigen Daarentegen zei mr. In 't Veld (P.v.d.A.) nog eens dat hij het betreurde De rechtbank te Amsterdam heeft bij interlocutoir vonnis op verzoek van de raadsman besloten, de zaak tegen dc 38- jarige handlanger B. N. uit Amsterdam voor een nader psychiatrisch onderzoek aan te houden. Aanvankelijk was de uit spraak op 30 december bepaald. Tegen deze verdachte werd vrijdag vier jaar met aftrek wegens poging tot dood slag op zijn vrouw geëist. Hij had haar op 15 juli 's ochtends de keel dicht gekne pen, daarna een nylonkous en tenslotte een theedoek om de hals gesnoerd. Wel waren er tekenen van verstikking, doch de vrouw heeft deze wurgingspoging over leefd. Ter zitting werd opgemerkt, dat man en vrouw dikwijls ruzie hadden, omdat de vrouw een degelijke, zuinige figuur was, terwijl de man niet alleen in cafés met kaarten veel geld uitgaf, doch bovendien een bijzonder luie natuur heeft. In de be wuste periode was hij al drie dagen lang niet naar zijn werk gegaan, hoewel hij wel 's morgens op de normale tijd zijn woning, een zomerhuisje in een kamp bij Hilver sum verliet. Zijn vrouw had dit ontdekt en op maandag 14 juli, toen de man weer niet gewerkt had, was hij met kleren thuisgekomen dié hij opzettelijk vuil had gemaakt om zijn vrouw te misleiden, 's Avonds had het echtpaar bij kennissen in het kamp gekaart en was daarna naar bed gegaan. Volgens een psycholoog moet de verdachte in een conflictsituatie gehan deld hebben. Enerzijds durfde hij niet meer naar zijn werkgever in Amsterdam te gaan, anderzijds zag hij blijkbaar ver schrikkelijk op tegen de ruzie die hij dan 's avonds weer met zijn vrouw zou krijgen. Advertentie De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Vlissingse notaris V. die ln beroep door het Haagse gerechtshof is vrijgesproken van de hem ten laste geleg de verduistering van ruim 4000 gulden, maar door hetzelfde ho£ werd veroordeeld tot 5000 boete wegens valsheid in ge schrifte. Tegen de vrijspraak tekende de procu reur-generaal bij het gerechtshof cassatie aan. De Hoge Raad heeft thans dit beroep niet-ontvankelijk verklaard. De officier achtte de primair ten laste gelegde poging tot moord niet bewezen, maar wel de subsidiair in de dagvaar ding opgenomen poging tot doodslag. „De ze man spijbelde van zijn werk als een schooljongen" zei hij, en heeft op schande lijke wijze zijn weerloze vrouw aangeval len". Daarna eiste hij vier jaar met af trek. De raadsman, sprak er zijn verwonde ring over uit dat twee psychiaters in hun rapporten de vèrdachte volkomen toere kenbaar noemen. „Het wil er bij mij als leek niet in, dat dat juist is", zei hij. Voorts meende hij. dat de verdachte vrij willig is terug getreden van zijn poging tot wurging, die hij immers niet voltooid heeft. Mocht de rechtbank niet tot vrij spraak concluderen, dan zou de raadsman gaarne éérst een nader psychiatrisch on derzoek ingesteld willen zien, waartoe be sloten werd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de statistiek van de gemeenteraads verkiezingen 1958 het licht doen zien. Naast de gebruikelijke uitslagen per ge meente en overzichten van de nieuwe samenstelling van de gemeenteraden geeft deze publikatie voor de eerste keer de leeftijdsverdeling der voor de onderschei den politieke groeperingen gekozen raads leden. Voorts zijn gegevens opgenomen, welke inzicht geven in de verkiezingsre sultaten op het platteland, het verstede lijkt platteland en in de steden. De deelneming aan de verkiezing is het grootst geweest op het platteland (95.3 pet. van het aantal kiezers), terwijl die in de steden (94.2 pet.) het laagst was. Ook wat het aantal uitgebrachte geldige stemmen betreft blijven de steden achter bij het platteland: verstedelijkt platteland (96.7 tegen 97.7 resp. 97.2 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen). Voorzover betreft de op de onderschei den politieke groeperingen uitgebrachte stemmen zijn de percentages voor de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N. het laagst op het platteland (18.5, 6 en 0.9 pet.), wat hoger op het verstedelijkt platteland en het hoogst in de grote steden (32.5. 17 en 6.5 pet.). Voor de protestant-christelijke groe peringen doet zich het omgekeerde beeld voor (platteland 30.5 pet. tegen 14.2 pet in de grote steden). De r.k. groeperingen laten een afwijkend beeld zien. Zij hebben het grootste percen tage verkregen in de verstedelijkte plat telandsgemeenten (42 pet.). De specifieke forensengemeenten vallen op door het relatief hoge percentage stemmen (23.9 pet.) uitgebracht op de V.V.D. Rond 33 pet. van de nieuw gekozen raadsleden valt ln de leeftijdsgroepen 50 59 jaar, terwijl het aandeel van deze leef tijdsgroep in de totale bevolking van 23 69 jaar rond 20 pet. bedraagt. Rond 16 pet. van de raadsleden is jonger dan 39 jaar en 3.6 pet. 70 jaar ën ouder. Relatief blijkt Limburg de provincie te zijn, waar de meeste jonge raadsleden (van 2339 jaar) zijn gekozen (21.7 pet.). Ledr-n van 70 jaar en ouder konijn relatief het meest voor in de provincie Utrecht (5.1 pet.). dat van het regeringsprogram was afge weken, terwijl de P.v.d.A. daaraan grote waarde hecht. De socialistische ministers hadden het amendement-Biewenga niet onaanvaardbaar verklaard omdat dan de prijsbeheersing op 1 januari zou zijn vervallen. De P.v.d.A. wil bij het dragen van verantwoordelijkheid voor de daden van de regering zekerheid dat niet van het regeringsprogram wordt afgeweken, herhaalde mr. In 't Veld. Als de P.v.d.A. nu bereid zou zijn weer samen te werken met de K.V.P., zal een minimum aan be grip moeten worden opgebracht voor ver vulling van wensen van de P.v.d.A., waar voor de waarborg moet liggen in een re geringsprogram waar men zich aan houdt. Hij zou alleen voor het wetsontwerp stem men omdat anders 1 januari de prijsbe heersing vervalt. De andere partijen reageerden niet op de uiteenzetting van mr. In 't Veld, want men zag af van replieken. De socialisti sche ministers Vondeling en Samkalden hielden zich politiek buiten de kwestie. Za kelijk zei minister Samkalden, dat het mogelijk is dat de Grondkamer verkoop overeenkomsten goedkeuren met een be paling dat na het vervallen van de wet op 1 januari 1963 een bedrag moet worden bijbetaald. Met 62 tégen 3 stemmen (van de com munisten) nam de Eerste Kamer de wets ontwerpen aan tot verhoging van de scha deloosstelling aan de leden der Tweede Kamer. De nieuwe regeling van de scha deloosstelling vooi de leden der Eerste Kamer werd met 50 tegen 15 stemmen aangenomen. De stemming over de verhoging van de kosten van een jachtakte werd aangehou den tot de volgende week, omdat aan het eind van de vergadering niet meer vol doende leden aanwezig bleken te zijn voor het nemen van rechtsgeldige besluiten. „Ik wil nadrukkelijk verklaren dat wij vervroegde verkiezingen in geen enkel op zicht schuwen, indien die tot een oplossing van de huidige kabinetscrisis zouden lei den. Maar ik vraag me af: zijn ze nodig? In de Tweede Kamer was er een flinke meerderheid, die het kabinet ten val bracht. Deze meerderheid moet thans ook de moed opbrengen een regering te vor men. Het lijkt er veel op dat deze meer derheid nu aan het Nederlandse volk wil vragen of zij het wel goed gedaan heeft." Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, gisteravond in een openbare partijvcrgadcring van de federatie Amsterdam in gebouw Bellevue. Er waren zoveel mensen aanwezig dat ook een tweede zaal de belangstellenden nau welijks kon bevatten. De federatievoorzit ter, mr. H. Westerman, sprak van meer dan tweeduizend aanwezigen. De heer Vermeer betoogde onder meer, dat het bij de huidige politieke crisis in wezen gaat om de rechtvaardige verdeling van de welvaart. Hierbij is de scheidslijn duidelijker dan ooit tevoren. Het gaat óf om het levenspeil van de grote massa van het Nederlandse volk óf om het bezit van weinigen, aldus de heer Vermeer. De machten van het conservatisme ko men eveneens naar voren met hun vraag naar de welvaartsverdeling. „Wij zijn ook nu bereid tot samenwerking, maar vanwege de scherpe scheidslijn niet tot el ke prijs. We passen ervoor mee te werken indien het conservatisme het inderdaad voor het zeggen zou krijgen omdat dan van een rechtvaardige verdeling van de wel vaart niets terecht zou komen." Over de huidige politieke situatie zei de P.v.d.A.-voorzitter verder nog, dat naar zijn mening prof. Romme een nieuw ka binet moet samenstellen als bewijs dat hij niet alleen breken maar ook regeren kan. Uit de adviezen van prof. Beel aan de Ko ningin zal blijken of prof. Romme zijn ver antwoordelijkheid durft te aanvaarden. KOPENHAGEN, (Ritzau) Het Neder landse motorschip „Rex" (400 brt.) uit Groningen, dat met een lading cokes op weg was van Engeland naar Marstal op het Deense eiland Arö, is dindag nabij Marstal gestrand. Schepen van het tonnage van de „Rex" varen meestal noordelijk om het eiland heen. Ook de kapitein van de „Rex" was meegedeeld dat hij deze route moest va ren. Hij nam echter de zuidelijke. Men neeft assistentie gevraagd om het schip weer vlot te krijgen. Op woensdag 29 december 1858 kwamen in de juist een maand tevoren gereed ge komen openbare school aan de Kruisvaart (Hoofddorp) 43 personen tezamen, die er voor voelden om in de Haarlemmermeer een afdeling op te richten van de elf jaar reeds bestaande „Hollandsche Maatschap pij Bekende namen, boeren, herenboeren, middenstanders en ambtenaren, staan er in het notulenboek vermeld. We lezen o.a. mr. Pabst (burgemeester), mr. Amersfoordt (de eigenaar van de mo delboerderij „De Badhoeve"), P. Koot, D. Eggink (gemeente-secretaris), H. A. v. Foreest (ontvanger) maar ook boerenna- men, welke nóg een goede klank in „de Meer" hebben zoais Bulk. 't Hooft, Knaap, Van Splinter, Tanis, Van Vuuren en Ro denburg. De oprichtingsvergadering werd geleid door burgemeester Pabst en uit zijn inlei dend woord blijkt, dat zich al 86 personen in beginsel bereid hadden verklaard om aan die oprichting mede te werken. Voor die tijd een groot aantal, vooral wanneer men bedenkt, dat Haarlemmermeer nog maar dun bevolkt was. Ter vergadering werd als voorzitter met volstrekte meerderheid van stemmen ge kozen mr. Amersfoordt, de latere burge meester en opvolger van mr. Pabst, de grote doch verguisde landbouwpio- nier. Aan deze figuur heeft de jonge af deling in de eerste jaren van haar bestaan ontzettend veel te danken gehad. Hij was een man met een enorme energie, grote kennis van zaken, brede belangstelling, zeer ruime algemene ontwikkeling en veel relaties tot ver over de grenzen. Hij had één nadeel: hij was zijn tijd vooruit, hij kon ook niet wachten en zeide wat hij meende. Maar hoe dap ook, de jonge afdeling begon goed, want de pioniers in de nau welijks ontgonnen Meer konden wel lei ding gebruiken en konden profiteren van hun meer kapitaalkrachtige voormannen. Amersfoordt was bijv. een propagandist van de landbouwmechanisatie, kocht zélf machines in Engeland en demonstreerde die voor de leden. Van Wickevoort Crom- melin was een bekend paardenman en de burgemeester was de verbinding met het regeringsapparaat, de gemeente-secretaris trad als secretaris van de afdeling op. de rijksontvanger als lid had natuurlijk ook zijn voordeler! Zo bouwde men gezamenlijk een ver- 'enieing op. die biizondëv goed werk ver richt h^eft voor de ontwikkeling van de landbouw in de nolder. Zelfs ook op maat schappelijk terrein door het organiseren De Alkmaarse rechtbank heeft de sinds twee maanden gedetineerde 37-jarige C. N. K. uit Den Helder, die ervan verdacht werd ten nadele van een woningbouwstich- ting in Den Helder f 5000 aan door hem geïnde huurgelden te hebben verduisterd vrijgesproken en terstond in vrijheid ge steld. K. zou de verduisteringen hebben ge pleegd tussen 1 oktober 1957 en 6 oktober 1958. Op drie oktober van dit jaar werd de man. die tevens rij-instructeur was, na bij Arnhem bewusteloos achter het stuur van een langs de weg staande auto aange troffen. Hij had een poging gedaan zich zelf door vergiftiging om het leven te bren gen. Na zijn herstel werd hij in hechtenis genomen. Als incasseerder van de wo ningstichting had K. ongeveer 650 huizen te bedienen. De ontvangen huren tekende hij af in een huurboekje bij de huurders van dc woningen terwijl hij zijn ontvang sten zelf moest aantekenen in een huurka- hier. Het bedrag aan huur, dat hij op een dag ophaalde, moest hij dc volgende dag afdragen. Begin oktober 1957 kwam hij zelf tot de ontdekking dat hij ongeveer 250 gulden te kort kwam. Hoe dat was ontstaan wist hij toen. en ook vanmiddag voor de rechtbank niet te verklaren. Uit angst dat het tekort zou worden ontdekt, trachtte hij het te ca moufleren door van vooruitbetaalde huren achterafbetaalde huren te maken. Vreemd was echter dat hij telkens meer geid mis te. Het moest een keer spaak lopen. Dat gebeurde op 5 september toen bij een con trole van de huurboekjes ontdekt werd, dat huren waren voldaan die K. nog niet had afgedragen. Het totaal vermiste bedrag was toen reeds opgelopen tot ruim 5.000 gulden. De administratie van de ontvangen hu ren was bij de woningexploitatiemaat- schappij zeer ingewikkeld. Ook nu kon ter zitting niet worden opgelost, op welke wij ze het geld verdwenen was. K. bleef ont kennen dat hij het zelf heeft verduisterd. Twee rechercheurs die het onderzoek had den gedaan, verklaarden dat niet gebleken was dat K. het geld te eigen bate zou heb ben besteed. Uit een voorlichtingsrapport bleek, dat K. van nature een strikt eerlijk man was, doch bijzonder slordig. Verondersteld wordt nu dat hij met het innen van de hu ren steeds bepaalde vergissingen heeft ge maakt. De officier achtte desondanks wel bewezen dat verdachte het geld had ver duisterd. Hij sprak de veronderstelling uit, dat K. het geld wel ergens zou hebben op geborgen en eiste een jaar gevangenis straf. De raadsman weet het zoekraken van het geld aan slordigheid van K. Hij wees de veronderstelling als zou deze het geld ergens hebben opgeborgen om het later weer te voorschijn te halen van de hand. Daarop werd de zitting twintig minuten geschorst. Na heropening deelde de presi dent mee, dat de rechtbank K. niet schul dig achtte. Hij gelastte diens onmiddellij ke invrijheidstelling. van harddraverijen, tentoonstellingen en keuringen, verlotingen en anderszins waar door wat afwisseling gebracht werd in het zware en eentonige leven van alledag. Het tot stand komen der indertijd be kende Hoofddorpse markten is een gevolg van het streven der afdeling, want daar over praatte men reeds in de eerste bijeen komst. De bekende graanbeurs van 1863, welke in tegenstelling tot de veemarkten, nog steeds bestaat, is mede aan haar ar beid te danken. Maar haar voornaamste taak heeft zij altijd gezien in het voor lichten van haar leden op technisch ge bied. Geen wonder, dat het grootste deel der Meerboeren lid van de afdeling was. Eerst na de le wereldoorlog kwam daarin verandering door grote activiteit der con fessionele i landbouworganisaties. Wanneer op 29 december de afdeling haar eeuwfeest op bescheiden wijze te Hoofddorp zal vieren dan kan zij met trots terug zien op pionierswerk van de eerste orde. Des middags wordt in „De Beurs" een buitengewone ledenvergadering gehouden: om vier uur houdt het bestuur een receptie en daarna volgen een maaltijd en een feestelijke bijeenkomst. Tegen de snelheidsmaniakkers Voor het eerst zijn in Den Haag drie overtreders van de maximumsnelheid ver oordeeld tot geldboeten op grond van be wijsmateriaal, verschaft door een elektro nische en fotografische apparatuur, die de snelheid van auto's automatisch opmeet en registreert. „Lange tijd heeft de Wassenaarse ver keerspolitie proeven gedaan met deze bij zondere apparatuur", zei de kantonrechter. „Het meetinstrument, met zijn heide op twee meter afstand van eikaar op de weg liggende gevoelige draden geeft met grote nauwkeurigheid de snelheid van de pas serende auto's aan. Dat is uit verschillende rapporten van deskundigen gebleken. Ik heb geen bezwaar, de meetresultaten van dit apparaat als bewijs te aanvaarden." Ook de officier was over de resultaten van de proeven met de elektronische ver- keerscontroleur heel tevreden. In zijn re quisitoir ging hij de werking nog eens uit voerig na. Een inspecteur van politie uit Wassenaar gaf een korte demonstratie, waarbij hij de plaats van een auto innam, door snel achter elkaar op de twee draden te trappen, die anders over de weg liggen. Het apparaat kan zo worden ingesteld, dat het alleen reageert op overtredingen, dus op auto's die harder dan 50 of 70 km rijden. Door het elektronische brein te koppelen aan een camera, kan zonder tussenkomst van een politieman van iedere snelheids overtreder een foto worden gemaakt, zodat men deze via de nummerplaat kan opspo ren. „Beter dan radar" In principe kan men het apparaat dus zonder meer ergens opstellen en zelf laten werken. Eenmaal per dag komt er een politieman om het filmrolletje uit het toe stel te halen. Een automatische elektrische schrijfmachne kan de door het elektroni sche apparaat vastgelegde overtredingen registreren. Dit laatste is nog toekomst muziek. Het zal echter niet lang meer duren, of men krijgt bij een overtreding volkomen automatisch een „elektronisch- verantwoorde" bekeuring op zijn dak. Het apparaat werkt feilloos. De Delftse profes sor Schouten vond een afwijking in tijd van 0,0014 seconde. Hij acht het apparaat betrouwbaar, als het eenmaal per half jaar wordt nagezien. De officier gaf de Wassenaarse politie een pluim, voor het vooruitstrevende idee, dat door een Nederlands elektrotechnisch bureau is uitgewerkt. Hij noemde het een effectief wapen in de strijd tegen de ver keersonveiligheid Op alle wegen zijn de twee dunne kabeltjes, die met trekveren over de weg worden gespannen, volkomen zonder gevaar, „Het is de meest betrouw bare methode," aldus de officier, „be trouwbaarder ook dan de Amerikaanse radar-systemen, waarbij storingen optre den als twee auto's, die elkaar passeren, tegelijk door de stralenbundel rijden." Het Haagse systeem is ook goedkoper. De elek tronische verkeerscontroleur kost 2000 gul den. terwijl het radarapparaat minstens 18.000 gulden kost. Amsterdam. (Gem. Un.). Kandidaatsexamen rechten: mej. W. J. Wijzenbroek, C. P. B. Bo gaard, M. D. de Vries, C. A. van Hees, F. J. Af man. H. W, N. Flinkenflögel en H. van Asperen. allen Amsterdam. Doctoraalexamen klassieke let teren: J. P. Guépin. Kandidaatsexamen econo mie: F. J. Bothof, Zaandam; M. Th. Vink, Assen- delft: J. H. Fröch, F. J. Meyer en R. den Breejen Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men psychologie: E. van Klinken, Amsterdam Doctoraalexamen psychologie: mej. E. van den Aarssen. Amstelveen: mej. P. E. Tieleman. Rot terdam; A. Dirkzwager, Amsterdam (cum laude); Tj. Zweers, Amsterdam. Doctoraalexamen peda gogiek: A. Leen, Amsterdam. Lelden. Kandidaatsexamen geneeskunde II: mej. M. van Aarem, Rotterdam; mej. M. F. J. v. d. Kaaden, Hillegom; mej. P. W. v. d. Sloot, Bloe- mendaal; G. M. v. d. Ent, Den Haag: J. C. H. Friederich, Wageningen: J. Fijnheer, Harllngen; R. Gaymans, Made; W. Golsteijn, Den Haag: A. H Labruyère, Voorburg: H. J. Werre, Santpoort. Doctoraalexamen geneeskunde II: E. Brookman, Voorburg: I. Butler, Rotterdam; D. G. Byernes, Amerika: W. Fontijn. Delft: Th. M. E. Govaert, Stein L.H. W. Hack. Den Haag; J. F. R. Harms, Den Haag; A. B. Kunst, Haarlem; J. J. van Leeu wen, Voorschoten; P. M. de Vries, Rotterdam; H. L. de Windt.. Leiden. Semi-artsexamenF. G. Claasen, Leiden. Artsexamen: mej. A. F. F. Ma- nusama, Leiden; A. Ingelse, Oegstgeest; A. A. de Zeeuw, 's Gravendeel. Kandidaatsexamen socio logie: mej. W. Chardon, Vlaardingen; mej. T. C. J. Leenderts, Leiden. Nijmegen. Kandidaatsexamen pedagogiek: G. J. M. Dieteren, Heerlen. Kandidaatsexamen rechten: J. F. M. Monsma. Velp; A. M. A. Maassen, Maas- ïcht: mej, A. M. van der Grinten, Tilburg. Semi- artsexamen: F. Th. C. Willems, Nijmegen. Groningen. Kandidaatsexamen semietische let teren: Ph. Roorda, Dokkum (cum laude).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7