Muiterij aan boord van de trawler „Dirkje" in Kanaal Paramount In Hamte^Proveiiee is hoë öeen woniii iiiood HARRIS 59.5° Kamer van Koophandel vraagt aan de minister maatregelen tot beveiliging Directeur van Amsterdamse n.v. in hotel te Haarlem aangehouden GA FLITSEN Nederlandsche Bank verhuist over zes jaar naar Frederiksplein Sportcolberts MATROZEN OVERMEESTEREN SCHIPPER Mis die aansluiting niet! de lichte sigaret, die veel zachter is! Hij zou enige honderd-duizenden guldens hebben verduisterd NU 11 Ontevredenheid over lange duur van speurtocht naar haringscholen m Ontvangst kunsthistorici op 22 december Tanker in brand in Turkse haven Onderzoek naar het stakingsrecht Faillissementen Gevaorlijke situatie Westelijke Randweg Bevroren aardappels? Wohlgemuth vrijgesproken Philippijnen weren schepen uit communistische landen DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 OP DE MOTORTRAWLER „DIRKJE" RO 53 is tijdens de afgelopen reis naar het Kanaalgcbied en de westkust van Engeland muiterij uitgebroken onder de bemanning. Twee leden van de bemanning, de matrozen C. B. uit Katwijk en A. T. R. uit Scheve- ningen, overmeesterden op de brug na een hevig handgemeen schipper Jan Klinken berg en sloten hem ernstig gewond in zyn hut op. Schipper Jan Klinkenberg werd later door loyale leden van de bemanning bevryd. Dat was het voor deze tyd sensationele nieuws, dat gistermorgen bekend werd, toen de trawler „Dirkje" RO 53 na een lange reis van vierentwintig dagen met 396 kantjes gezouten haring en 200 kisten verse haring in IJmuidens Vissershaven binnenliep. De muiters waren niet meer aan boord. Zy waren In Engeland aan land gezet en onder politietoezicht met de Harwichboot naar Nederland teruggekeerd. De trawler „Dirkje" RO 53, eigendom van de rederij Piscator, vertrok de 24ste no vember met een complete bemanning en lege tonnen in de ruimen naar zee om de haringvisserij in het Kanaal te gaan uit oefenen. De resultaten in het Kanaal vielen bar tegen. Er werd vrijwel geen haring gevan gen. Goede raad was duur. Schipper Jan Klinkenberg nam contact op met zijn rederij en kreeg de opdracht om in de haven van Boulogne proviand aan boord te nemen voor een reis naar de westkust van Engeland, omdat daar wel wat haring werd gevangen. De haringvisserij zou in de Ierse Zee worden voortgezet. Woordenwisseling Op de brug is toen een woordenwisseling ontstaan tussen de Katwijkse en de Sche- veningse matroos enerzijds en schipper Jan Klinkenberg anderzijds. De matrozen had den er genoeg van. Zij wilden naar huis en eisten van de schipper, dat hij zijn koers naar IJmuiden zou wijzigen. De schipper maakte de matrozen duidelijk, dat hij het commando had over de „Dirkje" en niet zijn bemanning. Hij vertelde hen onom wonden, dat hij de opdracht van de rederij om naar de Ierse Zee te stomen, uit zou voeren. De matrozen grepen daarop de schipper vast en probeerden hem in zijn hut op te sluiten. De schipper verweerde zich hevig. Hij werd echter gehandicapt door een ongeval, dat hem kortgeleden aan boord van een ander schip was overkomen. Hij liep tijdens de worsteling op de brug ern stig letsel op en werd ten slotte toch dooi de matrozen overmeesterd en in zijn hut opgesloten. De matrozen namen toen het heft in handen en wijzigden de koers van de „Dirkje" in de richting van de thuis haven. Stuurman hielp Het hevige lawaai op de brug alarmeerde stuurman Jan de Boer uit IJmuiden, die, toen hjj de situatie kon overzien, alarm maakte op het schip en met de loyale be manningsleden een poging ondernam om de schipper te ontzetten. Een poging, die na een nieuwe vechtpartij tenslotte lukte. De schipper werd bevrijd. De matrozen wer den aan boord in een hut opgesloten en onder bewaking gesteld. Op het moment van de muiterij voer de „Dirkje" twintig mijl /ten zuiden van Landsend. Na een korte krijgsraad werd besloten om in Falmouth in Engeland bin- Advertentie Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen op maandag 22 december om half negen officieel ten stadhuize ont vangen de deelnemers aan de in Haarlem op 22 en 23 december 1958 te houden alge mene vergadering van de vereniging van Nederlandse Kunsthistorici. ISTANBUL, (Reuter) —In de Zuidturk- se haven Iskenderun staat de onder Pa namese vlag varende tankboot Mirador in brand. Hij heeft 26.000 ton brandstof aan boord. Het schip meet 20.762 ton. Er deed zich een ontploffing voor bij het overpompen van brandstof uit de Mirador naar de Amerikaanse tankboot Ocklawa. Twee leden van de Griekse bemanning sprongen over boord. Zij worden vermist Tweeëndertig andere opvarenden konden worden gered. Sommigen hebben kwetsuren opgelopen. nen te lopen en de muiters aan land te zetten. De schipper werd in Falmouth door be middeling van de Nederlandse consul al daar ter verpleging in een ziekenhuis op genomen. Na een slaapkuur te hebben on dergaan was hij in zoverre hersteld, dat hij het commando van de „Dirkje" weer op zich kon nemen. Zonder de muiters werd er in de Ierse Zee gevist. De Velsense politie heeft inmiddels de matrozen, die bij de muiterij waren be trokken, verhoord. Verwacht mag worden, dat tegen hen een strafvervolging zal wor den ingesteld. Schipper Klinkenberg is niet opnieuw met de „Dirkje" RO 53 naar zee vertrokken. Hij zal eerst volledig hersteld moeten zijn. Een onderzoek naar de juridische as pecten, verbonden aan de werkstaking, is op ambtelijk niveau ingesteld en voorlopig voltooid, zo deelt de minister van Justitie mee in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.). De heer Burger had gevraagd of de minister niet van oordeel is dat recente civielrech telijke acties aantonen, dat nadere voorzie ningen inzake het stakingsrecht urgent zijn. Op de vraag over eventueel te verwach ten voorzieningen kan de minister geen antwoord geven, nu hij ontslag uit zijn ambt heeft verzocht. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 16 december 1958 in staat van faillissement verklaard: Anto- nius Wilhelmus Witjes, vertegenwoordiger, wonende te Lisse Ranonkelstraat 11. Rech_ ter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cu rator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 13 december 1958 geëindigd het faillissement van: G. Mens, Expediteur, wonende te Lisse, Buurt Engel, Herenweg 420. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M- Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heem stede, Heemsteedse Dreef 183. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond na een zeer langdurig debat met twee stemmen tegen besloten, het ter rein aan het Frederiksplein, waar vroeger het in 1929 door brand verwoeste Paleis voor Volksvlijt heeft gestaan, te ruilen voor het terrein met gebouwen van de Nederlandsche Bank aan de Oude Turf markt tegenover het Rokin nabij het Muntplein en deze te gebruiken voor uit breiding van haar universiteitscomplex aan de Oudemanhuispoort. De Nederlandsche Bank zal een hoog gebouw stichten op het Frederiksplein. De ruiltransactie, waarbij de oud-minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck heeft bemiddeld, geschiedt met gesloten beurzen: de gemeente is aan de bank voor de ge bouwen 9,3 miljoen gulden verschuldigd en de bank aan de gemeente eenzelfde bedrag, namelijk 7,3 miljoen voor de gemeente- In de woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken is beslo ten een telegram te zenden aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat waarin verzocht wordt om spoedig maatregelen te treffen waarbij het gevaarlijke kruis punt Leidsevaart-Westelijke Randweg te Haarlem zoveel mogelijk beveiligd wordt. Voordat dit besluit genomen werd her innerde de voorzitter, de heer B. F. En schedé, er aan dat in de vorige vergade ring gesproken is over de verkeerssitua tiebij de kruising van de Westelijke Rand weg en de Leidsevaart, waarbij speciaal het grote aantal verkeersongevallen de aandacht vroeg. De weg is op 1 juli in gebruik genomen en medio oktober be droeg het aantal ongevallen elf waarbij in acht gevallen van ernstige materiële scha de gesproken moet worden. Vijf ongeluk ken hadden ook tengevolge dat lichame lijk letsel werd toegebracht. In al deze vijf gevallen werden de betrokken perso nen ernstig gewond. De commissie van verkeer en vervoer uit de kamer heeft de ze aangelegenheid besproken en het be stuur geadviseerd er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan te dringen dat bij dit kruispunt stoplichten geplaatst worden waardoor dit op meer efficiënte wijze zal worden beveiligd. Op 9 decem ber is wederom een ongeluk gebeurd, waarbij ook toen helaas een scooterberij der ernstig gewond werd terwijl de mate riële schade relatief zeer groot was, al dus de voorzitter. Tot nieuwe leden van de kamer werden gekozen de heren J. M. Strijbis, Cath. Eve- leens, H. Hildering, M. G. Kuipers, B. H. M. Vehmeijer en H. Ledeboer; opnieuw werden gekozen de heren A. S. van Cleeff, ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, B. F. En schedé, ir. J. C. van Hattum, ir. C. H. Holgen, ir. L. Schoorl, P. W. Voskuilen, Th. Hoog, J. L. Uitzinger, G. W. P. Stou- tenbeek, P. Barend, Jos Captijn en K. J. Dijkstra. De vergadering besloot aan de Stichting Haarlems Bloei een subsidie te verlenen van 1.000. De voorzitter richtte zich met woorden van dank en hulde tot de heren B. W. Lasschuit, Corn. Eveleens, S. Slagveld, J. van Leeuwen, A. Mtiller en jhr. B. G. van Styrum, die niet meer in de kamer te rugkeren. Hij zeide dat de heer Lasschuit een belangrijke plaats in de kamer heeft ingenomen. Tweeëndertig jaar was hij lid en in diverse commissies had hij zit ting. In die jaren heeft de heer Lasschuit naast zijn drukke leven gelegenheid ge vonden de gemeenschap te dienen. „De kamer heeft haar stempel gedrukt op het leven van de heer Lasschuit, maar ook heeft de heer Lasschuit zijn stempel ge drukt op het werk van de kamer", aldus de heer Enschedé. Jhr. Van Styrum was se dert 1945 lid en de anderen sedert 1951. eigendommen op het Frederiksplein en een disconto van 2 miljoen, berekend tegen 4 pet. samengestelde interest over de zes jaren, die de bank nog nodig heeft voordat zij haar terrein en gebouwen ter beschik king van de gemeente kan stellen. De bezwaren van de meeste raadsleden waren niet zozeer gericht tegen deze ruil transactie, dan wel tegen het daaruit voort vloeiende feit, dat de raad het in 1954 genomen besluit, waarbij het terrein aan het Frederiksplein werd bestemd voor een operagebouw, moest intrekken en een nieuwe plaats in de stad voor dit gebouw moest aanwijzen. B. en W. stelden voor dit operagebouw te zijner tijd. te stichten op het terrein van het oude RAI-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat, dat wordt vervan gen door het in aanbouw zijnde RAI-com- plex aan het Europaplein. Tegen deze plaats voor het operagebouw hadden de meeste raadsleden zo veel bezwaren, dat dit voor stel pas werd aangenomen na de toevoe ging „tenzij binnen één jaar een ander terrein beschikbaar zal blijken te zijn". De burgemeester, mr. G. van Hall, zei in zijn antwoord aan de vele sprekers ver heugd te zijn over het begrip van de raad voor het grote belang, dat de grondruil betekent voor de uitbreiding van de uni versiteit. Het is noodzakelijk dat de 28 her en der over de stad verspreide instituten, die bij de a-faculteiten behoren, worden geconcentreerd in het hoofdgebouw, dat thans nog beperkt is tot de Oudemanhuis poort. De Nederlandsche Bank wilde niet ver der van de binnenstad worden verwijderd dan het Frederiksplein. Daarom moest er een nieuwe plaats worden gevonden voor het operagebouw. Volgens de burgemeester is een ideale plaats hiervoor niet te vinden. Toch achten B. en W. het gewenst thans reeds een terrein aan te wijzen opdat aan de voorbereiding van de bouw kan worden voortgewerkt. B. en W. hebben echter geen overwegend bezwaar de beslissing over de plaats voor een operagebouw uit te stellen. Het voorstel werd tenslotte aangenomen door de raad, waarbij de heren Th. Rossen (K.V.P.) en C. du Buy (Sportbelangen) ge acht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Advertentie Normal King Size f1.- De Amsterdamse recherche heeft in een hotel te Haarlem de 32-jarige direc teur L. P. van een Amsterdamse handels firma onder verdenking van verduistering gearresteerd. Volgens de recherche heeft P. inmiddels bekend enige honderdduizen den guldens ten nadele van de n.v. waar van hij directeur en boekhouder was, te hebben verduisterd. De fraude is ontdekt door de Fiscale Opsporingsdienst, die bij de firma een onderzoek instelde, omdat er ondanks de grote omzet geen vennoot schapsbelasting werd betaald. De direc teur, die zijn verduisteringen in de afge lopen vijf a zes jaar moet hebben ge pleegd, beschikte bij zijn arrestatie vol gens eigen verklaring over een vermogen van circa vier en een halve ton, waarvan een groot gedeelte in huizen en auto's is belegd. Na het onderzoek door de Fiscale Opspo ringsdienst was P niet naar zijn huis in Amsterdam-Zuid teruggekeerd. Hij ging eerst naar zijn echtgenote, die in Eindho ven vertoefde en reed daarna naar Haar lem, waar hij onder een valse naam zijn intrek nam in een hotel. Daar werd hij in de nacht van dinsdag op woensdag om kwart voor vier van zijn bed gelicht. Door telefoonnummer kwam politie op het spoor Een hoofdinspecteur van de Amster damse recherche was de avond tevoren naar de riante en luxueus ingerichte wo ning van de directeur in Amsterdam-zuid gegaan, maar daar was niemand thuis. In een radiowagen bleef de inspecteur met een andere politieman wachten. Kort na een uur hield een kleine auto voor het huis stil, de bestuurder stapte uit, opende de voordeur met een sleutel en verdween. Juist wilden de rechercheurs hem volgen, toen het licht in de voorkamer aanging en zij tot de ontdekking kwamen dat de be- Bij de Amsterdamse markthallen be staat een groot tekort aan opslagruimte voor aardappelen. Er moet altijd een voorraad van 3600 ton aanwezig zijn, voldoende om de hoofdstad 14 dagen van aardappelen te voorzien. Men kan slechts 1200 ton bergen; de rest ligt buiten opgeslagen. Een precaire situatie, als het gaat vriezen. Komaan, geïnspireerd door deze feestelijke week, wil ik u eens een royaal aanbod doen. Ik heb een huis voor u. Ik heb zelfs verscheidene huizen voor u, voor een spotprijsje nog wel. Of nee, alles moet weg ik geef er een paar cadeau. U zult er iets voor over moe ten hebben, op z'n minst een reis naar Zuid-Frankrijk. En u moet me ook beloven dit ge geven huis niet al te diep in de ingewanden te zullen kijken. Wat dacht u? Natuurlijk man keert er wat aan. Het dak is aan algehele vernieuwing, al thans aan een grondig herstel toe. De sanitaire installaties zijn maar zo zo. Elektrisch licht mag u voor die prijs waarschijnlijk niet verlangen en als u dan per se op gas wilt koken, moet u maar zien hoe u aan een cilinder komt. En val mij alstublieft later niet lastig met de klachten, dat geen le verancier de moeite neemt uw orders te komen opnemen en dat uw schoenzolen of fiets banden in een akelig snel tem po slijten, omdat de kruidenier, de melkboer en de slager zo veel kilometers van u af wonen. Na al deze waarschuwingen mag ik, dunkt me, met een on bezwaard geweten starten. Wie dus nog niet afgeschrikt is, volge mij naar 't departement Haute-Provence, waar we al een vleugje milde en zilte geur van de Rivièra kunnen opsnui ven. In deze streek liggen de zo genaamde dode dorpen als Sablet, Auribeau, Aurent, Es- toublon, Dourbes, Athon en nog talrijke andere. Ze zijn vrijwel onberoerd gebleven door de bloei van de Cöte d'Azur en langzamerhand vergaan. Een Deskundigen hebben uitgerekend, dat er in Frankrijk twintig duizend huizen per maand moeten worden voltooid, wil het land in veertig jaar het huisvestingsprobleem oplossen. Ondanks het schreeuwend gebrek aan woonruimte, worden in het zuiden belachelijk lage prijzen voor (vervallen) huizen gevraagd. voor een hebben de bewoners de wanhopige strijd tegen het verval opgegeven en ze zijn naar elders vertrokken. Hun huizen hebben nog een tijdje met holle ogen voor zich uit gestaard, maar hun blikken werden geleidelijk vertroebeld door stof en vuil. Herfststor men rukten aan balken en bin ten, vonden ergens éen wan kele dakpan en concentreerden er al hun krachten op. Wan neer hij losliet, kreeg het ge weld van de wind vrij spel. Nu zijn deze huizen dus voor belachelijke prijzen te koop en sommige ervan worden zelfs gratis aangeboden, op voor waarde, dat men gelijktijdig alle lasten overneemt. Als u even vasthoudt, dat wij op. het ogenblik voor honderd Franse francs vijfentachtig cent beta len, kunt u gemakkelijk zelf uitrekenen wat u op de tafel moet leggen voor een vijf ka merwoning in Espinouse (hon derdtwintigduizend francs) of voor twee huizen in zeer sleqhte staat! respectievelijk met vier en vijf kamers te Noyers-sur-Jabron (twintig duizend francs). In Thoard wordt voor een huis met drie kamers honderdduizend francs gevraagd. Er zijn echter kapers op de kust en nu moet u me er niet meteen van verdenken ook anderen deze tip te hebben ge geven. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat ook onder nemende Fransen hebben ont dekt hoe ideaal de Haute-Pro- vence voor een rustige vakan tie is. En het is eveneens voor gekomen, dat weggetrokken gezinnen achteraf toch tot de conclusie kwamen in de vreem de niet zo best te kunnen wen nen. Zij kregen heimwee naar de vriendelijke valleien van hun geboortestreek mis schien ook konden zij het niet verkroppen, dat de plaats waar hun wiegen hadden gestaan, ontvolkt dreigde te geraken. Een van deze dorpen is Pey- resq, waar in 1951 nog slechts één gezin was overgebleven, dat van de burgemeester. Toen liet Georges Lambeau, de di recteur van de Academie voor Schone Kunsten in Namen er zijn oog op vallen: hij vond het een uitstekend vakantie oord voor zijn leerlingen. En kele jaren later stond de helft van het dorp al op zijn naam. Er was inmiddels een nieuwe burgemeester benoemd, de veldwachter-in-ruste Simon Giraud. Deze nog voortvarende bestuurder leende zestien mil joen francs van het departe ment en het rijk, waarmee hij waterleiding, elektriciteit, tele foon en een rioleringsstelsel liet aanleggen. En ziet, dorpe lingen, die tot veertig jaar ge leden Peyresq hadden verla ten, voorgoed dachten zij, be sloten zich er opnieuw te ves tigen. Fransen uit grote, nabij gelegen steden, zoals Aix-en- Provence en Nice hebben er huizen gekocht om er hun va kanties door te brengen en kort geleden heeft het Belgi sche Nationale Instituut voor Sport zich meester gemaakt van een flink gebouw, waar dertig van de atleten kunnen acclimatiseren als voorberei ding voor de Olympische Spe len van 1960 in Rome. Tegenover het opmerkelijk herstel van Peyresq staan ech ter zoveel voorbeelden van trieste neergang, dat we ons nog lang niet bezorgd hoeven te maken over gebrek aan mo gelijkheden. Behalve de reeds genoemde, ligt nog een keten van dorpen klaar, waar men u met open armen zal ontvan gen: Villars-Reyssier, Saint- Geniez, Anglès, Ondres, Cha- teauredon. Maar nogmaals: ook Frankrijk zelf heeft er de lucht van gekregen, dus een beetje haast mag u zeker wel maken. De groeiende belangstelling van de landbewoners heeft nog een andere oorzaak. Gedurende de tweede wereldoorlog zijn er een half miljoen huizen ver woest en bijna anderhalf mil joen andere min of meer be schadigd. De wederopbouw heeft zich evenwel in een er gerlijk langzaam tempo vol trokken met de Fransen vergeleken zijn wij werkelijk vluggerds. In de eerste zeven jaar na de beëindiging van de vijandelijkheden werden er ge middeld veertigduizend woon eenheden per jaar gebouwd, een zesde deel van het. op pa pier gestelde doel. Daarna zijn de cijfers licht verbeterd, maar van inhalen van de achter stand is nog steeds geen spra ke. Alleen al in Parijs wonen naar schatting een half miljoen mensen ongeveer een vijfde deel van de bevolking in noodomstandigheden. Voeg daarbij, dat een belangrijk deel van het Franse huizenbezit da teert uit de zeventiende, zes tiende, zelfs vijftiende en veer tiende eeuw! Zeker, er zijn verontschuldigingen aan te voeren: de bouwkosten zijn nog exhorbitanter dan hier te lande, de strijd in Indo China heeft de schatkist meer dan twintig miljard gulden gekost, Algerië verslindt nog dagelijks nutteloze miljoenen. Genoeg van deze sombere klanken. Laten we liever te rugkeren naar het zonnige zui den en bijvoorbeeld doen wat Marius Arnoux heeft gedaan. Hij is sinds 1952 eigenaar van een oude boerderij bij Lurs en heeft tijdens onderscheidene vakanties, geholpen door een metselaar uit een naburig dorp, de bouwval volledig op geknapt. De muren kregen het zelfde jaar nog een beurt, het dak werd hersteld in 1953, de rest van het exterieur in 1954. De drie volgende vakantie perioden werden besteed aan de inwendige zending. Daar hij een jaarlijkse vakantie geniet van een maand (toe maar!) heeft hij er momenteel dus een half jaar hard werken in de rusttijd opzitten. „Maar het is een tijd geweest van creatieve vreugde," zegt hij, „en nu zou ik het huis niet voor het mooi ste paleis willen ruilen Mag ik nu tot slot nog eens heel eerlijk zijn? Het is on tegenzeggelijk verleidelijk driehonderdveertig dagen per jaar in de zon te kunnen zit ten. Ongetwijfeld zal het een geweldige voldoening geven een voor een prik verkregen ruïne op te lappen tot een acceptabele behuizing. En toch ga ik maar niet. J. J. F. Kemming stuurder niet de directeur was, van wie men wist, dat hij een snor had. Zij beslo ten nog langer te wachten. Even later keer de de bestuurder (een vriend van de di recteur, zoals later bleek) met een pak onder zijn arm naar de auto terug en reed weg. Hij merkte niet, dat hij door de poli tieauto werd achtervolgd. Radiotelefo- nisch vroegen de rechercheurs op wiens naam het kenteken van de auto stond. Het bleek een wagentje van de n.v. te zijn. De vriend reed naar Diemen en belde daar bij iemand aan, een zakenman, die zoals later bleek eveneens een vriend van de directeur is. Nu belde de hoofdin specteur aan, maar binnengekomen trof hij slechts de twee vrienden, doch niet de directeur aan. Bij de telefoon vond hij echter op een notitieblokje een telefoon nummer te Haarlem en dat bleek de op lossing. Het was het nummer van het Haarlemse hotel, waarin de directeur die nacht zijn intrek had genomen. Hij werd gearresteerd. Daarna stelde de recherche nog een onderzoek in de woning te Amster dam in, waar zij echter weinig contanten aantrof. Fiscus stelde onderzoek in Hoe de directeur de fraude heeft ge pleegd, weet de recherche nog niet, aan gezien het omvangrijke onderzoek pas is begonnen. De leveranciers van de techni sche artikelen, waarin de n.v. handelde, werden normaal betaald en de rekenin gen voor de afgeleverde artikelen bij de cliënten normaal geïnd. Blijkbaar werd de gemaakte winst echter slechts voor een klein deel in de boekhouding genoteerd. Dit leidde er toe, dat de n.v. zeer wei nig belasting moest betalen en dat trok de aandacht van de Fiscale Opsporings dienst. Het onderzoek, dat deze dienst twee weken geleden begon, is de directeur nood lottig geworden. Hij had zich van de ver duisterde gelden een dubbel huis in Hen gelo en een huis in Slotervaart aange schaft. Zijn woning in Amsterdam-Zuid had hij gehuurd. Hij was ongeveer acht jaar geleden in dienst van de n.v. getreden als boekhou der. Onlangs werd hij bovendien tot di recteur benoemd. Advertentie Originele tweed normale prijs 85. VELU Grote Houtstraat 96 - Tel. 12210 KARLSRUHE (DPA/Reuter) De 52- jarige dr. Wolfgang Wohlgemuth is door het hooggerechtshof in Karlsruhe vrijge sproken. Hij stond terecht wegens „lands- verraderlijke betrekkingen" met Oost- duitse functionarissen. Er was een jaar tegen hem geëist. Wohlgemuth is in juli 1954 naar Oost-Ber- lijn gegaan met dr. Otto John, het vroege re hoofd van de Westduitse veiligheids dienst, met wie hij bevriend was. Wohl gemuth werd er aanvankelijk van ver dacht, dat hij John had ontvoerd. In februa ri van dit jaar werd Wohlgemuth in West- Berlijn aangehouden. John werd twee jaar geleden tot vier jaar veroordeeld. De staat betaalt de kosten van het pro ces. Dr. John, een der voornaamste ge tuigen in het proces, dat op 4 december is begonnen, is dit jaar op vrije voeten gesteld. John's verklaring, dat Wohlgemuth iets in zijn koffie had gedaan en hem naar Oost-Berlijn ontvoerd had, is door de rechtbank van de hand gewezen. Zij is van mening, dat John uit vrije wil naar Oost-Berlijn is gegaan. MANILLA (Reuter) De regering van de Philippijnen laat geen schepen van communistische eigenaars meer in de ha vens toe. Dit als onderdeel van haar po litiek om geen betrekkingen met commu nistische landen te onderhouden. Een en ander is meegedeeld door president Gar cia.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11