De man die thuis kwam van Kaukasus, Balkan en Hamburg koos staal Een afscheid bij Hoogovens na meer dan veertig jaren Naar een record Haarlems Dagblad 3 rieven aan de redactie A anmeldingsfo rm ulier DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 ARNOLD HUGO INGEN HOUSZ; La G aine Grote Houtstraat 22 Burgerlijke Stand van Haarlem Toneel in de kerstweek Eerste steenlegging voor complex van 178 flats GIRO 273107 MET VERMELDING: „VOOR DE STILLE ARMEN" Gysbert Japicx speelde „Ut de Pas" Expositie „Kunst zij ons Doel" in Huis Van Looy Damtoernooi om CG-beker Wijding van orgel in kerk op Valkenburgerplein T. Reinink veertig jaar in Haarlems gemeentedienst Film „Vechten en dienen" van Prot. Ziekenzorg Joz. B en DSTO in finale van groep A. Verbetering verkeers situatie Korte Zijlweg Het was de 23ste juli 1917 toen het comité voor de oprichting van een hoog oven, staal- en walswerk in Nederland besloot voor halve dagen een ingenieur in algemene dienst aan te trekken. De keus viel op een nog geen dertiger, die zes jaar eerder zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft had voltooid, om daarna te „zwerven" in Roemenië, Balkan en Kaukasus en vervolgens via een periode in Hamburg bij het begin van de eerste wereldoorlog terug te keren naar zijn neutraal gebleven land. Volgende week, maandag, zal deze man, die na olie, havenwerken, gas en beton, staal koos, afscheid nemen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, van welke naamloze vennootschap hij thans tweeëntwintig jaar voorzitter der directie is. Zijn naam is: Arnold Hugo Ingen Housz. Arnold Hugo Ingen Housz komt uit een doktersgezin. Na lagere en middelbare school in Den Haag, zijn geboortestad, volgt Delft, waar hij intensief deelneemt aan het studentenleven. De Koninklijke Petroleum Maatschappij zendt hem uit naar de oliebronnen in Roe menië. Ruim twee jaar Balkan en Kauka sus doen de jonge Ingen Housz wel erg terugverlangen naar de beschaafde wereld. Interessant, leerzaam, maar.... Op een goede dag is het dus: „Nou, tabé dan Bakoe", hij is op weg naar Hamburg. Daar wacht hem belangrijk werk. Lang duurt het niet daar, bij de Hol landse Maatschappij voor Havenwerken. Het oorlogsgerommel klinkt al luider en luider Terug in Nederland Het is niet zo verwonderlijk, dat de Haagse gasfabriek deze man, die letterlijk maar nog meer in figuurlijke zin „ruimte" nodig heeft, niet binnen haar muren en afrastering kan houden. De Hollandse Maatschappij tot 't maken van Werken in Gewapend Beton biedt betere kansen. Hij stapt dus over. Inderdaad helpt dr. Van Hemert, die directeur is van de betonmaatschappij, hem aan de kans van zijn leven. De Nederlandse pers in die dagen be paald niet enthousiast over de plannen van een zekere H. J. E. Wenckebach, die vindt dat Nederland een hoogovenbedrijf moet hebben. Dat kost afschuwelijk veel geld en wie zegt dat er ooit een cent voor terugkomt? Advertentie natuurlijk verkrijgbaar bij J w VAN RIETSr VAN RIETSCHOTEN P BEVALLEN van een zoon 15 dec.: J. J. Blom-Vredeveld; 16 dec.: E. Veenstra- de Wit; L. C. van Duijvenbode-de Haas van Dorsser; J. P- Spyker-van Eijk; J. Poepjes-Verkerk; 17 dec.: Th. M. van der Geest-Hulsebos; T. Lukkien-Winter (2 zoons). BEVALLEN van een dochter: 15 dec.: B. A. J. Dumpel-von Stein; 16 dec.: G. J. Schaap-Bloem; B. Wittkamper-Teitsma; N. van Dam-Bart; 17 dec.: C. Bosse-van den Dam; G. van Ballegooijen-Pit. ONDERTROUWD: 17 dec-: A. Th. Weij- ers en S. Slenters; G. P. Riet en P. M. Sievertsen; Th. J. Touw en W. J. M. Wes tendorp; A. W. Kardol en C. Wilhelmus; G J. de Bruin en H. Dirks; A. J. Boogaard en J. C. Kraaijenhagen; A. A. J. J. M. Takx en P. H. A. Hoogveld; J. Wagemans en J. J. Spruit; P. L. Meijboom en H. Frans; G. Huijer en H. J. van der Meer; A. J. C. Notten en J. J. Hartoch; A. J- van Zolst en Th. A. F. Roelofs; J. H. Bom en Huls bergen. OVERLEDEN: 14 dec.: M. E. Boks- Papenfuss, 57 j., Bloemhofstraat; 15 dec.: G. P. W. den Hollander, 33 j., Kruisweg, 16 dec-: J. M. Geerts, 53 j., Anna van Buu- renlaan; M. Handgraaf, 67 j., ten Kate- straat; J. L. Lamp, 58 j., Kamperlaan; O. van der Wielen, 43 j., Gasthuisvest. GEHUWD: 17 dec.: G. Elferink en A. S. L. T. Hoogers; J. H. W. Fransen en H. A- G. Hagen; L. Meesters en H. M. van Riel; K. J. Mutsaers en G. M. de Ruiter; J. Kem- mer en E. J. Verhoeff; J. Willemse en C- K. de Wit; C. J. Smit en J. de Bóer; N. G. Zandvliet en J. M. van Eerden; F. Kanik en A. B. Verpoorten; S. Zitter en R. van Nimwegen; H. W. van Dalen en C- M. Net ten; C. P. A. Mol en M. Kwant; E. J. M. Rijkes en H. J. M. Hin; H. van Dam en C. T. Berk; C. M. Stevens en A. M- Koek; J- Brussee en W. M. Hendriks; P. Gude en M. C. Camphuijnder; J. J. Teunissen en G. J. Kuipers. Maar Wenckebach zet door en als zijn „Comité voor de oprichting van een hoog oven, staal- en walswerk in Nederland" nog maar bijna twee maanden oud is, gaat hij'in op een voorstel van dr. Van Hemert: ir. Ingen Housz wordt voor halve dagen aan Wenckebach uitgeleend. Die halve dagen bevallen Ingen Housz uitstekend; vooral met de secretaris van het Comité, zijn vriend uit de studenten tijd, Guus Kessler, kan hij het goed vin den. Drie jaar later is hij volledig „over" en kort daarna is hij procuratiehouder, met Wenckebach en Kessler als directeu ren boven hem. Eerste driemanschap Het driemanschap krijgt een hoe langer hoe groter aantal medewerkers. Een hoogoven is er niet, wèl een snel te klein wordend kantoor aan het Haagse Nassau- plein. Maar de dag komt dat mevrouw Wencke bach het vuur in Hoogoven I ontsteekt. Het is 22 januari 1924. Hoogoven. I staat in de Breesa.apin IJmuiden, niet aan de Niemoe Waterweg, zoals aanvankelijk wel het plan is ge weest. De heer Wenckebach is niet aanwezig, omdat hij ernstig ziek is. Precies een maand later overlijdt de op richter, de eerste pionier van Hoogovens. Ingen Housz (sedert 1 januari 1924 be drijf sdirecteur) is inmiddels naar IJmuiden verhuisd. Op zesendertigjarige leeftijd is hij directeur; zijn veertigjarige vriend Kessler is voorzitter van de directie. De twee jonge leiders van het jonge be drijf oogsten successen en lijden neder lagen. Het ziet er donker uit, als er begin 1926 de tweede hoogoven moet worden ge doofd na het bezwijken van een opslag kraan. Men overleeft het. Men zit vol plannen als.... de tweede wereldoorlog uitbreekt. Er is een MEKOG. er is een CEMIJ (ir..■Ingen. Housz wordt van beide: gedel.egeerdvlid in de raad van besfüur); er is bok een'buizèngieterij bij gekomen. De economische crisis heeft men overleefd. Het eerste staal is afgetapt uit de eerste Martin-oven. Een walserij moet er komen. En nu dit.... oorlog! De bezetter maakt het de directeuren dr. M. W. Holtrop is een jaar tevoren op genomen in de directie bepaald niet gemakkelijk. Eind '44 staat het bedrijf vol komen stil. De wederopbouw is in volle gang. als (21 augustus 1945) ir. Kessler overlijdt. Ir. Ingen Housz wordt (17 april 1946) zijn opvolger. Dr. Holtrop is afgetreden om een benoeming tot. president van de Neder landse Bank te kunnen aanvaarden. Tot directeuren van Hoogovens worden be noemd de heer P. R. Bentz van den Berg en prof. dr. J. F. ten Doesschate. Geleidelijk aan komen de onderdelen van het gecompliceerde apparaat, weer in beweging. Uitbreidingen volgen. In 1947 rolt de eerste gewalste plaat uit de terug gekeerde Walserij-West; in 1950 is er een nieuwe MEKOG; in 1952 volgt de Blok- wals, een jaar later is Breedband volledig in gebruik; Sinterfabriek en Oxystaal- fabriek volgen en dan wordt nog een (de vierde) hoogoven opgericht. Maar ook de sociale kant wordt niet vergeten. Ir. Ingen Housz weet dat een goed sociaal beleid onmisbaar is voor dit enorm uitgegroeide bedrijf, waar een der tienduizend mensen werken. En hij handelt er naar. „E'azigheden" Behalve voorzitter van de directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden is ir. Ingen Housz voorzitter van de directie van Breedband n.v., gedelegeerd lid van de raad van bestuur van de n.v. Mekog en voorzitter van de raad van beheer van de Cemij n.v., beide aangesloten bedrijven van de K.N.H.S. te IJmuiden, alsmede plaatsvervangend voorzitter van de raad van commissarissen van de Dortmund Hörder Hüttenunion A.G. Verder is de heer Ingen Housz ver tegenwoordiger van de Nederlandse staal industrie in het raadgevend comité van de E.G.K.S. en voorzitter van de Vereniging de Nederlandse IJzer- en Staalprodu- cerende Industrie (NI.TSI). In het zittings jaar 1957/'58 was hij president van het Britse „Iron and Steel Institute" (een eer die in 40 jaar geen niet-Brit te beurt was gevallen). Hij is lid van het bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, ere-lid van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, alsmede curator van de Universiteit van Amsterdam en van de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam. Ook is de heer Ingen Housz commissaris van verscheidene Nederlandse en buitenlandse maatschappijen. In 1949 werd de heer Ingen Housz onderscheiden met de benoeming tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Maar op zijn eerste onderscheiding is Ingen Housz wel zo trots. Hij ontving die in 1935, tijdens de toen gehouden zoge naamde „Veiligheidsdagen". Hem werd toen een gouden eremedaille uitgereikt als waardering voor hetgeen door de Hoog ovens voor de veiligheid werd gedaan. Zo zal de man die in 1917 voor halve dagen kwam, op maandag 22 december 1958 afscheid nemen van het. bedrijf dat kortweg met K.N.H.S. wordt aangeduid. Ir. Ingen Housz Voor niemand kan het zoveel betekènen als voor hem. Omdat hij het heeft helpen oprichten. Omdat hij het moeilijke begin, de successen, de nederlagen van voor de oorlog, de oorlogsperiode, maar ook de na oorlogse groei en bloei heeft meegemaakt. Omdat het voor een groot deel zijn werk is geweest dat „Hoogovens" thans is: een bedrijf waar Nederland trots op kan zijn, een goed voorbeeld voor hoogovens, waar ter wereld ook. Hieronder volgt een overzicht van to neelvoorstellingen in de Haarlemse schouwburg in de kerstweek. Op zaterdag 20 en zondag 21 december geeft Het Rotterdams Toneel een voorstel ling van „Suiker" van de Vlaamse schrij ver Hugo Claus onder regie van Ton Lutz. De voornaamste rollen worden vervuld door Ina van Faassen, Guus Hermus en Leo de Hartogh. De decors zijn door Nico- laas Wijnberg ontworpen. Onder auspiciën van de Algemene Ne derlandse Grafische Bond geeft de toneel groep Puck op maandag 22 en dinsdag 23 december een voorstelling van „Taloelah" van Arnold Ridley en Mary Cathcart Bo rer. Nell Knoop, Auf Bouber en Sara Hey- blom spelen de hoofdrollen in deze ko mische thriller, die door Eric van Ingen werd geregisseerd. Op de eerste kerstdag, donderdag 25 de cember geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „Oscar" van Claude Mag- nier onder regie van Henk Rigters met Ko van Dijk, Guus Oster en Joop Doderer in de voornaamste rollen. De Haagse Comedie geeft op de tweede kerstdag een voorstelling van het blijspel „Olympia" van Férenc Molnar. De hoofd rollen worden in dit stuk vertolkt door Ida Wasserman, Elisabeth Andersen, Coen Flink, Gijsbert Tersteeg en Kitty Kluppell. „Olympia" werd geregisseerd door Joris Diels en vertaald door Nel Bakker. Het decor is van Lisette van Meeteren. Vrijdag 19 december des morgens om elf uur zal aan de Mr. Jan Gerritszlaan hoek Delftlaan in Haarlem-Noord door de heer A. J. P. Koster, voorzitter van de Pensioenraad te 's-Gravenhage, de eerste steenlegging plaats hebben voor een com plex van 178 flatwoningen. Hiervan wor den er 124 gebouwd voor de Pensioenraad en 54 voor de Rijkspostspaarbank te Am sterdam. Het project wordt uitgevoerd door de n.v. bouw- en exploitatiemaat schappij „Hogerveka". De architecten van het plan zijn de heren ir. W. de Bruyn en ir. J. Vlaming. Door rle spontane en van begrip getuigende offerzin van velen belooft de traditionele Kerstinzameling voor de Stille Armen dit jaar een opbrengst, welke die van vorige jaren aanmerkelijk overtreft Dan moet echter het binnenvloeien der grote en kleine giften gedurende de 6 nog resterende dagen in hetzelfde verblijdende tempo doorgaan. Wij doen een dringend beroep op degenen, die tot dusver nog geen besluit hebben genomen om hun gift aan de lange lijst toe te voegen, dit onverwijld te doen mét voorbijzien van eventuele overwegingen die hen tot nu toe hebben doen aarzelen. Helpt mede een duizendtal behoeftige gezinnen en eenzamen dit jaar een tastbaar blijk van daadwerkelijke mensenliefde te geven ö<5ööOööex»crcoo ja- De toneelgroep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx", die de laatste tijd een flinke aanwas heeft gekregen, gaf in de Stadsschouwburg de première van „Ut de Pas", een stuk van W. Chr. Duba, dat, op een enkele uitzondering na, door de nieuwelingen van het gezelschap voor het voetlicht werd gebracht. Dat was, voor namelijk in het eerste bedrijf, ook wel merkbaar, want de debutanten bewogen zich nog wat onwennig over het toneel, hetgeen hun overigens niet mag worden aangerekend. Iets anders is, of dit stuk, dat het bovenal moet hebben van een sterke karakteruitbeelding, het wel kan verdragen door debutanten gespeeld te worden. Er werd met veel toewijding ge acteerd en de tekst zat er bij vrijwel allen grondig in, maar dit kon toch het gemis aan ervaring niet helemaal verdoezelen. Het bleef allemaal een beetje vlak, ook op momenten, waarin wat meer dynamiek en emotionaliteit nodig waren geweest om de bedoelingen van de auteur te accen tueren. Deze plaatst in dit stuk vijf mensen, jongeren en ouderen, tegenover elkaar, die in verschillende opzichten uit de pas lopen. Zij krijgen in het eerste be drijf gelegenheid, hun levenshouding te motiveren en in de verdere bedrijven wordt de toeschouwer dan geconfronteerd met enige conflicten, die min of meer een uitvloeisel zijn van de uiteenlopende men taliteit der hoofdpersonen. Alle medewerkenden hebben met de realisering van dit alles loffelijke presta ties geleverd, in het bijzonder mej. Elly Smits als de van de dwalingen haars weegs teruggekeerde secretaresse en de heer J. Looyenga als de ingenieur, die de dupe wordt van zijn eerzucht. Een uitblinker was de heer J. de Bos, die van de jonge, door een gebeurtenis tijdens de bezetting ge obsedeerde waterbouwkundige, die steeds fel opkomt voor recht èn redelijkheid een uitstekende creatie maakte. Voor het con trast zorgde de heer J. Visser als zijn flegmatieke collega en de heer P. de Vries als de serviele administrateur, die terwille van zijn baantje maar in alles berust. En voor een routiné als de heer E. Hiemstra leverde de rol van de aannemer weinig moeilijkheden op. In een zeer bescheiden rolletje wist mevrouw A. de BosWie- linga toch heel even een fleurige noot in het eerste bedrijf te brengen. SJ. K. Van 20 december tot 12 januari wordt in „Het Huis van Looy" een expositie gehouden van werk van leden van het Genootschap „Kunst zij ons Doel". De ten toonstelling is dagelijks geopend van 10— 12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1317 uur. Op 20 december zal in Nieuw Berkenrode in Heemstede om vier uur de start plaats hebben van de strijd om de C.C.-beker. Cuphouder W. de Jong wacht een moei lijke taak. Hij zal de in zijn bezit zijnde trofee moeten verdedigen tegen A. den Doop, H. Berk, J. Scheeres, J. Zijp, C. Chat- tillon, H. v. d. Vossen, W. F. v. d. Sluis. P. van Heerde, A. de Jong, J. C. R Bus en H. Willemse. Op zondagmiddag 21 december om drie uur zal de wijding en bespeling geschie den van het gerestaureerde orgel in de r.k. kerk Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenburgerplein in Heemstede. Pastoor H. A. J. Drost houdt een toe spraak en Louk Nelissen speelt werken van J. S. Bach, J Stanley, N. Ie Begque, C. Daquin, L. Boëlmann en H. Schroeder. Vóór de restauratie door Hubert Schreurs uit Amsterdam bedroeg het aantal zelf standige registers negen en het aantal sprekende tien, thans respectievelijk acht tien en zevenentwintig. (Verkort weergegeven) Buslijn 11. Met instemming heb ik het ingezonden stukje van dè heer H. M. P. v. d. H. over buslijn 11 gelézen. De Rijne- gom- en de Distellaan zijn inderdaad veel te smal voor de bussen. Vorige week zag ik nog hoe een bus niet verder kon, door dat de eigenaar van een der vele gepar keerde auto's niet zo spoedig te vinden was. De lanen naar de Oosterduinweg zijn naar mijn mening niet zo lang, dat het voor de bewoners bezwaar oplevert naar een bushalte aan deze weg te^ lopen. H. G. de J. (Zowel van de zijde van het publiek als van de N.Z.H.V.M. hebben wij verscheide ne meningen over de plannen tot het in voeren van deze buslijn gepubliceerd. Thans beschouwen wij de discussie over deze aangelegenheid als gesloten. Red.) Advertentie De meest bekende parfums van GUERLAIN worden U in een fraai zakflacon in leren etui gebracht ODE, SH A LI MAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, J1CKY, FLEUR DE FEU. Vanaf fl 14 HAARLEM Maison LEONARD. Wajenwej 29 Louit PIÈRLÓT, Zijlstraat 68 Van NIEL, Grote Houtstraat 92 PARIS HEEMSTEDE Parfumerie ELIZABETH, Zandvoortjelaan 75 ZANDVOORT Joh, A. SUYKERBUYK, Thorbeckestraat 11 Or»«J«r Woensdag herdacht de heer T- Reinink. bedrijfsadministrateur bij de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst van de ge meente Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar geleden in gemeentedienst trad. Des morgens werd de jubilaris met zijn echt genote ontvangen door de burgemeester. Des middags was er in het christelijk militair tehuis gelegenheid om de heer Reinink en zijn echtgenote met dit jubi leum geluk te wensen. De directeur van de dienst, de heer B. J. Thijssen, dankte de jubilaris voor de ijver, welk hij steeds aan de dag had gelegd en voor de wijze waarop hij zijn werkzaamheden vervuld heeft. De oud-directeur van de dienst, de heer J. H. Borger, sloot zich hierbij aan en namens de collega's bood de heer Jongbloed, chef van de afdeling boekhouding, een geschenk aan onder het uitspreken van de welge meende gelukwensen van het gehele per soneel. In een persoonlijk woord dankte hij ook voor de wijze waarop hij gedurende dertig jaar met de heer Reinink had mo gen samenwerken. De voorzitter van de christelijke bond van pyej,-hei.d^pfij:?qp,e,e]r de.heer Nport, dankte, de jubilaris voor de-vele. werkzaamheden, die de' Heer1 Hófaink.'Rfre jaren voorzitter is geweest, in het belang van de ambte naren had verricht. Vervolgens spraken nog enkele collega's mede namens de per soneelsvereniging. Velen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om de jubilaris en zijn echtgenote te feliciteren. De jubilaris dankte de aanwezigen voor hun gelukwensen doch wees er vooral op, dat deze dag er voor hem een van dank baarheid was, dankbaarheid, omdat hij veertig jaren bij de gemeente Haarlem werkzaam heeft mogen zijn. Dezer dagen werd in gebouw Bethel in Haarlem de film „Vechten en dienen" vertoond, die een beeld geeft van de Pro testantse Ziekenverzorging. Vooraf sprak ds. J. Bronsgeest een kort inleidend woord, waarbij hij wees op de achterstand, die de protestantse ziekenzorg heeft ten opzichte van de rooms-katholieke ziekenverzorging. Per 191 rooms-katholieken is één zieken huisbed in r.-k. ziekenhuizen aanwezig. Bij de protestanten is er één bed op de 702 protestanten. De Protestantse Ziekenzorg beijvert zich het aantal ziekenhuisbedden voor het protestantse deel van de bevol king uit te breiden. Met. behulp van de film „Vechten en dienen", die gemaakt is door de cineast G. H. B. Niestadt onder regie van Ernest Winar naar een scenario van ds. G. van Veldhuizen, doet deze instelling een beroep op jonge meisjes zich aan de pro testantse ziekenverpleging te wijden en op het protestantse bevolkingsdeel om gelde lijke steun. De film behandelt de geschie denis van een jong meisje, dat aanvankelijk alleen maar van het leven wil genieten, maar later door een verblijf in een zieken huis tot het besluit komt zelf in de zieken verpleging te gaarn Verschillende facetten van de opleiding worden door de film belicht, waarbij tevens wordt gewezen op de achterstand op het gebied van het aantal protestantse ziekenhuizen in Nederland. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k 7.65 per kwartaal/of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zfl die zich met Ingang van 2 januari 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 31 december 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné'6, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Dè damcompetitie Op het Spelen van slechts enkele wed strijden na behoort de damcompetitie hoofdklasse alweer tot het verleden. In Groep A bevestigde Joz. Blankenaar nog maals zijn uitstekende vorm door damclub Zaandam in eigen huis met 128 te klop pen. DSTO bereikte een voorlopige 108 uitslag tegen DWW. De einduitslag zal ver moedelijk in een 119 overwinning voor DSTO uitvallen. DSTO bezet nu definitief de tweede plaats in deze groep en zal dus met Joz. Blankenaar in de finale uitko men. Tengevolge van een nog niet opgelost geschil tussen de in groep B uitkomende tientallen van St. Bavo en DCIJ is nog niét met zekerheid te zeggen welke ver enigingen hier een plaats in de finale zul len veroveren. St. Bavo verstevigde zijn positie in de laatste competitiewedstrijd door Joz. Blankenaar II met een 146 ne derlaag huiswaarts te zenden. D.C.IJ. ver giste-zich evenmin en versloeg 't Oosten met 13—7. Weliswaar heeft het Haarlemse 't Oostèn alles geprobeerd om DCIJ de voet dwars te zetten, doch toen de borden 1 en 3 moes ten capituleren was het lot beslist. De gedetailleerde uitslag luidde: 's Oos tenDCIJ: 1. W. de JongP. Roozenburg 02; 2. H. v. d. VossenH. Laros 11; 3. F. SlotTh. Tielrooy 02; 4. H. J. v. Berk B. Dukel 11; 5. A. de JongT. Postma 20; 6. J. J. PoppenA. W. Beukema 11; 7. W. RoestN. Zwier 11; 8. H. Diemei J. v. Straten 0—2; 9. C. M. Beck—Ir. M. Krijgsman 0—2, 10. W. Beider—G. Postma 1—1. Totaal 7—13. Na een enerverende strijd boekte DDD een 119 overwinning op Damlust. Laatst genoemde vereniging bezet nu definitief de laatste plaats op de ranglijst hetgeen de gradatie naar de eerste klasse betekent. De voor de bezetting van de eerste plaats belangrijke ontmoeting tussen HDC en Gez. Samenzijn moest in verband met het overlijden van J. van Looy, ere-lid van de HDC, naar 29 december worden verscho ven. Gelijk als in het vorige seizoen is dam club VKD er niet in geslaagd zijn laatste competitiewedstrijd te winnen om zich van het kampioenschap te verzekeren. In eigen huis kreeg VKD een enthousiast Santpoort tegenover zich, dat na spannende strijd een 128 winst wist veilig te stellen. Door het falen van VKD is KNO plotseling in een zeer gunstige positie gekomen. Donderdag zullen de dammers uit Haarlem-Noord in een uitwedstrijd tegen BDC moeten tonen dat zij de geboden kans weten te gebrui ken. De kleinst mogelijke overwinning is voldoende voor het hijsen van de kam- pioensvlag. De reserves van de Haarlemse Damclub hebben zich resoluut uit de degradatiezone gewerkt. Achtereenvolgens werd met 137 van B.D.C. gewonnen en werd tegen dam club Santpoort een 1010 gelijkspel be vochten. Damclub Sportief versloeg Hille- gom met 128. In de tweede klasse is alles in afwach ting van de ontmoeting HDC IIIDCIJ II op maandag 22 december in Die Raeckse. Beide tientallen, nog steeds ongeslagen, zullen- elkaar ^an de eer van het kam pioenschap betwisten. De gevaarlijke verkeerssituatie bij de Korte Zijlweg in Overveen wordt verbe terd. Op het ogenblik is men bezig voor hotel-café-restaurant „Roozendaal" het wegdek te vernieuwen. Tussen hotel „Van Ouds het Raadhuis" en het plantsoen vóór de winkelgalerij zal een vluchtheuvel wor den aangelegd, die dan een goede verkeers geleider zal zijn voor het verkeer van Haarlem via de Zijlweg naar Bloemen- daal en omgekeerd. Daardoor zal de si tuatie overzichtelijker worden. Tegenover het terras van „Roozendaal" zal een voet gangersoversteekplaats (zebra) worden aangelegd en eveneens één van „Van ouds het Raadhuis" naar de Elswout Apotheek. Van het plantsoen voor de winkelgalerij zal een stuk van het voetpad worden af genomen, dat dan parkeerplaats wordt De bushalte, die zich thans voorbij de benzinepomp bevindt het betreft hier de bus komende van de Zijlweg in de rich ting Bloemendaal zal enigszins verder op komen, zodat de bushalte geen hinder ondervindt van het verkeer. Het voetpad zal smaller worden, maar het rijwielpad zal behouden blijven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17