„Oude polder" en „Nieuwe brug" zullen niet lang blijven voortbestaan In Vogelenzang ideaal gelegen komt een groot kampeerterrein AAN DE OOSTGRENS VAN HAARLEM Tsjesjvili motiveert vlucht uit Rusland 19 Jonge Amsterdammers zouden half jaar lang ingebroken hebben Masjumilid meldt vreemde invloeden bij Grissee Giften voor „Stille Armen" Kerstwijding Grote belangstelling voor massale kerstzang „Penose en prinsemarij" P.v.d.A.-leden akkoord met fractiebeleid „Musyckcamer" concer teerde voor Culturele Kring Opvoering van „Het ei" in Israel verboden Feestelijke opening van „n i e n we "KI ever par kb u u rt HBG boekte recordomzet van twintig miljoen gulden Leningen voor gemeente A.R. Kiesvereniging over werkgelegenheid Amsterdammer dood geschoten bij vechtpartij in speelhol Gratie voor twee ter dood veroordeelde Cyprioten Schrijver wil ijveren voor culturele co-existentie DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAIN 1 Is het u wel eens opgevallen, dat sommige straten en streken in de volksmond beter bekend zijn bij hun bijnaam dan onder de officiële aanduiding? Dit is in de stad het geval, maar in nog grotere mate op het platteland. Neem bijvoorbeeld eens het gebied ten zuidoosten van Haarlem. In de omgeving van Vijfhuizen vindt men wegen, die op de kaart een heel gewone naam hebben. Ze heten dan Vijfhuizerweg, Spieringweg of Sehipholweg. Maar de bevolking onderscheidt er de „Ketenbuurt (waar een eeuw geleden de woonketen van de polderjongens stonden), de „Kladdebuurt", de „Rotboek" en de „Bokkeweg" (het einde van de Spieringweg, tussen de Sehipholweg en de Zwanenburgerdijk, waar vóór tien tallen jaren, een landbouwer woonde, die De Bok heette). Ditzelfde doet zich voor aan de on middellijke oostgrens van de Spaarnestad. Men herinnert zich misschien nog de ar tikelen en berichten in ons blad van de jaren, kort na de bevrijding. Steeds werd toen gewezen op het bestaan van de zo genaamde Nieuweweg. Dit smalle, hollig gende landweggetje tussen de Zomervaart en de ringvaart van de Haarlemmermeer polder was destijds niets meer of minder dande „snclvcrkeersweg" van Haar lem naar Schiphol en verder. Het was de enige verbindingsweg voor het steeds toe nemende autoverkeer, voor de vele bussen met K.L.M.-personeel en voor de talrijke bewoners van de Haarlemmermeer, die er tweemaal per dag overkwamen naar en van hun dagtaak in Haarlem. Zeker, de weg mocht schilderachtig worden ge noemd. Vooral in het voorjaar, als de kie viten over de aangrenzende weiden buitel den en hel gras bijna schuilging onder een wiegend kleurentapijt van pinksterbloemen en wilde zuring. Maar verkeerstechnisch was het zo'n onding, dat niemand gelegen heid had van deze landelijke schoonheid te genieten. Slechts het feit dat ieder wist. hoe groot de gevaren hier waren, voor kwam ongelukken. Eens toegejuicht En tóch is dit weggetje eens toegejuicht als een produkt van de vooruitstrevende van Haarlems gemeentebestuur en gaf het zijn naam aan een buurt langs de ringvaart bij Vijfhuizen. De geschiedenis van de weg is nog niet eens een eeuw oud, hetgeen bewijst dat tussen blinken en ver zinken maar een korte spanne tijds behoeft te liggen. Teen het Haarlemmer Meer was droog gemaakt, was er voor het westelijk ge deelte van de nieuwe polder slechts één verbindingsweg met Haarlem. Deze liep via de brug bij Vijfhuizen, waar thans nog ae ophaalbrug ligt. Wenste men hiervan geen gebruik te maken, dan hield dit in men langs een grote omweg moest gaan, namelijk door Zwanenburg en Half weg, langs de Amsterdamsevaart om bij Amsterdamse Poort de stad binnen te komen, Nu was dit in het begin niet zo'n groot lezwaar. De eerste jaren was de nieuwe colder op z'n zachtst gezegd een onbe- chaafd en onbewerkt gebied. De Haar lemmers stelden het niet eens zo erg op •rijs om contact te hebben met de wild- rest-bevolking, die in Vijfhuizen woonde.. Maar allengs wijzigde de toestand zich. it was vooral te danken aan mr. J. P. .mersfoordt. Deze rechtskundige, die een foot deel van Europa had doorkruist, ichtte als vooruitstrevend landbouwer in bedrijf in de Haarlemmcrmeerpolder aan de ringvaart tegenover Sloten. Er was daar een soort aflopend „strandje" waar Amsterdammers en Slotenaren graag gingen pootje baden. Amersfoordt noemde zijn boerderij daarom de Badhoeve, waar naar het forensen- en vliegersdorp Bad- ioevedorp is vernoemd. Mr. Amersfoordt, die eerst als land bouwer, als lid van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en als lid van hét nestuur van de Haarlemmermeerpolder een niet te overschatten biidrage leverde aan de ontwikkeling van dit gebied, kon later nog meer voor deze streek doen. toen bij burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer was geworden. Eén van de idealen, die hij nastreefde, ms een directe verbinding tussen Haarlem en de Haarlemmermeerpolder. Toen de polder wat meer was geciviliseerd, zodat er ook „nette mensen" durfden te gaan wo- ncn, zagen de Haarlemmers hiervan het 'odang in. Immers, hierdoor zouden zij de in aantal toenemende burgerij van deze Meek, naar hun stad kunnen trekken, Waarmee men alleen maar gebaat avas. De eerste plannen voor de aanleg van be nieuwe weg dateren van 1859. De ge meente Haarlem zette volle vaart achter be uitvoering: bij raadsbesluit van 12 de cember werd het project goedgekeurd en de negende van de volgende maand 'gaven de Gedeputeerde Staten hun fiat. Lof van en voor burgemeester Mr. Amersfoordt was enthousiast en ''olgde de werkzaamheden op de voet. En nauwelijks was de weg voor het verkeer 'met paard en wagen) begaanbaar, of er •erscheen een artikel van zijn hand in ..Het Weekblad van Haarlemmermeer, aan land- bouw, gemeente- en polderbelangen ge wijd". "Men is elders wel eens gewoon nieuwe wegen feestelijk te coenen", aldus Mr. Amersfoordt. „Deze weg is in de maand Julij 1861 zediglijk, zonder eenig ver toon, aan het publiek ten gebruike ge geven. Geen tol belemmert daarop het verkeer. De draaibrug over de ringvaart heeft geen mpéij el ijken oprid zoo als de i'olbruggen; de weg is overal dadelijk bruikbaar en behoeft niet eerst een jaar lang bereden te worden, eer men er op braven kan; de weg verkort den afstand van Haarlemmermeer, Westzijde, naar be hoofdstad der provincie, met hare markt, regtbank, kantongeregt, registra tiekantoor, polderbestuur, veeartsen enz. enz. minstens een half uur. Het is dus een allernuttigst werk en nadat ik gis teren voor het eerst het schoone gezigt °P de stad Haarlem van deze weg af ge- gezien heb en een half uur vroeger dan anders ben te huis gekomen, acht ik het een aangenamen pligt bij deze Burge meester, Wethouders en Raden van Haarlem te bedanken voor hunne be- moeijingen ten deze; ik wensch dat zij aldus voortgaande hunne stad mogen den bloeijen en de verkorte afstand zal mij wel eens meer daarheen lokken, °m de benoodigdheden der huishouding te koopen; ik twijfel niet of vele mijner buren zullen hetzelfde doen. Leve de Burgemeester van Haarlem!" Ce gemeente Haarlem, die in haar straten- kgister reeds de naam Oudeweg had, hoopte deze de Nieuweweg. De bewoners van Haarlemmermeer haakten hierop in. Immers, in deze streek is het onderscheid tussen oud en nieuw lang geldend geweest. Zelfs nu nog heten de polders tussen de ringvaart en de stad in de volksmond der Vijfhuizenaren de „oude nolder", zulks in tegenstelling tot hun woongebied: de „nieuwe polder". Prompt kreeg dan ook de brug aan het eind van de Nieuweweg de naam: Nieuwe Brug, waarmede tevens onderscheid werd gemaakt tussen de al bestaande (en dus oude) brug bij Vijf huizen. De naam werd geadopteerd voor de buurtschap langs de Vi.jfhuizerdijk in de omgeving van de brug. Hoewel de betref fende overgang reeds enkele jaren is ver dwenen, blijft deze naam in gebruik. Niet alleen de buurt, maar ook enkele vereni gingen worden ermee aangeduid. A f takeling Nu, na nog geen eeuw, is de toestand veranderd. De Nieuwe Brug is afgebroken. Het verkeer tussen Haarlem en Schiphol raast nu over het viaduct van de Sehiphol weg over de ringvaart. De Nieuweweg is nog slechts een landweggetje, dat naar enkele huizen en boerderijen leidt, om dan dood te lopen op de ringvaartoever. Er bestaat grote kans, dat de weg in de toekomst geheel zal verdwijnen. In de stadsuitbreiding van Haarlem op het gebied van de „oude polder" is lussen de Fuikvaart en de Sehipholweg het Bur gemeester Reinaldapark geprojecteerd. Hoewel het indelingsplan van dit park nog niet is voltooid, acht de directeur van het Bedrijf Openbare Werken van Haarlem het niet waarschijnlijk, dat de Nieuweweg in zijn huidige vorm in het park zal worden opgenomen. Ten westen van het fietspad, dat de Nieuweweg verbindt met de Amsterdamse- vaart, is de bebouwing van Parkwijk ont worpen. De plannen voor het gebied, dat ten oosten van dit pad is gelegen, staan nog niet vast. mede doordat dit terrein nog buiten de huidige gemeentegrens ligt. Na verloop van jaren zullen de oude polder in Haarlem-Oost en de Nieuweweg in een fraai recreatiegebied zijn opge nomen. Dan zal de volksnaam „de Nieuwe Brug" voor de buurtschap aan de Vijf- huizerdijk alleen nog begrijpelijk zijn voor hem, die zich in de historie van de Spaarnestad verdiept. De Nieuweweg loopt dood op de oeaier van de ringvaartRechts de enige be bouwing en de oprit van het viaduct in de Sehipholweg. Links de brug- wachlerswoning van de Nieuwe brug. Zoals wij maandag reeds mededeelden heeft de rijkspolitie te Bennebroek gedu rende het afgelopen weekeinde een acht tienjarige en een negentienjarige jongen aangehouden, die ervan verdacht werden ingebroken te hebben in enkele villa's in Bennebroek. Uit het verhoor en het onderzoek is ge bleken, dat de jongens, die bovendien dik wijls vergezeld werden van een twintigja rige vriend, gedurende een half jaar een groot aantal inbraken zouden hebben ge pleegd in villadorpen zoals Laren, Wasse naar, Bennebroek en Zandvoort. Zij zou den vele duizenden guldens hebben buitge maakt. Hun belangstelling ging vooral uit naar geld, sigaretten, sieraden, radio- en televisietoestellen, film- en fotocamera's. Van de opbrengst van de inbraken zouden zij met vriendinnen in Amsterdam goede sier hebben gemaakt in bars en dancings. Een deel van de gestolen voorwerpen is in beslag genomen. De jongens zijn inge sloten. Twee hebben bekend, maar één ont kent alle schuld. DJAKARTA (AFP) Een lid van de Masjumi-fractie van het Indonesische par lement heeft de aandacht der regering ge vestigd op geheimzinnige gebeurtenissen bij de cementfabriek in Grissee, in Oost- Java, die met behulp van een I.C.A.-le ning werd gebouwd en waar nog Ameri kaanse deskundigen aan verbonden zijn. Het parlementslid nodigde de regering uit een parapsychologisch onderzoek bij de fabriek te doen insti^len. Volgens hem zijn verscheidene Amerikanen geestelijk gestoord geworden, terwijl verscheidene anderen kinderverlamming kregen. Reeds eerder was een Amerikaanse deskundige bij het baden in zee verdronken. Volgens het Masjumi-lid heeft een der eerste islamietische predikers, die eeuwen her naar Indonesië zijn gekomen, destijds in afzondering geleefd op de plek, waar thans de fabriek is gebouwd. Tot en met 17 december werd voor de Stille Armen in Zandvoort ontvangen: L. N. 5.—; A. B. f 2,50; dam. Kr. 2,50; D. G. de L. 10,—; fa. M. K. Zn. 25,—; fam. B. 2.50; fam. Schr. 10,—; mcj. D. v. d. B. f 2.50; D. V. 10,ir. P. G. v. K. 20.—; D. .T. P.—E. ƒ5,—; D. D. 15.—; P. H. L. f 2,50; E. W. B. en C. M. H. 20.—; N.N. 5,—; N.N. 10,—; J. Th. K. 10,—. Totaal 157,50. Totaal kwam tot nu toe binnen 521, Het comité dankt wederom alle gulle gevers en houdt zich aanbevolen voor gif ten op postgiro 499496 ten name van S. Slagveld, Koninginneweg no. 26. Op maandago'22-.december zal de afde ling Zandvoort van de Nederlandse Pro testantenbond -een kerstwijdinfSaVöïïd houden in gebouw Brugstraat 15. Mede werking verleent mevrouw A. Walhout, zang, begeleid door de heer W F. P. Ber- lott, en de heer J. G. Wijnbeek. Hiliegom Voor de kerstzangavond op dinsdag 23 december in de grote zaal van „Treslong" in Hiliegom bestaat grote belangstelling. De burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zal een ope ningswoord spreken. Er zal niet alleen worden gezongen, maar ook uit de Hei lige Schrift worden gelezen. De dames Zwart-Kops, presidente van de K.A.V., en Soetekouw, sociaal werkster, en de heer P. de Vries, hoofd van de christelijke u.l.o.school, verzorgden deze schriftle zing. Voorts werken aan deze. massale kerstzangavond mee: mejuffrouw A. Fangmann met declamaties, een koper ensemble onder leiding van de heer P. Drost en de heer L. de Vreeze met een jongenskoor. De heer S. P. Visser leidt de massale zang en wordt daarbij bege leid door de heer C. Kool op het elektro nische orgel. Woensdagavond heeft de heer PI. Kraan uit Almelo voor de leden van de Maat schappij tot Nut van 't algemeen in Hilie gom gesproken over „Penose en prinse marij". De spreker heeft tal van jaren gewerkt bij de hoofdstedelijke recherche. Op boeiende wijze heeft hij verteld over de misdaad en de bestrijding ervan. Hij kruidde zijn verhaal met grappige erva ringen bij zijn ontmoetingen met misda digers. Uitvoerige aandacht schonk de heer Kraan aan de geestesgesteldheid van hen die tot een misdrijf worden gedreven. Over drie categorieën „penose-jongens" wijdde hij uit: de misdadigers, de be roepsinbrekers en de mensen, die door al lerlei omstandigheden tot een misdrijf ko men. Met tal van voorbeelden uit zijn jaren lange ervaring bepaalde de heer Kraan zijn aandachtig gehoor bij de tragiek van deze mensen. Tenslotte waarschuwde hij tegen een te lichtvaardig oordeel, omdat de oorsprong van een misdrijf soms ligt in droevige omstandigheden. Bovendien zijn de mensen die misdrijven plegen soms slachtoffer van hun omgeving. Men weet trouwens nooit, wat de achtergrond van een bepaald misdrijf is. De leden van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid hebben zich ak koord verklaard met het beleid van de Haarlemse raadsfractie van deze partij in de periode van 1 september 1957 tot 1 sep tember 1958. Woensdagavond bracht de raadsfractie verslag uit van haar activi teiten over die periode in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haar lem. In dit verslag werd herinnerd aan de vele wijzigingen, die de fractie het afge lopen jaar wegens ziekte en vertrek van haar leden heeft ondergaan, waardoor eni ge nieuwe fractieleden zijn opgetreden, die na een korte tijd van voorbereiding, de werkzaamheden van de vertrokken le den hebben overgenomen. Na de raads verkiezingen deden zich opnieuw wijzigin gen voor, waardoor het werk thans door dertien leden moet worden gedaan. Naar aanleiding van het verslag, dat door de waarnemend fractie-secretarese mevrouw E. Smitz-Peper (wegens ziekte gedurende de verslagperiode van de frac tiesecretaris mr. G de Leeuw) werd voor gelezen, maakten verscheidene leden eni ge opmerkingen, die dooi" de fractievoor zitter, de heer E. F. Albrecht, werden be antwoord. Op alle punten kon men zich met het gevoerde beleid verenigen. Pun ten, die ter sprake kwamen, waren onder meer de uitlatingen van K.V.P.-zijde ge maakt over de wethouder van Onderwijs, de gemeentelijke verordening op de rust en bejaardenhuizen, de verhoging van de gas- en elektriciteitstarieven en de salaris verhoging van de gemeentelijke topfunc tionarissen. De heer Albrecht lichtte dé vragenstellers in over het beleid van de fractie, zoals dat eerder ook in de raad tot uiting is gebracht. Voor de Culturele Kring Bennebroek heeft „Die Haerlemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart dinsdag avond in de Nederlands Hervormde Kerk een concert gegeven. Het succes was dus danig, dat de voorzitter na afloop kon ge wagen van „een belevenis". Er werden werken voor strijkorkest met cembalo, fluiten en hobo's van Purcell, Lentz, Vi valdi, Albinoni, Quantz en Corelli (per la notte di Natale) uitgevoerd. Bij voorgaan de gelegenheden elders zijn deze uitvoerin gen van composities uit de zeventiende en de achttiende eeuw reeds in deze kolom men over het algemeen met waardering besproken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De stichting „Teylingerbps" in Voge lenzang heeft plannen voor de aanleg van ccn groot kampeerterrein aan de Tweede Doodweg. De Nederlandse Kampeerraad heeft deze plannen met enthousiasme ont vangen. Inmiddels hebben de gemeente Bloemendaal en de provincie laten weten, dat tegen de stichting van het kampeer terrein geen bedenkingen bestaan. Reeds in april hoopt men de eerste kampeerders op het nieuwe terrein te kunnen ontvan gen. Als de definitieve vergunningen zijn verkregen, zal worden begonnen met het aanbrengen van de noodzakelijke voorzie ningen. De stichting „Teylingerbos" leidt een conferentie-oord aan de Kleine Bekslaan in het landhuis, waar in 1937 het hoofd kwartier van de Wereldjamboree was ge vestigd. Op een terrein naast dit landhuis bestond gelegenheid tot. kamperen. De grond hier ligt laag en is bij hoog water zeer drassig. Uitgezien werd daarom naar een ander terrein Temeer, omdat men naast het conferentie-oord voldoende speelterrein vrij wilde laten voor de jeugd groepen 'die hier geregeld verblijven. Voor de stichting van een kampeerter rein biedt het gebied aan de tweede Dood weg ideale mogelijkheden. Deze weg loopt van de Kleine Bekslaan naar de Zilker- weg. Het gebied is bebost met laag kreu pelhout dat kleine terreintjes omsluit. Hier hebben in 1937 padvinders van vele nationaliteiten gekampeerd op de wereld jamboree. Het kampeerterrein zal negen ha. groot worden. De leider van het conferentie-oord „Teylingerbos", de heer W. Koper, zal te vens als leider van het kampeercentrum optreden. Het mooie landschap zal in het geheel niet worden aangetast. Het lage kreupelbos tussen de diverse terreintjes blijft bestaan. De kampeerders krijgen hier dus een prachtig centrum, omdat ner gens de indruk van een groot tentendorp zal worden gewekt. Hoeveel kampeerders op dit. terrein hun tenten kunnen opslaan, is thans nog moeilijk te bepalen. Over het algemeen wordt per ha. een aantal van JERUZALEM. (UPI) De Israëlische autoriteiten hebben verdere opvoeringen van „Het ei" van Felicien Marceau ver boden omdat de auteur zich aan collabo ratie met de nazi's zou hebben schuldig gemaakt. Morceau, een Belg wiens werkelijke naam Albert Karp zou zijn, werd volgens de Israëlische commissie voor censuur na de oorlog in België tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens colla boratie. „Het ei" werd reeds enkele maan den in het Habimahtheater in Jeruzalem opgevoerd en oogstte veel succes. honderd kampeerders berekend. Als ge volg van de bebossing zal dit aantal hier vermoedelijk kleiner zijn. Zo spoedig mogelijk zullen enkele voor zieningen worden getroffen. Het ligt in de bedoeling een kampwinkel te bouwen, als mede enkele toiletten en een douche-gele genheid. Speciale maatregelen zullen no dig zijn voor de afvoer van het water. Daar het terrein binnen het wing'ebied van de waterleiding ligt, zullen hiervoor kelders moeten worden gebouwd. Bij het kampeercentrum komt een speelwei te lig gen, waar balspelen en dergelijke kunnen worden gedaan. Door het beschikbaar komen van dit ideaal gelegen terrein komt een ruime verlichting in het grote gebrek aan kam- peermogelijkheden in Zuid-Kennemer- land. Het is daarom begrijpelijk dat de Nederlandse Kampeerraad en de V.V.D. voor de plannen zeer enthousiast zijn. Woensdagmiddag heeft de officiële her opening plaats gehad van de „nieuwe" Ostadestraat en de Kleverparkweg dooi de Haarlemse wethouder van Economi sche Zaken, de heer J. A. Schippers. De wethouder en de vele andere genodigden werden ontvangen door mr. C. F. M. van Koppen, die namens het actie-comité „Kleverpark" de dank, van de buurtbe woners en winkeliers overbracht aan de dienst Openbare Werken voor de snelheid waarmee men de asfaltering van de Osta destraat en de Kleverparkweg ter hand had genomen. De heer Van Koppen her innerde er voorts aan, dat nauwelijks zes tig jaar geleden deze buurt bestond uit slechts enkele huisjes, die met een dam- hek gescheiden waren van grote landerij en. Ook wethouder Schippers verheugde zich op de grote economische bloei, die het Kleverpark in de loop der jaren heeft meegemaakt en hij wenste de winkeliers dan ook van harte geluk met de verbeter de straten, die —aldus spreker onge twijfeld het winkelen aangenamer zullen maken. Hierna knipte wethouder Schippers een lint door en achter de muzikanten van de jeugd-drumband „De Burcht" uit Leiden maakte men een korte rondwandeling, waarna de genodigden in de gelegenheid gesteld werden het actie-comité geluk te wensen. In het gedeelte van de Kleverparkbuurt, dat thans geasfalteerd is heeft het actie comité een versiering aangebracht van kerstbomen en lichtguirlandes. NIEUW BESTUURSLID OPENBARE LEESZAAL. Tot nieuw bestuurslid van de stichting „Openbare leeszaal en bibliotheek" in Zandvoort is benoemd mevrouw M. F. J. S. A. SimonsHin. De bloembollenveiling H.B.G. in Lisse heeft een goed jaar achter de rug. Reeds thans is voor meer dan twintig miljoen gulden geveild. Na ruime afschrijving is er nog een nettowinst van ongeveer tachtig duizend gulden over. Het bestuur heeft be sloten aan de leden, die hebben geveild of hun bollen via het in- en verkoopbureau der veiling hebben verkocht, één percent te restitueren. In totaal omvat dit een be drag van ruim 28.000. Dit werd woens dagavond meegedeeld door de voorzitter, dj2,,pV.gn „fiiunondtoen men de ledédyë'rgadér-ihg hield in de mijnzaal van ifë^N^Ing. f In zijn openingswoord herdacht de heer Van Egmond het overleden lid de heer J. M. de Graaf en gaf daarna een kort over zicht van hetgeen in het afgelopen jaar de veiling-revue is gepasseerd. Er was een vlotte verkoop met stijgende prijzen. Dank zij het feil dat alle kopers aan hun verplichtingen voldeden kon per 1 novem ber honderd percent worden uitgekeerd. Door een statutenwijziging is het bestuur der vereniging gereorganiseerd. De taken zijn thans als volgt verdeeld: Raad van commissarissen: J. W. Lefeber, Lisse, voorzitter: G. C. Tromp, Lisse, secre taris en W. L. Onderwater, Lisse. Bestuur: D. van Egmond, Hiliegom. voor zitter; Z. v. d. Burg, Lisse, secretaris en P. A. van Saase. Hiliegom. Directie: P. S. van Leeuwen, Noordwij- kerhout en P. M. A. Oosterveer Sassen- heim Procuratiehouder: M. Montagne, Lisse. Nadat de heer Van Egmond nog had gewezen op de enorme gladiolenaanvoeren die de H.B.G. de laatste jaren te veiwerken krijgt, legde de raad van commissarissen vervolgens de balans met verlies- en winst rekening ter goedkeuring voor aan de ver gadering. De vergadering ging akkoord met deze jaarstukken. Daar men de agenda vlot afwerkte, kon de heer Van Egmond de vergadering, na de leden een voorspoedig 1959 gewenst te heb ben. tijdig sluiten B. en W. van Lisse hebben de gemeen teraad voorgesteld een bedrag van 198.925.- te lenen van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een loop tijd van ongeveer twaalf jaar en een ren te van 4)4 percent per jaar. Van dit be drag zullen ondermeer enkele wegverbe- teringen uitgevoerd worden. Tevens wil len B. en W. 315.000.- lenen voor dé uit voering van het reconstructieplan Van Lijndenweg. De A.R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" in Bennebroek hield woens dagavond in het gebouw achter de geref. kerk een ledenvergadering. De heer J. Volkers hield op deze bijeen komst een inleiding over „Werkgelegen heid en industrialisatie", waarin hij de ontwikkeling van het produktieproces schetste. Aan de hand van het industria lisatierapport van minister Zijlstra, schetste de inleider de te verwachten ont wikkeling voor Nederland, waarbij hij er op wees, dat door de steeds groeiende be volking van ons land voortdurend gezocht zal moeten worden naar werkgelegenheid. De heer Volkers kwam na het vaststel len van een aantal feiten tot de conclusie dat ook de A.R. in dit opzicht een grote taak heeft te vervullen. Een diepgaande gedachtenwisseling waarbij ondermeer de invloed van de industrialisatie op de cultuur aan de orde kwam en die in vele opzichten verhelde rend werkte, was het slot van deze leerza me avond. In een huis aan de Ruysdaelkade te Am sterdam is een man tijdens een vechtpar tij door een pistoolschot gedood. Het slachtoffer is de Amsterdammer J. P., die bij de politie bekend staat als „Dikke Han nes". Volgens de verklaring van de bewoner, de 35-jarige G. S., kwam tegen half twaalf „Dikke Hannes" en een vriend aan de deur. Zij wilden hazardspel spelen. De po litie had reeds enige tijd het vermoeden, dat in dit huis gelegenheid tot hazard spel werd gegeven. G. S. wilde de twee mannen echter niet toelaten want hij had al eerder moeilijkheden met hen gehad. Zij drongen echter binnen en in de gang volgde een schermutseling. Een der man nen had een stok, waarmee hij G. S. gesla gen zou hebben. Volgens zijn verklaring is G. S. toen naar de eerste verdieping gelo pen en heeft uit een lade een geladen pis tool gepakt, dat hij uit de oorlog had over gehouden. Toen hij weer naar beneden kwam werd hij door „Dikke Hannes" vast gegrepen. De andere man zou hem toen weer met een stok geslagen hebben. Tij dens deze schermutseling moet het pis tool zijn afgegaan. De kogel ging door het hoofd van „Dikke Hannes" en bleef daar na in de arm van diens vriend steken. De bewoner heeft daarna telefonisch aan de politie medegedeeld wat er ge beurd was. Hij is in arrest gesteld. LONDEN (Reuter-AFP) De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft de terechtstelling van twee jonge Griekse Cyprioten die heden zou geschie den. uitgesteld. De Cyprioten waren ter dood veroordeeld wegens moord op een andere Griek, in opdracht van de E.O.K.A, Sir Hugh had het vonnis reeds bekrach tigd, onder protesten van de Griekse re gering. Acht en twinlig socialistische leden van het Britse Lagerhuis hadden de gou verneur telegrafisch verzocht de veroor deelden te begenadigen „in het belang van verzoening en vrede op Cyprus". Het was de eerste maal sinds maart 1957 dat de gouverneur een doodvonnis bekrachtigde. De doodvonnissen zijn vandaag gewij zigd in levenslange gevangenisstraf, zo i3 officieel meegedeeld- In de centrale gevangenis van Nicosia, de hoofdplaats van Cyprus, begonnen woensdagavond demonstraties tegen de aangekondigde terechtstellingen. De be waking van de gevangeniswerd versterkt. (Reuter) Naar van gezaghebbende zijde te Parijs werd vernomen, heeft Ave- roff, de Griekse minister van Buitenland se Zaken instructies gekregen om alle af spraken voor overleg inzake de kwestie- Cyprus af te zeggen, als de doodvonnissen ten uitvoer worden gelegd. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft in Parijs een gedachtenwisse ling gehad met Averoff en zijn Turkse ambtgenoot, Fatin Zorloe over de kwes- tie-Cyprus. Ontspanning? (UPI) Dr. Fazil Koetchoek, de leider van de Turkse minderheid op Cyprus, is uit Londen in Parijs aangekomen, in- plaats van, zoals voorgenomen was, via Istanboel naar Nicosia te vliegen. In NAVO-kringen verluidt dat er een opval lende ontspanning in de verhouding tus sen Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije met betrekking tot het Cyprische vraagstuk is ontstaan. De ministers Averoff, Zorloe en Selwyn Lloyd zullen vandaag de kwestie Cyprus gezamenlijk bespreken. FRANKFORT (UPI) Alexandar Tsjei- sjvili, de Russische schrijver en winnaar van de Stalinprijs, die op 26 november naar het Westen is gevlucht, heeft woens dag in zijn hotelkamer in Frankfurt drie journalisten ontvangen en een verklaring van zijn vlucht gegeven. Tsjeisjvili verklaarde, dat hij geen anti communist is, en dat de enige reden voor zijn vlucht is, dat hij in contact wilde ko men met het Westen. De schrijver is in 1903 geboren, zoon van een Georgische boer. Hij heeft filosofie en psychologie ge studeerd, onder meer in Duitsland. In 1928 werd hij lid van de communistische partij. Kort na de tweede wereldoorlog schreef hij de roman „Lelo", die waar dering vond. In 1951 kreeg hij de Stalin prijs voor dit boek. In november van dit jaar bezocht hij het congres van communistische schrij vers in Oost-Berlijn, vanwaar hij naar West-Berlijn ontkwam. Drie weken eer der was hij een eregast in Moskou toen Arnold Zweig daar de Leninprijs kreeg. De auteur verklaarde, dat hij het als zijn taak beschouwt, te ijveren voor cul turele co-existentie. Hij spreekt zich open lijk waarderend uit voor de prestaties van de Sovjet-Unie, maar heeft geen goed woord voor de periode-Stalin. Hij ontkent, iets te maken te hebben met enige emi grantenorganisatie Met betrekking tot Pasternak verklaar de hij. dat men deze schrijver niet met „Dr. Zjiwago" moet identificeren en het boek niet kan beschouwen als een sleutel tot het geestelijke leven van Pasternak. Overigens vond hij het onjuist, dat Pas ternak in zijn werk geen oog toont voor de prestaties van de revolutie. „Het is on mogelijk, alles te ontkennen wat de re volutie tot stand gebracht, heeft". Iemand die Dreiser. Sinclair, Hugo en Stendhal niet gelezen heeft, is in Rusland een on ontwikkelde man. Hemmingway's „The old man and the sea" is zo populair, dat velen het uit hun hoofd kennen". Tsjeisjvili meent niet, dat zijn gezin ge vaar loopt nu hij naar het Westen is uit geweken. VOETBAL. PSV heeft voor 8000 toe schouwers de wedstrijd tegen de Franse club FC Sedan voor het toernooi om de vriendschapsbeker met 20 gewonnen. Beide doelpunten werden in de tweede helft door linksbuiten Rohrig gescoord, resp. in de 19de en 43ste minuut. De wed strijd was aantrekkelijk. Vooral de tech nisch zeer bekwame Fransen combineer den goed, maar hun voorhoedespelers wa ren improduktief.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19