Prof. Beel bracht tussentijds rapport uit aan de Koningin OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kamerverkiezingen op 11 maart HET WEER NAVO-landen maakten de militaire inventaris op Elizabeth Kerstgaven voor de „Stille Armen" Wapenzendingen naar Indonesië door de NAVO besproken NOG 5 DAGEN! Minister Staf acht besparing van 20 percent mogelijk door coördinatie Kerst-geschenken Chinese steden voorlopig voor communestelsel gevrijwaard Meer wind ff ff Minister Staf verwacht in 1960 een Nederlandse legergroep in Duitsland te kunnen legeren DAT IS GOED GEZIEN Opgave Kerkdiensten Karami noemt gevecht hij Orsal „een ramp" Het woord is aan 13.702,89 9,Die Raeckse" Een w elk om thuis Jongeman uit Harderwijk in Amsterdam neergeschoten DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein^ TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 291 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Onze Kamerverslaggever meldde heden middag: Na een kort bezoek aan dr. Drees heeft prof. Beel vanmorgen ruim een uur vergaderd met de niet-socialistische ministers, van wie alleen mr. Luns en ir. Staf niet aanwezig waren wegens ver blijf in het buitenland. Na afloop van deze vergadering kon als zeker worden aangenomen, dat de nieuwe verkiezin gen voor de Tweede Kamer zullen wor den gehouden op woensdag 11 maart. Voordat prof. Beel een definitief rapport uitbrengt aan de Koningin, moet nog de moeilijkheid worden opgelost, hoe maan dag de belastingontwerpen zullen worden behandeld in de Tweede Kamer. Een de missionair kabinet zou niet de wetsont werpen betreffende de vennootschaps belasting en de vermogensbelasting kunnen verdedigen, omdat een dergelijk kabinet geen zaken verdedigt, waarover menings geschil heerst met de oppositie in de Kamer (de P.v.d.A.). Een nog niet demis sionair kabinet zou dit wel kunnen doen. Alleen een niet-demissionair kabinet kan de voordracht doen tot Kamerontbinding. Men zou zich dus een gang van zaken kunnen voorstellen, dat het rompkabinet niet direct de verklaring aflegt, dat het demissionair is en eerst nog maandag de belastingontwerpen inzake de vennoot schapsbelasting en vermogensbelasting verdedigt en dat pas daarna de ministers hun portefeuilles weer ter beschikking stellen en daarmee demissionair zijn, waarna het kabinet politieke conflictstof in de Kamer vermijdt. Het is echter bekend, dat prof. Beel het geenszins eens is met de ongewone gang van zaken maandag in de Tweede Kamer. Daarom heeft hij dinsdag verzocht geen besluiten te nemen, die zijn pogingen tot oplossing van het conflict zouden ver storen. Hij heeft er daarom op aangedron gen de belastingontwerpen inzake de ven nootschapsbelasting en vermogensbelas ting te laten liggen, omdat er geen haast bij is en alleen de wetsontwerpen tot tijde lijke verlenging van de verhogingen van de omzetbelasting aan te nemen, in over eenstemming met het oorspronkelijke ver langen, niet alleen van minister Hofstra, maar ook van de niet-socialistische mi nisters, die niet willen regeren, ook als is het voor korte tijd, met een Kamer die haar eigen zin doordrijft. De Kamermeerderheid zou dus moeten terugkomen op haar besluit om alle be lastingontwerpen te behandelen. Over dit punt worden vanmiddag besprekingen ge voerd tussen niet-socialistische ministers met de fractieleiders in de Tweede Kamer van hun partijen. Van het resultaat van deze besprekingen hangt af, of prof. Beel nog heden rapport kan uitbrengen aan de Koningin. Advertentie SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met later regen. Aanvankelijk ma tige, morgen tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid oost en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Onwrikbaar zat het Zwitserse schip „Nyon" op de rotsen van Oostelijk Engeland. IJmuidense bergers slaag den erin het doormidden te snijden en men op de foto boven. het achterschip naar veilige haven te slepen. Het voorschip bleef muurvast op de rotsentot de zee er haar geweld op beproefde. Het resultaat ziet Informateur prof. Beel heeft gisteravond een tussentijds rapport aan de Koningin uitgebracht over zijn onderzoek naar de mogelijkheden om op korte termijn een kabinet te vormen. Over dit rapport zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Hedenmorgen heeft de informateur een onderhoud gehad met dr Drees en met de negen ministers, die hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld. Na de besprekingen, die prof. Beel gisteren achtereenvolgens heeft gevoerd met de fractieleiders prof. Oud (V.V.D.), prof. Romme (K.V.P.), dr. Tilanus (C.H.U.), mr. Burger (P.v.d.A.) en dr. Bruins Slot (A.R.), staat het wel vast dat hij tot de conclusie is gekomen dat Kamerontbinding met vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer de enige uitweg is uit de kabinetscrisis. Verwacht wordt, dat vóór maandag, wanneer de Tweede Kamer de belastingontwerpen verder wil behandelen, beslissingen worden genomen. Het is dus nu wel zeker dat wordt ge koerst in de richting van een rompkabinet, bestaande uit de negen overblijvende mi nisters, nadat de vijf socialistische minis ters Drees, Hofstra, Samkalden, Suurhoff en Vondeling hun ontslag hebben gekregen. Het overgebleven rompkabinet zou dan de voordracht doen tot de Kamerontbinding met vervroegde verkiezingen, waarvoor de nieuwe minister-president, mr. Struijcken, verantwoordelijk zou zijn en welk besluit hij in de Kamer zou moeten verdedigen als er een interpellatie wordt aangevraagd over de Kamerontbinding. Het zou normaal zijn als het rompkabinet verklaart demissionair te zijn, hetgeen in houdt dat de lopende zaken en andere aan gelegenheden, waarin noodzakelijk moet worden voorzien, worden afgehandeld, maar dat geen beleid wordt gevoerd waar door politieke conflicten in de Kamer kun nen ontstaan. Men zou deze grens ook iets ruimer kunnen trekken door een beleid te voeren op basis van het regeringsprogram van 1956, voorzover daarover overeen stemming bestond en nog bestaat, zodat dus geen conflicten behoeven te worden verwacht en er geen periode van drie maanden achterstand in het landsbestuur ontstaat. Indien de zaken echter zoveel mogelijk worden voortgezet en de taken ven veer tien ministers over de overgebleven negen ministers moeten v orden verdeeld, zou het werk voor enkelingen te zwaar kunnen worden. Het is bijvoorbeeld bekend dat minister mej. dr. Klompé, die de porte feuille van Maatschappelijk Werk beheert en die de eerstaangewezene zou zijn om ook de portefeuille van Sociale Zaken on der haar hoede te nemen, zich tegen deze combinatie van functies niet opgewassen acht. Er zou dan aanvulling van het kabi net moeten worden gezocht, hetgeen weer moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. Het zou ook mogelijk zijn de niet-socialis tische staatssecretarissen met meer werk te belasten. Waarschijnlijk heeft prof. Beel in de vergadering met de niet-socialistische ministers vandaag deze moeilijkheden be sproken. Het wordt niet nodig geacht dat na het advies van prof. Beel aan de Koningin een formateur wordt aangewezen. Minis- Advertentie ters worden benoemd door de Koningin op voordracht van een formateur, die voor de keuze verantwoordelijk is. De niet-socialis tische ministers zijn echter reeds benoemd. Wanneer een enkele minister aftreedt, wordt ook niet een nieuwe formateur be noemd. Men ziet geen reden verschil te maken wanneer vijf ministers aftreden. De Koningin benoemt uit de ministers wel de minister-piesident en de vice- minister-president. Ook daarvoor is echter geen formateur nodig. Omdat een beslissing gewenst is vóór maandag za] men zoveel mogelijk trachten formaliteiten, die niet volstrekt noodzake lijk zijn, te vermijden, teneinde geen tijd te verliezen. Er gebeurt dan misschien wel het een en ander dat afwijkt van de nor male gang van zaken, maar dat wordt dan nieuw staatsrecht. (Deze beschouwing werd geschreven vóór het bericht over vervroegde verkiezingen bekend werd. Red.) Van onze correspondent in Parijs) Gisteren was het woord op de conferentie van de vijftien NAVO-landen te Parijs aan de ministers van Defensie, die de inven taris van tien jaar Atlantische samen werking hebben opgemaakt. Het werd een inventaris, die noch redenen tot uitbundig juichen, noch aanleiding tot een al te som ber pessimisme gaf, maar die niettemin een zeker onbehagen verwekt, wanneer men bedenkt dat de Russen het ernstig kunnen menen met hun ultimatum van zes maanden over Berlijn. De crisis van Berlijn blijft een schaduw over de bespre kingen werpen, al heeft minister Dulles dan ook verklaard dat zijn persoonlijke informaties hem de vaste overtuiging heb ben geschonken, dat de Russische dreiging op bluf is gefundeerd. Helaas heeft men indertijd over Hitier hetzelfde soort geruststellende praatje ge tapt en bovendien heeft men de indruk, dat in Moskou een overeenkomstg poker- spel gespeeld wordt. Twee regeringen ieder met atoombommen achter de hand, die tegen elkaar op staan te bieden en el kander trachten te overtroeven: het is geen opwekkend schouwspel, in het bijzonder voor de Europeanen, die het dichtst zitten bij het vuur, dat in Berlijn per ongeluk zou kunnen ontbranden. Het lijkt evenwel, wanneer men de ministers hoort, dat deze gebeurlijkheid de conferentie er niet van heeft weerhouden de militaire situatie van Europa op een tamelijk academische wijze te onderzoeken en te bestuderen. De vor deringen werden sinds het vorige jaar lang niet onbevredigend beoordeeld, al hamerde generaal Norstad volgens de traditie weer op het aambeeld der noodzakelijke mili taire inspanning. De Nederlandse minister Staf heeft, in aansluiting op het verslag van de Atlan tische opperbevelhebber een pleidooi ge leverd voor een verdere militaire integra tie. De Nederlandse minister zei in een geperfectioneerde coördinatie der natio nale legers de mogelijkheid te zien de mili taire kosten niet onaanzienlijk te verlagen hij noemde een percentage van twintig en de paraatheid bovendien op te voe- Advertentie VOOR DE MODERNE VROUW SCHOONHFSDSPRFPARATEN LOTIONS - PARFUMS in iedere prijsklasse PARFUMERIE Zandvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid (Van onze correspondent in Parijs) De beide Nederlandse ministers, mr. Luns en ir. Staf, hebben zich in Parijs ook uitgelaten over problemen, die ons land betreffen. Minister Luns heeft in een consultatief beraad de Indonesische kwes tie aangeroerd en de aandacht van zijn ambtgenoten gevestigd op de benarde po sitie, waarin zich onze landgenoten in In donesië bevinden. Vandaag zou minister Luns hetzelfde onderwerp ter sprake brengen in een gesprek onder vier ogen met zijn Amerikaanse collega Dulles. De reacties na de vergadering van gisteren werden door mr. Luns na afloop niet on bevredigend genoemd. Minister Staf heeft op een persconferen tie te kennen gegeven dat hij verwachtte dat in 1960 een Nederlandse gevechts groep ter sterkte van een derde divisie in West-Duitsland zal kunnen worden ge legerd. Zijn Westduitse ambtgenoot Strauss zou ir. Staf zijn volle medewerking hebben toegezegd. Zijn Franse collega van Oorlog. Guillamat, heeft minister Staf zijn dank overgebracht voor de bereidheid van Frankrijk militaire oefenterreinen voor de Nederlandse troepen beschikbaar te stellen. Bezorgd In de geheim vergadering van de Noordatlantische Raad die twee uur duur de, hebben gisteravond zeven ministers, onder wie Dulles, Couve de Murville, Sel- wyn Lloyd, Von Brentano en mr. Luns het woord gevoerd naar aanleiding van het rapport over Indonesië, dat het secre tariaat van de NAVO heeft opgesteld. Mr. Luns heeft een uiteenzetting gegeven over de Nederlandse politiek ten aanzien van de wapenleveranties aan Indonesië, waar bij hij ook zijn bezorgdheid over de situatie in dat land tot uiting heeft gebracht. Mi nister Dulles zou de Amerikaanse ver zekering ten aanzien van de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië hebben bevestigd. Deze verzekering betrof het defensief gebruik van deze wapens door Indonesië en het Amerikaanse standpunt, dat geen gebiedsuitbreiding zal worden toegestaan, die wordt nagestreefd door middel van geweld. Diepgaand Mr. Luns heeft alle aspecten van de Britse wapenleveranties aan Indonesië met Selwyn Lloyd diepgaand besproken. Mi nister Luns zei, dat het gesprek had geleid tot een aantal conclusies, waarop hij niet nader wilde ingaan. Nader vernemen wij, dat de Nederland se regering niet zoals bij de Amerikaan se wapenleveranties aan Indonesië het ge val was van tevoren op de hoogte is gesteld van h Britse besluit. Aangenomen kan worden, dat mr. Luns zijn Britse ambtgenoot heeft gewezen op het Neder landse standpunt, dat levering van wapens aan Indonesië de morele verantwoordelijk heid met zich brengt, da! deze niet tegen Nieuw-Guinea zullen worden gebruikt en dat landen, die Indonesië van wapens voorzien vom-ts de morele verantwoorde lijkheid op zich nemen tegenmaatregelen te nemen, indien dit toch zou gebeuren. Advertentie EEN BRIL VAN KEI P GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De inzenders van opgaven voor Kerk diensten wordt verzocht, hun opgaven voor de diensten van de kerstdagen en de daaropvolgende zondag 28 december uiterlijk maandagavond bij ons blad te deponeren, aangezien anders geen plaatsing kan worden gagarandeerd. ren. Er wordt nog veel te veel van natio nale gezichtspunten uit gehandeld en ge organiseerd, zo luidde zijn oordeel, waar door op vele gebieden, de logistiek en het transportwezen bijvoorbeeld, vaak dubbel werk wordt verricht. De denkbeelden van de Nederlandse minister, waarmede de Belgen zich tevoren verenigd hadden, zul len in een rapport door secretaris-generaal Paul-Henri Spaak worden geformuleerd, en in een resolutie neergelegd. Binnen af zienbare tijd hoopt de heer Staf langs deze weg tot een efficiënter en goedkopere vorm van militaire Atlantische samen werking te kunnen komen. Deze realis tische gedachten in de militaire sector worden echter door politieke over wegingen doorkruist en geneutraliseerd. En in het bijzonder door de nationalis tische aspiraties van Frankrijk, en van Groot-Brittannië, waardoor er van een werkelijke militaire integratie voorlopig niets terecht kan komen. Nationalistische branding Generaal De Gaulle houdt het been nog wat stijver na de botsingen met zijn Britse en Amerikaanse bondgenoten en hij geeft geen enkele aanleiding tot de hoop, dat Frankrijk zijn onafhankelijkheid op het militaire domein verder prijs zou willen geven. De Franse generaal beroept zich daarbij op Groot-Brittannië, dat van Washington de toezegging heeft gekregen het atoomgeschut op eigen bodem zelf te mogen beheren. Gisteren ziin er op hoog niveau, buiten het Palais Chaillot, wel po gingen ondernomen wat olie te werpen op de golven der nationalistische branding. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Sehvwi Lloyd. heëft op zijn beurt een onverwacht bezoek gebracht aan generaal De Gaulle, dat anderhalf uur duurde, om hem uit te leggen dat de uit val, of beter aanval van zijn collega Sir David Eccles, naar aanleiding van de Vrij handelszone, eigenlijk niet zo ernstig was bedoeld. In welke mate de missie van de Britse minister is geslaagd, is nog niet be kend. Een niet al te bemoedigend teken is echter dat opnieuw veelvuldig over een beraad tussen De Gaulle, Macmillan en eventueel Adenauer, gesproken wordt. Van zijn kant heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville, een onderhoud gehad met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dulles, met het doel de bressen te dichten, die premier De Gaulle, in het begin van de week geslagen heeft. Helemac.l gezond is de internationale si tuatie. na een halve week dinlomatiek overleg op economisch, militair en politiek niveau, nog niet te noemen, ofschoon men hopen ag dat het slotcommuniqué van avond in majeur toonaard zal zijn gesteld. PEKING. (Reuter) De Chinese com munistische partij heeft besloten de in voering op grote schaal van het commune stelsel in grote steden uit te stellen, aldus een te Peking gepubliceerde resolutie van het partijcongres. Er zullen in de grote steden alleen de noodzakelijke voorberei dende maatregelen worden genomen, aldus de resolutie, waarvan de tekst door het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken aan de buitenlandse journalisten werd bekendgemaakt. De overgang van de steden naar het communestelsel stelt andere eisen dan die op het platteland. Daarom moet er geen haast worden gemaakt met de invoering van het nieuwe stelsel in de steden aldus de resolutie- (Zie verder pagina 9). BEIROET, (AFP-Reuter) Premier Rasjid Karami van Libanon heeft woens dag meegedeeld, dat er een grondig onder zoek zal worden ingesteld naar het inci dent bij Orsal in het zuiden van het land, waarbij talrijke slachtoffers zijn geval len. Hij noemde het gebeurde een „ramp" De dag tevoren had de minister van Bin nenlandse Zaken bekendgemaakt dat bij gevechten tussen militairen en bewoners van Orsal, die vier dagen hadden geduurd, ruim twintig burgers om het leven waren gekomen en verscheidene gewond. Volgens berichten uit het betrokken gebied zouden echter vijftig dorpelingen zijn gedood en 125 gewond. De strijd zou zijn begonnen met een ge vecht tussen bewoners van twee nederzet tingen nabij een bron, waardoor vier men sen werden gedood. Hierp werden veilig heidstroepen om de dorpen samengetrok ken. De bewoners van Orsal zouden op hen hebben geschoten en een geziene officier hebben gedood. Daarom zouden de mili tairen, gesteund door vliegtuigen, het dorp hebben gebombardeerd. De regering heeft besloten 100.000 Liba nese ponden ter beschikking van de slachtoffers te stellen. De partij van het nationale front, die in dertijd in opstand was tegen de toenma lige president Sjamoen, heeft verklaard dat het incident mede een gevolg was van het optreden van aanhangers van Sja- moen. Daarom moest naar haar oordeel de nationalistische sociale partij worden ontbonden. Mohammedaanse leiders hebben hun leedwezen over het gebeurde uitgespro ken. Emerson: Een cynicus kan iemand doen verstenen en ontmoedigen met één enkel woord. 18 december 1958 16de verantwoording Dr. X. 50, I. B. K. 25, H. J. de J. 25, F. M. K. 25, L. W. H. 20, L. B. 10, P. W. 10, Benjo 10, P. L. F. 10, P. J. D.- T. L. H. 10, H. Ph. R.-G. 10, A v. d. S. 10, W. M. K.-S. 10, Ph. K. 10. mevr. M. de J.-S. 10, N.V. v.h. P. J. V. 10, M. J. C. S.-G. 10, H. M. 10, E. E. 10, J. H. de R. 7,50, L. v. d. K. 5,04, M. v. d. K. 5, S. 5, P. M. T. 5, A. S. v. d. H. 5, M. R. A. P.-Van 't W. 5, G. C. IJ. 5, no. 689 5, A. F. V. 5, H. O. 3, N.N. 2,50,«N.N. 2,50, J. J. IJ. 2,50, D. S. 1, Jo en Ko 25, F. A. de B. 2,50, A. C. D. H. 10, Kienavond H.H. ver. 40,65, mevr. K. te B. 20, W. v. d. S. 2,50, mevr. K. 10, X. 3, H. S. T. f 2,50, J. S. B. B. I. 10, N.N. 2,50, N.N. 5, P. A. W. van H. te A. 5, M. J. M. 10, J. G. 10, L. S. f 2,50, N.N. 10, J. H. W. 10, K. C. 5, N.N. f 2,50, K. de S. 2,50, H. L. 2, H. B. 2,50, T. B. 2,50, C. D. 3, S. v. d. Z. 2,50, Anja 2,50, S. E. W.-M. f 7.50, C. E. 2, N.N. 2,50, C. van M. 10, fam. Van L. f 5, Haas' Azijnfabr. N.V. 150, M. K. 5, G. E.-J. 2,50, mej. H. J. S. 2,50, G. H. f 2,50, L. S. 1, Kerstmiddag 5 V's f 79,05, A. J. L. f 2,50, M. S. f 10, P. N. G. 2, D. W. 5. Dagtotaal 844,24. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem of worden over geschreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aandui ding de verantwoording moet plaatshebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Advertentie HOTEL - CAFé - RESTAURANT Voor uw bruiloft, vergadering of feest al eens in „die Raeckse" geweest Dat is nu met recht: om de hals vliegen. Maar deze moeder had haar zoon dan ook lange tijd gemist. Hij arriveerde woensdag met Hr. Ms. Opnemings vaartuig „Snellius" in Den Helder, terugkerend uit Nieuw-Guinea. Woensdagavond omstreeks zeven uur is de 20-jarige slagerszoon G. C. P. uit Har derwijk op het stille en donkere gedeelte van de Kruislaan nabij de Oosterringdijk in Amsterdam levensgevaarlijk gewond door drie revolverschoten. De familie Oostenrijk, die daar op een boerderij woont, hoorde de schoten en liep naar buiten omdat men dacht dat het op de eenden gemunt was. Op de weg lag de ernstig gewonde slagerszoon. Even verder zag men een jongeman naar een auto lo pen en er mee wegrijden. De slagerszoon werd in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Uit het onder zoek is gebleken, dat hij de auto, waarmee de vermoedelijke dader is weggereden in Ermelo had gehuurd en ermee naar Am sterdam was gereden. Wat er daarna is gebeurd is voor de politie nog een raadsel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1