CPanda en de olie^boertjes Katoen-, rayon- en linnenindustrie optimistisch over naaste toekomst Fanfani suggereert topconferentie De Gaulle - Adenauer - Macmillan Nederlands energietekort zal een steeds nijpender probleem worden Wereldnieuws Zacht met regen en wind Bevredigende resultaten in 1957 bij Havenwerken n.v. Verkoudheid I 2] A 2 ONTBIJT- en TAFELLAKENS Heineken 12 pet. dividend Interventie verzoek van de I. G. Farben afgewezen V.S. bereid tot overleg over goedkope vlaggen Middelen Vorstenlanden sterk geslonken neemt vaker... Zwaardemaker 1.65 Z waarde maker Opdracht voor Hensen Nog 1 week TJlc Intense samenwerking AKU Novivlas verwacht Het probleem Euromarkt- Vrijhandelszone Lloyd sprak met De Gaulle Vergadering Kon. Inst, van Ingenieurs Japan wil katoen uit V.S. voor Indonesië verwerken Electrolasch: over 1958 lagere resultaten Veneta vreest Euromarkt Rouppe gevoeldoor de recessie getroffen DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 DE BEDRIJFSBEZETTING van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken n.v. heeft in 1957 sterk onder invloed gestaan van de activiteiten in Turkse, Mede als gevolg van het besluit der Amerikaans-Engelse olie-industrie om de eerste grote raffinaderij met een voorlopige capaciteit van ongeveer 3.200 000 ton te vestigen nabij de haven van Mersin en met de bouw onmiddellijk aan te vangen, steeg het reeds bestaande belang van de opdrachtgevers bij een onvertraagde voort gang der werken in deze haven. Het was de maatschappij mogelijk in 1958 een tweetal nieuwe werken van middelgrote omvang in andere gebieden te entameren. De omzet van het binnenlandse bouwbedrijf was in 1957 lager dan verwacht. De verlies- en winstrekening wijst een post „materieel en aangenomen werken" aan ad 2.837.741 (v.j. 3.428.585). Na aftrek van onder andere algemene kosten en reservering van 500.000 voor werken in uitvoering, resteert een saldo winst van 725.230 (v.j. 949.156). 300.000 zal ten gunste van de afschryfrekening worden geboekt en, zoals bekend, wordt een dividend van 7 percent (onv.) voorgesteld op een onveranderd kapitaal groot 4 miljoen. De volledige bedrijfsbezetting in het buitenland liet ook dit jaar niet toe ma terieel, waaraan het bouwbedrijf dringen de behoefte heeft, voor de verdere ont plooiing van de binnenlandse activiteit naar Nederland terug te voeren. Zodra de gelden, thans nog geïnvesteerd in enkele buitenlandse werken, beginnen terug te vloeien en deze omstandigheid de n.v. meer ruimte geeft in kasmiddelen, zal dit vraagstuk de volle aandacht van de direc tie hebben. De werkproduktie in Mersin (Turkije) bevindt zich op een hoog gemid delde. Onder de algemene moratoriumverkla- ring van de Turkse regering viel ook het contract Mersin. Overeenstemming werd bereikt over een nieuw betalingsschema, waarna de eerste betalingen werden ont vangen. Een en ander vraagt aanpassing van de door de n.v. afgesloten kredietver zekering aan de, in verband daarmede te wijzigen contractbepalingen. De directie heeft reden om aan te nemen dat het ver mogen van de vennootschap noch geheel, noch gedeeltelijk met deze financierings operatie in de waagschaal zal worden ge steld. Zodra een en ander met de betrok ken partijen definitief zal zijn geregeld, zal een mededeling aan aandeelhouders worden verstrekt. Ter verduidelijking van de positie van het bedrijf zegt het verslag, dat de verze keringen en voorzieningen het risico dek ken van de onverhoopte noodzaak tot stil leggen van het werk. De omzet op de Nederlandse Antillen en Venezuela bleef bevredigend. Het Spaanse bedrijf kon zich onder de nieuwe leiding verder ontplooien en in Portugal bleef het belang van de vennootschap stationair. In Nederland werd een omzet bereikt die een bevredigend rendement verzekert. De Advertentie De vergadering van commissarissen van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. heeft besloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957/58 12 percent dividend (onv.) uit te keren. De zaak Interhandel Voor de katoen-, rayon- en linnen industrie is 1958 in vele opzichten een moeilijk jaar geweest, aldus meldt het Centraal Bureau van de Nederlandse Ka toen-, Rayon- en Linnenindustrie. De tegenslag in Indonesië en de gevolgen van de teruggang in de conjunctuur van de vrjje wereld komen tot uiting in de cyfers over het tijdvak 2 januari tot en met 13 september 1958, waaruit blijkt. dat deze industrie ongeveer 11 percent minder af gewerkte weefsels op de Nederlandse markt afleverde dan in de overeenkom stige periode van 1957. Een zekere schrale troost ligt in het feit, dat de import van afgewerkte weefsels te zelfder tijd nog iet wat sterker, namelijk met 12 percent, daalde. Er is echter alle reden om over de naaste toekomst meer optimistisch ge stemd te zijn. De orderportefeuille is weliswaar gering in vergelijking tot het vorige jaar, maar gedurende de laatste jaren had de gemid delde orderportefeuille een voor deze in dustrie ongebruikelijke omvang. De weefselexport over de eerste negen maanden van 1958 is nagenoeg op hetzelfde peil als in de overeenkomstige periode van 1957. Dit resultaat is voornamelijk te dan ken aan verdere stijging van de afzet in _Europa, terwijl verder in de met de E.E.G. geassocieerde Frans- en fielgisch-.^fri- kaanse gebieden, alsmede in Marokko Het districtsgerechtshof te Washington heeft het verzoek van de I.G. Farben in liquidatie om te mogen interveniëren in de zaak tussen de Amerikaanse regering en Interhandel met betrekking tot het eigendomsrecht op de General Aniline and Film Corporation afgewezen. Het gerechtshof onderschreef hiermede het standpunt van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Tenzij de I.G. Far ben in liquidatie in beroep gaat, opent deze uitspraak de weg voor nieuwe onderhan delingen tussen het ministerie van Justitie en Interhandel om buiten de rechter om tot een schikking te komen. Interhandel, een Zwitserse maatschappij, maakt aanspraak op het eigendomsrecht op de overgrote meerderheid van de aan delen in de General Aniline and Film Cor poration. die door de Amerikaanse rege ring in de Tweede Wereldoorlog werden onteigend. De Amerikaanse regering stelt zich op het standpunt, dat de aandelen eigendom waren van de I.G. Farben en dat zij dus vijandelijk eigendom waren. Vol gens de Amerikaanse regering was de In terhandel slechts een „dekmantel" van de T.G. Farben. Over deze zaak loont thans "en proces bij het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft dinsdag verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn met mari tieme naties informeel te overleggen over scheepvaartaangelegenheden, de kwestie van de goedkope vlaggen niet uitgesloten. White legde deze verklaring af toen hem om commentaar werd gevraagd over de aota's die een aantal Europese landen waaronder Nederland gezamenlijk bij de \merikaanse regering hebben ingediend. In deze nota's werd geprotesteerd tegen de vlagdiscriminatie ten voordele van Amerikaanse schepen. De liquide middelen in Nederland van de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuurmaat schappij n.v. zijn sterk geslonken. De uit gaven in 1958 hebben 242.000 bedragen, waarvan 128.000 voor de vrije overtocht van de Europese employés uit Indonesië, die thans allen terug zijn. De beschikbare middelen op 1 januari 1959 zullen 58.734 bedragen. Dit is medegedeeld op de aan deelhoudersvergadering van deze maat schappij. De onkosten worden drastisch beperkt. Tn 1958 zullen zij ongeveer 34.000 bedra gen. terwijl deze onkosten voor 1959 op 9.000 begroot worden. Daarbij komt dan nog een bedrag van 14.000 voor toelagen aan weduwen en wachtgelden. activiteit in Belgisch Kongo in samen werking met de Belgische collega's was ook in 1957 van beperkte omvang. Nieuw- Zeeland leverde een eerste resultaat op. De directie betreurt dat er weinig voort gang is in de afwikkeling van het geschil van de vennootschap in Egypte. Advertentie van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met Advertentie rozebotteljam de énige met hoog natuurlijk vitamine-C gehalte De n. v. Machinefabriek Hensen te Rot terdam heeft dezer dagen opdracht gekre gen voor de bouw van twee zware helling- wipkranen met een hefvermogen van 90 ton bij een armlengte van 20 meter aflo pend tot 40 ton bij een armlengte van 40 meter. De kranen zijn tevens voorzien van een snellere hulp-hijsinrichting met een hefvermogen van 10 ton bij een maximale armlengte van 45 meter. De firma Hensen heeft van dit type kranen reeds een serie voor buitenlandse werven in fabricage. De kranen zijn be stemd voor een nieuwe helling van de Rot- terdamsche Droogdok Mij. Advertentie dan la het a-eer KerstfeestNatuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Dg voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes. heeft gezegd het te betreuren, dat het Novivlasprocédé, voor de ontwikkeling waarvan vlastelers -verwerkers en -handelaars grote som men geld beschikbaar hebben gesteld, in handen van een groot concern moet wor den gegeven nu het op praktische toepas sing aankomt. De heer Louwes sprak hierover zijn spijt uit in de vergadering van het bestuur van het Landbouwschap. Hij voegde er aan toe, dat het echter niet mogelijk is in de praktijk een andere oplossing te vinden, daar toepassing van het Novivlasprocédé enorme kapitalen aan investeringen eist, die alleen een concern als het betrokkene De AKU op tafel kan leggen. Ter vergadering werd meegedeeld, dat met de AKU thans nader wordt onderhandeld over de voorwaarden, te stellen bij over dracht van aandelen. De tot nu toe gevoer de besprekingen hebben er toe geleid, dat aandeelhouders van de n.v. Novivlas hebben besloten tot een vergaande samen werking met de AKU. meer verkocht werd dan in de eerste drie kwartalen van 1957. De uitvoer naar Europese landen is in de eerste negen maanden van 1958 gestegen tot rond 49 percent van de totale uitvoer van K.R.L.-weefsels (v.j. 44 percent). De helft van de weefselexport is nog gericht op markten buiten Europa. Uiteraard is de E.E.G. van groot belang voor deze in dustrie en ook dat er verdere stappen ondernomen worden om te komen tot een grotere markteenheid dan de E.E.G. is. Het bureau acht het verheugend, dat in de toekomst op het gebied van de handels politiek een steeds verdergaande inter nationale coördinatie te verwachten is. Nu Nederland deel uitmaakt van dc E.E.G. is het dan ook van het allergrootste belang, dat onze nationale handelspolitiek ingepast wordt in een gemeenschappelijk invoerbe leid van de E.E.G. tegenover landen met lage lonen en landen met staatshandel. (Van onze correspondent in Bonn) DE WESTDUITSE EN ITALIAANSE regeringen achten het noodzakelijk dat op korte termijn een bespreking georganiseerd wordt tussen bondskanselier Adenauer, de Franse minister-president De Gaulle en de Britse premier Macmillan. Men meent te Bonn, dat alleen een bijeenkomst tussen de regeringsleiders van de grootste Europese landen de mogelijkheid biedt de in Parijs aan het daglicht getreden ernstige geschillen, speciaal die tussen Engeland en Frankrijk, uit de wereld te helpen. De Italiaanse ambassadeur te Bonn, Quaroni, had gisteren hierover een gesprek met Adenauer, waarbij hij een boodschap overhandigde van de Italiaanse premier Fanfani. Deze zou vooral voorgesteld hebben, dat Adenauer, Macmillan en De Gaulle zullen gaan confereren. Desnoods is Fanfani bereid als vierde man hierbij aanwezig te zijn. De Westduitse regering is ook bereid als bemiddelaarster in het Frans-Britse geschil op te treden, maar ter andere zijde staat vast, dat de Westduitse minister van Econo^. mische Zaken prof. Erhard nog altijd een groot voorstander is van het totstandkomen van de Vrijhandelszone. Zonder deze instelling zal zijns Inziens, zo meent men hier, de gemeenschappelijke markt maar heel moeilijk kunnen functioneren. Erhard vreest dat de andere elf O.E.E.S.- landen, waaronder Engeland en de Skan- dinavische staten, na 1 januari, wanneer de gemeenschappelijke markt door verlaging van de invoerrechten met tien percent en verhoging van de contingenten met 20 per cent in werking treedt, de daad bij het woord zullen voeger, en de Europese Eco nomische Gemeenschap fel zullen gaan be strijden; tenminste, als er vóór 1 januari geen uitzicht wordt geboden op een com promis, dat de weg vrijmaakt voor een realisering van de Vrijhandelszone Het opmerkelijke van het uit alle hoeken komende Duitse commentaar op de vele Parijse besprekingen van de laatste dagen is wel, dat er over deze conferenties en haar besluiten een merkbaar groter wor dende overeenstemming is ontstaan tussen de regeringspartij van bondskanselier Ade nauer, de C.D.U. en de grootste oppositie partij, de S.P.D. Inzake de Vrijhandelszone gaat het zelfs vrij ver. De economische expert van de S.P.D.dr. Deist, pleitte op een bijeenkomst van de Socialistische In ternationale te Brussel gisteren uitdrukke lijk voor de Vrijhandelszone. Hij vreest van de gemeenschappelijke markt protectionis tische neigingen. Hierbij staat Deist zeker achter Erhard. maar te Bonn is niet duide lijk, of Adenauer te allen tijde een derge lijk standpunt zal innemen. Bij de bonds kanselier overwegen nu eenmaal eerst politieke, pas daarna economische motieven, vandaar zijn steun voor een man als prof. Von Hallstein, de president van oe Euro pese Economische Gemeenschap. De Gaulle PARIJS (Reuter) Premier De Gaulle van Frankrijk en de Britse minister van Het totale energieverbruik -in ons land bedroeg vorig jaar ongeveer 27 miljoen steenkoleneenheden, terwijl de nationale produktie van kolen en olie slechts voor ongeveer de helft in deze energiebehoefte kon voorzien. Indien in aanmerking wordt genomen dat het nationale voorzienings percentage in 1937 nog 93 percent bedroeg, blykt wel in hoe betrekkelijk korte tijd ons land op het gebied van zijn energievoorzie ning afhankelijk is geworden van het bui tenland. Gezien in het licht van de grote rechtstreekse invloed die de energievoor ziening heeft op de totale welvaart, moet aan deze omstandigheid zeer bijzondere be tekenis worden toegekend, temeer omdat het energietekort bij voortgaande econo mische ontplooiing een steeds nijpender vorm zal aannemen. Aldus schetste dr. E. L. Kramer, direc teur-generaal voor de Energievoorziening, net probleem dat het onderwerp vormde van besprekingen op de vergadering, die het Koninklijk Instituut van Ingenieurs woensdag in het Kurhaus te Scheveningen heeft belegd. Uit de voordrachten (zie ook ons blad van gisteren, pag. 7) die zes des kundigen op deze vergadering hebben ge houden bleek, dat in het algemeen wordt aangenomen dat de energiebehoefte in 1975 ruim 40 miljoen ton op steenkolenbasis zal bedragen, waarbij Nederland waarschijn lijk nog slechts voor een derde deel uit eigen produktie zal kunnen voorzien. Kolen Over de rol van de steenkolen zette ir. A. Hellemans van de Staatsmijnen uiteen dat in 1950 nog 80 percent van het totale energieverbruik door steenkolen werd ge dekt, in 1957 was dit teruggelopen tot 65 percent. In 1975 zal steenkool wellicht nog voor 35 tot 50 percent in de behoefte kun nen voorzien. Een deel daarvan zal dan nog moeten worden ingevoerd. Het verbruik van olie en olieprodukten in Nederland 'is, aldus de derde spreker ir j A; H. J: van Goch (B.P.M.), in de afge lopen zeven jaar ongeveer verdubbeld, niet alleen in de verkeerssector maar eveneens in de industrie en als huisbrand. De be hoefte aan olie zal in de toekomst nog zeer sterk toenemen. De spreker meende echter, dat er in verschillende gebieden in de we reld ruim voldoende olie aanwezig is om de vraag nog geruime tijd te kunnen be vredigen. Men neemt aan dat eigen olie- produktie in ons land de komende 15 tot 20 jaar ongeveer op het nu bereikte niveau zal blijven. Atoomenergie De toepassing van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden verkeert nog slechts in een beginstadium, zo verklaarde ir. W. A. de Haas, waarnemend directeur van hel reactor Centrum Nederland. Voor ons land zijn er echter grote mogelijkheden om kernenergie aan te wenden voor de elek triciteitsvoorziening, terwijl de bij kern splitsing vrijkomende warmte ook gebruikt kan worden in warmte-intensieve in dustrieën of voor de verwarming van stadsdëlen. De Japane regering heeft door bemid deling van haar ambassadeur in Djakar ta aan de Indonesische regering doen we ten, dat zij bereid is zich te belasten met de verwerking van twee- tot driehonderd duizend balen ruwe katoen, die de Ver enigde Staten binnenkort aan Indonesië zullen „lenen". Tevens werd tegenover de regering in Djakarta de hoop uitgesproken, dat zij be reid zal zijn de kosten van deze verwer king, die volgens regeringskringen tus sen de 20 en 30 miljoen dollar zullen be dragen, in mindering te brengen op de Ja panse herstelbetalingen aan Indonesië. 42. Toen Groova hem herhaaldelijk met een geweerkolf op het hoofd sloeg, begon het tot Pa Joppe door te dringen, dat Groo va iets tegen hem had. Hij begreep wel niet precies waar het om ging, maar hij wilde wel, dat Groova'ovhield, want dat gebeuk op zijn hoofd was erg hinderlijk. Dus zwaaide hij Groova aan zijn baard in het rond, om hem tot rede ie brengen. „Houden jullie nu eens eindelijk op met die trammelant", zei Moeke. „Jullie geven een slecht voorbeeld aan de kinderen". „Zij luisteren niet, mevrouw", merkte Archi bald Smurk op, „hier, neem uw bijl, daar mee zult u meer indruk op ze maken". „U hitst ze allemaal tegen elkaar op", zei Pan da verontwaardigd, „dat is helemaal niet mooi!" „Het is diplomatiek", antwoordde Archibald Smitrk, „verdeel en heers". „Maar wat schiet u ermee op, als ze el kaar zo slaan?" vroeg Panda. „Dat is ho gere politiek, tolk", antwoordde Smurk, „let maar op". Deze hogere politiek was voor Panda een raadsel. Maar de minister van Buitenlandse Zaken, die beneden op de afloop van de besprekingen wachtte, was er beter in thuis. „Blijf maar kalm", zei hij tegen de hoteldirecteur, die mei ont zetting naar het geraas van de vechtpartij luisterde, „dat lawaai is een goed voor leken. Het bewijst, dat Archibald, Smurk ze zo langzamerhand rijp heeft gemaakt om een verdrag te tekenen". Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, hebben woensdag te Parijs gesproken over de Vrij handelszone. Een Britse woordvoerder zei, dat dit het „openhartigste gesprek over de crisis in de Vrijhandelszone" tussen ver tegenwoordigers van Frankrijk en Enge land is geweest. Beide staatslieden zijn van mening dat er geen moeilijkheden zijn, die niet „met goede wil" te overwinnen zijn, aldus de woordvoerder. Naar in doorgaans betrouwbare kringen werd vernomen heeft premier De Gaulle zich op verzoek van Lloyd bereid verklaard, persoonlijk en met welwillendheid de jongste Britse voorstel len inzake de Vrijhandelszone te bekijken. De directie van de n.v. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij te Leiden deelt mede dat, hoewel zij zich reeds in het be gin van dit jaar gereserveerd toonde over de vooruitzichten voor het jaar 1958. de druk der recessie zwaarder is gebleken dan op dat moment kon worden voorzien. De financiële resultaten van 1958 zullen dan ook belangrijk lager zijn dan die over 1957. Directie en commissarissen hebben echter geen reden gezien een wijziging te brengen in het percentage van het interimdividend van 6 percent, hetwelk in de laatste jaren onmiddellijk na het einde van het boekjaar werd gedeclareerd. In de jaarvergadering van de n.v. Veneta te Hilversum zijn de jaarstukken goedge keurd en is het dividend, conform het voorstel, vastgesteld op 11 percent, waar van 2 percent ten laste van de dividend reserve. De directie deelde mee dat de winst op de export die op de binnenlandse afzet niet veel ontloopt. De export neemt nog toe. Het Raventa tapijt, dat in samen werking met de n.v. Koninklijke Textiel fabrieken J. A. Raymakers en Co te Hel mond wordt vervaardigd, is reeds op de markt en de verkoop ontwikkelt zich gun stig. Omtrent dg. ypqrqitzichten werd nog meegedeeld, dat deze niet onverdeeld gun stig zijn in verband met de komende Euro- markt.- waarvan grote moeilijkheden, wor den verwacht voor de gehele Nederlandse tapijtindustrie. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van Rouppe Van der Voort's Industrie en Metaalmaat schappij n.v. te 's-Hertogenbosch heeft het bestuur meegedeeld dat in het jaar verslag over het boekjaar 1957 reeds als verwachting werd medegedeeld, dat geen optimistische voorspellingen over 1958 konden worden gedaan, hetgeen ook nog op de jaarvergadering in augustus 1958 als mededeling van de directie werd be vestigd. Speciaal in die sector van de bouwnijverheid aldus het bestuur waarin de vennootschap haar activiteiten het meest ontplooit, bleek de aan het ein de van 1957 ingetreden recessie zich het sterkst te doen gevoelen. Gelukkig is in het tweede halfjaar 1958 hierin een kente ring gekomen, maar er mag niet op wor den gerekend, dat dit ingetreden herstel het geleden verlies over het eerste half jaar zal compenseren. Het industriële be drijf heeft daarentegen over het gehele jaar den verhoging van de omzet te zien gegeven, aldus het bestuur. Kostbaar. De dam in de Karibavallei die het water van de Zambesi zal gebrui ken voor de opwekking van elektrische energie voor Rhodesia heeft tot woens dag honderd doden geëist. Twintig Ita lianen, die met de Italiaanse bouwon derneming drie jaar geleden naar de Karibavallei zijn gekomen, hebben tij dens de bouw de dood gevonden. Tach tig inheemsen verloren tijdens de bouw en de bijkomende werkzaamheden het leven. Een manier. Franse automobilisten en voetgangers zullen voortaan voor ver keersovertredingen een gemiddeld zes keer zo hoge boete krijgen als tot dus ver. Het ministerie van financiën ver wacht, dat de nieuwe bepalingen extra inkomsten van twee miljard frank (on geveer 17 miljoen gulden) zullen ople veren. Burgers. De burgers van Shanghai heb ben gemeld, dat zij in het afgelopen weekeinde 523.000 mussen hebben ge dood, 125.000 nesten vernield en 77.000 eieren van deze vogels hebben buitge maakt. Vonnissen. De rechtbank in Nottingham heeft een 18-jarige voor drie jaren naar degevangenis gezonden, nadat deze had moeten bekennen, dat hij een neger te gen de grond had geslagen. Eerder wa ren door de „Old Bailey" in Londen negen blanke jongelingen tussen de tien en de twintig jaar, elk tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij negers met ijzeren staven en ploerten doders hadden aangevallen. Weggelopen. Een Amerikaanse krijgsraad te Frankfort heeft een 42-jarige sol daat, die tien jaar lang in Roemenië heeft gewoond na zijn onderdeel in Duitsland zonder opgaaf van redenen te hebben verlaten, woensdag tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld en oneervol ontslag uit de dienst. Brug? De eeuwenoude droom van een brug tussen Sicilië en het vasteland van Italië schijnt een stapje dichter bij de- werkelijkheid: de Italiaanse minister van openbare werken Giuseppe Togni heeft een commissie geïnstalleerd, die de diverse brugontwerpen moet bestu deren. De straat van Sicilië is ruim 3,5 km. breed. Er staat een sterke stro ming, die het pontverkeer tussen Villa San Giovanni op het vasteland en Mes sina bemoeilijkt. Ommetje. Peter Townsend is van een tweede, verfilmde reis om de we reld in Parijs teruggekeerd. Hij kwam woensdagmiddag uit Dakar, Frans West-Afrika, in Parijs aan. In totaal heeft hij een afstand van 140.000 km. afgelegd. Townsend zal drie maanden vakantie nemen en assisteren bij de montage van de film. die zijn eerste reis om de wereld beschrijft. Plaag. Een gebied van elf en een half miljoen vierkante mijl in Afrika en het Nabije Oosten wordt bedreigd door een invasie van woestijnsprinkhanen. De ergst getroffen gebieden zijn Ethiopië, Marokko. Saoedi-Arabië, Egypte en de Soedan. Het ongedierte is afkomstig uit Centraal-Afrika. Twaalf regeringen zijn betrokken in de strijd ertegen, die .gevoerd wordt te land en in de lucht. Tegenstellingen. De Evangelische bis schop Otto Dibelius heeft tegenover een verslaggever van het „Berliner Sonn- tagsblatt" de communistische „jeugd- wijding" opnieuw in scherpe bewoordin gen veroordeeld. Hij voegde hier aan toe dat personen, die aan een „jeugdwij- ding" hebben deelgenomen nog wel in de kerk kunnen worden bevestigd, maar dat tussen „wijding" en „bevestiging" een bepaalde periode moet verlopen. Anti-Tito. Volgens welingelichte kringen te Belgrado zal volgende maand in de Joegoslavische hoofdstad een groep van tien communisten terechtstaan, wie het smeden van een complot tegen het bewind van Tito en het voeren van vijandige propaganda ten laste is ge legd. De betrokkenen, die pro-Russisch zijn, zitten sinds juni gevangen. Zij kunnen ter dood worden veroordeeld. Snor. De Joegoslavische regering heeft de Sovjet-Unie haar verontschuldigin gen aangeboden voor een spotprent van Kroesjtsjev, die de vorige week gepubli ceerd werd in een Joegoslavisch tijd schrift. De prent toonde Kroesjtsjev bij de kapper. Boven hem hing een groot portret van Stalin. Het onderschrift luidde: „Kameraad Stalin, wat moet er met de snor gebeuren". Uitnodiging. De Soedanese regering, heeft besloten de. Sovjet-Unie uit te nodigen om een delegatie van economische des kundigen te zenden, zo heeft radio-Caï- ro dinsdag bekendgemaakt. Het depressiegebied, dat gisteren op het westelijk deel van de oceaan snel die per werd, heeft zich verder in omvang toenemend, in oostelijke richting ver plaatst. Donderdagmorgen lag de kern met een luchtdrukwaarde van iets bene den 955 mb. op 46 graden noorderbreed te en 25 graden westerlengte. Aan de noord zijde ervan komen zware oosterstormen voor, aan de zuidzijde meldden verschil lende schepen windkracht 10 tot 12 uit zuidwest tot west. De zuidwestelijke wind voert grote hoeveelheden zachte en vochtige lucht naar West-Europa. Opstu wing van deze lucht tegen het Iberisch schiereiland veroorzaakte daar zware re gen. Lissabon meldde zelfs 44 mm. Verwacht mag worden dat de kern van de depres sie zich in de richting van Ierland zal be wegen en in ons land het komend etmaal Vrijdag 19 december Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13.09 uur, onder 1.40 uur. regen en toenemende wind zal brengen. De algemene luchtdrukverdeling geeft voorts aanleiding te verwachten dat het zachte weer nog verscheidene dagen zal voort duren. WEERRAPPORTEN Maanstanden 18 dec. 26 dec. 00.52 uur 04.54 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 december Hoog water 9.17 en 21.50 uur. Laag water 4.34 en 16.58 uur. Vrijdag 19 december Hoog water 10.18 en 22.52 uur. Laag water 5.30 en 17.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten M land maxima van gistfc- ren. Binnenland: heden ■os d SS 7 uur. Neerslag: laatste io vb 24 uur. 3 S3 Den Helder geheel bew z 4 1 Ypenburg half bew. zzo 5 0,2 Vlissingen zwaar bew. z 6 0,1 Eelde zwaar bew. z 5 0,1 Twente zwaar bew. z 6 2 De Bilt licht bew. z 4 0,1 Eindhoven zwaar bew z 5 1 Vlv. Z.-Limb. /.waar bew. zzo 7 0,1 Helsinki sneeuw zo 0 3 Stockholm mist z 2 4 Oslo onbewolkt nno -8 8 Kopenhagen mist zw 5 7 x'i.berdeen zwaar bew. windst. 0 0,6 Londen regen ono 7 4 Amsterdam half bew. zzo 4 0,1 Brussel zwaar bew. z 6 0,1 Luxemburg zwaar bew. z 3 3 Parijs geheel bew. zzw 7 0,2 Bordeaux licht bew. z 6 5 Grenoble mist windst. -0 8 Nice licht bew. n 8 3 Berlijn half bew. zzw 4 0.2 Frankfort regen w 5 3 München licht bew. z 2 6 Zürich zwaar bew ozo 2 0,1 Genève licht bew. wzw 3 0 Locarno zwaar bew. ozo 2 8 Wenen mist nw -1 0 Innsbruck i.izel windst. 1 0,4 Rome regen z 13 2 Ajaccio zwaar bew ono 9 3 Algiers half bew. wzw 9 0,2

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2