Nieuwe c.a.o. bouwbedrijf wordt behoorlijk toegepast Si-Si Goede Kerstsalonin Arti Streep door de rekening Bedrijfschap Bloembollenh andel critiseert minimumprijzen Sterk verlaagde prijzen „Reino" nü gevitaliseerd CE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Haarlemmer won hoofd prijs bij kleurdia's Otizw.kbaar vlot VOORZITTER AANNEMERSBOND: Scherpe critiek op gemeentebestuur van Amsterdam Overveens Dameskoor geeft kerstconcert Uitslag van DHC—EDO bleef gehandhaafd Haarlems Mannenkoor kerstconcert geeft Bromfietser gewond Lijnen 4, 6 en 9 rijden weer huns oude route Schot in de nacht Sloper verdacht van diefstal aangehouden UIT STAD EN STREEK Veel geld voor paneel van Rembrandt (J 13 DECEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD - GERECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Amsterdamse Arti et Amicitiae is woensdagavond de traditionele Natio nale Kerstsalon („Bondssalon") van de Amsterdamse Amateur Fotografen Ver eniging geopend. Zij vormt, zoals men weet, het antwoord van het Nederlandse fotografendom op de Internationale Focus- salons, die telkenjare een maand eerder in Arti gehouden worden. In de afgelopen jaren hebben wij, dezé beide evenementen vergelijkend, kunnen constateren dat de afstand tussen de vaderlandse fotografie en de beste voortbrengselen van de inter nationale lichtbeeldkunst steeds geringer Wordt. Dat geldt ook nu. Veel van wat er thans aan de wanden van Arti prijkt, kan de toetssteen der buitenlandse produktie met glans en gemak doorstaan. Dat geldt zelfs voor een zo moeilijk chapiter als de portretfotografie, want al hebben wij dan in dit genre geen wereldberoemdheden als Yousof Karsh, Philippe Halsman of Cecil Beaton (die dan ook alleen maar wereldberoemdheden fotograferen), toch zijn er onder de thans, geëxposeerde can- did- en studioportretten van „eigen Leden van de Haarlemse reddingsbri gade hebben woensdagavond in het Sport- föndsenbad in Haarlem een proef geno men met een onzinkbaar vlot. Dit ge schiedde op verzoek van een IJmuidense firma, die geregeld materiaal aan de bri gade levert. Het vlot als zodanig is geen nieuwigheid, wel echter het olie- en ben- zinebestendige materiaal, waarvan het is vervaardigd, namelijk tempex. Dit is schuimplastic, bekleed met polyester. Het vlot, dat niet kan zinken, is op ver scheidene manieren te gebruiken. Vooral bij schipbreuken en aanvaringen kan het uitstekende diensten verlenen. Men kan er in gaan zitten het vlot, dat men gister avond in het zwembad beproefde, biedt plaats aan vier mensen maar men kan er ook aan gaan hangen en zich zo drij vend houden tot er hulp komt. De foto toont deze laatste toepassing door veertien leden van de reddingsbriga de, die gekleed te water gesprongen zijn om de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen. De afmeting van dit vlot is ruim twee bij anderhalve meter, maar de firma maakt ook grotere. Verscheidene schepen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de Holland-Amerika Lijn hebben reeds onzinkbare vlotten als het gisteravond beproefde aan boord. Advertentie ANEGANG 24 FRANIvESTRAAT 3 - 5 DAMESHOEDEN WOLLEN MUTSEN DAMES MODEARTIKELEN enz. 99 99 Echte „thrillers" worden er tegenwoor dig haast niet meer geschreven, al was het alleen maar door de nadelige concur rentie van de werkelijkheid en door de verschuiving van het romantische avon tuur naar de duistere zielsdomeinen. Pa trick Hamilton, een specialist in dit genre, heeft dit zeer goed ingezien en daarom voor zijn pogingen tot voortzetting daar van de handeling verplaatst naar de bloei tijd van het melodrama aan het einde dei- vorige eeuw. Op die manier kon hij ook door de aankleding de gewenste griezel- sfeer oproepen en met de terugwerkende kracht van moderne inzichten gecamou fleerde driften ontmaskeren. Zijn „Victo riaanse" spel „Gaslicht" is daar het sterk ste voorbeeld van. In Stuart Ready heeft hij thans opnieuw een navolger gevonden. Diens „Manhandled" werd woensdag avond voor het eerst vertoond door de to neelgroep „Puck" onder de titel '„Streep door de rekening". Aan de aankleding door Hep van Delft heeft het niet gelegen, dat deze ouder wetse geschiedenis weinig indruk maakte. Kleren en kasten uit grootmoeders tijd droegen er voldoende toe bij om ons te verplaatsen naar de jaren van misdaad in de rustige omgeving van kant en crinoli ne, van rood pluche en zwarte pelerines. Blijkbaar echter heeft de heer Stuart Rea dy aan één voorbeeld niet genoeg gehad. Want wat kreeg men verder te zien? Ge knoei met arsenicum, de gierige winke lier met het ondanks alles goede hart, de zeeman aan lager wal en de lichtelijk ge tikt lijkende dokter, die alle mysteries op lost en het onschuldige meisje aldus in de gelegenheid stelt haar miskende vader uit zijn misère te helpen... Misschien zou men iets meer in spanning hebben geze ten, als de medewerkenden aan de door Guus Verstraete geregisseerde voorstel ling er kans toe hadden gezien de -„ver burgerlijking" té voorkomen, waartoe ge dramatiseerde prikkellectuur.,zeer snel af glijdt, meestal voor metv er'érg- .in heeft- Ach, naar Herman Bouber kijkt men altijd wel met genoegen. En Diny Sprock gaf een knappe typering van de huichel achtige huishoudster, die door de aantrek kingskracht van een verleider buiten het „Landelijk bezien is de indruk zeer be slist dat de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf behoorlijk wordt toegepast en dat er tevredenheid heerst zowel bij de werk gevers als bij de werknemers". Dit heeft de voorzitter van de Neder landse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, de heer J. Dura Dzn.. verklaard op de leden vergadering van deze organisatie in „Belle- vue" in Amsterdam. Aan deze uitspraak voegde de heer Dura echter toe, dat er toch nog verscheidene redactionele fouten in deze overeenkomst voorkomen, die onder meer betrekking hebben op de indeling van sommige werk nemers. Het is de bedoeling per 1 januari een aantal correcties aan te brengen. „Tot principiële wijzigingen zijn wij echter niet bereid en de lessen die in de looptijd van deze c.a.o. uit de daarmee opgedane ervaringen kunnen worden ge leerd, zullen dan ook pas in de praktijk worden gebracht ten behoeve van een nieuwe c.a.o., die van maart 1960 af zal gelden", zei hij. Hoewel bij de wijzigingen op het gebied van de prestatiebeloningen was afgesproken dat zij niet tot wezenlijke veranderingen van de bedoeling der par tijen zouden strekken, is van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars, en soms zelfs van werknemerszijde, een uit leg aan de bepalingen gegeven, die in strijd is met. de bedoeling van de partijen en die bovendien de mogelijkheden om in tarief te betalen aanzienlijk belemmert, zo merkte de voorzitter op. Een ander punt van critiek was voor de heer Dura het vetorecht van het College van Rijksbemid- flelaars. waarvan naar zijn mening niet op dié spaarzame wijze was gebruik gemaakt als in bouwkringen was verwacht. Het leek de heer Dura niet waarschijnlijk, „dat wij in een nieuwe c.a.o. weer een zo vergaande overheidsinvloed bij de hantering van ons eigen contract zullen acceptoren". Hij sprak voorts over „een tweeslachtige hou ding van de overheid inzake de vervol ging tegen het uitbetalen van zwarte lonen". Voor de c.a.o. in werking trad waren de patroons vaak wel gedwongen zwarte lonen uit te betalen en de bond verleende hun daarbij dan ook steun. Na 16 juni was de bond van plan dit niet meer ie doen en integendeel de vervolgende or ganen te stimuleren om strafvervolging in ie stellen ter bewaking van de sanering. „Het is echter aan dovemansoren geklopt", zei de heer Dura. „Ofschoon wij dus lang niet tevreden zijn over de houding van de overheid op centraal niveau, moet toch altijd worden erkend dat van die zijde, al miskent men dan ook vaak de specifieke behoeften van het bouwbedrijf, over arbeidsverhoudingen in het algemeen met grote kennis van zaken wordt gesproken. Ditzelfde kan niet worden gezegd van het gemeentebestuur van Amsterdam", zei de heer Dura, die dit gemeentebestuur ervan beschuldigde van de c.a.o.-bepalingen te zijn afgeweken bij de behandeling van zaken die groeperingen in het bouwbedrijf betreffen, welke niet bij de c.a.o. zijn aangesloten. Voor het beleid dat ten deze in Amsterdam is gevoerd had de heer Dura geen goed woord over. Hij noemde Amsterdam het moeilijke gebied voor de realisering van de sanering De heer Dura pleitte voorts voor een bouwwet naast de „verouderde" woning wet, die de algemene technische en econo mische vraagstukken, waarvoor en de op drachtgevers en de aannemers worden ge plaatst, regelt. Het Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz geeft zaterdag 20 december een kerstconcert in het gebouw van de Evangelische Broedergemeente aan de Parklaan in Haarlem. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door: Annie Schoen, sopraan, Nel de Boer, alt, Riek Mantje-Coppee en Bartha de Graag-Verdam, viool en Bets Neder- koorn orgel. Het programma bevat onder meer werken van Vivaldi, Hans Schouw man en Jos. de Klerk. Woensdagavond is in Utrecht het pro test behandeld dat DHC had ingediend na de wedstrijd tegen EDO. De Haarlem mers wonnen destijds met 2-1. DHC had geprotesteerd tegen het eerste doelpunt van EDO, aangezien de bal kort voor het scoren van de goal achter zou zijn ge weest. Het protest werd evenwel afgewe zen, zodat de uitslag gehandhaafd blijft. Ook het protest van Elinkwijk tegen de uitslag van haar wedstrijd tegen DOS laatstgenoemde club won met 2-1 werd afgewezen, zodat ook deze uitslag gehand haafd bleef. spoor der zorgvuldige berekening wordt gesleept. Maar verder was het een matig gedoe, waarbij men in de stereotiepe va rensgast van Bob Verstraete althans de vakkundigheid kon bewonderen. De dorps dokter van Jan Hundling leek geen enke le voorganger in enigerlei werkelijkheid te hebben gehad en Ria Vroemen reageer de op de schokkende gebeurtenissen alleen met aangeleerde emoties. Misschien was het handhaven van nogal wat Engelse termen in de vertaling van Hans Roduin een poging tot versterking van de echt heid en verder werd er op zijn gezag een heleboel brandewijn gedronken, ofschoon die rijke kruidenier best een fles cognac in huis had mogen hebben... De première had plaats in het Centraal Theater, de schouwburg met de beste akoestiek van Amsterdam, want men hoort er iedere tram en elke bromfiets passeren. David, koning Op maandag 22 december geeft het Haar lems Christelijk Mannenkoor een kerst concert in de Kloppersingelkerk in Haar lem. Aan dit concert zullen de meisjes koren Juliana en Jubilate uit Den Haag en de organist Feike Asma medewerking ver lenen. Het geheel staat onder leiding van Bernard Verboom. Het programma bevat onder meer werken van Franck, Anderson, Schubert en Stainer. Woensdagmiddag om kwart over vier trof de Bloemendaalse politie ter hoogte van de Watertoren op, de Zeeweg in Over- veen een bromfietser aan, die mogelijk door slippen was gevalIpn: Het bleek -een 42-jarrgë schoonmak*»*" uit Haarlem te zijn, die van Zandvoort op weg was naar Haarlem. Eerst vervoerde men de man naar het jMarinehospitaa] waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. La ter bracht men het slachtoffer over naar het Elisabeths Gasthuis in Haarlem. Advertentie REINIGT REIN Abonnement voor het wassen van Ramen. Jaloezieën enz. Telefoon 16254 bodem" juweeltjes van visie, uitgekiende verlichting en compositie te bewonderen, die nauwelijks meer achterstaan bij het werk van het puik dezer grootmeesters. Een overduidelijk bewijs daarvan leveren bijvoorbeeld de drie tere „high key" vrouwenportretten van de Almeloër W. A. Smit nota bene een amateur! die naar onze smaak de mooiste inzending van deze Bondssalon vormen. Zij hebben dan ook een erepaneel in de grote zaal aan de Spuistraatzijde gekregen, maar helaas geen prijs, omdat de vierde verplichte foto van de heer Smit door de jury werd afge wezen. Eigenlijk schuilt er in dit systeem van jurering een onbillijkheid, maar aan de andere kant voorkomt men ermeè, dat incidentele „uitschieters" met de prijzen zouden gaan strijken. Ditmaal waren er ruim achthonderd bromides en bijna driehonderd kleuren dia's ingezonden, waarvan er respectieve lijk 270 en 105 geaccepteerd zijn. In de afdeling zwart-wit ging de hoofdprijs, de zilveren A.A.F.V.-bokaal naar de Amster dammer Wim Bont, wiens serie actiepor tretten bij bestaand licht (met onder andere een gespannen opname van de Amerikaanse pianist Van Cliburn tijdens een van zijn concerten in Nederland) een treffende illustratie vormt van wat Car- tier-Bresson als de hoogste fotografische wijsheid aanprijst, namelijk: het vangen van „het beslissende moment". Bronzen B.N.A.F.V.-medailles verworven drie an dere Amsterdammers, L. van Bennekom jr., G. van Middelkoop en H. H. Baudert, de laatste om ons onbegrijpelijke redenen. Destijds hebben wij van Baudert in de Cave Internationale een eenmansshow ge zien met prachtige dynamische circus foto's. Maar wat deze amateur thans laat zien, is naar onze smaak bepaald middel matig en zeker geen bekroning waard. Bram Wisman en de Deventenaar H. Th. Olthof kregen een bronzen plaquette. J. Goes uit Amersfoort en H. Piscaer te Zaandijk een eervolle vermelding. Kleurendia's De eerste prijs bij de „kleurenwerkers" wordt gedeeld door de Rotterdammer J. van de Pol en de Haarlemmer R. Fijlstra, van welke laatste ons vooral het roman tische gezicht op Heidelberg, met een prachtig luchtperspectief, beviel. Zuid- Kennemerland is ook overigens sterk ver tegenwoordigd, zowel in de afdeling kleu rendia's (B. Hijma, dr. W. Kruyt, Herbert Friemèl, dr. G. J. L. Offerhaus, E. A. van Voorden, de Beverwijker René van der Meulen en de Zandvoorter J. Boshuizen) als bij de zwart-witters (Hijma, Friemèl. S. Keesman en zijn compagnon G. L. J Pennarts, dr. Kruyt, Offerhaus, J. Peek en Johs. Scholten) met over het algemeen bij zonder fraai en gaaf werk. De Kerstsalon 1958 blijft tot 1 januari geopend. Een bezoek loont ditmaal wel zeer de moeite. De afdeling bromides om vat representatief werk in alle genre's, zonder bepaaldelijke verrassende nieuwe gezichtspunten te bieden. Dat is wel het geval bij de kleurendia's, die blijk gaven van een ruime verbeeldingskracht en experimenteerlust bij hun makers. Zij worden elke avond, behalve op de zonda gen, geprojecteerd. H. Croesen Nu de Korte Zijlweg in Overveèn weer voor het verkè'dF is opengesteld, zullen' drie stadslijnen van de N.Z.H. weer hun oude route krijgen. Lijn 4, die tot dusverre tot aan hotel Roozendaal reed, zal van hedenmiddag af weer tot aan de Rollands laan gaan rijden. Lijn 6. die tijdelijk was doorgetrokken tot de Ramplaan, zal weer tot aan de Rollandslaan gaan en lijn 9 rijdt weer via de Bloemendaalseweg, in plaats van via de Brouwerskolk. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN van een dochter: L. I. Bienfait-Nieuwmeijer. GETROUWD: A. van der Deijl en N. van der Bijl; H. Butselaar en M. Kelder; P. R. van Mens en W. van Goudoever. OVERLEDEN: M. H. de Wilde-Boot. 73 j.; E. H. H. Aalpol-Nijenhuis, 52 j.; Wed- J. H. Nieuwm'eijer-Parlevliet. 84 j.; H. W. M. Versteege-v. Eijndhoven. 78 j. Advertentie Vruchtenlimonade Daardoor nóg fijnerI Nóg gezonder! In Si-Si is nu het sap van de nieuwe verse sinaasappeloogst verwerkt, waardoor aroma, geur en smaak jonger en verlevendigd zijn! Vraag Si-SiI Per familiefles slechts 57 cent. En in 't handige visiteflesje: 27 cent! VRUMONA-FABRIEKEN- 8 U NNI IC Vanmorgen vroeg, om vijf uur, zag een hoofdagent van de Haarlemse politie een man wandelen in de Hazepaterslaan. De man die op enige afstand gevolgd werd door een ander, droeg een groot pak onder de arm en nam, toen de politieman hem vroeg te blijven staan, onmiddellijk de be nen. Het pak wierp hij weg. De hoofdagent loste een waarschuwings schot, maar toen de man daarop niet rea geerde, rende hij de vluchteling achterna. Deze verdween in een tuin aan het Flora plein, waar hij later gehurkt onder een struik gevonden werd. Het bleek een 37-ja- rige sloper uit Haarlem te zijn, die op het bureau-centrum, waar hij werd ingeslo ten, bekende een hoeveelheid kledingstuk ken jassen, rokken enz. uit een niet afgesloten bestelauto gestolen te hebben. Toen hij door de hoofdagent werd aan gesproken had hij het pak met de textiel- goederen weggeworpen. Later werd het teruggevonden. De man. die aanvankelijk achter de ver dachte had gelopen, is verdwenen. Het exportseizoen van bloembollen is achter de rug en de cijfers tot vijftien december lijken zeer mooi. Alleen zal men in de boeken van heel wat exporteurs naar winst moeten zoeken. Aldus sprak de voorzitter van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, de heer H. J. Hylke- ma, op de woensdagmiddag in Haarlem ge houden vergadering. Hij leverde critiek op de vaststelling van de minimumprijzen, die gebaseerd zijn op kwekersmaatregelen, terwijl eigenlijk de exportprijzen als basis zouden moeten dienen. De handel steunt dikwijls noodgedwongen op die minimum prijzen. De ontstemming over deze gang van zaken heeft, zoals later in de vergade ring bleek, geleid tot het instellen van een commissie van dit bedrijfschap en de Bond van Bloenibollenhandelaren, die aan de hand van door een accountantsbureau te verzamelen cijfers een gedegen en zuiver rapport over de exportkosten zal trachten op te stellen. Van 1 juli 1958 tot en met 12 december zijn in totaal 58.156 ton bollen uitgevoerd tér waarde van f 168.266.000 tegen 57.271 ton en 164.979.000 in dezelfde periode in 1957. Vier expoteursfirma's hebben zich tot het produktschap voor Siergewassen ge wend met het verzoek een onderzoek in te stellen naar het remplaceren van varië teiten. Er is op verzoek van dit produkt schap een commissie samengesteld be- stande uit drie leden van het bedrijfschap, twee van de commissie van bijstand van het produktschap en de voorzitter van de onpersoonlijke reclame van het Centraal Bloembollencomité. Bij dit punt reeds begon men zich te be raden over de taak van het Bedrijfschap en van het Produktschap. Deze blijkt niet voldoende gescheiden te zijn. Op verzoek van een van de vertegen woordigers van een ministerie werd een brief van de c.v. P. J. v. d. Hulst's Zonen in Hillegom, die critiek uitte op de hoge begrotingscijfer-s, bij de behandeling van de begroting punt voor punt gevolgd. De bezwaren van de aangeslotenen werden goeddeels onderschreven of geargumen teerd weerlegd. Uit een rapport van de sociale-efficiency-commisSie bleken deze ook, maar toch kwam deze commissie tot de conclusie, dat dit bedrijfschap in de gegeven omstandigheden zeer voordelig werkt. De grote loonpost is terug te voeren op het feit, dat men niet minder dan 115.000 uitvoermachtigingen per jaar heeft te verwerken. De bewuste commissie heeft naar een vereenvoudiging gezocht, maar deze niet gevonden. Bezuinigingen blijken niet mogelijk. Alle bestuursleden waren er voor om de tarieven voor de incassering van moeilijk inbare posten te verhogen, opdat deze post sluitend wordt. De vei-houding tussen het bedrijfschap en de Bond van Bloembollenhandelaren is ook weer onder de loep genomen. Men zal door een nieuwe wijze van inning der heffingen trachten de financiën van elkaar los te weken. De kortingen aan groothandelaren-we derverkopers zijn eveneens onder de aan dacht van de bestuursleden gebracht. Men zal trachten deze precies te definiëren bij de behandeling van het rapport over de exportmarge, waarin deze kortingen ook zullen worden onderzocht. De heer Steinmetz van de handels- en kantoorbediendenbond „St. Franciscus van Assisië" kreeg de gelegenheid zijn visie te geven over de vraag of het Produktschap voor Siergewassen alleen adviezen zou moeten vragen aan de bedrijfschappen (landbouwschap en Bedrijfschap bloem bollenhandel) of aan alle vrije organisaties. Hij is van gedachte dat de advisering het beste via de bedrijfschappen kan lopen. Dit impliceert, dat de bedrijfschappen dan wel advies zouden moeten vragen aan de organisaties in de handels- en de teelt sector. Wel is dit een verschuiving van de advisering, maar de vrije organisaties zou den zelfs meer invloed kunnen uitoefenen Zeker als de beide schappen met een eens luidend advies zouden kunnen komen. Men heeft het voor en tegen langdurig overwogen. De heer Steinmetz maakte van zijn idee een voorstel, dat zonder tegen kanting werd aangenomen. Dit bedrijf schap zal zich in verbinding stellen met de vrije organisaties in haar branche. Tot slot werd medegedeeld, dat men zal trachten de economisch adviseur van het bedrijfschap, de heer Kroeze, opgenomen te krijgen in de studiecommissie Euro- markt van het Produktschap voor Sier gewassen, opdat men dan een eigen com missie niet nogmaals hetzelfde zal moeten laten uitzoeken. AMSTERDAM Aan de koersstijging voor de Philips- papierèn schijnt geen einde te komen. Vrijwel onafgebroken geeft de koers van de aandelen, alsmede die van de 5 percent converteerbare obligaties Philips, dagelijks een hoger cijfer te zien, zo ook deze mid dag. Het wordt vrij eentonig; de gangma kers van deze forse koersstijgingen dienen in Amerika gezocht te worden. Het is hoofdzakelijk voor die kant dat de stuk ken op het Damrak door de arbitrage uit de markt worden genomen. De opening gaf een prijs te zien voor de aandelen van 480 percent tegenover een vorige slotkoers op 455 percent. In het verdere beursver- loop kwam in deze prijs niet veel veran- ging. Zo verging het ook met de prijs van de converteerbare obligaties, die rond de 220, plus bijna-H 3 punten, noteerden. De handel in 'dèz'é'boeken" was vrij levendig. Aan de grote vraag wqs moeilijk te voj- doèn. "dóórdat de vlrkOöplimités^langzaam opdrogen. De vaste stemming voor deze waarden sloeg over op de certificaten Unilever die op ongeveer 400 percent bijna 14 punten avanceerden. Ook de stock dividenden van dit concern konden een goede winst boeken. A.K.U. bleef wat achter met een koerswinst van bijna twee punten. Tegen de gehele marktverhouding in werden aandelen K.L.M. lager geadvi seerd. Het bezoek van de president-directeur van de Koninklijke Petroleum Maatschap pij aan president Nasser heeft op de beurs vrijwel geen invloed gehad op de koers van de olie-aandelen, die ingevolge Wall- street iets hoger noteerden. De arbitrage durft in de oliewaarden nog geen posities aan te gaan, zolang er geen verdere ge gevens ten aanzien van het vermelde be zoek zijn verstrekt. Scheepvaarten waren kalm en eerder iets hoger. In de cultures wordt de stem ming voor aandelen Amsterdam Rubber en H.V.A. met de dag beter. De geruchten over een samenwerking van beide maat schappijen worden reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. Amsterdam Rubber liep op van 75 naar 78 tegenover de vorige dag 71 als slotkoers. H.V.A. lag ruim 2 punten hoger in de markt. Deli en Senembah waren vrijwel verwaarloosd. Op de beleggingsmarkt bestond grote vraag voor de nieuwe 4% percents staats lening. waardoor deze obligaties vast in de markt lagen. In aandelen Allan en Co. en Hollandsche Stoomboot Maatschappij kwam nog geen notering. Verder werden hoger geadviseerd aandelen Bols, Linde- teves. Handelsvereniging Holland en Han delsvereniging Java alsmede Heineken's Bierbrouwerij Vorstenlanden werden op ongeveer 12 laten geadviseerd. De beurs is van mening dat een dergelijke koers te hoog is. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK De sensationele mededeling dat Ameri can Telephone and Telegraph over zal gaan tot aandelensnlitsing deed een grote koopgolf ontstaan. De handel in dit fonds was vóór deze mededeling stopgezet op de koers van 202 dollar Na de heropening noteerde het fonds 225 dollar waardoor oen pakket van 75000 aandelen word ver handeld. Ander verbazingwekkend nieuws was de aankondiging van een fusie tussen de Quaranty Trust ^omnany en J. P. Mor gan and Co. De nieuwe naam zal zijn Mor-r gan Quaranty Trust Co. New York. De verkoop van het aandelenpakket van Tel. and Tel. bracht 16.875.500 dollar op. een der grootste affaires die ooit in Wallstreet werden afgehandeld. Het industriegemid delde schoot, omhoog van 563.98 tot 565,18, een nieuw record. De 70.467.838 aandelen, die Tel. and Tel. heeft, uitstaan zijn nu 15.855.263.550 dollar waard. De maat schappij is de grootste in de wereld en heeft naar schatting 1.700.000 aandeelhou ders. De directie maakte niet alleen de aandelensplitsing bekend maar ook een hoger dividend op de nieuwe stukken: 3.30 dollar per jaar, dat is gelijk aan 9.90 dollar voor de oude stukken, die steeds-9 dollar dividend opbrachten. Het nieuws kwam ter beurze als een volstrekte ver rassing. Het spoorweggemiddelde kwam van 154.36 op 154,03 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87,89 op 88,48. De aan- delenomzet kwam van 3.970.000 op 3.900.000. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten ér 497 hoger en 482 lager. (UPI) Nieuws in het kort Huldiging. Op 23 december des mor gens om half elf zal de heer J. B. L. Baijens, directeur van de r.-k. technische school voor Haarlem en omstreken, gehul digd worden met het oog op zijn 25-jarig ambtsjubileum bij het nijverheidsonder wijs. „De Vleermuis" bij H.A.T. De r.k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" heeft voor haar tweede toneel avond in dit seizoen in studie „De Vleer muis", een thriller in drie bedrijven door Mary Roberts Rinehart en Avery Hap- wood, in de Nederlandse bewerking van Willem van Boxtel. Het stuk zal onder regie van de heer J. J. Schelvis maandag 23 februari in het Minerva theater worden opgevoerd. Met de derde toneelavond, die op een nog nader te bepalen datum in april wordt gegeven, zal het zestigjarig bestaan van ..H.A.T." worden gevierd. Kerstspel in Heemstede. Als onder deel van het winterprogramma van de commissie voor het bijzonder kerkewerk van de Nederlands Hervormde gemeente in Heemstede geeft de Hervormde Spel- groep onder regie van Wim Paauw dins dag 23 december in het Minerva Theater een opvoering van „Het wonder in de garage", kerstspel door de Amerikaanse predikant St. B. Jackman. Muzikale mede werking verlenen mevrouw R. den Har- togOverste, sopraan en de heer Cor Beek, bariton. Kindervoorstelling. Dinsdag 30 dec. verzorgt de toneelgroep „Podium" in het Minerva Theater in Heemstede een kin dermatinee met de opvoering van het sprookjesspel „Hans en Grietje". Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, houdt, in plaats vanmorgen, zater dagmorgen spreekuur van tien tot half twaalf. Syrië. De Koninklijke Vereniging „Oost en West", afdeling Haarlem, houdt donderdag 8 januari in h t Concertgebouw in Haarlem een bijeenkomst, die om acht uur begint. Prof. dr. Joh. J. Hanrath uit Voorburg spreekt over Syrië. Hij zal zijn lezing illustreren met gekleurde lantaarn plaatjes. Adventskerk. Op dinsdagmiddag 23 december om half drie zullen de be jaarde hervormden van Aerdenhout in de nieuwe Adventskerk aan de Leeuweriken laan in Aerdenhout het kerstfeest vieren. De kinderen van vijf tot twaalf jaar doen dit op dezelfde dag 's avonds om half acht. - Vérderas'er op woènédagavond 24 decem ber om half negen een kerstwijdingsdienst. waarin ds. J. E. Drost zal voorgaan. Verder werken mee Philip Hoedemaker (tenor) en Ed Tervooren (hoboL Haarlems Be.iaardenkoor. Het Haar lems Beiaardenkoor onder leiding van me vrouw H. G. Hessen-Heek werkt maandag avond 22 december mee aan het kerstfeest van het Leger des Heils voor d Haarlem se bejaarden in het Concertgebouw. Op woensdagmiddag 24 december om half vier geeft het koor een concert voor bejaarden in het wijkgebouw ..Bethel" aan de Bloem hofstraat. O--» eerste kerstdag treedt het koor twee keer op: 's morgens om half negen in het tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel in Haarlem en daarna tij dens de dienst in het oude Hervormde kerkje in Spaarndam. Op een kunst- en antiekveiling, die dins dag in Den Haag bij van Marle en Bignell werd gehouden, kwam onder meer een Rembrandt onder de hamer. Het. was een kop van een apostel, beschilderd in 1635. Het paneeltje, dat tweeëndertig cm. hoog en zevenentwintig cm. breed is, bracht ruim vierendertigduizend gulden op. Het werd gekocht door een Haagse makelaar, die niet bereid was te vertellen, in wiens opdracht hij het had gekocht. 3-3 Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr R'dam '52 f. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 89"/.e 94% 110K 87 95% 95% 96% 95 Ti 106% 243% 390 183 Ti 329% 190 294 478% 191 401 195%: 146 738 f 182.9 174 78% f 101. 151 153 132% 130% 237% 132% f 136 237% 131 180 195 175% 60% 48 88% 48% 80'% 22*4 Heden 13.45 uur 89 Ti 94% 110% 242% 390 184 329% 190 469 397 196 146 730 f 181, 174 79 100, 151 153 133 129% 238 131% f 135,50 237% 131 195 60 48 88% 48 80 23

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7