Chinese communistische partij aanvaardt Mao's aftreden TIP van BOOTZ p E PS El LS NVV wil iedere regering constructief bejegenen Kranten willen ingeschakeld worden bii commerciële t.v. bij- Fa. B. ENGElENtftRG Kort en bondig VehkcJk Fa. A. EVERTS EgST" Indisch econoom: „China lijkt door communes één grote dierentuin DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 Nederlandse Dagbladpers jubileert Standpunt thans aar regering meegedeelc Uitspraken rechtbank Twaalf „stakende" vissers kregen boete Casey noemt levering van Gannets „commercieel" OFFICIëtE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Eredoctoraat verleend aan mr. K. P. van der Mandele Verkeersfout bracht buit van grote juwelendiefstal aan het licht Actrice Andrea Domburg moet rust houden Officiële mededeling is Nederland onthouden OF TIP VOOR CLKE O AO Maar conservatisme in sociaal-economisch beleid zal op grote zveerstand stuiten Paus Joannes X'XIÏI reikt 20 kardinaalshoeden uit Mijnexplosie: negen doden 25) Lading katoen van Noors schip in brand Twee doden in het verkeer Vanmiddag viert de Vereniging de Ne jerlandse Dagbladpers in het Koninklijk Instituut voor de Tropen haar vijftigjarig bestaan. In zijn openingsrede gaf de voor jitter van de jubilerende vereniging aller eerst een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van het dagbladwezen in de afgelopen halve eeuw. Zich afvragend «-elke ontwikkeling nu in de komende 50 aar verwacht mag worden veronderstelde iie heer Van Norden dat aan de functie van bet dagblad als nieuwsoverbrenger, als voorlichter en als verteller behoefte zal blijven bestaan, al zal dit wel geleidelijke aanpassing eisen aan nieuwe toestanden in technische, in organisatorische en in journalistieke zin. Buiten onze grenzen is proces reeds begonnen. Het heeft daar een concentratie in de dagbladpers op een »eringer aantal, van omvang grotere be irijven gebracht. Uiterst bedenkelijk is dat daardoor tevens monopolie-achtige po lities ontstaan op het terrein, waar de voor de democratie onontbeerlijke strijd der meningen zich afspeelt. Grote en kleine kranten Ik meen een gelukkige tegenstroom te tien. die dat gevaar zal kunnen neutrali teren. Zeer recente ontwikkelingen op het stuk van de grafische techniek "kunnen er toe leiden, dat in de toekomst met be trekkelijk beperkte kapitaalsinvestering «en kleine dagbladonderneming kan wor den gesticht, die dan niet zal kunnen con curreren met de grote concerns, maar wel san voldoen aan de behoeften van geo- srafisch beperkte, kleine gemeenschappen tot het beschikken over een eigen nieuws- en informatie-medium. Als medespeler in het. grote systeem van onze moderne democratie kan de dagblad- iirecteur zich erin verheugen, dat de tech nische ontwikkeling van onze Westerse samenleving ook beloften in zich bergt van behoud van variatie en diversiteit in ie organen van informatie en opinievor ming. aldus drs. Van Norden. Krant en adverteerder Over de functie van het dagblad als sdvertentiemedium zei de heer Van Nor- jen, dat deze verantwoordelijkheden schept, zowel tegenover de adverterende ipdrachtgever als tegenover de massa der ïerbruikers. Wij kennen allen gevallen in binnen- en uitenland, waarbij aan deze verantwoor- elijkheid afbreuk is gedaan. Ik mag ech- er zeggen, dat de Nederlandse dagblad- ers zich juist op dit terrein sterk van aar verantwoordelijkheid bewust is ge- rorden, en dienovereenkomstig onderling tezamen met andere groepen van bij reclamewezen betrokkenen een stelsel ran regelen heeft gemaakt, die de consu- nent beschermen tegen onware en schade- jke publiciteit, en de adverteerder tegen iscriminerende of oneerlijke concurrentie. Persoonlijkheid en verantwoordelijkheid De vri.iheid van' de pers heeft twee as pecten. Naar binnen dient zij te worden afgepaald tegenover de economische aan- Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES De Haarlemse rechtbank heeft vanmor ren twaalf vissers conform de eis veroor- iwld tot een boete van 50, omdat zij op februari van dit jaar, tegen de instruc ts van hun schipper in. weigerden met te trawler „Haarlem" zee te kiezen. Een gezagvoerder van het Velserpont- ■eer werd vrijgesproken. Twee weken ge zien had de officier van Justitie 25 boe- •e tegen hem geëist wegens het maken ''an een fout, waardoor de pont op 20 naart van dit jaar in aanvaring was ge komen met de Duitse kustvaarder „Ar- im". Een 65-jarige Haarlemse schoonmaker Terd veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. De man -ad goederen op afbetaling gekocht en de- re weer verkocht voordat zij volledig wa ren afbetaald. Tegen hem had de officier •dit maanden onvoorwaardelijk geëist en Eet een proeftijd van drie jaar. Een 61-jarige Haarlemse koopman, die liederen van de schoonmaker had ge tocht werd vrijgesproken van schuldhe- 'n?- Tegen hem was 300 en een maand foorwaardelijk geëist. Conform de eis werd een 22-jarige los- *'erkman veroordeeld tot een gevangenis- traf an acht maanden met aftrek, waar in drie maanden voorwaardelijk met een iroeftijd van drie jaar en terbeschikking- ïielling van de rooms-katholieke reclasse ring. De man zou op 28 mei van dit jaar lijn hospita in Haarlem-oost hebben be loofd. Een 18-jarige winkelbediende, die ver- inisteringen had gepleegd ten nadele van j» zaak, waar hij werkte, werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange- Esstraf van drie maanden met een proef- ijd van drie jaar en terbeschikkingstel- ng van de r.k. reclassering. De officier Mn justitie had tegen hem zes maanden Seist, waarvan drie voorwaardelijk met ren proeftijd van drie jaar. Een 36-jarige Haarlemse, die abonne mentsgelden van een dagblad had ver duisterd, werd conform de eis tot vier maanden voorwaardelijk veroordeeld. De zaak tegen een 34-jarige loswerk en. die zonder ventvergunning bij de in- ;ang van het parkeerterrein van de Keu- tnhof bloembollen te koop had aangebo- :;n, werd terugverwezen naar de rechter- lommissaris, teneinde te doen onderzoe en, of het bedoelde terrein onder de open bare weg valt. De officier van Justitie had Vestiging van een eerder vonnis van de Mntonrechter (/ll boete) geëist. spraken van het dagblad als bedrijf, naar buiten dient zij te worden gehandhaafd tegenover de overheid. In ons land heeft zich een opvatting ontwikkeld, dat de hoofdredacteur en de directeur volstrekt gescheiden verantwoor delijkheden behoren te hebben, doch dat de samenhang van beider handelen moet worden verkregen door intensief onder ling overleg. De laatste jaren valt echter weer een toeneming te bespeuren van combinatie der beide functies in één per soon, de directeur-hoofdredacteur. Zij, die hiertegen waarschuwen, hebben stellig goede argumenten. Daartegenover staan echter evenzeer voordelen. Het lijkt mij verstandig, de kwestie niet op haar theoretische verdiensten te beoordelen, maar af te wachten en toe te zien. Er zijn grote namen in de Nederlandse pers ge weest, die beide titels gedragen hebben. Uiteraard wijden de journalisten-organi saties aan de verhouding tussen dagblad pers en overheid veel aandacht. De jour nalisten hebben de directeuren volledig aan hun zijde in hun voortdurende cri tische waakzaamheid. De pers mag als be drijfstak er aanspraak op maken, dat het specifieke inzicht in het belang van haar publieke taak er toe leidt, dat geen maat regelen genomen worden, die vermijdbare belemmeringen scheppen in het uitoefenen van die taak. Commerciële t.v Drs. Van Norden deelde vervolgens mede. dat de N.D.P. met de regering con tact heeft opgenomen over het vraagstuk der commerciële televisie. Tot heden heeft de N.D.P. zich ervan onthouden, hierover in het openbaar een standpunt in te nemen In het huidige stadium heeft de vereniging echter aan de regering haar standpunt kenbaar gemaakt. Het kan als volgt wor den omschreven: De Nederlandse dagblad pers ziet natuurlijk reclame in de t.v liever niet verschijnen dan wel. Deze re clame zal namelijk afbreuk doen aan haar eigen zakelijke mogelijkheden op het ter rein der publiciteit. Maar wij beseffen vol ledig, dat dit geen motief mag zijn om de reclame via de t.v. de weg te versperren Wat wij wel en met klem vragen is, om indien er al een mogelijkheid wordt ge schapen om dit voor ons concurrerende reclame-medium te bezigen, de exploitatie daarvan te doen geschieden volgens zake lijke beginselen. Het scheppen van een reclame-medium dat direct of indirect wordt gesubsidieerd of dat een monopoloïde positie verkrijgt achten wij strijdig met de houding, die tegenover de pers behoort te worden inge nomen. Een tweede deel van ons stand punt Is, dat, als de reclame-mogeiykheid via de t.v. wordt toegelaten, de dagblad pers in de gelegenheid worden gesteld, bij de exploitatie daarvan in enigerlei vorm betrokken te zijn. Hoofdmotief is daarbij de behoefte om door directe bemoeienis ons ervan te kunnen verzekeren, dat de exploitatie op faire en zakelijke basis ge schiedt, aldus spreker. <4(7610 3?(iuU C Advertentie Te duur papier Het andere actuele vraagstuk, waarbij aan de pers vermijdbare hinderpalen in de weg worden gelegd, is dat van de fiscale lasten op de produktie en de invoer van courantenpapier. Wij pleiten voor afschaf fing dan wel verlaging van die lasten. Ne derland is het enige land in West- Europa, waar op courantenpapier bij in voer rechten worden geheven. Op invoer en produktie drukt daarenboven omzet belasting. Met vol begrip voor de positie van de Nederlandse papierindustrie achten wij het toch mogelijk en verantwoord de fiscale druk op, en derhalve de prijs van deze „politieke grondstof" te verminderen. Dat onze regering daarentegen juist dezer dagen besloten heeft tot een fiscale maat regel. waarvan de formele juistheid onbe twistbaar is, doch die tot materieel gevolg zal hebben een verhoging van de prijs van het courantenpapier, betreuren wij dan ook buitengemeen. Pers en overheid Drs. Van Norden besprak tenslotte van uit het standpunt van de pers de verhou ding persoverheid. De wapens voor Indonesië CANBERRA (ANP) De Australische minister van buitenlandse zaken, R. Ca sey, heeft onder verwijzing naar de ver koop van Britse Gannet-vliegtuigen aan Indonesië, verklaard, dat dit een commer ciële transactie was. De Australische re gering was zich volkomen bewust van het argument, dat deze of dergelijke vliegtui gen, indien ze niet door Britse fabrikan ten aan Indonesië waren verkocht, waar schijnlijk elders verkregen zouden wor den. zo zei hij. Hij wilde niet in verdere bijzonderhe den over deze bepaalde transactie treden maar wilde van de gelegenheid gebruik maken om de opvatting van Australië in zake de gehele kwestie van het verwerven van wapens door Indonesië, te herhalen, namelijk, onze belangstelling voor de be stemming. die aan zulke wapens zou kun nen worden gegeven. Wij erkenden dat Indonesië evenals andere landen wapens wilde hebben, die geschikt zijn voor het handhaven van de binnenlandse veilig heid en voor het verzorgen van zijn eigen defensie, maar gelijkertijd zouden de buurlanden van Indonesië uiteraard be zorgd zijn inzake een opbouw van wapen macht of voorbereidingen die de vrede in het gebied zouden kunnen verstoren." Australië is evenals de meeste landen tegen het gebruik van geweld om territo riale wijzigingen tot stand te brengen. De bezorgdheid moet toenemen toen een voor aanstaand Indonesiër sprak van het ge bruik van geweld met betrekking tot Ne derlands Nieuw-Guinea. Hiertegenover had de Australische regering kennis geno men van verzekeringen door de Indonesi sche regering, dat Indonesië geen geweld jegens Nederlands Nieuw-Guinea zou ge bruiken. Minister Casey zei, dat andere regerin gen, waaronder de Indonesische, goed op de hoogte waren van het Australische standpunt inzake de gehele aangelegen heid van de wapenleverantie. Doolstraat 39 - Haarlem Tel. 15232 .SICOVA" MENIEVERVEN De Senaat der Nedrrlandsche Economi sche Hogeschool heeft gisteren het ere doctoraat in de economische wetenschap pen verleend aan mr. K. P. van der Man- dele, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Na een uit voerige rede vatte promotor prof. dr. J. Tinbergen de verdiensten van dc jonge doctor al» volgt samen: „Voor de stimu lering van de economische wetenschap en de organisatie van het economisch onder zoek: voor het tot stand brengen van inter nationale economische samenwerking, in het bijzonder in het stroomgebied van de Rijn: voor de wederopbouw van Rotterdam als economisch centrum en als gemeen schap en voor de daden van ondernemer schap bij de bedrijfsvoering van verschei dene Nederlandse ondernemingen: dit alles gedragen door de brede en menselijke visie, die uw persoonlijkheid kenmerkt". Mr. Van der Mandele dankte voor de hem bewezen eer en hield vervolgens een rede over kapitaalvorming. Na deze rede werd de nieuwe doctor door de stampvolle aula langdurig toegejuicht. Onder de aan wezigen bevonden zich de minister-presi dent dr. W. Drees, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holïand mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Rotter dam mr. G. E. van Walsum. de burgemees ters van Utrecht en Apeldoorn, een aantal Gedeputeerden, president-curatoren en rector magnifici van Nederlandse universi teiten en hogescholen, verscheidene te Rot terdam gevestigde consuls en voorzitters van andere Kamers van Koophandel. Een verkeersfout van de bestuurder van een auto en de nieuwsgierigheid van twee agenten in burger, die de wagen aanhiel den. hebben er toe geleid, dat de Amster damse politie nagenoeg de gehele buit sieraden ter waarde van circa 80.000 gul den van de grote inbraak in een juwe lierswinkel op de Nieuwendijk in de nacht van 29 op 30 oktober in haar bezit heeft gekregen. De 34-jarige J. L., die de auto bestuurde, en de andere inzittende, de 65- jarige koopman A. S.. werden gearresteerd. Zij zijn goede bekenden van de politie. De actrice Andrea Domburg is ziek en zal op doktersadvies enige tijd rust moe- tên houden. Het gevolg is;"dat -Ensemble' een plaatsvervangster heeft moeten zoeken voor de rol van Katharina, die Andrea Domburg zou vervullen in het toneelstuk ..De getemde feeks" van Shakespeare, waarvan op 3 januari in de Philips Schouwburg in Eindhoven de première zal worden gegeven. Deze rol zal thans ge speeld worden door mevrouw Mies Ha- gens, die na een verblijf van enige jaren in Suriname thans in Nederland terug is. LONDEN (Reuter) De Britse ambas sade in Peking meldt, dat Engeland, Ne derland en Joegoslavië niet waren uitge nodigd op de bijeenkomst van diploma tieke vertegenwoordigers te Peking, waar dinsdag door minister van Buitenlandse Zaken Tsjen-Yi is bekendgemaakt, dat Mao Tse-Toeng zich niet herkiesbaar stelt voor het presidentschap. Britse waarnemers geloven, dat het uitsluiten van Nedo.-land van deze bijeen komst een gevolg is van de steun, die Chi na geeft aan het standpunt van Indonesië in het verschil met Nederland over Ne derlands Nieuw-Guinea. De uitsluiting van Engeland zou een gevolg kunnen zijn van de Britse houding tijdens de crisis om Quemoy. De betrekkingen tussen China en Joego slavië zijn reeds enige tijd gespannen als gevolg van Chinese kritiek op de Joego slavische politiek. Advertentie HONGKONG (Reuter) De Chinese communistische party heeft woensdag of ficieel bekendgemaakt, dat zij hel besluit van Mao Tse Toeng om af te treden als president, heeft goedgekeurd. Mao is 65 jaar, hij is acht jaar president geweest Het officiële communiqué, uitgegeven na een vergadering van het centrale comité der communistische partij, stelde dat het besluit „geheel positief is daar Mao thans is staat zal zyn zich beter te concentreren op de beleidspoiitiek van party en staat en voorts meer tyd over heeft voor marxis- tisch-lenistisch theoretisch werk, zonder dat zijn leidende rol in het werk van de staat eronder lydt". In het communiqué staat dat de verga dering opgetogen was over het economische ontwikkelingsprogramma van het centrale comité der Russische communistische partij voor de periode 19591965. De uitwerking daarvan zou het evenwicht der wereld machten sterk veranderen en van groot nut zijn voor ie zaak van de vrede en de mens heid. In het communiqué wordt gezegd, dat de totale waarde van China's industri ële en agrarische produktie vergeleken bij het vorige jaar met 70 percent is toege nomen. De plenaire vergadering, waarop Mao's aftreden besproken werd, werd gehouden van 28 november tot 10 december te Woet- sjang en stond onder leiding van Mao zelf. Waarnemers in Peking zien in de ver klaring van de partij over de geweldige successen, dfe dit jaar zijn behaald bij de ontwikkeling van de economie, een offi ciële bekrachtiging van de krachtsinspan ningen onder Mao's leiding om de kolen- en staalproduktie te verdubbelen en de Jtean- en-k*iofBOTgSff t*t hetslutrtjck e» te voeren. Deze-waarneijrers merkten op, dat er in., het commentaar van de partij op de inter nationale toestand niet gerept is over het verzoek van het volk de eilanden Quemoy, Matsoe en de Pescadores te „bevrijden". Men onderkende ook een mildere toon in het commentaar van de partij over de in ternationale toestand. De „revisionisten waarmee men in communistisch China ge woonlijk de Joegoslaven bedoelt, die het voorwerp zijn geweest van hevige aanval- 99 len, werden in de verklaring van de partij slechts één keer terloops genoemd. Communes in Kwantoeng HONGKONG Reuter) Volgens offi ciële berichten van communistische zijde is het systeem der communes, dat door de thans als president afgetreden Mao Tse Toeng is ingevoerd, in de provincie Kwan toeng volledig in werking. Daar zijn 25.450 landbouw-coöperaties tezamengebracht in 790 communes die 98.5 percent van de boe rengezinnen omvatten. Ruim 617.000 vrou wen zijn aan het arbeidsleger toegevoegd door ze van hun huishoudelijke plichten vrij te maken. Volgens mededelingen in een communis tisch blad. dat te Hongkong verschijnt, hebben de mensen in de communes thans betere behuizing en voedsel. De communes zorgen voor de voedselvoorzieningen, de kleding en andere elementaire levensbe hoeften en betalen hun leden bovendien lonen, die zij naar eigen believen kunnen besteden. In de Whampao Commune bij Kanton zullen de mensen volgens de krant binnen twee a drie jaar in moderne etage woningen met elektriciteit en stromend water gehuisvest zijn. Andere bladen in Hongkong halen mede delingen van reizigers aan volgens wie de toestand in de communes niet zo roos kleurig is. De mensen klaagden volgens deze verhalen dat zij door het commune systeem alle persoonlijke bezit hadden ver loren. dat hun gezin uit elkaar gerukt was en dat zij gedwoneen waren hun huis met vreemden te delen. Professor Tsjandrasekhar. een vooraan staand Indisch econoom, die zes weken in -cowantw»kifisell Cjiirm b#«$t«^doorgebracht. noemcTe het cOmrhuhesysteeTn een nieuwe yorm van kolonialisme., Hij_ zei nergen een vrolijk gezicht gezien te"hebben, ön der het commune-systeem lijkt China vol gens hem op een grote dierentuin: men krijgt er drie maaltijden per dag, moet er heel hard werken, maar heeft er in het geheel geen vrijheid. Er zou ook veel ar beidskracht verspild worden. Kroesjtsjev afwijzend ii Advertentie f6.10 In een rede op de N.V.V.-hoofdbesturen- vergadering te Utrecht heeft de waar nemend voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, de boycot van de zogenaamde .Panlibhonco-schepen" en met name „de vonnissen van de Rotterdamse en Amster damse rechtbankpresidenten" besproken. Wij willen niet de bezorgdheid verzwij gen. die ons bij kennisneming van het von nis van de president van de Amsterdamse rechtbank in het bijzonder heeft be kropen. Wanneer dit vonnis zou voort spruiten uit het geldende recht, waarover wij ons geen oordeel willen aanmatigen, dan zou het gevolg zijn. dat het stakings recht in Nederland zoal niet geheel op geheven dan toch in zeer aanzienlijke mate beperkt is. Dit achten wij onverdraaglijk, temeer omdat de geschiedenis van het N.V.V. bewijst, dat wij waarlijk niet roeke loos met het wapen van de staking om springen. Het spreekt vanzelf, dat wij ook tegenover een volgend kabinet ons stand punt ten aanzien van dit onderwerp zullen handhaven". Na de bespreking van enige menings verschillen met prof. Romme vervolgde de heer Roemers: „Het is niet onze taak de politiqke crisis op te lossen. Wij hebben echter wel be hoefte reeds thans onze eisen te stellen aan het door het nieuwe kabinet te voeren beleid op sociaal-economisch gebied. In de eerste plaats menen wij dat, indien er ruimte in de nationale economie zou zijn voor een loonsverhoging, deze primair zou moeten worden gebruikt voor verrui ming van de consumptie van de minst draagkrachtigen die de zwaarste lasten van de bestedingsbeperking hebben moeten dragen". „Van ons kan geen enkele mede werking worden verwacht om in de eerst komende tijd tot huurverhoging te ge raken. Ter oplossing van het huurprobleem moet allereerst een drastische verlaging van de bouwkosten aan de orde komen". Weduwenzorg primair „Voorts rekenen wij op de totstand koming van de algemene weduwen- en wezenvoorziening. Aan de verwezenlijking daarvan geve wij voorrang boven de al gemene kinderbijslagwet. Wij rekenen er voorts op. dat de nieuwe minister van Sociale Zaken zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot herziening van de invali diteitswet in zal dienen overeenkomstig de richtlijnen daartoe, door de sociaal- economische raad uitgestippeld. Wij zijn van oordeel, dat deze voorzie ning niet minder urgent is dan die voor weduwen en wezen, al zijn wij er ons van bewust, dat de te overwinnen technische moeilijkheden groter zijn. In ieder geval zou het van grote betekenis zijn. indien de sociaal-economische raad thans spoe dig zijn advies over de overgangsregeling voor deze voorziening zal uitbrengen". „Tenslotte menen wij, dat een begin zal moeten worden gemaakt met arbeidstijd verkorting. overeenkomstig de richt snoeren in het advies van de S.E.R.". „Ieder nieuw kabinet zullen wij als N.V.V. constructief tegemoet komen Dat wil echter niet zeggen, dat in ieder kabi net van welke politieke samenstelling ook ons vertrouwen even groot zal zijn. In tegendeel: wij realiseren ons maar al te goed, dat het conservatisme in Nederland de kop heeft opgestoken. En dat de kans niet gerii.g is dat dit conservatisme thans nog meer dan tevoren, in het regerings kasteel zal doordringen. Mocht dit conservatisme in het concrete sociaal-economische beleid waarmede wij als vakbeweging te maken hebben, gestalte krijgen, dan waarschuwen wij reeds thans, dat een dergelijke politiek op grote weer stand van het N.V.V. zal moeten rekenen. Wellicht ten overvloede delen wij daarbij maar mede. dat wij In deze eventuele strijd geen enkele behoefte hebben aan enige samenwerking met welke communistische groepering dan ook. die ons in deze dagen weer overvloedig wordt aangeboden. Wij 1 -«pen echter vurig, dat in de thans ontstane situatip de samenwerking met de twee andere bona fide vakcentrales. K.A.B. en C.N.V., bewaard zal kunnen blijven". WASHINGTON (Reut-:r) Kroesjtsjev zou tijdens het gesprek dat hij heeft ge voerd met de Amerikaanse senator Hum phrey het systeem van de „communes" dat in communistisch China wordt toegepast als „reactionair" bestempeld hebben en niet geschikt achten voor de Sovjet-Unie. Dit meldt de „Washington Post", die enkele bijzonderheden over dit gesprek heeft ge publiceerd. Kroesjtsjev zou gezegd hebben, dat men het systeem van de communes lang gele den in de Sovjet-Unie heeft trachten in te voeren, maar dat deze poging een mis lukking is geworden. Zoals eerder is bericht zijn diplomatieke waarnemers in Washington van mening dat de ontevredenheid in communistisch China over dit systeem een van de oor zaken is van Mao's aftreden als president VATICAANSTAD, (Reuter) Paus Jo annes XXIII heeft vandaag tijdens het openbaar consistorie in de Sint-Pietersba siliek. de „galerum rubrum", de rode hoed, het voornaamste embleem van de kardinaalswaardigheid. uitgereikt aan twintig van de nieuw gecreëerde kardina len. Drie dei nieuwe kardinalen, de pause lijke nuntius in Portugal, de aartsbisschop van Sevilla en de voormalige nuntius in Italië ontvangen de hoed later. De rooms- katholieke staatshoofden van Portugal Spanje en Italië hebben van de Pausen het voorrecht gekregen de rode baret aan nieuwbenoemde kardinalen in hun land uit te reiken. In de sacramentskapel werd de Paus de rode koormantel omgedaan en de mijter opgezet. Vervolgens werd hij op de „sedia gestatoria" naar de absis van de Sint Pie- ter gedragen. Op zilveren trompetten werd de pausmars geblazen en het Sixtijn se koor zette het „Tu es Petrus" in. Onderwijl hadden de nieuwe kardinalen zich verzameld in de aan het gezicht van het publiek onttrokken Petronilla-kapel. om met een Latijnse eed van 750 woorden gehoorzaamheid aan de Paus en loyaliteit aan de kerk te beloven. De kerstboodschap van de Paus zal dit jaar, evenals voorgaande jaren, worden uitgesproken op 23 december op het mid daguur. De Paus heeft zondag in een rede voor de conferentie van Italiaanse bis schoppen, aangedrongen op meer contact tussen bisschop en gelovigen. „Er bestaat vooral behoefte aan een blijvend en edel moedig contact met de verschillende stan den. te beginnen met de meest nederige, in het bijzonder met hen die het minst op de voorgrond treden", aldus de Paus. ALES (UPD In een kolenmijn bij Ales, 150 kilometer ten noordwesten van Mar seille, heeft zich vanmorgen een ontplof fing voorgedaan, die, volgens de eerste be richten, aan negen arbeiders het leven kostte. Zigeuners. Een groep franssprekende zigeuners heeft zich in het woonwagen kamp Hengelo gevestigd en maakt sinds dien de stad onveilig. Het begon met een wisseltruc in een sigarenwinkel, waarbij de winkelier er 26 bij inschoot. Gisteren bezochten zes mannen een arts, die hen onderzocht. Toen de rekening werd ge presenteerd weigerden zij te betalen. De mannen begonnen te schelden en te schreeu en. liepen door het hele huis, schopten tegen de deuren, gristen de re cepten, die de arts had geschreven, van zijn bureau en verdwenen zonder te be talen. Korte tijd later botsten ze met hun auto tegen een vrachtwagen. De politie kon toen de mannen inrekenen. Vijftig bontjassen. In Rotterdam heb ben inbrekers in eer kledingmagazijn met kennis van zaken vijftig van de duurste bontjassen uitgezocht en meegenomen. De prijzen ervan -ariëren van 600 tot 1200 gulden. Geen beletsel. Enige inwoners van Druten waren in beroep gekomen tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij een inwoner was toe gelaten als raadslid, hoewel hij kringhoofd is van de B.B., waaraan de gemeente Dru ten belangrijke financiële steun verleent De Kroon heeft dit beroep ongegrond ver klaard, omdat de betrokkene in dienst is van een zelfstandig rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, zodat het vervullen van deze functie geen beletsel vormt om hem als lid van de raad toe te laten. Suikerbieten. Het bestuur van het Landbouwschap acht het op het ogenblik niet nodig maatregelen te treffen tot be perking van de produktie van suikerbieten. Het wil ook trachten de overheid af te brengen van het idee van garantiebeper king van dit produkt De overheid zou na melijk de garantie voor de volgende oogst willen beperken tot de hoeveelheid, nodig voor de binnenlandse consumptie. Gekleurde balen. Nederlandse aard- appf-lexporteu£s. die pootaardappelen ex porteren, zullen dat met ingang van de oogst 1959 moeten doen in gekleurde balen. Dit besluit heeft het bestuur van het Land bouwschap genomen ter voldoening aan een Belgisch verzoek. In België is de invoer, het in voorraad hebben en de verkoop van deze kleine pootaardappelen verboden. Er worden ech ter grote hoeveelheden binnengesmokkeld. Daarom heeft de Belgische importhandel Nederland verzocht maatregelen te nemen waardoor deze smokkelarij onmogelijk of althans ernstig bemoeilijkt wordt Openluchtreceptie. De bekende Am sterdamse markt in de Albert Cuypstraat bestaat op 19 december 75 jaar. „Ter ere van de heer Albert Cuyp. die dan ook aan wezig zal zijn" wordt van 12 tot 4 uur in de Albert Cuypstraat een openbare open luchtreceptie gehouden. Het publiek zal op ruime schaal worden onthaald, want ter beschikking zullen staan: 1600 porties vlees, 3600 porties haring, 1800 porties kaas. voor 4200 personen koek. voor 2000 personen chocolade en voor 3600 personen fruit. Deze zoete en hartige hapjes zullen door 24 da mes aan alle bezoekers van de feestende markt worden aangeboden. Advertentie ft 1 Op het 5520 brt. metende Noorse vracht schip „Black Swan" van de rederij Helmer Stanbo en Co. te Oslo, dat onderweg was van Antwerpen naar Rotterdam, is in een der ruimen, dat onder meer 90 ton katoen bevat, brand ontstaan. De brandweer stond het schip reeds op te wachten toen het tegen half elf de Lekhaven te Rotterdam binnenstoomde. De warmteontwikkeling was zo groot, dat de verf van de scheepshuid afblakerde. Nadat het ruim was geopend, werden grote hoeveelheden water in de lading ge spoten. Het was echter zeer moeilijk de vuurhaard te bereiken. Op de 's-Gravelandseweg ter hoogte van de Trompenbergerlaan te Hilversum is de 74-jarige wielrijder J. Kreuning uit Hilversum door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer liep met zijn fiets aan de hand de Trompenbergerlaan uit en stak de 's-Gravelandseweg over naar het rijwielpad. Toen hij op z'n zwaar beladen fiets wilde stappen, begon hij te slingeren op het moment dat een auto kwam aangereden. De heer R. Breedveld geraakte dinsdag middag met zijn fiets teNieuwBuinen in het kanaal. Hoewel hij tijdig uit het water kon worden gehaald is hij in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen van het ongeluk overleden. B. was onge veer 45 jaar en is vader van negen kin deren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9