Plan voor vrijgezellenflatgebouw aan de Westelijke Randweg MILJOENENPROJECT IN HAARLEM Coöperatieve vereniging met rechtop bewoning voor leden CHEVROLET 1959 junqham 't Situec Siaepke A. van Wingerde beëdigd als gemeentesecretaris Loopbaan van hoofdkeurmeester A. H. Hoefnagel met goud bekroond Fragmentarische uitvoering van Kerstoratorium Bouw begint wellicht in voorjaar 1959 VAN LENT's Autobedrijven BREIWOL U kunt nog met Kerstmis Uw kinderen filmen! Fotohandel Heupers Lohr OVERHEMDEN 5 Financiering Gerestaureerd orgel wordt ingewijd Openstelling van winkels op komende avonden Jan Huckriede assisteert bij leiding van het Nederlands Ballet T. M. Schelling neemt 3 januari afscheid UIT STAD EN STREEK NAPOLITAINS Afscheid bij Keuringsdienst van Waren GRATIS STOFZUIGER F. A. Joosten 25 jaar bij het P.E.N. VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vijf in de Stichting „De Burcht" samenwerkende vrouwenorganisaties in Haarlem hebben het plan opgevat om bij de Westelijke Randweg nabij de Faradaystraat en de Munterslaan een torenflatgebouw op te richten, bestaande uit 136 tweekamerflats, Veertien driekamerflats en veertien vierkamerflats. Deze flats zouden bewoond dienen te worden door vrijge zellen en oudere echtparen, die lid zijn of worden van de reeds opgerichte coöperatieve vereniging en die een bepaald bedrag hebben gestort om van deze vereniging lid te worden. Het ligt in de bedoeling van de initiatief neemsters en -nemers indien mogelijk reeds in het voorjaar van 1959 met de bouw van dit miljoenenproject te beginnen en men hoopt de verzorgings flats dan na ruim anderhalf jaar te kunnen opleveren. Het flatgebouw, dat uniek zal zijn in Nederland wat afwerking en indeling betreft, is ontwor pen door de heer P. R. Bloemsma, architect te Amsterdam die reeds eerder in Amsterdam-West, nabij Slöterdijk een dergelijke flat heeft gebouwd en die geïnspireerd is door soortgelijke gebouwen aan de rand van Luik in België. Reeds vele jaren bestaat in Haarlem het verlangen naar een flatgebouw met ka merwoningen, in de eerste plaats bestemd voor vrijgezellen- De Stichting „De Burcht" had reeds een vergevorderd plan voor de bouw van een verzorgingsflatge bouw aan de Zijlweg in Haarlem, dal 64 huurwoningen zou bevatten. Maar door een langdurige onteigeningsprocedure kan de verwezenlijking van dit plan in de naas te toekomst niet verwacht worden. Thans echter heeft men contact opge nomen met een zeer bekende Amsterdam se bouwkundige en makelaar, de heer C. Hoen Dzn., die in nauwe samenwerking met architect Bloemsma ook het flatge bouw „Westereind" te Amsterdam heeft gesticht. Aangemoedigd door dit niet geringe succes wil men thans ook in Haarlem een dergelijk gebouw plaatsen, dat echter qua afwerking het Amsterdamse project nog verre zal overtreffen. Het flatgebouw nabij de Faradaystraat dat vijftien verdiepingen zal gaan tellen zal een zeer modern en strak aanzien krij gen omdat de gevel opgetrokken zal wor den uit betonelementen. Advertentie Een échte OXFORD jas herkent U aan dit etiket De voorlopige indeling is als volgt: de flats bevinden zich aan beide zijden van de gemeenschappelijke gangen. Deze voor het merendeel tweekamerflats bestaan uit een hal met garderobe, een grote woon kamer van 3.63 m bij 5.07 m. een slaap kamer van 2.61 m. bij 4.74 m. en daar tussen een keuken van 1.70 m. bij 2.40 m. een douchegelegenheid van 2.40 m. bij 1.15 m., een w.c. Voorts is er een balkon van 1.70 m. bij 1.19 m. met een eigen droog ruimte. Het gebouw, dat twee liften zal bevatten (een kleine en een grotere voor verhuizingen e.d.) zal voorts indien dit althans financieel mogelijk is diverse gemeenschappelijke voorzieningen krij gen. Zo denkt men bijvoorbeeld aan cen trale radio- en t.v.-antennes, een huistele foon, eventueel centrale verwarming en zonweringen aan de buitenkant van de ramen. Verder zal architect Bloemsma speciale aandacht schenken aan de geho righeid. Daartoe heeft hij betonnen schei dingswanden ontworpen terwijl verder de vloeren met een geluiddempende kurkmat belegd zullen worden. Uiteraard beïnvloe den dergelijke voorzieningen de kostprijs in niet geringe mate. Onder het flatgebouw komt voor elke bewoonster of bewoner een eigen berg ruimte voor rijwielen en scooters bijvoor beeld en verder bestaat het plan om in de directe omgeving van het gebouw een aan tal autoboxes te plaatsen. In de nabijheid van deze torenflat komen verder nog en kele kleine woningen en een buurthuis te liggen. Over de financiering van dit enorme project kunnen wij nog mededelen, dat men de flats in coöperatief verband wil verkopen. Dit houdt in, dat men na de koop lid is van de vereniging met het recht op bewoning. Deze coöperatie wordt bestuurd door een eigen gekozen bestuur, een be stuur bovendien, dat waarschijnlijk tot ballotage van de kandidaten zal overgaan. Hoewel de begroting nog niet geheel rond is kon men ons toch enkele prijzen noemen en daaruit bleek, dat de tweeka- merflats naar alle waarschijnlijkheid 15.000 zullen gaan kosten. Daarbij heeft men dan rekening gehouden, dat deze prijs door het weglaten van enkele voor zieningen (huistelefoon, t.v.-antennes etc.) bijvoorbeeld kan zakken tot omstreeks 13.000.-. De driekamerflats zouden nog steeds naar schatting 20.000.- moe ten opbrengen en de vierkamerflats ƒ22.000.-. Men deelde ons echter mede, dat op deze bedragen naar alle waarschijnlijkheid een ruime hypotheek verleend zal kunnen wor- Advertentie Heden exposeren wij in onze Showroom Official Dealer Heemstede - Tel. 38810 - Raadhuisstr. 53-65 - Heemst. Dreef 203 Een maquette van het vrijgezellenflat gebouw, ontworpen door architect P. R. Bloemsma, dat indien de plannen doorgang vinden zal verrijzen aan de Westelijke Randweg nabij de Fara daystraat in Haarlem-zuid-west. Het flatgebouw, dat vijftien verdiepingen zal gaan tellen, zal een strak, modern aanzien bieden, mede door het gebruik van betonelementen. Alle woningen hebben een ruim balcon. In de omge ving van deze torenflats komen enkele kleinere woonblokken en autoboxes te liggen. den. Men denkt nolfs aan 66 pet. waardoor dus de eerste storting voor een tweeka merflat 5.000.- zal dienen te bedragen. De maandelijkse aflossing wordt dan in clusief alle bijkomende kosten zoals ver zekering, verwarming, water, administra tie, salaris concierge etc. omstreeks I 85.-. Wanneer men echter geen hypo theek neemt zal dit bedrag zakken tot 25.- per maand. De autoboxes zullen waarschijnlijk ƒ2500.- gaan kosten, wanneer men tot koop overgaat. De huur zal ongeveer 25.- bedragen. Al deze mededelingen werden door de heren Bloemsma en Hoen gedaan op een bijeenkomst, die de Stichting „De Burcht" gisteravond in hotel Lion d'Or had belegd en die bezocht werd door een groot aan tal zeer geïnteresseerde leden van deze Stichting. Uiteraard volgden er op deze uiteenzetting die geïllustreerd werd door een aantal lantaarnplaatjes een grote hoeveelheid vragen van aspirant-be woonsters van het flatgebouw. Daarbij werd onder meer gesproken over het over dragen van het lidmaatschap, de situatie, die zich zal voordoen bij overlijden van een Zondagmiddag om drie uur zal het ge restaureerde en vernieuwde orgel van de kerk van O.L. Vr. Hemelvaart aan het Valkenburgerplein in Heemstede worden gewijd. Na de wijding bespeelt Louk Ne- lissen het orgel. Uitgevoerd zullen worden werken van J. S. Bach, John Stanley, Nicolas le Begue, Claude Daquin, Leon Boëlmann en Hermannp Schroder. Zaterdag 20, maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 december en verder op 31 december mogen de winkels tot negen uur des avonds geopend blijven. In overleg met mevrouw Sonia Gaskell heeft het bestuur van het Nederlands Bal let de heer Jan Huckriede, directeur van het Kunstmaandorkest en de stichting Kunstmaand Amsterdam, bereid gevonden hen tijdelijk bij de leiding van het ballet ter zijde te staan. De heer Huckriede zal in de komende maanden, tijdens de afwezig heid van mevrouw Gaskell en bij ontsten tenis van een zakelijk leider, in overleg met de balletmeester Benjamin Harkarvy toezicht houden op de dagelijkse gang van zaken. Gezelschap Kaart geeft première in Minerva Op maandag 29 december geeft het ge zelschap Johan Kaart in het Minerva Theater in Heemstede de première van „Nachtdienst", een klucht in drie bedrijven van Max Neal en Max Ferner. Behalve Johan Kaart en Johan Boskamp werken aan deze klucht onder andere mee, me vrouw Tilly Perin-Bouwmeester, Wilma van Klaveren. Rudi West, Willem Faassen en Nol Stanowsky. Vanaf 1 januari wordt „Nachtdienst" opgevoerd in Amsterdam in de Kleine Comedie. Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Advertentie HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.50 (heren) en f 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier De volledige collectie JUNGHANS vindt u bij GROTE HOUTSTRAAT 49 Aan het begin van de donderdagavond gehouden vergadering van de Heemsteed- se gemeenteraad is de heer A. van Win gerde beëdigd als gemeentesecretaris. Op de publieke tribune woonden familieleden en kennissen de plechtigheid hij. Nadat de nieuwe secretaris de vereiste eden had af gelegd, sprak de voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, hem har telijk toe. „Nog een kleine tijd en dan zult gij het hoge ambt van secretaris dezer gemeente gaan bekleden, waardoor een zeer grote verantwoordelijkheid op uw schouders zal worden gelegd", aldus de burgemeester. „Ik twijfel er niet aan, of gij zult het ver trouwen, dat de raad in u heeft gesteld, niet beschamen en gij weet, dat wij allen hoge verwachtingen hebben, omdat wfj ons er van bewust zijn, dat g(j u hebt voor bereid op deze taak en omdat wij weten, dat gij ten volle daarvoor berekend zijt". De burgemeester herinnerde eraan, dat de overgrote meerderheid van het college van B. en W. haar stem heeft gegeven, en dat degenen, die dat niet deden, weiger den niet om persoonlijke, maar om an dere redenen. De heer Van Wingerden dankte de voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Aan het eind van de vergadering wijdde de burgemeester gevoelvolle woorden aan het komende afscheid van de heer T. M. Schelling, die ruim vijf jaar het ambt Advertentie SPECIALE AANBIEDING ZEISS IKON MOVIKON -8 Een uitmuntende 8-mm filmcamera met vele mogelijkheden, lens Movitas f 1.9 f 10 mm instelbaar tot 20 cm, snel heden 16 - 24 - 32 - 48 beelden per seconde, enkel-beeld schakeling, voor 289.t-„ Toebehoren en andere Zeiss-Ikon smalfilm- en foto-apparatuur zijn vanzelf sprekend ook bij ons verkrijgbaar. ZANDVOORTSELAAN HEEMSTEDE 163 van gemeentesecretaris heeft bekleed. Het was namelijk de laatste keer, dat de heer Schelling in een openbare raadsvergade ring zijn taak had verricht. De voorzitter deelde mee, dat het afscheid is vastgesteld op zaterdag 3 januari. Vorig jaar nog, bij het veertigjarig jubileum van de secreta ris, zijn er vele woorden aan zijn verdien sten gewijd. „Wij hebben grote waardering voor de wijze, waarop gij uw werk hebt gedaan en wij zijn u daarvoor ontzettend veel dank verschuldigd", aldus de voorzitter, die ver volgens een persoonlijk woord tot de scheidende secretaris richtte. Hierin wees hij op de goede verstandhouding, die steeds tussen hen beiden heeft bestaan. „Deze tijd van afscheid nemen is uiter aard met weemoed vermengd, maar onge twijfeld is er ook in u de lichtende vreugde dat gij gedurende éénenveertig jaar zo veel voor onze gemeente hebt kunnen doen en bereiken", besloot de burgemeester zijn toespraak. De heer Schelling sprak een dankwoord en betrok hierin de wethouders en de raadsleden. Spreker wenste hen de kracht en wijsheid toe om ook in de toekomst nog veel voor de gemeente te kunnen doen. „Moge Heemstede blijven wat het reeds tientallen jaren is: de parel aan de kroon van Kennemerland", aldus de heer Schel ling. Speciaal verzocht hij ook na zijn af- afscheid aandacht te blijven besteden aan de huisvesting van de gemeentediensten en daarbij vooral te letten op het ruimte vraagstuk in het raadhuis. Nieuws in het kort Kerstwyding. Maandag 22 december houdt de afdeling Bloemendaal van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond haar kerstwijdingsavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Afscheid H. Broekmeyer. De heer H. Broekmeijer, ambtenaar van de buiten dienst van de gemeentebelastingen te Haarlem, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst der gemeente op 31 december verlaat, zal za terdagmorgen om half elf in het stadhuis te Haarlem gehuldigd worden. van de leden van de vereniging en het houden van huisdieren. Na afloop van de bijeenkomst bleek een aantal dames reeds in principe bereid in de toekomst een flat in het gebouw te be trekken. Zoals gezegd hoopt men reeds in het volgend voorjaar met de bouw van dit project te beginnen, maar voordat het zo ver is dienen er uiteraard nog talrijke fi nanciële, technische en ambtelijke pro blemen te worden opgelost. Men ver wacht, dat de bouw anderhalf a twee jaar zal vergen. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde doos: f 3.— Los: f 1.- per 100 gram. De burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers heeft donderdagmorgen op het kantoor van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem aan de Nieuwe Gracht te Haarlem de gouden ere medaille behorende bij de Orde van Oran- jc-Nassau uitgereikt aan de heer A. H. Hoefnagel, hoofdkeurmecster bij genoem de dienst. Dc heer Hoefnagel ontving deze koninklijke onderscheiding wegens zijn grote verdiensten voor dc keuringsdienst. Na een dienstvervulling van ruim 36 jaar verlaat hij met ingang van 1 januari a.s. dc Haarlemse keuringsdienst met pensioen. Op het kantoor van de keuringsdienst waren velen bijeengekomen om getuige te zijn van deze huldiging. Buiten Haarlems eerste burger gaven o.a. van hun belang stelling blijk de inspecteur van de Volks gezondheid, dr. J. Kedde, uit Leiden; de directeur van het Staatsvissershaveribe- drijf, mr. J. R. van Eerde: hel hoofd van de secretarie afdeling personeelszaken, de heer F. van Egmond; het voltallig bestuur van het College van Keurmeesters in Ne derland en het voltallig personeel van de Haarlemse keuringsdienst. De directeur van de keuringsdienst, dr. G. Tierie, bood mevrouw Hoefnagel na een kort welkomstwoord bloemen aan. Burge meester Cremers wendde zich vervolgens met waarderende bewoordingen tot de heer Hoefnagel. Hij stelde daarbij het grote be lang van een goed functionerende keu ringsdienst van waren in het licht, in het bijzonder met het oog op de volksgezond heid. Onder applaus van de aanwezigen speldde mr. Cremers de zichtbaar verraste heer Hoefnagel het ere-metaal op de borst. Hierna voerden nog het woord de directeur van de keuringsdienst voor het gebied Haarlem, dr. G. Tierie, die namens het personeel een geschenk aanbood; mr. J. R. van Eerde namens het Staatsvissers- havenbedrijf, die o.m. de samenwerking tussen dit bedrijf en de heer Hoefnagel voortreffelijk noemde en dr. J. Kedde als inspecteur van de Volksgezondheid. Na mens de collega's dankte de heer G. Teu- nisse in gevoelvolle woorden voor de pret tige samenwerking. Hij bood als blijk van erkentelijkheid een autoplaid en een folo- flitsapparaat aan. Verder spraken nog har telijke woorden de heer Jac. Bruin na mens het College van Keurmeesters in Ne derland. van welke vereniging de heer Hoefnagel voorzitter is, de heer F. van Eg- mond, de heer Noord namens de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel en de heer Komduur namens de V.V.Z.M. afdeling Haarlem en omstreken. In zijn dankwoord zei de heer Hoefnagel ondermeer het een gunst te achten zo lang te mogen werken in het belang van de ge meenschap. 's Middags hield de heer Hoefnagel in restaurant „Dreefzicht" een receptie, waar op o.a. zeer velen uit het bedrijfsleven te Haarlem, Velsen, Leiden en Katwijk de gelegenheid te baat hebben genomen de heer Hoefnagel de hand ten afscheid te drukken. Een gedeeltelijke uitvoering van het Kerstoratorium van Johan Sebastian Bach behoeft niet als een artistieke veronacht zaming beschouwd te worden of als een ongeoorloofde inbreuk op de logische een heid van het werk. Want in wezen is dit zogenaamde oi'atorium een groepering van zes cantaten, die elk voor zich door Bach bestemd waren voor de uitvoering in de kerkelijke erediensten op de drie kerstdagen, voor de nieuwjaarsdag, voor de zondag daaropvolgend en voor de feest dag van de zesde januari, waarop de ver schijning van Christus herdacht werd. De samenhang van de cantaten moet gezocht worden in de religieuze inhoud daarvan. Deze betrekkelijke eenheid staat echter geen overwogen selectie van fragmenten in de weg, waarin het eigenlijke kerstge beuren zinrijk en volledig wordt bezon gen In deze zin kan daarom ook de uitvoe ring aanvaard worden van gedeelten van het Kerstoratorium, dat de Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging donder dagavond in de Pinksterkerk te Heemste de heeft gegeven. In zeer geconcentreerde vorm heeft het koor onder leiding van zijn dirigent Jaap Hillen het muzikale kerst verhaal ten gehore gebracht met uitzon dering van het engelenkoor „Ehre sei Gott" in hoofdzaak met beschouwende ko ren en koralen. Het „Ehre sei dir, Gott, gezungen" uit de vijfde cantate, diende als inleiding van de uitvoering. Dit fragment werd typerend voor de stijl, die Jaap Hillen zich als doel had gesteld en die consequent ook voor de overige gedeelten werd gehandhaafd. Evenwichtige klank, gelijkmatige ritmiek en gereserveerde uitdrukking waren van deze intex-pretatie het resultaat, ook daar waar men meer vx-eugde en meer sponta neïteit had mogen verwachten. Ik denk hierbij vooral aan het voorzichtig afgeme ten „Ehre sei Gott" en het wat ingetogen „Fallt mit Danken". Afgezien van deze expressieve factoren kon men bij deze uitvoering genieten van een prijzenswaardige kooxklank en afge zien van oneffenheden in het beginkoor. van een weldadige corx-ectheid in de zang. Bijzonder fraai klonken de koralen „Wie soil ich dich empfangen" en „Brich an, o schönes Morgenlicht". De zangei-es Annie Hermes vertolkte de aangrijpende aria's, waarmede Bach in de eex-ste drie cantates de solo-altstem be dacht heeft. Met zuiver muzikaal begrip, religieuze overtuiging en met de pure klank van haar gave, klax-e stem hield zij deze onaantastbare muzikale schoon heid op haar onvervreemdbaar hoge ni veau. Een uitstekende indruk heeft voorts de tenox-solist Gerard Honing gemaakt als de Evangelist en als vertolker van de veeleisende ax*ia „Frohe Hirten eilt" met haar beweeglijke coloratuur. Het was na- tuurlijk jammer, dat de omstandigheden het niet toegelaten hebben de begeleiding toe te vertrouwen aan een orkest, dat de glans van de passende instrumentale ba- rokklank aan de koorklank had kunnen toevoegen. Maar men had de medewer king van de ox-ganist Simon C. Jansen als begeleider aan de vleugel kunnen verkrij gen en dit vergoedde veel. De bekwame organist wijdde zich met hoorbax-e vreug de aan het schone lijnenspel van Bachs verrukkelijke muziek en werd daarmede van inspirerende betekenis bij deze uit voering, die de talrijke toehoorders moch ten inleiden met het gezamenlijk zingen van „Hoe zal ik U ontvangen" en beslui ten met „Nog eenmaal zal Hij komen". P. Zwaanswijk Advertentie in bruikleen bij reparatie GR. HOUTSTRAAT Tel. 16693 132 Advertentie brengen wij in een groot assortiment, o.a. POPLIN Sanfor va. 8.90 NO-IRON niet strijken TON-SUR-TON kleur op kleur DASSEN SOKKEN, wol en nylon va. 12.90 va. 16.90 2.95 2.95 v.a. ANEGANG 17 HAARLEM Donderdag herdacht de heer F. A. Joos ten het feit, dat hij vijfentwintig jaar gele den bij het P.E.N. in Bloemendaal in dienst trad. Ter gelegenheid daarvan is hij des morgens gelukgewenst door de direc teur, ir. J. den Boestei-d, die een gx-atifica- tie overhandigde. Van het Provinciaal be stuur ontving hij een bloemenhulde. De heer Joosten, die hoofdbureelambte- naar op de afdeling laagspanningsadmini- stratie is, werd daax-na op zijn afdeling toegesproken door zijn chef, de heer J. van den Berg en door de heren E. van der Stadt, W. Dumoulin en R. van Aller. Des middags werd de jubilaris te zijnen huize gecomplimenteex-d namens het ju bileumfonds van het P.E.N. bij monde van de heer C. M. H. van den Broek.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5