Donner behield de schaaktitel Voorstel bestuur van Honkbalbond tot wijziging van de competitievorm Ernst Crone erelid van KVNWV Jaarvergadering Roeibond discussieerde langdurig Aalsmeer had geen genade met zwak Concordia: 16-3 Ranglijst is nu nog veel onoverzichtelijker Clubs in hoofdklasse zouden dan twintig wedstrijden moeten spelen Zandvoortmeeuwen werd kampioen Riek Leibbrand won in „steenwedstrijden" Bert Onnes veroverde de NTTB-cup MAANDAG 22 DECEMBER 1958 Ook schaakmeester Toran naar Beverwijk De heer Th. Luns legt functies neer Sugar Ray Robinson zal titel moeten verdedigen Verenigde Staten in finale tegen Australiërs Roeien Record aantal landen in titelstrijd tafeltennis Schaatsenri|den Nederlanders reden goed in Noorwegen li JonkmanRoessel was een moderne partij, wit fiancheteerde de koningsloper en zwart bracht zijn loper naar a-6. Er werd een zware positionele strijd gevoerd. In deze fase ruilde zwart de koningsloper van Jonkman en begon een actie tegen de vrij tochtig" opgestelde witte koning. Door een stukoffer sloeg Roessel ver volgens de witte defensie uiteen en drong met zwaar materiaal binnen. Tot overmaat van ramp verkeerde Jonkman ook nog in •jjdnood, hoewel deze geen beslissende {actor was. Jonkman werd tenslotte mat gezet. Orbaan en Spanjaard speelden een Ko- «lings-Indiër. De strijd bleef geruime tijd in evenwicht, maar plotseling herinnerde Orbaan zich zijn plan zijn partijen in een nieuwe, meer actieve stijl te spelen en zocht duidelijk naar winst. In een verge vorderd stadium offerde hij de kwaliteit voor een vrije dubbelpion. De ontmoeting kreeg een abrupt slot, omdat Orbaan in ren listige mat-val stapte. Een Spaanse ruilvariant zagen wij in de partij tussen dr. Barendregt en ir. Van Donk. Zoals in zovele partijen van Baren dregt werden de dames vroegtijdig geruild en ontwikkelde zich een positionele strijd met listige combinaties. De strijd stelde hoge eisen aan de strategische bekwaam heden van beide spelers. Wit manoeuvreer de zeer fraai. Hij won een pion en bereikte een loper-eindspel van gelijke kleur, waar- in de plus-pion een beslissende rol kan spelen. In de partij tegen Van Weezei kwam Van Scheltinga met wit, ondanks verwoede vinstpogingen, niet verder dan remise. Het «ras tot de Maroczy-variant van het Sici- ,aans gekomen, waarin Van Scheltinga be langrijk ruimteoverwicht kreeg. Van Wee- Kl verdedigde zich echter uitstekend en ïit slaagde er tot het afbreken niet in om jan zijn overwicht beslissende betekenis «geven. Na het afbreken analyseerden de spelers geruime tijd en kwamen toen als- cog remise overeen. De uitslagen in de tiende ronde waren: Orbaanmr. Spanjaard 01, Van Schel- 'ngaVan Weezei remise, CortleverVan den Berg 10, dr. Barendregtir. Van Donk afgebroken, JonkmanRoessel 01, Donner was in deze ronde vrij Afgebroken partyen: Van Scheltinga Van Weezei V2V2, dr. Barendregt—Van Scheltinga 10, mr. Spanjaard—Donner '•2—V2, Van WeezeiOrbaan 10, Roes sel—Van Scheltinga V2V2, dr. Baren dregtir. Van Donk V2Vï- De stand luidt thans: 1. Donner 8 pnt., Cortlever 7 pnt., 3. Van Scheltinga 5V2 pnt en 1 afgebr. partij, 4./5. Dr. Barendregt mmr. Spanjaard beiden 5 pnt., 6. Van den Berg 4 V2 pnt. en 1 afgebr. partij, 7. ir. Van Donk 3V2 pnt., 8. Roessel 3V2 pnt (uit 10), Van Weezei 3 pnt., 10./11. Orbaan en Jonkman beiden 2 pnt. Met uitzondering van Roessel moeten alle deelnemers nog een partij spelen. Gedurende de afgelopen week is gelijk tijdig met de wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap (schaken) van Neder land een toernooi van de tweede categorie pehouden. Aan dit toernooi namen 24 spelers uit de hoofdklasse-competitie deel. Zij waren ondergebracht in twee groepen van 12 spelers, die om zes plaatsen in het (andidatentoernooi 1959 streden. Defini- 'ief klasseerden zich: Langeweg (Naarden), Apking (Amsterdam), H. Crabbendam Amsterdam), Aalders (Zutphen), Tan (Am sterdam) en één van de vier volgende spelers: Arons (Naarden), Boon (Breda), Spinhoven (IJmuiden) en Karper (Amster dam). Bij de organisatoren van het 21ste Hoog den schaaktoernooi, dat van 8 t/m 18 ja- nuari in het Kennemer-theater in Bever wijk wordt gehouden, is bericht ontvan gen dat de Spaanse schaakmeester Toran de uitnodiging, om in de hoofdgroep uit te komen, heeft aanvaard. De Joegoslavische grootmeester Trifu- novic, die oorspronkelijk was genoemd als deelnemer aan het 21ste Hoogovenschaak toernooi zal niet komen. Hij wordt ver engen door de Argentijnse grootmeester Erich Eliskases. De heer Th. Luns heeft zaterdag beslo ten om naar aanleiding van de door hem ^houden toespraak in de bondsraad van te Koninklijke Nederlandse Schaakbond en te daaruit voortvloeiende verwikkelingen ,e bedanken als lid van de Amsterdamse Schaak Club (ASC) van welke vereniging hij penningmeester was. Tevens beschouwt hij zichzelf niet lan- Ser als voorzitter van de hoofdstedelijke schaakbond, aangezien hij door het be tenken als lid van de ASC niet meer tot georganiseerde schakers behoort. In de tweede interzonefinale Ver. Sta tenItalië, die in Perth wordt gespeeld, heeft Amerika zaterdag een beslissende 3-0 voorsprong verkregen. In het dubbel spel werden de Italianen Sirola en Pietran- geli met 7-9, 6-4, 13-11, 7-5 door Richard son en Olmedo verslagen. Zondag bracht de V.S. de stand op 5-0. Alex Olmedo en Barry Mackay brachten ook de laatste twee enkelspelen op hun naam. Mackay versloeg de Italiaan Pietr- angeli met 6-4, 3-6, 5-7, 8-6, 8-6 en Olmedo klopte Sirola met 20-18, 6-1, 6-4. Bij de heren zorgde Joost Blits ervoor dat zijn naam weer eens in de „steen" kwam door een overtuigende zege op Gerard Sallée. De uitslagen luiden: Dames: 1. Riek Leib brand (KDO) 46.90 pnt.; 2. Dollie van der Meulen (Hercules) 46.35 pnt.; 3. Nel Sallé (DOS) 46.25 pnt.; 4. Willy van Egmond (KDO) 46.05 pnt. en 5. Jo Cox (Hercules) 45.40 pnt. De gespecificeerde cijfers van Riek Leib brand waren: springen 9.60, evenw. balk 8.90; vrije oef. 9.brug 9.65 en ringen 9.75. Heren: 1. Joost Blits (Olympia) 57.2. Gerard Sallée (Olympia) 54.75; 3. Van Noord (Olympia) 54.10; 4. Takken (KDO) 48.50; 5. Van Vruynsvoort (Amstels) 45.40. De gespecificeerde uitslag van Joost Blits luidde: springen 9.85, paard 9.30, vrije oef. 9.25. brug 9.50, ringen 9.70, en rek 9.40. Het is niet voor de eerste keer, dat er bij de honkballers over een uitbreiding van het aantal te spelen wedstrijden wordt ge sproken. Ook enkele jaren geleden kwam een dergelijk voorstel bij de verenigingen echter niet van het Bondsbestuur, maar van enkele vooraanstaande honkbalvere nigingen. Bijna unaniem was men van oordeel, dat het plan een stapje in de goe de richting was, maar op wonderbaarlijke wijze wist de toenmalige voorzitter van de KNHB, tegenstander van het plan, het van de baan te krijgen. Er volgden toen stille protesten, maar geen daden. Het is bijzondei- -verheugend, dat het bondsbestuur nu eenzelfde voorstel heeft gedaan. Men wil de landelijke competitie ingaande 1960 als volgt samenstellen: 2 hoofdklasse-afdelingen van 6 standaard teams, die een dubbele competitie spe len (20 wedstrijden), 2 eerste klasse-afde lingen van 8 standaardteams, die een en kele competitie spelen en 3 tweede klas se-afdelingen van 8 standaardteams, die een .enkele competitie spelen. Daarnaast denkt men aan een afdeling reserve eerste klasse van 8 reserveteams en een afde lingsreserve tweede klasse van 8 reserve teams. Om een te lang honkbalseizoen tegen te gaan, stelt men zich de nieuwe hoofdklas secompetitie als volgt voor. De hoofd klassers spelen aan het begin van het sei zoen vijf weekeinden een wedstrijd. De daaropvolgende vijf weekeinden moeten de topploegen een dubbele wedstrijd spe len en de laatste vijf wedstrijden speelt men weer als in het begin van het seizoen. Tot zover het voorstel. Wij kunnen niet anders dan enthousiast zijn voor dit plan. Meermalen hebben wij betoogd, dat de enige weg tot „baseball" loopt via een vermeerdering van het aan tal competitiewedstrijden en een uiterst bekwame Amerikaanse coach. De nieuwe competitievorm geeft meerdere voorde len. Standaardteams worden gescheiden van reserveteams, de overgangsklasse verdwijnt, meerdere standaardploegen ko men in hogere afdelingen te spelen en ten slotte spelen de hoofdklassers twintig wed strijden in plaats van veertien. Honkbal Bij de tegenwoordige hoofdklassers is de nieuwe indeling niet al te enthousiast ontvangen. Slechts een drietal verenigin gen waren voor, de overigen tegen. Bij zonder jammer is het, dat de meeste te genstanders aanvoeren, dat een uitbrei ding van de hoofdklasse een spelpeilver laging tengevolge zou hebben. Wat wij het afgelopen seizoen gezien hebben van de topploegen van de eerste klasse kon elke vergelijking met hoofdklassewedstrijden doorstaan. Daarom is het aanvoeren van een eventuele spelpeilverlaging volkomen ongegrond. Wel vrezen wij moeilijkheden wat betreft de bereidheid van de spelers om twee wedstrijden in een weekeinde te spelen. De eerste bekercompetitie van de honkballers is mislukt, omdat de compe titieleider steeds weer van verenigingen te horen kreeg, dat zij op de vastgestelde datum hun wedstrijd niet konden spelen. De oorzaak hiervan lag vaak bij de spe lers. Het probleem ten aanzien van de wed strijdagenda was dat Aegir en de Konink- lijke/Holland-bekercommissie hun wed strijden op dezelfde data hadden gepro- jecteeerd, t.w. 20 en 21 juni. De Koninklijke kon de oudste rechten laten gelden, Argus kwam met het argument dat het in ver band met de lustrumviering geen andere data kon accepteren. Nadat de voorzittter van de Koninklijke Nederlandsche Studen ten Roeibond de vergadering voor een vol dongen feit had geplaatst door mede te delen dat de studenten-roeiverenigingen in ieder geval aan de wedstrijden van Aegir zouden deelnemen, werd tenslotte een com promis bereikt: Aegir kreeg de gevraagde data en de Koninklijke verplaatste de wed strijden naar 4 en 5 juli, de oorspronkelijke data der nationale kampioenschappen. De wedstrijden om de Koninklijke/Holland beker zullen nu tevens gelden als wedstrij den om de nationale titels: géén prece dent, aangezien ook in 1924 en 1946 de Ne derlandse kampioenschappen met andere wedstrijden werden gecombineerd. De kwestie van overgang van de lichte klassen naar andere categorieën werd op voorstel van het bestuur voorlopig opge lost door de bepaling dat een lichte roeier door het behalen van een nationaal kam pioenschap senior wordt voor één jaar te „bevriezen". Deze beslissing geldt alleen voor nationale wedstrijden. Op de alge mene jaarvergadering in 1959 zal de kwes tie definitief worden geregeld. Het bestuur kreeg van de afgevaardigden de toezegging dat zij een zekere mate van „di rigisme" zullen accepteren op het punt van voorbereiding op Europese titelwedstrij- den. De heer Van der Ploeg zei in dit ver band dat de organisatie van deze wedstrij den mogelijk in 1963 of 1965 aan Nederland zullen worden toegewezen. Hij pleitte voorts voor een andere mentale instelling van de Nederlandse roeisters op dergelijke topwedstrijden." Het is bij onze dames nog teveel een sportief spel, geen harde con currentiestrijd". De jeugd zal in de toekomst roeien in de overnaadse skif (14-16 jaar en de gladde skif (1618 jaar), waardoor men vooral de techniek wil verbeteren. De oefengieken zullen over enkele jaren van de wedstrijd- banen verdwijnen. Het nummer vier zon der stuurvrouw werd van het programma der nationale kampioenschappen afge voerd. De verschillende wisselprijzen kregen weer een bestemming. De beker voor vaar- digheidsproeven kwam voor de tiende keer in het bezit van „Het Spaarne", de „Wil lemsoordbeker" (voor beste prestaties in de jonge vier) werd toegewezen aan Skadi, „De Hoop" kreeg deDe Hoop-beker" (beste prestatie jeugd) en tenslotte ontving „Nereus" de „Ir. Trompbeker", de „Dr. Meurerherinneringsprijs" en de „Triton beker". De heren C. J. Heuvelman (25 jaar boots man van „Triton") en J. den Ouden (50 jaar havenmeester van „De Maas") werden on derscheiden met de erepenning in brons van de NRB. In het bestuur kwamen twee wijzigingen. Dr. J. W. Hingst en de heer D. Willebrand, beiden aftredend en reglementair niet her kiesbaar, werden opgevolgd door drs W. S. Schmoutziguer (Aerdenhout) en J. Meyjes (Amsterdam). De vergadering heeft ook de nationale wedstrijdkalender voor het seizoen 1959 definitief samengesteld. De belangrijkste wedstrijden zijn: 5 april: kampioenschap van de Amstel (heren). 26 april: kampioenschap van de Amstel (dames). 2 mei: Benelux-jeugdwedstrijden op de Amstel. 3 mei: Varsity. 910 mei: wedstrijden voor de Zaan- landse. 2223 mei: wedstrijden van Hollandia. 3031 mei: nachtwedstrijd van Wil lem III. 67 juni: Amsterdamsche Roeibond. 14 juni: bumpingrace Naarden. 2021 juni: lustrumwedstrijden Aegir (in Delfzijl). 45 juli: Koninklijke/Holland-beker, 6 september: handicapwedstrijden Posei don. 2627 september: grachtentocht en -wedstrijd De Hoop.. 11 oktober: lange afstandsroeiwedstrijd AbcoudeAmsterdam. 18 oktober: lange afstandswedstrijd DelftDen Haag. 25 oktober: lange afstand skiwedstrijd De Hoop. 22 november: winterhandicap Wil lem III. Ernst Crone heeft het niet gemakkelijk gehad tijdens deze laatste jaarvergade ring die onder zijn leiding werd gehouden. De voornaamste oorzaak daarvan was het voorstel van de vereniging „Het Witte Huis" tot het instellen van een nieuwe eenheidsklasse. „Het Witte Huis" had be doeld, „het instellen van een nieuwe een heidsklasse, nl. de „Flying junior", en dus het voorstel niet geheel juist geredigeerd. Uit de toelichting van de vereniging, die op de agenda stond, en uit het commen taar van het bestuur bleek de bedoeling van „Het Witte Huis" evenwel duidelijk. Ondanks vaak felle pleidooien van de af gevaardigden handhaafde de voorzitter zijn vergadertechnisch weliswaar juis te standpunt dat slechts over een nieu we eenheidsklasse kon worden gesproken, en niet over de „Flying junior" klasse. Het debat kreeg een emotioneel verloop, vooral doordat het bestuurslid de heer H. Wesselo, die zijdelings bij het debat be trokken raakte, plotseling in felle bewoor dingen verklaarde dat hij het ten zeerste betreurde dat het bestuur wetende dat er bij- het redigeren van het voorstel een fout was gemaakt niet meteen contact had opgenomen met „Het Witte Huis" om tot een juiste redactie te komen. Na anderhalf uur van vaak verhitte de batten werd een compromis gevonden. Het (onjuiste) voorstel werd aanvaard en de technische commissie zal nader onderzoe ken of de „Flying junior" in aanmerking komt om deze nieuwe nationale klasse te worden. De overige agendapunten werden vlot afgewerkt. Slechts over het voorstel van het bestuur, met ingang van 1 januari 1959 ook in de Valkenklasse het gebruik ma ken van uit synthetische stoffen geweven zeilen toe te staan, werd hoofdelijk ge stemd en met 68 tegen 39 stemmen aan vaard. Het voorstel van de Noordnederlandsche Watersportbond, de nationale kampioen schapswedstrijden in de Regenboog-, de 16 m2-, de Valken- en de Vrijheidsklasse in 1959 op het Sneekermeer te houden werd bij acclamatie aangenomen. Het door de heer J. Kraaier ontworpen jeugdbootje werd voorts als nationale een heidsklasse voor onderlinge wedstrijden aanvaard. Met algemene stemmen werd de heer A. J. Dragt gekozen tot opvolger van Ernst Crone. Het bestuur werd uitgebreid met de heer A. E. Dudok van Heel jr. De kampioenschapswedstrijden in de Regenboog-, de Valken-, de 16 m2- en de Vrijheidsklasse zullen op 8, 9, 10 en 11 augustus op het Sneekermeer worden ge houden. De wedstrijden in de Draken-, Flying Dutchman- en Finnjollenklasse op 5, 6, 12 en 13 september op het IJsselmeer en de wedstrijden in de Pampus-, 12 m2-, Olympia jollen-, Stern-, en 12 voetsjollen- klasse op dezelfde dagen op de Westeinder. Tenslotte werd de wedstrijdagenda voor 1959 vastgesteld. De voornaamste evenementen kregen de volgende data toegewezen: 29 en 30 maart: Loosdrecht Int. Flying Dutchman- en Int. Finnjollen klasse; 27, 28 juni en 4, 5 juli: Westeinder zeilwedstrijden; 3 juli: aanbrengwedstrijd IJmuiden-Den Helder; 12-16 juli: Braas- semweek; 18-22 juli: Kaagweek; 25-27 juli: Nieuw Loosdrechtweek; 30, 31 juli, 1 aug.: Zeelandwedstrijd; 31 juli, 1-3 aug.: Hol- landweek V; 6-9 aug.: Hollandweek II; 14-16 aug.: Flevorace; 15-20 aug.: Sneek week; 22-25 aug.: Alkmaardermeerwed- strijden; 29-30 sept.: Reservedagen natio nale kampioenschappen; 26-27 sept.: Na- Braassem. Jan Hogendoorn van de kampioensclub Wibo (Den Haag), vorig jaar winnaar van de cup, bracht er nu veel minder van te recht. Na vier ronden was alleen Frans Schoofs van Nedlloyd (Amsterdam) nog ongeslagen, met de jeugdige Paul Gimbel en Bert Onnes, beiden van Sparta (Amster dam) en Jan Scheffer van Nedlloyd met elk één nederlaag daarop volgend. Laatst genoemde voelde zich op Hilversumse bo dem blijkbaar goed thuis. In een der meest spectaculaire partijen sloeg hij in de vijfde ronde de jeugdige Gimbel met 21—17 21—19. Onnes was in de vierde ronde verrassend door Piet Weel in drie games geklopt. De strijd is spannend gebleven. Cuphouder Hogendoorn herstelde zich later door ach tereenvolgens Onnes en Schoofs te klop pen. De laatste, die in „tijdnood" kwam omdat hij als militair weer op tijd in zijn kampement moest zijn, speelde zijn par tijen vlot achter elkaar, waardoor hij on der meer in de slotronde' met 2110 215 van Onnes verloor. Deze had tevoren Scheffer diens tweede nederlaag bezorgd. Tenslotte eindigden drie spelers: Onnes, Scheffer en Schoofs elk mei? zeven gewon nen partijen. Het gamegemirfdelde besliste toen ten gunste van Bert Onnes, die 166 noteerde, Scheffer werd tweede met 168 en Schoofs derde met 148. De eindstand werd: 1. Bert Onnes (Am sterdam) 7 gew. part., 2. Jan Schetfer (Am sterdam 7 gew. part., 3. Frans Schoofs (Amsterdam) 7 gew. part., 4. Paul! Gimbel (Amsterdam) p gew. part., 5. Piet Weel (Amsterdam) 9 gew. part., 6. Ton Hoef nagel (Den Haag) 3 gew. part., 7. Wim Stoop (Rotterdam) 3 gew. part., 8. Jan Ho gendoorn (Den Haag) 3 gew. part., 9. Wil van Zoelen (Leiden), 2 gew. p., 10. Cor Schep (Eindhoven) 1 gew. partij. De organisatoren van de wedstrijden om de wereldkampioenschappen tafeltennis, die van 27 februari tot 5 maart in Dort mund zullen worden gehouden, verwach ten, dat er tenminste 25 landen aan het toernooi zullen deelnemen, hetgeen een re cord zou betekenen. China, Korea, Tsjechoslowakije en de Ver. Staten heb ben zich reeds gemeld en de landen Japan, Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Rus land, Zweden, Engeland, Vietnam en In dia die nog nooit bij de wereldkampioen schappen hebben ontbroken, zullen in elk geval weer deelnemen, zo meent men. Voor de eerste maal komen Venezuela, Jamaica en Malta met een herenploeg in deze wedstrijden uit. Winnaar werd Jan Pesman in 2 min. 20.4 sec„ waarmee hij slechts 1.2 seconde be ven zijn persoonlijke record bleef. De uit slag was: 1. Jan Pesman 2.20.4, 2. Wim de Graaf 2.21,3, 3. Arie Zee 2.21.4, 4. Jeen van der Berg 2.21.9, 5. Jacques Vogels 2.24.0, 6. Chris Meeuwisse 2.29.8. Onmiskenbaar verschilt zaalhandbal veel van veldhandbal, niet alleen in tactiek maar zelfs in techni ;k en we willen op merken dat de handballers uit Haarlem en omgeving reeds een enorme achterstand hebben op hun collega's uit andere weste lijke steden, die allen wel' over een zaal beschikken. Dat Concordia niettemin tot de hoogste zaalhandbalafdeling doordrong mogen we een uitzondering noemen en niet in de laatste plaats is dat te danken aan krachten als Rob en Ed Nederkoorn, Not- trot en Bruis. Het zal, zoals uit de huidige stand reeds blijkt, niet gemakkelijk vallen de plaats in ple eerste klasse te behouden. De stand luidt: Zondag speelden de Meeuwen twee maal tegen de reserve-ploeg van Aalsmeer met als inzet het kampioenschap van de af deling Amsterdam. Ook vorig jaar ging de strijd om het kampioenschap tussen beide ploegen, toen wonnen de geel-blauwen beide wedstrijden, maar gisteren bleken de reserves sterker. De eerste ontmoeting werd door Aalsmeer 2 met 117 gewon nen en de returnmatch leverden de Aal- smeer-spelers een 138 zege op. De pro longatie van de titel bleef dus uit, zodat Aalsmeer 2 nu een kansje zal wagen om via promotiewedstrijden met de kampioe nen van Alkmaar en Utrecht de districts klasse te bereiken. Overigens leek ons het programma voor Zandvoortmeeuwen wat te overladen. De herenheserves van Concordia eindig den in hun afdeling, door een 125 zege op AHC 2 en een 154 overwinning op Amstel 2, op de tweede plaats in hun af deling. De Concordia-dames besloten het zaal handbalseizoen met een 84 nederlaag tegen ADO uit Heemskerk en belandden bij de laatste drie en zullen waarschijn lijk ten gevolge van da automatische pro motie/degradatie naar een klasse lager de graderen. Het programma van de afdeling Haar lem werd evenals vorige week in zijn ge heel afgelast. Jan Hein Donner heeft zün titel van schaakkampioen van Nederland behouden. Zondag: behaalde Donner uit zijn afgebroken party tegen mr. Spanjaard (negende ronde) het benodigde halve punt. H(j bracht zün totaal op 8 punten en dat kan door geen andere deelnemer meer worden overtroffen. Wel kunnen Van Scheltinga, die jondag zyn afgebroken party uit de 5de ronde tegen Barendregt verloor, en Cortlever nog met de Hagenaar geiyk komen, doch in dat geval behoudt de kampioen van 1957 zün titel. Cortlever behield in deze tiende ronde zyn kansen op een hoge plaats. Hy won regelmatig van drs. Van den Berg. In een Siciliaanse party stelde hy zich, evenals b(j voorgaande gelegenheden in dit toernooi, op met f-3 en c-4. Ondanks alle moderne theorieën doet deze Maroczy-idee het in de bekwame handen van Cortlever „„g steeds uitstekend. Na op „voorgeschreven wyzc" het veld d-5 in hezit te hebben jenomen, bouwde hy een drukstelling op. die zwart geen enkele gelegenheid tot bevrijding bood. Langzamerhand werd Van den Berg's positie moeilijker en toen wit met de dame door de dame-vleugel heen kon breken, gaf hjj zich gewonnen. Het verloop van de partij tussen Cortlever (wit) ?n Van den Berg (zwart) was: Siciliaans 1. e2~e4 c7—c5: 2. Pgl-f3 d7-d6; 3. d2—d4 c5xd4: 4. Pf3xd4 Pg8—f6; 5. f2—f3 e7—e5; 6. Pd4— bl Lc8—e6. Wel merkwaardig, dat een goed theoreticus als ie zwartspeler zich tot deze zwakke voortzetting sat verleiden. Aangewezen was 6. d5; 7. c2—c4. Nu komt zwart er niet meer toe en blijft met een zwakte op d5 en een achtergebleven pion op d6 zitten. Lf8e7: 8. Lcl-e3 0-0; 9. Ddl—d2 M8-c7; 10. Pbla3 a7—a6; 11. Lfl—e2 Pb8—d7; 12.0-0: b7bfi. Zwart is tot afwachten gedoemd terwijl wit zijn stelling geleidelijk versterkt. 13. Tal—cl Tf8—c8: 14. Tfl-dl Dc7—b7; 15. Le2 fl Tc8c7; 16. Pb3—as Het begin van een diepdoordachte manoeuvre waarvan het uiteindelijke doel de bezetting van d5 is. 16h7h6; 17. Pal—c2 Kg8—h7. Zwart moet afwachten. Na bijvoorbeeld 17 a5 zou b5 onherstelbaar zwak worden. 18. Pc2 b4 Pd7—c5; 19. Pa3-bl Ook het andere paard wordt op d5 gericht. 19Ta8-d8; 20. Pbl—c3 Db7—a8; 21. Tel c2 Td8c8; 22. Tdl—cl Pc5—d7; 23. Pc3—d5 De lang voorbereide sprong die de strategische beslissing der partij betekent. 23Le6xd5; 24. c4xd5 Tc7xc2; 25. Tclxc2 Tc8xc2; 26. Dd2xc2 Pd7-c5; 27. Pb4—c6 Le7-f8; 28. b2b4 Pc5—d7; 29. Dc2 a4. Hierna gaat een pion verloren en boekt wit de vruchten van zijn sterk positiespel. 29Pd7—b8; 30. Pc6xb8 Da8xb8; 31. Da4 xa6 Zwart geeft het op. Er gaat nog een pion ver loren. Een modelpartij. Sugar Ray Robinson heeft van de Na tional Boxing Association opdracht gekre gen om voor 11 januari bekend te maken tegen wie hij zijn wereldtitel in het mid dengewicht zal verdedigen. De reglemen ten van de NBA verplichten een wereld kampioen zijn titel tenminste eenmaal per half jaar op het spel te zetten, maar Ro binson heeft dat nog niet gedaan sedert hij op 25 maart jl. Carmen Basilio ver sloeg en (opnieuw) wereldkampioen werd. De Challengeround om de Davis Cup 1958 zal voor de vijftiende achtereenvol gende maal worden uitgevochten tussen de ploegen van Australië (de houder van de trofee) en de Verenigde Staten. Tijdens de jaarlijkse steenwedstrijden in de Amsterdamse Turnhal heeft Riek Leib brand revanche genomen op zich zelf en dat betekende een verdiende zege en haar naam in de „steen". Dolly van der Meulen en Nel Sallé hebben het Riek niet cadeau gegeven. Zij werden respectievelijk twee de en derde. Riek Leibbrand in actie Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Honkbalbond onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid om door een in grijpende wijziging van de competitie-in deling tot een groter aantal competitie wedstrijden voor de topploegen te komen. Daartoe heeft het bestuur van de KNHB aan de verenigingen, die op het ogenblik in de landelijke competitie uitkomen in een circulaire een uitgewerkt plan toege stuurd. Dit plan houdt o.a. een uitbreiding van het aantal hoofdklassers in. Die hoofd klassers gaan dan per seizoen twintig wed strijden spelen. Daarvoor zullen de hoofd klassers vijf weekeinden een dubbele wed strijd moeten spelen. Het ligt in de bedoe ling om in 1960 tot deze competitievorm over te gaan. Wil de honkballen.) in Nederland zo snel mogelijk het praedicaat „volwaardig" ver dienen en wil men aan de top van het Europese honkbal blijven, dan zal men allereerst dit voorstel moeten aanvaarden. Weliswaar brengt de nieuwe indeling niet direct dat wat er van verwacht wordt, be ter honkbal, maar zij biedt meer moge lijkheden daartoe dan de bestaande com petitievorm. Ernst Crone, de aftredende voorzitter van de Koninklijke Verbonden Nederland- sche Watersport Vereenigingen, is zater dag op de jaarvergadering van het ver bond op grootse wijze gehuldigd. Het voor stel van het bestuurslid Simon de Wit, hem tot ere-lid van het verbond te benoemen, werd door de afgevaardigden met ovatio neel applaus begroet. Ir. J. Loeff kondig de even later aan dat Ernst Crone, die se dert 1934 voorzitter van de KVNWV is, bo vendien de Lucassen-penning werd toe gekend voor zijn grote verdiensten voor de watersport. Tevoren had een vertegen woordiger van de Unie voor Watertoeris me aan de heer Crone „de watertoe rist in het groot" de uniepenning voor Ruim vyfenhalf uur hebben de vereni gingsafgevaardigden zondag nodig gehad om, onder leiding van de heer C. E. van der Ploeg, de niet al te omvangrijke agen da van de jaarlykse algemene vergadering van de Nederlandse Roeibond af te werken. Langdurig vooral waren de debatten, die ontstonden by de samenstelling van de na tionale wedstrydagenda voor 1959 en by een bestuursvoorstel inzake wyziging van de overgangsbepalingen van de lichte klasse naar andere categorieën. De Nederlandsche Roeibond maakt op het ogenblik een periode van bloei door. In zijn openingsrede deelde de heer Van der Ploeg mede, dat het ledenaantal in 1958 was gestegen van 9535 tot bijna 10.000. Vier verenigingen werden als nieuwe leden ge accepteerd t.w. „De Zwaan" (Wormerveer), „Amsterdam", de roeiverenigingen van de studenten aan de vrije universiteit in Am sterdam, „Okeanos" en de Gorcumse Zeil en Roeivereniging. De Alkmaarse Roei en Zeilvereniging daarentegen bedankte voor het lidmaatschap. In verscheidene plaatsen van het land worden op het ogen blik nieuwe verenigingen opgericht, die zich waarschyniyk by de NRB zullen aan melden. Kalender het jaar 1958 aangeboden en de scheiden de voorzitter dank gebracht voor het vele werk in het belang van het watertoerisme verricht. SPELEN. De Zuidkoreaanse Atletiek Federatie heeft verklaard dat 't „ten enen male ondenkbaar" zou zijn een gecombi neerd Zuid- en Noordkoreaanse ploeg voor de Olympische Spelen in 1960 te vormen. Ernst Crone Sinds de Amsterdammer Cor du Buy als verreweg de sterkste speler van Nederland zich uit de wedstrijd sport heeft terugge trokken heeft de strijd om de hoogste eer in de tafeltennissport een meer open ka rakter gekregen. Om de NTTTB-cup werd dit zondag in Hilversum tussen de 10 sterk ste spelers van ons land opnieuw duidelijk. De Nederlandse schaatsenrijders-keur- ploeg heeft zaterdag in het Noorse plaatsje Fagernes onderlinge wedstrijden gehouden op de 1500 meter. De omstandigheden waaronder werd gereden waren goed. Het vroor zes graden. De herenploeg var. Concordia kreeg za terdag in het RAI-gebouw in Amsterdam van Aalsmeer een zaalhandballesje dat eindigde in een 163 zege voor de „do centen". Maar we hadden deze grote ne derlaag mogen verwachten. De tegenstan ders van de Haarlemmers spelen al jaren in het westeiyk zaalhandbal een vooraan staande rol en verkeren bovendien in de gelukkige omstandigheid om veel aan dacht aan de beoefening van deze sport te kunnen schenken, in tegenstelling met de Concordianen en hun handbal spelende stadgenoten die door gebrek aan een speelgelcgenheid in Haarlem aan een in tensieve beoefening van deze spectaculaire zaalsport niet toekomen. Kampioen Zandvoortmeeuwen won vorige week met 97 van DSG en behaalde zaterdag avond In het RAI-gebouw in Amsterdam na een spannend duel met Vriendschap het kampioenschap van zün afdeling. De Zandvoorters speelden iets sterker, leidden met rust met 43, kwamen na de pauze even achter met 76, maar herstelden zich snel en wonnen via 87 en 97 met 129. Jan Drayer scoorde zes maal en be hoorde met Ernst van der Bos tot de uit blinkers. Bijna duizend toeschouwers om zoomden het veld. Veldhandbal RENE BAETEN. De nationale trofee van sportieve verdienste in België is voor 1958 toegewezen aan René Baeten, die het wereldkampioenschap moto-cross op zijn naam heeft gebracht en daarnaast nog verscheidene overwinningen heeft behaald in sterk bezette wedstrijden. WIELRENNEN. In het Antwerpse sportpaleis hebben Van Steenbergen Severeyns een koppelwedstrijd over 100 kilometer gewonnen, waarbij zij alle plaat selijke baanrecords tussen de vijf en de honderd kilometer verbeterden. Schulte Post bezetten de derde en Gerrit Voor- tingPlantaz de zesde plaats.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13