New York zonder kranten is een ongewone stad Wegenbouw stagneert door kostbare Deltawerken Fa. B. ENGELENBERG Ismï Nieuwe communicatieproeven met „Atlas" veelbelovend C:Praatótoel 3 Verlies voor de uitgevers en de adverteerders Besprekingen over Malta in Londen vastgelopen Britten achten de eisen van Mintoff overdreven Titanraket kwam niet van de grond Instructies van De Gaulle voor beleid in Algerije t Extremisme zal niet getolereerd worden Afrikamuseum krijgt openluchtmuseum wBÊËfeest Sedov noemt lancering belangrijk succes Subandrio zei: „oorlogs- materieel" inplaats van oorlogsschepen" Spelend kind uit trein gevallen Rijkshavencommissariaten worden opgeheven Kerkelijk Nieuws Afgelopen jaar niet ongun stig voor bollenteelt 0p de A.N.W.B.-AUTORITEIT WAARSCHUWT: OFFICIËLE VERKOOP SlKKENS LAKKEN Nederlander in Irak gevangen gezet Charles Kvapil overleden MAANDAG 22 DECEMBER 1958 Al twaalf dagen is New York zonder kranten, omdat de mensen, die voor de distributie zorgden, in staking zijn gegaan en nog altijd is het einde van de staking niet te zien. New York is daardoor een ongewone stad geworden. De bevolking verslindt dagelijks vijf en een half miljoen kranten meestal heel omvangrijke en vooral in de ondergrondse treinen voe len de passagiers zich onwennig nu zij niet meer achter de krant verscholen zit- Advertentie Van onze correspondent in Londen) De besprekingen over Malta in Londen zijn vastgelopen. Gedurende de afgelopen vijf weken zijn onderhandelingen gevoerd lussen de Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, en de afgevaardigden van de belangrijkste drie Maltesische politieke partijen inzake de toekomstige grondwet tige status van het eiland. De onderhande lingen mislukten wegens een voor de Britse regering onaanvaardbare eis van de Maltesische Labourpartij tot on middellijke en volledige onafhankelijk heid. Dit wordt te Londen als een slag in de lucht beschouwd omdat Malta econo misch van Groot-Brittannië afhankelijk is. Dit heeft het zelf destijds erkend, toen de premier Dom Mintoff het voorstel deed om Malta met eigen zelfbestuur in het moederland te doen opgaan. Mintoff die de aangeboden Britse econo mische bijstand te gering acht, was alleen bereid zijn eis tot onmiddellijke onafhan kelijkheid te matigen door deze pas in 1962 te laten ingaan. Hij wilde praten over een tussentijdse grondwet, maar te vens eiste hij de vrijheid voor Malta op om reeds dadelijk met anderen overeen komsten, ook inzake de landsverdediging, aan te gaan. De Britse regering weigerde dit voorstel als grondslag voor onder handelingen te aanvaarden. Mintoff bleef echter hardnekkig daaraan vasthouden, zo dat de Britse regering niet in staat was de eigen op een liberale constitutie berusten de plannen voor Malta in discussie te brengen. Bovendien weigerden Mintoff en oppositieleider Olivier aan dezelfde tafel te zitten met de delegatie van de progres sieve constitutionele partij. Krenterig Mintoff heeft verklaard diep teleurge steld te zijn over de Britse weigering om zelfs een datum voor onafhankelijkheid te noemen. Hij heeft de Britse regering ge waarschuwd dat zij geheel Malta tegen over zich zal vinden indien zij zou trach ten haar wil aan het eiland op te leggen. Hij noemde de Britten kortzichtig en krenterig. Londen stelt daartegenover dat ver lening van onafhankelijkheid aan Malta, voordat met Britse medewerking nieuwe economische hulpbronnen zijn ontwikkeld, het eiland aan massale werkloosheid zou worden overgeleverd. Na het aftreden van Dom Mintoff's re gering, in april, heeft de Britse gouver neur, Sir Robert Laycock, het eiland, met gebruikmaking van de daarna ingestelde noodtoestandsbevoegdheden, bestuurd. CAPE CANAVERAL, (Reuter) De eerste poging van het Amerikaanse leger om een intercontinentale raket van het type „Titan" te lanceren, is zaterdag mis lukt, doordat er kort na het aanslaan van de motoren een defect optrad, als gevolg waarvan de start automatisch niet door ging. De „Titan" moet evenals de „Atlas" een afstand van 10.000 km. kunnen afleg gen. (UPI) De „Titan" is zo ontworpen, dat er andere rakettrappen aan kunnen worden toegevoegd. De eerste trap alleen is, blijkens een verklaring van genraal majoor Schriever (chef van de raketten- ontwikkelingsdienst van de Amerikaanse luchtmacht) voldoende sterk om de reis van de aarde naar de maan en terug te maken. De geleerden, die het projectiel hebben ontworpen en gebouwd, gaan uit van de gedachte, dat een „Titan", wanneer deze een „afschietbasis" voor een Atlasraket wordt, de wetenschap in staat zal stellen tot op ongekende afstan den in de ruimte door te dringen. ten, doch domweg hun medereizigers aan staren. Wie op normale dagen in New York komt, blijft wel op de hoogte van het grote nieuws. De kranten hebben vele edities en overal bij de krantenkiosken kan men de nieuwste vette koppen gemak kelijk lezen. Maar nu is dat anders. De stakers zijn hun actie begonnen op het tijdstip waarop de hoeveelheid kerst advertenties haar hoogtepunt pleegt te be reiken. De krantenbedrijven hebben een concessie gedaan aan de bezorgers, maar deze eisen nog meer. Nu houden de uitge vers het been stijf, ondanks enorme ver liezen. Wanneer de Newyorkse bladen in deze periode een zondagseditie overslaan, dan betekent dat voor de uitgevers een verlies van ongeveer 3,8 miljoen dollar. Het wekelijkse verlies aan advertentie-in komsten bedraagt Th miljoen dollar. Ook de adverteerders duchten veel minder te verkopen, dan wanneer zij in staat waren het publiek per advertentie te wijzen op speciale aanbiedingen, nieuwe snufjes en zovoort. De directeuren der warenhuizen verklaren, dat zij zich niet al te veel zorg maken. Hun publiek komt toch wel. Maar de eigenaars van kleinere zaken, die voor de kerstdagen bijzondere produkten aan de man hoopten te brengen, zijn niet zo optimistisch. Zij kunnen nog wel in ge- illustreerde weekbladen adverteren en publiciteit zoeken via de radio, maar hun reclamecampagne wordt, ten gevolge van de staking, wel minder effectief. De radio tracht enigszins het gemis aan nieuws te vergoeden. De nieuws-uitzendingen van verscheidene stations duren langer dan normaal en soms citeert men uitvoerig uit de kolommen van de nationaal-bekende kroniekschrijvers. Zeer moeilijk is het geworden voor de liefdadigheidsacties die vier van de door staking getroffen bladen van oudsher tegen Kerstmis voeren. Men poogt wel in schrijvingen te krijgen door middel van radio-uitzendingen, maar de ontvangsten zijn tot dusver ver beneden het normale peil gebleven. Ook op de beurs is te mer ken, dat de mensen verstoken blijven van het financiële nieuws. Men probeert het gebrek aan publiciteit ook te ondervangen door adverteren in openbare vervoermid delen. Sommige coupés van de onder grondse zijn er totaal door verduisterd. Een makelaarskantoor probeert zijn cliën ten op de hoogte te houden door elke dag op het centraal station financiële over zichten te verspreiden. Veel kleine nieuws bladen publiceren op het ogenblik het nieuws dat zij anders aan hun grotere broers overlaten. Een meevaller is de staking voor de populaire tijdschriften, die uit de kiosken weg vliegen. De staking doet zich ook gevoelen in de theaterwereld van Broadway. Van de stukken die na het begin van de staking uitkwamen, zijn geen recensies verschenen, hoewel ze wel geschreven werden en voor een deel ook voorgelezen voor de radio, die nu zijn uitzendingen meer op de be richtgeving heeft afgesteld. Het enige stuk waarvoor nog mensen in de rij staan is „J.B.", een toneelspel dat al in druk ver schenen was en waarop tal van toneellief hebbers al enige tijd in spanning wachtten. ALGIERS, (UPI) Premier De Gaulle heeft Paul Delouvrier, de nieuwe algemeen gedelegeerde van Frankrijk in Algerije op gedragen de volledige gelijkheid in rech ten tot stand te brengen tussen de moham medanen en de Europeanen en het gebied economisch snel te doen opbloeien. In een lange brief, die zondag openbaar is ge maakt, bevestigt De Gaulle Delouvrier in zijn functie van hoogste burgelijke auto riteit in Algerije en zet hij de politieke en economische doeleinden uiteen, die de 44-jarige financiële deskundige, volgens zijn wensen, zou moeten bereiken. „U ver tegenwoordigt Frankrijk in Algerije" al dus De Gaulle. „Frankrijk, dat wil zeggen zijn doelstellingen, zijn gezag, zijn midde len". Hij gaf Delouvrier het bevel geen acht te slaan op wat zowel de mohamme daanse als de Europese extremisten willen „Algerijnse groepen, die proberen het moederland Frankrijk te dwingen, het zij Algerije in de steek te laten hetzij willekeurige maatregelen te nemen". „Het is de wil van de regering, dat Algerije, door zijn beproevingen heen en ondanks zijn achterlijke toestand, zichzelf zal worden in de diepe zin van dat woord, dank zij het optreden van heel Frankrijk", aldus De Gaulle. Delouvrier krijgt opdracht een gedeelte van zijn bevoegdheden te delen met de nieuwe opperbevelhebber, generaal Challe, „maar daardoor zal op generlei wijze uw hoogste verantwoordelijkheid iets minder zijn". De Gaulle zegt verder, dat de rege ring „er een zeer groot belang aan hecht, op gestrenge wijze alle politie-operaties en preventieve maatregelen te regulariseren". Die instructie heeft ten doel het weer keren van klachten te voorkomen, dat po litie illegale daden zou hebben begaan en zelfs tot .wreedheden zou zijn overgegaan. De Gaulle geeft Delouvrier ook bevel, de commissie voor de rechten van de burgers zijn volledige steun te geven- Deze com missie is deze zomer ingesteld om te waken tegen machtsmisbruik. Delouvrier, die vrijdag in Algiers aan kwam heeft meegedeeld, dat de regering tenminste honderd miljard francs (onge veer 1 miljard gulden) per jaar zal uit geven voor de economische ontwikkeling van Algerije. (Reuter) Van officiële zijde in Parijs is meegedeeld dat de publikatie van deze brief aantoont dat De Gaulle meer dan ooit vastbesloten is om de baas in Algerije te blijven en geen enkele extremistische organisatie zal toestaan inbreuk te maken op zijn voorschriften. Het Afrikamuseum van de paters missio narissen van de Heilige Geest in huize Ooster-Meerwijk bij Berg en Dal, zal ver rijkt worden met een openluchtmuseum, dat zal bestaan uit de inrichting van een Afrikaans negerdorp. Zomers zullen op dit plein demonstraties gegeven worden van Afrikaanse muziek en dans. Advertentie WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft be kend gemaakt, dat zondag een bijzonder geslaagd communicatie-experiment gehou den is met de Atlas-satelliet. Het experi ment geschiedde terwijl de satelliet voor de veertigste maal boven de Verenigde Staten was sedert zij donderdag in Florida gelanceerd is. Zaterdag nam de satelliet een radioboodschap op aan de westkust en relayeerde die tweemaal naar de aarde, terwijl zij boven de Verenigde Staten was. In deze proef werd bewezen, dat het me chanisch brein van de Atlas verscheidene boodschappen tezelfder tijd kan behande len. De Atlas ontving namelijk op hetzelfde ogenblik zeven maal de kerstboodschap van president Eisenhower en stuurde die terug naar een station op de aarde. De zeven telexsignalen werden uitgezonden door een station te Ft. Stewart in Georgia en vervolgens kreeg het station uitstekende telexseinen terug zolang de satelliet bin nen de radius van het station bleef. Het ministerie zeide, dat dit een pi-oef is uit een hele serie van communicatieproe ven, welke genomen zullen worden gedu rende de periode, waarin de satelliet ver moedelijk in haar baan zal blijven: een dag of twintig. Roy W. Johnson, directeur van het bu reau voor ruimteprojecten in het minis terie van defensie, heeft verklaard, dat nieuwe experimenten met de Atlas aan de Verenigde Staten communicatiefaciliteiten zullen bieden, die veel beter zijn dan de thans bestaande. In de toekomst kunnen „sprekende satel lieten" van groot belang zijn voor het in ternationaal verkeer en de overbelaste communicatiemiddelen ten dele vervangen. Bijvoorbeeld wanneer de satelliet boven Tokio is, kunnen berichten voor New York worden uitgezonden, die de satelliet terug zendt, wanneer hij boven deze stad is. Brokstukken Amerikaanse deskundigen hebben ver klaard, dat het verbranden van satellieten ter grootte van de Atlas gepaard kan gaan met een vurige regen van brokstukken. Wanneer een groot stuk van de satelliet op een stad terechtkomt, kan dit zware schade veroorzaken. Overigens houdt men bij het berekenen van de baan der satellie ten rekening met de ligging van dichtbe volkte gebieden. In het rapport wordt inter nationale samenwerking bij het lanceren van aardsatellieten bepleit, onder meer door vooraf te berichten, wanneer men een satelliet wil lanceren. Men kan op lange- afstandradar namelijk bijzonder moeilijk onderscheiden of men een meteoor, een scatelliet of een vijandelijke raket waarneemt. Dit zou, gezien de automatise ring van de oorlogvoering, gevaarlijke ge volgen kunnen hebben. MOSKOU (AFP) De lancering van de „Atlas"-satelliet betekent „een belangrijk succes" voor de Amerikanen, zo heeft de bekende Russische specialist op het gebied van de ruimtevaart prof. Leonid Sedov in een vraaggesprek met het persbureau Tass A utara rectificeert: DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische persbureau „Antara" heeft vrijdag medegedeeld een verklaring van de mi nister van buitenlandse zaken, dr. Suban drio, waarin deze zou hebben gezegd dat Engeland oorlogsschepen aan Indonesië zou leveren, verkeerd te hebben weergegeven. De verklaring van minister Subandrio in deze geest werd in het begin dezer week door Antara verspreid. In een rectificatie hiervan deelde Antara vrijdag mede, dat minister Subandrio gesproken heeft over door Engeland te leveren „oorlogsmaterieel". verklaard. Hij noemde de lancering „het natuurlijke gevolg van het werk, dat gedu rende verscheidene jaren aan de Atlas is verricht". „De gegevens van deze raket waren ons sinds lang bekend en wij ver wachtten al dat zij zou dienen voor het afschieten van kunstmanen en voor andere vluchten in de ruimte", aldus prof. Sedov. Volgens hem konden echter het gewicht van de „Atlas", de hoogte van zijn baan en zijn verwachte levensduur niet worden vergeleken met die van de drie Russische kunstmanen. Voor deskundigen was het zijns inziens duidelijk, dat er geen sprake van was dat de viertonssatelliet van de Amerikanen de drie Spoetniks in gewicht overtreft. De nuttige last van de Russische kunstmanen was respectievelijk 83,6 kg, 508,3 kg en 1.327 kg. De nuttige last van de „Atlas" was daarentegen slechts 67.5 kg. Zondagmorgen om half acht is het zes jarige jongetje Kenneth Lobley uit Leeds, dat met zijn moeder en twee broertjes in de Scandinavië-expres zat, nabij het sta tion Rotterdam Centraal uit de rijdende trein gevallen. Het kind heeft met de deur knop gespeeld, waardoor het portier open schoot. Het viel op de spoorbaan, doch liep slechts onbetekenende schaafwon den aan hoofd en knieën op. Een seinwach- ter van een naburige blokpost had het hui lende jongetje reeds in veiligheid gebracht toen personeel van de tot stilstand ge brachte trein samen met de ontstelde moe der via de rails de plek van het ongeluk bereikte. Kenneth is ter observatie in het Sophia-ziekenhuis in Rotterdam opgeno men. Op 1 januari zuilen het rijkshavencom- missariaat te Amsterdam en het rijksha- vencommissariaat te Rotterdam worden opgeheven. De aangelegenheden, welke door de rijkshavencommissarissen wer den behandeld, zullen na deze datum wor den behartigd door het Directoraat-gene raal van Scheepvaart in Den Haag. De maatregel is een gevolg van de inkrim ping van het overheidsapparaat. Fejodor Gladkov overleden MOSKOU (UPI) Zaterdag is in Moskou de vijfenzeventigjarige Russische schrijver en winnaar van de Stalinprijs, Fejodor Gladkov overleden. Zijn eerste roman, „Cement", werd in 1925 gepubliceerd. Kort voor zijn dood had hij nog gewerkt aan enkele autobiografische romans, waarvan radio Moskou verklaarde dat zij „in litte raire kringen zeer veel herinneringen op roepen aan de traditie van Maxim Gorky". Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijke ver zorging gerepatrieerden in het Noorden) A. L. Labré, voorheen predikant in Indo nesië. Ds. J. A. Tazelaar overleden Op bijna 71-jarige leeftijd is te hotter- dam overleden ds. J. A. Tazelaar, emeri tus predikant der Gereformeerde Kerken. Ds. Tazelaar is 23 december 1888 te Weesp, waar zijn vader predikant was, geboren, bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam, studeerde aan de Vrije Uni versiteit aldaar en werd in 1913 kandidaat. 28 september van dat jaar werd hij te Lutjegast in het predikambt bevestigd. In 1916 vertrok hij naar Haarlemmermeer- Oostzijde en in 1921 verbond hij zich aan de kerk van Rotterdam, die hij gediend heeft tot aan zijn emeriaat op 1 oktober 1953. Hij was bestuurslid van de Neder landse Christelijke Radiovereniging. Geref. Kerkx Beroepen te Hoogeveen (vac. L. H. Kwast) M. J, C. Bosscha te Westerbork. I Voorzitter Bloembollencultuur De voorzitter van de Koninklijke alge mene vereniging voor bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft tijdens de vanmor gen in Haarlem gehouden algemene ver gadering van de vereniging het afgelopen jaar niet ongunstig genoemd. De export handhaaft zich op een behoorlijk peil. Het surplus laat zich vrij gunstig aanzien en de algemene conjunctuurneergang in tal van bedrijfstakken heeft het bloembollen vak niet in belangrijke mate getroffen. De prijzen in het binnenland hadden een grillig verloop, met hoge prijzen in de zo mer als gevolg van een minder goede oogst van bepaalde variëteiten en door uitval wegens het zgn. „zuur". Dit laat ste blijft een groot probleem. Er wordt echter ruime wetenschappelijke aandacht aan besteed. Jhr. Van Nispen kon nog geen medede lingen doen over een betere huisvesting voor de Haarlemse bloembollenbeurs en het secretariaat. Hij zei te hopen hierom trent in de voorjaarsvergadering met plan nen te kunnen komen. Ten aanzien van het verbod van de aard appelteelt in de duinstreek zei hij, dat de ze maatregel voor vele bedrijfsgenoten on getwijfeld grote moeilijkheden met zich brengt. De vraag is, of dit verbod inder daad noodzakelijk is. Jhr. Van Nispen kwam tot de conclusie, dat hierop een be vestigend antwoord kan volgen. „Het ver bod is niet op losse gronden of uit zucht naar meer beperkende maatregelen ge nomen". Jhr. Van Nispen was erover ver heugd dat dit jaar zo weinig gewassen door schadelijke industriegassen in Ken- nemerland zijn aangetast, dat de industrie geen schadevergoedingen behoefde uit te keren. Dit resultaat is te danken aan me de op het advies van het T.N.O. door de industrie genomen maatregelen. Tenslot te werden de overleden vakgenoten her dacht. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren J. Hopman Szn uit Eg- mond aan de Hoef en G. van Straalen Wzn uit 's-Gravezande. Krelagehuis Op de begroting 1959 was een bedrag van tienduizend gulden uitgetrokken als reserve voor bouw of verbouw van het verenigingsgebouw. Een der afgevaardig den vroeg of dit bedrag niet te laag ge raamd is omdat besloten is de verhoogde entreegelden voor de beurs te bestemmen voor het doel. De voorzitter gaf toe, dat er inderdaad een besluit is genomen, maar het hoofd bestuur is van mening, dat op het ogen blik met een bedrag van tienduizend gul den volstaan kan worden. Zodra de defini tieve plannen bekend zijn kan nagegaan worden op welke wijze de bouw of de ver bouw gefinancierd kan worden. Spreker hoopte dat het hoofdbestuur binnenkort met zijn voorstellen over het gebouw ge reed is en dat in april een besluit genomen kan worden. In de rondvraag brachten de afdelingen Lisse en Overveen-Bloemendaal het min der fraaie aanzien van het Krelagehuis ter sprake. Kunnen bijvoorbeeld de gor dijnen aan de voorzijde niet vernieuwd worden, werd gevraagd. De voorzitter antwoordde, dat er diverse plannen voor het Krelagehuis bestaan; één er van is restauratie en dan zal de minder fraaie gevel veranderd worden. „Met een schoon gordijntje zal men de gevel niet kunnen redden", aldus de voorzitter. Mocht het gebouw in het huidige stadium nog geruime tijd gebruikt worden dan is het wel van belang nieuwe gordijnen aan te schaffen. Levend volk Het is ongetwijfeld niet juist, niet goed en niet mooi, maar ik geniet op het ogen blik zo van Nederland. Laten we elkaar goed begrijpen: ik geniet NIET van het landschap, dat triester is dan ooit en NIET van het weer, dat om aanvulling van onze woordenschat roept, NIET van het verkeer waarin de mensen kwaadaardiger zijn dan ooit en zelfs NIET van Abe Lenstra die, naar ik begrijp, ook niet meer is wat hij geweest is. Neen, ik vind op het ogenblik zoveel aardigheid in de politiek. Al jaren heb ik de indruk gekoesterd, dat de politiek in ons land zo'n brave, ingoede en constructieve zaak was, vol mooie betrouwbare gedach ten en zó, oh zó verschrikkelijk vervelend. Dat was trouwens ook wel een juiste in druk. Op de brede basis viel schrijver dezes in slaap als op een echt dubbel bed niet eens een twijfelaar. Jan en Piet en Klaas van rode, gele en zwarte afkomst streken elkaar voortdurend vol begrip on der de kin en mompelden meelevende woorden. Misschien wel ten onrechte be gon ik te denken, dat alle Nederlandse werknemers zich walgend afkeerden zodra het woord loonsverhoging viel en dat ook de vanouds oprechte kapitalist de coupon- schaar slechts kokhalzend ter hand kon nemen. Iedereen murmureerde wat tegen de minister van Financiën, maar dat is redelijk dat is men aan het menszijn verplicht. Maar wat blijkt nu? Onder de brede ba sis, waarop wij zo zoetjes dommelden, ligt geen kapok, maar gezellig-reëel huisvuil, vermengd met rot fruit. De matras is opengetornd door wie dan ook en alle deelnemers aan het. politieke gebeuren zijn met de vulling gaan werken. Opeens is het allemaal leuk en opwindend geworden. De parlementsvoorzitter blijkt slechts matig onpartijdig, gehele fracties lopen woedend de Kamer uit, volksvertegenwoordigers verklaren zich openlijk verheugd over het feit dat zij bepaalde vergaderingen niet hebben bijgewoond, redenaars smijten links en rechts met beschuldigingen, partij bladen publiceren foto's van de tegenpartij met minderwaardig-vileine onderschriften en zelfs dominee Zandt verscheen weer op het Binnenhof. Dat alles nogmaals: ik zal wel on gelijk hebben is gezellig en stimulerend. Het blijkt, dat zelfs de Nederlandse poli tici nog passies hebben en die soms ook bereid zijn te preken. Wij passen als van ouds op onze kippen, maar inmiddels is het leuk om te luisteren. De vakvereni gingen praten weer eens over de eisen van hun leden, in plaats van over „het heil van de staat en zijn economische be langen". Partijvoorzitters verklaren drei gend, dat zij niet bang zijn voor verkie zingen en de Kamerleden zitten als zij niet op een openbare vergadering met modder naar hun niet meer geachte oppo nent werpen thuis op een kladje papier uit te rekenen wat hun kansen zijn op een zetel in het volgende parlement. En ik, thuis achter de krant, die scher per is dan ooit, geniet. Ik zie een heel volk tot leven komen. Een volk weerspie gelt zich in zijn parlement. Op het Binnen hof èn op het achterbalkon van de tram, op kantoren en in zalen voor feesten en partijen (nu vooral voor partijenis de wekker gegaan. Men is wakker geworden en heeft zich joelend in het gedruis ge stort. Het is misschien niet „heilzaam". Maar ik vind het zo hartversterkend. We léven nog. Is dat geen feest? E. Romayn Voor 1970 dient nog ongeveer 550 kilome ter rijksweg als autoweg met gescheiden rijbanen te zijn uitgevoerd. Bovendien moet de aanleg van meer dan 100 kilome ter autosnelweg zijn voorbereid om de zich ook na 1970 voortzettende verkeers- toeneming op te vangen. Tenslotte zal voor 1970 rond 450 kilometer rijksweg ten minste tot drie-strooksweg verbreed moe ten zijn. Dit verklaarde de heer A. G. M. Boost, directeur der afdeling wegen en verkeer an de A.N.W.B. tijdens het in Utrecht ge houden congres van de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres". De heer Boost berekende een en ander aan de hand van verkeerstellingen, waar uit de verkeersdichtheid op het rijkswe gennet omstreeks 1970 kan worden afge leid. De vraag rijst, zo zei de heer Boost, of het niet tijd wordt een nieuwe indeling in primaire, secundaire en tertiaire wegen te maken en op grond daarvan een nieuwe beheersverdeling in rijks- en provinciale wegen op te stellen. Teveel haast bij Deltaplan Het gehele vraagstuk is, aldus de heer Boost, in eerste aanleg een kwestie van geld. Het rijkswaterstaatsbudget wordt immers belast door twee bijzondere zware posten, die van de Deltawer ken en die van de Zuiderzeewerken. De doodsschrik van de stormramp heeft de overheid, aldus de heer Boost, gedreven tot een gejaagde uitvoering van de Deltaplannen, die onder andere omstandigheden zeker later zouden zijn aangevat en over een veel groter tijdvak zouden zijn verdeeld. Toch is het, volgens de heer Boost, dringend nodig dat er jaarlijks zeker 30 tot 40 percent meer dient te worden uitgege ven om steden en wegen te vrijwaren voor een verkeersoverstroming. Berekend is, aldus de heer Boost, dat de totale opbrengst van de wegenbelasting tussen 1956 en 1970 meer dan acht miljard gulden zal bedragen. De overheid dient, volgens hem 5,9 miljard daarvan beschik baar te stellen voor uitvoering van de no dige verkeersvoorzieningen. Er blijft dan nog altijd een slordige 2,2 miljard gulden over, hetgeen neerkomt op de geraamde kosten van de Deltawerken. Tolgeld voor tunnelbouw? In zijn openingswoord heeft mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk er als voorzitter van het congres op gewezen, dat bespoediging van kostbare werken wel licht kan worden verkregen door hiervoor rechten te heffen van het wegverkeer. Hij nam aan dat het verkeer bijvoorbeeld ten bate van tunnelbouw wel een bescheiden bedrag zou willen betalen. Dit zou dus in voering van tolgeld in de vorm van een bestemmingsheffing betekenen. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 15232 .GLITSA" KRASVRIJE VLOERLAK De 21-jarige J. de Weerd, afkomstig uit Smilde, zit sinds een week in Irak in de gevangenis. Hij was met enige ingenieurs van de Nederlandse Heidemaatschappij in Irak bezig met het verrichten van op metingen voor een ontginningsproject. In de stad Hasemya plakte een onbekende een foto van het Iraakse staatshoofd op de voorruit van zijn auto. Daar deze foto hem het uitzicht benam, verwijderde hij deze. Dat is hem zo kwalijk genomen, dat hij werd gearresteerd en in de gevangenis ge zet. Van officiële Nederlandse zijde wor den thans pogingen in het werk gesteld, de heer De Weerd vrij te krijgen. PARIJS, (UPI) De schilder Charles Kvapil is de afgelopen nacht in zijn appar tementen op Montmartre, waar hij meer dan dertig jaren had geleefd, gestorven. Hij werd vierenzeventig jaar. Charles Kvapil werd in België geboren, maar kwam voor de eerste wereldoorlog naar Parijs. Hij beschouwde zichzelf altijd als een lid van de zogenaamde Parijse school. Hij was een vriend en metgezel van grote schilders als Amedeo Modigliani, Maurice Utrillo en Soutine.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3