<33 Perez Minder werklozen, meer spaarzin en 1050 woningen in aanbouw Hervormde kapel Eenhoorstraat in gebruik genomen Prof. Rasker: de enige weg is schuldbelijdenis en verzoening neven aan de redactie Kerstuitvoering in Bloemendaal nü gevitaliseerd Anti-atoombom-actie in Haarlem toegelicht KERSTKAARTEN Boekhandel VEKO MAANDAG 22 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRANT 5 K WAR TAALBERICHT GEMEENTE HAARLEM Bioscopen trokken in 1957 1649 000 bezoekers Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Burgemeester Cremers reikt onderscheidingen uit aan vijf redders Blijspelen van Molière Betali ing abonnementsgeld per giro Drie jeugdige pianisten voor leerlingen van Hartenlustschool Vaars won wildrit van „De Kamipoen" X k«l JL Vruchtenlimonade Kerstfeest in Haarlem voor gerepatrieerden „Van Van Gogh tot Picasso" nu in Haarlem-Oost RCH-reserves spelen tegen Karei Doorman Burgerlijke Stand van Haarlem Uit het kwartaalbericht over de ge meente Haarlem van het Nederlands Eco nomisch Instituut blijkt, dat er in het der de kwartaal van 1958 767 Haarlemse kin deren werden geboren, terwijl 309 inwo ners overleden. Het aantal geboorten over trof dus het aantal sterfgevallen met 458. Ook in dit kwartaal was er een vertrek- overscliot en wel van 119 personen. Het gevolg van een en ander was een toene ming van de bevolking met 339 personen. Het aantal inwoners steeg hierdoor tot 169.107 op het eind van het kwartaal. On danks de geregelde optredende vertrek- overschotten blijft dus een duidelijke, zij het langzame groei van het inwonertal waarneembaar. De omzetten van de Haarlemse indus trie in het eerste kwartaal van 1958 lagen voor de meeste bedrijfsklassen beneden die in het eerste kwartaal van 1957. Een uitzondering hiex-op vormen de omzetten van de grafische industrie, die een weinig toegenomen zijn, namelijk zes percent. De totale omzetten van de Haai-lemse in dustrie daalden van 72 miljoen in het eerste kwartaal van 1957 tot 69 miljoen in het eerste kwartaal van 1959, hetgeen een daling betekent met ruim vier percent. In tegenstelling tot het voorgaande blijkt de totale expox-t van de Haarlemse indus trie ten opzichte van het eerste kwartaal van 1957 te zijn gestegen en wel van 14 miljoen tot 15 miljoen. Ook voor Neder land als geheel kon trouwens geconsta teerd worden dat de uitvoer zich in het eerste kwartaal van 1958 in vergelijking met het eerste kwartaal van 1957 gehand haafd heeft. Na het eerste kwartaal is zelfs een geleidelijke verbetering van de verhouding invoer-uitvoer opgetreden, die, zoals bekend, mede geleid heeft tot een overschot op de betalingsbalans. Helaas is de berichtgeving inzake de Haarlemse omzetten steeds ongeveer een half jaar achter, waardoor het niet mogelijk is te beoordelen, of de Haarlemse bedrijven de len in het lichte herstel dat recentelijk in de Nedei-landse economie is opgetreden. De lichte daling van het aantal geheel werklozen op 31 oktober doet overigens vermoeden, dat dit wel het geval zal zijn. Ook de stijging van het bij de spaarban ken ingelegde bedrag mag gezien worden als indicatie van een niet ongunstige eco nomische toestand. Het totaal ingelegde bedrag was in het derde kwartaal van 1958 groter dan ooit nl. 12,5 miljoen tegen 10,0 miljoen in het kwartaal daarvoor. Het door de spaarbanken terugbetaalde bedrag was ƒ10,1 miljoen, zodat de netto bespai-ingen in de beschouwde periode 2,4 miljoen beliepen, hetgeen neer komt op ruim veertien gulden per inwo ner. Op 31 oktober 1958 waren in Haarlem 981 is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van WOENSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 15 mm1.40 Iedere mm.meer ƒ0.28 U kunt ze opgeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Soendaplein, Haarlem-Noord of aan onze bezorgers. Vijf mannen, die onlangs hun leven hebben gewaagd om een mede-mens van de verdrinkingsdood te redden, zijn vrij dagavond in het Haarlemse stadhuis voor deze daad van menslievendheid gehuldigd. Het waren de heren J. van de Duyn, Th. Bartels, W. Kieft, R. B. M. Hoksbergen en Sj. Rijpma. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers onderscheidde hen met de Dr. W. E. Merens-medaille. Tegenwoordig bij dit eerbetoon waren verder ondermeer de heer Joh. M. Schmidt, lid van het bestuur van het Dr. W. E. Merens-fonds, hoofd inspecteur I. B. Brauckman als vertegen woordiger van de hoofdcommissaris van politie en het dagelijks bestuur van de Haarlemse Reddingsbrigade. De heer Schmidt memoreerde in zijn welkomstwoord het doel van het Dr. W. E. Merensfonds, namelijk het vergoeden van de schade, die redders bij hun reddings pogingen hebben opgelopen en het doen uitreiken van een onderscheiding. Hij herinnerde aan het tragische ongeval op 17 oktober van dit jaar toen een inwoon ster van Driehuis het leven liet, nadat haar auto in 't Spaarne was gereden. „Ondanks uw kordaat en moedig optreden mocht het u helaas niet gelukken haar van de ver drinkingsdood te redden", aldus de heer Schmidt, die burgemeester Cremers dankte voor zijn bereidheid de onderscheidingen persoonlijk uit te reiken. Mr. Cremers bracht mede uit naam van de Haarlemse burgerij de redders dank voor hun menslievende daad, waarna hij hun de medailles met een handdruk over handigde. De voorzitter van de Haarlemse Reddingsbrigade, de heer F. Lodder, wen ste de onderscheidenen geluk en wekte hen op zich verder te bekwamen in het redden van drenkelingen. Hiertoe bood hij hun het lidmaatschap van de H.R.B. aan. Na mens de directie van het Sportfondsenbad in Haarlem voegde de heer Schmidt hier aan vov.r elk nog een kaai-t voor vijf baden toe. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat het voor de heer Bartels de derde redding was die hij verrichtte. Voor een andere redding ontving hij reeds een onderschei ding uit het Carnegie-Heldenfonds. personen geheel werkloos. Drie maanden tevoren was dit aantal hoger, nl. 1.089. De daling van de werkloosheid, die in deze aantallen tot uitdrukking komt is niet gi'oot. In het algemeen echter vertoont de wei-kloosheid door seizoensoorzaken de neiging tegen het einde van het jaar te stijgen. Het feit, dat thans een daling is opgetreden wettigt het vermoeden, dat de conjunctuurwerkloosheid aan het afne men is. Dit verschijnsel, dat ook voor Ne derland als geheel kan worden waargeno men, wekt de indruk, dat de lichte verbe tering in de economische toestand ook in Haarlem is opgetreden. Bouwactiviteit Het meest opmerkelijke feit op het ter rein van de bouwactiviteit is 't grote aan tal woningen dat in het derde kwartaal in uitvoering is genomen nl. 520. Uit het kwartaalverslag omtrent de stand van de woningbouw van de Dienst voor de Volks huisvesting blijkt, dat het hier wat betreft de woningwetwoningen gaat om een com plex van 241 woningen in Parkwijk, dat in aanbouw is genomen door de woning bouwvereniging „Vooruitgang". Wat de premiewoningen betreft dienen vermeld te worden een complex van 56 wo ningen dat „De Kleine Middenstander" in Sinnevelt in aanbouw heeft genomen en 178 woningen die door n.v. Hogexwoka worden gebouwd, eveneens in Sinnevelt. Van de 276 woningen die in het derde kwartaal zijn voltooid waren er 192 wo ningwetwoningen. Deze woningen zijn ge bouwd in Delftwijk; 92 in opdracht van de woningbouwvereniging „St. Jozef" en eveneens 92 in opdracht van de woning bouwvereniging „Zorgvliet". De 89 pre mie-, herbouw- en vrije sectorwoningen, die in het onderhavige kwartaal werden voltooid zijn door verschillende bouwers en woningbouwcorporaties gebouwd (o.a. Biesterbos 35 woningen nabij station Bloemendaal, Thunnissen 9 woningen in Oosterduin, Hogerveka 16 woningen in Sinnevelt, „Patrimonium" 13 woningen in Delftwijk). Mede door het grote aantal in het derde kwartaal begonnen woningen ligt het aan tal woningen in uitvoering thans weer bo ven de duizend. Op 1 oktober 1958 bedroeg tit aantal 1.050. Vermaak Enige tijd geleden is door het Centraal Bureau voor de Statistiek een statistiek van 't bezoek aan vermakelijkheidsinstel lingen in 1957 gepubliceei'd. Hieruit blijkt, dat het totale bezoek aan vermakelijkheden in 1957 geringer is ge weest dan in 1956. Deze afneming heeft vooral plaats gevonden onder het bezoek aan bioscopen. De bioscopen trokken ook in 1957 verre weg het grootste deel van het bezoek aan vermakelijkheidsinstellingen. In 1957 wer den de Haarlemse bioscopen door 1.649.000 personen bezocht. Het aantal bezoeken aan toneel en con certen is met resp. 96.000 en 66.000 aan zienlijk geringer. In de andere grote ste den van Nederland kan overigens ongeveer eenzelfde verdeling van het bezoek aan de verschillende categorieën van vex-maak worden waargenomen. De procentuele verdeling van het bezoek aan de verschil lende categorieën was in 1956 en 1957 als volgt: Het totaal door het publiek in Haarlem bestede bedrag bi] het bezoek aan verma kelijkheidsinstellingen bedx-oeg in 1957 ruim 3 miljoen. De gemiddelde prijs per toegangsbewijs bedroeg 1,33. Voor de verschillende categorieën van vermaak loopt deze prijs sterk uiteen. De toegangs bewijzen voor opera, operette, ballet en revue zijn ongeveer tweemaal duurder dan die voor concerten en ruim 2'A> maal duurder dan die voor de bioscoop. Amateurtoneel De door vriendschap verbonden school vereniging van het Haarlems gymnasium heeft vrijdagavond in het Miner- va-theater een weinig de doopceel van Molière gelicht. Twee blijspelen uit zijn repertoire kwamen over het voetlicht. Het eerste „De Siciliaan en de verliefde schil der" zal wel min of meer als een curiosi teit ten tonele zijn gebracht, want eer valt er niet aan te behalen. Een bijster sterke indruk van het vertoonde spel heb ik er ook niet aan overgehouden. Die indruk geldt eigenlijk voor de gehele avond. Het Gym. is dit jaar niet zo gezegend met leer lingen, die meer dan een normale begaafd heid voor de planken hebben. Ik denk dat dit ook wel heeft voorgezeten bij de keu ze van Molière, wiens korte spelen geen overmatige eisen schijnen te stellen. He laas, hier begint juist de vergissing. Wil men ze nog kunnen waarderen, dan wordt juist een keurtroep je verwacht, dat met sterk spel, fijngeestige typering en gevoel voor charge de simplistische en door zichtige hekelingen en grappen van de blijspelschrijver de spanning verleent, die anders een opvoering moet ontberen. Bij de voorstelling van „Dokter tegen wil en dank" kwam het spelelement beter tot zijn recht, maar wanneer wij de opzet op de zuivere toneelmérites bekijken, moet het mij van het hart, dat de waarde niet boven de middelmaat uitkomt. Er was meer sprake van een komisch werkende ver kleedpartij dan van een verantwoord ge- ensceneei'de voorstelling. Daaraan ont brak het namelijk: aan regie. De weinig ge routineerde krachten bewogen zich vaak geheel naar eigen gevoel over het toneel zonder dat men kon waarnemen dat er een reden school achter hun bedrijvigheid. Al leen de acteurs en actrices, bij wie van een natuurlijke aanleg sprake was, wisten weg met zichzelf. Zoiets valt te meer op als men in costuum speelt, want dat moet men weten te dragen. Ik kan de keuze van de blijspelletjes dan ook niet toejuichen. Dat de scholieren in de zaal en de ouders en leraren zich desondanks vermaakten, mogen wij op rekening schrijven van de vriendschap, die hen bond met de jongelui op het toneel. Aan uiterlijke aantrekkelijk heid, had men gelukkig niets gelegen laten liggen. Wij konden ook nog luisteren naar het onbevangen musiceren tijdens en voor de voorstelling. Verplichtingen elders noopten mij eerder een heenkomen te zoe ken dan gewenst was. De hierboven gesig- naleerde feiten blijven echter van kracht, want zij spraken een te duidelijke taal. F. W. Franse U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. x;cccco»Dco:<xccococccoa>a»c>oococcccocccoccocccccccoDco Ineke Bosch, oud-leerlinge van de Har tenlustschool in Bloemendaal, Lilly Lepiet en Anneke Visser, drie jeugdige pianisten van om en nabij de twintig jaar, hebben vrijdagmiddag daartoe uitgenodigd door het hoofd van de Hartenlustschool, de heer J. Buys in het jeugdhuis aan de Donkere laan voor de leerlingen van de eerste en tweede klassen van deze school met piano spel een uur muziek verzorgd. Deze drie jonge pianisten zijn alle drie leerlingen van mevrouw Frida Brackman-Hooger- werf. Het programma, dat geheel door de drie uitvoerenden was samengesteld en dat werken van componisten uit de roman tische en de klassieke school omvatte, als mede stukken van modernere componis ten als Gabriel Fauré, Maurice Ravel, Barnard van den Sigtenhorst Meyer en I. Albéniz, stelde hoge eisen aan de uitvoe- renden, waarbij de drie pianisten getuige nis hebben afgelegd van haar technisch en muzikaal kunnen. Lily Lepiet had een grondige studie gemaakt van de levens van Liszt, Chopin en Albeniz en zij wist over deze componisten op voor de jeugdi ge luisteraars zeer begrijpelijke wijze te vertellen. Ook van de betekenis van de ten gehox-e gebrachte stukken gaf zij tekst en uitleg. Ineke Bosch, die in de jaren dat zij de Hartenlustschool bezocht, al dik wijls de schoolavonden met haar pianospel had opgeluisterd en die thans muziek stu deert, wist haar gehoor eveneens op vak kundige wijze voor te lichten en ook An neke Visser wist met grote vrijmoedig heid van de levens der componisten te ver halen. Het zeer gevarieerde programma werd besloten met „Jesu Joy of Man's desiring" van J. S. Bach, waarin koraal, muziek en zang elkaar afwisselen. Het is voor piano bewerkt door de Engelse pianiste Dame Myra Hess. De heer Buys heeft de drie pianisten in hartelijke bewoordingen be dankt voor het gebodene. (Verkort weergegeven) Kerstfeest I. Over enkele dagen vieren wij de geboorte van Christus. Waarom moet dit feest, dat toch bedoeld zal zijn als het grote feest der Liefde, zo onthei ligd worden door een waar bloedbad, waarbij kleine slachtoffertjes, de dieren, moeten vallen? Bij zoveel godsdiensten wordt bij geestelijke hoogtijdagen juist het vleeseten verminderd of geheel ontzegd. Maar als men dan op de feestdagen het vlees beslist niet wil ontberen, laat men er dan voor zox-gen, dat de dieren van te voren niet te veel lijden. Laat het slachten over aan een bekwaam vakman en doe het niet zelf thuis. J. C. S.-L., Overveen. Kerstfeest (II). Het loopt weer tegen Kerstmis en bij alle blijdschap, die dit meebrengt, is er toch één afgrijselijke wanklank. Tientallen kippen, fazanten, eenden en konijnen worden geslacht ter „opluistering" van het feest. Tientallen dieren, toch óók schepselen Gods, worden de dood ingejaagd om de komst van de Vredevorst te herdenken. Is dit niet een afschuwelijke tegenstelling? Dieren leed aandoen en doden is óók oorlog. X. Het is op de Bloemendaalse Schoolver eniging langzamerhand traditie geworden, dat er door de lagere klassen omstreeks het begin van de kerstvakantie een ope rette wordt opgevoerd en door de leerlin gen van de hoogste klassen een toneelstuk je. Dit jaar is men nu eens bij wijze van experiment een buitengewoon ge slaagd experiment overigens van deze traditionele vorm afgeweken. Vrijdag avond werd in de geheel met leerlingen, ouders, schoolbestuur en oud-leerlingen gevulde zaal „Het ebbenhouten tover- paardje", een toneelstuk in elf tafrelen op gevoerd, door de leerlingen van de zesde en zevende klassen van de B.S.V. zelf ge schreven in overleg en samenwerking met twaalf leerkrachten van de school en ten tonele gevoerd door niet minder dan zes entachtig executanten, allen leerlingen van de zesde en zevende klassen. De aanwezigen in de zaal hebben ten vol le genoten van dit buitengewoon aardig in elkaar gezette toneelstuk, waarbij aan de jeugdige acteurs en actrices volop de ge legenheid wordt gegeven in spel, zang en dans hun fantasie op het toneel uit te le ven. Het schoolhoofd, de heer G. Stüvel, de leerkrachten en alle medewerkende leerlingen zullen heel wat vrije tijd opge offerd hebben voordat alles, het instude ren van het stuk, de aankleding, de aller aardigste decors en wat er nog meer bij een dergelijke opvoering komt kijken voor elkaar was. Een bijzonder aardige vondst was het schimmenspel aan het begin van elk ta- freel, waarmede de inhoud van elke epi sode door middel van schimmen werd ver beeld, waarbij dan telkens twee leerlin gen door middel van een berijmde tekst de inhoud van het volgende tafreel ver haalden. Na afloop heeft de voorzitter van het schoolbestuur van de B.S.V., mr. J. C. P. Vrij, namens bestuur en ouders aan de heer Stüvel en zijn staf benevens aan alle jeugdige executanten dank ge bracht voor deze zeer geslaagde avond. De traditionele wildrit van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", die zondag op de Zeeweg en het Bloemendaalse strand werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Frans Vaars. Hij zegevierde in het beslissende sprintje over Henk v. d. Geest- De uitslag luidde: 1. Vaars, 2. Van der Geest, 3. Visser, 4. Van Egmond, 5. Sminia; 6. Jansen, 7. H. v. Steijn, 8. Pirovano, 9. Otte, 10. W. v. d. Aar. De uitslag van de C-klasse luidde: 1. Hendriks, 2. Fennis, 3- Nijssen, 4. Croeze, 5. Breure. Bij de donateurs zegevierde de oud renner W. Asma vóór Mathot. Zondag 28 december wordt op het zelfde parcours de oliebollenrit gehouden voor leden en donateurs. Advertentie Het Perzisch Tapijthals Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Den Haag Utrecht Arnhem Hilversum In tegenwoordigheid van ds. C. de Ru uit Zandvoort, als vertegenwoordiger van de classis Haarlem der Hervormde Kerk, ds. J. Kroon, namens de ring Haarlem «_i. dr. M. van der Voet, vroeger predikant bij de hervormde gemeente in Haarlem-Noord en thans in Den Haag, is vrijdagavond de hei-vormde kapel aan de Eenhoornstraat bij de Delftlaan van de wijkgemeente West van de Hervoi-mde gemeente Haar lem-Noord officieel in gebruik genomen. Als symbolische handeling dat het ge bouw kerk werd opende ds. G. Koch de kanselbijbel. „Als het Geschrift opengaat te midden der gemeente dan ontstaat een kerk", aldus de predikant, die vervolgens Psalm 84 las, waarna hij in gebed voor ging. Tenslotte werd gezongen Gezang 135: „Dank, dank, nu allen God". Drie sprekers hebben het woord gevoerd en herinneringen opgehaald uit de afgelo pen dertien jaar, waarin de stichting van de kapel is voorbereid. De heer C. A. Ver sluis sprak als voorzitter van de kerk voogdij, die onder meer memoi-eerde, dat ds. Koch onder moeilijke omstandigheden heeft moeten werken. Toen in 1946 beslo ten werd een derde px-edikantsplaats te stichten en ds. Koch beroepen was, was het voor hem moeilijk zijn werk in de wijk te verrichten wegens gebrek aan een gebouw. Na vele omzwervingen is de ka pel aan de Eenhoornstraat gereed geko men en namens de kerkvoogdij droeg de heer Versluis die over aan de kerkeraad. Dr. G. P. Scheers, sprekend als voor zitter van de centrale kerkeraad der her vormde gemeente Haarlem-Noord, herin nerde er aan, dat de kex-kgebouwen in Schoten in een bepaald tempo tot stand zijn gekomen; in 1919 de Julianakerk, in 1939 de Immanuelkerk en thans de wijkka- pel. Ieder gebouw draagt de stempel van zijn tijd. Er was helaas geen behoefte aan een derde kerk, maar wel aan een cen trum voor ontmoetingen in wijk-west, niet alleen op zondagen, maar ook door de week. Dr. Scheers aanvaardde de kapel na mens de kerkeraad en droeg die voor ge bruik over aan wijkgemeente-west, waar na ds. Koch zeide blij en dankbaar te zijn voor het totstandkomen van het beschei den, maar fraaie gebouw. Hij bracht dank aan de gemeente voor de belangstelling en het meeleven in de afgelopen jaren ge toond. Wijk-west heeft nieuwe kansen en mogelijkheden haar werkzaamheden voort te zetten en spreker wekte de ge meenteleden op mee te werken die kan sen te grijpen. Voorts gaf ds. Koch een overzicht van zijn trekken, zwerven en zoeken in de wijkgemeente. Advertentie Daardoor nóg fijnert Nóg gezonder! In Si-Si ia nu het sap van. de nieuwe verse sinaasappeloogst verwerkt, waardoor aroma,-geur en smaak jonger en verlevendigd zijn! Vraag Si-Si! Per familiefles slechts 57 cent» En in 't handige visiteflesje27 centl VRUMONA-FABRIEK EN - 8UNNIK „Wij zijn gevreesd en gehaat in de rest van de wereld om ons koloniale verleden en om alle beloften, die we niet gehouden hebben. Laten we er ons niet over ver bazen, dat de Afro-Aziatische volken ons niet geloven, wanneer wij beweren, dat wij de bom niet zullen gooien. Wij zijn er immers in 1945 de eersten mee geweest. Zonder dat dit tot ons doordringt zijn wij politiek in de achterban. Met vijfhonderd miljoen proberen we onze welvaart te beveiligen tegenover tweeduizend miljoen in de rest van de wereld. Wanneer wij dat blijven doen op de wijze van thans, dan komt de tijd, binnen de honderd jaar, dat wij een soort curiositeit, een soort museum in de wereld worden op zo'n manier als Rome en Athene het thans zijn". Deze woorden sprak vrijdag prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar te Leiden, op een bijeenkomst van de Haar lemse afdeling der Stichting Anti-Atoombom-Actie. Professor Rasekr citterde uit een rap port over de verdediging van ons land in een atoomoorlog, in december 1957 opge maakt voor de Antirevolutionaire Partij, dat het er daarbij om gaat, de eerste maand „van een intensieve uitwisseling van atoomprojectielen zo goed mogelijk door te komen." De opsteller van het rapport verwachtte daarna een strijd met conventionele wapens, die het Westen zal kunnen winnen. De spreker zeide, dat ons volk hierdoor „op goddeloze wijze wordt misleid". Eerlijker achtte hij de prognose van een Franse militaire des kundige, die schreef, dat de beide tegen standers „na enkele uren in doodsstrijd zullen liggen" en dat er dan ongeregeld heden onder de burgerbevolking zullen uit breken, die vrede wensen. Deze desnoods met atoomaanvallen te beteugelen achtte deze deskundige de enige mogelijkheid om de strijd voort te kunnen zetten. „We kunnen dan voor de vrijheid sterven zon der dat er iemand overblijft om in die vrijheid te leven,' aldus prof. Rasker. Het wordt tijd, dat wij de spreuk uit de heidense Romeinse wereld „indien gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog" ver laten en het gaan wagen met een meer christelijke: „indien gij geen oorlog wilt, bereidt u ten vrede." Hij zeide van mening te zijn, dat ook in de grote politiek de weg van schuldbe lijdenis en verzoening zeer belangrijk is. Het scheen na de oorlog, dat de Duitsers in toenemende mate hun schuld voor de verschrikkingen, die zij Europa brachten zouden gaan belijden grote groepen Duitsers hebben het metterdaad gedaan en de gevolgen voor Duitsland zelf zijn niet uitgebleven. Een dergelijke schuldbe lijdenis van Nederland tegenover Indone sië zou voor de toestand in het Verre Oos ten naar zijn mening wel eens van meer betekenis kunnen zijn dan het hele ZOAVO-pact. De nieuwe agressieve toon, die de spre ker opmerkte in de uitlatingen van Ade nauer over Berlijn, waarin zelfs weer wordt gewaagd van de Oder-Neisselinie, acht hij te zijn voortgekomen uit een ver drongen schuldgevoel. Dat geeft zijns in ziens de Duitsers een dodelijke angst voor de Russen, maar ook het omgekeerde is waar. Even scheen die doorbroken te worden bij de conferentie tussen Adenauer en Kroesjtsjev in 1955 toen Carlo Schmidt de moed had daarbij te gewagen van het leed, dat het Duitse volk over Rusland heeft gebracht. De Russische leider was daar diep van onder de indruk geweest. Maar inmiddels heeft de agressieve toon dit schuchtere geluid weer overdonderd. Op de bijeenkomst sprak ook de arts E. J. Elzinga, die de huidige toestand in de wereld weet aan de toenemende afzon dering van de geestelijke wereld, waarin de mens in de loop der eeuwen is komen te verkeren. Een gevolg daarvan is, dat allerlei chemische en fysische wetmatig heden in toepassing gebracht zijn in de levende natuur met miskenning van alle kentekenen, die heenwijzen naar een gees telijke wereld. Hij citeerde het woord van Einstein, dat de ontketende macht van het atoom alles heeft veranderd, behalve onze wijze van denken. „De verandering, die daarin noodzakelijk is, begint bij de eerbied voor de levende natuur, die van zelf zal leiden naar die intuïtieve toegang tot de geestelijke wereld, die het deel is geweest der oudste mensengeneraties", al dus de heer Elzinga. Na de pauze weid ook nog het woord ge voerd door de voorzitter van de Haarlem se afdeling der A.A.A., de heer G. A. de Bock. Deze beschreef zijn ervaring bij zijn deelneming aan de conferentie voor stop zetting der atoom proeven en voor ontwa pening in Tokio, waarover wij al eerder in een interview hebben bericht. Hij gaf voorts een opsomming van de steeds afschuw- wekkender A- en H-wapens, die sinds Hi- rosjima zijn ontwikkeld en beproefd. Met grote verontwaardiging vestigde hij er de aandacht op, dat de Nederlandse instituten, die de radio-activiteit in de lucht meten, alle mededelingen daarover aan ons volk onthouden in tegenstelling tot die in de Scandinavische landen. Alle gerepatrieerden, zowel zij, die in contx-actpensions wonen als degenen die zelfstandig gehuisvest zijn, zullen van avond een gezamenlijk kerstfeest vieren in het christelijk lyceum Marnix van St. Aldegonde. Er zal een kleurenstrook wor den vertoond en er zullen enige liederen worden gezongen. De hervormde spelgroep Heemstede zal onder leiding van de regisseur Wim Pauw opvoeren het toneelstuk: Het wonder in de garage, geschreven door de Ameri kaanse predikant St. B. Jackman. Ds. Zijlstra, predikant voor de gerepa trieerden in de contractpensions en de commissie voor gerepatrieerdenzorg van Haarlem, Velsen, Beverwijk en omstreken hebben dez eavond voorbereid. Wat betreft de activiteit van de A.A.A., die ook reeds afdelingen heeft in Leeuwar den, Bolsward, Utrecht, Eindhoven, Lei den, Amsterdam, Bilthoven en IJmond, zeide hij, dat er hard gewerkt zal moeten worden aan de publieke opinie, die de hef boom is waarmee allerlei gevaren afge wend kunnen worden. Daarnaast is er on afgebroken contact nodig met verantwoor delijke regeringspersonen en dit bestaat, vooral ook d'oor de activiteit van het co- mité-Boerwinckel en het comité-May, wel ke beide enige honderden wetenschaps mensen omvatten. Advertentie Voor Uw •„verre" bloemengroet... FLEUROP Onder de titel „Van Van Gogh tot Pi casso" wordt tot en met 4 januari in een van de lokalen van de St. Gerardus Ma- jellaschool aan de Richard Holkade in Haarlem-oost een tentoonstelling gehou den van reprodukties naar werken van moderne meesters. De tentoonstelling om vat 35 reprodukties en enkele oorspronke lijke werken van ondermeer Braque, Cé- zanne, Chagall, Gauguin, Manet, Matisse, Van Gogh, Mondriaan, Picasso, Gestel en Wiegman. Vorig jaar zijn deze reproduk ties in de professor Kohnstammschool in Delftwijk geëxposeerd. Wethouder D. J. A. Geluk heeft de ten toonstelling zaterdagmiddag geopend. Hij achtte deze expositie belangrijk, omdat men hierdoor op gemakkelijke wijze met de kunst van moderne meesters in contact kan komen. Vooral voor het onderwijs is het gewenst de verschillende kunstuitin gen te laten zien. De heer Geluk prees zich gelukkig dat een lokaal van de Gerardus Majellaschool voor de tentoonstelling was beschikbaar gesteld. Immers, in oost is weinig gelegen heid voor zo'n expositie of voor bijeen komsten. In de toekomst zal een vereni gingsgebouw hier noodzakelijk zijn. De wethouder sprak een dankwoord tot de medewerkenden en zei te hopen dat de tentoonstelling veel bezoek zal trekken. De genodigden kregen daarna een des kundige toelichting op het tentoongestel de. Tijdens de avonduren en de meeste middagen worden rondleidingen gegeven. Voorts worden enkele films vertoond. Het tweede elftal van RCH zal als voor wedstrijd van de wedstrijd RCHGVAV in het Heemsteedse sportpark des middags om half een spelen tegen een ploeg sa mengesteld uit bemanningsleden van het vliegtuigmoederschip Karei Doorman. Dit elftal van marinemensen heeft onlangs gelijkgespeeld tegen een sterke Schotse tweede divisieclub. Advertentie UITGEBREIDE COLLECTIE met Nederlandse, Engelse, Franse of Duitse tekst ZIJLSTRAAT 98 - Telefoon 11706 BEVALLEN van een zoon :19 dec.: W. C. Kaart-Floris; 20 dec.: C. C. L. Edgar- Houtzagers. BEVALLEN van een dochter: 18 dec.: J. A. M- van Zijl-de Vilder; 19 dec.: N. J. Heeren-Vendel; C. J. M. Kuit-de Ruiter; 20 dec.: A. C. Schulpzand-de Beer. OVERLEDEN: 18 dec.: A. D. W. de Braij, 69 j., Leidsevaart; E. Wille, 76 j., Klever parkweg; T. van Zwol, 56 j., Edisonstraat; A- Walkotte, 38 j., Spefwerstraat; P. Th. Kolkmeijer, 53 j., Mrt. v. Heemskerkstraat; 19 dec.: M. M. van Arkel-Melkert, 85 j., Kampersingel; J. de Jong-Griekspoor, 91 j., Soendastraat; J. M. Bonfrer, 66 j., Mars. straat. GEHUWD: 20 dec.: H. baron van Imhoff en J. A. Scheltema; G. J- C. Berends en E. Engelenberg; W. H. Hartkamp en H. M. Roest; L. J. M. Bisschops en C. M. C. Stolwijk; J. J. Petersen en E. Beuming; H. van Soomeren en M. Schuder; H. Chr. J. Koning en W. F. M. Douwes; R. van Roon en H. Timmermann; J. F. C. Kool en M. J. M. Faber.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5