Kabinet met beperkte taak en levensduur OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerstgaven voor de „Stille Armen" MORGEN: LAATSTE DAG HET WEER Het kabinet Beel Verscherpte politieke tegenstelling liet geen andere oplossing toe nu Kwomintang-complot in Indonesië gemeld REGERINGSVERKLARING IN TWEEDE KAMER De politieke situatie Kiesraad registreert vijf nieuwe partijen Amerikaans vliegtuig met 15 personen vermist Russische expeditie door scheur in ijs gescheiden Het woord is aan... Derde televisiestudio 17.633,10 GAAT U VERHUIZEN? Noordoostelijke wind Bij de foto Mergelgroeve ingestort in de Belgische grensstreek 73e JAARGANG No 142 k Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 295 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De nieuwe minister-president, prof. Beel, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer namens de regering de volgende verklaring afgelegd: „Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het bijzonder op prijs aanstonds na zijn optreden de gelegenheid te hebben een verklaring in uw hoge vergadering af te leggen. Het wenst voorat van deze plaats hulde en dank te brengen aan hem, die gedurende meer dan dertien jaren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinetten en ruim tien jaren aan vier dezer kabinetten op voortreffelijke wijze leiding heeft gegeven, oud-minister-president dr. Drees, thans minister van Staat, aan wie de Koningin met ingang van gisteren op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit zijn ambt onder bijzondere dankzegging voor de uitnemende diensten onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan haar en het koninkrijk bewezen. De leden van dit kabinet, die allen onder zijn leiding hebben mogen ai beiden, betuigen gaarne hun bijzondere waardering jegens deze staatsman, aan wie ook zij veel verschuldigd zijn en wiens heengaan uit de regering zij betreuren. Het kabinet vangt zijn taak aan in een tijd van ernstige politieke spanningen en op een ogenblik, waarop in verband daarmede, gewichtige beslissingen zijn genomen. Het uitwendige beeld van de huidige voor ons land zo moeilijke politieke situatie laat zich in enkele woorden samenvatten. Tijdens de behandeling in deze Kamer op 11 december van de wetsontwerpen inzake verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijvingen en de investeringsaftrek, en voorts de verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, kwam in stemming een amende ment van de vaste commissie voor Finan ciën. Dit amendement had tot strekking de verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting van twee jaren, zoals door de regering was voorge steld, te beperken tot één jaar. Het werd door de Kamer aangenomen. De minister van Financiën, die het onaanvaardbaar had uitgesproken, verzocht daarop op schorting van de verdere behandeling der wetsontwerpen. De volgende dag verzochten de minister president, dr. Drees, de ministers Hofstra, prof. Samkalden, Suurhoff en dr. Vonde ling, alsmede de staatssecretarissen drs. Van der Beugel, mr. dr. Van Rhijn en Van Veen aan de Koningin om ontslag, terwijl de overige ministers in verband hiermede hun portefeuilles ter beschikking stelden, bij welke gedragslijn ook de overige staatssecretarissen zich aansloten. Hare Majesteit deelde daarop mede de inge diende ontslagaanvragen in beraad te hebben genomen en verzocht aan de leden van het kabinet inmiddels alles te doen, wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk zouden achten. De door de aanneming van dit amendement ontstane conflictssfeer vond nadere accentuering op 15 december daaropvolgende in hetgeen in deze Kamer bij de behandeling van het door de minister van Financiën namens de regering gewijzigde ontwerp van wet tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen, alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren plaats vond. Achtergrond Zo eenvoudig deze feiten zich laten weergeven in e6n korte opsomming, zo vol bewogenheid, ernst en zorg voor de toe komst is de situatie, welke achter deze feiten schuil gaat. De gebeurtenissen, waarvan ik melding maakte, vormden slechts de aanleiding tot de ontstane crisis, de oorzaken daarvan liggen dieper. De verhouding tussen de staatkundige groe peringen, waarvan leden in het thans afgetreden kabinet zitting hadden, alsmede tussen de daarmede corresponderende Tweede-Kamerfracties, verslechterde in de loop der laatste jaren. De afstanden werden groter, ernstige meningsverschillen traden aan het licht. Bij deze verscherpte politieke tegenstel lingen was geen oplossing te vinden, welke een normaal voortzetten van de arbeid door het in 1956 gevormde kabinet zou hebben ingehouden. Ook de vorming van een nieuw kabinet voor het nog resterende deel van de parlementaire periode en steunend op een meerderheid in deze Kamer, bleek niet mogelijk. De behartiging toch van de belangen van het koninkrijk vergt zeer zeker in deze tijd van internationale verwikkelingen en spanningen een voortdurende paraatheid van de regering tot het nemen van beslissingen. Zij behoeft daartoe een zo groot mogelijke steun en medewerking van de zijde van de volksvertegenwoordi ging. Dit laatste geldt evenzeer voor de oplossing van de vele en ingewikkelde problemen, waaraan de regering binnen het koninkrijk haar aandacht heeft te wijden. Voor een constructief beleid, alsmede voor een vruchtbaar gemeen overleg is tenslotte een sfeer van vertrouwen onont beerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer hoge vergadering zou plaats hebben, bemoei lijkte op zichzelf reeds de formatie van een kabinet voor de nog resterende periode. Immers, op het tijdstip, waarop de leden van zodanig kabinet zich zouden hebben ingewerkt, stonden de verkiezingen reeds voor de deur. Deze omstandigheid zou onder normale omstandigheden op zich geen genoegzame reden zijn voor Kamer ontbinding. Dit wordt nochtans anders tegen de achtergrond van de conflicts situatie, waarover ik zo even sprak. Het ontbreken van de zo even door mij gestelde voorwaarden noopte derhalve reeds tot een bekorten van deze periode en mitsdien tot vervroeging der verkiezingen. Daarmede wordt tevens bereikt een zoveel mogelijk uitschakelen van elementen, welke een zuivere oordeelsvorming bij dit beleid en overleg in de weg zouden kunnen staan. Daarenboven biedt deze vervroeging het voordeel, dat de vraag op welke basis de vorming van een kabinet, hetwelk als dan zijn programma zal kunnen richten naar een normale vierjarige periode, zal ge schieden, beantwoording zal kunnen vin den, nadat afstand is genomen van de recente gebeurtenissen en nadat het Ne derlandse volk de gelegenheid heeft ge kregen zich uit te spreken over de samen stelling van deze Kamer. Een Koninklijk Besluit, hetwelk nog heden in het Staatsblad zal worden open baar gemaakt, houdt in, dat uw Kamer wordt ontbonden met ingang van 19 maart 1959. Op diezelfde dag zal de zitting der Staten-Generaal worden gesloten. Tweevoudige begrenzing Het thans opgetreden kabinet kenmerkt zich in tweeërlei opzicht door een begren zing, welke normaal niet aan een kabinet wordt aangelegd. De eerste begrenzing betreft zijn levensduur, de tweede in samenhang daarmede zijn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht volbracht op het tijdstip, waarop na de ontbinding van uw Kamer, waartoe de Koningin op zijn voordracht heden heeft besloten, de vervroegde verkiezingen zullen hebben plaats gevonden. Dit kabinet heeft tot het zo juist genoemde tijdstip tot taak de be hartiging van al hetgeen het in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Behalve de lopende zaken zullen slechts die aangelegenheden in behandeling wor den genomen, waarvan uitstel niet in 's lands belang of dat van het koninkrijk is te achten. Vraagstukken, het beleid op langere termiin betreffende, zullen enkel in geval van noodzaak tot beslissingen kunnen leiden. De indiening van wetsont werpen, waarvan aan de regering de ur gentie van behandeling in de eerstkomende maanden niet zal blijken, blijft achterwege. Het contact met de Staten-Generaal zal derhalve een beperkte strekking henben. Voor wat betreft reeds bij de Staten- Generaal ingediende wetsontwerpen zal de regering eenzelfde gedragslijn volgen. Uiteraard stelt de regering zich voor over een en ander in voorkomende gevallen met de Kamers overleg te plegen. Aan de totstandkoming van dit kabinet is niet voorafgegaan het maken van enige afspraak met welke fractie uit uw midden ook. De regering is zich diep bewust van haar verantwoordelijkheid, nog verzwaard door de ernst en het uitzonderlijk karak ter van de huidige situatie. Zij vertrouwt. Naar wij vernemen, zijn vandaag bij be schikking van de Kiesraad naast de be staande politieke partijen geregistreerd: de Pacifistisch Socialistische Partij, het Gere formeerd Politiek Verbond, de Boeren partij, de Partij voor Overheidspersoneel en de Partij voor Landbouw en Midden stand. Het staat wel vast, dat de eerstge noemde twee partijen aan de op 12 maart te houden Tweede Kamerverkiezingen zullen deelnemen. Wat de drie overige, kleine partijen betreft is dat aan twijfel onderhevig. Het is mogelijk dat ook nog andere, hier niet genoemde partijen (b.v. de afgeschei den communistische groep), aan de komen de verkiezingen zullen deelnemen. De na men van deze partijen zullen dan echter nóch op het oproepingsbiljet, nóch op het stembiljet worden vermeld. ANCHORAGE, (UPI) Op een vlucht van de basis Elmendorf naar Shemya, op de Aleoeten, is een C-15 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Het toestel heeft vijftien personen aan boord. Nasporingen in Alaska, bemoeilijkt door slechte weersomstandigheden hebben tot op heden geen resultaat gehad. LONDEN (UPI) Radio-Moskou meldt dat er een scheur is ontstaan in de ijs schots, waarop een Russische expeditie onderzoekingen doet in het noordpoolge bied. Er zijn geen levens verloren gegaan De scheur heeft sommige installaties van het station „Noordpool-7" gescheiden van de rest van het kamp. Gebouwen, waarin hydrologische onderzoekingen verricht worden en een helicopter zijn zo ver mo gelijk van de scheur verwijderd La Rochefoucauld: Het verstand helpt ons soms dapper bij het begaan van dwaasheden. Advertentie Cl TROËN zomer en winter, op klinker- straten en asfaltwegen, op bergen en in dalen - overal en altijd betrouwbaar dat de staatkundige ontwikkeling in ons vaderland zich in rustige banen zal voort zetten en dat allen, die voor deze ontwik keling verantwoordelijkheid dragen, ook in de komende maanden zich van deze ver antwoordelijkheid bij voortduring bewust zullen blijven. Het kabinet heeft zijn taak aanvaard in het vertrouwen, dat het zal mogen rekenen op de steun der Staten-Generaal. Moge Gods zegen rusten op ons aller arbeid". Nadat prof. Beel deze verklaring had voorgelezen, werd gepauzeerd om de Kamerleden in de gelegenheid te stellen haar te bestuderen. Daarna begon het debat over de regeringsverklaring. 23 december 1958 19de verantwoording. C. J. G. 2,50; A. J. H. 10,—; Fam. R. v. d. L. 10,Alle Handen Haarlem 500,—; Mej. E- J. C. de C. v. W. 100,—; B. S. 50,Van een onbekende 40, P. H. en P. 25,—; G. V. E. 25,—; R. A. v. V. 25,—; R. D. 25,—; O. M. 25,—; J. J- S. Sr. 20,—; C. P. B. 20,—; Mevr. B.-B. f 20,—; Th. B. (vlieg) 10,—; G. H. M. Sch. M. 10,—; Mevr. B. L.-B. 10,—, H. J. H. H. 10,—; Mej. G. v. L. 10,—; A. H. 10,—; Jan R. 10,—; J. K. 10,—; v. d. A 10,—; A. P. N. A. de G. f 10,—; L. W. 10,—; B. d. L. 10,—; M. v. d. M. 10,—; M. K. 10,—; H. Ch. G. 10,—; J. I. en Zn. 10,—; G. J. v. d. W. 10,—; Avédé 10,—; Mevr. S. C. de K. 5,—; C. A. v. L. 5,—; A .v. d. B. 5,—; G. B. 5,—; N. N. 5,—; Mevr. M. H. K.-B. 5,—; R. H. 5,—; P. F. 5,—; M. G. de B. 5,—; Antje 5,—; P. de G. 5,—; J. G. F. 5,—: W. B. 5,—; H. J. P. 5,—; D. en B. 5,—; J. C. v. G. 3,50; P. J. P. 3,—; Ietepiet 3,—; K. F. H. M. Sr. 3,—; S.-P. f 3,—; C. A. 2,50; N. N. 2,50; J. E. V. 2,50; W. M. v. A. 2,50; een klein steentje 2,50; J. G. V. 2,50; F. S. E. 2,50; Mej. C. H. K. 2,50; M. B. 2,50; Th. de B. 2,50; d. F. 1,50; Timar 1— R. W. 10, A. B. 2.50, Van H. 5, Kerstfeest leerl. Haarl. Huish.-Industrie school 51,60, J. D. H. 10, N.N. 2,50, J. H. M. I. 15, Gr. 3,50, B. C. B. 10, N. D. 1, N.N. 10, Telefonist 1,50, Maretje f 2,50, G. L. P. 5, J. R. H. S. 5, M. en B. 5, N.N. 2,50, N.N. 5, Gebr. B. 50, Personeel Nobelt N.V. 100, Oome Wim f 5, D C. f 2,50, A. A. de J. 2,50, Van W. f 5, D. W. N. 2,50, N.N. 5, mevr. Sch.-H. f 5, R. de B. 10, V.V.K. 12,50, T. W. te O. 5, Ben 2,50, M. F. 75, B. W. 10, N.N. 25, W. J. te H. 3, R. 5, Rie 1,50, N.N. 25, M. B. 2,50, N.N. 2,50, Annie 2,50, fam. K. 20, J. J. K. 10, W. B. f 2,50, A. J. T. 2,50, M. M. G. ƒ5, R. R. 5, C. L. B. 3,50, A. H. 2,50, De V. 10, De V. 2,50, van stille gever 10, P. J. v. d. B. 10, Frits en Jola 3, G. V. 1, fam. Sch. 2,50. P. v. d. R. 2,50, Margje en Barbara f 2,50, N.N. 2,50, P. Q. 10, Tor 7,50, N.N. 3, G. v. d. A. 2, L. V. 5, Lian 10, Kerstmiddag Ned. Ver. v. Huis vrouwen 130,25, J. R. 10, Z. ƒ2,50, Kien- avond Z.N.V. 28, dames S. 5, M. Z. f 2.50, A. O. 2,50, K. K. 2,15, C. V. 50, N.N. f 5, mevr. O. 1, N.N. 3,25, D. B. 2,50, N. R. 2,50, Hilarius N.V. 100, N.N. f 5 C J. de L. f 2,50, fam. R. 10, Arie en Nico 2,50, J. W. KI. 2,50. Dagtotaal 2.207,25. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem of worden over geschreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Kom, stad van Kenau, zet 'm op! Nog nimmer waart gij schriel. Nog maar een dag! Het kan nog net! Dan is het TWINTIG MILLE!! Jan Wieling MANILLA (UPI) De commandant van "het garnizoen van Djakarta, luit. kol. Endang Dachjar, heeft maandag ver klaard, dat de Indonesische autoriteiten beschikken over documenten en ander be wijsmateriaal voor het bestaan van een nationalistisch-Chinese samenzwering tot omverwerping van de regering van Dja karta. Aldus bericht het persbureau PIA. De autoriteiten hadden de activiteiten van de Kwomintang een half jaar lang ge volgd, aldus de overste, en waren tot de conclusie gekomen, dat deze van politieke aard waren en gedicteerd werden vanuit Taipeh ter ondersteuning van de Indone sische rebellen. Het garnizoen van Djakarta ging toen over tot een snelle actie en verbood alle instellingen en scholen van de Kwomin tang. Dank zij de samenwerking van het Indonesische volk en zijn overheid kon be slag worden gelegd op materiaal, waaruit de kwade bedoelingen der nationalistische Chinezen bleek. Bij dit bewijsmateriaal was, volgens Dachjar een zeer geheim do cument van de derde voltallige zitting van het centrale partij comité van de Kwomin tang, gedateerd december 1953. Morgen zal met een opvoering van „A Christmas Carol" door de t.v.-sectie van de NCRV onder regie van Peter Koen de derde N.T.S.-studio in Bussum in gebruik worden genomen. De studiohet voormalig Nederlands Hervormd Wijkgebouw „Eltheto", is na een verbouwing van ongeveer anderhalf jaar gereed gekomen. De nieuwe studio heeft een groter rendabel oppervlak dan de Vitus-studio. Ze is uitgerust met een lichtorgel, waarmee men de belichting van de scène centraal kan regelen. Verder is er' meer'ruimte beschikbaar voor de spelers, voor de technische voorzieningen en het opbergen van decors. De studio zal waar schijnlijk 16 januari officieel door de staatssecretaris van O., K. en W. in gebruik worden gesteld. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - TeL 12456-14155-52514 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op de mees te plaatsen mist of laaghangende bewolking. Meest matige noord oostelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Koningin heeft op de meest eervolle ivijze ontslag verleend aan: Dr. W. Drees, als minister-president en ais minister van Algemene Zaken; aan prof. dr. I. Samkalden als minister van justitie; aan de heer II. J. Hofstra als mi nister van Financiën; aan dr. ir. A. Vonde ling als minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en aan de heer J. G. Suurhoff als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid; drs. E. H. van der Beugel als staatssecretaris van Buiten landse Zaken; aan de heer M. van Veen als staatssecretaris van Oorlog en aan mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecretaris van Sociale Zaken. De Koningin heeft de minister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot mi nister-president en minister van Alge mene Zaken. De Koningin heeft geen ontslag ver leend aan de overige ministers en staats secretarissen, die hun portefeuilles, onder scheidenlijk hun functies, ter beschikking hadden gesteld. Zij heeft de minister-pre sident en minister van Algemene Zaken, prof. Beel, benoemd tot minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ad inte rim, de vicc-minister-president en mi nister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O., mr. Struijcken, tot mi nister van Justitie ad interim; de minister voor Defensie, ir. Staf, tot minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening en de minister van Economische Zaken, prof. Zylstra, tot minister van Financiën ad interim. De Koningin heeft de oud-minister president dr. W. Drees benoemd tot mi nister van Staat. De nieuwbenoemde minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, is gistermiddag door de Koningin ten paleize Soestdyk als zodanig beëdigd. Zittend: mr. J. M. A. H. Luns, mr. A. A. M. Struijcken, prof. dr. L. J. M. Beel, mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. J. L. M. Th. Cals. Staande: mr. H. B. J. Witte, ir. C. Staf, mr. G. Ph. Helders, prof. dr. J. Zijlstra, mr. J. Middelburg (secretaris van de ministerraad) en mr. J. van Aartsen. Vanochtend heeft zich in een mergel groeve te Zichen-Zussen-Bolder, een kwar tier gaans ten zuiden van Maastricht, een instorting voorgedaan in een champignon- kwekelij. De Maastrichtse brandweer is de grens over om assistentie te verlenen. Op het ogenblik dat de instorting zich voor deed, waren er ongeveer vijftig personen aan het werk. Talrijke personen hebben zich kunnen redden, maar er zouden nog verscheidene bedolven zijn. Er zijn gewon den naar het ziekenhuis van Tongeren overgebracht. Men heeft het stoffelijk overschot van een meisje uit de groeve ge haald. In het centrum van het instortingsge- bied bevinden zich naar schatting het juiste aantal kon niemand precies op geven nog zeventien of achttien per sonen, onder wie een aantal vrouwen en meisjes, wier lot geheel onzeker is. Advertentie Advertentie CAMEL MONTYCOATS 45.—

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1