m Laatste hand aan wetsontwerp tot wijziging van Haarlems grenzen VenhcJk Nog geen noodzakelijkheids verklaring voor r.k. nijverheidsschool Stemmig kerstconcert in de Bakenesserkerk Aanlokkelijk programma van Volksuniversiteit in 1959 Belangstelling voor werk van V.U. beweegt zich in stijgende lijn i%> m L I N O R U B m m M Commissie uit Tweede Kamer komt in betrokken gemeenten op bezoek WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 1 1 I i VLOERENBEDRIJF ;ommcmbr 1 c*; Kunsthistorici werden op stadhuis ontvangen Ettore Babini vervangt Joseph Spelthaan Kleine verhoging van gas- en elektriciteitstarieven Willem de Zwijgerschool R. H. Veltkamp sloot lange loopbaan bij onderwijs af Familie Trapp in A merika De vierkante rekruut Mon oncle De inspecteur-generaal De wraak van Zorro 7 mal in der woche De mooiste dag van mijn leven De meisjes uit Wenen Burgerlijke Stand van Haarlem Huldiging H. M. Holtkamp Oudejaarsviering op het Van Zeggelenplein Breiactie voor hospitaal van dr. Albert Schweitzer 25) P E P-S El LS GEMEENTERAAD BENNEBROEK Kath. Technische School begint in september renomen de De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, waarin is opge r,ogstelli publiek verheugen. Deze stijgende interesse voor hetgeen de V.U. heeft te bieden komt tot uitdrukking in het aantal nieuwe leden, dat zich bij het begin van elk seizoen laat inschrijven. Bedroeg het aantal leden in het eerste seizoen na de Haarlemse Kunstgemeenschap, mag zich in een groeiende belangstelling van het bevrijding nog slechts 270, in 1951 kon het duizendste lid worden ingeschreven. Vijf jaar later was dit aantal reeds verdubbeld en op het ogenblik telt de V.U. ruim over de 3000 leden. In het seizoen 1957-1958 namen 10.313 personen deel aan de cursussen, lezingen, uitvoeringen, taallessen, excursies e.d., welke door de V.U. waren voorbereid. Wel een bewijs dat de stichting, welke in september van het volgend jaar veertig jaar bestaat, in de behoeften van velen voorziet. Het programma voor het tweede gedeel te van het seizoen 1958-1959 (januari tm. mei) ziet er aanlokkelijk uit. Het nieuwe jaar wordt gewoontegetrouw begonnen met een voorstelling voor de kinderen in de Stadsschouwburg en wel op vrijdag 2 januari. De toneelgroep „Arena" brengt dan het stuk „Pierrot valt van de maan" over het voetlicht. Dinsdagavond 27 januari spreekt de heer Ch. A. Cocheret in het Frans Halsmu seum over het onderwerp „Humor in de krant". Op maandag 2 februari is er een cabaret avond in de Stadsschouwburg met Wim Kan als de grote trekpleister. Het gedeel te voor de pauze wordt verzorgd door Cor- ry Vonk en de goochelaar Fred Kaps; dat na de pauze door Wim Kan met aan de piano Ru van Veen. „De functie van de Amsterdamse ef fectenbeurs en de techniek van de beurs handel" zal op woensdag 11 februari in het Frans Hals museum het onderwerp zijn van de lezing door drs. D. J. van Dissel. Als aansluiting op deze avond volgt op woensdag 18 februari een rondleiding in de beurs in Amsterdam. Woensdagavond 18 februari houdt dr. E. F. Jacobi in het Frans Halsmuseum een lezing met lichtbeelden over „Dierenleven in de vrije natuur en in de dierentuin". „Aalsmeer, bloemenstad van Europa" is het onderwerp van de lezing met licht beelden, die de heer O. A. G. Kaufmann, se cretaris van de stichting Amstelflora, op dinsdagavond 10 maart in het Frans Hals museum zal houden. Deze inleiding wordt gevolgd door een excursie naar en in Aals meer. De heer P. van 't Zelfde gaat op maan dagavond 16 maart in het Frans Halsmu seum onder de titel „Italia, terra d'amore" over zijn zwerftochten door Italië vertel len. Lichtbeelden en een geluidsfilm zul len zijn verhaal illustreren. Onder leiding van dr. A. Meesters kun nen natuurliefhebbers op zaterdagmiddag 9 mei een wandeling maken over het land goed „De Hartekamp" in Bennebroek. Jonge toonkunstenaars De kamermuziekavonden zijn op don derdag 26 februari met het trio „Arte Fia- to" en op vrijdag 20 maart met Lily Laski- ne, harp en het Haags Vocaal Vrouwen Esemble o.l.v. Arthur Orobio de Castro. Deze avonden worden gegeven in de tuin- zaal van het gemeentelijk Concertgebouw. Jonge toonkunstenaars komen óp donder dag 22 januari en donderdag 12 februari aan bod in de renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Op eerstgenoemde avond concerteren Frits Waterman, viool en Dick Spaargaren, piano. Op 12 febru ari zijn 't Tineke van Raalte, sopraan, Gé Michels, piano en Hans Osieck, piano. De bijeenkomsten van de Jongerenclub „De Twintigers" (leeftijd van 18-30 jaar) worden gehouden op de zaterdagen 31 ja nuari, 28 februari, 28 maart en 25 april. Het doel van de jongerenclub is het bie den van enkele dansavonden per seizoen Advertentie VOOR BROOD NAAR DE BAKKER Maar voor VLOER- en/of TRAPBEDEKKING SPECIAALZAAK Kleine Houtstraat 76 - Tel. 12695 <*.- Maandagavond werden op het Haarlem se stadhuis de deelnemers aan de in Haar lem te houden algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse Kunsthis torici, door B. en W. ontvangen. Het gezelschap, dat behalve uit een aan tal prominente Nederlandse kunsthistorici, ook bestond uit zeven Belgische gasten en twee Amerikaanse studenten, werd in de stijlvol verlichte ridderzaal toegesproken door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die het niet verwonderlijk noemde, dat de kunsthistorici Haarlem hadden uitgezocht als congresstad, omdat er wel nauwelijks een stad in Nederland is te noemen, die zo veel kunsthistorische herinneringen heeft, Mr. Cremers noemde in dit verband namen als Karei van Mander, Hendrick Goltzius en Frans Hals en wenste aan het slot van zijn toespraak zijn gasten een genoegelijk verblijf in de Spaarnestad toe. Namens de vereniging van Nederlandse Kunsthistorici sprak prof. dr. J. G. van Gelder, de vice- voorzitter van de vereniging, een kort dankwoord. Nadat het gezelschap het stad huis had bezichtigd onder de deskundige leiding van mr. H. E. Phaff, werd een be zoek gebracht aan het Frans Halsmuseum, waar vanmorgen ook de algemene verga dering is gehouden. De rol Rodolfo in „La Bohème" van Puccini zal op de eerste kerstdag, wanneer de Nederlandse Opera een voorstelling er van geeft in de Stadsschouwburg in Am sterdam, wegens ziekte niet worden ver tolkt door Joseph Spelthaan, maar door Ettore Bambini. en het geven van een cultureel program ma. Deze bijeenkomsten vinden plaats in de muziekzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Voorts kan men een keuze maken uit de volgende belangwek kende cursussen. Inleidingen tot alle dinsdag- en vrijdag concerten van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Docent is de toonkunste naar Paul Chr. van Westering. De ontwikkeling der moderne beeldhouw kunst. Drie voordrachten met lichtbeel den door Joh. G. Wertheim. Technische en economische aspecten van de industrialisatie. Docent is ir. W. Bakker. Industrialisatie, sociaal-ethisch bezien. Docent: Prof. dr. W. Banning. A. Roland Holst, Marnix Gijsen, Anna Blaman. Drie voordrachten door prof. dr. G. Stuiveling. De rol der hormonen in de organisatie van het lichaam. Twee voordrachten door dr. G. Hellinga. De mythologie als spiegel van de Griekse geest. Drie voordrachten door dr. S. J. Suys-Reitsma. Bloemen en tuinen. Drie voordrachten door de heer A. J. Herwig, tuinarchitect te Bussum. De kunstschatten van het Frans Hals museum. Middagcursus in het museum door de directeur de heer H. P. Baard. Papier-technieken. Zes avonden o.l.v. mej. W. Kits van Waveren, kunst-boek- bindster. Tekenen naar levend model. Docent van deze vervolgcursus is de heer L. H. H. Schutte. Van de cursussen, welke in Heemstede in het Minerva Theater worden gehouden vermelden wij: Van woestijn naar eeuwig ijs. Twee voor drachten met kleurendia's en kleurenfilm door dr. J. M. Lodewijks. Curasao toen en thans. Lezing met lichtbeelden en film door Dorothea Ensing. Lapland, de laatste wildernis van Euro pa. Twee voordrachten met lichtbeelden door de heer F. de Graaf en mevr. De Graaf-Schotel. Tenslotte twee lezingen in de serie „We reldreizigers". Op 20 januari spreekt Anth. de Zeeuw over het onderwerp ,.Suez-ka- naal" en op 17 februari is „Worstelend Afrika" het onderwerp van pater Suasso de Lima de Prado (met kleurenfilm). Advertentie PRETTIGE KERSTDAGEN en een GELUKKIG NIEUWJAAR wenst u ZIJLWEG '58 HAARLEM TËL.J6063 Binnenkort voorstel van B. en W. Naar wij vernemen is binnenkort een voorstel van B. en W. van Haarlem te verwachten, waarbij do raad zal worden gevraagd de tarieven voor gas en elektri citeit op sommige punten te verhogen. Het betreft in beide gevallen een betrek kelijk geringe verhoging, die niet van in vloed zal zijn op de vastrechttarieven. Voor gaslevering zal de prijs per kubieke meter met 54 cent worden verhoogd van 15 op 15% cent. De kilowattuurprijs voor elektriciteit zal eveneens worden verhoogd met 54 cent, en wel van 9 tot 9% cent. Deze verhogingen moeten de gemeentekas 320.000 méér opbrengen. Bij de begroting voor 1959 is reeds een verhoging van de elektriciteitstarieven aangekondigd. Daar bij is echter geen verhoging van de gas- prijs genoemd. In de met palmen versierde gymnastiek zaal van de Willem de Zwjjgerschool aan de Hertzogstraat in Haarlem-noord hebben tal van ouders, oud-leerlingen en collega's hartelijk afscheid genomen van de heer R. H. Veltkamp, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn loop baan bij het onderwijs afsloot. De heer Veltkamp is 46 jaar aan het on derwijs verbonden geweest, waarvan 34 jaar aan de Willem de Zwijgerschool. Van verschillende zijden is hem lof toegezwaaid voor de wijze waarop hjj het onderwijs en in het bijzonder het christelijk onderwijs heeft gediend Ds. G. H. van der Woord opende als voorzitter van de Vereniging tot instand houding van scholen met de Bijbel de avond met een welkomstwoord en een ge bed. De loopbaan van de heer Veltkamp schetsend zei ds. Van der Woord dat de heer Veltkamp zijn beroep steeds heeft gezien als een opdracht, waarin hij naast het onderricht in de schoolvakken niet verzuimd heeft de kinderen te wijzen op de kindervriend Jezus Christus". Voor deze taakopvatting is het schoolbestuur u dankbaar", aldus ds. Van der Woord, die als blijk van deze waardering de heer Velt kamp een geschenk onder couvert over handigde. Vervolgens werd de heer Veltkamp waarderend toegesproken door de heer E. de Groot, oud-hoofd der school, die 28 jaar met de scheidende onderwijzer heeft sa mengewerkt, de wijkpredikant dr. G. Ph. Scheers en de voorzitter van de ouderver eniging, de heer H. Hulsbergen, die na mens de ouders een boekenbon aanbood. Het hoofd van de Willem de Zwijgerschool memoreerde de prettige samenwerking met de heer Veltkamp. Hij deelde mede dat de leerlingen de heer Veltkamp een reistas als afscheidsgeschenk hadden aangeboden. De heer C. G. Vermey sprak namens de leer krachten hartelijke woorden ten afscheid en deed dit vergezeld gaan van een boek werk. Tot slot dankte de heer Veltkamp voor de door de sprekers geuite waardering en de geschenken die hij mocht ontvangen. Beenbreuk. Dinsdagavond om acht uur is een motorrijder uit Haarlemmermeer op de Prinsenlaan in Heemstede tegen een achteruitrijdende vrachtauto opgereden. Met een gecompliceerde beenbreuk werd de motorrijder in de Mariastic'nting in Haarlem opgenomen. (Cinema P a 1 a c e) De familie Trapp geniet in Haarlem bepaald een re putatie, want wij herinneren ons, dat de eerste film weken in dit theater liep. Nu komt het vervolg. De familie is in Amerika en probeert al zingend aan de kost te ko men. Dat valt niet mee. Alleen door pro tectie houdt zij zich staande, maar pas wanneer ze in nationale Oostenrijkse kle derdracht op de planken verschijnt oogst zij succes. Helaas is dan net hun verblijfs vergunning afgelopen. Goede raad is duur, maar goede voorspraak bezorgt de zingen de familie de kans toch in de States te blij ven. (L i d o) Tweemaal kunnen wij ditmaal de befaamde Engelse komiek Norman Wisdom zien. Hij speelt namelijk een dub belrol in de film „De vierkante rekruut," waarin zijn rol van onhandige en opstan dige soldaat wel het meest de lachlust zal opwekken. Norman zorgt overal waar hij verschijnt voor de grootste chaos. Zijn mi litaire training lijkt nergens naar. Hij staat dadelijk klaar om te laten zien wat een goed soldaat kan presteren, maar wat hij presteert brengt een leger van supe rieuren tot wanhoop. Enfin, men weet waar men met hem aan toe is. Het is lachen geblazen! (Studio) Reeds de eerstè wêek heb ben de Haarlemmers deze nieuwe film van Tati de eer bewezen, die haar toekomt. Een prachtige persiflage op de moderne technische hulpmiddelen en de dwaze rol der mensen, die ons steeds doet lachen. Een verrukkelijke film! (Minerva) Het kerstprogramma van dit theater vermeldt de naam van Danny Kaye, die in „De inspecteur-generaal" borg staat voor een heleboel vrolijkheid en veel leven om niets. Zaterdagavond wordt hij gevolgd door Charlie Chaplin in zijn satyre op Hitler, waarin hij zowel de Duitse brulboei als een klein Joods kap pertje verbeeldt. Het is de film „De dic tator", die men nog eens kan aanschou wen. De film draait ook zondagavond. In de matinees van zaterdag en zondag is er een speciaal programma voor de jeugd met o.a. tekenfilms. Dinsdag volgt een hervertoning van „The window". (R o x y) Gedurende de kerstdagen ver schijnt de geheimzinnige ruiter op het witte doek, die met de naam Zorro wordt aangeduid. Ditmaal is het een jonge kolo nist, die een stel bandieten steeds te vlug af is. Hun aanvoerder tracht hem vergeefs in een hinderlaag te lokken. De geheim zinnige Zorro verzamelt een voldoende hoeveelheid bewijsmateriaal om de ban dieten voor het gerecht te kunnen brengen. Toch vallen hij en zijn aantrekkelijke nicht nog bijna ten slachtoffer aan de schurken streken van het troepje. Bijtijds weten ze te ontkomen en dan volgt het loon naar werken. Van zaterdag tot en met dinsdag ver blijven we in de jungle om te zien hoe een horde leeuwen een groep blanken overvalt. Jungle-boy Bomba speelt daarin een heldhaftige rol. Hij beschuldigt en verdedigt de blanken, maar een verschrik kelijke tragedie kan hij niet voorkomen.. (Frans Hals) Tot en met dinsdag laat Vico Torriani u de schlagers horen, die hem en de muziek populair hebben ge maakt. Hij doet dat in een musical van Duitse origine, waarin de benen vrolijk van de vloer gaan en pittige noten over on ze hoofden dwarrelen. Een kijkspel dus met aangename melodietjes, wel in staat om het genre pretentieloos amusement voor wie ervan houdt te vertegenwoor digen. (L u x o r) Deze film, waarin de Wiener Sangerknaben hun aandeel leveren aan vocale prestaties van de eerste rang. blijft nog een week. Uiteraard vervalt op eer ste kerstdag de goede reprise, die men donderdagsavonds altijd aantreft. (Rembrandt) Wanneer men ze nog niet kent, de dochters van het vrolijke ge zellige Wenen van voor de oorlog, dan geeft deze film er een terugblik op, die garant staat voor een uur (en nog wat) zorgeloosheid en plezier. Om deze meisjes werven een aantal jongelieden. De verwik kelingen, waartoe dat leidt, vormen de verhaalstof van deze charmante film. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bestaat de mogelijk heid dat het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentegrenzen van Haarlem en Haarlemmermeer en tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude nog in het eerste kwartaal van 1959 bij het parlement wordt ingediend. Daar geen enkele voorspelling valt te doen omtrent het tijdstip, waarop de Tweede Kamer tot de behandeling van het wetsontwerp overgaat, is het ook niet ze ker of de beoogde grenswijziging per 1 januari 1960 kan ingaan. Een en ander hangt natuurlijk af van de vraag of de regering-BccI onder de huidige omstandig heden tot de indiening wil besluiten. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de omschrijving van het grens- beloop, hetgeen een tijdrovende aangele genheid is. Gemeentegrenzen worden na melijk kadastraal vastgelegd, aan een globale aanduiding van bijvoorbeeld de waterwegen of de dijken heeft men niets. Wanneer dit onderdeel voltooid is, is het wetsontwerp rijp voor de behande ling in de ministerraad en doorzending naar de Kroon, die zich laat adviseren dooi de Raad van State. In het algemeen be hoeft deze procedure weinig vertragingen op te leveren, want hoewel de Raad van State grenswijzigingsvraagstukken ernstig pleegt te bestuderen, vergt de behandeling in dit adviescollege gemiddeld een maand. Slechts bij ernstige verschillen van in zicht tussen Raad van State en minister moet met een vertraging worden gere kend. Zoals men zich zal herinneren heeft het voorontwerp van wet tijdens de openbare bezwarenzitting voor Gedeputeerde Sta ten van Noordholland voornamelijk van twee zijden critiek ondervonden: van de kant van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de uiteraard omdat men zich daar tegen de opheffing als zodanig verzet en van de zijde van het gemeentebestuur van Haar lem, dat prijs stelt op het bezit van de oostelijke oever van de Mooie Nel om daar een watersportcentrum te kunnen stich ten. Gedeputeerde Staten gaven er even wel de voorkeur aan ook dit gebied bij de gemeente Haarlemmermeer te voegen. Wanneer op dit punt het wetsontwerp zou afwijken van het voorstel van Gedeputeer den moet de mogelijkheid van een voort gezette discussie op Haags niveau niet uit gesloten worden geacht. Uit de omstan digheid, dat men destijds ten departemente de tweede faze der grenswijzigingsproce dure is ingegaan, mag men afleiden dat men daar tegenover de Haarlemse ver langens in het algemeen positief staat. Kamerleden op bezoek Het is ook niet zo, dat met de openba re bezwarenzitting van Gedeputeerde Sta ten de mogelijkheden der opposanten van het wetsontwerp zijn uitgeput. Het is na melijk gebruik, dat de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer zich eveneens in de betrokken ge meenten van de daar heersende opvattin gen omtrent de voorgestelde reorganisa tie op de hoogte stelt. Haarlem, Haarlem merliede. en Haarlemmermeer kunnen dus in de loop van het volgende jaar bezoek van een aantal Kamerleden met dat oog merk tegemoet zien. Wanneer dat het ge val zal zijn is evenwel een open vraag, want. op de vaststelling van de agenda van de Kamer kan men geen invloed uitoefe- BEVALLEN van een zoon 22 dec.: W. H. Snoek-Loerakker; 23 dec.: B. C- Ruhe- Martin; B. M. Haije-van der Putten. BEVALLEN van een dochter: 21 dec.: W. van den Bogaard-Hendriks; 22 dec.: B. M. A. Eshuis-Morsink; A. N. van Eijk- Garsten: 23 dec.: A. C. Woudenberg-Bron; G. W. Velde-Vierhout; F. C. Briedé-Po- lack; M. Th. Boon-Mes. ONDERTROUWD: 22 dec.: D. Kuiper en N. Stojadinovic; 23 dec.: R. I. Altman en I. Boermeester; P- Koper en E. W. Arx- hoek; F. Belle en H. C. Kuperus. GEHUWD: 23 dec.: J. A. Gelaudie en M. L. Wajer; F. Supheert en Th. van Em merik; R. G. Sikkema en A. Langenberg; F. Booij en D. Planting; P. C- Houtkoper en P. E. Meenhorst; F. C. van Osch en E. Grefe; D. C. Rosekrans en M. Drommel; M. Fennema en Ch. Lips; G. R. de Vries en M. Metzger. OVERLEDEN: 20 dec.: A- G. Duiverman, 77 j„ Middenweg; 21 dec.: E. B. Arxhoek, 53 j„ Mr.t van Heemskerkstr.; K. van der Meulen, 80 j„ Mrt. van Heemskerkslraat; 22 dec.: Z. Schutte, 82 j„ Adr. Loosjes- straat; M. F. Versélewel de Witt Hamer, 70 j„ Kloppersingel. nen. De kwestie kan op korte termijn aan de orde worden gesteld, maar in het ver leden heeft het ook wel eens anderhalf jaar geduurd; een extreem geval overigens. Financiële gevolgen De nieuwe grenzen zullen eveneens van invloed zijn op de bedragen welke de gemeenten ontvangen ingevolge het fi nanciële verhoudingsbesluit tussen rijk en gemeenten. Het is niet zo, dat voor de vijf honderd inwoners welke van Haarlemmer liede naar Haarlem overgaan voortaan automatisch het basisbedrag dat tot nu toe voor de Haarlemmers gold zal wor den ontvangen. Er wordt namelijk een nieuw uitkeringsbedrag per inwoner vast gesteld, dat het gemiddelde vormt van het aantal Haarlemmers met de bestaande uitkering en het aantal overgegane ingezetenen van Haarlemmerliede met. hun uitkering. Wanneer men be denkt, dat de Haarlemmers een basisuit kering van 54,19 ontvangen en die van Haarlemmerliede slechts 14,95 „opbren gen" is het duidelijk dat Haarlem er door deze gebiedsuitbreiding voornamelijk voor de volkshuisvesting noodzakelijk niet op vooruit gaat. Gelukkig wordt de schade door 't geringe aantal geannexeer de inwoners beperkt. Voor Haarlemmer meer zijn de financiële gevolgen van on dergeschikt belang omdat de uitkeringsbe dragen per inwoner niet veel verschillen: in Hoofddorp wordt 16,87 als basisbedrag ontvangen. Overigens blijft de mogelijk heid bestaan, dat in de wet tot grenswij ziging wordt afgeweken van het financiële verhoudingsbesluit. In het bijzijn van collega-controleurs en hoofdcontroleurs is vanmorgen de heer H. M. Holtkamp, controleur a bij de belas tinginspectie in Haarlem, ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum har telijk gehuldigd. Het hoofd van de inspectie, de heer P. H. Pesman en de heer J. de Waard namens de collega's spraken waarderende woor den, waarbij de jubilaris, die was vergezeld van zijn vrouw, een aktentas en een vul penset werden aangeboden. Op oudejaarsavond zal het christelijk fanfarekorps „Arti et Religione" van ze. ven uur af concerteren aan de voet van de door de buurtvereniging Haarlem-Oost op het Van Zeggelenplein geplaatste kerst boom. De buurtvereniging heeft voor de jeugd enige aantrekkelijke wedstrijden ge- organiseerd, onder meer een lettcrwed- strijd, waarbij slagzinnen moeten worden gevormd en een raadselwedstrijd naar het aantal lampjes in de boom. Bovendien zal de jeugd de oudejaarsavond vieren met lampionoptocht, die vertrekt van het Van Zeggelenplein. Mevrouw B. C. van Geluk-van Dooren, die in Bloemendaal reeds tal van acties heeft georganiseerd om „de mens jn nood" te helpen, heeft nu het initiatief ge- nomen tot een breiactie voor het hospitaal van dr. Albert Schweitzer in Lambarene. Dinsdag heeft mejuffrouw A. P. van Beeck Vollenhoven uit Haarlem, die lange tijd in dit hospitaal heeft gewerkt, ons ten huize van mevrouw Geluk in Overveen een en ander over deze actie verteld. Verscheidene Bloemendaalse dames zullen zwachtels en handdoeken voor het ziekenhuis in Lambarene gaan breien, omdat vooral aan deze middelen grote be hoefte bestaat. Ook dames, die niet zelf breien, kunnen aan deze actie deelnemen door knotten katoen (ongebleekt no. 10) te verstrekken. Financiële steun is uiteraard eveneens welkom. Het adres van mevrouw Van Geluk is Zeeweg 24 in Overveen, telefoon 50101. Hoogleraren. Directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben mr. Th, A. Versteeg en mr. H. D. van Wijk be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onder wijs te geven in respectivelijk het nota rieel recht en het administratief recht. Advertentie ct De gemeenteraad van Bennebroek is dinsdagavond niet akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. een noodzakeltfk- heidsverklaring te verstrekken aan het bestuur van de stichting r.-k. huishoud school „St, Lucia" betreffende de oprich ting van een lagere nijverheidsschool voor meisjes. Op voorstel van de heer W. Ent- ho v e n (V.V.D.) besloot de raad unaniem het voorstel aan te houden, tot B en W. uitvoeriger gegevens hebben verstrekt over het verwachte leérlingental en de finan ciële consequenties. De heer Enthoven zei het college niet te kunnen volgen in zijn berekening van het verwachte aantal leerlingen. Van de 61 leerlingen, die thans het zevende en achtste leerjaar volgen van de r.-k. meisjesschool waarvan het programma ook reeds op huishoudonderwijs is afgestemd komen er misschien vijftig uit omliggende ge meenten, aldus spreker. Er zouden dus niet veel leerlingen overblijven, die het onder wijs op de te stichten school zouden gaan volgen. De heer K r a u w e e 1 (Arb.) zei wel het nut van de school in te zien; de noodzake lijkheid moet men echter beoordelen tegen de achtergrond van de financiële offers. Ook de heren F. Bloemink (prot.chr.) en E. J. E v e r w ijn Lange (V.V.D.) wen sten een veel uitvoeriger overzicht over de werking van de school en de financiële kant van de zaak. Met algemene stemmen benoemde de raad de heer P. J. van Lierop (K.V.P.) tot derde plaatsvervangend lid van de huis- vestingscommissie. Toen het voorstel, de gemeenschappelijke regeling ter behartiging van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in het district Haarlem en omliggende gemeenten ter tafel kwam. lichtte de voorzitter, burgemeester D. van der Hoop van Sloch- teren toe, dat „de ervaringen bij het in winnen van inlichtingen bij de betrokken instantie in Haarlem over deze materie niet meegevallen waren". Vocrts werden alle reeds in ons blad gepubliceerde voorstellen aanvaard. De zangpedagoge Anny Bonarius vond voor het kerstconcert, dat zij dinsdag avond met haar leerlingen gegeven heeft in de oude Haarlemse Bakenesserkerk een ideale uitvoeringsruimte. Een prachtige akoestiek en een treffende associatieve re ligieuze sfeer konden de toehoorders ont vankelijk maken voor de intieme en ge voelige schoonheid, die hun uit de vele ge zongen kerstliederen tegemoet kwam en die tezamen met de kerstgedachte de in tentie had van het schenken van stille vreugde, stralende blijdschap en innige dankbaarheid. Het zijn dezelfde innerlijke emoties geweest, die bekende en nooit be kend geworden dichters en componisten inspireerden tot het schrijven van de lie deren, die op deze avond werden vertolkt, Engelse, Duitse, Franse en Nederlandse kerstliederen, vele al sinds eeuwen be waard als kostbare kleinodiën van een verfijnd-muzikale religieuze kunst. Met grote zorg heeft Anny Bonarius op dit concert deze schatten door haar leerlin gen laten horen en al viel er soms een kleine schaduw van onvolkomenheid door het tere licht, dat er van uitstraalde, zij kon niet beletten, dat de zuivere essentie van dit licht tot een verheugende werke lijkheid werd. De grotere meisjes begonnen haar aan deel in het programma met Duitse kérst liederen. De uitvoering muntte uit door schone klankvorming en eenvoudige uit drukking. Later waren het Engelse en Franse kerstliederen, vaak in goede be werkingen. waarmede de meisjes getuigen konden van de goede leiding, waaronder zij deze uitvoeringen konden voorbereiden en die .enkelen ook in staat stelde zich als solisten te onderscheiden. Maar ook voor de jongere leerlingen was op deze avond een plaats ingeruimd. Zij vormden samen een klein kinderkoor, dat met mooie klank en keurige uitspraak enige Nederlandse kerstliederen deed horen. Anny Bonarius zelve zong vijf van de „Weihnachtslieder" van Peter Cornelius, gave werkjes, waarvan de uitvoering ter gelegenheid van Kerstmis al even traditio neel gaat worden als die van de heel oude kerstliederen. Anny Bonarius verenigde bij de voordracht van deze liederen een mooie stem met eenvoudige expressie. Hans Timmer begeleidde haar doorgaans goed aan het orgel. Als solist speelde Tim mer enkele van de variaties over een oude Franse „Noël" van Daquin en het koraal- voorspel „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ" van Johann Sebastian Bach met wisselende accuratesse. Vrijwel onberis pelijk waren zijn begeleidingen van de koorzang. En bijzonder verrast hebben de toehoorders geluisterd naar de kleine Rob- by die nog maar. nauwelijks over de or gelbalustrade kon kijken, toen hij aan het slot van het concert met heldere stem het „Stille Nacht" zong. P. Zwaanswijk Met zes stemmen tegen vijf verwierp de raad een motie van de heer Enthoven, waarin hij verzocht of „B. en W. stappen wilden ondernemen, die konden leiden tot instelling van een onderwijscommissie". De heer Enthoven had een commissie op het oog, waarin alle schakeringen van de raad vertegenwoordigd zouden zijn. Behalve zijn fractiegenoten, de heren J. Luske én Everwijn Lange, sprak ook de heer J. Hoogendoorn (prot.chr.) zich voor het instellen van een dergelijke commissie uit, omdat naar zijn mening de raadsleden meer hun persoonlijke verantwoordelijk heid zouden voelen. De heer Bloemink achtte de raad te klein voor een onderwijscommissie op zo breed mogelijke basis. B. en W. zouden reeds aan de geuite wensen tegemoet kun nen komen door vroegtijdig iets van hun plannen los te laten. Ook excursies naar de diverse scholen zouden verhelderend kun nen werken, aldus spreker. Vóór de motie stemden, behalve de drie leden van de V.V.D., de heer Hoogendoorn (prot.chr.) en de heer Krauweel (Arb.); tegen waren, behalve de hele fractie van de K.V.P., de heren Elgersma en Bloemink (beiden prot.chr.). Aan het begin van de vergadering vroeg het college de raad advies over het plan, het ophalen van het huisvuil voortaan door de gemeente Heemstede te laten ver zorgen. Dit betekent een besparing van bijna tweeduizend gulden per jaar. Ver scheidene leden, onder wie de heren Everwijn Lange en E n t h o v e n uitten bedenkingen. Er vielen zelfs woor den als „dumpingpolitiek" en „addertjes onder het gras", doch de raad ging er tenslotte mee akkoord, dat Heemstede het vuil zal ophalen. De heer K. Hulsbosch, die dit tot dusver deed zal vooralsnog be last blijven met het overige vrachtvervoer, dat hij reeds voor de gemeente deed. „Forensenbuslijn'' Bij de rondvraag wijdden de heren Krauweel, Bloemink en Ent hoven lovende woorden aan de nota over de woningbehoefte, die B. en W. de raad hebben doen toekomen. Op een vraag van de heer Enthoven, antwoordde de voorzitter, dat Bennebroek nog niet voor woningwetwoningen in aanmerking komt, omdat de gemeente geen industrieplaats is. De heer Everwijn Lange vroeg, of B. en W. wilden informeren naar de mo gelijkheid van het openen van een „fo rensenbuslijn" van Hillegom door Benne broek naar he station Heemstede-Aerden- hont De Katholieke Technische School in Hil legom zal volgend jaar september met de lessen beginnen. Zoals bekend is, heeft hef stichtingsbestuur reeds rijksgoedkcuring gekregen voor de bouw. Aan de architect W. Kuitems in Hillegom is opdracht ver leend tot het ontwerpen van een schets- plan. Het ligt in dr bedoeling bij de bouw van de school systeembouw toe te passen, waardoor slechts een korte tijd niet de tot standkoming van het gebouw is gemoeid. De school zal negen lokalen omvatten. In september zal men al over drie loka len moeten kunnen beschikken. Vermoe delijk zal de technische school tijdelijk worden ondergebracht in de nude Juliana- school. Het eerste jaar zal de school met ongeveer honderd leerlingen kunnen be ginnen. Reeds is een oproep geplaatst voor de functie van directeur der school.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6