Franse devaluatie en grotere sterling inwisselbaarheid vandaag verwacht Namaak-„moordaanslag in Voorburg opgehelderd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER r Voor de toekomst der mensheid is onze eigen levenshouding beslissend Kerstgaven voor de „Stille Armen" NIEUWE EUROPESE GELDPOLITIEK Bolletje: CITR0ËN Plan werd uitgebroed in Haags café EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN Zacht weer Op 3 januari weer „ERBIJ" Europees Monetair Akkoord KERSTTOESPRAAK VAN DE KONINGIN: WATERDICHT DAKWERK Het woord is aan 18.954,50 Paus bezoekt gevangenen 73e JAARGANG No 144 ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 297 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleinr Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondenten in Parijs, Londen, Brussel en Bonn) HOEWEL DE FRANSE REGERING haar besluit over een nieuw programma voor de Franse financiële, economische en monetaire politiek nog niet officieel heeft bekendgemaakt wordt als vaststaand aangenomen dat de Franse frank zal devalueren met 10 a 15 percent. Tevens wordt verwacht dat Engeland vandaag een externe converteerbaarstelling van het pond ster ling zal aankondigen. Beide maatregelen staan nog niet vast maar in Europese monetaire kringen worden zy besproken als feiten en ook de perscommentaren beschouwen het als on mogelijk dat er nog wijzigingen kunnen komen. In Frankrijk zyn vandaag de beurzen gesloten en alle deviezentransacties stopgezet. Over de gehele wereld ligt het financiële verkeer waarbij Franse franken en Engelse ponden betrokken zijn vrij wel stil in afwachting van de officiële bekendmakingen, die vermoedelijk gelijktijdig zullen worden gedaan. De Westduitse minister van Financiën, Franz Etzel, bracht donderdag een spoedbezoek aan zijn Franse collega. Het is dan ook wellicht niet voorbarig te verwachten dat de landen van West-Europa op het punt staan gezamenlijk monetaire maatregelen te nemen welke moeten leiden tot het einde van de Europese Betalings Unie die dan zou worden vervangen door het Europees monetair akkoord, dat drie jaar geleden werd getekend en geratificeerd maar nog niet van toepassing werd verklaard. Dit akkoord verbindt de zeventien O.E.E.S.-landen met elkaar. Het verschil met de E.B.U. is dat volgens het akkoord niet automatisch kredieten worden verstrekt. Aan het eind van elke maand zullen de leden hun totale deficit moeten regelen. Alle monetaire commenta toren geven als hun mening dat de te verwachten Engelse en Franse maatregelen niet op zwakte maar juist op kracht duiden en dat Europa er van zal profiteren. DE REDEN VOOR DE VOORGENOMEN FRANSE FINANCIëLE HERVORMING is de inflatie. De Franse prijzen zijn te hoog geworden om het hoofd te kunnen bieden aan buitenlandse concurrentie. Het begin van de gemeenschappelijke markt der zes landen op 1 januari maakt deze zaak acuter, daar de Franse grenzen dan open zullen gaan voor grotere concurrentie. De inflatie in Frankrijk werd ten dele veroorzaakt door de kosten van de strijd in Algerije en door andere bijzondere lasten. Wanneer het pond sterling inwisselbaar zou worden zou die inwisselbaarheid beperkt blijven tot niet-ingezetenen, dat wil zeggen personen, wonend buiten Engeland en de andere delen van het sterlinggebied. In Engeland is het type, genaamd „American account sterling", dat wordt aangehouden door ingezetenen van het dollargebied, steeds in wisselbaar geweest. Sinds februari 1955 was het andere type, genaamd „transferable sterling" en dat wordt aangehouden door alle landen buiten het dollar- en sterling gebied, informeel inwisselbaar. De laatste tijd was het verschil tussen de koersen voor beide typen tot een kleine fractie ingekrompen. Na de thans verwachte aan kondiging zou transferable sterling worden samengevoegd met het reeds volledig inwisselbare pond sterling met een enkelvoudige wisselkoers. De Franse monetaire hervorming zou inhouden: 1) een „zware" frank, waarvan de koers in verhouding tot de huidige frank op de kabinetsbijeen komst van heden zou worden vast gesteld; 2) een herziene koers van deze „zware" frank ten opzichte van andere valuta's met een bepaalde con vertibiliteit en 3) een gemeenschappe lijke monetaire politiek voor alle zes landen der Europese Economische Gemeenschap. Een devaluatie van de Franse frank van 10 tot 15 percent zal nauwelijks een ver rassing zijn voor de Londense city, omdat reeds geruime tijd de zwakte van de frank was gebleken. Bovendien had Londen in elk geval enige devaluatie van de frank, zowel als financiële hulp van West-Duits- land aan Frankrijk verwacht vóór de in werkingtreding van de Euromarkt. Vol gens sommigen vormt de devaluatie van de frank een noodzakelijke inleiding voor grotere omwisselbaarheid van de Europese valuta's. De stap herinnert aan de sanering van de Westduitse financiën, welke tien jaar geleden de aanvang was van het eco nomisch herstel der Westduitse Bonds republiek. Engelse sympathie In elk geval staat Engeland sympathiek tegenover de Franse verwachte beslissing. Reeds lang wordt Frankrij':s speciale eco nomische positie in Londen erkend, welke zo geheel anders is dan die van Engeland omdat de Fransen voor invoer van levens middelen en voedingsstoffen niet. zoals de Britten, op het buitenland zijn aangewezen en de Franse export hoofdzakelijk luxe artikelen betreft. Daarom heeft Frankrijk uit devaluatie in het verleden reeds vaker een zeker profijt op langere termijn ge trokken. Maar tevens v rmt de Franse devaluatie thans een onderdeel van andere financieel-economische maatregelen. In Londen spreekt men de hooD uit. dat dit maal een krachtige Franse financiële poli tiek een blijvende grondslag zal vormen voor Frankrijks stabiliteit. Het probleem voor Bonn, en uiteraard ook voor Parijs, is thans hoe vrije inwis selbaarheid gecombineerd kan worden met straffe contingentering en deliberalisering van de goederen, zoals dat in Frankrijk bestaat. Men verwacht nu dan ook te Bonn dat Frankrijk zijn goederen zeer zr.l libe raliseren en wel in overeenstemming met de hoeveelheid, die Duitsland heeft ge liberaliseerd en dat gaat tot meer dan 95 percent. Voorts staat een Westduitse financiële steun van DM. 300 miljoen voor Frankrijk voor de deur. Dit alles brengt met zich mede, aldus Bonn, dat het gehele debat over de Vrijhandelszone een totaal ander gezicht zal krijgen en dat er thans wel zeker meer kansen zullen bestaan om de vrijhandelszone-Dlannen werkelijkheid te doen worden dan laatste weken het geval was. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Verwachting tot mox-genavond: Zacht weer met hier en daar enige regen, maar ook tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en zuid west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S In elk geval is de voortzetting van de monetaire samenwerking tussen de diverse Europese landen verzekerd, ook voor het geval een deel van de valuta's van deze landen wel, een ander deel niet conver- tibel wordt. Maar het zal niet meer moge lijk zijn een automatische kredietverstrek king, gelijk dat in de Europese Betalings Unie bestond, mogelijk te maken. Voor moeilijkheden in dit vlak zal het West europees monetairfonds met een kapitaal van 600 miljoen dollar behulpzaam zijn. Het Europese fonds krijgt bij het verstrek ken van kredieten „een vinger in de pap" van het betreffende land. Een zeer belang rijke bepaling is ongetwijfeld ook, dat er geen dwang meer zal bestaan voor de diverse aangesloten landen met een cen trale saldi-afrekening. Meer Beneluxmogelijkheden Prof. Jean van Houten, de Belgische minister van Financiën, heeft gezegd dat de Belgische frank, zoals de Nederlandse gulden, bijkans convertibel waren en dat er daarom niet veel in de positie van de beide Beneluxlanden zal veranderen. Voor de Nederlandse en de Belgische exporteurs, die thans hun tegoeden in ponden sterling onbeperkt in dollars zullen kunnen omwis selen, worden echter in het internationale goederenverkeer nieuwe mogelijkheden geschapen, en dat is de voornaamste be tekenis van de voorgenomen maatregel van de Britse regering. De sanering van de Franse budgetaire en monetaire toestand zal de realisatie van de Gemeenschappe lijke Markt en de totstandkoming van de Vrijhandelszone in grote mate vergemak kelijken. Er is namelijk sprake van. dat in het raam van de budgetaire sanering in Frankrijk geleidelijk alle artificiële subsi dies aan het bedrijfsleven zullen worden afgeschaft. Samen met de creatie van een harde Franse frank zal aldus de concur rentiepositie van Frankrijk in de gemeen schappelijke markt en op de wereldmarkt enorm verstevigd worden en zal Frankrijk zelfs voor Duitsland en de Beneluxlanden in menig opzicht een geducht concurrent kunnen worden. Het gebrek aan werkdagen in de af gelopen week verhinderde ons, het wekelijkse bijvoegsel „ERBIJ" voor deze zaterdag samen te stellen, temeer waar wij voor kerstavond hebben ge zorgd voor een bijvoegsel van buiten gewone omvang en een extra welvoor ziene inhoud. Het eerstvolgend „ERBIJ" verschijnt volgend jaar, op 3 januari. Vandaag publiceren wij weer een nieuw „gerecht" van onze „Piekeraars Picknick". De laatste gang van dit puzzelfestijn zal worden opgediend op 3 januari. Inzendingen verwachten wij dan na die datum. Advertentie Als het Europese Monetaire Fonds in werking zou treden is voorzien, dat de nieuwe organisatie zal beschikken over een kapitaal van 600 miljoen dollar, waarvan 270 miljoen dollar afkomstig zal zijn van het kapitaal der Europese Betalings Unie, terwijl 330 miljoen zal xvorden verschaft door de ledenlanden. Uit het aldus gevormde fonds zullen kredieten in goud aan de ledenlanden die daarom vragen kunnen worden ver strekt na onderzoek van de positie der aanvragende landen. Dergelijke kre dieten moeten binnen maximaal twee jaar worden terugbetaald. Het In 1955 tot stand gekomen akkoord bepaalt, dat elk land drie fundamentele verplichtingen op zich zal moet nemen, te weten: 1) ieder land moet aan zijn medeleden de marges bekendmaken, welke geldig zullen zijn tot nader aan kondiging, waarbuiten fluctuaties in de waarde van de munt niet zullen worden toegelaten; 2) ieder land moet binnen bepaalde grenzen zijn valuta ter beschik king stellen van ieder ar\der deelnemend land, dat hierom vraagt; 3) ieder land neemt de verplichting op zich in Ame rikaanse dollars af te rekenen, buiten de maandelijkse regelingen, de netto schuld, welke zal zijn ontstaan ten op zichte van alle andere deelnemende landen en verplicht zich tevens Ameri kaanse dollars te accepteren ter rege ling van zijn vorderingen. Advertentie 2CV I.D. 19 3987.— 9375 Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 Drie van de vier mannen, die de ge fingeerde moordaanslag in Voorburg uitvoerden. De meest linkse van hei drietal loste met een alarmpistool de schrikwekkende schoten. In het mid den de man die de bestelauto (op de achtergrond) bestuurde naast het „slachtoffer" van de aanslag. 99 „Smeer 'm! Politie!" riep woensdagavond de vrouw van een der daders van de blijk baar als een grap bedoelde „moordaan slag", die zondagavond j.l. een deel van Voorburg op stelten had gezet. Deze alarm roep kwam echter te laat voor de eigenaar van een café in de Paulus Potterstraat in Den Haag, toen deze woensdag kwam aan rijden in zijn bestelwagentje. waarmede ook de weinig geslaagde grap is uitge haald. Hij werd onmiddellijk in de kraag gegrepen door Haagse rechercheurs die op aanwijzing van de Voorburgse politie voor het café hadden staan posten. De café houder, de 26-jarige L. G., werd op het Voorburgse politiebureau aan een streng verhoor onderworpen. Eerst loog hij er op los, maar in het nauw gebracht, gaf hij toe, dat het plan voor de „aanslag" in zijn café was uitgebroed. Hij belde zijn huis op en daarop verschenen ook de andere daders op het politiebureau. Het waren de 30-jarige loodgieter A. T., de 40-jarige knecht W. G., de 26-jarige losarbeider M. P., allen uit Den Haag, en de 34-jarige slager P. v. H. uit Voorburg. Allen legden een bekentenis af. De aanleiding voor hun daad was geweest de overval op een sla- gerszoon in Amsterdam-Oost, die door twee onverlaten in zijn auto was neerge schoten. Zij dachten, dat het „wel aardig" zou zijn ook eens iets dergelijks in scène te zetten. Zoals men weet zijn de mannen erin geslaagd (de caféhouder was bij de eigenlijke „aanslag" niet betrokken) een en ander zo realistisch uit te voeren, dat degenen, die van het gebeuren getuige waren, geloofden met een echte moord te maken te hebben. Alles heeft zich net zo toegedragen, als de getuigen aan de politie hebben verteld. Als „slachtoffer" heeft de loodgieter gefungeerd. Hij is een grote man, die een half uur bij de ter plaatse aanwezige winkelgalerij heeft rondgelopen voor de bestelwagen arriveerde, die bij een kerkje in de onmiddellijke omgeving eveneens een tijd heeft staan wachten. Duivebloed De schoten werden gelost uit een alarm pistool, het bloed blijkt achteraf duive bloed te zijn geweest. Daar de grappen maker niet wisten, wat voor strafrechte lijke gevolgen hun daad zou kunnen heb ben, had de caféhouder reeds een advocaat geraadpleegd. Zij vertelden de politie, dat zij van plan waren geweest, zich na nieuw jaar aan te melden om eventuele opslui ting tijdens de feestdagen te ontgaan. Het telefoontje van dinsdagavond naar de Voorburgse politie met de mededeling, dat het maar een grap geweest was, was in derdaad van een van de mannen afkom stig. Bij het verhoor bleek dat de vijf grappenmakers er nauwelijks notie van hadden, hoeveel geld het heeft gekost om hen op te sporen. De politie in het gehele land heeft overal extra posten moeten uit zetten, heel wat politiemannen die eigen lijk niet gemist konden worden, hebben per auto speurtochten ondernomen. Zelfs de Afsluitdijk werd extra bewaakt Ook voor de mannen zelf heeft het een en ander grote risico's meegebracht, want als het tot een achtervolging gekomen was, zou de politie niet geschroomd hebben van haar vuurwapens gebruik te maken. Of tot vervolging zal worden overge gaan, daarover kon de Voorburgse politie nog geen uitsluitsel geven. Zij kwalificeer de de daders als „lummels", die wel heel geraffineerd te werk zijn gegaan, maar blijkbaar niet goed beseft hebben, wat zij deden. De Voorburgse politie is echter wel verheugd, dat de zaak opgehelderd is, om dat men er ondanks het vinden van het duivebloed toch niet absoluut zeker van was of het een lugubere grap of bittere ernst geweest was. De Koningin heeft op eerste kerstdag in een nationaal programma over de beide Hilversumse radiozenders de volgende kerstrede uitgesproken: „In de warreling van onze tijd is het voor de enkeling moeilijk te bepalen, waar wij staan en waar wij heengaan. We zijn hoogst onrustig. We zijn onrustig en rus teloos. Tot de kerstboodschap hoort het „Vrede op Aarde" en dat houdt mede in: een diepe zielerust. Die is de vrucht van al onze innerlijke onrust. Nu is er een he melsbreed verschil tussen onrust en rus teloosheid. Rusteloosheid is dat zenuwslo pende euvel, dat, samen met de drukte en de haast, is opgewekt door ons mensen, die de moderne samenleving vormen. Met „gesloopte" zenuwen ontstaat er veel meer ruzie dan er anders toch al is. Maar onrust is dat gedurige ongedurige gevoel van: 't kan anders, 't moet anders, ik heb er zo geen vrede mee. Wie onrust zegt, zegt goede strijd, die niet ver af is van de vre de. Gelukkig is, wie onrustig zoekt, want in hem tintelt het leven, en dus ook de voortdurende levensvernieuwing. Hij zoekt de weg, de waarheid en het leven. Het Kindeke Jezus was een tijdgenoot van keizer Augustus, in wiens handen de ganse macht van de toen bekende wereld was geconcentreerd en die nog bovendien pretendeerde goddelijke macht te bezitten ook. Maar Augustus is verdwenen en nie mand raakt er meer ontsteld door al zijn macht. Men bekommert zich niet meer om het spoor, dat zijn leven in de geschiede nis trok. Jezus Christus daarentegen is er altijd en zijn leven op aarde liet tot in lengte van dagen een spoor van heilige on rust bij de mensen na. Het begrip van wat deugt en wat niet deugt, het besef van wat verkeerd en wat rechtvaardig is, dat ver gezelt ons voor altijd. Deze eeuwige onrust laat ons geen rust of vrede vinden, totdat wij zijn vrede gevonden hebben die ge rechtigheid is, waarheid, leven en liefde. Totdat die grote rust alleen overblijft voor ons is het leven een reis op zoek ernaar. Toch zullen wij die zoals velen uit eigen ervaring kunnen getuigen, na onze om zwervingen en dwalingen eens kunnen bereiken: het Kind van Bethlehem, Gods Zoon, is zijnerzijds gekomen, om de ver loren zoon te vinden, zijn broeder, de mens. Met ons geestesoog kunnen wij hem zien en de weg die leidt naar het licht van zijn vrede. Maar wij dragen dan ook allen, zonder uitzondering, de volle verantwoordelijk heid voor ons eigen leven en voor dat van de gehele mensheid. Het heeft geen enkel werkelijk voordeel, zich achter anderen te verschuilen en achter andermans rug te gen de wind op te tornen. Wij mogen een ander onze eigen verantwoordelijkheid niet laten overnemen. Zelfs onbaatzuchtige steun van die ander is maar als tijdelijk hulpmiddel te aanvaarden en verplicht ons tot steun geven op onze beurt. De heilige onrust staat ons geen gemakzucht toe. God heeft aan elk mens een eigen aard en aan leg toegestaan en het is aan ons, om het aan een ieder dan ook te gunnen, daar op zijn eigen wijze mee te leven en er de ver antwoordelijkheid voor te dragen. Alleen wanneer we dit in elkander erkennen en eerbiedigen, zijn we op dat peil gekomen, waarop diepere en wezenlijkere toenade ring tot anderen mogelijk is of zij ons nu zeer na staan, of dat zij zich nog juist binnen de rand van onze gezichtseinder bevinden. In ons kleine, volle land komt men er maar te gauw toe, elkaar onder de Advertentie SKI-PANTALONS IN KLEUREN Advertentie NU met onze gebr. winter- korting voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N.H. VOCHTUNIE DEIOBO Haarlem Marnixstraat 19 Telefoon 61419 voet te lopen of onder handen te nemen, of juist om zich achter een ander te ver schuilen. Wij mensen vormen tezamen een veel kleurig en daardoor levendig, fonkelend geheel. Zo geeft de mensheid nooit een eentonig, eenvormig beeld. Dat zou alleen maar dodelijk vervelend zijn. Ons lot is in nig met elkaar verweven en wij zijn voor elkaar totaal onmisbaar. Maar alleen als iedereen geheel naar zijn waarde tot zijn recht komt, kunnen wij samen één geheel vormen, dat naar eigen waarde tot zijn recht komt. Op onze gemeenschappelijke levensweg kernen wij op menig kruispunt, waarbij wij ons afvragen: waarheen? Onze eeuw lijkt' vol van dergelijke kruispunten te zijn. Is ons streven eigenlijk gericht naar een cultuur van steeds comfortabeler ap paratuur, van een almaar groter gemak in ons bestaan, of is het: strijd tegen elke nood, die hier en ginds onze medemensen lijden en een zinvoller leven voor onszelf en de onzen? Dit is maar één van de vele vragen. Ons antwoord is alleen van waarde voor God en dus ook voor de- mensen, wanneer ieder voor zich trouw is aan hoe hij per soonlijk het hoogste en het heiligste ziet en het steeds zuiverder gaat zien. Onze eigen persoonlijke levenshouding is beslis send voor de toekomst van de mensheid. Deze houding wordt pas ten volle open baar in het alles onthullend licht, dat wij vandaag gedenken en vieren. Hoe het oor deel over ieder van ons ook zal blijken te moeten luiden, en in welke mate wij ons innerlijk ook zullen hebben te schamen, er is altijd hoop: de heilige onrust zal ons blijven voortdrijven en ongedurig laten zijn, net zolang, totdat we in lijn zijn met de richting die de mensheid uit moet gaan voor haar heil. Geen prijs, geen enkele, is daarvoor ooit te hoog. Het kan wonderlijk toegaan in ons aller levens. En het wenden van onze weg kan voor ons het wonder blijken. Wij kun nen op onze levensweg het wonder, het mysterie, niet ontlopen. Dank zij Kerst mis voelen wij de verwachting tot zeker heid uitgroeien, dat wij als mens, als mensheid, het ook eenmaal ontmoeten zul len". G- B. S h a w Gewetenloos is bijna niemand; doch velen zetten hun geweten gelijk op de klok der publieke opinie. 27 december 1958 Slotverantwoording Fa. G. H. en Zn. 25.—; J. G. v. D. 10.onbekende 10.Fam. L. 5. A. C. 3.—; L. L. 2.50; A. J. V. 2.50; A. W. B.-t. D. 2.50; Jac. te O. 10.—; N. N. 2.50; J. de G. 10.—; N. L. E. 25.—; Barbara 2.—; H. V. 25.—; de J. 2.50; J. V. 5.—; D. D. 25.—; N. N. f 2.50; L. J. P. f 2.50; J. M. W. B. 2.50; Fam. R. 5.—; N. N. 2.50; N. N. 1.—; N. N. 2.50; Uiltje 1.50: R. B. 2.50; 'n gebroken bril 7.25; A. B. H. 2.50; M. J. St. 5.—; JKn 2.—; J. V. 2.50; T. W. 2.50; J. 2.50; P. E. 2.50; H. B. 2.50; T. H. 5.—; A. d. W. 2.—; K. te H. 1.—; v. d. M. 3.—; N. N. 25.—; D. D. 2.50; de Kikker 10.—; H. M. v. S. 10.—; Antje Punt 4.50; N. N. 10.—; E. H. M. f 1.—; Robert 2.50; D. R. 2.50; M. en P. f 5.—; J. D. 25.—; C. v. W. 1.50; Carla 2.50; J. O. 2.50; N. N. 5.—; P. van G. f 2.50; van Jaapje 5.M. M. M. 1.50; L. M. 2.50. Dagtotaal 351.25. IN HET TOTAAL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Hiermede is de Kerstinzameling 1958 definitief tot een einde gekomen. Het comité, dat deze organiseerde, zal nog in eigen bewoordingen uitdrukking geven aan zijn voldoening over het prachtige resultaat, doch wij willen namens ons blad reeds thans onze har telijke dank betuigen aan allen, die hun gift aan ons deden toekomen. Zij kunnen ervan overtuigd zijn, dat het geld goed besteed is en dat de gave in vele gezinnen een blijde verrassing heeft gebracht. De opbrengst was dit jaar aanmerkelijk hoger dan vooraf gaande jaren. Wij willen ons niet ver diepen in mogelijke redenen daarvan, doch wij putten er grote moed uit met het oog op de instandhouding van deze mooie Haarlemse traditie. Reeds nu kijken wij uit naar 1959. Wij hopen dat het eindbedrag van dit jaar dan nog ver overtroffen zal worden! Redactie H.D. Advertentie alles voor het kantoor Paus Joannes XXIII heeft op tweede kerstdag een bezoek gebracht aan de mannenafdeling van de „Regina Coeli" (Koningin des hemels), de grootste gevan genis van Rome. Sinds Paus Pius XI had geen kerk vorst een gevangenis bezocht. Van de 1.300 gevangenen ir. de Regina Coeli wach ten 1.100 nog op berechting. In de centrale rotonde van de gevangenis hield de Paus een korte toespraak en gaf hij de gevange nen zijn zegen. De Paus wandelde ook door enige cellen-galerijen. Enkele gevan genen, gekleed in bruin-grijs gestreepte ge vangeniskleding, werden uit hun cellen ge laten. In de rotonde hadden de gevange nen een altaar gemaakt, maar de geur der bloemen ging verloren in de sterke lysol lucht. Bij het altaar lieten enkele gevan genen schilderstukken zien, waaronder een van de Paus. Toen de Paus het gebouw verliet schalden kerstliederen door de ge vangenis. De Paus werd in de Regina Coe li verwelkomd door de minister van Jus titie, Guido Gonella.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1