Kapitaalmarkt door beperking der investeringen verruimd Panda en de olie^boertjes 1958: een jaar dat meeviel JOHNNIE WALKER OEES-partners van Euromarktlanden zullen hun belangen scherp verdedigen ft Üi Wirn*!- pSiSsPIP VbuWtieR Zacht weer in West-Europa Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Minder elegante doorbrekingen van rentegamma 2 GOOD SCOTCH WHISKY Grote opdracht voor Hollandia n.v. KNSM bestelt vier motorvrachtschepen Agiobonus OGEM neemt vaker... drank die gezelligheid brengt 3.20 Z waarde maker Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kon. Gist neemt Engels bedrijf over Hoger dividend De Vries' Ijzerhandel AI komt er op 1 januari geen tarievenoorlog: ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) MET GROTE VOLDOENING mag worden geconstateerd dat het thans ten einde spoedende jaar in algemeen financieel-economisch opzicht onder aanmerkelijke betere omstandigheden kan worden afgesloten dan zijn voorganger. Met name in de Verenigde Staten en in ons land zijn er onmiskenbare tekenen van economisch herstel, welke de overtuiging hebben gevestigd dat de medio 1957 ingetreden recessie als geëindigd mag worden beschouwd, ook al wil dit niet zeggen dat men zich thans opnieuw aan een onberedeneerd optimisme mag overgeven. Het is duidelijk dat men zich tijdens de opgaande conjunctuur in de mogelijkheden van de industriële activiteit had vergist. Er zijn, zoals door een Duits econoom is opgemerkt, uit de ontwikkeling van de techniek structurele veranderingen ontstaan zoals ten gevolge van de pas ontdekte atoomenergie, de rakettentechniek en de elektronica welke voor het bedrijfsleven krachtige stimulansen betekenen. Door de toepassing van allerlei tech nische en chemische vindingen, met name door de automatisering, is een industriële revolutie ingezet, welke terecht grote verwachtingen deed koesteren. Men vergat daarbij echter dat zulk een revolutie ongekende kapitaalsinvesteringen vraagt, die weliswaar op langere termijn tot een grotere volkswelvaart kunnen leiden, maar waarop men niet met een in versneld tempo stijgende consumptie mag vooruitlopen. In vergelijking met de periode van vöör de oorlog is de kapitaalsintensiteit in aan zienlijke mate gestegen. Het kapitaal treedt voor een deel in de plaats van de vermin derde behoefte aan mankracht, waarin de huidige werkloosheid haar voornaamste oorzaak vindt. Het is gebleken dat de ge zonde kapitaalvorming zonder een beper king van de consumptie met de industriële en overheidsinvesteringen geen gelijke tred kon houden. Mede door de kredietbeper kingen en de gereserveerdheid van de be legger, is het jaar 1958 dan ook met een hoge rentestand begonnen. In ons land werd het in 1957 geleidelijk tot vijf percent verhoogde wisseldisconto van de Neder- landsche Bank tot medio januari 1958 ge handhaafd en de zes percents obligatie leningen, waarmee men in het vierde kwartaal van 1957 begonnen was, werden pas in februari door leningen met een lagere rentevoet gevolgd. Het is intussen wel duidelijk gebleken hoezeer de hardnekkig door de regering gehandhaafde goedkoopgeld-politiek tot ongezonde verhoudingen en het zoeken van minder fraaie uitwijkmogelijkheden heeft geleid. Het rentegamma van 414 percent, dat officieel niet is opgeheven, heeft een normale financiering van de gemeentelijke uitgaven verhinderd en de lagere overheid verleid tot het aangaan van zodanige vlot tende schulden dat het krediet van de ge meenten daardoor ernstig in gevaar werd gebracht. Tal van' gemeenten kwamen 'min of meer klem te zitten, zelfs ten aanzien van de lopende uitgaven en de regering werd derhalve gedwongen zelf het rente gamma te doorbreken, zij het op een min der elegante manier. De Bank voor Neder landse Gemeenten werd namelijk gemach tigd tot de uitgifte van zes percents obli gaties met de voor inschrijvers aantrekke lijke bepaling dat de lening gedurende de eerste tien jaar niet kon worden afgelost Advertentie Born 1820 still going strong Lubbers' Constructiewerkplaats en Ma chinefabriek „Hollandia n.v." te Krimpen aan de IJsel heeft van de „Iranian Oil Company" opdracht gekregen een aanleg steiger voor zeer grote tankschepen te bouwen, een opdracht waarmee miljoenen zijn gemoeid. De steiger, een constructie van 360 meter lengte en 40 meter breedte, die van een houten rijweg zal worden voorzien, zal van Kharg-eiland af de Perzische Golf insteken. De gehele staalconstructie weegt 2.300 ton. Het eerste deel, waaraan het bedrijf al begonnen is te bouwen en dat 14 meter lang en 20 meter hoog wordt, zal reeds eind januari per schip van Rotter dam naar de Perzische Golf worden ge zonden. Iedere maand zal dan een derge lijk deel verscheept worden, zodat over ongeveer een half jaar de opdracht zal kunnen zijn vervuld. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft op dracht gegeven voor de bouw van vier motorvrachtschepen, die elk een draagver mogen zullen hebben van ongeveer 950 ton. Deze order werd geplaatst bij E. J. Smit en Zoons Scheepswerven n.v. te Westerbroek (Gr.). Ze zullen worden ge bouwd onder de hoogste klasse van Lloyds en krijgen Werkspoormotoren van 750 apk ieder. De snelheid zal ongeveer 11 mijl per uur bedragen. en het is deze doorbraak geweest, die de stoot heeft gegeven tot herleving van het emissiebedrijf. Behalve de onderhandse leningen, welke door de bank werden opgenomen, heeft zij in de loop van 1958 tot vijfmaal toe een obligatielening aan de markt ge bracht in totaal tot een bedrag van 700 miljoen gulden, waarbij de rentevoet al lengs van 6 tot 41 '2 percent (deze maand) kon worden verlaagd. Hierdoor is het mo gelijk geweest dat de vlottende schuld van de gemeenten, welke tot meer dan twee miljard gulden was opgelopen, tot on geveer l'/i miljard gulden is verminderd en dat ook voor nieuwe kapitaalsuitgaven weer bescheiden bedragen aan de gemeen ten konden worden ter beschikking ge steld. Ruime kapitaalmarkt De staat heeft zich ook lange tijd van openbare emissies onthouden en zijn kapi taalsuitgaven met schatkistpapier gefinan cierd. Het grote tekort op het staatsbudget van 1958 en het nog grotere tekort op de begroting voor 1959 hebben de regering tenslotte ook tot de uitgifte van lang lopende leningen genoopt, waarvan in no vember een bedrag van 250 miljoen gulden a 4V2 percent werd uitgegeven. Dat deze. uitgegeven a 98 percent, thans bijna pari noteert, bewijst wel hoezeer de kapitaal markt in de tweede helft van het jaar is verruimd. Want ook de Export-Financie- ring-Maatschappii heeft enige malen een oligatie-emissie uitgebracht, steeds met succes, waarop later ook enkele leningen van particuliere ondernemïnee-n zijn gër volgd. Voorts hebben de hypotheekbanken. De vergadering van commissarissen der n. v. Overzeese Gas- en Elektrici teitmaatschappij heeft de directie ge machtigd aan een op 9 januari te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders een uitkering in aandelen uit de agioreserve van 12,50 per aandeel van 250,- nominaal voor te stellen. Deze uitkering is vrij van belastingen. De raad van beheer van de n. v. Natio naal Bezit van Aandelen Overzeese Gas- en Electriciteitmaatschappij zal de ver gadering van aandeelhouders voorstel len uit de agioreserve een uitkering in aandelen van 50,- per gewoon aandeel van 1000,- nominaal goed te keuren. De vergadering van houders van priori teitsaandelen heeft besloten dat deze aan deelhouders van hun rechten op deze uit kering afzien. Deze uitkering is volgens de desbetref fende ambtelijke richtlijnen voor onge veer 40,- vrij van belastingen. De ven nootschap zal in rechte doen vaststellen of het resterende bedrag vrij van belastin gen is. In verband hiermede zal van deze uitkering geen dividendbelasting worden ingehouden. Zou bij gerechtelijke uit spraak worden beslist, dat belastingen verschuldigd zijn, dan zal de dividendbe lasting voor rekening van de vennoot schap worden genomen. Rechtstreeks. Op 26 januari zal de doorgaande treinverbinding Amsterdam RotterdamEindhovenVenlo gedeeltelijk hersteld worden. Met ingang van de zo merdienst 1959 hoopt men alle treinen van Amsterdam via Rotterdam naar Eindhoven weer te laten doorrijden naar Venlo en vice versa. Hierdoor zal het niet meer nodig zijn, in Eindhoven over te stappen. eerst tegen zes percent, vervolgens tegen lagere rente, de uitgifte van pandbrieven kunnen hervatten en in totaal kon in het afgelopen jaar tot een bedrag van bijna 1300 miljoen gulden aan langlopende le ningen worden geplaatst, tegen ongeveer 950 miljoen gulden ln het voorgaande jaar. Emissies Ongeacht de grote aandelenemissie van de Koninklijke (869 miljoen gulden), waar van naar raming ongeveer 20 a 25 percent in ons land werd opgenomen en de rest in het buitenland plaatsing vond. zijn de aandelenemissies (zie ook ons blad van 17 december pag. 2) in het lopende jaar zeer beperkt gebleven, evenals dit in 1957 het geval was. Pas de laatste maanden zijn enige in dustriële ondernemingen, behalve door herkapitalisatie, ook door de uitgifte van nieuwe aandelen tot vergroting van hun kapitaal overgegaan. In totaal hebben deze aandelen-emissies dit jaar niet meer dan rond 30 miljoen gulden bedragen en wan neer men dit cijfer vergelijkt met dat van bijvoorbeeld 1955 (440 miljoen gulden) blijkt wel zeer duidelijk in welk een be langrijke mate het Nederlandse bedrijfs leven in 1958 zijn investeringen heeft be perkt. In een volgend artikel willen wij hier over nog enkele opmerkingen maken, f Advertentie Zwaardemaker bisschopwijn (van Bordeauxwijn) kant en klaar voor gebruik Tarweleveranties aan dc V.A.R. Te Cairo is bekendgemaakt dat overeenkomsten met de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie on dertekend zijn voor de levering van tarwe aan de Verenigde Arabische Republiek. De overeenkomst met dc Verenigde Staten voorziet in de levering van 100.000 ton bloem en 200.000 ton tarwe tegen een prijs van 21,3 miljoen dollar, vermeerderd met 3.6 miljoen dollar vervoerskosten, welke bedragen met Egyptische valuta betaald kunnen worden. De overeenkomst met de Sovjet-Unie voorziet in de levering van 200.000 ton tarwe in het begin van 1959. Loonsverhogingen in V.S. In de Verenigde Staten is voor 6.800.000 werk nemers het loon verhoogd in samenhang met ar beidscontracten die gesloten zijn tussen de indu strie en de grote vakbonden. 3.500.000 werkne mers kregen loonsverhoging als gevolg van on derhandelingen die in de afgelopen twaalf maan den zijn afgesloten. De overige 3.300.000 kregen loonsverhoging op grond van de bepalingen in bestaande contracten. Voor bijna de helft van de werknemers in de eerstgenoemde groep bedroeg de verhoging minstens 13 dollarcent 0.49) p. uur. Amerikaanse lening voor India De Amerikaanse redering beeft India een lening van 100 miljoen dollar verstrekt voor de uitvoe ring van particuliere en staatsprojecten onder het vijfjarenplan voor de economische ontwikke ling van het land. De lening was in september reeds toegezegd, maar is thans beschikbaar ge steld. Voor openbare projecten is een bedrag van 63 miljoen dollar bestemd, terwijl de rest ten goede zal komen aan de particuliere sector. In de gebruikelijke oudejaarsbijeen- komst met de ondernemingsraad en de le den van de staf van de Koninklijke Ne derlandsche Gist- en Spiritusfabriek n.v. te Delft, deelde de president-directeur ir. F. Gi Waller mede, dat deze maand de in 1930 gestichte British Fermentation Products Ltd. in Ipswich (Engeland) werd overgenomen. Ten behoeve van de distri butie in Engeland heeft de vennootschap reeds tientallen jaren meerdere aldaar ge vestigde verkoopmaatschappijen in volle dig eigendom. De stap tot vestiging van het produktiebedrijf in Engeland moet dan ook worden gezien als een consoliderende uitbouw van de Delftse belangen aldaar, welke er uiteindelijk toe zal leiden, dat de export van Delft naar Engeland zal komen te vervallen. De heer Waller wees er uitdrukkelijk op dat nog belangrijke verdere investeringen in de overgenomen fabriek noodzakelijk zullen* zijn. Tastbare revenuen op deze in vestering mogen in de eerstkomende ja ren stellig niet worden verwacht. Omtrent de resultaten in het afgelopen jaar in de Delftse onderneming zei de spre ker, dat verwacht mag worden dat het uiteindelijk resultaat niet veel zal afwij ken van dat over 1957; lagere uitkomsten in de farmaceutische afdeling worden on geveer gecompenseerd door enigszins ver beterde uitkomsten in het gistbedrijf te Delft als gevolg van een dalende tenden tie in de extreem hoge grondstoffenprijzen van 1957, alsmede van verhoogde export resultaten. De resultaten in het bedrijf te Brugge (België) waren de laatste maanden gun stiger dan het vorige jaar; die van de overige buitenlandse bedrijven waren be vredigend. De raad van commissarissen van H. A. dc Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort heeft besloten aan de in januari 1959 te houden algemene vergadering -van aan deelhouders voor te stellen over het op 30 juni 1958 geëindigde boekjaar een divi dend van 9 percent uit te keren (v.j. 7Vz percent). (Van onze correspondent in Brussel) AL ZAL OP 1 JANUARI de daadwerkelijke tarievenverlaging en contingenten verruiming door de zes Euromarktlanden geen openlijke vijandige acties van hun elf medeleden in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking tot gevolg hebben, toch schuilt er een groot gevaar in het feit dat er ondanks bijkans twee jaren van onderhandelingen geen „Vrijhandelszone" met Engeland tot stand is kunnen komen. De Vrijhandelszone is een douane-unie, waarin de goederen vrij circuleren in de aangesloten landen, terwijl ieder aangesloten land of groep van landen zijn eigen buitentarief behoudt. Men weet dat de Vrijhandelszone tot stand zou komen tussen de „Zes" van de Gemeenschappelijke Markt en de overige „Zes" van de O.E.E.S., namelijk Engeland, de drie Scandinavische landen, Zwitserland en Oosten rijk. In hét kader van de O.E.E.S. zou er dan nog èën speciale regeling komen om de „minder ontwikkelden" te helpen, namelijk Ierland, IJsland, Portugal, Griekenland en Turkije. Het grote politieke en economische spel stelt dus de „Zes" van de gemeen schappelijke markt tegenover de andere „Zes". De onderhandelingen over de Vrijhan delszone tussen de twaalf landen, met een speciale steunregeling (waarschijnlijk via de Europese Investeringsbank) voor de „arme vijf", zijn een lange lijdensweg ge worden. Het bijkans mislukken ervan in het Chateau de la Muette te Parijs is voor een deel te wijten aan de sterk onder in vloed van het Franse bedrijfsleven staan de Franse delegatie. Dit bedrijfsleven heeft een felle campagne tegen de Vrij handelszone gevoerd. Aan die campagne zouden de Franse werkgevers reeds een bedrag van een miljard Franse frank heb ben besteed. Het Franse standpunt is in tussen vrij duidelijk: „In de gemeen schappelijke marki zal de Franse econo mie met de zware concurrentie van de Duitse industrie moeten afrekenen; komt de Vrijhandelszone tot stand, dan komt er nog eens de Engelse concurrent bij". Bo vendien zijn de technici van de Franse re gering van oordeel dat het in de Vrijhan delszone niet mogelijk is een oneerlijke concurrentie op basis van lagere douane tarieven te beletten. Engels profijt Engeland zou bijvoorbeeld ergens in de wereld ruwe wol of onafgewerkte produk- ten kunnen kopen en invoeren tegen een lager douanetarief dan de gemeenschap pelijke markt en na verwerking die pro- dukten zonder invoerrechten naar de ge meenschappelijke markt kunnen exporte ren. Het grote bijkans onoverkomenlijke bezwaar van de Vrijhandelszone is het feit dat alle deelnemende landen in die zone heer en meester blijven over hun eigen douanetarie*:' en dus in feit ook over hun handelspolitiek. De „Zes" hebben bo vendien nog een massa andere verplich tingen op zich genomen, onder meer de harmonisatie van de lonen, een verplich ting die de Engelsen en de andere part ners van de Vrijhandelszone niet aan vaarden. Vandaar de Franse terughou dendheid. West-Duitsland en de Benelux zijn van oordeel dat de Vrijhandelszone weliswaar technisch ingewikkeld is, maar dat men daarin veel gemakkelijker het vrije ver keer van de goederen kan beperken dan in de gemeenschappelijke douane-unie der Zes. Het is beter een imperfecte Vrijhan delszone tot stand te brengen dan de overi ge Europese landen tegen de „Zes" op te zetten. Bemiddeling door Benelux In dat opzicht heeft Benelux volkomen zijn taak vervuld. Toen de onderhandelin gen mislukt waren, heeft de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, hierin volledig gesteund door zijn collega's Luns en Bech een krachtige op roep gedaan om het gesprek tussen Enge land en de „Zes" op gang te houden. Zij constateren nu dat de Zes zich klaar ma ken om op 1 januari hun invoerrechten met 10 percent te verlagen en hun invoer contingenten met 20 percent te verruimen, terwijl de zeer kleine contingenten moe ten worden verruimd tot op 3 percent van de nationale produktie van het importland. Die laatste regeling brengt bijvoorbeeld mee dat Frankrijk over 1959 niet minder dan 27.000 automobielen uit Duitsland en Italië zal moeten importeren. Het Beneluxvoorstel was nu dat alle 48. De hoteleigenaar was wat gekalmeerd, nu de Marine hem te hulp was gekomen. Hij had de vernielde waterleiding laten afsluiten, zodat de benedenverdieping niet langer onder water stond en hij luisterde tevreden naar het lawaai, dat van de bovenverdieping klonk. „Uw mariniers pakken die Joppestam stevig aan", zei hij tegen de minister van Oorlog. „Het werd wel tijd, dat er eens flink tegen die van dalen werd opgetreden". „Ja, zoiets kunt u gerust aan mijn mannen overlaten", zei de minister trots. „Ze zullen die woeste lingen wel even verdrijven. Kijk, daar komt de Joppe-tolk al aan!" „Kalm maar, tolk", zei de minister van Buitenlandse Zaken tegen Panda, die opgewonden kwam aansnellen, „onze mariniers zullen je vriendjes niet méér pijn doen dan nodig is. Het zal nu wel voorbij zijn". „Ja, het is voorbij", zei Panda. „Maar ik ben bang, dat de Joppe's de mariniers hebben pijn gedaan". Als om zijn woorden kracht bij te zetten, kwamen op dat ogenblik enkele gehavende mariniers beneden, met ge broken geweertjes. „Lieve help!", riep de minister van Oorlog, „wat is er met jullie gebeurd!" „Ze dachten, dat we ze waarde loze wapens wilden verkopen", was hel kreunend antwoord, „en toen werden ze razend". De hoteleigenaar wendde zich schreiend af. „O, o!", riep hij smartelijk, „wie kan me nu nog verlossen van die woeste Joppe-stam?!" r t O.E.E.S.-landen van 1 januari af eveneens van de verruimde contingenten zullen pro fiteren, wanneer zij tot reciprociteit be reid zijn. De 10 percent verlaging van de invoerrechten zou door de zes landen worden uitgebreid tot de 54 landen van de G.A.T.T. Door dat voorstel konden de Zes bewijzen dat zij niet willen starten als een gevaarlijk protectionistisch blok in de we reld. Op enkele wijzigingen na hebben de Zes dit Beneluxvoorstel aanvaard en is te Parijs besloten op 20 januari het gesprek over de Vrijhandelszone te hervatten. De kansen om met de overige Zes tot 'n over eenkomst te komen zijn aanmerkelijk toe genomen daar ieder er zich duidelijk van bewust is dat een tarievenoorlog tussen de Zes der gemeenschappelijke markt en de overige zes voor beide partijen een cata strofe zou betekenen. De O.E.E.S en de Europese Betalingsunie zouden die cata strofale ontwikkeling niet overleven. Men moet hopen dat. de Beneluxregerin- gén ook in andere 'én meër delicate kwes ties zoals de landbouw en het verkeer een zelfde solidariteit zullen tonen. .1 „o WONINGINRICHTING BEVER W IJ K Breesfr.TQ-SA 250 modelkamers Geopend: 8-12.30en'UM8u. Dinsdag 8-13 u. Kerstlied. In Parijs hebben woensdag ze venhonderd clochards uit alle delen van de stad kerstavond gevierd. Op banken langs de Seine gezeten, werden zij ge- tracteerd op soep, een zuurkoolschotel, wijn, lekkernijen en zang. Tot slot zon gen de clochards gezamenlijk een kerstlied. Goedaardig. Koning Frederik IX van De nemarken is van zijn jachtverblijf in Trend (Jutland) waar hij ziek is ge worden naar Kopenhagen terugge keerd. De koning, die 59 jaar is, heeft een zware kou opgelopen waardoor een long is aangedaan. Volgens drie artsen is zijn toestand „bevredigend". De aan doening is goedaardig, doch de vorst zal enige weken het bed moeten hou den, aldus een officieel communiqué. Pokken. In Heidelberg zijn in de kerstda gen negen gevallen van pokken gesig naleerd. De eerste zieke was een arts die onlangs uit India was aangekomen. Na hem werden vier artsen van een kliniek in Heidelberg ziek. De bevol king is met radiowagens opgeroepen zich te laten inenten. Actief. Na het Internationale Geofysische Jaar, dat binnenkort eindigt, zal de Sovjet-Unie vijfhonderd wetenschappe lijke stations handhaven om het weten schappelijk onderzoek in 1959 voort te zetten. In het zuidpoolgebied zal een nieuwe post worden ingericht en voorts zullen tien schepen aan onderzoek van de oceanen deelnemen. Gastro-cnteritis. In een vluchtelingenne- derzetting bij Karatsji zijn sedert zon dag honderd mensen overleden aan een Gastro-enteritis ziekte, die men aan vankelijk voor cholera hield, doch die een ingewandziekte blijkt te zijn. De nederzetting, waarin 130.000 mensen le ven, is geïsoleerd om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Visum. De Amerikaanse pater Dion heeft een Russisch visum gekregen om zich als rooms-katholiek priester te Moskou te vestigen. De laatste priester in Mos kou was pater Bissonnette. Nadat de Russische regering de Franse rooms- katholieke kerk te Moskou had geslo ten, richtte pater Bissonnette in zijn eigen appartementen een kapel in. Hij werd in 1955 echter gedwongen de Sovjet-Unie te verlaten. Nationalisatie. Het Joegoslavisch parle ment heeft heden een wet aangenomen krachtens welke huurhuizen, bouw gronden en kantoren in de steden en in dustrie-centra genaast worden. Niet on der deze wet vallen particuliere huizen welke een of twee flats of drie kleine apartementen bevatten. Voorts de di plomatieke gebouwen die toebehoren aan andere landen en het bezit van ker ken en andere religieuze instellingen. De wet geldt niet voor onroerende goe deren op het platteland. De eigenaars krijgen gedurende vijftig jaar tien per cent van de huur. Groei. Het bureau voor de statistiek meldt dat per 1 oktober het Japanse bevol kingscijfer 92 miljoen was. Er waren toen 1.550.000 meer vrouwen dan man nen. Sedert het eind van de tweede we reldoorlog is de Japanse bevolking met bijna twintig miljoen toegenomen. Ja pan is thans het land met de op vier na grootste bevolking ter wereld. Plaag. Wolken sprinkhanen hebben de kustvlakte van Israel bereikt, terwijl de grootste zwermen sinds vele jaren zich in de zuidelijke Negeb neerzetten. Ten noorden van Eilath bedekte een reusachtige zwerm een gebied van 6.000 hectaren. De verkeerswegen waren roodgekleurd door de duizenden sprink hanen die door passerende auto's wa ren overreden. Vliegtuigen bestuiven de getroffen gebieden met insectenpoe der. De voerman lei ter ruste. Een sportvlieg- tuig is op eerste kerstdag op een grint weg in de Amerikaanse staat Wiscon sin geland, terwijl de bestuurder zat te slapen. De piloot kwam er met een gebroken rib, snijwonden en builen af. Een ooggetuige vertelde dat het vlieg tuig ongeveer een kwartier heeft rond gevlogen. voor het, onbestuurd, naar beneden kwam. Het toestel werd licht beschadigd. Tweelingen. Het Italiaanse echtpaar Bru- sadelli te Lecco is op tweede kerstdag verblijd met de geboorte van zijn der de tweeling binnen vijf jaar. In totaal zijn er nu tien kinderen. Protest. Het „Verband Deutscher Stu dentenschaften", de Westduitse stu dentenorganisatie, heeft bij generaal De Gaulle geprotesteerd tegen de ar restatie van dertig Algerijnse studen ten die zouden hebben getracht de verboden Algerijnse studentenver eniging Ugema weer op te richten. De Westduitse studentenorganisatie telt 180 000 leden. De depressie-activiteit op de oceaan breidde zich de afgelopen 24 uur geleidelijk over West-Europa uit. Het front van een oude depressie bij IJsland bracht in ons land gisteren later op de dag enige regen. Een tweede depressie, die vanmorgen bij Schotland lag, veroorzaakte vanmorgen opnieuw regen. Achter het regengebied dringt zachtere oceaanlucht tot onze stre ken door. Een derde depressie, die vanmor gen halverwege Ierland en Newfoundland werd aangetroffen, koerst,, snel in diepte toenemend, in de richting van IJsland. Deze depressiè stuwt een nieuwe hoeveel heid zachte lucht naar West-Europa. WEERRAPPORTEN i»iv Zondag 28 december Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur. Maan op 19.37 uur, onder 9.48 uur. Maandag 29 december Zon op 8.49 uur, onder 15.36 uur. Maan op 20.48 uur, onder 10.20 uur. Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 27 december Hoog water 4.30 en 16.39 uur. Laag water 0.07 en 12.27 uur. Zondag 28 december Hoog water 5.05 en 17.15 uur. Laag water 0.45 en 13.02 uur. Maandag 29 december Hoog water 5.41 en 17.53 uur. Laag water 1.18 en 13.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxuna van giste- e ren. Binnenland: heden «3 d 12 7 uur. Neerslag: laatste O 24 uur. x! 2 22 Den Helder geheel bew. zzw 7 3 Ypenburg lichte regen zw 6 4 Vlissingen lichte regen z 6 5 Eelde mist zw 5 6 Twente geheel bew. zzw 4 4 De Bilt lichte regen zzw 5 3 Eindhoven lichte regen zzw 4 3 Vlv. Z.-Limb. lichte regen z 4 6 Helsinki geheel bew o -13 0,2 Stockholm geheel bew ono -1 5 Oslo geheel bew n -3 0 Kopenhagen geheel bew. ozo 0 0,2 Aberdeen regen ozo -2 0,1 Londen motregen zw 7 3 Amsterdam regen zzw 4 3 Brussel regen z 4 3 Luxemburg sneeuw z -1 2 Parijs geheel bew. zzw 4 7 Bordeaux motregen zzw 8 3 Grenoble zwaar bew. windst. -2 0 Nice licht bew. n 6 0 Berlijn zwaar bew. z 1 0 Frankfort sneeuw zzw 0 2 München mist z -1 0 Zürich zwaar bew. zw -2 0 Genève zwaar bew. w -3 0 Locarno licht bew. windst. -3 0 Wenen zwaar bew. nnw 2 2 Innsbruck licht bew. windst. -5 0 Rome geheel bew. ono 6 0 Ajaccio onbewolkt no 4 0 Madrid zwaar bew. windst. 3 0 Mallorca licht bew. windst. 1 0 Algiers regen zzw 7 2

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2