Bethlehem door duizenden pelgrims bezocht IN DE MIS T Het C.N.V. legt zijn wensen voor aan het nieuwe kabinet ^"Hoe is het ontstaand Wijziging verlangd van het uniforme stelsel van loonvorming President Coty ontving de meeste post 3aai-twiia Op en om het Binnenhof J ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 Oostduitsers kopen duizend balen Indonesische tabak Premiebouw door gemeen ten wordt stopgezet Muntjes uit de tijd van Floris IV gevonden Drie vliegongelukken Britannia, Constellation en DC-6 neergestort Samen elf dodenmaar 106 overlevenden Krantenstaking in New York wellicht zondag ten einde Zes doden in het verkeer Haarlemse dame na ongeluk in Heemstede overleden Dit woord: ATLAS Bevordering: van de werkgelegenheid, de verdere behandeling van de weduwen- en wezenpensioenverzekering, de bestrijding van het woningtekort, een rechtvaardige verdeling van de toeneming van het natio nale inkomen en het onderzoek naar de structuur en de rechtsvorm van de moder ne onderneming behoren tot de zaken die door het thans zittende kabinet op korte termijn behandeld dienen te worden, aan gezien ze geen uitstel kunnen lijden. Tot deze conclusie kwam de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond tij dens een te Utrecht gehouden buitengewo ne vergadering, gewijd aan de bespreking van de actuele economische vraagstukken. Wat de bevordering van de werkgele genheid door de overheid betreft, is de verbondsraad van mening, dat met name ook in het noorden van het land de be strijding van de werkloosheid als een drin gende opdracht beschouwd dient te wor den, waarvan de vervulling niet mag wor den vertraagd. De verantwoordelijkheid voor de noden van weduwen en wezen gedoogt naar het oordeel van het C.N.V. geen opschorting van de behandeling van het thans aan hangig gemaakte wetsontwerp weduwen- en wezenpensioenverzekering. De ver bondsraad sprak de verwachting uit dat regering en Staten-generaal dit ontwerp spoedig zullen behandelen, opdat de wet telijke regeling uiterlijk 1 januari 1960, doch zo mogelijk reeds op 1 oktober 1959 zal kurmen worden ingevoerd. Het C.N.V. is eveneens van oordeel, dat de voorbereiding en indiening van een wetsontwerp betreffende de invaliditeits verzekering niet opgeschort mag wor den. Volgens de verbondsraad van het C.N.V. is er, ondanks de belangrijke verminde ring van het woningtekort, die de laatste jaren is tot stand gebracht, geen enkele aanleiding, de verdere oplossing van dit probleem als minder urgent te beschou wen. Het C.N.V. vertrouwt er daarom op, dat het thans opgetreden kabinet de be strijding van het woningtekort zal be schouwen als een aangelegenheid, die geen uitstel gedoogt. Met name dient voortge gaan te worden met de bouw van wonin gen, waarvan de huur door de arbeiders kan worden opgebracht. De christelijke vakbeweging handhaaft de bereidverklaring om mede te werken aan de totstandkoming van een verantwoorde oplossing van het melk- en huursubsidie- beleid. De verbondsraad voegt hieraan toe dat hij echter eveneens de indertijd door hem gestelde voorwaarde, dat het loon- en prijsbeleid daarmee aan de orde wordt ge steld herhaalt. Nog geen huurverhoging Wat het Huurbeleid betreft, verwacht de verbondsraad, dat het beraad daarover in de S.E.R., en daarna in de regering en in de Staten-generaal zoveel tijd zal vergen, dat in 1959 in elk geval niet met een ver hoging van de huren gerekend behoeft te worden. Naar Het 'oordeel van Het C.N.V. is het rechtvaardig, dat ook de loon- en salaris- trekkenden zullen delen in de voor 1959 verwachte toeneming van het nationale in komen. Van de regering en van de instanties, die nog met het toezicht op de loonvorming zijn belast, verwacht het C.N.V., dat zij vernieuwde collectieve contracten met bekwame spoed zullen bezien en dat zij zich bij de beoordeling daarvan zullen rea liseren, dat de werknemers na de perio de van bestedingsbeperking aanspraak hebben op een rechtvaardig deel van de verbetering van bedrijfsuitkomsten. In het laten voortbestaan van het hui dige uniformistische stelsel van loonvor ming ziet de verbondsraad een der be langrijkste oorzaken van de vertraging in het doen delen door de arbeiders in de toe genomen welvaart. Hij acht wijziging van dit stelsel daarom dringend geboden. Van het in 1956 door de regering in uit zicht gestelde onderzoek naar de struc tuur en de rechtsvorm der moderne on derneming is, volgens het C.N.V., nog steeds niets gebleken. Zelfs de een jaar Twee Oost.duit.se tabaksdeskundigen, iie half oktober in Djakarta waren aange komen om te trachten rechtstreeks tabak van Indonesië te kopen, met uitsluiting van Engelse of Nederlandse commission- nairs, hebben na een bezoek aan de be- langrijkse tabakscentra in Indonesië een contract gesloten voor de afname van duizend balen tabak. Zij verklaarden, dat Oost-Duitsland belangstelling heeft voor verdere tabaksleveranties door Indone- geleden toegezegde adviesaanvrage aan de S.E.R. is nog niet verzonden. De verbondsraad is van oordeel, dat er geen enkele aanleiding is voor deze ver traging. Tenslotte verklaart de verbondsraad, dat de christelijke vakbeweging haar houding ook in de toekomst niet zal laten beïnvloeden door de aard van een zittend kabinet of door de politieke richting. De christelijke vakbeweging wenst, evenals in het verleden, haar oordeel zelfstandig te bepalen zonder zich te laten beïnvloe den door politieke situaties. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de sedert juni 1958 in beperkte mate gegeven gelegenheid tot premiebouw door gemeenten na 31 decem ber stopzetten. Dit is ondermeer een ge volg van de grote belangstelling, die in de laatste tijd van particuliere zijde voor de bouw van woningen met rijkspremie wordt ondervonden. In het algemeen zal premiebouw door gemeenten voortaan nog slechts worden toegestaan ter voorziening in een drin gende behoefte aan één of enkele gemeen telijke huurwoningen, voor bij voorbeeld de huisvesting van een hoofd van een school of eei* gemeentesecretaris, wanneer voor de bouw van deze woningen van par ticuliere zijde geen belangstelling bestaat. In uitzonderingsgevallen zal voorts nog toestemming kunnen worden gegeven voor de bouw van premiewoningen door ge meenten, bij voorbeeld in een probleem gebied, waar ten behoeve van de vestiging van een nieuwe industrie de bouw van een aantal woningen voor leidinggevende functionarissen noodzakelijk is en deze langs andere weg niet te verwezenlijken is. De voorwaarden, waaraan tot dusverre bij de bouw van gemeentelijke premie woningen moest worden voldaan, blijven in bovenbedoelde gevallen volledig van kracht. In de bak van een dragline, waarmee men bezig is een binnendijk in de omge ving van Zierikzee af te graven, vonden arbeiders een potje dat 300 zilveren munt jes uit de tijd van Floris IV (1223-1225) bleek te bevatten. De dijk, waarin het pot je met munten werd gevonden, was in de tijd waarin de muntjes dateren een zee wering. BOURNEMOUTH (Reuter en UPI) Een Bristol „Britannia" verkeersvliegtuig van de Engelse overzeese luchtvaartmaat schappij BOAC is woensdag tijdens een proefvlucht nabij Bournemouth in het graafschap Hampshire in Zuid Engeland neergestort. Van de elf inzittenden, allen personeel van de maatschappij, kwamen acht om het leven, de drie anderen werden gewond. (UPI) De „Britannia", een „Turboprop"-vliegtuig was bezig met een landingsmanoeuvre, toen het vliegtuig plotseling door de laaghangende wolken in de mist, die over de akkers lag, om laag dook. Het raakte enkele telefoonpalen en liet een spoor van brandende wrak stukken na. Van de koeien, die in het wei land liepen, waar de „Britannia" overheen schoot, werde drie door wrakstukken ge dood. De stoffelijke resten en de gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Christchurch. Rhodesia PARIJS (UPI) Een woordvoerder van de Franse luchtvaartmaatschappij U.A.T. heeft donderdagavond in Parijs medegedeeld, dat er drie personen zijn om gekomen toen een DC-6 kort na het op stijgen in Salisbury in Rhodesia neer stortte. De woordvoerder zei, dat de gezagvoer der van het vliegtuig toestemming ver kreeg te vertrekken ondanks het slechte weer. De gezagvoerder had geseind, dat zijn toestel dertig seconden na het opstij gen door een hevige wervelwind werd overvallen. Deze heeft even later het toe stel tegen de grond geworpen. De schok was niet hevig, maar het toe stel raakte in brand. De steward kreeg brandwonden aan de handen toen hij de passagiers uit het vliegtuig hielp. Vier per sonen kregen ernstige brandwonden. Het toestel had een bemanning van zeven kop pen en 63 passagiers. Later werd officieel bekendgemaakt, dat drie personen bij de ramp omkwamen, vier ernstige brandwonden hadden en dat 25 voor lichte wonden behandeld moesten worden. In Oostenrijk WENEN (UPI) Woensdagavond om streeks 22.00 uur is bij het Weense vlieg veld Schwechat een Lockheed Constella tion van de Air France neergestort. Alle 36 inzittenden, onder wie zes leden van de bemanning, konden het toestel tijdig verlaten. Het wrak brandde geheel uit. De piloot en de boordwerktuigkundige hebben betrekkelijk ernstige verwondin gen opgelopen, maar verkeren niet in levensgevaar. BETHLEHEM (UPI) Duizenden pel grims uit de gehele wereld hebben in Jeru zalem de geboorte van Christus herdacht. De gelovigen gingen door de Mandelbaum- poort, tussen prikkeldraadversperringen en bunkers door, naar de St. Catherina kerk in Bethlehem en later naar de kerk op de plaats waar Christus moet zijn ge boren. De Jordaanse autoriteiten hadden de pelgrims toegestaan 36 uur in het land te blijven. Een ere-escorte van bereden Jordaanse politie begeleidde de processie. Voor vele inwoners van Jeruzalem is het de enige gelegenheid in het jaar hun ver wanten in Jordanië te zien. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft, evenals vorig jaar, de avond voor Kerstmis in Gaza doorge bracht. Hij bracht de UNO-politie dank voor de uitvoering van haar taak het handhaven van de vrede „geheel in de geest van het kerstfeest". De kerstviering in Bethlehem dateert uit de tijd van Constantinus, die van 306 tot 337 regeerde. De „bambino", een in lom pen gehulde houten pop, die Christus sym boliseert, werd neergelegd op de plaats waar de kribbe moet hebben gestaan on der het zeggen van de spreuk „Hic de vir- gine Maria Jesus Christus natus est" (hier werd Jezus Christus uit de maagd Maria geboren). LONDEN (UPI) West-Europa beleefde een „groene kerst". Van Rome tot Stock holm, van Londen tot Parijs, vertoonden de straten het beeld van een gewone winterse zondag, stiller dan gewoonlijk, een beetje mistig en vochtig-koud. In de Sovjet-Unie was het een normale werkdag. De Opperste Sovjet kwam bij een en alle diensten functioneerden nor maal. De Russen vieren Kerstmis op 7 ja nuari volgens de Juliaanse kalender. In de december-aflevering van „Commu nist", het theoretische orgaan van de Rus sische communistische partij, werd aan de vooravond van Kerstmis opgeroepen voor meer en betere atheïstische propaganda. Om de religie voor eens en voor altijd te over winnen dient de grote massa van ons volk systematisch wetenschappelijke en poli tieke kennis te worden bijgebracht, aldus „Communist". Op de Quemoy-eilanden hebben on geveer zevenhonderd christenen voor het overgrote deel soldaten uit het leger van Tsjang Kai Tsjek Kerstmis gevierd. Nog voor de kerkdiensten waren afgelopen hervatten de communisten het bombarde ment, dat bijzonder licht was en kort duurde. Na enkele uren werd van het vasteland met luidsprekers bekendgemaakt dat het bombardement was gestaakt. De nationalistische troepen hadden opdracht niet te vuren dan in geval een poging tot landen zou worden gedaan. President Coty van Frankrijk heeft de meeste kerstpost ontvangen. Ongeveer anderhalf miljoen Fransen hebben hun president, op instigatie van een radiosta tion, bedankt voor de diensten die hij Frankrijk tijdens zijn ambtsperiode van vier jaar heeft bewezen. LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth heeft in haar kerstboodschap tot het Britse Gemenebest voor radio en televisie een reeks bezoeken aangekondigd die leden van de koninklijke familie in 1959 aan gebieden van het Gemenebest zullen brengen. De koningin en de hertog van Edinburgh zullen Canada bezoeken en daarna Ghana, Sierra Leone en Gambia. De hertog alleen zal naar India en Pakis tan gaan. Koningin-moeder Elizabeth gaat naar Oost-Afrika. De hertog en de herto gin van Gloucester zullen Nigeria be zoeken en de hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra gaan naar Midden- en Zuid-Amerika. Prinses Alex andra gaat later naar Australië. „Wij heb ben geen plannen op het gebied van de ruimtevaart, althans voor het ogenblik", voegde de koningin hier glimlachend aan toe. BONN (AFP) „Sinds 1914 zijn de vei ligheid en de rust uit het leven der mensen verdwenen en sedert 1914 is de vrede, de werkelijke vrede, onder ons Duitsers niet weergekeerd", aldus bondskanselier Ade nauer in zijn kerstboodschap via de radio tot het Duitse volk. „Voor 1914 was dit kostbare goed zo vanzelfsprekend, dat wij er toen de wezenlijke waarde niet van on derkenden. Is het niet verschrikkelijk dat de meerderheid van de thans levende men sen nooit de rust, de vrede en veiligheid en een leven zonder angst heeft gekend?" „De geest en de ziel van de mens zijn ech ter onoverwinnelijk, want zij zijn recht streeks van God", aldus dr. Adenauer. BERLIJN (DPA en AFP) Burgemees ter Brandt van West-Berlijn heeft in een kerstboodschap de bevolking opgeroepen, hecht verenigd te blijven tegenover de Russische dreigingen. NEW YORK, (UPI) Afgevaardigden van de directies en de bezorgers van de negen Newyorkse kranten, die sinds ze ventien dagen door een staking getroffen zijn, hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor een nieuw con tract. Zondag zal deze overeenkomst in stemming komen op de algemene verga dering van de bezorgersvakbond. De ze algemene vergadering heeft de laatste keer dat de onderhandelaars een overeen komst bereikten, een afwijzend standpunt ingenomen. sie. Toen ik jl. dinsdagavond de vergader zaal van de Tweede Kamer verliet had ik het gevoel over me van iemand, die vrij wel een hele middag en avond in de mist had gezeten. Het was daar in de Kamer voortdurende een bijkans benauwende onzekerheid veroorzakend tasten ge weest. In overwegende mate viel er slechts een onduidelijk schimmenspel waar te nemen. De nodige klaarheid ont brak. Alles te samen genomen was dit eigen lijk allerminst verwonderlijk. Het ver toonde schouwspel, te weten een rege ringsverklaring omtrent de gronden voor het optreden van het nieuw gevormde ka- binet-Beel alsmede vooral ook voor de Ka merontbinding, en het daarop gevolgde debat dat in tal van opzichten bijzonder onaf was, zij waren voortgekomen uit een drama, dat op zichzelf reeds heel veel on duidelijks te zien gaf. Dat drama immers begon met eenten dele raadselachtig conflict. Daar stond tegenover de Kamer meerderheid, die de tijdelijke belasting verhogingen voor slechts één jaar wilde toestaan, een minister van Financiën (Hof- stra), lid van het kabinet-Drees, dat eens gezind twee jaar gewenst vond. Doch de door dr. Drees aangevoerde ploeg had het niet over zich kunnen verkrijgen ook eens gezind te zijn wat betreft 't maken van de wens tot een volstrekte eis. Het kabinet liet minister Hofstra los, toen hij het amendement om de twee jaar in één jaar te veranderen, onaanvaardbaar noemde. Met andere woorden, hier deed zich een breuk binnen het kabinet voor. Nu geef ik terstond toe, dat niet elk meningsverschil binnen de boezem van een geheel ministe rie terstond tot een uit elkaar gaan behoeft te leiden. De mogelijkheid bestaat immers, dat de noodzaak hiertoe tenslotte nog kan komen te vervallen. Dat ware bv. het geval geweest, indien minister Hofstra zijn zin had gekregen en de Kamer het amendement zou hebben verworpen. Dan zou immers uiteindelijk bereikt zijn het geen het ganse kabinet eenstemmig ge wenst had geacht. Intussen moeten de niet-socialistische leden van het kabinet- Drees ongetwijfeld te voren geweten heb- KORT I De Volkskrant had het over „de meer dan korte televisie-uit- zending van gisteravond"; en ik heb mij suf zitten te peinzen 1 over wat „meer dan kort" is. Is het I normaal, of is het lang? In ieder ge- val is meer dan kort korter en dus 1 minder dan kort, behalve wat betreft I zijn kortheid want dan is korter i meer dan kort (in het korte). Minder dan kort, kan ook betekenen minder kort dan kort en dan komt het in de buurt van langer dan kort. En 1 langer dan kort kan héél lang zijn. 1 I-T t hangt er maar vanaf hoevéél langer dan kort minder kort dan kort is. 1 MILIEU 1 In Alkmaars Weekblad (van 11 december) vraagt een student een zit-slaapkamer „liefst bij antilectuele mensen". I Wat raar voor een student om een milieu te zoeken waar men tegen lezen is; dat klinkt bijna anti-intel- lectueel. MINIMAX Over studenten gesproken ge- lukkig gaan die altijd nog wel graag tegen de draad in. Zo las ik in Het^ Vaderland over de International Student Travel Conference welker doel het is reisbemiddeling te ver- j= lenen „zodat met een minimum aan kosten een maximum aan moei- lijkheden wordt geboden". GROEN Er is groen en groen. Ik las op een haringtent Bezuidenhoutseweg-Laan van N.O.-Indië (Den Haag): „18 karaats groene haring". KIP Eens heeft de Gallische haan Europa veroverd. Nu is de beurt aan de kip (zij het een nogal mannelijk-uit- ziende) blijkens een advertentie in de Velpsche Courant waarin Bestelhuis B. Groeneveld aanbeveelt: „Hij-line kuikens of hennen; de kip die Europa heeft veroverd". TALARIUS 1 ben dat, ingeval het anders liep, dat wil zeggen, dat wanneer een meerderheid in de Kamer het door Hofstra's banvloek van de onaanvaardbaarheid getroffen amende ment zou aannemen, mét de minister van Financiën tevens de overige socialistische bewindslieden, onder wie de minister-pre sident, ontslag zouden vragen. En dat be tekende dan toch maar een uiteenvallen van het kabinet-Drees. In het licht van dit alles moet danook de conclusie luiden, dat men toch wel degelijk met een zo diep gaand meningsverschil binnen de ploeg te maken had, dat reeds deswege een uit el kaar gaan, nog vóór de Kamerbeslissing, wel degelijk gegrond zou zijn geweest. De niet-socialistische ministers hadden nu eenmaal besloten niet achter de minister van Financiën te gaan staan en achter diens socialistische ambtgenoten. Hier heeft zich precies het tegenovergestelde voorgedaan van het gebeurde in 1955. Toen was het de tot de K.V.P. behorende minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. Witte, die tegen een onwillige Kamer meerderheid had op te tornen. Doch bij die botsing genoot hij de steun van al zijn ambtgenoten, ook van de socialistische mede-ministers. Enfin, op 11 december jl. kon de Kamer vaststellen, dat er tussen de socialistische en niet-socialistische minis ters verdeelheid bestond. Meteen kon de Kamer echter ook constateren, dat zo zij in meerderheid voor het amendement in kwestie zou stemmen, een kabinetscrisis een feit zou zijn. De crisis kwam er. Daarop en dat is een tweede onduidelijkheid, welke zich heeft voorgedaan in wat er aan het dins dag opgevoerde schouwspel voorafging herstelde zich de eerst verbroken eensge zindheid binnen het inmiddels demissio nair geworden ministerie-Drees. Want toen op 15 dezer een Kamermeerder heid trachtte door te drijven, dat naast de tijdelijke verhoging van enige indirekte belastingen, ook het niet-urgente ontwerp betreffende tijdelijke verhoging van enige direkte belastingen zou worden afgegaan, bleken alle ministers het geheel en al met minister Hofstra eens te zijn. Deze was wel bereid eerstgenoemd ontwerp nog tot stand te helpen brengen, maar niet om dit eveneens voor zijn verantwoording te nemen met betrekking tot het tweede ont werp. En met alle andere leden van het kabinet was het precies eender gesteld. Vanwaar die herboren loyaliteit? Op de ze vraag moet ik het antwoord als gevolg van de mist, welke het zicht belemmert, schuldig blijven. Bij dit mistig gedoe zou het niet blijven. Er was onderwijl het tijdperk van konink lijke raadplegingen wegens de ontstane kabinetscrisis ingetreden. Het staatshoofd schakelde de oud-minister-president, mi nister van staat prof. Beel in als informa teur. Hij kreeg na te gaan, welke moge lijkheden er tot een spoedige oplossing van de crisis voorhanden waren. Nadat hij rapport omtrent zijn bevindingen had uitgebracht, werd hem verzocht als for mateur op te treden. Onverwijld aan vaardde hij die opdracht en wel ten einde een kabinet samen te stellen, dat zich bo venal ten doel zou stellen Kamerontbinding te bevorderen. Juist doordat prof. Beel niet eerst nog de opdracht in beraad nam, zoals gebruikelijk is, doch haar meteen aanvaardde, nam hij tegelijkertijd de ver antwoordelijkheid voor haar formulering op zich. Daarmee werd hij er op zijn minst zedelijk verantwoordelijk voor dat er een kabinet zou komen, dat tot ontbinding zou adviseren. En zodra hij tot minister-pre sident benoemd was rustte tevens de juri dische verantwoordelijkheid voor dit ge beuren op hem en zijn mede-ministers. Staatsrechtelijk bezien valt dit gedeelte van prof. Beel's beleid alleen maar te lo ven. In ons staatsbestel ware het vol strekt onaanvaardbaar, want inconstitu tioneel geweest, als men terecht had kun nen beweren dat de persoon van het staatshoofd op Kamerontbinding had aan gestuurd. De Koning is, en moet, on schendbaar zijn. Daarom behoort de per soon van het staatshoofd en wat die per soon al dan niet zou hebben gewild, ge heel en al buiten geding te blijven. Hier voor nu heeft de nieuwe minister-presi dent nauwlettend zorg gedragen. Het is buiten kijf, dat hij en met hem het onder zijn minister-presidentschap staande ka binet in de gegeven omstandigheden Ka merontbinding in 's lands belang achtten en deswege de Koningin geadviseerd heb ben hiermee akkoord te gaan. De gronden voor Kamerontbinding Ontbinding van een der Kamers of van beide, behalve in het geval van in eerste aanleg aangenomen voorstellen tot grond wetsherziening (waarna volgens de grond wet zelf de beide takken van de Staten- Generaal ontbonden en opnieuw verkozen moeten worden en de nieuwe Kamers die voorstellen dan in tweede aanleg moeten behandelen) is een aan de Kroon toeko- mend recht. Het is echter een slechts in uiterste noodzaak te hanteren recht. Want het maakt een inbreuk op de in de grond wet vastgelegde regel van een vierjarige levensduur, die normaliter de Tweede Ka mer dient te hebben. Juist reeds omdat het zaak is de grootst mogelijke voorzich tigheid ten opzichte van toepassing van het ontbindingsrecht in acht te nemen, be staat er een ingeval van Kamerontbinding hoog te houden staatsrechtelijke gewoon teregel. Deze komt hierop neer, dat het aan de Koning(in) door de verantwoordelijke ministers te verstrekken advies om een onder hun verantwoordelijkheid tot stand te brengen ontbindingsbesluit te nemen, gepubliceerd moet worden. Op die manier kunnen in de eerste plaats de volksverte genwoordigers nagaan of inderdaad op ver antwoorde gronden tot ontbinding geadvi seerd is. En in de tweede plaats komt het er op aan, dat de kiezers, die zich inge volge Kamerontbinding ter stembus ge roepen zien, duidelijk zullen weten, waar om het dan gaat. Welnu, ook in het onder havige geval is het advies van de minis terraad gepubliceerd. Dit is dinsdagavond gebeurd in de Staatscourant. Maar reeds in de door minister Beel in de Tweede Ka mer uitgesproken regeringsverklaring was dat advies, zelfs in nog ruimere vorm, vervat. Ongewenste en onjuiste vaagheid Met de grootst mogelijke oplettendheid heb ik mij met ontleding van de in het ad vies opgenomen gronden bezig gehouden. En na wat ik dienomtrent eerst gelezen, daarna in het Kamerdebat gehoord had, ja, mede na mijn licht vervolgens nog bij de in deze meest bevoegde te hebben in gewonnen, moet ik tot mijn spijt de wij ze, waarop de gronden zijn vermeld, te vaag en daarom onjuist noemen. Het gaat er namelijk niet om of een klein groepje lieden, die ten volle thuis zijn in de inner lijke betekenis van bepaalde staatsrech telijke en staatkundige termen, voor zich zelf wel overtuigd zijn, dat inderdaad, zo als de zaken waren "gelopen, thans Kamer ontbinding de enige uitweg was. Ik voor mij zie het inderdaad zo. Want mij per soonlijk is wel duidelijk geworden, dat de kopstukken van de meerderheid van 88, die op 11 december op zich namen het kabinet-Drees ten val te brengen, niet bij machte zouden zijn geweest een ander ka binet te vormen. In feite is dit bepaald het geval geweest. Dat verschijnsel, zo wil ik hieraan meteen toevoegen, acht ik in hoge mate bedenkelijk; binnenkort hoop ik onder meer aan deze kant van de cri sis, waarin ons land nu m.i. min of meer permanent verkeert, in deze rubriek eens nader aandacht te besteden. Thans moet ik echter bovenal onderstrepen, dat er zich inzake de Kamerontbinding de hoogst on gewenste toestand voordoet, dat het kie zerscorps onvoldoende is ingelicht omtrent de gronden, welke tot ontbinding noopten. De gewone kiezer koopt er niets voor, te weten dat weliswaar de minister-presi dent, voor dien formateur en nog een fase eerder informateur, met de hand op het hart kon verklaren, dat „de vorming van een nieuw kabinet voor het nog resteren de deel van de parlementaire periode dit is tot 1960 en steunend op een meer derheid in deze Kamer niet mogelijk bleek." Terecht toch zal de kiezer kunnen rede neren, dat hem van die onmogelijkheid niets is gebleken. Immers, het is niet eens gekomen tot bekendmaking van uitnodi ging aan iemand van die meerderheid, en evenmin aan iemand uit de minderheid om een formatieopdracht te willen aan vaarden. Of binnenskamers de he ren van de meerderheid bij voorbaat in hun adviezen aan het staatshoofd ook heb ben kenbaar gemaakt, dat het geen zin zou hebben om bij hen met een formatie opdracht aan te kloppen, doet in zoverre in het onderhavige geval niet ter zake, dat hiervan naar buiten niets is geble ken. Dat was het minste geweest, wat wij nodig gehad zouden hebben om althans enigermate uit de mist te kunnen gera ken. En dat was bepaald onontbeerlijk ge weest om de kiezers duidelijk te maken, waarom het straks bij de stembus gaat. Nu verkeren zij volkomen in de mist. Het Kamerdebat En in die factor is, dunkt me, meteen ook de verklaring gelegen, hoe het kwam, dat het Kamerdebat zelf zich in zulk een miezerige mist afspeelde, dat hetgeen er van viel waar te nemen bepaald hoogst onbevredigend was. Zou een jury na de verschillende spre kers gehoord te hebben, tot een beslissing inzake toekenning van prijzen hebben moe ten overgaan, dan geloof ik, dat de minis ter-president, zij het ook wel na enige aar zeling, toch nog de gouden medaille zou hebben verworven. Dit bovenal vanwege de uitnemende wijze, waarop hij een Beel zelf sierende hulde aan de figuur van Drees heeft gebracht. Voor prof. Romme en prof. Oud ware het dan weggelegd ge weest, de tweede prijs te delen. En mijn vreedzame stemming, nu de wisseling van oud en nieuw jaar nadert, maakt het mij mogelijk te concluderen, dat een even wel willend als ik gestemde jury aan mr. Bur ger... een troostprijs had kunnen uitrei ken. Over de gronden voor deze rangor de hoop ik het in 1959 te hebben. Dat kan dan gepaard gaan met enige beschouwin gen over het nu alleen maar aangestipte verschijnsel van een permanente crisis, waarin, naar thans duidelijk is gebleken, ons parlementaire stelsel is komen te verkeren. Dr. E. van Raalte Na de Kerst Bazige Bertha was bezig, de kerstboom te onttuigen, en tegelijk met het kerstver siersel stopte ze ook alle vredesgedachten weer in de doos. „Prettige Kerst gehad?" vroeg ze, „wat hebben jullie gegeten? Wij de eerste dag kalkoen met appelmoes en de tweede dag pasteitjes, en gans met een verrukkelijke saus. We hebben gesmuld!" „Weet je, wie er van d'r man weggelopen is?" kwam er toen plompverloren achteraan. Vroeger was het: weet je al, wie er ver loofd is? Piet en Lina- Toen werd het: heb je al gehoord, wie er volgende week gaan trouwen? Miep en Arie. Toen kwam dit: weet je, wie er gisteren een zoon heeft ge kregen? Anna. De naam van de man wordt al niet meer genoemd; hij raakt al op de achtergrond. Dus nu hebben we de leef tijd bereikt, waarop de nieuwtjes aldus luiden: weet je al, wie er van d'r man af is? „Nou?" vroeg Bertha. „Raad eens Corrie". „Jongejonge", zei ik. „Had je niet gedacht, hè? Ze woont nou op d'r zelf". Hoe doen ze dat toch? Benauwd lijkt 't me. Corrie werkt weer", ging Bertha verder. Hoe noemen ze dut dan, wat je tij d ens je huwelijk doet? ,,'k Heb het allang aan zien komen. Maar ik wou er niet over praten", zei ze nu fijn gevoelig. ,,'t Ligt aan haar. Hij is ook niet gemakkelijk, maar zij.....' Een slons! Het brood, dat hij naar zijn werk meekreeg, was altijd zo hard als een knuppel. En z'n kleren zagen eruit! Zo'n man heb toch z'n verzorging nodig!" Dat zei tante Nora ook altijd van haar pekingees. „Dat stomme dierzei ze er dan nog bij. „Ik zeg maar zo", vervolgde Bertha, „en dat zie ik aan mijn Egbert je hebt toch ook wel een boel aardigheid van ze. Als je ze goed verzorgt, zijn ze ook wel dank baar". Zo sprak mevrouw Roermond ook over haar cactussen. „Alleen ik houd van orde in mijn huis!" zei Bertha nu met stemverheffing- „Geen as op de grond, geen vuile benen over m'n kleed ze moeten weten, waar ze aan toe zijn!" En dat weten ze, Egbert en zijn lotge noten. Toen we jullie kochten", verzuch ten ze bitter, „waren jullie lief en slank en mooi. Maar wat blijft daarvan over?" De oude Germanen verdobbelden hun vrouwen. Eigenlijk kan je het die oude knots- zwaaiers toch niet zo heel erg kwalijk nemen. Paula Spotter Op tweede kerstdag is een 69-jarige Haarlemse makelaar even na acht uur in de Adriaan Pauwlaan in Heemstede met zijn auto tegen een boom gereden. Hij en zijn naast hem zittende 68-jarige zuster, mej. M. Das, werden ernstig gewond. Bei den werden overgebracht naar de Maria- stichting, waar mej. Das vanmorgen is overleden. Waarschijnlijk is de botsing ontstaan doordat de makelaar is verblind door een tegenligger. In Driebergen is de 45-jarige H. van der Laan, werkzaam in Engeland en met kerstverlof gelogeerd in zijn vroegere woonplaats Boskoop, op de avond van tweede kerstdag verongelukt. Toen hij per auto in de richting Arnhem reed, naderde van tegengestelde zijde een andere auto, die een langs de weg staand paaltje raakte, over de kop sloeg, door de afscheiding tussen de rijbanen schoot en tegen de wa gen van de heer Van der Laan botste. Deze was vrijwel op slag dood. Een naast hem zittende inwoner van Boskoop moest zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. De bestuurder van de uit Arnhem ko mende auto werd slechts licht gewond. Te Rotterdam is de 78-jarige A. H. Bouter om het leven gekomen. Hij stond op de Hillevliet met zijn rug naar de rijweg naar vogels te kijken. Plotseling deed hij enige stappen achteruit, waardoor hij door een auto werd aangereden. Hij werd over gebracht naar een ziekenhuis, waar bij aankomst bleek dat hij reeds was over leden. In A alten is een tweejarig dochtertje van de familie Freriks op het erf van de ouderlijke woning om het leven gekomen. Een bakker die zijn klanten per auto be zoekt, had bij de familie een bestelling afgeleverd. Toen hij zich naar de auto begaf, is het kind ongemerkt meegelopen en achter de wagen gaan staan. Bij het keren is het meisje overreden. In W i n t e r s w ij k is de 67-jarige G. J. Droppers overleden, die ernstig werd ge wond toen hij de Groenloseweg per fiets wilde oversteken en door een auto werd aangereden. In E n s c h e d e is op de Hengelosestraat de 85-jarige J. Hassink, die per fiets de weg wilde oversteken, door een auto aange reden. Hij overleed ter plaatse. De Griekse mythologie verhaalt van Atlas een reus, een Titaan, die met zijn soortgenoten de Olympische goden beoorloogde en tot straf veroordeeld werd het hemelgewelf op zijn schou ders te dragen. Hij versteende tot het Atlasgebergte in N. W. Afrika, de grens van de aan de Grieken bekende wereld. Het woord atlas in de betekenis: kaartencollectie werd het eerst ge bruikt door Gerhard Kremer die zijn naam, als zovele geleerden, in het Latijn vertaalde en zich Mercator, koopman, kramer noemde. Hij was een Vlaming die o.a. voor Karei V een aardglobe en een hemelglobe maakte. In 1585 ver scheen het eerste deel van zijn Atlas met een plaat .van de .aardboldrager.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3