EEN ENGE KUNSTZAAL LDYCKS REMBRANDT Haarlems Gemengd Koor met Kerstoratorium „Kunst Zij Ons Doel" exposeert weer D. L. M. SMIT SLOT DEFECT? TELEVISIE KAASENBROOD Breimachines Radio Moors Brieven aan de redactie ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 DE MEISJES UIT WENEN LAILA „OMAR U" Twee gewonden op de Wagenweg BREI WOL J. E. Voet overleden Bakfiets met kerstkransen in water van Kampersingel Ds. G. L. Timmers naar Amstelveen WASSERIJ DUYN Z" f 279.-0 originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN J. E. Bronstring neemt dinsdag afscheid Kerst-wedstrijden D. Antonisse bij firma Enschedé gehuldigd Joy -riding en autobotsing in Kleine Houtstraat Nagekomen predikbeurten MAYONNAISE C.P.N.-congres in Amsterdam Hoog water op de Maas Verkeersongelukken in de V.S. met kerst: 447 doden UIT STAD EN STREEK Atlas-satelliet bestaat wellicht 40 dagen Het Haarlemse Frederikspark is ge deeltelijk omwoeld door de gemeente lijke dienst %an Openbare Werken, die een nieuwe verbinding aanlegt tussen Rustenburgerlaan en Baan. Daardoor komt de onoverzichtelijke bocht bij de Kleine Houtweg, hoek Baan, te ver vallen, waardoor het verkeer recht streeks op het Houtplein uitkomt. Het werk zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. Later zal het wegdek worden geasfalteerd. Advertentie Tot en met DINSDAG a.s. Van WOENSDAG a.s. af: Opgenomen in Noorwegen en Lapland ZONDAGOCHTEND 11 uur Een Afrikaanse geschiedenis, geheel door inboorlingen gespeeld. Nederlands commentaar door WIM POVEL. a.l. Het is goed, dat Haarlems Gemengd Koor en zijn dirigent Jan Booda elk jaar weer de muziek van het Kerstoratorium van Johann Sebastian Bach ten gehore brengen als een schoon intermezzo op de tweede kerstdag. Want het luisteren naar het kerstverhaal en naar de sublieme muziek, waarmede Bach de tekst als met een lich tend klankgewaad omsloot, naar de stra lende, juichende koren van vreugde en verrukking, is telkens weer een ervaring, die ons gelukkig kan maken en die ons innerlijke verrijking kan schenken. Jan Booda had voor deze uitvoering in het Concertgebouw een keuze gemaakt van gedeelten uit vijf van de zes cantaten, die tezamen het Weinachtsoratorium vormen. Daarbij waren de feestelijke koren: Jauch- zet, frohlocket, Herrscher des Himmels, Fallt mit Danken en Ehre sei dir, Gott gesungen, die door het koor met stevige ritmiek en met indrukwekkende klank werden vertolkt. Het viel op hoe gunstig dit keer de verhouding van de stemmen van vrouwen en mannen was. Een flink aantal heldere tenoren en voldoende bas sen handhaafden zich voortreffelijk in de massale koorklank en bij het weergeven van het melodische lijnenspel. Over het algemeen werd er slagvaardig en nauwge zet gezongen, uitgezonderd in het koor „Lasset uns „Lasset uns nun gehen". Verder kwam het mij voor dat het Engelenkoor bij deze uitvoering wat geremd vertolkt werd. Het had althans niet de overrompe lende suggestieve uitwerking, die ik mij van voorgaande uitvoeringen herinner. De koralen waren echter bijzonder fraai van klank en expressief, al zal niet iedereen kunnen instemmen met de nadrukkelijke romantiek van „Wie soil ich dich emp- fangen" bijvoorbeeld. Des partij van de Evangelist was aan Han le Fèvre toevertrouwd. Hij zong met veel begrip en kon veelal, op een paar minder geslaagde hoge tonen na, ook vocaal vol doening geven, hetgeen eveneens van zijn vertolking van de aria „Frohe Hirten" ge zegd kon worden. Met fraaie stem en in drukwekkend expressief zong de alt Annie Hermes de recitatieven en prachtige aria's, zo treffend voor het klankkarakter van haar stem geschreven. Op voornaam peil stonden ook de voordrachten van de bas- aria's en recitatieven door de zanger Her man Schey, aan wiens uitspraak van de sis-klanken men echter ook nu weer moest wennen. Een betrekkelijk klein aandeel in de uitvoering had de sopraan Elisabeth Lugt, maar daarbij was de nogal veel be heersing vergende echo-aria. Haar heldere, wat objectief klinkende stem had hier echter weinig moeite mee. Een over het algemeen betrouwbare steun voor de uitvoering was het begelei dende Noordhollands Philharmonisch Or kest met zijn instrumentale solisten. Ook de organist Klaas Bolt mag als begeleider met ere genoemd worden. Een opdringe rige „hanger" in het orgel wist hij spoedig weg te werken. F. Zwaanswijk Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Een drieënzestigjarige slager uit Amster dam, die vrijdagavond om halfnegen van de Westelijke Randweg naar de Wagenweg in zuidelijke richting reed, bemerkte dat hij naar het noorden moest en stopte. Tij dens het keren op de weg is een aanrijding ontstaan met een auto, bestuurd door een eenentwintigjarige slager uit Zwijndrecht- Een naast deze slager zittende zeventien jarige Haarlemse verkoopster en de Am sterdammer liepen wonden op. Nadat zij in het Sint Elisabeths Gasthuis waren ver bonden konden zij huiswaarts keren. Stad Tot 12 januari exposeert „Kunst zij ons Doel" in „Het Huis van Looy" te Haar lem werk van leden. „Kunst zij ons Doel" heeft al eerder bewezen niet te willen achterblijven. Het genootschap heeft ab stract werkende schilders in zijn rijen toegelaten. Zo ontmoeten we dan op deze tentoonstelling enige abstracte zaken die voor mij niet veel meer charme heb ben dan stukjes alweer verouderd be hang. De grote man van deze vereniging is H. F. Boot opvallend fris in zijn portret van collega tJan Visser gebleven. Men ontmoet hier natuurlijk ook weer vele lie ve landschapjes. Die van F. A. van Vel- sen zijn trouwens meestal wel het noemen waard. Maar in een hoekje aan het ein de van de tentoonstelling gloeit even het toch weer beste werkje naar een dergelijk onderwerp op en dat is weer iets van de nestor van de Haarlemse schildersbent. Het is natuurlijk een tekort aan eigen per soonlijkheid, dat Santens werk zo op dat van Boot doet lijken. En toch bevielen mij diens schilderijtjes misschien het best na die van de voorganger. Dat bewijst dat het hier aan goede smaak en kunde nog te zeer ontbreekt. Een uitzondering moet ik natuurlijk voor de tekeningen van S. H. de Roos maken. En verder zijn hier dan nog wel enige aardige momenten. Lily van Cleeff exposeert twee pakkender schetsen van een orkestrepetitie dan zij „In het Goede Uur" liet zien. Jan van Geem aqua relleert kundig. Kloes' eenvoudige sfeer- rijke interieur zag ik met plezier, evenals Loots' aquarel van het Spaarne. Het werk van Miek Otto heeft iets eigens. Souwers tekeningen stellen de min naar van de Kennemer Duinen niet teleur. Ook Spierenburg weet wat aquarelleren is. Hermannus van Tongeren pakt wel met zijn van eenzaamheid sprekende schilderijen, mits hij het niet in het te fan tastische zoekt. Onder de tekeningen vie len me verder die van Cees Vis nog op. Willem Jonker zorgde voor de beelden hier: portretten van Boot en Jan Visser, benevens een aardige compositie van schakers. Bob Buys Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Advertentie MAKELAARDIJ Haarlem - Kruisstraat 9 Telefoon 14306 - 13660 Huizen-NIeuwbouw met topfinanciering - Hypotheken - Assurantiën Op tweeënzeventig jarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer J. E. Voet, die grote verdiensten heeft gehad door zijn deelneming aan vele activiteiten in deze stad en in het bijzonder aan die van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", waarvan hij vijftig jaar lid is ge weest. De heer Voet heeft een groot aantal jaren een juwelierszaak in de Grote Hout straat geleid en ondanks zijn drukke werk zaamheden vond hij tijd en gelegenheid zich aan andere zaken te wijden. Hij was vroeger lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving en vervulde een bestuursfunctie in de Grote Houtstraatvereniging. In het begin van dit jaar vierde hij het feit dat hij vijf tig jaar geleden toetrad als lid van de Ko ninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap. Om gezondheidsredenen werd het jubi leum in intieme kring gevierd. Toen be stond er gelegenheid de grote verdiensten van de heer Voet te memoreren, niet alleen voor de liedertafel, maar ook voor de ge meenschap. Van de vijftig jaar vervulde de thans overleden zesentwintig jaar een be stuursfunctie. In het bijzonder verrichtte de heer Voet verdienstelijk werk toen de liedertafel in 1926 naar Londen trok voor het maken van grammofoonplaten en het optreden voor de Engelse radio. Dan had hij in 1930 een actief aandeel in de viering van het honderdjarig bestaan en dank zij zijn optreden en juist inzicht in de oorlogs jaren is voorkomen dat de kostbare en historische bezittingen van Zang en Vriendschap in handen van de bezetters kwamen. De liedertafel heeft zijn verdien sten erkend door hem te benoemen tot erelid. Ook was hij lid van verdienste en honorair bestuurslid. De heer Voet was bestuurslid van het gebouw Zang en Vriendschap aan de Jans straat en maakte vroeger deel uit van het bestuur der Federatie van Haarlemse Zang- en oratoriumverenigingen. Verder is de heer Voet lid van het alge meen bestuur van de Stichting Haarlems Bloei geweest en tijdens bloemen- en feest- weken had hij zitting in commissies. Ook in die functies heeft hij goed werk ver richt voor zijn stadgenoten. Voor het culturele leven heeft de heer Voet zich verdienstelijk gemaakt en velen zullen met weemoed denken aan deze sym pathieke Haarlemmer, die aller achting genoot. Vandaag is zijn stoffelijk overschot bij gezet in het mausoleum op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Woensdagmiddag tegen drie uur heeft een zestienjarige banketbakkersleerling uit Haarlem een minder prettig avontuur be leefd; een bakfiets met kerstkransen, ge bak enzovoort is in het water van de Kampersingel gereden, waardoor de pa troon een schade had van honderd gulden en de klanten niet op tijd in het bezit zijn gekomen van hun bestelling. De jongeman reed op de Kampersingel in oostelijke rich ting en moest uitwijken voor een aan de kant van de weg staande auto. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en bij het naderen van het water sprong hij van de bakfiets. Het voertuig viel in het water en is later met een kraanwagen op het droge getrokken. Ds. C. L. Timmers zal zondag 18 januari afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Sint Pancras in de classis Alk maar en veertien dagen later op zondag 1 februari, na op zondag 25 januari te zijn bevestigd door ds- C. Morgenstern uit Amstelveen, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Amstelveen, waar hij beroepen is in de vakature van de tweede nieuw gestichte predikantsplaats. Ds. Timmers werd op 9 april 1928 in Heemstede geboren. Hij bezocht eerst hei. christelijk lyceum aan de Emmakade in Haarlem en studeerde daarna verder aan de vrije universiteit in Amsterdam, waar hij in 1951 zijn kandidaatsexamen deed. Ver volgens studeerde hij nog enige tijd aan het Westminster Theological Seminary in Philadelphia (Verenigde Staten). Nadat ds. Timmers in 1952 door de classis Haarlem beroepbaar was gesteld in de Gerefor meerde Kerken in Nederland, werd hij op 10 oktober 1954 door dr. P. J. Richel uit Heemstede in Sint Pancras in het ambt bevestigd. Advertentie AMSTEK DAMSEV AART 20 TKI..110W Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL OVERLEDEN: G. Hardebol-Gaakeern, oud 59 jaren; B. F. van Oosten, oud 77 jaren. Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 De heer J. E. Bronstring zal dinsdag 30 december afscheid nemen als admini strateur van de aldeling Haarlem van het Wit-Gele Kruis, wegens zijn benoeming tot administrateur van de afdeling Rot- derdam. Dinsdagavond om acht uur zal er voor de medewerkers van het Haarlemse Wit- Gele Kruis in het gebouw Kenaupark 17 gelegenheid bestaan van de heer Bron string afscheid te nemen. Voor andere be langstellenden bestaat hiertoe gelegen heid op dezelfde avond om negen uur. Tegenover Galerie Espace in het Klein Heiligland te Haarlem is onlangs een an der kunstzaaltje ingericht. Men heeft het Galerie Etroit genoemd. Het laatste woord betekent smal of nauw. Dat is dus als tegenstelling van „espace" dat ruim te betekent te begrijpen. Helemaal fraai is dit woordenspelletje niet. Juister en ook aardiger ware Galerie Etroite geweest, want het is daar wel een nauw zaaltje. En dat niet alleen: het ziet er daar ook eng uit. Tot 15 januari is er „voor het eerst in Haarlem (een) unieke eenmalige expo sitie van konkrete kunst" te zien, naar de uitnodiging vermeldt. We zullen ons maar niet verdiepen in hetgeen met concrete kunst tot voor dit optreden van Reemer en Georges bedoeld werd. Het was wat anders. En de naam was naar mijn smaak niet veel meer dan een nieuwe vlag om aandacht te trekken. Men kan onder een dergelijk begrip wel meer pas sen. Het thans geëxposeerde bestaat dan uit collages en montages. Eenvoudiger ge zegd: knutselwerk. Zoiets was nog niet zo lang geleden in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien. Toen was het door Jaap Mooy vervaardigd. Ik vond het hele maal niet zo mooi en mijn beschouwing erover was waarschijnlijk niet. erg opwek kend. Mocht men het daarom misschien niet gezien hebben, een eventuele nieuws gierigheid kan thans gemakkelijker be vredigd worden nu dergelijk werk dichter bij vertoond wordt. Werk van surrealisti sche en dadaïstische afkomst ontmoet men, gelukkig, weinig en daar slaat dan het „unieke" van de uitnodiging op. Het eigenlijk wel sympathieke van dit werk, zoals ook dat van Mooy, is dat het als ge tuigenis heel wat duidelijker uitvalt dan dat vroegere surrealisme en dadaïsme. Ik vermoed echter, dat een dergelijk in el kaar geknutseld getuigen weinig uitwer king zal hebben. Een geladen kunstenaar knutselt nu eenmaal niet. Men kan na tuurlijk op weloverwogen wijze van iets getuigen, maar dan gebruikt men toch an dere middelen dan die, welke men in vuil nisbakken kan vinden. Eerlijk gezegd heb ik dan ook nooit veel geloof gehad in het werk van de bekende voorganger van men sen als Reemer en Georges: de Duitser Kurt Schwitters, wiens werk een echt tijdsverschijnsel was. Dat van een Goya daarentegen reikt altijd over de eigen tijd heen. Reemer en Georges beginnen voor mij net zo ouderwets als de door hen ver moedelijk verachte schilders van land schapjes in de geest van de Haagse School. In ieder geval biedt mij dit nauwe kunstzaaltje te weinig uitzicht en bij het „eenmalige" (van de uitnodiging) moest het ook maar blijven. Bob Buys Advertentie Het ad/3* 't en b.ljf' GROTE HOUTSTR. 131 cn SMEDESTR. 7 J Keuxe uit-.6 wereldmerken Op de middag van de eerste kerstdag werd onder veel grotere belangstelling dan in vorige jaren op het HFC-terrein in Haarlem, de traditionele voetbalwed strijd gespeeld tussen elf leden van de hockeyverenigirtg BMHC en een team van veteranen van HFC, waarin onder meer Van Beekum, Ten Have en Bijleveld speelden. De cracks van HFC wonnen met zes-een van de voetballende hokeyers. De grote overwinning werd pas werke lijkheid in de tweede speelhelft. De rust ging met een voorsprong van slechts twee nul in. Dat de nederlaag voor BMHC niet nog groter is geweest, dankt het elftal ongetwijfeld aan Toto Strumphler, die het doel van BMHC zeer goed verdedigde. Mixed-tournooi Zo veel leden van BMHC en van BDHC toonden op tweede kerstdag hun belang stelling voor het onderling tournooi op de velden rond de Aelbertsbergweg, dat niet minder dan achtentwintig mixed-elftallen moesten worden samengesteld om alle deel nemers een vijftal wedstrijden van een maal vijftien minuten te laten spelen. Er werd gespeeld volgens poule-indeling. Uit de vijf winnende poules kwamen de elf tallen onder aanvoering van Herbert Wout en van Hans van Westreenen in de finale. Deze strijd eindigde puntloos gelijk. Met een bully van de middenlijn af door twee speelsters van BDHC kwam het winnende doelpunt vervolgens voor het team van Herbert Wout, dat als winnaar van het kersttoernooi werd uitgeroepen. Woensdag is de heer D. Antonisse, werk zaam als onderchef van de afdeling Plaat drukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij die dag vijfentwintig jaar in dienst van genoemde vennootschap was. Des morgens Werd de jubilaris, die ver gezeld was door zijn echtgenote en kin deren, door de directie ontvangen, waarbij hij in zeer waarderende bewoordingen werd toegesproken door de heer J. R. Gun ning, die hem een geschenk en de gebrui kelijke gratificatie overhandigde. Vervolgens had de huldiging door het personeel plaats, waarbij ook vele sprekers van hun waardering voor de jubilaris ge tuigden. Zo voerden ondermeer het woord de bedrijfsleider, de heer G. Damsteek, de chef van de Plaatdrukkerij, de heer J. van Berloo en een vertegenwoordiger van de P.T.T., waarmee de jubilaris heeft samen gewerkt, de heer L. Loos. Namens het per soneel van de afdeling sprak de heer J. van Aken. De heer Antonisse bedankte voor de vriendelijke woorden en de ont vangen geschenken. Vrijdagavond is een zeventienjarige met selaar uit Haarlem-Noord naar het bureau van politie overgebracht, verdacht van het doorrijden na een aanrijding en joy-riding. Tegen elven ontstond een aanrijding op de hoek van de Kleine Houtstraat en de Gedempte Oudegracht te Haarlem, waar bij twee auto's beschadigd werden. De auto, komende uit de Kleine Houtstraat en bestuurd door een jongeman, reed door. Hoewel de bestuurder van de auto die op de Gedempte Oudegracht reed van mening was, dat hij het verkeer uit de Kleine Houtstraat voorrang had moeten verlenen, noteerde hij toch het nummer van de auto en waarschuwde de politie. De politie stelde een onderzoek in en het bleek, dat de eigenaar een bewoner uit Haarlem-Noord was. Deze verklaarde van geen aanrijding te weten en toen hij naai de garage ging bemerkte de eigenaar dat de auto beschadigd was. Een nader on derzoek wees uit, dat een zeventienjarige jongeman gebruik had gemaakt van de auto. De garage grenst aan het pakhuis van zijn vader. Via dit pakhuis is de jongen in de garage gekomen, waarna hij met twee jongens van zestien en zeventien jaar een tochtje is gaan maken. In de Kleine Houtstraat heeft hij een aanrijding gehad maar doordat hij bevreesd was voor moeilijkheden is de jongen doorgereden. ZONDAG 28 DECEMBER 1958 HAARLEM. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15 uur: Kerstdienst, spr. Br. Wassel, uit Den Haag. Volle Evan gelie Gemeente. Elim Kapel, Paul Kruger- straat 36. 10 uur: Openbare samenkomst. Spr. dhr. G. R. Mik, uit IJmuiden. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkingssamenkomst met verschillende sprekers. Nederl. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30 uur: Wijdingsmorgen. Spr. Mevr. L. de Jong- Harmeyer. Haarlem. Advertentie l' VN SINDS\60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Het 19de congres der Communistische Partij Nederland is op tweede kerstdag door de plaatsvervangend secretaris, de heer H. Verheij, geopend in het C.P.N.-ge- bouw „Felix Merites" te Amsterdam. Het congres, dat vier dagen duurt, wordt bij gewoond door 250 afgevaardigden. De heer Verheij liet een woord van protest horen tegen het feit, dat delegaties uit de Sovjet-Unie, China en Indonesië het con gres niet konden bijwonen omdat zij in ons land niet worden toegelaten. In zijn inleiding over: „De naaste taken van onze partij", reageerde de algemeen secretaris, de heer Paul de Groot, op een open brief die de uit de C.P.N. geroyeerde groep Gortzak-Wagenaar-Brandsen c.s. heeft verspreid. In deze brief staat dat de meningsverschillen volledig openbaar moeten worden gemaakt opdat'' de leden zich erover kunnen uitspreken. Er is „hoor en wederhoor" toegepast aldus de heer De Groot in het rapport van het da gelijks bestuur der C.P.N. aan het con gres. De heer De Groot stelde voor, dat bet congres de onmiddellijke en onvoorwaar delijke opheffing van de groep eist en de onmiddellijke terbeschikkingstelling van alle zetels van haar leden in de Tweede Ka mer en de Provinciale Staten, voorts sta king van alle openlijke of geheime activi teit van deze groep. Verder stelde hij voor, dat van hen geëist wordt, dat zij de beslui ten van het congres aanvaarden en belo ven deze onder alle omstandigheden uit te voeren, in het bijzonder de vorming van fracties te veroordelen en zelfkritiek te oefenen op hun activiteit. Onder deze voor waarden, aldus spreker, stellen wij het congres voor zich bereid te verklaren aan hangers van de groep weer als leden van de C.P.N. toe te laten. De heer De Groot gaf vervolgens zijn zienswijze over de internationale en bin nenlandse politiek. Hij zei dat van de P.v.d.A.-leiders geëist moet worden, dat zij ophouden met het zaaien van ver deeldheid en hun leden niet langer verbie den met communisten samen te werken en zich niet langer te verzetten tegen de fusie van de E.V.C. en het N.V.V. „De C.P.N. moet gaan deelnemen aan het N.V.V. en andere vakorganisaties. Het logische en noodzakelijke antwoord op de kabinetscrisis is de aansluiting van de communistische en socialistische arbei ders in de vakorganisaties. De C.P.N. heeft reeds kort na 1945 de fusie van E.V.C. en N.V.V. bepleit, maar daar kwam niets van terecht door de tegen stand van de N.V.V.-leiding en ook door de sabotage van Brandsen en Reuter. Het is nodig dat het congres duidelijk en klaar de resten van de verdervelijke invloed van Brandsen en Reuter c.s. overwint", aldus de heer De Groot. Over de inwendige toestand en de posi tie van de partij merkte hij op, dat de partij, de krant en de propaganda te veel in zichzelf zijn gekeerd. Door de regenval in België en Noord- Frankrijk is het peil van de Maas met drie meter gestegen tot ruim 14 m. boven N.A.P. De stuwen bij Sambeek en Belfeld zijn gestreken, zodat de schepen op de ri vier blijven en niet de sluizen passeren. Verschillende uiterwaarden in Noord- Limburg zijn overstroomd. De zomerkade van de Venlose haven is gedeeltelijk on- CHICAGO, (UPL Volgens een telling van United Press International zijn sinds woensdagavond zes uur totvrijdagavond tien uur plaatselijke tijd in de Verenigde Staten 447 personen om het leven gekomen door ongelukken tijdens de kerstdrukte: 338 in het verkeer, 62 door vuur, 3 door het neerstorten van een vliegtuig en 44 bij an dere ongevallen. Men vreest dat tijdens het huidige kerstweekeinde tot zondag avond het aantal doden door ongelukken zal stijgen tot boven het record van kerst mis 1956, toen 712 mensen het leven verlo ren. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 ^TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten Nieuws in het kort Beenbreuk. Een tweeënzestig- jarige Haarlemmer verliet woensdagraid- dag om halfvier het trottoir van de Bui- tenrustweg om de weg over te steken en zag te laat dat uit de richting Schipholweg een auto naderde, bestuurd door een zes- enzestigjarige Zandvoorter. De Haarlem mer werd aangereden en is met een been factuur naar de Mariastichting overge bracht. Directeurswisseling. Op de dezer da gen gehouden buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de n.v. Haarlemse Bank voor Hypothecaire Finan ciering te Haarlem is aan mr. A. E. C. de Groot van Embden het met ingang van 1 januari 1959 gevraagd ontslag als directeur, op de meest eervolle wijze verleend. In dezelfde vergadering werd tot direc teur benoemd mr. Tj. de Cock Buning. Advertentie Tempeliersstraat 68 Vraagt vrijblijvend demonstratie. HOLLYWOOD (Reuter) Het hoofd van de afdeling raketten van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Schriever, heeft in een vraaggesprek voor de televi sie verklaard, dat de „Atlas", die sinds zes dagen om de aarde draait, wellicht veertig dagen zal blijven bestaan, twee maal zolang als men aanvankelijk had ge dacht. CAPE CANAVERAL, FLORIDA (UPI) Woensdagavond is opnieuw een inter continentale Atlasraket, zoals er de vori ge week een in een baan rond de aarde werd geschoten, met luid geweld het lucht ruim in geraasd. De luchtmacht deelde enige minuten na het afvuren mee, dat „de proef er een was van een voortduren de reeks van proefnemingen ten behoeve van onderzoekingen en verbeteringen van het „Atlas"-wapen, die op het experimen tele centrum voor projectielen van de luchtmacht worden gehouden." Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 (Verkort weergegeven) Kerst en dieren I. De ingezonden stuk jes van de heer J. C. S. L. te Overveen en de heer X. wijzen op een gebrek aan bij belkennis. Want de bijbel leert ons toch, dat: De dieren aan de mens onderworpen zijn om hem van voedsel en kleding te voorzien. Gen. 9 24 leert ons toch, dat: En de mens en de schrik voor u zij over al het gedierte der aarde en over al het gevo gelte des hemels, al wat zich op den aard bodem roert en alle vissen der zee; in uw hand zijn zij gegeven. Alles wat zich roert, wat leeft, zal u tot spijze dienen. Ik heb het u alles gegeven evenals het groene kruid. Alleen vlees met zijn ziel, zijn bloed, zult gij niet eten". D. C. DOLLé, Kritzingerstr. 11, Haarlem Kerst en dieren II. Hierbij wilde ik gaarne even ingaan op het schrijven van Kerstfeest II van 22-12-'58 „Dieren leed aandoen en doden is ook oorlog". Is dit niet wat te veel op de spits gedreven? God gaf ons mensen de dieren om te verzorgen maar ook om van te leven: Hun huid en pels tot schoeisel en kleding en hun vlees tot voedsel. Als we alles maar lieten leven en lopen tot ze van ouderdom dood gingen, kwamen wij mensen om van honger en aten de dieren óns op! Wij mensen zijn er niet voor de dieren. Maar de dieren zijn er tot gebruik voor ons. G. JANSEN, HAARLEM (Naschrift: Hiermede sluiten wij deze, in feite volkomen onvruchtbare, discussie over „Kerstmis en dieren". De tegenover gestelde standpunten zijn namelijk vol ledig belicht. Red.). Er zijn op beide kerstdagen ongetwij feld heel iaat familiefoto's gemaakt en een zeer opmerkelijke is deze van Ngo Dinh Luyen en de zijnen. Ngo Dinh Luyen is ambassadeur van Vietnam in Engeland (tevens gezant in Nederland en liet zich temidden van zijn kinder schare fotograferen: tien dochters (waarvan vijf uit een eerder huwelijk) en een zoon.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5