Wat is-en wordt-de UNR, de partij van Soustelle? PIEWRS PiCkNiCk b n KRUISWOORD R E B U V m m m Machtige KRUIISTAILLEN raadsel m Dreiging van kabinetscrisis hangt zwaar over Rome B fü B NAAIMACHINES WITTE KRUIS HELPT ECHT! Kernvraag voor toekomst der vijfde republiek: Hergroepering Premier Fanfani wordt van vele zijden belaagd Hardgekookt Amerikaanse leningen aan Joegoslavië WITTE KRUIS Cleric a li sine NIET INZENDEN VOOR 4 JANUARI! GERECHT No. 5 Soustelle's partij bekent officieel nog geen kleur 1 ffl GERECHT No. 6 GERECHT No. 7 DAG 2 7 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Parijs) Het nieuwe parlement dat vorige maand in Frankrijk werd gekozen, is nu In func tie getreden en men heeft zich een eerste indruk kunnen vormen van de politieke jamenstelling van deze Nationale Verga dering die zwaar uit haar evenwicht hangt naar dc rechter zijde. Dc socialis ten, die door het electoraat werden gehal veerd. vormen met veertig zetels, samen met de tien communisten, de linkse oppo sitie, waarbij zich later mogelijk de radi calen en ook de rooms-katholieken zullen voegen. Maar zelfs in dat geval kunnen al die partijen tezamen nog weinig „kwaad" nmdat de honderd twee en dertig conser vatieven met de zeventig Algerijnse afge vaardigden en de honderd achtentachtig kamerleden van de Unie voor de nieuwe Republiek, een massale (rechtse) meer derheid vormen, die voorlopig onbe zwaard het heft in banden heeft. De vierde republiek is mede te gronde gegaan aan de verdeeldheid der „nationale" partijen die in de regering pe riodiek uiteenspatten, en zo de vele crises veroorzaakten waardoor het Franse volk zich tenslotte afkeerde van de parlemen taire democratie. Op het eerste gezicht lijkt er daarom reden tot verheugenis te zijn. omdat in deze nieuwe Kamer wel een massale meerderheid aanwezig is. Die vol doening blijkt echter niet houdbaar na een onderzoek dat iets dieper op de feiten ingaat. Ten eerste is er de omstandigheid dat dit parlement wel een bijzonder vertekend beeld, beter een karikatuur, geeft van de werkelijke politieke krachtsverhoudingen. Het nieuwe kiesstelsel dat De Gaulle overigens op verzoek van enkele partijen, die er de zwaarste slachtoffers van ge worden zijn heeft afgekondigd, had tot resultaat dat de communisten met een verlies van vijf percent der stemmen, hun zetelaantal van honderd vijfenveertig tot t en zagen dalen. Men heeft al uitgerekend dit een communistische zetel driehonderd duizend stemmen vertegenwoordigt, ter wijl de U.N.R. voor zeventienduizend stemmen een afgevaardigde ontving. Een socialistisch Kamerlid is ongeveer vijfen zeventig duizend stemmen waard. Zonder de orkaan van gaullisme die Frankrijk heeft overspoeld te willen ontkennen, moet wel worden opgemerkt dat zijn par lementaire meerderheid bijzonder geflat teerd is uitgevallen. R.P.F., voorstelt, vervult nu de leiders als Soustelle, Debré, Chaban-Delmas en Mi- chelet met duidelijke vreze. Ook de R.P.F. bleek niet lang bestand tegen de politieke, en vooral persoonlijke spanningen in het parlement. En deze nieuwe massa gaul listische Kamerleden ontbreekt het voor een overgroot deel nog aan iedere poli tieke ervaring en scholing. Soustelle heeft zich, voor en na de dertiende mei, echter een politiek strateeg en organisator van grote allure getoond, en hij is dan ook ter stond begonnen zijn parlementaire infan terie in kaderscholen op te leiden. Ze le ren daar van alles: hoe zich in het poli tieke en mondaine leven van Parijs te ge dragen. hoe de banden met de kiezers te onderhouden, en vooral, dat gehoorzaam heid aan de leider het geheim is van iede re politieke kracht. Men herinnert zich echter ook dat zelfs de galgen, die Pierre Poujade twee jaar geleden zijn eventuele rebellen in het vooruitzicht stelde, de bij zonder snelle ontbinding van zijn aanhang toch niet hebben kunnen weerhouden. Niettemin moet men met dat beeld re kenen. En de grote vraag is dan: hoe zul len die ruim tweehonderd hardgekookte gaullisten zich in de parlementaire prak tijk gedragen? Generaal De Gaulle moet, met een potlood in de hand, al hebben vastgesteld dat hij op de duur op ten hoog ste een kleine vijftig U.N.R.-leden kan re kenen. Dat is de kern van trouwe volge lingen, waarmee hij in het politieke spel hoopt te kunnen manoeuvreren. En de rest? Er is nog een minderheid op de lin kervleugel, en het overige honderdtal zal zich vermoedelijk ontpoppen als politieke onbekeerlijken, oftewel fascisten waar door de resten van de Franse democratie worden ondermijnd en bedreigd. Die bedreiging zal zich al vrij spoedig kunnen openbaren, wanneer de toekomst van Algerije opnieuw ter sprake wordt ge bracht. Alle onbekeerlijken ontmoeten el kander namelijk in de eis van een „Frans Algerije", dat in de republiek zou moeten worden „geïntegreerd". Zodra (het Alge rijnse) puntje bij (het Franse) paaltje komt, zal dan ook het antwoord geleverd worden op de vraag hoeveel echte en trou we gaullisten zich in deze Kamer bevinden. Heel wat maskers zullen dan zeker val len, en het is zelfs waarschijnlijk dal de generaal dan een beroep zal moeten doen op andere partijen om zijn Algerijnse plan nen te kunnen uitvoeren. Op het jongste congres der socialisten heeft Mollet trou wens al doen weten dat zijn partij in dat geval haar oppositie zou moeten opgeven. De mogelijkheid van een scheuring in deze nieuwe partij, de U.N.R. die zich als de rechtmatige erfgenaam van Do Gaulle's voormalige volksconcentratie, de Het is bekend dat generaal De Gaulle zich met een kwantitatief minder impo sante overwinning van de U.N.R. graag tevreden zou hebben gesteld. Hij had met een tachtig gaullisten rekening gehouden, die dan in het centrum van de Kamer de mogelijkheid zouden hebben geopend af wisselend met de socialisten links, of de conservatieven rechts te regeren. Die kans is voor het ogenblik verkeken. Niet uitge sloten is echter dat de verdere ontwikke ling van de Algerijnse kwestie een politie ke hergroepering mogelijk zal maken, waardoor ook de liberale en linkse stro mingen en groepen zich weer wat positie ver zouden kunnen doen gelden. Maar nu deelt vooral de ultra-rechtse neo-gaullist Jacques Soustelle de parlementaire lakens uit, in afwachting van het ogenblik dat De Gaulle zelf zich misschien eens open lijk tegen zijn vroegere adjudant zal ke- re(Reuter)De Franse communistische partij heeft „strenge bezuinigingsmaatrege len" aangekondigd. Door de vermindering van het aantal communistische afgevaar digden in de Nationale Vergadering van 138 tot 10 derft de partij maandelijks veer tig miljoen francs (ongeveer 350.000 gulden) aan inkomsten. De afgevaardigden staan een deel van hun salaris aan de partij af. Er zullen drie provinciale partijbladen worden opgeheven. De prijs van het zon dagsblad „L'Humanité-Dimanche" wordt verhoogd van dertig tot veertig franc. Jacques Soustelle WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft een serie nieuwe maatregelen voor hulpverlening aan Joegoslavië be kend gemaakt, ter waarde van ruim 129 miljoen dollar. De totale waarde van de Amerikaanse economische en militaire hulp aan Joegoslavië, verleend sedert no vember 1950, zal daarmee stijgen tot ruim 1600 miljoen dollar. Ongeveer 700 miljoen dollar bestond uit hulp van militaire aard. Het nieuwe program omvat leningen voor de aankoop van overtollige landbouw- produkten, katoen, olie en droge bonen en voor de bouw van een kunstmestfabriek. Aanvankelijk hadden de Russen beloofd de bouw van deze fabriek te financieren. Maar in mei van dit jaar stelde Moskou de zaak vijf jaar uit, toen de betrekkin gen tussen beide landen weer eens ver slechterd waren. (Reuter) Er is een Russische „vre- desafvaardiging" in Belgrado aangeko men ter bespreking van „vraagstukken in verband met de strijd voor de vrede" met Joegoslavische communisten. (Van onze correspondent in Rome) Er bestaat een zekere mogelijkheid, dat ook Italië over enkele dagen een re geringscrisis zal hebben en dan een zeer ernstige. Valt het kabinet-Fanfani, en dat lijkt zeer waarschijnlijk, dan zou dit wel eens het spoedige einde der democratie in Italië kunnen betekenen. Fanfani, die onmiddelijk na de verkiezingen het be wind in handen heeft genomen, is niet al leen eerste minister en minister van Bui tenlandse Zaken, maar tevens secretaris van de christendemocratische partij. Hij heeft dus een macht in handen, zoals zelfs De Gasperi bij zijn leven maar bij uitzon dering heeft bezeten. En Fanfani is geen man van het formaat van De Gasperi. Buitengewoon eerzuchtig, en geneigd al tijd teveel hooi op zijn vork te nemen, heeft Fanfani onvermijdelijk talloze vij anden, niet alleen in andere partijen, maar vooral ook in zijn eigen partij. De Gasperi was een voorzichtig man en be hoorde tot het centrum van zijn partij. Fanfani vertegenwoordigt de gematigde linkervleugel. Hij heeft meer dan De Gas peri oog voor de grote sociale noden van het Italiaanse volk en zou graag de demo cratische partijen hij de regering betrek ken. Dit i'j hem gelukt met de sociaal-demo craten, maar niet met de republikeinen en Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Advertentie Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets de radicalen. In zijn pogen om Nenni te be wegen alle banden met de communisten te verbreken en met hem samen een kabi net te vormen is hij, zacht uitgedrukt, zeer onhandig geweest. Hij heeft Nenni dan ook veel moeilijkheden bezorgd. Geen wonder dat de socialistische leider zo ne gatief op de regering reageert. In linkse kringen ziet men namelijk in Fanfani de man, die het in Italië zou willen brengen tot een gematigd clericaal regime, in de geest van Salazar in Portugal. Zoiets kun nen de socialisten stellig niet goedkeuren. De liberalen, en de meer rechtse partijen, beschuldigen Fanfani er van te willen sa menwerken met de socialisten en dus, zo als zij het uitdrukken, met de communis ten. Zij doen alles om deze regering ten val te brengen. Bovendien heeft Fanfani de gehele rechtervleugel van zijn eigen partij tegen zich en het is vooral oud-pre mier Scelba, die hem op de meest vinnige wijze aanvalt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat als Fanfani valt, Scelba zijn opvolger zal worden, maar aangezien de sociaal-demo craten beslist niet in een rechts georiën teerd kabinet zitting zouden willen nemen, krijgen wij dan rechtse christen-democra ten met liberalen en waarschijnlijk fas cisten. De linkervleugel van de christen democraten zou daar tegen zijn, met het gevolg dat de grote partij, die eigenlijk geen partij is, maar een aantal politieke groeperingen die tezamen worden gehou den door hun rooms-katholieke levensop vatting, wel eens uiteen zou kunnen val len. Italië zou dan een rechts-reactionair regime krijgen dochzonder een De Gaulle. Dit alles dreigt reeds maanden lang. Maar nu is de zaak veel ernstiger geworden door een rapport over de sneeuwbal-bankier. Giuffrè, dat dezer da gen door de parlementaire commissie werd uitgebracht. In die commissie had den kamerleden en senatoren van alle par tijen zitting. Uit de inhoud blijkt wel, dat Giuffrè misbruik heeft gemaakt van de goedgelovigheid van hogere en lagere geestelijken, voor wie hij vrijwel voor niets kloosters en kerken herstelde of bouwde. Het geld van die bouwbedrijvig- heid kreeg hij door het beheer van de spaarcentjes van kleine spaarders, aan wie hij heel hoge rente uitkeerde, vaak meer dan honderd percent per jaar. Maar die rente bestond dan uit het geld van weer andere spaarders en de bouwonder nemingen werden niet, of op lange ter mijn, betaald. Hij zit nu met een schulden last van vele miljarden en de grote meer derheid van de personen, die hem hun geld hebben toevertrouwd zijn hun spaar duitjes kwijt. Dat deze man juist bisschop pen, oversten van kloosters en dorpspas toors tot samenwerking bereid vond, hangt samen met het clerikalisme, dat in Italië de laatste tijd zo sterk naar voren komt. In andere tijden zou hij met vak bondleiders of kooplieden hebben samen gewerkt. Uit het rapport blijkt, dat reeds in 1957 door de politie een onderzoek werd ingesteld naar de bedrijvigheid van Giuf frè. Dat onderzoek werd echter stopgezet toen een belangrijke Capucijner monnik de bankier in bescherming nam. De toen malige minister van Financiën Andretti zegt thans dat hij van de zaak niet op de hoogte was. Pas zijn opvolger, de huidige minister van Financiën, de sociaal-democraat Preti, bracht de zaak aan het rollen en oefende daarbij scherpe critiek uit op zijn voor ganger, die als minister van de schatkist ook zitting heeft in het huidige kabinet. Het gevolg was een wrijving tussen de beide ministers. In het rapport wordt een tamelijk negatief oordeel geveld over het optreden van minister Preti, die aan de zaak teveel ruchtbaarheid zou hebben ge geven. Wie het rapport leest krijgt bijna de indruk, dat niet Giuffrè maar Preti de voornaamste schuldige is. Het gevolg is dat minister Preti zijn portefeuille ter be schikking heeft gesteld. Saragat, de se cretaris van zijn partij, heeft hem bezwo ren daarop terug te komen, daar dit een ministerscrisis zou betekenen met een be gin van het einde der democratie. Fanfani stelt alles in het werk om Preti van ge dachte te doen veranderen, maar hij kan niet ingaan tegen het bewuste rapport, daar hij dan stelling zou nemen tegen het parlement. Nu heeft Fanfani gedaan of er niets aan de hand is. Hij heeft eenvoudig aan verscheidene van zijn ministers, ook aan minister Preti, gevraagd de maatre gelen te nemen, die de parlementaire commissie heeft voorgesteld om herha ling van het geval-Giuffrè in de toekomst onmogelijk te maken. Maar Preti, opnieuw beledigd door zekere uitlatingen van ande re personen, heeft ten tweede male zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Alles hangt nu af van de handigheid van Fanfani om een crisis te voorkomen. Het is mogelijk dat wanneer hij tot eind ja nuari aan het bewind blijft, dat wil zeggen tot na het congres der Nenni-socialisten, er redding opdaagt. Zou de socialistische partij een flinke versterking van de in vloed van Nenni persoonlijk goedkeuren, dan wordt de Italiaanse democratie ver sterkt door de socialisten, die dan meer dan totnutoe het geval was zich kunnen losmaken van de communisten. Maar voor het zover is, zal Fanfani nog heel moei lijke dagen hebben en hangt het lot van de Italiaanse democratie aan een zijden draad. "<;cco^:ccococccooM«cooecoccco««osa»osccecoosc« PARIJS, (AFP) De nieuwe gaullisti sche beweging, de „Unie voor de Nieuwe Republiek" (U.N.R.) van Soustelle, heeft bekendgemaakt dat zij geen stelling zal nemen, alvorens het rapport over de ver schillende kwesties diepgaand te hebben onderzocht. Het secretariaat-generaal van de partij deelde dit mee naar aanlei ding van de publikatie van een rapport van Christian de la Malene, afgevaardigde van de U.N.R. uit Parijs, over het Franse standpunt tegenover de Europese instel lingen. In dit rapport, dat onder meer door het onafhankelijk-liberale blad „Le Monde" is gepubliceerd, wordt gezegd dat de Europese gemeenschappen (E.G.K.S., E.E.G. en Euratoom) geen werkelijk Europa samen met Groot-Brittanië heb ben voorbereid, maar daarentegen de vor ming van een werkelijk Europa hebben belemmerd". De la Malene is een naaste medewerker van Miehei Debré, die ge noemd wordt als opvolger van De Gaulle voor het premierschap. (UPI) De Gaulle werkt aan spoed maatregelen, alvorens op 8 januari in functie te treden als president. Men ver wacht dat het kabinet verscheidene nieu-. we decreten zal uitgeven betreffende her vorming op het gebied van justitie, admi nistratie en onderwijs. De volgende week zal het kabi net de begroting-1959 uitgeven. Het parle ment zal later in januari samenkomen, om het program aan te horen van de nieu we premier, doch in feite zal het parle ment pas in april beginnen te functioneren. President Coty heeft reeds officieel af scheid genomen van autoriteiten in Parijs en van het diplomatieke corps. Aan de autoriteiten vertelde hij: „Ik hoop dat de gevoelens van ongerustheid zullen ver dwijnen en dat een sterke en gemoderni seerde republiek geboren zal worden". „Le Monde" heeft een redevoering van de Gaulle op 18 juni 1946 aangehaald, om te onderstrepen hoe volledig De Gaulle zijn droom verwezenlijkt heeft van een grondwet die op een sterk uitvoerend be wind gebaseerd is. z 3 4 5 6 7 9 9 10 II IX 13 14 15 16 •7 18 l9 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 3o 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 In bijgaande figuur moeten getallen worden ingevuld die voldoen aan de gegeven omschrijving. Het zijn alle kwadraten of andere machten, of getallen die op ?n gesteld. Vandaar dat „machtige" van dit kruistalraadsel 1 de omschreven manier uit machten zijn samensestel 7. kwadraat van de helft van het getal, waarvan het kwadraat in 6 horizontaal ter sprake komt 9. kwadraat en tevens vierde macht maal kwadraat van een getal dat uit twee opeenvolgende cijfers bestaat 10. achtste macht 11. kwadraat van een getal dat uit gelijke cijfers bestaat 14. getal in het kwadraat min een zesde deel van dat getal in het kwadraat, terwijl de som der cijfers van het gevraagde getal ook een kwadraat is In ieder vakje moet een cijfer worden geplaatst (be halve uiteraard in de zwarte). Horizontaal moeten de getallen gewoon met het eenhedencijfer rechts worden ingevuld, verticaal worden zij in de diagram geschre ven met het eenhedencijfer onder. Horizontale getallen met links een 0 en verticale getallen met boven een 0 komen niet voor. Horizontaal: 1. zevende macht 3. kwadraat terwijl som der cijfers een vierde macht is 6. tweeduizend minder dan een kwadraat 15. twintigste macht 17. tiende macht 20. kwadraat van getal met gelijke cijfers 22. omgekeerde van een zesde macht 24. derde macht van een priemgetal 25. twaalfde macht 26. negende macht 27. kwadraat 28. achtste macht 29. dertiende macht Horizontaal: 1. overblijfsel 6. huidskleur 10. vertaler 11. losgeraakte naad 12. wagen 14. overdekt terras 16. huldigen 17. krampachtige inademing 18. vastbesloten 19. stuk goed 20. uithangbord van drogisterij 22. gevangenis 23. rond spitstoelopend voorwerp 25. zelfde als 19 horizontaal 27. Chinese meelspijs 29. geestelijke 30. ter attentie van 32. bepaald soort lamp 34. huishoudelijk artikel 36. stad in Indonesië 38. riviervaartuig 40. steen voor muur of vloerver fraaiing 42. metalen staaf 44. venster 46. tocht 47. telwoord 48- meer uitgeven dan ontvangen 50. grote behoefte 51. lusthof 52. afstammeling 53. handwerkmateriaal 54. huishoudelijk gereedschap Verticaal: 1. bengel 2. lijnen 3. klank 4. indien 5. twee medeklinkers 6. insect 7. ergens vandaan 8. ontvangen 9. tocht met een openbaar ver voermiddel 11. hijswerktuig 13. drank 14. speeltuig 15. dichte menigte 17- grote ruimte in aanbouw 20. plezierige ervaring 21. instrument voor harde geluiden 24. rekenen met het lot 26. smalle weg 28- bekend Nederlands dichter 31. enigszins gewijzigde vorm 33. beplante weg 35. binnenwateren 36. voorzetsel 37. middaguur 39. dier 41. drank 43. lieftallig wezen 45. in gezelschap van 47. scheepskabel 49. kippenverblijf 50. uitgedroogd 52. niet anders Deze vrij eenvoudige rebus brengt sen spreekwoord in beeld, waarvan de betekenis vooral in de huidige ge knechte wereld van grote waarde is. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 1 1 '7 18 19 2° 21 22 23 24 25 26 27 26 29 Verticaal: 12. 13. 16. 17. 18. 19. 21. 23. elfde macht symmetrische vierde macht zestiende macht kwadraat kwadraat de som van de cijfers van dit getal is een vierde macht, terwijl dit getal ook 7 minder is dan de som van twee opeenvolgende kwadraten kwadraat bestaande uit dezelfde cijfers als het daar aan voorafgaande kwadraat kwadraat, volgend op een symmetrisch kwadraat dat samengesteld is uit slechts twee verschillende cijfers kwadraat van produkt van twee opeenvolgende ge tallen, vermeerderd met het daarop volgende getal dat op zichzelf een kwadraat is derde macht, tevens derde macht maal zesde macht tiende macht kwadraat kwadraat produkt van de cijfers een kwadraat, som van de cijfers een vierde macht plus een twintigste macht

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7