Tijdelijke belastingverhogingen met één jaar verlengd Westelijke Moskou in Cerber Franse defensie wordt op atoomleest geschoeid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER OPEL OPEL Minister Zijlstra had twee jaar uitermate wenselijk geacht Aan de Lezer Het nieuwe jaar begint kouder éce MORRIS 'ijeforei/of/óistf/ Braziliaans vliegtuig in baai gestort, 21 doden? Kerstgaven Reden voor hoop Hoge defensielasten in Nederland Gelukkig Nieuwjaar Gelukkig 1959 voor iedereen! Kouder EEN BRIL VAN K E lP DAT IS QOED GEZIEN KNVB wil met eigen toto doorgaan Gelukkig Nieuwjaar Nog meer water Vier Franse staten in West- Afrika gaan federeren Het woord is aan Nationale dienst", in de civiele en de militaire sectoren voor mannen tot 47 jaar 73e JAARGANG No 147 l* WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein„ Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 300 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 57 tegen 4 stemmen de wetsontwerpen aangenomen tot verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen met één jaar. Alleen de communisten stemden tegen. De minister van Financiën ad interim, prof. Zijlstra, had tevoren doen uitkomen, dat naar zijn mening een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen met twee jaar uitermate wenselijk was. Wat hiervan echter ook zij, het is thans naar de mening van het huidige kabinet vóór alles nood zakelijk de voor de begroting 1959 nog noodzakelijke dekking te vinden. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse antwoord aan de Sovjet- Unie op haar nota van 27 november over Berlijn zal niet deze week, maar pas in het begin van de volgende week worden over handigd. Van Franse, Amerikaanse en Britse kant kan men echter reeds heden publikatie van de antwoorden verwach ten. De Westduitse vertraging is veroor zaakt door de wens van de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano om de zaken eerst het antwoord te laten bestude ren voor het aan de Russen zal worden ge zonden. De regering te Bonn wil namelijk iedere schijn vermijden, dat zij ten deze een politiek voert, die door de socialisti sche oppositie niet wordt goedgekeurd. In middels is daardoor de merkwaardige si tuatie ontstaan dat de Sovjet-Unie van daag nota's ontvangt van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de kwestie-Berlijn, en op het West duitse antwoord moet wachten, terwijl het juist van het grootste belang en ook al leszins gebruikelijk is dat westelijke no ta's tegelijkertijd worden ingediend. De merkwaardigheid is des te groter, omdat de vier westelijke nota's, wat de inhoud aangaat, overeenstemmen. De Westduit se nota, die twintig pagina's omvat, wijst de Russische aanval op de Bondsrepubliek van de hand, evenals het Russische voor stel nopens Berlijn, en toont de Westduitse bereidheid om over alle mogelijke Europe se en Duitse problemen te onderhandelen. Inmiddels heeft bondskanselier Adenauer nog eens verklaard, dat het Westduitse volk geen revanche-gedachte jegens de Sovjet-Unie koestert Het wil, aldus Aden auer, eenzelfde verhouding tot Rusland scheppen, als er bestaat tussen West- Duifeland en de westelijke landen. Toetssteen De Westberlijnse burgemeester Brandt heeft gisteren gezegd, dat „de oorlog om Berlijn niet zal uitbreken". Hij zei voorts, dat er op zijn kalender niet voorkomt zo iets als „een gevreesde 27ste mei 1959",de dag waarop het Russische ultimatum voor Berlijn zal aflopen. „Wij negeren dat tijd stip en dragen daarbij ons steentje bij tot het wegnemen van het gevaar van de Rus- Nederland gaf in 1957 5.4 pet. van zijn nationale inkomen uit aan de defensie, namelijk 1845 miljoen gulden, België 3.6 pet., Denemarken 3.3 pet., West-Duitsland 4.3 pet., Italië 3.8 pet., Noorwegen 3.7 pet., Zweden 5.1 pet. en Zwitserland 3 pet. In 1958 besteedde Nederland 5 pet. of 1745 miljoen gulden aan de defensie. De duur van de verplichte oefeningstijd voor de landstrijdkrachten in België bedraagt thans 15 maanden voor onderofficieren, korporaals en soldaten en 18 maanden voor officieren. Wettelijk bestaat in dit land de mogelijkheid de minimumtermijn van 15 maanden terug te brengen tot 12 maanden. Advertentie G E B R. H. en F.KIMMAN Haarlem Advertentie MODEHUIS LAILA GEN. CRONJéSTRAAT 120 geeft ter gelegenheid van de gelijk namige film in het REMBRANDT- THEATER te Haarlem iedere koopster gedurende de draaitijd mm*- 10% KORTING zodat van het bespaarde geld een bezoek aan de film LAILA gebracht kan worden. Mantels ƒ19.75 tot 59.75 Wollen V-hals Pullovers ƒ12.50 Verwachting tot morgenavond: Vanavond of vannacht enige regen. Morgen overdag opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Aanvankelijk krachtige en aan de kust harde zuidweste. lijke wind, later ruimend naar westelijke richtingen en afne mend tot matig. Lagere tempe raturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S sische tijdbom", aldus Brandt, die, even als Adenauer meent, dat er aanwijzigin- gen zijn waaruit blijkt dat de Russen be reid zijn tot onderhandelen over de weste lijke voorstellen nopens Berlijn. (UPI) Berlijn wordt de toetssteen voor de vastbesloten houding die de NAVO op haar jongste bijeenkomst in Parijs ten aanzien van West-Berlijn heeft aangeno men, aldus schrijft bondskandelier Ade nauer in een voorbeschouwing over het komende jaar, uitgegeven door zijn chris ten-democratische partij, de C.D.U. NEW YORK (AFP/Reuter) Generaal Carl Spaatz, voormalig stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, schrijft in het weekblad „Newsweek" dat de beste ma nier om de Berlijnse kwestie te regelen zijns inziens is van de stad „een perma nent UNO-hoofdkwartier" te maken, zo als de vroegere beroepsdiplomaat John Wiley heeft geopperd. Als men dit doet, aldus Spaatz, zal Berlijn grondgebied van de UNO worden. Als UNO-zetel zal Ber lijn een echte internationale stad zijn, waar van de onschendbaarheid zal worden ge waarborgd door alle UNO-leden, de Sov jet-Unie inbegrepen, aldus Spaatz. Nu de krant voor de laatste maal de datering „1958" draagt, richten directie, hoofdredactie en al hun medewerkers zich met een welge meende gelukwens tot de lezers. Moge het komende jaar stof leve ren voor goede, bemoedigende be richtgeving en geluk brengen in de huisgezinnen, waar ons blad dage lijkse lectuur vormt opdat de a twaalf maanden, die met net. jaar tal 1959 zullen worden aangeduid, de band tussen lezer en krant nóg meer zullen verstevigen, in een sfeer van voorspoed en levens vreugde. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Van onze correspondent in Parijs Nauwelijks is het Franse volk bekomen van de economische en financiële revolu tie, die het afgelopen weekeinde werd in gezet, of ook op militair gebied wordt een nieuwe omwenteling afgekondigd. De re gering De Gaulle heeft gisteren een groot aantal maatregelen genomen, waardoor het karakter en de duur van de militaire dienstplicht aan de eisen van de moderne oorlogvoering met kernwapens zal wor den aangepast. De samenwerking tussen burgerlijke en militaire autoriteiten zal veel nauwer worden en ook de dienstplicht, in het vervolg nationale dienst geheten, wordt sterk van aanzien gewijzigd. De diensttijd, die nu officieel achttien, maar in de praktijk 27 maanden duurt, zal voor alle jongemannen van 20 tot 37 jaar in de toekomst twee jaar bedragen. In die twee jaren zullen echter de herhalingsoefenin gen begrepen zijn. Ook vrouwen zullen in dividueel kunnen worden opgeroepen. Er wordt voorts onderscheid gemaakt tus- (Van onze weerkundige medewerker) De periode tussen Kerstmis en Drie koningen (6 januari) staat bekend als een periode met onbestendig, zacht en regen achtig weer. Mogen wij de Duitse voorspelling van deze winter geloven en onze ervaring hiermee is de laatste maanden niet ongun stig dan zal januari een periode met kouder en vriezend weer brengen. Daar lijkt het nu nog niet op, maar er kan binnen drie dagen veel veranderen. In 1954 meenden wij ook dat de winter voorbij was, toen het na 22 januari plotse ling begon te vriezen. Ook in 1956 was er tot eind januari vrijwel geen vorst van betekenis voorgekomen, maar de daarop volgende februarimaand werd in ons land de koudste van de laatste 250 jaar. Van december kan gezegd worden dat het een zachte maand is geweest, met nrij veel regen, te weinig zon en geen vorst van enige betekenis. Vandaag trekt een depressie van Enge land naar Denemarken met in ons land regenachtig en zacht weer en tegen de avond langs de kust een harde zuidweste lijke wind. Achter deze depressie, waarvan het koufront in de komende nacht passeert, stroomt morgen uit het noordwesten kou dere lucht binnen. Wel komt daarin zonne schijn voor, maar de temperatuur zal toch in de eerste januaridagen langzaam gaan dalen. Het zou pocherij zijn op deze oude jaarsdag om te zeggen, dat dit ruimte station, ontworpen door technici van Lockheed, al een project voor 1959 is. Maar er wordt aan gewerkt en het idee van ruimtestations voor weten schappelijke waarnemingen heeft een nieuwe impuls gekregen door de ont dekking van dit jaar, dat de stralings gordel nog hogerop weer belangrijk in intensiteit afneemt. Binnen tien jaar zouden we zo'n ruimtestation kunnen hebben, menen de experts van Lock heed. De foto toont duidelijk de op bouw van dit grote wiel, dat geheel uit segmenten bestaat. Montage ervan zal ergens boven moeten geschieden een moeilijk karwei gezien het ont breken van de zwaartekracht. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL.'13439 A HAPPY NEW YEAR Het KNVB-bestuur heeft de minister van Justitie vergunning gevraagd om, in geval de Hoge Raad in zyn uitspraak van 13 januari aanstaande de KNVB-pool bui ten de wet stelt, wekelijks een pool te mo gen organiseren, totdat een nationale toto zal zijn goedgekeurd en ingevoerd. sen burgerlijke en zuiver militaire verplich tingen. Zij, die voor de actieve militaire dienst worden of zijn afgekeurd, zullen in munitiefabrieken of bij het aanleggen van wegen of het construeren van bruggen te werk kunnen worden gesteld. In diezelfde categorie zullen rok de oudere lichtingen tot 47 jaar worden opgenomen. De president der republiek, in casu ge neraal Charles de Gaulle, wordt hoogste opperbevelhebber van het leger. De nieuwe maatregelen zullen geleidelijk in werking treden en pas in 1965 in hun volle draagwijdte van kracht zijn gewor den. (Reuter) —Met de reorganisatie van de leiding van de defensie wordt beoogd re kening te houden met de mogelijkheid van een bliksemoorlog met kernwapens of on dermijnende activiteit. Bij de vorming van de defensiecommissie is ook uitgegaan van de gedachte van een voortdurend gevaar in vredestijd. De defensie zal bestaan uit twee afdelingen, namelijk de militaire dienst de huidige strijdkrachten met inbegrip van de reservisten en een de- fensiedienst, die in actie zal komen bij een algemene mobilisatie of in het geval van alarmtoestand, bijvoorbeeld in een tijd van grote internationale spanning. De defensie- dienst zou bestaan uit een soort burger wacht en afdelingen voor de bescherming van de bevolking. Advertentie v. LENT's AUTOBEDRIJVEN Heemstede Advertentie fijnste kaas uit Zwitserland Importi FO. E. von Vliet Bin. Amjterdam j Het is stellig denkbaar volgens minister Zijlstra. dat, indien na de verkiezingen de vorming van kabinet lang op zich laat wachten, de toekomstige regering slechts een zeer korte tijd ter beschikking zou kunnen staan voor de beslissing op de vraag wat zij ten aanzien van de dan lo pende belastingverhogingen meent te moe ten voorstellen. Het nieuwe kabinet zal de beschikking moeten hebben over zo vol ledig mogelijke feitelijke gegevens, ten einde mede aan de hand daarvan in staat te zijn over de eventuele nieuwe ver lenging van de belastingverhogingen te kunnen beslissen. Bij de discussie merkte ir. Vos (P.v.d.A.) op, dat uit deze mededelingen van minister Zijlstra opnieuw blijkt, dat over de termijn der verlenging der belas tingmaatregelen in het kabinet-Drees geen tegenstelling bestond, maar alleen tussen een deel van het kabinet en de meerder heid der Tweede Kamer. Indien er meer solidariteit in het kabinet was geweest, zou wellicht een crisis zijn voorkomen, al dus ir. Vos. In zijn antwoord gaf minister Zijlstra uiting aan zijn waardering voor de wijze, waarop hij met minister Hofstra heeft kunnen samenwerken. Hij zei dat in het kabinet-Drees inderdaad eenstemmigheid bestond over de wenselijkheid de belas tingverhoging met twee jaar te verlengen. Persoonlijk had de minister bezwaar tegen elke belastingwijziging op termijn. In het afgetreden kabinet bestond echter geen eenstemmigheid over de staatsrechtelijke consequenties. Er bestaat nu het gevaar van tijdnood indien verdere verlenging der tijdelijke belastingverhoging het volgend jaar wenselijk zou blijken. Het huidige ka binet zal echter alles doen om de verdere fiscale politiek zakelijk voor te bereiden Het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe be lastingen en maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met 57 tegen 4 stemmen keurde de Kamer daarna het wetsontwerp goed tot verlenging van de tijdeliike verhoging van Advertentie met onze beste wensen BAMAKO (Reuter/UPI) De premiers van Frans-Soedan, Senegal, Opper-Volta en Dahomey alle in West-Afrika hebben besloten een federatie te vormen binnen de Franse gemeenschap. Zij drin gen er bij hun collega's van de andere Franse staten in West-Afrika Maure- tanië, Ivoorkust en Nigeria die niet de conferentie te Bamako in Frans-Soedan bijwoonden, op aan, tot de federatie te treden. Als lid van de Franse „Communauté de Nations" zal deze Westafrikaanse unie een grote mate van plaatselijk zelfbestuur ge nieten, terwijl de buitenlandse zaken, de belasting-politiek en de verdediging onder Parijs zullen ressorteren. De leiders van deze vier gebieden hebben als datum voor de wording van hun „Westafrikaanse federatie" 5 april vastgesteld. enige belastingen alsmede van de tijde lijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. De voorzitter, mr. Jonkman, deelde mede dat bij een voorlopige bespreking van de gang van zaken met minister-president, prof. Beel, is gebleken, dat de Eerste Ka mer pas op 13 januari bijeen behoeft te komen ter afhandeling van enige wetsont werpen van eenvoudige aard. Voorts ligt het in de bedoeling van de regering om vóór de verkiezingen het grootste deel van dc begrotingshoofdstukken af te doen, in dien de Kamer bereid is niet in debat te treden over de regeringspolitiek op lange termijn. Het eerst kan worden verwacht de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waaruit tevens zal kunnen blijken of de Kamer bereid is aan de hand van de door de regering gewenste werkwijze de behandeling van de verdere begroting voort te zetten. De algemene fi nanciële beschouwingen zullen vooralsnog niet aan de orde komen. RIO DE JANEIRO (UPI) In de Gua- nara-baai tegenover Rio de Janeiro is dinsdag een tweemotorig passagiersvlieg tuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij V.A.S.P. neergestort. Van de 37 inzittenden zijn zeven personen om het leven gekomen en veertien worden nog vermist, van wie an vreest dat zij ook zijn omgekomen. Het toestel had een be manning van vier koppen. Met gerechtvaardigde voldoening maakt het Comité voor de Stille Armen bekend, dat in totaal bijeen is gebracht voor de Stille Armen 22.050,(vorig jaar 18.422,85). Dit is een recordcijfer! Het Comité betuigt dan ook zijn op rechte dank aan allen, die het mogelijk hebben gemaakt, dat ruim 1100 Haar lemse ingezetenen met Kerstmis konden worden verblijd. Onze dank gaat ook uit naar de Haar lemse Pers, die door haar stimulerend werk zoveel heeft bijgedragen tot dit mooie resultaat. NAMENS HET COMITé VOOR DE STILLE ARMEN: Mr. A. Beets, voorzitter Mr. J. M. Wicherink, secretaris Ovid: Niets is vluchtiger dan een jaar. Er zal wel niemand zijn, die zou willen beweren dat 1958 een „ideaal" jaar is ge weest, een jaar zoals wij het elkander en de wereld bij elke jaarwisseling opnieuw toewensen. Daarvoor zijn ook de afgelopen twaalf maanden weer te vol geweest van de vele soorten van teleurstellingen, droe fenis en ellende, die nu eenmaal het on ontkoombaar lot van de mensheid zijn. Maar wel mag men, zonder van over dreven optimisme te kunnen worden be schuldigd, aan het einde van 1958 vast stellen dat de wereld er iets minder somber uitziet dan aan het einde van 1957 het geval was. De uitdrukking „iets minder somber" is natuurlijk vrij negatief, maar we zullen ons nog wel lange tijd tevreden moeten stellen met dergelijke negatieve kwalificaties van vooruitgang voor zover er al van vooruitgang sprake is eer we zo ver zijn dat we ons aan zulke positieve uitspraken als „veel beter" en „nóg weer veel beter" mogen gaan wagen. (Als die tijd ooit komt!) Het jaar 1958 is begonnen in het teken van de Spoetnik. De succesvolle lancering van twee Russische kunstmanen en het mislukken van de eerste Amerikaanse poging op dat gebied hadden vooral in de Verenigde Staten enorme consternatie ge wekt: en ook in West-Europa maakten velen zich ernstig ongerust over de tech nische voorsprong van de Sovjet-Unie, die door het lanceren van die twee kunst matige aardsatellieten zo verrassend was gedemonstreerd. Nu, een jaar later, beseft men in het Westen algemeen, dat wij de Russen eigenlijk dank verschuldigd zijn voor die verrassing; want wij zijn erdoor wakker geschud uit de gevaarlijke dag droom dat het communistische blok in welke andere opzichten het ook een gevaar voor de rest van de wereld mocht vormen in technologisch opzicht een grote ach terstand bij het Westen vertoonde en dus op dat gebied niet behoefde te worden gevreesd. Uit die dommel van zelfgenoeg zaamheid zijn wij, en is vooral Amerika, nu ontwaakt en dat kan het Westen slechts ten goede komen, want onderschatting van een tegenstander is een van de domste vor men van zelfbedrog. Veel meer dan vóór de eerste Spoetnik wordt nu rekening gehou den met de Russische capaciteiten ook op technisch en fysico-mathematisch gebied en doordat dit op zijn beurt het Westen tot nieuwe krachtsinspanningen heeft ge ïnspireerd, heeft deze ontwikkeling geleid tot vergroting van het wederzijdse respect dat zo onmisbaar is voor het handhaven van de vrede Er wentelt nu een Ameri kaanse kunstmaan om de aarde en nie mand windt zich er meer over op; in Washington èn in Moskou weet men nu, dat niemand van grote en goedkope over winningen in een eventuele nieuwe oorlog hoeft te dromen. Daar kunnen wij allen wèl bij varen. Een ander winstpunt van het afgelopen jaar is, dat er enige verbetering is gekomen in de onderlinge verhouding der Westelijke mogendheden, die een jaar geleden uitge sproken slecht was. Thans zijn de ergste wonden van de Westerse alliantie geheeld inzake de Arabische landen zijn de standpunten dichtei bij elkaar gekomen en voor de kwestie Cyprus begint de moge lijkheid van een oplossing te dagen en zelfs het Brits-Franse conflict ever het Vrijhandelsgebied heeft niet tot een breuk geleid. De grotere inwisselbaarheid der Europese valuta is een bemoedigend ver schijnsel en het in-werking-treden van de Economische Gemeenschap (na een jaar van voorbereiding waarin er herhaaldelijk ongerustheid over was, of Frankrijk die gemeenschap niet ontrouw zou worden) is een belangrijke stap naar een hechtere Westeuropese samenwerking. Dat Frank rijk zijn interne crisis van begin 1958 heeft doorstaan is trouwens op zichzelf een heuglijk feit, al moet men zich blijven af vragen of het voortduren van de oorlog in Algerije het welzijn van de Franse natie tenslotte niet op onherstelbare wijze zal ondermijnen. Wat Nederland zelf betreft, ons land heeft zich niet laten terneerslaan door de Indonesische furie van een jaar geleden en heeft de gevolgen daarvan verbluffend goed weten op te vangen. Dat wij nu in een nationale politieke crisis zitten, zal nie- mands oudejaarsavondstemming vergallen en kan misschien zelfs wel een gunstige stimulans voor ons politieke leven blijken te zijn. Tenslotte is het hoopgevend, dat onze economie zich weer in opgaande lijn beweegt. Zo bestaat er aan de vooravond van 1959 wel reden voor de constatering, dat 1958 slechter had kunnen zijn, en eveneens voor de hoop, dat het nieuwe jaar nieuwe voor uitgang moge brengen. Simon Koster Het is weer eens hoog water in Venetië, het Giethoorn van. het zuiden. De schaarse plaatsen, waar voetgangers anders nog kunnen komen, staan nu ook onder water, zodat men in nog sterkere mate op de gondel is aangewezen. Alleen op enkele plaatsen heeft men geïmproviseerde wandelplaatsen kunnen maken van plankiers op schragen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1