Uitgaan in Haarlem Groen Co In het zicht der verkiezingen Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in december 1958 Op en om het Binnenhof DE BEURS van woensdag Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 TONEEL BALLET MUZIEK GELOOF EN WETENSCHAP AMATEURTONEEL LEZEN EN LATEN LEZEN DIVERSEN FILMVOORSTELLINGEN TENTOONSTELLINGEN Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Zaak-Fabius nog niet geëindigd Officier vov Justitie in beroep tegen recht' bankvonnis Reinigingsdienstwijziging geldt voor Hillegom Aardschokken en storm in Engeland en Frankrijk Examens Agent kwam bij vechtpartij in Bakenessergracht terecht Bejaarde voetgangster op Westelijke Randweg verongelukt Rolschaatsbaan en speel plein in Slachthuisbnurt Zaterdag 3 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft een voor stelling van „En toen kwam dr. Frost" van Hans Wiegel onder regie van Egbert van Paridon met in de hoofdrollen Ellen de Thouars, Ria Vroemen en Guus Ver- straete. Het decor is van Edo Spier, de vertaling van Eric van Ingen. Zondag 4 januari. Stadsschouwburg, 20 u.: „De vrek" van Molière wordt ten tonele gebracht door toneelgroep „Puck" onder regie van Cas Baas met Eric van Ingen in de titelrol. Andere medewerkenden zijn Ellen de Thouars, Piet Römer, Wal ter Kous, Wim van den Heuvel. .Teanette van der Heijden en Ada Thijsse. Woensdag 7 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voor stelling van „De Koopman van Venetië" van William Shakespeare onder regie van Cees Laseur. De voornaamste rollen worden vertolkt door Myra Ward, Paul Steenbergen, Coen Flink en Gysbert Ter- steeg. Het stuk werd vertaald door Bert Voeten. Het decor is van Friso Wiegersma. Vrjjdag 9 januari, Minerva-Theater, 20.15 uur: In de foyer draagt Willy Moret ..De liefde van de zeven poppen" van Paul Gallico in de vertelling van H. M. Gouds waard voor (I-Ieemsteedse Kunstkring). Zaterdag 10 januari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „De ijsman komt" van Eugene O'Neill in de vertaling van Marie-Sophie Nathusius. In dit door Richard Flink geregisseerde stuk spelen Robert de Vries, Frits van Dijk, Bern- hard Droog, Gerard Hartkamp en Ben Groenier de voornaamste rollen. Zondag 11 januari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Nogmaals geeft toneelgroep „Thea ter" een voorstelling van „De ijsman komt" van Eugene O'Neill in de verta ling van Marie-Sophie Nathusius, met behalve de bovengenoemden Paul Storm, Maxim Hamel, Hans Culeman en anderen. Donderdag 8 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Ballet der Lage Landen geeft een voorstelling. Op het programma staat ondermeer „De gouden appel" van Keith Lester op muziek van Cesare Pugni, „Hoepels" en „De Eenzame" van Walter Gore, respectievelijk op muziek van Poulenc en Busoni. Vrijdag 9 januari, Stadsschouwburg, 20 uur Onder auspiciën van de Stichting „Ge loof en Wetenschap" geeft Het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell een uitvoering. Het programma luidt: „Concerto Barocco", Bach-Balan- chine, „De disgenoten", Bartók-Dantzig, „Annabel Lee", Schiffman-Skibine, „Les caprices du cupidon", Jens Lolle-Vin- zenzo Galeotti. Dinsdag 6 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het vijfde concert in de serie D onder leiding van Marinus Adam. De solist is de pianist Hans Rich- ter-Haase. Het programma omvat wer ken van Bach, Beethoven en Berlioz. Woensdag 7 januari, Concertgebouw, 20 uur: De bariton Henri Blackman geeft een zangrecitaL Hij wordt begeleid door de pianist Koos Bons. Donderdag 8 januari, Concertgebouw, 12.4013.40 uur: De organist Piet Kee geeft een pauzeconcert. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Donderdag 8 januari, Concertgebouw 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Cae- cilia" geeft onder leiding van Anton de Beer een concert. Solisten in dit pro gramma zijn: de alt Aafje Heynis, de bas Ko Rommerts en de pianiste Emmy van Eden. Iedere avond, „In 't Goede Uur". 2122 uur: klassiek grammofoonplatenconcert. Vrijdag 9 januari, Stadsschouwburg, 20 uur Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell geeft een uitvoering. (Zie onder Ballet.) Maandag 5 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johez Vereniging geeft een voorstelling van „Het Chinese land huis" Dinsdag 6 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door Inspan ning Uitspanning" geeft een opvoering van „De voetbalpool". Lijst, van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: G.iesdahl, Het feest: van der Kruis- kens, De blokkendoos: Lauring. Vitellius: Noote- boom, De verliefde gevangene: Oolbekkink. Met de krant naar bed; Panova, 1-Iet wereldje van Serjozja; Roy, De navigator: Silone, Het geheim van Luca; Simenon, De zoon: Van de Walle, Ach ter de spiegel; Wertenbaker: De dood van een man; Bridge: The Portuguese escape; Han Suyin, The mountain is young; Traver, Anatomy; Barbier, Mon père, ce héros: Hébard, La Petite fille mo- dèle; Simenon, Maigret et la jeune morte; de Vil- morin, La lettre dans un taxi; Gatti, Ilia ed Al berto; Marotta, Caraggio, guardiamo; Milanesi, Rahatea; Moretti, La vedova fioravanti; Cela, El molino de Viento; de Madariaga. Guerra en la sangre. Populair wetenschappelijke boeken: Frijda. Gelaat en karakter; Russell, Verover uw geluk; Hegger, Mijn weg naar het licht; Mensink. Jan Baptist Stalpart van der Wiele; Armand, Etzel en Giordani. Euratoom's bijdrage tot de energie voorziening; van Dam, Israël; Fiscaalrechtelijke toepassing van de theorie der vervangingswaarde; Perquin, Een levensschool voor de jeugd in de bedrijven; Parkinson, De wet van Parkinson, oefeningen in beleid; de Vries, Bloempjes der vreugd' voor de lieve jeugd; Vrijc-liidsbesteding in Nederland, dl. 6, Bezoek aan toneel- en mu ziekuitvoeringen. muziekbeoefening; Modern tur nen; Spaak. Sport voor sport; van Loenhout, Bridge, ook voor u; Ducrocq. Voor de poorten van het heelal; Hoehling, Pen uit! Vuur!, de laatste reis van de I.usitania; van der Mark, Sierwater- vogels: von Hoffmannsthal, Der Schwierige, Der Unbestechliche; d'Annunzio, II. fiore della lirica, van den Bcrgh, Schip achter het boegbeeld, over hei werk van J. Slauerhoff; Defresne, Het eeuwi ge toeval?, toneel in 3 bedrijven: Hummelen, De sinnekens in het rederijkersdrama; Opperman, Groot verseboek; The picture encyclopaedia of art (leeszaal): Hofmann, Die Plastik des 20 Jahr- hunderts: Bogaerts, Kunst der illusie, antieke wandschilderingen uit Campanië; Brown. The work of G. Rietveld, architect; Balcar, Knaurs Ballett Lexikon; Höweler, Bach's Matthaus pas sion: Schildt, De zee van Ikaros; Slezak, Mein Lebensmarchen; Vente, Die Brabanter Orgel; Nielsen, The world is all islands; Zandstra, Over ijssel; Alexandrow, Das Leben des Nikita Chrusrhtschow; Bidez, Keizer Julianus; Trotzki, Geschiedenis der Russische revolutie, dl. 4; Wor- tharh, The delightful profession- Edward VII a study in kingship; Lord, De dag van Pearl Har bour: Jaarboek van het genootschap Amsteloda- raum, dl. 50, 1958; Coster, Enige gedachten bij het werk van Aart van Dobbenburgh; Bargellini, San Francv.sco d'Assissi. Paid Steenbergen als Shylock (hier in een scène met Frans van der hingen) in „De Koopman van Venetië" van Shake speare, ivaarvan op nieuwjaarsdag in Den Haag de première werd en op woensdag 7 januari in Haarlem een herhaling wordt gegeven. Zondag 4 januari, Brinkmann 10.30 uur: Voor het Humanistisch Verbond spreekt prof. ir. J. Mazure over „Waarheid en waarde in godsdienst en Humanisme" Woensdag 7 januari, Concertgebouw 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereni- ging, afdeling Haarlem: de heer Reinier Muller, twee reisfilms in kleuren. Zondag 4 januari, Rembrandt Theater, 11 uur: Een reprise van de film „Oma- ru". Zondag 4 januari, Lidotheater, 11 uur: Vertoning van de film „Onsterfelijke melodie". Zondag 4 januari, Studiotheater, 11 uur: Nogmaals een voorstelling van de kleu renfilm „Wereld der dieren". Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon- en feestdagen van 1315 uur. Te.vlermuseum: Tekenirgen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen. mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. 10—17 uur (zondagen 13—16 uur). Cruquiusmuseum, historische machines, maquette van Nederland met waterstan den. 9—12.30. 13.30—16 uur. In 't Goede Uur: Vanaf 1 januari expositie van grafisch werk van A. J. Veldhoen. Dagelijks geopend van 1022 uur. St. Gerardus Majellaschool: Expositie „Van Van Gogh tot Picasso". Dagelijks geopend tot 5 januari van 10—12 en 14— 17 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst" geopend dagelijks tot 15 januari van 1220 uur. Zaterdags gesloten. Huis Van Looy (Kamperlaan): Kerst expositie van leden van „Kunst zij ons Doel", tot 12 januari. Dagelijks geopend van 10—12.30 en 13.3017 uur. Zondags van 14—17 uur. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft beroep aangetekend in de zaak-Fabius. De heer J. Fabius, hoofd redacteur van de „Nieuwsbrief" stond op 2 december terecht wegens belediging van het openbaar gezag en wegens belediging van twee officieren en van een functiona ris van de geheime dienst van het ministe rie van Oorlog, die betrokken zijn geweest bij het onderzoek in de zaak tegen majoor K. De officier van Justitie had 200 boete geëist. De rechtbank ontsloeg op 16 de cember de heer Fabius van rechtsvervol ging, omdat de rechtbank van mening was dat hij had gehandeld in het algemeen belang. De wijzigingen van de diensten van de gemeentelijke reinigng, die wij in ons blad van woensdag publiceerden, hebben be trekking op de gemeente Hillegom en niet op Haarlem. LONDEN (Reuter-AFP) Boven een groot gedeelte van Engeland en plders in het gebied van het Kanaal, zoals Norman- dië en Bretagne, heeft de afgelopen nacht een zware storm gewoed. Vanmorgen zijn in de vroege ochtenduren ook een aantal aardschokken waargenomen die echter geen slachtoffers gemaakt of ernstige schade aangericht schijnen te hebben. Op de Kanaaleilanden voelde men een aardbeving die ongeveer tien seconden aanhield. Huizen stonden te schudden en bomen werden ontworteld. In Londen kwam een man om het leven doordat hij door een door de storm los gewaaide kerstboom van een gevelversie ring werd getroffen. In Plymouth werd het telefoonverkeer gestoord. Een orkaan deed in Sussex schoorstenen sneuvelen, ver nielde bouwsels op de stranden en blies boten van het strand de boulevard op. Amsterdam. Voor het examen handelsweten schappen m.o. (pedag. didakt. ged.) Is geslaagd. A. Schoorl te IJmuiden. Op nieuwjaarsnacht omstreeks twee uur werd de Haarlemse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij aan de Bakenesser gracht. Een 44-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem was daar met zijn 18-jarige zoon slaags geraakt. Beiden verkeerden on der de invloed van sterke drank. Tijdens de vechtpartij viel een van hen in de gracht. Voorbijgangers trokken hem op het droge maar de verhitte gemoederen waren daardoor allerminst bekoeld. Opnieuw vlo gen vader en zoon elkaar in de haren. Een van de agenten wilde de vechtenden schei den maar kreeg van de jongste een schop tegen het scheenbeen. Hermandad liet zich niet onbetuigd en diende zijn aanvaller een kaakslag toe, hetgeen weer tot gevolg had dat de jongeman van repliek diende door de agent ruggelings in de Bakenessergracht te doen tuimelen. Omstanders hielpen de geüniformeerde drenkeling op de kant waarna de vertegenwoordiger, die een goede bekende van de politie is, en zijn zoon naar het politiebureau aan de Smedestraat konden worden overgebracht. Woensdag 30 december 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 28 nov. Alg. Kunstzijde Unie 231 2471/2 246% 9% Van Berkel's Patent 202 210 210 Deli Mij. ƒ131,— 140,50 134,85 ƒ4,15 Van Gelder Zonen 183% 190 190 2 Kon. Ned. Hoogovens 323 335 332 '/2 Vz Ned. Kabelfabriek 290 300 2991/2 l'/2 402 480 4741/2 61% Unilever (oud)a) 381 4731/2 414 IA 61% Unilever (nieuw) 3741/2 410 407% Wilton-Fijenoord 194 207 199% 7% Kon. Petroleum f 174.— 190,90 177,60 12,90 Holland-Amerika Lijn 1471/2 1601/2 158% 51/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij 145 159 157% 1% Ned. Scheepvaart Unie4) 129 1381/2 137% 2% Van Ommeren (oud)s) 235 253 240 5 Van Ommeren (nieuw) 226% 226 Amsterdam Rubber 65'/2 93 83% 15% H.V.A. 126 133 1281/2 3 Vi Staffellening 1947 89% .90% 90732 4. 0/S2 3% Invest cert. Nederland 95% 96'/i« 967.32 3% Nederland 1962 64 9315/m 94% 96 2 6% Nat. Woningbouwlening '57 109°/ie 110% 1091s/ib %6 Omzetten (nominaal): november 1958 (def.) december 1958 (voorl.) december 1957 jaaromzet 1958 (voorl.) jaaromzet 1957 Aandelen 72.471.515,- Aandelen 56.862.717,- Aandelen 23.077.952,- Aandelen 545.052.821,- Aandelen ƒ416.665.286,- Obligaties 59.753.871, Obligaties f 65.294.061, Obligaties f 44.283.496. Obligaties f 690.483.414, Obligaties f ^567.696.468. Nieuwe noteringen: In december '58 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Koersindices: 2jan.'58 New York (Dow Jones, industrie): 439,27 Londen (Reuter, industrie): 186,1 Amsterdam (A.N.P.C.B.S., industrie): 125,64 (A.N.P.—C.B.S., (algemeen): 167,93 aandelen obligaties pandbrieven 55.864.000,- 83.300.000 - 3.500.000,- 28 nov. '58 30 dec. '58 557,46 253,1 166,15 238,92 577,31 (29 dec.) 265,8 (29 dec.) 171,33 245,42 4% interim div. 1958 in contanten dd. 16 december, ex 6°/o interim div. in 'contanten d.d. 8 december. 6%% interim div. in contanten d.d. 9 december, ex 3% interim div. in contanten d.d. 9 december, ex 25% in aandelen. 1,9% slotdividend 1957 d.d. 16 december, ex claim d.d. 2 december. Omwonenden waarschuwden op nieuw jaarsdag de politie dat een zwarte poedel in het haventje bij de Wester gracht in nood verkeerde. Het dier was in de modderbank gezakt welke zich daar bij de demping van het haventje ook tot. opluchting bevindt. Het is een gevaarlijke plaats, want er spelen vaak kinderen op deze verharde modder. De poedel kon voor noch achteruit en keek angstig toe hoe omstanders hem uit zijn benarde positie bevrijdden. Dat gebeurde dan van dier en mens. De Westelijke Randweg is in de afge lopen dagen het toneel geweest van ver scheidene verkeersongevallen. Op nieuwjaarsdag werd een 70-jarige in woonster van Haarlem, die ter hoogte van de kruising PijlslaanWestelijke Randweg zonder voldoende op het verkeer te letten, de weg overstak, door een in zuidelijke richting rijdende personenauto aangereden. Zij werd door de linkerzijde van de auto geraakt en tegen het wegdek geslingerd. Met een schedelbasisfractuur en andere ernstige verwondingen is het slachtoffer, dat zeer slecht kan zien. in het St. Eliza- bcthsgasthuis opgenomen. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. Op oudejaarsdag ontstond omstreeks kwart over vier 's middags een aanrijding tussen een personenauto, be stuurd door een 38-jarige bankwerker uil Wormer en een auto. die bestuurd werd door een 45-jarige Haarlemse inwoonster. De laatste, die op de Leidsevaart reed, zou geen voorrang hebben gegeven aan de op de Westelijke Randweg in .oostelijke rich ting naderende wagen. Beide auto's wer den beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voör. Op de kruising ZijlwegWestelijke Randweg deed zich een merkwaardig on geluk voor. Een op de randweg rijdende vrachtauto, bestuurd door een 44-jarige chauffeur uit Leiden, nam de bocht naar de Zijlweg blijkbaar te scherp Hierdoor viel een speciemolen van de vrachtauto op de motorkap van een juist passerende personenauto," dië béstuürd werd' door een 39-jarige scheepsbouwkundige uit IJmui den. Personenauto en speciemolen werden daarbij ernstig beschadigd. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Belofte maakt schuld. Aan het slot van mijn vóór de jaarswisseling verschenen kroniek <telde ik in het vooruitzicht in het nieuwe jaar een en ander te vermel den over de gronden, die er toe leidden uit te maken, dat de minister-president wegens zijn aandeel in het op 23 decem ber jl. gevoerde Kamerdebat de gouden medaille toekwam, dat prof. Romme en prof. Oud de tweede prijs mochten delen en dat inr. Burger huiswaarts mocht ke ren met een troostprijs. Hier volgt thans de kwijting van deze door mij aangegane schuld. Daartoe ben ik bovenal in staat dank zij een gelukkige vondst. Ik heb namelijk het rapport op de kop kunnen tikken van de overigens ge heimzinnige jury, die de hier weergege ven beslissingen nam! Dat stuk nu heeft tot motto „In het zicht van de verkiezin gen" Daarvan uitgaande vond de jury het m de uiteenzettingen van minister Beel in het bijzonder prijzenswaardig, dat hij zo wel in'de door hem uitgesproken regerings verklaring als in het weinige, dat hij ver der nog in het midden heeft gebracht, al het mogelijke deed om zich boven de po litieke tegenstellingen en boven de partij twisten te plaatsen. Duidelijk bleek hoe zeer hij er op uit wil zijn zoveel als maar kan een verzoenend element te zijn. En zeker is hij er ter gelegenheid van de ge- dachtenwisseling in de Tweede Kamer in geslaagd van het begin tot het eind, ten dele ook door tactvol zwijgen daar, waar spreken misschien alleen maar kwaad bloed had kunnen zetten, aan die gedrags lijn trouw te blijven. Aldus, kort samen gevat, de redenen voor de hem toegekende bekroning. Wat prof. Romme aangaat, die afge vaardigde hield, of men het nu eens dan wel oneens met hem was, een rede, welke in het algemeen op een zeer behoorlnk peil stond. Hier en daar wist hij boven dien staaltjes van fijne humor aan de dag te leggen. Intussen kon hij tenslotte toch niet de verleiding weerstaan, zijn geestes- blik ook over de komende stembusstrijd uit te strekken en daardoor kwam er in zijn betoog voor ongeveer dertig percent een stuk wel wat vroege verkiezingspro paganda voor. Hierdoor verdiende hij voor het geheel van zijn betoog toch niet meer dan 'n tweede prijs. De woordvoerder van de V.V.D hield een in menig opzicht ver dienstelijk college, waarin hij zijn gehoor op heel wat belangwekkende staatsrech telijke en historische uiteenzettingen onthaalde. Op zichzelf schuilde daarin veel verdienstelijks. Maar naar de mening van de jury ontbrak er toch bepaald aan de door prof. Oud ten beste gegeven beschou wingen de breedheid van allure, die, ge geven de aard van de problemen waarom het ging, ontegenzeggelijk op haar plaats ware geweest. En dus: slechts een twee de prijs, want meer was het door hem in het midden gebrachte toch niet waard. Tot besluit van hetgeen ik aan het zeer geheime jury-rapport ontleen nu nog iets over het geval-Burger. Ja. zo stond het in het rapport. De beoordelaars waren sterk onder de indruk geraakt, dat zij hier met een „geval" te maken hadden gehad. Daar zag zich. aldus de verklaring van die zienswijze, eer. afgevaardigde, die nog tot voor kort als woordvoerder van een der „regeringspartijen" was opgetreden, in de positie geplaatst van aanvoerder van de sterkste oppositiegroep in de Kamer Zulk een rolverwisseling is verre van ge makkelijk. Het was danook niet verwon derlijk. dat duidelijk viel waar te nemen, hoe moeilijk mr. Burger zijn taak vond Hij wist, dat het er op aan kwam Daar om deed hij zijn uiterste best zichzelf zoveel doenlijk te beheersen. Dat viel in hem te loven. Intussen zat hij met de moei lijkheid, dat hij meende met het oog op de belangen van zijn partij vast enige fik se verkiezingsnummertjes te moeten weg geven. Met het gevolg, dat wanneer hij zich daarmee bezig hield, het. gehalte van wat hij zeide. en meer nog van hoe hij het zeide, bepaald nogal wat te wensen over liet. Alles tezamen genomen waren het zelfs in overwegende mate stembusge luiden, die men tijdens zijn verhaal kreeg aan te horen. Uit dien hoofde was het. vooi een rede naar aanleiding van de rege- ringsverklai ing, danook een „onvoldoen de", die hij te boeken kreeg. Maar nog maals, het ontbrak bij de juryleden niet aan menselijk gevoel, waardoor zij nogal begaan waren met het lot van mr. Bur ger. Daarbij kwam, dat zij bovendien zo nu en dan ook wel opmerkingen hadden opgevangen, die zeer zeker tot ernstig na denken stemden. Resultaat: hel ware on billijk geweest hem geheel en al met lege handen de vergadering te doen verlaten en zo is het er dan toe gekomen, dat hij tenminste nog een troostprijs meekreeg Uit het bovenstaande zal het de lezer vermoedelijk wel duidelijk zijn, dat schrij ver dezes van heel het debat op 23 de cember een kater heeft overgehouden. Ten dele was dit slechts een gevolg van de te leurstellende aard van de discussie zelf. Daarnaast was en is er immers nog een gans andere factoi die reden tot een ge voel van onbehagen geeft. Die reden is. dat het voorshands nog heel sterk te be twijfelen valt, of de Kamerontbinding en de daarop plaats vindende vervroegde verkiezingen wel de uitweg zullen opleve ren uit de impasse, waarin men thans ver keert. De impasse kwam er bovenal op neer, dat de 88, die het door minister Hof- stra onaanvaardbaar verklaarde amende ment aannamen en daarmee welbewust het feit van een kabinetscrisis aanvaard den, niet bij machte waren samen het no dige bij te dragen tot de vorming van een nieuwe combinatie. Terecht kon m.i. mr. Burger de vraag stellen, waarom dan na de verkiezingen het nu onmogelijke wel mogelijk zou zijn Elk antwoord hierop bleef uit. Heel begrijpelijk, want met die vraag had genoemde afgevaardigde mijns inziens in de roos geschoten. De zaak is namelijk, dat wij hier te lande nog altijd met een paitijen-.-ndeling zitten, die een enigszins natuurlijk te achten samengaan van verschillende groepen in zeer aan merkelijke mate in de weg zit. Zo valt het gebruikelijke gesukkel met kabinetsfor maties te verklaren, en evenzeer het ge sukkel daarna, waarvan men thans weei eens het resultaat, te weten de impasse heeft kunnen en moeten waarnemen. Intussen schijnt het voorlopig nog steed? een wensdroom te blijven, dat er ten on zent wel een gezonde partij-indeling be reikbaar zou zijn Men moet dus roeien met de riemen, die men heeft. Ook onder deze omstandigheid is het echter niet vol strekt nodig dat het, bij pogingen om een kabinet tot stand te brengen, zo gaat als bij ons rruar al te zeer gebruikelijk is ge worden. Enige verbetering moet toch wel mogelijk zijn Meer en tijdige klaarheid gewenst Het komt er dar allereerst op aan dal men er zich op gaat toeleggen voor meei en tevens voor tijdige klaarheid zorg te dragen. Daaiaan ontbreekt nog steeds, zo niet alles, dan toch in elk geval veel te veel. De kiezers hebben er aanspraak op te weten, waai zij aan toe zijn Met het oog hierop is tijdige klaarheid vereist. Het gaat niet aan dat zij, wanneer zij straks hun stem uitbrengen, volkomen in het on gewisse vei keren of zij. steun gevend*- aan de K V.P. daarmee in de hand wel ken. hetzij dat ei een bewind mèt. hetzii dat er een bewind zónder socialisten zal komen. Natuurlijk geldt precies hetz.clfdr voor hen, die op een der kandidaten van de P.v.d.A stemmen: voor hen mag het geen raadsel blijven of zij daardoor trachten een partij te versterken, die wel of die niet met een of meer andere par tijen en zo ja met welke wil gaan sa menwerken. Juist zou het daarom zijn indien de vet schillende groepen vóór de stembus open gaat en op grond van de verschillende par tijprogramma's, kleur zouden bekennen omtrent de in hun ogen aantrekkelijke als ook aanvaardbare combinaties voor de vorming van een kabinet. Op die maniei zal immers het formatie-probleem zelf ook heel wat eenvoudiger worden en zal tevens de kans toenemen, dat degenen, die daarop tezamen in hel regeringsbootje zouden stappen, weten wat zij aan elkaai hebben Wei te verstaan, niet alleen aan elkaar binnen de ministersploeg, maar ook en niet te vergeten, wat de relaties tus sen en met. de Kamerfracties betreft. Aan dit laatste heeft het in de jongste jaren meer dan ooit geschort. Nog pas kon nie mand minder dan dr. Drees verklaren, dat de leden van het door hem sinds 1956 geleide kabinet het onderling best konden vinden. In het kabinet zelf lagen de moei lijkheden niet. Die vielen te zoeken in de door de partijen en door de Kamerfracties aangenomen houding. Zie ik het wel, dan is het nu wel meer dan hoog tijd, dat al thans aan dit euvel een eind gaat komen, want anders dreigt het met de werking van ons parlementaire stelsel nog veel méér sukkelen te worden, meer ook dan nodig is. 9 Dr. E. van Kaalte Als de Haarlemse raad het door B. en W. gevraagde krediet van 24.910 voteert, zal op het thans als plantsoen in gebruik zijnde terrein aan de Graafschapstraat, nabij de J. J. Ilamelinkstraat een vrije speelgelegenheid worden aangelegd. De verbinding tussen Noormannenstraat en J. J. Hamelinkstraat is als geasfalteerde rolschaatsbaan gedacht en zal moeten worden afgesloten voor het verkeer. De aan deze verbinding gelegen woningen kunnen in geval van nood per auto via de te maken rolschaatsbaan worden be reikt. In de parkeerbehoefte ter plaatse wordt voorzien door de zuidelijk en noor delijk van het speelplein geprojecteerde parkeerplaatsen. Het speelplein zal in ver schillende vakken worden verdeeld, elk met een aantal speelwerktuigen. Er zul len verder enige banken worden geplaatst terwijl de geprojecteerde boombeplanting aan het geheel een fleurig aanzien zal geven. NEW YORK Ondanks belastingverkopen en wipstne- mingen slaagde de Newyorkse effecten beurs er woensdag in het jaar te eindigen met de voornaamste koersgemiddelden op een ongekend hoog peil. Het Dow Jones gemiddelde van industrie-aandelen is in 1958 per saldo met 148 punten gestegen, vergeleken met een daling van 63,78 pun ten in 1957. Dekkingsaankopen en vraag van beleggers werden woensdag uitgelokt door de gunstige vooruitzichten van het bedrijfsleven. De stijgingen, die hierdoor ontstonden, werden tijdens de laatste transacties geheel of gedeeltelijk ongedaan gemaakt door winstnemingen, maar het slot was niettemin onregelmatig hoger met koerswinsten, die merendeels tot ongeveer een dollar beliepen. Bij de spoorweg-, vliegtuigbouw- en chemiefondsen en zelfs ook bij de autowaarden waren verschei dene opvallend goede fondsen. Bij de far maceutische viel Warner Lambert goed op. Het industriegemiddelde kwam van 581,80 op 583,65; dat voor openbare nutsbedrijven van 90,50 op 91,00 en dat voor spoorwegen van 156,98 op 157,65. De omzet steeg van 3.900.000 tot T970.000 aandelen. Van de 1268 verhandelde fondsen sloten er 627 hoger en 389 lager. LONDEN Het indexcijfer van industrie-aandelen, genoteerd op de beurs te Londen, is Woens dag bijna drie punten gestegen, waarmede een nieuw hoog peil van 271,7 werd bereikt (31 dec. 1934 100). Deze beursindex heeft zich sedert de eerste maanden van 1958, toen werd begonnen met de verlaging van het bankdisconto van het hoge peil van 7 oercent. gestadig in stijgende lijn bewogen. Het vorig recordpeil werd bereikt op 21 iuli 1955 na de beurshausse, die plaatsvond als gevolg van de terugkeer van een con servatieve regering. Het indexcijfer van mdustriefondsen bedroeg op die datum 267.7. Slotkoers Heden dinsdag 13.45 ui 3-3 Nederl. '47 90% 90% 3% Nedl 1962/64 94'/.,, 94"/, Woningbouw 6% 109%,, Pr. A'dam '56 I.. 86 Pr. A'dam '56 II 95% Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I. 96 Pr. R'dam '52 II 95% Pr. R'dam '57.... 106% A.K U 247 256 -"alvé Delft 405 420 Van Gelder Zonen 190 192 K. N. Hoogovens 332% 332 Nederl Ford 204 205 N. Kabelfabriek. 299% gew.Philips Gloeil 474% 495 Pref.PhilipsGloeil. 186% Unilever 407% 450 Wilton Fvenoord 199% 199 Werf Gusto 147 147 Dordtsche Petrol 706 727 Kon. Petroleum 177 70 f 181.80 Billiton 174% 175 A'dam Rubber 83% 86% K.L.M 102,50 f 102.50 Holl Amer. Lijn.. 158% 155% K.N.S.M 158 156 N. Scheepv. Unie 138 136% v. Nievelt Goudr. 134 132 Phs. v. Ommeren 240 240 H.V.A 128% 132 Delimaatschappij 135.- 135 Amsterd. Bank.. 249% 249% Nat. Handelsbank 135 135 Ned. Handel Mij 182% Rotterd. "ank 210 210 wentsche Bank. 18C Anaconda Copper 60»»/.,. 60 Bethlehem Steel.. 50% 51% U.S. Steel 94% 95% General Motors.. 49% 49 Shell Union 82 84% 23 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13