Russische tweetrapsraket al halverwege de maan Einddoel zondagochtend tegen 8 uur bereikt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NIEUW SUCCES VOOR MOSKOU HET WEER ie M0RRIS"« Soustelle's portefeuille knelpunt bij formatie Weekeinde met gure buien De Gaulle kon de socialist Mollet niet tot aanblijven bewegen LEZING EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED QEZIEN Opklaringen WATERDICHT DAKWERK Nieuwjaars receptie Het woord is aan Vanavond nogmaals Wim Kan voor de microfoon Geen Russische reactie op arrestaties in de VAR Amateurvoetbal voor zondag afgelast Consuls keuren terreinen van betaalde voetbal Prinses Irene naar skikampioenschappen CITR0ËN Prijsvragen op pag. 8 en 9 FOTOHANDEL KEUPERS EN LOHR 73e JAARGANG No 149 ZATERDAG 3 JANUARI 1959 303e JAARGANG No 302 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een Russische tweetrapsraket is sinds gisteravond onderweg naar de maan. De lancering werd vrijdagavond aangekondigd in een voor binnen lands gebruik bestemde nieuwsuitzending van Tass via Radio Moskou: „Ter gelegenheid van het 21ste congres van de communistische partij is vandaag een maanraket gelanceerd. Het projectiel, dat zonder brandstof 1472 kilo weegt, volgt de berekende baan. De raket zal zondagochtend zijn doel bereiken". Aanvankelijk twijfelde men er in de Westerse wereld aan, of de Russen niet bluften. Maar al spoedig kwamen van diverse luisterposten in Duitsland, Amerika en Japan berichten, dat men daar signalen van de Sovjet-raket had opgevangen. De raket passeerde vannacht de oostelijke grenzen van de Sovjet-Unie, Hawaï en Zuid-Sumatra, dat vanochtend om 3 uur 10 gepasseerd werd. Het projectiel had toen een hoogte van 110.000 kilometer bereikt. Volgens de laatste berichten heeft het vanochtend om tien uur zonder afwijkingen een hoogte van 200.000 kilometer ruim de helft van de afstand naar de maan bereikt Het observatorium van Alma Ata (Sovjet-Unie) is er vannacht in geslaagd, enkele spectroscopische foto's te maken van het lichtende spoor van natriumdamp, dat de raket op een vooraf bepaalde tijd heeft uitgestoten. Radio Moskou deelde in haar uitzendin gen mee dat de raket „voor het eerst in de geschiedenis der mensheid" een „kerni- sche snelheid" van 11,2 km. per seconde bereikt heeft en dat het daardoor mogelijk wordt, op de maan observatoria en tus senstations aan te leggen voor toekom stige interplanetaire ruimtevluchten. De raket voert, bij een totaalgewicht van ruim 1830 kilogram, 361,2 kg. aan in strumenten mee voor wetenschappelijke waarnemingen ter vaststelling van een magnetisch veld op de maan, meting van intensiteit en variaties der kosmische straling buiten het magnetisch veld der aarde, de registratie van fotonen in kosmi sche straling, ontdekking van radio-acti viteit op de maan, de verdeling van zware kernen in kosmische straling, de samen stelling van interplanetaire materie, de be studering van atomische zonnestraling en van meteoordeeltjes. Drie radiozenders zenden op 19.997, 19.995, 19.993 en 183.6 me gahertz gegevens uit. Voorts is een specia le apparatuur aan boord voor het doen ont staan van een natriumwolk „als een kunst matige komeet", die waargenomen en ge fotografeerd is door optische instrumen- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Van onze weerkundige medewerker) De start van het nieuwe jaar is rijk aan variatie, wat het weer betreft. Het begon nieuwjaarsdag met zon, gevolgd door storm en regen. December bleef ruim twee graden zachter dan normaal, zoals ook de Duitse weerkundigen hadden voorspeld, maar januari stuurt koudere lucht uit het poolgebied op ons af. Nu zal dit niet plot seling een vorstperiode tot gevolg hebben, want in Scandinavië en Rusland was het vorige week belangrijk kouder. De aan gevoerde lucht uit het poolgebied moet nog over het Noordzeewater, dat een tempera tuur heeft van ruim 8 graden Celsius, zo dat deze poollucht met temperaturen bo ven het vriespunt ons land bereikt. In de hogere luchtlagen is het veel kouder: op 5000 meter hoogte 30 lot 35 graden onder nul, zodat er zich tal van hagel- en sneeuw buien ontwikkelen. Hierdoor zal het ko mende weekeinde tot op heden het koud ste van deze winter worden. Vooruitzichten: Ook tijdens het week einde zijn er meer hagel- en natte sneeuw buien te verwachten, vooral wanneer een randstoring van vanmorgen ten noorden van Schotland lag, de Noordzee zal berei ken. De buienactiviteit zal daarbij morgen weer wat opleven. De stormachtige ivind neemt verder af, maar kan morgen bij de nadering van genoemde storing weer in kracht toenemen. In het westen van het land kwam gisteren tijdens buien ook on weer voor. Veel kouder zal het voorlopig niet wor den zolang de, aangevoerde lucht via de Noordzee naar ons land stroomt Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies plaatselijk enkele buien. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noord west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ ten met filters die de spectrumlijn van na trium tegenhouden. Deze „komeet" is vanochtend omstreeks vier uur afgescho ten en twee tot vijf minuten in het sterre- beeld Virgo (Maagd) zichtbaar geble ven. Op de mantel van de raket is het em bleem van de Sovjet-Unie en de woorden „Unie van Socialistische Sovjet Republie ken, januari 1959" gegraveerd. In Amerika heeft 't nieuws van de Rus sische maanraket, na de vier mislukte po gingen der V.S. op dit gebied, grote indruk gemaakt. De ruimtevaart-commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de regering verzocht onmiddellijk twee po gingen te laten ondernemen om met voor handen zijnde raketten de maan te berei ken. De luchtmacht beschikt namelijk nog over twee „Thor-Able" combinaties die te Cape Canaveral zijn opgesteld. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft verklaard, dat zij van de Russi sche lancering afwist nog voor Tass deze wereldkundig maakte. De Amerikanen hebben totnogtoe vier pogingen gedaan om een raket naar de maan te schieten, twee ervan mislukten, de beide andere raketten bereikten een grote hoogte, doch vielen weer terug naar de aarde. De eerste Amerikaanse maanraket, ge lanceerd op 17 augustus, ontplofte na een vlucht van 77 seconden, vermoedelijk als gevolg van een haperen in de brandstof- aanvoer. De tweede, de pionier I die op 11 oktober de lucht inging, legde een der de van de weg naar de maan af, doch viel daarna terug naar de aarde. De Pionier II, gelanceerd op 8 november, kwam niet hoger dan circa 1600 km., de Pionier III, gestart op 6 december, kwam bijna net zo hoog als de Pionier I en viel eveneens terug. Britten verrast Prof. Lovell van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank verklaarde vrijdagnacht door de lancering volkomen verrast te zijn. Zijn radiotelescoop is momenteel te druk bezet met ander wetenschappelijk werk en zal de baan van de Russische maanraket niet volgen. „Volgende stap" De directeur van het observatorium van de Russische Academie voor Natuurwe- Advertentie SUèDE DAMES - HERENJASJES Zullen de Russen, als hun raket de maan raakt, territoriale aanspraken doen gelden op dit hemellichaam? De westelijke „ruimterechtskundigen" zijn er allerminst gerust op, dat dit niet zal gebeuren. Op het ruimtevaartcon gres van 1958 in Amsterdam hebben de Amerikanen de Russische delegatie tot een uitspraak over dit punt proberen te bewegen, doch de Russen gingen de netelige kwestie handig uit de weg. Nu wordt dit vraagstuk actueel. Vol gens internationale rechtsopvattingen moet aan territoriale eisen op aarde kracht worden bijgezet door de aan wezigheid van een of meer onderdanen van de eisende mogendheid. Men vreest echter, dat de Russen volstaan zullen met het planten van hun vlag op de maan om de soevereiniteit over Vrouwe Luna op te eisen. Een tweede mogelijk heid is dat de Russen op deze wijze de maan in beslag zullen nemen, om haar vervolgens met een edelmoedig gebaar aan de wereld terug te schenken een geste, die grote propagandistische waar de voor de „edele gevers" zou hebben tenschappen, Mikhailof, heeft volgens ra dio-Moskou verklaard een afwijking van een percent in de baan van de raket het experiment kan doen mislukken. Onze berekeningen zijn echter zeer nauwkeu rig geweest zodat wij alle hoop hebben, dat de raket de omgeving van de maan zal be reiken. Als dit inderdaad gelukt, zouden de Rus sen binnenkort een tweede raket op de maan willen laten storten. Een derde pro jectiel zou daarna, volgens het Russische programma, een afgeremde landing op de maan kunnen maken en daar een „ro botvoertuig" met instrumenten en radio zenders kunnen lanceren voor een korte verkenningstocht over het maanopper vlak. Izwestia voorspelt Het Russische blad „Izwestia" schreef (op nieuwjaarsdag) dat de Sovjet-Unie te gen 1966 misschien zal beschikken over een ruimtestation met een televisiezender en observatorium. Dit station zou zich op een afstand van meer dan 30.000 kilome ter om de aarde wentelen. Terug naar de aarde? Onze Londense correspondent seint ons dat de Britse raketdeskundigen van me ning zijn, dat de Sovjet-raket alle kans heeft om de afstand aarde-maan te over bruggen. Iets anders is, of de Russen erin zullen slagen, de raket in de goede koers te houden. Maar de Sovjet-raket was gis teravond reeds door zeer snelwerkende elektronische instrumenten in Engeland geregistreerd, waaruit bleek, dat het pro jectiel na de eerste duizenden mijlen pre cies in de koers lag. Men acht het moge lijk, dat de Russen beschikken over een nieuwe en krachtiger raket-brandstof dan de totnutoe bekende. De Russische opzet is waarschijnlijk, de raket rond de maan te laten cirkelen en haar dan naar de aar de terug te laten keren, waarbij wellicht foto's kunnen worden genomen, of waar nemingen gedaan, aan de zijde van de maan die nog nooit van de aarde af is waargenomen. Gezien het gewicht van de meegevoerde instrumenten is het duide lijk, dat er in de Russische raket plaats zou zijn voor een persoon en al de dingen die hij nodig zal hebben voor zijn terug tocht naar de aarde. Advertentie Ny mei onze gebr winter koning voor vernieuwingen van mastiekdaken e d. Vraagt prospectus N. H. VOCHTUNIE DEJOBO Haarlem - Marnixstraaf 19 Telefoon 61419 Na de omwenteling op het eiland Cuba: opstandelingen hebben krijgsgevange nen van het leger der regering in San Domingo bijeengebracht. Het leek wel, of de nieuwjaarsreceptie, die Haarlems burge meester en mevrouw C. G. E. M. Cremers- De Bruyn vrijdag avond in de feestelijk verlichte ridderzaal van het Haarlemse stadhuis hielden, drukker bezocht werd dan in voorgaande jaren het geval was. Velen hadden zich door de verkillende regenbuien heen naar de ridderzaal be geven, waar het goed toeven was. De foto geeft het ogenblik weer, waarop mr. O. P. F. M. Cremers de nieuwjaarswensen van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prin sen, en echtgenote in ontvangst neemt. Voor de laatste keer kondigde hoofdbode J. M. F. Meyer, die eind januari met pen sioen gaat, de gasten aan. De geanimeerde receptie duurde tot ver na half elf. O u i d a Helaas! Waarom weten wij niet wan neer wij gelukkig zijn? Vanavond zal na net nieuws van acht uur, dus om vijf over acht, de uitzending van Wim Kan op oudejaarsavond, nog maals in zijn geheel voor de microfoon worden gebracht. Deze uitzending duurt tot vijf over negen. Hierna wordt tot kwart over negen aandacht besteed aan de pers commentaren, die naar aanleiding van deze uitzending zijn verschenen. Na kwart over negen volgen dan de verschoven program ma's als „Plein acht uur dertien". CAIRO, (Reuter-AFP) De autoritei ten van de Verenigde Arabische Repu bliek hebben in de loop van de bliksemsnel uitgevoerde actie de kracht gebroken van de kleine, doch luidruchtige communisti sche partijen van Egypte en Syrië, zo zeg gen waarnemers in Cairo. In Egypte zou den honderd communisten zijn gearres teerd een vierde van het aantal leden van de partij en in Syrië nog meer. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie nog niet gerea geerd op deze actie. Het sectiebestuur van het KNVB-ama- teurvoetbal maakt bekend, dat in verband met de toestand der terreinen alle voor zondag 4 januari door de KNVB vastge stelde wedstrijden voor het amateurvoet bal zün afgelast. Het programma zal in zijn geheel naar een latere datum worden verschoven. De keuring van de terreinen voor het betaalde voetbal wordt aan de consuls overgelaten. Ook het wedstrijdprogramma voor de afdeling Haarlem van de KNVB is in zyn geheel afgelast. Prinses Irene is heden naar Val d' Isere in Frankrijk vertrokken, waar zij zal deel nemen aan enkele onderdelen van het Ne derlandse skikampioenschap. De prinses die in gezelschap is van de heer en me vrouw Bischoff van Heemskerck, zal on geveer twee weken in Val d'Isere blijven. Advertentie 2CV I.D. 19 3987.— f 9575. Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Teleloon 51301 Op pagina 8 zullen onze lezers een herhaling aantreffen van de prijsvraag, die het Wilhelminafonds heeft uitge schreven en ivaarvan de opbrengst be stemd is voor de kankerbestrijding. Dit bij uitstek humanitaire doel is tenvolle waard, gesteund te worden waarbij de bijdrage bovendien nog op een ma nier kan worden geleverd, die een pret tige bijkomstigheid vormt. Als u de prijsvraag nog niet hebt ingezonden, doet het dan spoedig! En op pagina 9 nóg een prijsvraag namelijk het sluitstuk van de „Pieke- raars Picknick", onze serie puzzels die van 20 december 1958 af bij delen in ons blad is gepubliceerd. Wij verwach ten na zondag de inzendingen en zullen de uitslag zo spoedig mogelijk bekend maken. (Van onze correspondent in Parijs) Donderdag zal Charles de Gaulle zich in stalleren in het Elysée waar hij monsieur René Coty officieel opvolgt als president (met sterk uitgebreide bevoegdheden) van de nieuwe vijfde republiek. Zijn eers te daad als staatschef is de benoeming van een premier, en het is nu wel zeker dat zijn keuze zal vallen op de huidige minister van Justitie Michel Debré, die voor zijn langjarige staat van trouwe dienst aan de generaal op die wijze beloond belooft te worden. Alvorens hij in juni in het kabi net van de generaal werd opgenomen, had Debré nog nooit een ministeriële func tie vervuld, en zijn carrière is sedertdien snel gemaakt. Als senator behoorde Debré vroeger tot de felste tegenstanders van het „systeem" der vierde republiek, en men moet toegeven dat deze gaullist, evenals de generaal persoonlijk, zijn oppositie tenminste consequent heeft gevoerd. De bré heeft zich echter ook doen kennen als een extreem-rechts denkend man en in de ogen van deze verstokte nationalist heb ben de nieuwe opvattingen over de Euro pese integratie nooit genade kunnen vin den. Het is wel mogelijk dat Debré, op be vel van de generaal, wat water door zijn (nationalistische) wijn zal doen, maar de vrees lijkt niet ongegrond, dat de nieuwe premier, ook ten aanzien van Algerije, po gen zal een meer rechts-georiënteerde po litiek te voeren. De Gaulle blijft welis waar kapitein op het Franse schip, maar als stuurman zal Debré de koers medebe- palen. Bij de voorbereiding tot zijn nieuwe taak heeft Debré zich nauwkeurig aan de richt lijnen van de generaal moeten houden. Weliswaar formeert premier Debré zijn regering, doch alle ministers worden door het staatshoofd 'De Gaulle) benoemd. De nieuwe rege<:ng zal als een tweelingbroer op het kabinet gelijken dat nu nog officieel in functie is. De sleutelposities van Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën zullen vermoe delijk in dezelfde handen blijven. Andere portefeuilles, justitie en onderwijs, wor den waarschijnlijk door de zittende excel lenties onderling geruild, en alleen de so cialisten en de enkele leden van De Gaulle's kabinet die bij de jongste verkie zingen verslagen werden, zal Debré door figuren buiten de huidige regering moeten vervangen. Het lijkt inderdaad niet aan nemelijk, dat Mollet zich alsnog bereid verklaren zal, op aandringen van De Gaulle, met zijn partijgenoten toch nog aan een volgende regering te blijven mee werken. Bij de inwendige hervorming, of herverdeling der portefeuilles, biedt al leen de toekomstige positie van de huidi ge minister van Voorlichting Jacques Soustelle nog moeilijkheden. Soustelle was de man achter de schermen bij de" omwenteling van 13 mei in Algiers en De Gaulle nam hem in zijn regering op, na enige aarzelingen, terwille van de „goede verstandhouding" met de generaals Salan en Massu en de fascistische raddraaiers uit hun omgeving. Soustelle, die de ecla tante overwinning van de Unie voor de Nieuwe Republiek bij de jongste verkie zingen als een persoonlijke zege be schouwt, is echter van mening dat hij recht heeft op een krachtiger positie in de komende regering die hij aanvankelijk als premier hoopte te zullen leiden. Hij verlangt tenminste het ministerie van Bin nenlandse Zaken, waarin dan Voorlich ting zou worden opgenomen, en waaron der ook de politie ressorteert. Die post ziet De Gaulle toch liever niet in Soustelles handen. De portefeuille van Nationaal On derwijs die de generaal Soustelle zou heb ben aangeboden, moet deze voormalige professor en deskundige van de oude azte ken-cultuur echter hebben geweigerd. Soustelle zou de generaal al hebben laten weten, dat hij zich liever als minister ge heel terug zou trekken, dan een tweede hands portefeuille te aanvaarden. Achter dit spel van loven en bieden gaat een nieuwe fase schuil in de machtsstrijd tussen het liberalisme van de generaal en het extremisme van de leiders van zijn parlementaire aanhang, waarop Soustelle zijn persoonlijke stempel drukt. En de voornaamste verrassing die de formatie nog in petto houdt, is het antwoord op de vraag welke portefeuille Soustelle uitein delijk in handen zal weten te krijgen. (ÜPI) De Gaulle is er gisteren in een lang onderhoud met de socialistische lei der Guy Mollet niet in geslaagd, deze te overtuigen van de noodzaak, dat de socia listen in de nieuwe regering zouden moe ten treden. Dit betekent, dat de socialis ten, wier sterkte (in het parlement) sterk beknot is na de vloedgolf van gaullistische stemmen bij de algemene verkiezingen van november, zich in de oppositie zullen begeven, evenals de communistische par tij en verder de radicalen van Mendès- France. Tegenover die kleine oppositie in het nieuwe parlement zullen de machtige fractie van de U.N.R. van Soustelle, het grootste deel van het centrum en rechtse groepen staan, waaronder de sterke frac tie van de onafhankelijken, wier financië le leider, Antoine Pinay, genoemd wordt als de toekomstige minister van Finan ciën. Het besluit van de socialisten is in zoverre een goed ding, omdat Frankrijk er een niet-communistische oppositie door krijgt, zodat niet alle ontevredenheid naar de aanhangers van Moskou behoeft te gaan. De reden van het besluit van de so cialisten is gelegen in de financiële maat regelen van Pinay. Groeiende oppositie Er is een groeiende oppositie te bespeu ren tegen de nieuwe soberheidsmaatrege len van de regering, die de levensstan daard met vijf of zes percent zullen verla gen door prijsstijgingen, nieuwe belas tingen en de intrekking van regeringssub sidies. Ook ondei de rooms-katholieke volksrepublieken rommelt het. Of schoon de leider van de M.R.P., Pierre Pflimlin, evenals Mollet minister van staat, geen aanstalten heeft gemaakt, uit de regering te treden, heeft hij over het versoberingsprogram gezegd: „deze po litiek is niet de onze". Aardschok in Apennijnen In tien dorpen in de Apennijnen is giste ren een zware aardschok gevoeld. De be volking verliet in paniek de huizen en bleef een paar uur in de open lucht. De schade bleef beperkt tot scheuren in muren. Advertentie De heer VAN DER MEULEN uit Zandvoort (zeefotograaf van de Noord-Zuid- Hollandse Redding Mij.) houdt op MAANDAGAVOND 12 JAN. a.s. een lezing geïllustreerd met foto's en kleurendia's over „FOTOGRAFIE OP ZEE" in ons atelier. - Aanvang 8 uur. - Gaarne tevoren bericht van uw komst. CURSUSSEN DONKEREKAMER CURSUS: 4 maandagavonden. SMALFILMCURSUS: 5 maandagavonden (verdeeld over de maanden januari, februari, maart, april) Folder op aanvrage ZANDVOORTSELAAN 163 - HEEMSTEDE - TELEFOON 26455

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1