Totale waarde van alle fondsen steeg met 6,8 miljard gulden X (Panda en de olie-boertjes DE EFFECTENBEURS IN 1958 Effecten -en Geldmarkt J Wereldnieuws Kans op opklaringen Verwachtingen voor het nieuwe jaar beheerst door onzekerheid WITTE KRUIS HELPT ECHT t WITTE KRUIS ZATERDAG 3 JANUARI 1959 2 Amerikaans bankkrediet voor Frankrijk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bedrijfsleven zou gediend zijn met grotere plaats op openbare emissiemarkt" AKU-resultaten 1958 zijn volgens verwachtingen Het jaar 1958 is voor de beurzen van New York en Amsterdam, bij welke de Nederlandse belegger voornamelijk belang heeft, een goed jaar geweest. Vooral wanneer men het vergelijkt met het tweede halfjaar 1957, waarin over de gehele linie op de aandelenmarkt, onder invloed van de recessie, een vrij scherpe koers daling intrad, gepaard gaande met afnemende omzetten. In New York liep het indexcijfer voor industriële aandelen, dat in, juli 1957 met 526,77 zijn hoogste stand had bereikt, in december van dit jaar tot 425 terug, dat van spoorwegaandelen van 153,81 tot 95,67. In Amsterdam daalde de gemiddelde koers van alle ter beurze genoteerde aandelen van 420 in juni 1957 tot 292 in december, waarbij ook toen de internationale aandelen op de voor grond stonden. Van 743 in juni 1957 ging de gemiddelde notering in december van dat jaar tot 500 terug. Bij de jaarswisseling van 1957-'58 was men algemeen diep onder de indruk van de terugslag in het bedrijfsleven, welke op de hoogconjunctuur van 1955-'57 was gevolgd en de beurzen werden in die tijd door de vrees voor een dieper ingrijpende depressie beheerst. Reeds toen kon echter worden geconsta teerd dat er voor zulk een zwaar pessi misme feitelijk geen reden bestond, ook al moest met een verdere verzwakking van de industriële bedrijvigheid in de meeste landen rekening worden gehouden. Inderdaad heeft het eerste halfjaar van 1958 daarvan de duidelijke sporen gedra gen, maar op de beurzen trad reeds spoe dig een koersherstel in onder invloed van moedgevende beschouwingen, voor een deel gebaseerd op de betrekkelijke stabi liteit van de goederenpryzen en de groeien de overtuiging dat de z.g. ingebouwde sta bilisatoren tegen een crisis als die van 1929/30 of een ernstige depressie van lan ge duur een krachtige weerstand zouden betekenen. Het indexcijfer voor Amerikaanse in dustrials was in juli 1958 reeds weer bo ven 500 gestegen. In Amsterdam had de gemiddelde notering van alle aandelen zich weer tot 353 hersteld en in het twee de halfjaar is hierop een verdei» koers stijging gevolgd, die voor de aandelen op de Newyorkse beurs een nieuw hoogtere cord heeft gebracht. Was de laagste stand van het indexcijfer voor industrials in ja nuari 438.68 en de hoogste in juli 502.99, terwijl we dit schrijven is het cijfer 583,65, een hoogtepunt dat nog niet eerder is voor gekomen. Dit koersherstel is met een grote verlevendiging van de beurshandel gepaard gegaan, zodat in oktober jl. het hoogste maandcijfer sinds 1933 is voorge komen, nl. 95 miljoen shares. Voor de eerste tien maanden van het afgelopen jaar hebben de omzetten in aandelen op de Newyorkse beurs reeds 597 miljoen sha res bedragen tegen 457 miljoen in dat tijd vak van het voorgaande jaar, terwijl ook in obligaties een veel groter bedrag werd omgezet dan toen. Verheugende omzetstijging Op de Amsterdamse beurs was de ge middelde koers van alle aandelen, na in het eerste halfjaar van 292 tot 353 te zijn gestegen, in november tot 412 opgelopen en sedert is de notering nog verder geste gen. Ook hier ging dit met grote omzet ten gepaard. Waren ze in het tweede half jaar 1957 tot 23 a 30 miljoen per maand gedaald, in de loop van het jaar 1958 heeft een geleidelijke stijging tot 72'/2 miljoen plaats gehad en voor de eerste elf maan den van het afgelopen jaar is de omzet geklommen tot een totaal van 488 mil joen tegen 390 miljoen in die periode van 1957. In Amsterdam heeft de handel in obligaties eveneens een levendig karakter gedragen, waarbij de omzetten geduren de de eerste elf maanden 625 miljoen hebben bedragen tegen 524 miljoen in hetzelfde tijdvak van het voorgaande jaar. Dalende rentabiliteit Zoals reeds in vorige artikelen opge merkt, was het niet inde laatste plaats de aanmerkelijke verruiming van de ka pitaalmarkt en de grote belangstelling van Amerika voor onze internationale aande len, welke een sterke, stimulerende in vloed op de Amsterdamse aandelenmarkt hebben uitgeoefend. Het kan niet verwonderen dat de krach tige koersstijgingxop de aandelenmarkt een geleidelijke daling van het aandelenrem- dement heeft veroorzaakt, evenals op de obligatiemarkt na een tot. 6 pet. verhoog de rentevoet, allengs met een lager per centage, thans met 4V2 pet., genoegen wordt genomen. Eind december 1957 was het gemiddeld rendement op de Nederlandse aandelen tot 7.9 pet. gestegen, waaruit wel blijkt dat men zich toen bij de koersdaling wel aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. Want ook al was dit cijfer gebaseerd op de dividenden over 1957, welke naar mocht worden aangenomen, voor 1958 wel niet gehandhaafd zouden kunnen blijven, èen rendement van bijna 8 pet. gaf toch blijk van een wel wat groöt pessimisme. Eind maart was het rendement dan ook reeds tot 7.2 pet. gedaald, eind juni tot 6.7 pet., eind september tot 6.3 pet. en thans zal het vermoedelijk niet meer dan gemiddeld 6 pet. bedragen. Waardevermeerdering Wat de algemene koersstijging op de aandelenmarkt voor de vermogenspositie van de Nederlandse belegger betekent, komt wel zeer duidelijk tot uitdrukking in de berekening van de koerswaarde der aandelen aan de Amsterdamse beurs door het C.B.S., waaruit wij hier enkele verge lijkende cijfers laten volgen. Aandelengroep 31 dec. '56 hoogste stand 31 dec. '57 30 nov. '58 1957 Internationalen 11.598 15.595 10.535 1-6.045 Industriëlen 2.562 2.855 2.102 2.884 Scheepvaart 710 873 652 773 Bankaandelen 715 690 582 747 Cultuuraandelen 236 242 148 250 Mijnbouw en olies 494 628 428 591 Sporen en trams 20 19 13 15 Totaal 20.902 14.460 21.305 Volledigheidshalve moet hierbij worden opgemerkt dat deze waardevermeerde ring van de Nederlandse, ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen voor een gering deel ook is ontstaan doordat het aantal aandelen toenam. Het nominaal bedrag der uitstaande aandelen is hier door echter slechts met 163 miljoen toe genomen en als we deze correctie toepas sen, blijkt de waardevermeerdering als gevolg van de koersstijging in de eerste elf maanden van het oude jaar rond 6.7 miljard te hebben bedragen door een stij ging van de gemiddelde koers van 200.6 tot 412 pet. Uit deze laatste koers blijkt reeds, welk een belangrijk aandeel de internationale waarden in de gezamenlijke beurswaarde van de aandelen hebben. Want zonder meer is duidelijk dat de gemiddelde koers van de aandelen op de Amsterdamse beurs niet boven 400 ligt. In de totale beurswaar de van alle aandelen ad 21.3 miljard, vertegenwoordigen de internationale aan delen echter een bedrag van 16 miljard en dienovereenkomstig delen zij in de waardestijging van 6.8 miljard voor niet minder dan 5V2 miljard. Zonder de in ternationale aandelen is de beurswaarde van de Nederlandse aandelen in de eerste elf maanden van 1958 dus met niet meer dan 1.3 miljard gestegen. Voorts dient te worden bedacht dat van de internationale aandelen die van de Ko ninklijke weer de hoofdmoot vormen. Bij een koers van 175 voor de aandelen van 20 hebben deze een beurswaarde van rond 12 miljard, ofwel drie kwart van de beurswaarde van alle internationale aan delen. Ook in de waardestijging hebben aandelen Koninklijke een groot aandeel. Toch is dit fonds in veel mindere mate ge stegen dan de andere internationale aan delen. Eind 1957 was de notering ongeveer 150, thans is ze omstreeks f 175 per aan deel, in procenten dus 750 en 875 pet. Phi lips steeg echter van 224 tot 475, Unilever van 306 tot ongeveer 500 (inclusief de bo nus) en AKU van 137 tot 245 pet. Afhankelijkheid van New York Doordat een groot deel van de aandelen Koninklijke (70 a 75 pet.) in het buitenland wordt gehouden, en in de loop van 1958 ook zeer grote posten Philips zijn geëmi greerd, komt een belangrijk deel van de waardestijging der internationale fondsen aan buitenlandse houders ten goede. Pro fessor Posthuma, directeur van de Neder- landsche Bank, heeft er dezer dagen te recht op gewezen dat het buitenlands be zit en de recente buitenlandse aankopen van Nederlandse fondsen weliswaar nog niet verontrustend zijn, maar dat zij toch langzamerhand een bedreiging gaan vor men voor onze vermogenspositie. Ook heeft het tot gevolg dat de Amsterdamse beurs in haar koersbeweging steeds meer van New York afhankelijk wordt, wat reeds blijkt op dagen dat de Amerikaanse kopers verstek laten gaan. Tenslotte komt natuurlijk de vraag op hoe het koersverloop in het nieuwe jaar zal zijn. Een jaar geleden kon men zeggen dat de aandelenmarkt op een laag niveau de nieuw jaarkring inging, ditkeer moet worden geconstateerd dat de beurs de goe de verwachtingen, welke voor 1959 worden gekoesterd, in vrij sterke mate in de koer sen tot uitdrukking heeft gebracht, met name wat de zogenaamde „zware aande len" betreft. De inflatie heeft hierbij onge twijfeld een rol gespeeld. Hoewel thans, zo wel in de V.S. als in ons land, van een dui delijke inflatie nog geen sprake kan zijn, toch is de vrees voor een verdere inflatie niet geheel geweken, en zeker niet in de V.S. Dit zal op de aandelenmarkt ongetwij feld van invloed zijn. Overigens valt niet te verwachten dat de algemene conjunctuur zich in zulk een mate omhoog zal richten dat een nieuwe, scherpe koersstijging daardoor zou wor den gemotiveerd. De jongste monetaire maatregelen, tezamen met de ontwikke ling van de Euromarkt, mogen worden gezien als pogingen tot normalisering en ac tivering van de wereldhandel, ze scheppen niettemin vooreerst een sfeer van onzeker heid, waarmee men ook ter beurze reke ning zal willen houden. Gezonde beurs Bemoedigend is dat de positie van de Amsterdamse beurs, wegens de zeer ge ringe omvang van affaires met geleend geld, gezond is en dat de kapitaalvorming in ons land weer toeneemt als eerste voor waarde van nieuwe economische expan sie. Anderzijds moet er rekening mee ge houden worden dat de dividenden over 1958 in vele gevallen lager zullen zijn dan die van 1957 en dat de concurrentie op de wereldmarkt nog steeds toeneemt. Toch gaan de meeste directies blijkens de jongste bedrijfsberichten, de toekomst met moed en vertrouwen tegemoet. De kwaliteit van de Nederlandse aandelen is voorts in het algemeen gesproken van dien aard, dat de bezitter van een even wichtige effectenportefeuille dat vertrou wen mag delen. Het Franse ministerie van Financiën heeft vrijdag bekendgemaakt, dat een groep Amerikaanse banken onder leiding van de Chase Manhattan Bank en de First National City Bank te New York een stand-by krediet van 200 miljoen dollar te beschikking van de Franse regering hebben gesteld. Dit krediet dient als re servefonds om de stabilisatie van de frank te steunen. Het heeft een looptijd van twee jaar. Directeur van G.M. in Nederland 'Tot directeur van General Motors in Nederland is als opvolger van de heer H. van der Kwast ■benoemd de heer K. B. Pennink. De heer Penr nink, Amerikaan van. Nederlandse afkomst, is se dert augustus 1945 in dienst van General Motors in New York, sinds maart 1957 als directeur van de verkoop in Nederland. Indonesië bestelt rijst De Indonesische minister van Handel Muljomi- seno heefl volgens Antara vrijdag medegedeeld, dat Indonesië 10(1.000 ton rijst heeft besteld in Communistisch China. De aflevering zal geschie den tussen april en juli. De prijs bedraagt 39 pond sterling per ton, of 4 pond minder dan de rijst die Indonesië bij vroegere transacties aan Communistisch China betaalde. Secretaris Centrale Bank Bij K.B. van 20 december 1958 wordt met in gang van 1 februari 1959 aan prof. mr. A. M. de Jong op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Nederlandsche Bank n.v., onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem in deze functie bewezen. Als zijn op volger wordt met ingang van dezelfde datum dr. A. Houwink benoemd. Advertentie Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. tabletten, poeders, cachets! Advertentie Mr. P. E. J. de Kak Het jaar 1958 heeft voor de Amsterdam se effectenbeurs bepaald een gunstiger beeld te zien gegeven dan zijn voorganger, aldus besloot mr. P. F. J. de Kok, voor zitter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, de algemene beschouwingen in zijn toespraak tijdens de Nieuwjaarsbijeen komst van de leden. Wat het verloop van de koersen en de omzetcijfers betreft is 1958 een aanzienlijk gunstiger jaar geweest dan 1957. Op de obligatiemarkt heeft de daling van de rentestand geleid tot een gedeeltelijk herstel van de koersdaling, op de aandelenmarkt is een krachtige koers stijging ingetreden. De officiële omzetten zyn eveneens zeer krachtig gestegen. De spreker constateerde een gering be roep op de emissiemarkt door het natio nale bedrijfsleven, hetgeen zijns inziens mede gezien moet worden tegen de achter grond van het streven naar interne finan ciering. Zou de situatie aldus worden, dat men zich bij het. investeringsbeleid in overwegende mate zou laten leiden (of moeten laten leiden) door de mogelijkheden die de interne financiering biedt, dan zou dit het industrialisatietempo in ons land wel eens kunnen schaden. Gezien de sterke toeneming van de bevolking en de zich in Europees verband verscherpende con currentie, zou dit nadelige gevolgen kun nen hebben voor onze nationale welvaart. Men kan zich dan ook afvragen, aldus mr. De Kok, of het voor de economische ont wikkeling van ons land niet van belang zou zijn indien een groter deel van de openbare emissiemarkt voor het bedrijfs leven zou worden gereserveerd, waardoor deze markt een meer zekere rol zou kun nen spelen bij de investerings- en finan cieringsbeslissingen dan de laatste jaren is mogelijk geweest. De heer De Kok be treurde het dat de directie van de Neder landsche Bank nog steeds niet heeft kun nen besluiten het embargo op de introduc tie van buitenlandse fondsen aan de beurs op te heffen. De directie heeft begrip voor de argumenten van de vereniging en het bestuur hoopt dan ook dat eerlang het embargo zal worden opgeheven of ver zacht. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Helvoirt is benoemd de heer E. C. A. baron van Hövell tot Westerflier, thans burgemeester der gemeente Erp. 53. De belastinginspecteur trok zich niets aan van de dreigende, vijandige stemming rondom hem. Hij scheen zich daar zelfs op zijn gemak bij te voelen, want hij liep rond alsof hij thuis was, overal ditjes en datjes wegpakkend. Toen hij Moeke's potjes en pannetjes in zijn bodemloos koffertje wierp, kon Moeke zich niet langer inhou den en met een verwoede kreet wierp zij hem een bijl naar het hoofd. Maar de in specteur trok slechts even het hoofd in en begaf zich vervolgens naar de muur, waar de bijl met een doffe klap was ingeslagen. „Hm, een goede bijl", kraste hij, het werk tuig uit de muur trekkend, „meer waard dan die oude potten en pannen. Hebben jullie nog meer?" Zwaar ademend kwam Moeke naderbij, maar Groova hield haar tegen. „Terug", zei hij met een vreemde kalmte, „ik zal dit wel verder opknappen". Hij zette een stoel midden in het vertrek, richtte zijn geweer op de ambtenaar en zei langzaam: „Ga daar zitten, grijpende stadsfrik, dan zul je alles krijgen, wat je toekomt". Het viel Panda echter op, dat recht boven de stoel, die Groova aanwees, een zaag door het plafond was verschenen, die met driftige rukjes een groot vierkant begon uit te zagen. En omdat het hem ook niet was ontgaan, dat Groova zijn zoon even tevoren met een zaag de kamer had uitgezonden, begon hij te vermoeden, dat er iets was uitgebroed. „Ik ga eens even kijken, wat Pa Joppe daar boven uitvoert", dacht hij, de kamer uitsnellend. Ir. A. J. Engel: In zijn heden gehouden jaarrede tijdens de nieuwjaarsreceptie in Musis Sacrum te Arnhem heeft ir A. J. Engel, president directeur van de Algemene Kunstzijde Unie n. v. meegedeeld dat in de sector ga rens en vezels de totale omzet ongeveer gelijk is gebleven aan die van 1957. Over het financiële resultaat van de AKU over 1958 zei de heer Engel te verwachten, dat dit niet zo ver zal afwijken van de lijn, die zich na de drie eerste kwartalen van 1958 manifesteerde. De investeringen over alle fabrieken tezamen waren iets lager dan in 1957. De liquiditeit van de £KU heeft zich in 1958 goed gehandhaafd. De totale personeelsbezetting bleef ongeveer gelijk. Over de huurkwestie zei de heer Engel „Bij huurverhogingen zijn wij bereid ons deel bij te dragen voor passende com pensatie. Wij hopen daardoor op den duur af te komen van de bepaalde lasten op ons eigen budget. Ik denk hierbij aan het feit, dat wij in de afgelopen vier jaren in totaal 4,5 miljoen hebben besteed voor het ver schaffen direct of indirect van huizen aan onze werknemers. Ook dragen wij jaar lijks nog 1,5 miljoen bij in de vorm van tegemoetkomingen aan werknemers, die door de tegenwoordige woningomstandig heden niet in staat zijn een huis in de na bijheid van hun werk te krijgen, waardoor wij dan pensionkosten of vervoerskosten vergoeden. Verder mag ik er op wijzen, dat de som aan overheidssubsidies (in 1959 f 380 miljoen) mede door ons aan belastin gen is opgebracht. Valt deze post weg en behoeven wij zoveel minder belasting te betalen, dan kan dit bedrag zonder be zwaar voor huurcompensatie worden ge geven en is er voor onze onderneming niets veranderd en is het woningprobleem op een belangrijk gezonder basis gesteld. Onderscheiding. De carnavalsvereniging van Aken heeft bondskanselier Ade nauer onderscheiden met de „Orden wider den tierischen Ernst", de onder scheiding voor verdienstelijk optreden tegen „dierlijke ernst" die elk jaar wordt uitgereikt aan een politicus die blijk heeft gegeven van gevoel voor humor. De bondskanselier heeft zich be reid verklaard de onderscheiding te aanvaarden. Uitvinding. Britse geleerden hebben ont dekt dat een mengsel van beenderlijm en sodium methyl cellulose, een ne- venprodukt van de kunstzijde industrie een weinig kostbaar middel is om mijn- ontploffingen te voorkomen. Men kan er de vorming van kolengruis, dat vaak ontploffingen in de hand werkt, mee te gengaan. Confcctie-automaat. Een herenkleding zaak in Manchester heeft automaten geïnstalleerd waaruit het publiek, door het inwerpen van halve kronen, confec tiekostuums kan betrekken. De automa ten zullen buiten winkeltijd onder toe zicht staan van enkele winkelbedienden, die de klanten zullen helpen bij het ma ken van hun keus, en het wisselen want geen enkele Brit heeft genoeg half crowns (2 shilling en 6 pence) in zijn zak om er een kostuum mee te betalen. Monsieur Joseph. De miljardair vodden raper Joseph Joanovici is naar de zie kenhuis-vleugel van de gevangenis in Marseille overgebracht ter observatie omdat de mogelijkheid bestaat, dat hij aan een hartkwaal lijdt. Als de dokto ren bevestigen dat hij hartlijder is, zou dit het proces, dat de Franse autoritei ten hem willen aandoen, weer kunnen vertragen. Correctie. De uitgevers van de Encyclo paedia Britannica in Chicago hebben de verzekering gegeven, dat zij in een nieuwe editie van de encyclopedie de omschrijving van de inwoners van Malaya als „lui, oneerlijk en immo reel" zullen herzien, zo meldt een in Koeala Loempoer (Malaya) verschij nende ki-ant. Voorspelling. Volgens president Tsjang Kai-Sjek zal tegen eind 1959 een deel van 't Chinese vasteland door nationalis tisch China zijn heroverd. De 72-jari- ge generalissimus deed deze voorspel ling op een nieuwjaarsbijeenkomst die door meer dan duizend militaire com mandanten van zijn strijdkrachten werd bijgewoond. In een nieuwjaars rede heeft Tsjang verklaard dat het commune-systeem de totale ineenstor ting van het communistische regime zou verhaasten door middel van een al gemene anti-communistische opstand. Desnoods. Orval Faubus, de gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, die het middelpunt was van de rassenkwes tie in Little Rock, heeft gezegd dat hij desnoods uit eigen zak de kosten zou be talen voor een actie in hoger beroep ten gunste van 'n negentienjarige neger die wegens het doden van een blanke boer ter dood is veroordeeld. De neger had al terechtgesteld moeten worden maar Faubus verleende uitstel hangende ho ger beroep. Reclame. Een woedende menigte heeft een bioscoop in het Engelse plaatsje Swindon belegerd waar een hakenkruis vlag uithing naast de Union Jack om reclame te maken voor de oorlogsfilm, „Sea of sand". Enkele betogers klom men op het dak van de bioscoop en ruk ten de vlag af. Het gehate embleem werd op straat verscheurd. Gedenkteken. In een barak van het voor malige concentratiekamp van Dachau wordt een museum ingericht en op de voormalige verzamelplaats van het kamp komt een gedenkteken aldus heeft het internationale Dachau-comité te Brussel meegedeeld. Schade. De oogsten in Israel hebben in de laatste twee jaren dermate van de droogte te lijden gehad dat de Israëli sche regering zich gedwongen zal zien de Verenigde Staten bijzondere hulp in de vorm van voorziening met voedsel te vragen, aldus is van welingelichte zijde vernomen Genormaliseerd. De betrekkingen tussen Italië en Tsjechoslowakije zijn genor maliseerd nadat de Tsjechische rege ring beloofd had een „geheime zender" (die volgens de Italianen tendentieus nieuws uit Rome naar Praag seinde) in haar legatie te Rome niet meer te gebruiken. Hierna heeft Italië de be noeming van de nieuwe Tsjechische ge zant in Rome goedgekeurd. Een diepe depressie, die zich gisteren boven het noordelijk deel van de Noord zee bij de kust van Zuid-Noorwegen be vond, trok langzaam verder naar het oos ten en lag vrijdagmorgen met een lucht- drukwaarde van ongeveer 975 millibar bij Göteborg. Aan de achterzijde ervan voer den stormachtige noordelijke winden kou de uit de poolstreken afkomstige lucht over de Noordzee naar west-Europa. In deze lucht komen regen-, sneeuw- en hagelbuien voor. Een stroming, welke zich donderdag bij Zuid-Groenland vormde, verplaatst zich thans geleidelijk, iets in diepte toenemend, in de richting van Schotland. Onder invloed hiervan zullen de winden in ons land tijdelijk verder af nemen waarbij de buiigheid vermindert. Deze storing wordt gevolgd door een nieuwe hogedrukgebied dat boven Groen land inmiddels tot boven 1040 millibar is toegenomen, waardoor nieuwe hoeveel heden koude poollucht in zuidelijke rich ting over IJsland in beweging zijn ge komen. WEERRAPPORTEN Zondag 4 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 3.02 uur, onder 13.11 uur. Maandag 5 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 4.18 uur, onder 13.49 uur. Maanstanden 9 jan. 6.34 uur nieuwe maan. 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 januari Hoog water 9.36 en 22.11 uur. Laag water 4.58 en 17.30 uur. Zondag 4 januari Hoog water 10.43 en 23.26 uur. Laag water 6.06 en 18.40 uur. Maandag 5 januari Hoog water 12.00 en uur. Laag water 7.25 en 19.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- M en binnenland: heden- c ■3d morgen 7 uur Neerslag: -O-" d ei 8 laatste 24 uur H S3 Den Helder zwaar bew. nw 5 2 Ypenburg licht bew. nw 6 11 Vlissingen licht bew. nw 5 7 Eelde licht bew. w 1 5 Twente half bew. w 2 8 De Bilt half bew. wnw 3 13 Eindhoven lichte regen w 3 6 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw 2 7 Helsinki sneeuw zo 0 9 Stockholm geheel bew. zzo 2 3 Oslo regen nno 2 13 Kopenhagen regenbui wzw 4 0,3 Aberdeen onbewolkt wnw 0 5 Londen licht bew. w 1 0,2 Amsterdam zwaar bew. nnw 4 9 Brussel regenbui nw 4 6 Luxemburg zwaar bew. wnw 0 8 Parijs half bew. w 1 16 Bordeaux regenbui w 5 13 Grenoble motregen zzw 1 2 Nice zwaar bew. n 4 0 Berlijn regen wzw 4 1 Frankfort zwaar bew zw 1 - München geheel bew. wzw 1 0 Zürich regen w 3 1 Genève regen z 2 7 Locarno onbewolkt o -2 0,1 Wenen geheel bew. nw 4 0 Innsbruck geheel bew. windst. -1 0,2 Rome zwaar bew. z 10 0 Madrid licht bew. windst. -1 0 Mallorca onbewolkt nw 11 0 Algiers regen zw 9 4

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2