Statham en Loader gaven Engelsen iets meer hoop Petersma won jeugdschaak toernooi van Rolland De opstellingen 7 DE TWEEDE TESTMATCH Ashley Cooper ook in de prof groep van Kramer? Mal Anderson verloor bij profdebuut Sven Davidson de beste Europese tennisspeler Interlandwedstrijden voor dames in 1959 Selectieteam samengesteld De competitie-uitslagen Hawthorn gaat Donald Campbell helnen Schaatsenrijden Nederlandse schaatsploeg weer in Hamar Knut Johannesen won in Oslo Schaken Volleybal „Modern volleybal" Prof. ten Doesschate opent Hoogoven-toernooi Jeugdige Nederlandse skiërs in Kitzbühel Koersen in Hilversum Tira en Sonja Norton kunnen voor een verrassing zorgen SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE uvs. Nederland volgt het Noorse voorbeeld Internationale walviscon ventie voorwaardelijk opgezegd ZATERDAG 3 JANUARI 1959 De derde dag van de tweede testmatch AustraliëEngeland in Melbourne had een verrassend verloop. De Australische bats- men sloegen er 's ochtends stevig op los en op een gegeven ogenblik hadden Neil Harvey en Norman O'Neill de score van 96 voor 1 gebracht op 255 voor 2. Het zag er toen donker uit voor Engeland. Maar toen kwam de plotselinge ommekeer. De pacebowlers Brian Statham en Peter Loa der werden aangezet en binnen korte tyd vielen 4 wickets voor het verlies van slechts zeven runs. En daarmee was het gehele beeld van de wedstryd veranderd. Aan het einde van de dag stond Austra lië op 282 voor 6 23 runs meer dan En- gelands 259 all out met dus nog 4 wickets in handen. Niet erg gunstig voor Engeland, maar toch ook lang niet hope loos meer, vooral niet wanneer men be denkt. dat zaterdag de pitch voor de vierde maal bespeeld zal worden. De onvermoeibare Statham luidde de ineenstorting van de Australische verde diging in door O'Neill voor 37 door Evens te laten vangen. Harvey, die met. 167 runs zijn hoogste score tegen Engeland bereikte, volgde 2 runs later op een bal van Loader. Bobbie Simpson en Richie Benaud kwa men geen van beiden aan een run toe. De eerste ging lbw op het bowlen van Loader, de tweede op Statham. Ken Mackay (14 not out) en Alan David son (12 not out) speelden de tijd uit. De innings van Neil Harvey nam zes uur en 10 minuten in beslag. Hij scoorde 16 vieren. De Engelse bowlerij was de gehele dag uitstekend op dreef met Statham (4 voor 45), Loader (2 voor 90) en Lock als uitblin kers. Lock smaakte wel niet het genoegen in de 17 overs, waarin hij 54 runs zag ma- Ashley Cooper, tweevoudig Wimbledon- kampioen, is vrijdag in Brisbane in het huwelijk getreden met Helen Wood, het meisje, dat in 1957 tot miss Australië werd uitgeroepen. Hoewel Cooper heeft verklaard pas na zijn driedaagse huwelijksreis een beslis sing te zullen nemen over zijn toekomst als tennisspeler: prof of niet, is men er in tenniskringen van overtuigd dat hij zeer binnenkort een contract met Jack Kramer zal tekenen. Ook Kramer zelf rekent hem al in feite tot zijn groep. Hij heeft hem zelfs al een plaats gegeven in de ranglijst, die hij van zijn profgroep heeft samengesteld. Deze ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Gonzales; 2. Sedgman; 3. Rosewall; 4. Hoad; 5. Tra- bert; 6. Segura; 7. Cooper; 8. Anderson; 9. Rose; 10. McGregor; 11. Hartwig. De Australische Davis-Cupspeler Mal Anderson, die enige dagen geleden is toe getreden tot het „tenniscircus" van Kra mer, heeft in Cairns zijn debuut als prof gemaakt. Anderson had niet veel succes. Hij verloor met 6—4, 10—8 in het enkel spel van zijn landgenoot Ken McGregor, die door Kramer als tiende op de rang lijst was geplaatst. In het dubbelspel leed hij met Pancho Gonzales een nederlaag tegen het Australische duo McGregor Mervyn Rose (36, 36). Robert Roy, de correspondent van het Franse sportblad „Equipe", heeft maandag een ranglijst van de beste tien Europese tennisspelers gepubliceerd.- Roy heeft de Zweed Sven Davidson als eerste geplaatst voor de Belg Jackie Brichant. De lijst ziet er verder als volgt uit: 3. Budge Patty (de in Frankrijk woonachtige Amerikaan), 4. Billy Knight (Engeland). 5. Orlando Si- rola (Italië), 6. Nicola Pietrangeli (Italië). 7. Ulf Schmidt (Zweden). 8. Andres Gime- no (Spanje), 9. Mike Davies (Engeland). 10 Kurt Nielsen (Denemarken). Het programma vóór het Nederlands dameshockeyelftal voor het voorjaar luidt: 4 april, Antwerpen: BelgiëNederland en op dezelfde dag op een nog nader te bepalen terrein Nederland BBelgië B; 12 april op een van de velden in het zuiden of oosten: NederlandDuitsland en op de zelfde dag: Duitsland BNederland B. Op 23 april begint in Amstelveen het inter nationale damestoernooi met deelneming van landenploegen uit alle werelddelen Het toernooi duurt tot 7 mei. Op Beekhuizen in Velp wordt zondag middag om half één de hockeywedstrijd gespeeld tussen het Nederlands C-elftal (spelers onder 21 jaar) en een selectie- ploeg, samengesteld uit spelers beneden de 24 jaar. De opstellingen van beide elftal len luiden: C-elftal: Van Berkel (GIIBS); achter: Fokker (Laren) en Herbers (SCHC); mid den: De Muinck Keizer (SCHC), Mijn- arends (Amsterdam) en Van Rossem (HHYC); voor: Van Vroonhoven (Tilburg), Kist (TOGO), Fiolet (HDM), R. van Erven Dorens (Be Fair) en Kanters (Kampong). Nederland onder 24 jaar: Herfkens (Vic toria); achter: Van Bodegom (Groningen) en Houben (Venlo); midden: Van Brackel (Tilburg), Overdijkink (Delftsche Studen ten) en Buteux van der Kamp (TOGO); voor: Tuininga (HMHC), Van der Rovaert HDM), Groen (Eechtrop), Voigt (Hurley) en Martens (EMHC). De samenstelling van het Nederlands B- elftal dat tegen Oost-Nederland in het veld komt, is als volgt: Mulder (Amsterdam); achter: Both (SCHC) en Elias (BMHC); midden: Ch. Marres (Laren), Gerrits (Venlo) en Van der Valk (Laren); voor: Berkman (BMHC), Van 't Hooft (Hilversum), De Beer (Til burg), Dekker (Delftsche Studenten) en J. W. van Erven Dorens (Laren). ken, een wicket te nemen, maar hij was een voortdurend gevaar voor de batsmen. Er waren ruim 71.000 toeschouwers. Engeland 1ste innings 259 (P. May 113, A. Davidson 6 voor 64). Australië lste innings (96 voor 1). McDonald c. Graveney b. Statham 47 Burke b. Statham 3 Harvey b. Loader 167 O'Neill c. Evans b. Statham 37 Mackay not out 14 Simpson lbw b. Loader 0 Benaud lbw b. Statham 0 Davidson not out 12 Extras (legbyes) 2 Totaal (voor 6 wickets) 282 Val der wickets: 1—11, 2—137, 3—255, 4—257, 5—261, 6—262. Bowlingcijfers: Statham 21 4 45—4 Loader 244902 Bailey 13—0—44—0 Laker 12—1—47—0 Lock 17—2—54—0 De uitslagen in de bil.iartcompetitie van de K.N.B.B., district Haarlem waren: Afd. A l: DuvelshoekDES 0—6: Vriendenkring H.N.—Scheijwijck 0-6: Suisse—OVS 4—2. Afd. A 2: ADO DES 2 2—4: SVV-Scheijwijck 4—2. Afd. Cl: Suisse 2Insulinde 35: SVV 2Cen trum 2 53; Scheijwijck 3DES 3 44. Afd. C 2: Irene—SVV 3 2-6: TOP—OVS 2 6-2; Haarlem N.--Insulinde 2 44. Afd. D 1: KennemerlandDe Vaart 3—5: IVO— 't Vosje 4—4; Duvelshoek 2—ADO 2 44: Noorden —Suisse 3 6—2. Afd. D 2: De Vaart 2—Excelsior 2—6; OVS 3— IVO 2 8—0; ADO 3-Suissë 4 4—4; Advendo- SVV 4 2—6. Afd. E 1Centrum 3—Hof van Holland 44; De Vaart 3ADO 4 2—6; Noorden 2—Duvelshoek 3 4—4: Irene 2—Frans .Hals 2 6—2. Afd. E 2: Haarlem N, 2—ADO 6 4-4; Noorden 3 —Suisse 5 4—4; ADO 5—Insulinde 3 6—2: Kruis punt—Vriendenkring 2 2—6. Afd. C 2: Frans Hals—TOP 4—4: SVV 3—Haar lem N. 6—2: Irene—Insulinde 2 4—4. Afd. D 1: IVO-ADO 2 4—4: Noorden—De Vaart 80: 'tVosje—Suisse 3 0—8: Duvelshoek 2Ken nemerland 17. Afd. 1)2 ADO 3—De Vaart 2 4-4; Suisse 4—IVO 2 44; Excelsior—Advendo 62; OVS 3SVV 4 6—2. Afd. El: De Vaart 3-Noorden 2 2—6: Centrum 3ADO 4 0—8: Hals Hals 2—Duvelshoek 3 44: Irene 2Hof van Holland 6—2. Afd. E 2: Suisse 5—ADO 5 8—0; Insulinde 3— Kruispunt 4—4; Vriendenkring 2- Haarlem N. 2 6—2: ADO 6—Noorden 3 4—4. Mike Hawthorn, de wereldkampioen bij de autocoureurs, die in december besloot niet meer in races uit te komen, heeft be kend gemaakt,dat hij zich bereid heeft verklaard als .hulpchauffeur te fungeren voor Donald Campbell.wanneer deze het wèrëldsnellicidsrecord f'e land gaat aan vallen. De poging zal binnen 18 maanden op de zoutvlakten van Utah in de Verenig de Staten worden gehouden. Het record staat thans op 645 km. per uur. Campbell zal voor zijn poging een Bristol wagen met een turbo-prop motor gebruiken. De kernploeg van de KNSB heeft het trainingskamp in Fagernes („veel ge schikter dan dat hoge Valadalen", zei Klaas Schenk) verlaten en twaalf rijders zijn naar Hamar gegaan. Daar op het ijs van de vertrouwde baan van Hamar zul len de rijders onder leiding van Klaas Schenk hun voorbereiding voor de komen de internationale wedstrijden voortzetten. De stemming is goed en de conditie be vredigend. Alleen Jan Pesman heeft last van een lichte enkelverstuiking, maar het ziet er niet naar uit, dat deze blessure van langdurige aard is. Het is koud in Hamar, 13 15 graden vorst bij een nogal scherpe wind, doch de training, gaat natuurlijk door en het nieu we jaar is door de jongens ingezet met een stevige tempo-training en een flinke dosis bochtenwerk. Gisteren werden onderlinge wedstrijden gehouden op de 500 en 5000 meter, maan dag volgt nog een wedstrijd over 1500 me ter en daarna zal Klaas Schenk zijn ploeg voor de landenwedstrijd tegen Zweden, op 10 en 11 januari in Kristinehamp, sa menstellen. Na de ontmoeting met Zweden volgt op 22 en 23 of op 23 en 24 januari in het Bis- Ietstadion in Oslo de dubbele landenwed strijd met Noorwegen en Finland. De No ren stellen voor die gelegenheid twee ploegen op, een tegen Nederland en een tegen Finland. Een week later begint in Göteborg de strijd om de Europese titel, waarin ons land met zes rijders zal uitkomen. De zes de rijder neemt echter buiten mededin ging deel. Op 14 en 15 februari volgt in Oslo het toernooi om het wereldkampioenschap. De dag na deze wedstrijden vertrekt een grote groep rijders naar Squaw Valley voor de zg. voor-Olympische wedstrijden, bij welke gelegenheid de Olympische ijs baan voor 1960 wordt ingewijd. Het staat vast, dat twee Nederlandse rijders deze trip naar het Californische Winterspox'tcen- trurp zullen meemaken. Vermoedelijk de best geplaatsten in het eindklassement van Oslo. De Noor Knut Johannesen is winnaar geworden van nationale schaatswedstrij den, die donderdag en vrijdag in het Bislet- stadion in Oslo zijn gehouden. Nadat „Kup- pern" aan het eind van de eerste dag reeds de leiding in het algemene klassement had gehad, won hij vrijdag nog de 1500 en 5000 meter. De uitslagen waren: 1500 meter: 1. Knut Johannesen 2 min. 20,8 sec.; 2. Thorstein Sandholt 2.22.2; 3. en 4. Thorstein Seier- sten en Gunnar Nilsen beiden 2.22.3; 5. Einar Naess 2.23.3; 5000 meter: 1. Knut Jo hannesen 8.40.2; 2. Thorstein Seiersten 8.41.0; 3. Gunnar Nilsen 8.49.0; 4. Sverre Haugli 8.55.4; 5. Thorstein Sandholt 8.57.2. Eindklassement: 1. Knut Johannesen 191.803 pnt.; 2. Thorstein Seiersten 192.716 pnt.; 3. Gunnar Nilsen 194.330 pnt.; 4. Thor stein Sandholt 193.270 pnt.; 5. Sverre Haugli 195.850 pnt. BILJARTDEMONSTRATIE. Ter gele genheid van het feit dat de biljartvereni ging Haarlem-Noord zich met ingang van 6 januari zal kunnen vestigen in restau rant Bolwerk in Haarlem, wordt op de avond van die dag een drietal demonstra tiepartijen gegeven. Aanvang acht uur. E. J. Petersma is in het bezit gekomen van de wisselbeker door het Haarlems Dagblad/OHC beschikbaar gesteld voor de winnaar van het jaarlijkse Rolland-jeugd schaaktoernooi. De eindzege werd op de streep behaald, want er waren twee bc- slissingspartjjen noodzakelijk geworden doordat E. J. Petersma en H. C. Honsbcek aan het slot van de finale een gelyk aan tal winstpunten hadden veroverd. Behalve Petersma en Honsbeek hebben ook met name D. de Jongh en F. O. van Maanen een goed toernooi gespeeld. De laatsten bleven tot aan de laatste ronde tot de kanshebbers behoren. Van Maanen werd echter verslagen door zijn naaste concurrenten Petersma en Honsbeek. De Jongh bevocht fraaie overwinningen op de beide koplopers, maar verspeelde in de aanvang van de finale teveel punten om de leiders nog te kunnen voorbij streven. De winnaar, E. J. Petersma is door zijn persoonlijk succes tevens gerechtigd deel te nemen aan de jeugdschaakkampioen- schappen van Noordholland. Uit dit kam pioenschap wordt de afgevaardigde aan de nationale jeugdkampioenschappen geselec teerd. De laatste uitslagen luiden: 6e ronde: Fr. Misset—N. v. d. Meer re- Bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag is verschenen „Modern Volleybal" van de Haarlemmer F. Boukes, leraar lichame lijke opvoeding M.O. en ondermeer secre taris van de Nationale technische commis sie van dc NeVoBo. Boukes, die in deze functie verscheidene Europese- en we reldkampioenschappen bijwoonde, geeft in zijn boek een volledig beeld van de mo derne ontwikkeling van volleybal. Hij ge noot bij de samenstelling van dit standaardwerk medewerking van binnen- en buitenlandse volleybalinsiders, waar onder Frantisik Stibitz, docent volleybal aan de universiteit van Praag en J. Le noir, secretaris-generaal van de Fédéra- tion Internationale de Volleybal uit Pa rijs. De behandeling van techniek en tactiek, waarin verwerkt de jongste wijzigingen in spelinzichten en trainingsmethoden, vormt de kern van Boukes boek en be slaat meer dan honderd bladzijden. Om vangrijk is de oefenstof, die vergezeld gaat van 300 tekeningen en 50 foto's. Voor al de instructieve fotoseries van de Fran se internationaal Philippe Courtin geeft de lezer een duidelijk beeld van de juiste uit voering van de verschillende smashes en serves, het bovenhandsspelen en de rol- techniek. Benevens techniek en tactiek vinden we in „Modern Volleybal" een verklaring voor de snelle groei en populariteit van volleybal, een korte uiteenzetting van het spel, aandacht voor lichaamsconditie en conditietraining, didactiek en methodiek van de training, de taak van de leider coach en het team. geschiedenis van het volleybalspel, spelregels, de arbitrage en systemen voor competities en toernooien. „Modern Volleybal" voorziet in een gro te behoefte, is leerzaam voor speelster en speler en onmisbaar voor volleybaldocen ten. mise; A. van DrielK. Nederkoorn remise; W. KrijnenE. J. Petersma 01; R. Eek houtD. de Jongh 0-^1; F. O. van Maanen H. C. Honsbeek 01. 7e ronde: F. O. van MaanenFr. Misset 10; De JonghHonsbeek 10; Peters maEekhout 1—0; NederkoornKrijnen remise; v. d. MeerVan Driel 01. 8e ronde: MissetVan Driel remise; Krijnenv. d. Meer remise; EekhoutNe derkoorn 01; HonsbeekPetersma 10; Van Maanen—De Jongh remise. 9e ronde: De JonghMisser 10; Peters maVan Maanen 10; Nederkoorn Honsbeek 01; Van DrielKrijnen 01. Beslissingswedstrijden: PetersmaHons beek 1—0; Honsbeek—Petersma 0—1. De eindstand luidt: 1. E. J. Petersma 7% punt; 2. H. C. Honsbeek lx/z pnt.; 3 en 4. D. de Jongh en F. O. van Maanen 6V2 pnt.; 5. W. Krijnen 5 pnt.; 6. K. Nederkoorn 4V2 pnt.; 7. A. van Driel 3 pnt.; 8. Fr. Misset 2 pnt.; 9. N. J. M. v. d. Meer IV2 pnt.; 10. R. Eekhout 0 pnt. De wedstrijden werden gespeeld in ge bouw „Irene" in Overveen. In het Kennemer-theater in Beverwijk zal 8 januari om twee uur het 21ste Hoog ovenschaaktoernooi worden geopend door een der directeuren van de Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrieken, prof. dr. J F. ten Doesschate. Daarna wordt de loting verricht. Aan dit toernooi zullen 120 schakers in groepen van 10 deelnemen. Een derde ge deelte komt uit het buitenland. Zestien landen zijn vertegenwoordigd. Op de Kitzbüheler Horn in de Oosten rijkse Alpen werden vrijdag onder uit stekende weersomstandigheden de wed- trijden om de Nederlandse jeugd-skititels gehouden. Er was een parcours uitgezet dat het karakter had van een grote slalom De lengte was 350 meter, het hoogtever schil 150 meter en er waren 25 poortjes geplaatst. De prestaties waren over het algemeen zeer goed, aanmerkelijk beter dan vorig jaar. Vooral de 15-jarige Frans van Gun steren uit Wassenaar onderscheidde zich op de „snelle" sneeuw, die hoge eisen aan de techniek van de ongeveer dertig deel nemers stelde. Zijn totaaltijd over de twee manches was slechts 83 seconden. Frans van Gunsteren's plaatsgenoot Rem van Houten eindigde op de tweede plaats. De resultaten waren: Renklasse jongens 1. Frans van Gunsteren, totaaltijd 83 sec. 2. Rem S. P. van den Houten 95,6 sec.; 3 Daniel Stigter (winnaar vorig jaar) 96,7 sec. Renklasse meisjes: 1. Melanie Kramers 106,7 sec.; 2. Annelies Vunderink 108 sec Kampioen in de toerenklasse (jongens) werd Hugo Vlugter uit Amsterdam, voor Fred Imhof uit Scheveningen. Kampioene bij de meisjes werd N. Kramers, een zusje- van de winnares in de renklasse. Hét Zaanse meisje Willemijn de Jongh eindig de in deze categorie op de tweede plaats. Frans van Gunsteren heeft van het be stuur van de Ned. Ski Vereniging toestem ming gekregen om op 710 januari in Val d'Isère deel te nemen aan de nationale kampioenschappen voor senioren. Zondag wachc de bezoekers in het Hil- versums Sportpark een interessant weer zien, namelijk dat van de op jonge leeftijd tot de cracks behorenden Tira en Sonja Norton. Tira werd na een zeer harde koers tweede in de Derby achter Tabor, maar daarna waren bij haar de fijne kantjes eraf. Van hun vorm is niets bekend, doch indien zij in hun ouderwetse vorm steken is een verrassing zeker niet onmogelijk. Op grond van de recente' verrichtingen geniet Urma Norton de voorkeur, vóór Tabor, Harvester D en Uitloper. De andere autostart-draverij zal waar schijnlijk door het grote aantal deelnemers moeten worden gesplitst. De kanspaarden zijn Unemdé, Vlaamse Gaai S, Tortel duif S. Bij splitsing zullen Vliegenvanger S en Vink S bij een gunstige indeling niet tot de onmogelijkheden behoren. De Zweedse hengst Lord Scotch, die sinds zijn invoer in ons land nimmer tot zijn „Zweedse vorm" heeft kunnen komen, heeft thans de juiste cadans gevonden en demonstreert nu vrijwel elke week zijn toch wel heel grote klasse. Ook zondag staat hij met zijn stal- en landgenoot Enterprise door de stal Hollandia op een winnende post. De Franse hengst Fan Fan en Quicksilver S vormen nog de grootste bedreiging. De overige nummers zijn veel minder goed bezet, o.a. het amateursnummer, dat een zege kan brengen voor Uranium, ten zij de sterke Unwarsfugel en de veel ver beterde Tilda O nog roet in het eten zullen gooien. Ook Vera Hollandia treft steeds een tegenstander, welke haar op 't laatst de baas is, maar in de Libelle-prijs staat zij nu wel zo gunstig, dat een overwin ning verwacht mag worden. De sterke Valeur, die haar de vorige maal op ver rassende wijze klopte, moet nu 20 m voor gift geven en dit zal juist te zwaar zijn. Ville France, Venna Akit en Vorstin Kitty zijn de outsiders. Ook voor Trudi Trothan ligt dank zij de lange afstand een eerste prijs in haar bereik in de Romance-prijs, waarin ook Sjakie Scott en Sally Har vester D een belangrijke rol zullen spelen. »In de Margriet-prijs valt de keuze op Tombola, die over de ruim 2400 m lange afstand meer mans is dan Vlekloos Han over en de toch nog tegenvallende Us Ere bus. Het openingsnummer brengt een vrij zekere zege voor Wanda Axkit, doch in dien Volann Erebus zijn zomerprestaties herhaalt zal het een spannende strijd wor den. Andere kanspaarden in dit open num mer zijn Wilma Dear en Vendu K. VOETBAL Het voetbalprogramma vermeldt voor de betalende clubs uit Kennemerland morgen lang geen gemakkelijke wedstrijden. Haar lem en VSV spelen uit tegen respectievelijk Graafschap en Volendam, terwijl RCH en Stormvogels in eigen omgeving Vitesse en RBC tegenover zich krijgen. In de tweede divisie heeft EDO een thuiswedstrijd tegen VSV krijgt dus de lijstaanvoerder te be strijden en dat zal lang niet eenvoudig blijken. De Velsenaren hebben echter een bijzonder wisselvallige ploeg, die er nog maar kort geleden in slaagde het sterke Leeuwarden op eigen veld nog wel te verslaan Toch geloven wij niet dat de Volendammers zich voor eigen publiek zul len laten verrassen. In dezelfde afdeling gaat Haarlem de belangrijke wedstrijd tegemoet tegen Graafschap. Op eigen veld won Haarlem destijds met zeer ruim verschil, maar sindsdien is er heel wat veranderd. De roodbroeken hebben een punt meer dan het op de laatste plaats staande Graafschap en zij zullen dus ook met een gelijk spel al ten zeerste gebaat zijn. Dat zal het dan ook wel worden dunkt ons. Stormvogels moet zich in de eerste divi sie B kunnen herstellen van de nederlaag tegen Roda Sport en RBC in Velsen ver slaan. En dat zal ook wel lukken ook. tenzij RBC een produktieve bui heeft, hetgeen tegen de sterke achterhoede van de TJmui- denaren wel niet het geval zal zijn. RCH tenslotte mag dan verleden week voor het eerst sinds vele weken weer eens verloren hebben, we geloven niet dat de Racing terug zal keren van de weg die naar een hogere plaats op de ranglijst leidt. Hetgeen zo veel wil zeggen dat wij de Haarlemmers een beste kans op de zege geven tegen het op bezoek komende Vi tesse, dat er op de ranglijst iets beter voor staat. De standen zijn: oEerste divisie A Eerste divisie B Volendam 16 28 Leeuwarden 16 22 Sittardia 15 24 A G O V V 16 20 H V C 14 21 SVV 16 19 G V A V 15 20 Z F C 16 17 Heracles 15 20 Wageningen 16 17 Stormvogels 14 16 Helmond 16 16 H D V S 14 15 Limburgia 16 16 Vitesse 14 14 D F C 16 15 RBC 15 13 Alkmaar 16 15 RCH 15 13 Fortuna (VI 15 14 Excelsior 14 12 VSV 16 14 K F C 14 11 Eindhoven 15 13 Volewijckers 14 10 B V V 16 11 Rigtersbleek 14 10 Haarlem 16 9 Helmondia 15 10 Graafschap 16 8 Roda Sport 14 7 In de tweede divisie lijkt EDO andermaal een nederlaag tegemoet te gaan tegen UVS. Of het moet zijn dat de Haarlemmers er op eigen veld in zullen slagen iets van de vorm van het begin van de competitie terug te vinden. De stand is hier: Hilversum 15 23 EDO 15 12 't Gooi 15 23 L O N G A 13 11 D H C 14 21 De Valk 14 11 UVS 14 18 O N A 13 9 Velox 15 18 Wilhelmina 12 8 Xerxes 13 14 DOSKO 14 8 E B O H 14 14 Zeist 14 8 De Baronie 15 12 A MATEURVOETRAL In de tweede klasse A van de amateur competitie speelt Zandvoortmeeuwen een belangrijke wedstrijd tegen Zeeburgia. Aangezien de wedstrijd in Amsterdam wordt gespeeld, lijkt het ons niet toe dat de Zandvoorters zullen winnen. In de tweede klasse B speelt het nog steeds bovenaan staande HFC tegen TOG. dat de onderste plaats inneemt. Het lijkt ons niet dat de Haarlemmers zich zullen laten verrassen. Schoten heeft een uitwed strijd tegen Aalsmeer en zal wel een neder laag moeten incasseren. De standen zijn: 2 A: 2 B: Baarn 12 20 H F C 12 21 West Frisia 11 15 HRC 12 20 Zandvoortm. 12 14 Aalsmeer 11 17 Zeeburgia 11 13 DEM 11 13 V V A 12 13 W F C 12 12 J S V 11 12 O V V O 11 11 HBC 11 11 Purmersteyn 12 10 V V B 13 11 Schoten 11 8 Watergr.m. 12 9 Hercules 11 7 Hollandia 12 8 H M S 11 7 Kennemers 12 8 A F C 11 5 Holland 11 6 T O G 11 5 In de derde klasse worden gespeeld: As sendelftWijk a. Zee, BeverwijkAlways Forward, ZAP—Velsen. CSVDe Meteoor. Egmondia—ADO '20, TYBBRVC en Al phenRipperda. In de vierde klasse zijn vastgesteld: Kin- heimFokke. TerrasvogelsASVA, ETO— DIO, OG—De Meer, WMHO—Waterloo, EHS-WMS, TAB ABloemen daal. Geel WitConcordia, LisseTHB en Hillegom DOSR. HOCKEY Het hockeyprogramma begint op de eer ste dag van het nieuwe jaar met inhaal- en bekerwedstrijden. De elftallen in Ken nemerland hebben het programma kun nen bijhouden, zodat de inhaalwedstrij den alleen worden gespeeld in de compe titie van de Onderbond Noordholland. Bo vendien zullen de verschillende elftallen, die vrij van competitie zijn, in onderlin ge wedstrijden met elftallen van de eigen of van bevriende verenigingen de sticks kruisen. Van de bekerwedstrijden noemen wij bij de dames voor de Parnassiaprijs de ont moeting tussen BDHC en Deventer, die in Bloemendaal om een uur zal worden gespeeld. Het onder de naam Zwarte Tul pen spelende voorlopig Nederlands da meselftal gaat op bezoek bij EMHC in Eindhoven. Om de HTCC-beker voor heren krijgen BMHC II en Eechtrop het wel erg zwaar tegen de gerou tin eerder spelers van Hil versum, respectievelijk Kampong. Op het terrein van de tegenpartij worden beide wedstrijden gespeeld. Voor de veteranen- beker speelt HBS in Amstelveen tegen Hurley-veteranen De elftallen uit de tweede en lagere klas sen spelen tenslotte nog enige wedstrijden om de Amsterdambeker (dames) en de J. D Treslingbekei (heren). Voor al deze wisselprijzen wordl thans in de derde ron de gespeeld. WA TERPOLO In het Sportfondsenbad in Haarlem wordt vanavond acht uur het programma geopend met de herenwedstrijd HPC 3 VZV 3. De dames van DWR krijgen ver volgens de reserves van Nereus op bezoek waarna de dames-reserves van DWT spe len tegen Waterlelie. DWT (heren) bindt de strijd aan tegen Neptunus. De wed strijd DWT 3NV A is het sluitstuk. ZAALHANDBAL In de Apoliohal in Amsterdam ontmoet Concordia zondag om half twee het hoofd stedelijke AHC. Zonder twijfel starten de AHC'ers met de beste kansen, maar een verrassing blijft mogelijk. Om tien voor drie zullen de ongeslagen leiders in de eer ste klasse, het Amsterdamse Niloc en Aalsmeer, hun krachten meten. VELDHANDBAL AVA en de reserveploeg van Rapiditas zullen in Alkmaar onderling uitmaken wie leider De Blinkert zal blijven volgen. De kansen van de gastheren mogen we iets hoger aanslaan. Hekkesluiter THB ont moet in Aerdenhout AHV. De Adelborsten vergaarden .,iet meer dan twee winstpun ten, zodat THB door een zege in punten gelijk kan komen met de gasten. De wed strijd begint om twaalf uur. IJmond 2 komt om half twaalf binnen de lijnen te gen Tonegido. 1 Bij de dames speelt leidster De Blin kert om twee uur aan de Schalkwijker- weg in Haarlem tegen TIJBB, dat soms tot goede dingen in staat is. IJmond ont vangt om half elf Zandvoortmeeuwen. Ra piditasConcordia (Hill.) en HBCHOC behoren tot de duels waarvan een voor spelling moeilijk te geven is. Deze wed strijden vangen respectievelijk aan om twee uur en twaalf uur. KORFBAL De weersomstandigheden zullen op de eerste competitiezondag in 1959 wel zeer gunstig moeten zijn willen de beide twee- de-klassewedstrjjden, vastgesteld op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Klever laan in Haarlem inderdaad gespeeld wor den. Van 12-2 uur speelt aldaar Animo Ready tegen Aurora en om 2.15 uur begint de wedstrijd HaarlemOosterkwartier. Dus twee plaatselijke ontmoetingen, :die wel spanning zullen brengen. Ook de de derde klasse spelen twee ploe- De eerste- en tweede-divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving en de amateurelftallen zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: Haarlem: Snijders: Oepkes en Maas; Boom. Sybrandi en Schilpzand; Dek ker. N.N., Groeneveld, Degenaar en De Graaf. Stormvogels: De Graaf; Van den Oever en Freriks; Jartssen, Snoeks en Lup- pens; Groot sr., De Boer, Janssen sr., Groot jr., Brom. VSV: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens. Spaans en Uniken; Dolder, Vendel, Zwanenburg, Brederveld en Van der Heyden. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, v. d. Brink en Hoo- gendoorn; Brouwer, Kruyer, Nanaï, Biesbrouck en Henke. EDO: Hurkmans; Petterson en Berends; Belfroid. Van Dijk en Leonhardt; De Vries, Nijman, Duivenvoorden. Klein en Van Vark. Amateurs DEM: Aardenburg; Spanjaard en A. Bakker; Goderie. Pirovano èn Star mans; Noordermeer, Zonjee, J. Bak ker, Burger en Schelvis. HFC: Van der Lee; Dekker en Hein Winter; Molenaar. Molijn en Wijk huizen; Hans Winter, Bouwman, Jan sen, De Nijs en Engelenberg. Kennemers: Meyer: Lejeune en Huis man; Brethouwer, Horeman. Ter- voort; Van der Sluis. Van den Oute- naar, J. Mosk, Van der Plas en Koppen Schoten: Kessens: Van Veen en Hogen- dijk; Dinkelberg, Geurts en Koppen; Brusse, Otte, Kollaard. N.N. en War merdam. Zandvoortmeeuwen Van Koningsbrug- gen; A. Stokman en J. Zwemmer; Stobbelaar, Keur, Water; Castien. Koning, Visser, Keesman en Halder- man. gen thuis. Nieuw Flora krijgt bezoek van OKV, dat vooral uitspelend veel minder sterk is dan op eigen veld. Wellicht kan Trap c.s. een punt uit deze wedstrijd be halen. Sport Vereent heeft MEO als be zoekende club te gast. De bezoekers staan er uitstekend voor, hebben het tweedeklas serschap nagenoeg voor het grijpen, zodat een nederlaag van Sport Vereent in de lijn der verwachtingen ligt. In de reserve-klassen zijn nog vastgestel Koog Zaandijk 2Haarlem 2 (aanvang half drie), Rohda 4Oosterkwartier 2 (12.30-2.30 uur). De gastheren zijn hier favoriet voor de winstpunten. IJSHOCKEY. Vrijdagavond heeft het Russische ijshockeyteam „Soviet Wings" in een in Stockholm gespeelde wedstrijd voor de Ahearne-cup met 62 gewonnen van de Zweedse club Södertal. De tussenstan den waren: 20, 21, 21. Het Zweedse team Diurgaarden versloeg in een wed strijd die eveneens voor de Ahearnë-cup gold. Gaevle met 6—3 (2--1, 3—0, 1—2). VOETBAL. West 2 vierde klasse A: THB—Lisse 2—3. Nu de Noorse regering de internationale walvisconventie voorwaardelijk heeft op gezegd is de Nederlandse regering van mening dat de conventie weinig betekenis meer heeft. Zij heeft het Noorse voorbeeld dan ook gevolgd. Deze voorwaardelijke opzegging wordt op 30 juni 1959 van kracht tenzij vóór die datum overeenstemming wordt bereikt over de zogenaamde quo tering der verdeling van het totaal van de vangstlimiet. Voordat haar besluit onherroepelijk wordt wil de Nederlandse regering niets nalaten, dat tot oplossing van de hangen de problemen zou kunnen bijdragen, zo deelt de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mee. Indien een dergelijke oplossing vóór 30 juni 1959 bereikt kan wor den zal de Nederlandse regering de aange kondigde opzegging ongedaan maken en haar verplichtingen volgens de conventie naleven. De Internationale Commissie voor de Walvisvaart, waarin alle landen vertegen woordigd zijn die lid zijn van de interna tionale walvisconventie, stelt jaarlijks vast, welk totaal aantal walvissen door de deel nemende landen geschoten mag worden. Deze vangstlimiet wordt bepaald deels door biologische motieven, deels door de economische beoordeling van het aantal walvissen, dat geschoten dient te worden om tot. rationele exploitatie van de wal visexpedities te komen. Nederland heeft sinds jaren een verhoging van de vangst limiet beple't, omdat, het aantal walvissen in de antarctische wateren naar het oor deel van de Nederlandse biologen aanzien lijk hoger is dan algemeen verondersteld wordt. Een dergelijke verhoging zou ook tot gunstiger uitkomsten van de Neder landse walvisvaart kunnen leiden. Aangezien volgens de conventie geen wijziging van het aandeel in de toege stane vangst mogelijk is, daar dit wordt vastgesteld naar rato van het aantal sche pen, kunnen landen hun aandeel in de to tale vangst slechts verhogen door uitbrei ding van hun produktieapparaat. Dit be tekent dan een verlaging van het aandeel der landen, die hun vangstmogelijkheid niet hebben verruimd. Teneinde paal en perk te stellen aan vergroting van het aan tal expedities voor de walvisvaart in de Zuidelijke IJszee zijn in november bespre kingen gevoerd tussen de vijf betrokken landen, te weten Noorwegen, Japan, En geland, de Sovjet-Unie en Nederland. Over een quotering werd slechts gedeeltelijk overeenstemming bereikt en Noorwegen zag hierin reeds aanleiding de conventie voorwaardelijk op te zeggen, welke stap thans door Nederland is gevolgd. Men verwacht dat Engeland zal volgen'.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3