Brandende straaljager ramt schuur in Huis ter Heide r Albert van Dalsum zeventig Westduits aanbod voor Noorse ex-gevangenen Van dag tot dag Portret van Georgette Hagedoorn als „Madame Arthur" Laat-tcwia <~Pra.a.tótoel Kolenhandelaar aan brandwonden overleden, knecht zwaar gewond J 3 Gunstige ontwikkeling van de Britse reserves Bij Barneveld gevonden munten dateren uit 13de en 14de eeuw Kort nieuws Sleper bereikt stuurloze „Charlotte" T. van Egmond overleden Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost Arrestatie in Haagse moordzaak Drie doden in het verkeer ^Hoe is het ontstaan)^ Dit woord: LIEFTALLIG ZATERDAG 3 JANUARI 1959 Het grootste eiland van de 'Antillen, Cuba, een van de voornaamste suikerpro ducenten der wereld, is de laatste weken het toneel geweest van een bloedige om wenteling, die thans lijkt te zijn uitgewoed. De 59-jarige president Batista heeft de wijk genomen in gezelschap van enkele honderden medestanders en de opstande lingenleider Fidel Castro is voor het mo ment onbetwist meester van het terrein. Het is niet de eerste maal dat Batista, een koortsachtig levend man met een brui sende energie in wie de vermenging van Indiaans, Chinees, Spaans en Afrikaans bloed zich nooit verloochende de plaats moet ruimen: in 1944, toen hij zeven jaar de machtige man achter de schermen en vier jaar president was, werd de grond van het tropische eiland hem te heet onder de voeten nadat hij bij de verkiezingen was verslagen door Grau San Martin. Na vier jaar in ballingschap te hebben doorge bracht, hervatte hij zijn streven naar de macht, die hij in 1952 herwon. De geschiedenis van Cuba, waarin de Amerikaans-Spaanse oorlog van 1898 het keerpunt van kolonie tot zelfstandige re publiek betekende, kenmerkt zich door een woelige politieke groeiperiode, die eigen lijk nog steeds niet geëindigd is. Het be stuur van Batista, die hoge idealen koes terde doch in de praktijk weinig anders deed dan corruptie, bedrog en sabotage der burgerlijke rechten de vrije hand laten naargelang zijn eigen machtspositie zulks eiste, heeft Cuba echter één groot voordeel gebracht: Batista is erin geslaagd zijn land via een zeer kronkelige koers te ontwor stelen aan de Amerikaanse voogdij, die in 1900 door middel van het amendement- Platt zeer hecht gelegaliseerd leek. Hij ver ijdelde in 1933 een Amerikaanse poging om een pro-Amerikaans president, Caspedes, vaste voet te doen krijgen en ontketende een anti-Amerikaanse campagne van zwaar-nationalistische inslag, die welis waar later onder druk van de economische nood sterk werd afgezwakt, doch tenslotte leidde tot afschaffing van het amende- ment-Platt en daarmee tot uitschakeling van iedere directe Amerikaanse invloed. Tegelijk wist Batista Cuba's zwakke punt, zijn suikerexport naar de Verenigde Staten, te redden en bleef sindsdien een vrien delijke houding tegenover Amerika tonen, terwijl hij in het binnenland steeds meer naar het dictatoriale helde. Aan deze toestand is nu een radicaal einde gemaakt door de „geleerde vechters baas" Castro, een meester in de rechten en afstammeling van een aristocratische in heemse familie. Deze avontuurlijke jonge man, thans 32 jaar, heeft tot dusver ieder een in het onzekere gelaten omtrent zijn politieke kleur en zijn talrijke medestan ders slechts geïnspireerd door de leuze „Tegen de dictatuur". Of hij bedoelt „Tegen de dictatuur van Batista" en ove rigens niet afkerig is van een dictatoriaal bewind ofwel zijn leven heeft besteed aan de strijd voor het herstel der demo cratie, is niet duidelijk. Wel is ook in zijn opvattingen voor zover deze te definië ren zijn een sterke nationalistische ten dens merkbaar, wat verklaarbaar zou kun nen zijn uit zijn afstamming. Wie de macht op Cuba echter ook in handen heeft en welke idealen hij ook koesteren mag, het voornaamste feit waarmee deze rekening te houden zal hebben is wel de volkomen afhankelijkheid van het eiland, in econo misch opzicht, van de rest van de wereld en van Amerika in het bijzonder. De koele afwachting en bijna achteloze houding van Washington zouden daaruit kunnen worden verklaard. (Van onze correspondent in Londen De Britse goud- en dollarreserves, wel ke sinds de ruimere omwisselbaarheid van het pond thans aangeduid worden als de „goud- en omwisselbare valutareser ves" daalden gedurende december met 52 miljoen pond en bedroegen in totaal 1096 miljoen pond. Dit is echter minder ongunstig dan het op het oog lijkt, omdat Engeland in de afgelopen maand een be drag van 70 miljoen pond terugbetaalde op de Amerikaanse en Canadese leningen. Op 3 maart 1958 heeft een grondwerker tussen Achterveld en Barneveld een „Jacobakannetje" gevonden gevuld met in linnen zakjes gebonden munten. De vondst werd overgebracht naar het Koninklijk Penningkabinet in 's Graven- hage. Daar is men er thans in geslaagd, de 234 munten, op vijftien kleine pennin gen na, te identificeren. Zij zijn waar schijnlijk tussen 1421 en 1425 in de grond verborgen. Er zijn munten bij uit de graaf schap Holland van ae graven Albrecht (1389-1404), Willem IV (1401-1417) en Jan (1420-1425), voorst uit het bisdom Utrecht, van bisschop Frederik van Blankenheim (1394-1423), van de stad Utrecht (plm. 1400), het hertogdom Gelre (Reinold IV), stad Kampen, graafschap Kleef, hertog dom Brabant, graafschap Vlaanderen, graafschap Henegouwen en de koninkrij ken Engeland en Frankrijk. Er is een munt bij van de Franse ko ning Philips IV uit 1285, een van de En gelse koning Edward III uit 1327, een uit het graafschap Saint Pol in Noord-Frank rijk uit 1415, alsmede elf munten uit Vlaanderen en twee uit Henegouwen. De handelswaarde van de gehele vondst wordt op ongeveer achthonderd tot dui zend gulden geschat. Dank zij een bijdrage van 't provinciaal bestuur van Gelderland heeft het Barne- veldse museum het grootste deel van de vondst kunnen verwerven. In dit museum zal de collectie de komende zomer te be zichtigen zijn. Een keurcollectie van zeld zame, uiterst fragiele muntjes blijft in het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag. De eigenaar van de grond, de 70-jarige heer A. Klomp heeft een aantal gouden munten behouden. De opbrengst van de „schat" hebben vinder en grondeigenaar samen gedeeld. Aan moeders medicyn overleden. Een éénjarig zoontje van de familie S. Procee te Hardegarijp is in het Diakonessenhuis te Leeuwarden overleden, nadat het op nieuwjaarsdag in de ouderlijke woning van medicijn had gedronken, die voor de moeder bestemd was. Advertentie ABERDEEN (UPI) Vanochtend vroeg heeft de Engelse sleepboot „Metinda III" de kustwacht van Aberdeen per radio ge meld, dat zij thans het sinds woensdag ver miste Duitse vrachtschip „Charlotte" heeft bereikt en in de nabijheid blijft tot het aanbreken van de dag. „Metinda" wil dan, zo nodig, de stuurloos ronddrijvende Duit ser op sleeptouw nemen. De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft de hem door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verstrekte opdracht tot het vervaardigen van een portret van de actrice en voordrachtkunstenares Georgette Hagedoorn voltooid. Wij prijzen ons gelukkig de tekening Georgette Hagedoorn in haar creatie „Madame Arthur" hier te kunnen reproduceren. In overleg met haar moet er thans een passende bestemming aan worden gegeven. Daarbij wordt aan de portrettenverzamelingen van de Amsterdamse Stadsschouwburg of van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, maar ook aan de collectie van het museum Boymans-Van Beuningen aan Rotterdam gedacht. Intussen heeft men Georgette Hagedoorn voorgesteld het portret te plaatsen in de Stadsschouwlmrg te Haarlem, haar geboortestad. Uiteraard steunen wij deze laatste suggestie gaarne. De directeur van het theater zou met een dergelijke aanwinst zeer verheugd zijn. De volgende week zal een beslissing na overleg met de maker van de tekening worden genomen. If MIMI t'ylilif|| WwÊm. pHM OTwAHMWi 1 jjllll! TIP Boven een bericht, meldende dat Nederland en de Dominicaanse Republiek thans op diplomatieke voet van wederzijds ambassadeur schap komen, zet de N.R.C. het kopje „Ambassade te Havana" Ik wil er de Rotterdamse aardrijks kundige opmerkzaam op maken, dat, wanneer hij een schone Cubaanse zoekt, hij deze niet in Ciudad Trujillo moet gaan zoeken. CHIN EC A Op de menu-kaart van Chinees- s Bergen-op-Zooms restaurant Hong j| Kong staat: „15% bediening, tevens gelegen- |j heid tot slapen". TRAGEDIE Levensmid- een tragisch HORECA Restaurant Cambridge te Utrecht adverteerde zijn „first classe ser vice". Club Casino te Amster dam haar „prix fix" en hotel restaurant Fazantenhof (Hollandse Rading) zijn „poelet a la broche" en „Clache du Paire Noël". La Maire Noëlle zal zich ivel fix ge schaamd hebben voor deze second class kennis van de Franse taal. In Missets blad delenbedrijf mensenlot: „Vrijdag 2 januari zal het precies 50 jaar geleden zijn, dat de heer H. Hoorn in de pudding ging". NET En deze is uit het Kamper Nieuwsblad: j= Gevraagd een net meisje Wei- nachtsstol en Krentenbrood enz. j| Oudestraat 111, Kampen. TALARIUS I In de ouderdom van 86 jaar is te 's Gra- venhage overleden de heer T. van Eg- mond, oud-wethouder en ereburgemees- ter van Oegstgeest. Hij heeft deel uitge maakt van het scheidsgerecht van de Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur en is voorzitter geweest van de Ver eniging van Vaste-plantenkwekers in Ne derland. Ned. Hev. Kerk Aangenomen naar Utrecht (vac. G. J. Geurtsen) C. P. v. Andel te Scharnegou- tum. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuw-Vennep C. W. Thijs te Voorburg; voor Vroomshoop A. Wier- singa te 's-Graveland. Oud-Geref. gem. in Nederland Beroepen te Rijssen (Walkerk) E. du Marchie v. Voorthuysen te Leersum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rozenburg T. Brienen te Mussel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk M. Blok te Rijssen. Maandag hoopt de vooraanstaande Ne derlandse acteur en regisseur Albert van Dalsum, die enkele jaren geleden in Heem stede is komen wonen, zeventig jaar te worden. Hij werd op 5 januari 1889 te Nieuwe Amstel geboren. In oktober van dit jaar zal het zestig jaar geleden zijn, dat hij zeer tegen de zin van zijn fa milie zijn betrekking bij de Hollandse Spoorwegmaatschappij opgaf en bij Wil lem Royaards zijn toneelloopbaan begon, na enige elementaire lessen bij Jan C. de Vos te hebben genoten. Bij zijn gouden jubileum in 1949 werd hij tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw benoemd, de derde acteur in ons land die deze hoge onderscheiding waardig werd geacht. Te vens werd hem de eremedaille van de stad Amsterdam verleend. Albert van Dalsum maakte zijn debuut als de engel Gabriël in „Adam in balling schap" van Vondel, wiens Gysbreght van Aemstel hij in latere jaren talloze keren heeft uitgebeeld. Hij was Van Schoon- hovens opvolger in deze rol. Bekendheid kreeg Van Dalsum vooral door zijn op treden L:i Verkade in het melodrama „Het Chinese landhuis". In 1929 beeon zijn lang durige samenwerking met A. Defresne, met wie hij het Oost-Nederlands Toneel op richtte. Tot kort voor de tweede wereld oorlog was hij een der leidende figuren van de Amsterdamse Toneelvereniging, na de bevrijding is hii enige jaren mededirec teur van het A..T.G. geweest. Na de ophef fing daarvan vervulde hii gastrollen bij de toneelgroen „Theater" en tegenwoordig maakt hij deel uit van de Haagse Co- medie, waar hij thans de rol van Pedro Cresoo in „De rechter van Zalamea" ver tolkt. In een artikel in 1916 schreef Van Dal sum onder meer: ..Kunst is levensbesef tot schoonheid verwerkt. Zij zal altijd een element van het eeuwige in zich dragen" Dit devies is hii trouw gebleven, deze oo- vatting kenmerkt ziin voornaamste crea ties. waarin hij zich als een dvnamische. bewogen, soms fanatieke, altijd onrechte zoeker naar de waarheid onderscheidt. An deren mogen hem in vaktechnisch oozieht overtreffen. Van Dalsum is nog steeds onze sterkste toneelnersoonlijkheid. Bij ziin hul diging, ruim negen jaar geleden, snrak mi nister nrof. dr. Ruften een juist woord, toen hij gewag maakte van de toverfor- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, bestaan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „West- land" 8 jan.; Australië: s.s. „Arcadia" 6 jan. en m.s. „Jason" 10 jan.; Brazilië: s.s. „Highland Brigade" 5 jan.; Canada: s.s. „American Producer" 4 jan. en m.s. „Westerdam" 8 jan.; Chili via New York 8 jan.; Indonesië: m.s. „Weltevreden" 8 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Osiris" 5 jan. en s.s. „Baarn" 6 jan.; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Peleus" 10 jan.; Nieuw Zeeland: s.s. „Ruahine" 10 jan.; Suriname: m.s. „Ma- ron" 7 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Zuid- west-Afrika: m.s. „Randfontein" 4 jan.; Brits-Oost-Afri! v. s.s. „Pierre Loti" 4 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Haagse recherche heeft gisteren een arrestatie verricht in verband met de moord op de 47-jarige mej. M. G. van S. aan de Nieuwe Haven te Den Haag. Rechercheurs ontdekten dat een 26-jari ge Haagse schilder juwelen te koop heeft aangeboden, die aan de vermoorde hebben toebehoord. De schilder is in arrest ge steld. De schilder, die geen onbekende is van de politie, ontkent iets met de moord uit staande te hebben. Hij kende „Blonde Ma rie" sedert 1955, toen hij haar woning heeft geschilderd. Hij moet, evenals zovelen in de buurt, geweten hebben, dat zij niet on bemiddeld was. Het was bekend, dat zij een pension wilde beginnen. Zij had hier voor ongeveer f 80.000 gespaard. Dit geld stond op een bank. Zij had gewoonlijk slechts enkele honderden guldens en een aantal sieraden in huis. Deze sieraden heeft de schilder gisteren van de hand willen doen. Dankzij de oplettendheid van de juwelier, die argwaan koesterde, kon de recherche tot arrestatie overgaan. De aangehoudene beweert de juwelen van een onbekende in een café te hebben gekocht. Bij een onderzoek in de woning van S. kwamen echter nog meer juwelen te voor schijn, die het eigendom waren van de vermoorde vrouw. Onder meer vond de recherche een oorbel. De andere oorbel lag naast de vermoorde vrouw op de grond. Albert van Dalsum in „De rechter van Zalamea" van Pedro Calderon de la Barca, waarin hij thans bij de Haagse Comedie de hoofdrol vervult. mule, waarover Van Dalsum moet beschik ken om het publiek in zijn ban te slaan Of hij het nu zocht en zoekt in het heftige expressionisme of in de versobering tot diepste eenvoud, zijn persoonlijk magnetis me deed en doet zich onverminderd ge voelen. de Drogdromen Het zal velen bekend zijn hoe zwakjes des morgens het lampje van de geest aan gloeitEn vervolgens: hoe traag de eerste instructies van het centrale zenuwstelsel door de luierende leden worden opgevolgd. Daarom trof het mij dezer dagen, dat ik mij zomaar ineens, zonder tegenzin, voor de scheerspiegel bevond. Ik probeerde mij te herinneren hoe ik er wel uitgekomen mocht zijn, maar ik kon het niet. Dat het zwaarste karwei van de dag onopgemerkt gepasseerd zou zijn maakte me zó achter dochtig, dat ik onmiddellijk wakker werd. Asjeblieft: ik lag er nog in en alles was donker om me heen. Toen deed ik iets concreets: ik drukte een lampje aan. Bij het schaarse licht daarvan vierde ik de overwinning van mijn bewustzijn op een bedriegelijke droom. Er zijn altijd situaties in mijn dro men geweest, die mij wakker maakten om dat ze me te dol voorkwamen. Daardoor werden ook de schrikmomenten, die som mige dromers in wilde angst het nacht kastje doen omklemmen, uit mijn dromen weggekapt. Nooit ben ik bang geweest voor een aanstormende olifant en wan neer de tram met mij van de kade stortte of ik mijn evenwicht verloor op een steile rotswand heb ik altijd geweten, dat niet de dood maar een opgelucht ontwaken mij wachtte. Enfin, nu niet weer wegdoezelen, maar eruit komen. Ik stak het koude zeil over naar de wastafel en bracht mezelf op orde. Onder het ontbijt luisterde ik met 'n half oor naar het nieuws. Mijn oom Harmen had een kabinet gevormd. Het was voor mij een opwindend bericht omdat mijn hele familie zich tegen de politieke denkbeelden van deze oom verzet. Ik fietste naar mijn werk en merkte tot mijn verwondering, dat ik de wind en de verkeerslichten mee had. De binnenstad bood echter een zeer on gebruikelijke aanblik. Er was een hele mensenmenigte op de been om te protes teren tegen het kabinet, waarmee oom Harmen uit de bus was gekomen. De politie probeerde de betogers door het strooien van zout en pekel te verspreiden, maar dit lukte niet al te bestToen dook er uit een kelder een mannetje op, dat mij haas tig wenkte met de mededeling, dat hij oom Harmen voor mij aan de telefoon had. Ik daalde achter hem af, greep de hoorn, feliciteerde oom en vernam van hem mijn benoeming tot directeur van het econo misch planbureau. Pas toen zag ik het absurde van de situatie in en werd opnieuw wakker. Al leen het lampje naast mijn bed brandde. Ik moest helemaal van voren af aan be ginnen. Henk Biersteker OSLO, (Reuter) Volgens het rege ringsgezinde Noorse „Arbeiderbladet" is het aanbod van de Westduitse regering om schadevergoeding aan voormalige Noorse concentratiekampgevangenen te betalen gevolgd door een aanbod van een uit eindelijke betaling van zestig miljoen mark. Een woordvoerder van het Noorse departement van Buitenlandse Zaken zei dat er goede hoop bestaat dat de kwestie van de schadevergoeding in de nabije toe komst wordt geregeld. Een straaljager van het type F 86 K van de vliegbasis Soesterberg is gistermiddag omstreeks half vier brandend neergestort op een kolenopslagplaats aan de Prins Alexanderweg te Huis ter Heide. De piloot, de 34-jarige majoor B. C. Ruys uit Amers foort, vlieger-instructeur bij het 700ste squadron op Soesterberg, zag kans het toestel even te voren met een schietstoel te verlaten. Het toestel ramde de kolenschuur van de firma Rondeel, waarin de heer C. Rondeel en zijn knecht W. van der Hoven op dat moment juist werkzaam waren. De schuur vloog onmiddellijk in brand en was in korte tijd een laaiende fakkel. Ook de kleren van de heren Rondeel en Van der Hoven vatten vlam. Op hun hulpgeschreeuw kwam mevrouw Rondeel toesnellen, die met gevaar voor eigen leven de beide mannen met water overgoot. Zij kon geen hulp krijgen, omdat niemand het aandurfde dichtbij te komen, omdat zich steeds explosies voordeden. Pas nadat deze ophielden, kon men de onheilsplaats benaderen. De beide mannen werden naar het algemeen ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Zijn knecht bleek zwaar gewond te zijn. De piloot werd naar het militair hospi taal „Oog in Al" in Utrecht overgebracht. Hij liep geen noemenswaardig letsel op, daar hij in d> kruin van een denneboom neerkwam. Majoor Ruys was om kwart over drie van Soesterberg opgestegen. Kort na de start kreeg hij motorstoring. Hij probeer de een open plek te vinden waar hij het toestel, dat niet meer te redden viel omdat het inmiddels in brand was gevlogen, kon laten neerkomen. Boven Huis ter Heide drukte majoor Ruys op de knop die zijn schietstoel van het brandende toestel moest losmaken. Als een brandende fakkel dook de straaljager naar beneden. Nadat het toestel eerst de kolenopslag plaats van de heer Rondeel had geraakt, boorde het zich in het kleine stukje grond, dat hier tussen een groot aantal huizen De 25-jarige heer C. Brouwer, die in de kerstnacht als bestuurder van een scooter bij een aanrijding op de hoek Slotlaan Jagerlaan te Zeist ernstig werd gewond, is in het Zeister ziekenhuis overleden. In Leeuwarden heeft een personenauto de te Leeuwarden woonachtige 78-jarige mevrouw E. Dupont, aangereden toen ze plotseling de rijbaan overstak. Ernstig ge wond werd het slachtoffer per ambulance auto naar het diakonessenhuis overge bracht, waar ze is overleden. In de Grotestraat te Goor is de acht jarige jongen Bertie Overbeek uit Goor door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. ligt. Er volgde een enerme explosie, waar bij brandende brokstukken werden wegge slingerd. Op een aangrenzende kwekerij werd een nieuw duivenhok weggevaagd. De 32 duiven vonden hierbij de dood. De brandweer uit Zeist en de ongevallen- ploeg van het vliegveld Soesterberg waren zeer snel ter plaatse, evenals de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper. Met schuimblussers werd het vuur bestreden, waardoor uitbreiding kon worden voorkomen. De betekenis van het woord lieftallig is bekend. Het wil zeggen: bekoorlijk, bevallig, innemend. De moeilijkheid schuilt in het tweede deel: tallig. Nu kende men reeds in het Middelneder lands het bijvoeglijk naamwoord lief getal voor: bemind. In de 17e eeuw vindt men: Maurits was liefgetal onder het krijgsvolk. De aannemelijkste ver klaring is die welke getal en dus ook -tallig in lieftallig in verband brengt met het werk woord tellen. Lieftallig betekent dan eigenlijk: voor lief geteld, onder de lieve mensen gerekend. Deze opvatting verdient de voorkeur boven die welke verwantschap zoekt met het woord taal en lieftallig verklaart als: lief in het spreken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5