Kort en bondig PIFJWrs RESTANTEN IN KLAS A PJCkNICK R P f 8 RAADSHEREN VERHUIZEN r A 1 I A B C D ZATERDAG 3 JANUARI 1959 9 Haarlemse rechtbank Tien maanden geëist voor diefstal met inklimming V&tkodk (25) Nieuwe functie voor drs. E. H. van der Beugel A dviseur van minister Luns Meisje verdacht van uitlokking van moord Het N<Ph.O. geeft derde pedagogische jeugdconcert '-aï^ïf'c/ 6/ eet?, cn, alle en>en, xtf óoJo én, 'en, &?n, i zet/en. /e> ma^en,* c VÉÉL G&OUG^ V GERECHT No. 9 Spreekwoord uit 1 2 3 U 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 GERECHT No. 10 GERECHT No. 11 GERECHT No. 12 k\ Ê»ii Iftlifl li C=3 wSwiPil Tien maanden gevangenisstraf met af trek heeft de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen geëist tegen een 27-jarige gedetineerde Heemsteedse los arbeider, die op 25 oktober door een bovenraam in een woning aan de Nicolaas Beetslaan in Heemstede naar binnen was geklommen en een sigarendoosje met geld en een geldkistje met bescheiden had ge stolen. Verdachte heeft een avontuurlijk leven achter de rug. Zijn jeugdjaren verliepen niet gelukkig. In de bezettingstijd ging hij zwerven om aan de kost te komen. Hij kwam als schepeling op een Rijnboot, maar deserteerde en nam dienst in het Vreemdelingenlegioen. Hij vocht bij Dien Bien Phoe en werd verscheidene keren onderscheiden. Het Legioen keurde hem later af en een omscholingscursus in Ne derland werd geen succes: op 24 september ontsloeg men hem. Hij heeft nog twee jaar Rijkswerkinrichting te goed; de ten uitvoerlegging is inmiddels bevolen. De officier van Justitie noemde ver dachte een zwerver, die moeilijk in het gareel kan komen. Hij had geen bezwaar tegen een psychiatrisch rapport. Mr. M. L. Swaab wees op het rumoerige verleden van zijn cliënt en achtte een psychiatrisch rapport gewenst. Valse sleutel Tegen een 48-jarige los arbeider zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans gedeti neerd in het huis van bewaring in Haar lem, eiste de officier wegens diefstal een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte verschafte zich in de nacht van 28 op 29 september 1957 met een valse sleutel toegang tot een woning aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden en nam f 50.en een vest weg. De geschiedenis herhaalde zich in de nacht van 4 op 5 november 1957, ditkeer in de Platanen- straat in IJmuiden-Oost, waar verdachte een jas stal. De officier van Justitie herinnerde er A dvertentie Naar wij vernemen zal met ingang van 5 januari de oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beu gel, tijdelijk worden verbonden aan het departement van Buitenlandse Zaken als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken. Hij zal worden belast met bijzondere opdrachten. Op last van de officier van Justitie te Zutphen is te Winterswijk een 21-jarig meisje gearresteerd, dat verdacht wordt van uitlokking van moord. Zij had een verhouding met een 31-jarige procuratie houder, die op 31 oktober van het vorig jaar een poging heeft gedaan, zijn vrouw yan het leven te beroven. Hij bevindt zich sindsdien in voorarrest. Volgens de officier van Justitie zijn er aanwijzingen, dat het meisje hem tot dit misdrijf zou hebben aangespoord. Onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en estetische vorming van de rijpere schooljeugd geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam op 16 januari in het Concertgebouw in Haarlem het derde pedagogische jeugdconcert van dit seizoen. Het programma omvat werken van J. S. Bach, Mahler en Anrooy. De so listen van dit concert zijn Pieter Odé, Jan Tames, Jan Hesmerg en Jan Rosekrans. in zijn requisitoir aan, dat de man reeds een groot aantal soortgelijke misdrijven heeft gepleegd. Alle met valse sleutels. Een zware recidivist twintig keer veroor deeld. In juni 1957 stuurde men hem met proefverlof naar Groningen, waar hij te werk werd gesteld. Hij verliet het kost huis, omdat er, zoals de raadsman, mr. F. A. Bijvoet, vertelde, ongedierte was. Ver dachte vertrok naar IJmuiden en pleegde daar de nachtelijke diefstallen, waarvoor hij nu terecht stond. De officier van Justitie wilde er bij zijn eis rekening mee houden, dat de man als verminderd toerekeningsvatbaar wordt be schouwd. Mr. Bijvoet bepleitte clementie. De rechtbank zal in bovengenoemde zaken uitspraak doen op 15 januari om half tien. Advertentie Onbezoldigd. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand de wethouder van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi. Arbeidsverkorting. Op uitnodiging van de Zandvoortse bestuurdersbond N.V.V. zal de heer J. C. Dekens uit Amsterdam woensdag 14 januari in „Ons Gebouw" aan de Brugstraat een lezing houden over: „Arbeidsverkorting". Burgemeesters. Op hun verzoek is eerval ontslag verleend aan D. Humalda als burgemeester der gemeente Hemelumer Oldeferd; aan G. Verheul als burgemeester der gemeente Rhoon enaan C. Purmer als burgemeester der gemeente Ilpendam. Nieuw schip. De Hollandse Stoom vaartmaatschappij heeft de Arnhemse Scheepbouwmaatschappij de bouw opge dragen van een nieuw vlaggeschip ter ver vanging van de „Ghanakust" (4640 brt.), die in oktober bij St. Nazaire verloren is gegaan. Het nieuwe vlaggeschip wordt een motorvrachtschip met een laadvermogen van 5500 ton en met passagiersaccommo datie. Vrouwelijk intendant. De Koningin heeft benoemd tot intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo mevrouw J. H. M. A. van Lawick van Pabst-Doude van Troostwijk. Zij volgt in deze functie haar overleden echtgenoot, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, op. Het is de eerste keer dat de taak van in tendant in vrouwelijke handen wordt gelegd. Brandkast gestolen. De procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof heeft een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar geëist tegen een 34-jarige Haagse koopman wegens het roven van een brand kast van een architect aan de Stationsweg te Leiden. Tegen een 42-jarige Haagse stoker, die geholpen had bij het stelen van de brandkast, werd een half jaar geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De stoker had de inhoud van de geroofde brandkast verbrand. Het waren tekeningen, polissen en andere papieren, welke voor de architect uiterst belangrijk waren. Tijdelijk gestaakt. De Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" heeft be sloten de dienst tussen Tel Aviv en Am sterdam v.v., welke reeds enkele jaren met Lockheed Constellations werd onderhou den, voorlopig stop te zetten, totdat „El Al" de beschikking krijgt over moderner en sneller materieel. Op 28 maart zal de dienst tussen Tel Aviv en Amsterdam worden heropend met een „Bristol Britannia". De bedoeling van deze vult, die voldoen aan de ven woorden van zes letters puzzel is, dat u in het lin- hierbij gegeven omschrij-. ingevuld worden. De woor- ker diagram vijftien woor- ving, terwijl in het tweede den in het tweede diagram den van zeven letters in- diagram vijftien omschre- bestaan uit dezelfde letters als de voorstaande woorden van het eerste diagram op één letter na. Trekt men dus die woor- de.i van elkaar af, dan houdt men een letter over. Die letter moet op dezelfde regel in de laatste kolom achter het teken worden ingevuld. Doet u dat allemaal goed, dan staat er tenslotte in die laatste verticale kolom van boven naar beneden een spreekwoord te lezen, een spreekwoord dat enigszins toepasselijk is op uw werk met deze prijsvraag. 1. overgeleverde vertelling - plaats in Limburg 2. bederf van metaal - oudste in dienstjaren 3. zieke - zaden 4. tweegesprek - deel van het gelaat 5. aankomst - wat er voor een vliegtuig aan vooraf gaat 6. gemotoriseerd instrument - oord van ontspanning 7. werkruimte - ommuurde hofstad in Indonesië 8. triest - jongensnaam 9. plagend - bestuurder 10. onder - ongeregelde troepen 11. raam - ook 12. bedorven door teveel toe geven - ontberen 13. vissoort - niet overeen komstig 14. vaartuigen - toespraak 15. muziekinstrument - ge drocht Er bestaan goede leerlingen, goede, schoolklassen en goe de onderwijzers, maar ook slechte leer lingen, slechte klas sen en zelfs slechte onderwijzers. Wat dat laatste be treft: een voorbeeld is die onderwijzer, die er op een gegeven moment schoon ge noeg van had en be sloot zijn klas zoet te houden met een onderhoudend maar volmaakt nutteloos akkevietje. Het is overigens begrijpelijk, dat de klas van een dergelijke onderwijzer bepaald slecht moet zijn. Klopt, die klas was buitengewoon slecht. Oordeelt u zelf maar. Het volgende geval deed zich namelijk voor. De onder wijzer, moe van vruchteloze pogingen om zijn pupillen onder de duim en zijn wijsheden in hun hoofden te krijgen, gaf al zijn dertig leerlingen gelijke pillen van boeken. U weet wel, van die standaardwerken waarvan het onmoge lijk lijkt er meer dan één in een mensenleeftijd te produ ceren en niet meer dan twee te lezen. Tegenwoordig heeft de schooljeugd wat te verstouwen! Enfin, alle leerlingen kregen zo'n boek voor hun neus, allemaal een gelijk boek. „Gaan jullie nu maar eens tellen, hoeveel cijfers er nodig zijn geweest voor de nummering van de pagina's van dat boek. Dus niet hoeveel genummerde pagina's het heeft, maar hoeveel cijfers er voor al die pagina-nummers nodig waren. Als je er mee klaar bent, schrijf je het resultaat met je naam op een briefje. Dat lever je bij mij inen dan mag je naar huis". Uiter aard hadden de leer lingen verschrikke lijk veel haast met tellen. Even ver schrikkelijk veel fou ten werden gemaakt: toen alle briefjes waren ingeleverd, bleken zij DERTIG VERSCHILLENDE UITKOMSTEN te vermelden! Deze dertig uitkomsten luidden: 3302, 3418, 3422, 3420, 3507, 3539. 3459, 3463, 3431, 3384, 3387, 3411, 3419, 3403, 3475, 3415, 3491, 3467, 3470, 3503, 3363, 3421, 3375, 3587, 3426, 3424, 3431, 3435, 3443 en 3455. Nu was er één leerling, die niet zo slecht was als de rest. Misschien ook wel, en dat het wat toevallig was, maar hij had het juiste antwoord in ieder geval gevonden. Kunt u ons zeggen, hoeveel genummerde bladzijden dat dikke boek telde, wanneer we ook nog geven, dat de paginering van het boek bij nummer 1 begon? Horizontaal: 1. academicus veroorzaakt strijd tussen twee cijfers omgekeerde keizer tooit twee hoofdkanten slagvaardig bont vele mensen werken in het zin tuig van een zijde rol van Balkan in Europa duivelachtig verfomfaaide bloem verlosser van een zorg zit bo ven een stap o, Mina, je doet zo enthousiast als je je omdraait zwager van een tante van de moeder van uw zuster is ook de zwager van een oom van de va der van uw broer draagt een man een beest? als deze niet bedriegen, kunt u ze gemakkelijk vinden bij Mina, u weet wel, van die omgekeerde geestdrift 23. twee dagen na Nieuwjaar 24. deel van een geschrift is een vastgestelde gewoonte het lijkt wel of een mopperend mens zoiets is als grof wild op een bromfiets hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt: dit hadden Rembrandt en Appel allebei zonder uitzondering 32. geheel dier 33. een met ij dele vreugde begroete jongeling klemt een boom vast 5. 9. 11. 12. 14. 16. 18. 20. 21. 22. 26. 29. 31. Verticaal: 1. verwarmende proefneming 2. in India ligt een meisje dat in de war is 3. drijvende dierentuin 4. dit doet een verwachte gebeurte nis in de lucht 6. alles overtreffende roem komt vooraan 7. burgers die mensen laten lopen? 8. als Magere Hein gaat knoeien is al het leven er wel grondig uit 10. doorgang tussen toppen vindt men waar hoge heuvels aan de wandel gaan 13. in Limburg weet men er wel weg mee naar de maag 15. blijkbaar moet het laatste deel er af zodat er niets meer overblijft om zo dwaas te worden als dit 17. dunner bij uitbreiding van de varkensstapel 19. stoppen, Ida, je bent op de goede plaats van Amerika 20. mening van een stuk zintuig 25. lijkt ons een vermoeiende bezig heid, want dit slaperige uithang bord maakt er een gewoonte van 26. met een iets andere staart vindt men dit dier in Gelderland 27. hulde, dat U ook deze weer ge vonden hebt! 28. onder de neus heerst verward gemopper 30. krachteloos dier Deze puzzel heeft betrekking op een sterk verkleind schaak bord en enige schaakstukken, maar met schaken zelf heeft de opgave niets te maken. Niet- schakers behoeven er zich dus niet door te laten afschrikken. Misschien hebben zij zelfs nog wel een streepje voor omdat schakers misschien in schaak associaties denken waardoor zij van de juiste weg naar de oplos sing worden afgeleid. Op dit schaakbord van twintig vakjes staan acht raadsheren op gesteld, vier witte op de vakjes Al, BI, Cl en Dl en vier zwarte op de vakjes A5, B5, C5 en D5. De bedoeling is nu, dat de witte en de zwarte stukken in zo wei nig mogelijk zetten van plaats verwisselen zonder dat zij elkaar ooit kunnen slaan. Ter verduidelijking voor de niet-schakers het volgende. Een raadsheer mag zich in schuine richting over het bord bewegen, net zoveel vakjes als men wil. De raadsheer op Al kan dus b.v. naar B2, C3 of D4, die van BI kan naar A2, C2 of D3 etc. Eerst doet wit een zet, dan zwart, dan weer wit etc. Een witte en een 'zwarte raadsheer kunnen elkaar slaan, wanneer zij op eenzelfde schuine lijn komen te Staan, b.v. op Al en D4, of op C3 en B2, of op A4 en C2 enzovoort. Dat mag dus tijdens deze gehele vex-huis- operatie niet voorkomen! Hoe moet er gezet worden, om in zo weinig mogelijk zetten de plaatsverwisseling (dus wit op A, B, C en D5 en zwart op A, B, C en Dl) uit te voeren zonder dat wit en zwart elkaar kunnen slaan? Er bestaan enige identieke oplossingen. Maakt u het ons dus gemakkelijk bij het nazien door wit de eerste zet te laten doen met BI.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9