Panda en de olie^boertjes J Wereldnieuws 's Nachts enkele graden vorst „Bod van „Nederland" op aandelen H.S.M. zeer zeker aanvaardbaar" Bestuur Hollandsche Stoomboot Mij 4 MAANDAG 5 JANUARI 1959 Inkomstenbelasting voor vele Fransen verveelvoudigd Verschure en Co. in 1958 Vijf nieuwe dokken bij scheepswerf Verolme Gunstige resultaten in 1958 bij De Nederlanden van 1845 Jaarwisseling Nortwestern and Pacific Hyp. Bank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ned.-Am. Fitting verwacht lagere resultaten Recordproduktie in 1958 bij „Nationale" Westlandsche Hvp. Bank Het Russische krediet aan Indonesië De vooruitzichten van het Amerikaanse bedrijfsleven De komende besprekingen over Europese vrijhandel Spaarcijfers R.P.S. Verplaatsing van de markt voor Indonesische tabak Alkmaarse raadscommissie tegen saneringsplan van prof. Wieger Bruin Drie toneelprijzen bij toneelgroep „Theater" Prinses Irene in Val d'Isère Puzzelorganisator veroordeeld Ds. D. ter Steege nam afscheid van Santpoort Gasfitter wordt vervolgd wegens dood door schuld Duitsland liberaliseert zestig landbouwprodukten I-a 1 Sa In een gezamenlijk bericht aan aandeelhouders H.S.M. hebben de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de n.v. Hollandsche Stoomboot Maatschappij nadere gegevens bekend gemaakt over het op 18 december gepubliceerde aanbod van de maatschappij „Nederland" tot overneming van aandelen H.S.M. tegen de koers van 170 percent. De aanmelding staat open tot uiterlijk vrijdag 30 januari bij de Neder- landsche Handel-Maatschappy n.v., Hope en Co. en de n.v. Bankierskantoor Van Lissa en Kann. Aan het aanbod is de voorwaarde verbonden, dat een voldoende aantal aan delen wordt aangemeld en ingeleverd. De „Nederland" Is reeds houdster van een belangrijk deel van het aandelenkapitaal der H.S.M. Zoals uit de verslagen over de laatste jaren is gebleken, zo zegt het bericht, zijn de bedrijfsresultaten van de H.S.M. allengs gunstiger geworden. De in het laatste jaar verslag reeds aangekondigde concurrentie, gepaard aan de algemene achteruitgang van de vrachtenmarkt, heeft de resultaten van het afgelopen jaar echter aanmerke lijk gedrukt. De uitkering van assuradeu ren wegens het verloren gaan van het m.s. „Ghanakust" laat, na aftrek van de boek waarde, voorzieningen en reservering, een netto-overschot van 3.055.000.Het zal nodig zijn een vervangend schip te be stellen, teneinde de positie in de Holland West-Afrika Lijn te behouden. De prijs van dit nieuwe schip zal ruim 1 7 miljoen bedragen. Wat de liquiditeit betreft, kun nen de bouwkosten grotendeels uit de as surantiepenningen worden bestreden en verder uit eigen middelen. In de periode 1 januari/15 december 1958 beliep de hoogste koers voor de aan delen H.S.M. 129, de laagste 97. Over 1957 werd 9 percent dividend uitgekeerd. De notering per 15 december bedroeg 122 percent. Aangezien er geen aanwijzingen zijn, zo vervolgt het bericht, die voor het komende jaar een beter resultaat zouden doen verwachten dan in 1958 werd bereikt, lijkt het niet waarschijnlijk, dat de beurs koers voor aandelen H.S.M. voörshands zou uitgaan boven de koersen, welke in de laatste maanden van 1958 gegolden heb ben. Op grond van deze overwegingen acht het bestuur van de H.S.M. het aanbod van de maatschappij „Nederland" zeer zeker aanvaardbaar. De ..Nederland" is voornemens het be drijf der H.S.M. geheel als zelfstandig be drijf met eigen bestuur en personeel te doen voortzetten en in de gebruikelijke gang van zaken slechts die wijzigingen te bewerkstelligen, die nodig zouden blijken om de door de nauwere samenwerking te bereiken voordelen ook te verwezenlijken. Behalve door schrikbarende prijsverho gingen voor de meeste levensmiddelen, gas, elektriciteit, openbaar vervoer en p.t.t.- diensten, wordt de Fransman in het nieu we jaar ook verrast met een stijging van de inkomstenbelasting, die voor de meer welgestelden een veelvoud van de vroe gere fiscale verplichtingen zal belopen. De Franse regering heeft voorts bepaald, dat de belastinginspecteurs en ontvangers voortaan zelf mogen bepalen, hoe rijk een belastingplichtige is, wanneer zij diens aangiftebiljet niet vertrouwen. Maatstaf bij de bepaling van de aanslag zijn dan de „zichtbare tekenen van welstand", als hoe danig bijvoorbeeld het houden van een daghitje of een auto gelden. Een man met een salaris van 160.000 frank per maand, een vrouw en twee kin- dex-en, wonend in een flat van 30.000 frank per maand huur, in het bezit van een niet al te kleine auto, en met één dienstbode in huis, zal in 1959 343.000 frank inkomsten belasting betalen. Verleden jaar betaalde hij 138.000 frank. Een jong werkend echtpaar met een in komen van totaal 120.000 frank, een kind en een kleine auto, wonend in een twee kamerflat plus badkamer (huur 35.000 frank per maand) zal dit jaar 248.000 frank betalen (het equivalent van twee maanden salaris). Verleden jaar betaalden zij er 56.000. Ook zal het onder het nieuwe belasting regiem niet meer voorkomen, dat men bij voorbeeld een luxe jacht als „verwer vingskosten" opvoert, omdat er op zo'n vaartuig ook wel eens een zakelijke relatie meevaart. Er waren vele mogelijkheden tot aftrek van inkomstenbelasting in het oude stelsel- Wegens „prestigebevordering'' kon bijvoorbeeld een smeedijzeren hek om een villa meehelpen, de aanslag te druk ken. Daarmee is het nu afgelopen, evenals met alle andere grote en kleine belasting knoeierijen waarin de gemiddelde Frans man zo'n specialist was. Dat hoopt de Franse fiscus tenminste, en zij heeft daar toe met het nieuwe systeem de wapenen in handen. Want wie zelfs maar de schijn op zich laadt, iets van zijn inkomen te verzwijgen, loopt nu het risico, een buiten sporige „ambtshalve-aanslag" thuis te krijgen. De directie van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. te Amsterdam deelt mee dat ten gevolge van het lage vrachtenpeil in binnenvaart en zeevaart enige teruggang in de hoeveelheid reparatiewerk werd ondervonden en geen nieuwe opdrachten voor schepen bestemd voor het vervoer op de binnenwateren of op zee werden verkregen. Op het gebied van de bouw van bagger- materieel en drijvende havenoutillages bleef echter een goede vraag bestaan en werden nieuwe contracten afgesloten. Met de opdrachten is het bedrijf voor 1959 gro tendeels en voor 1960 nog voor een ge deelte bezet. De financiële resultaten over 1958 zullen niet onbevredigend zijn. Met het 110.000 ton grote dok, dat de scheepswerf Verolme op Rozenburg van de bouwer heeft overgenomen en waarin twee supertankschepen van elk 74.000 ton zullen worden gebouwd voor de Esso, zal deze werf de beschikking krijgen over nog vier nieuwe dokken. Dit worden twee gegraven dokken, respectievelijk groot 85.000 en 35.000 ton en twee drijvende dokken, res pectievelijk 25.000 en 10.500 ton. De drij dokken zullen in het 110.000 tons^ÏL,gebouwd. In 1960 moeten zijn en zal de scheeps- in bedriif hJhh"6 Rozenburg 60 hectare 295 meter ,1 110 000 ton* dok is 29o meter lang en rui m 43 meter breed. Blijkens een tussentijds verlies- en winst rekening over het tijdvak 1 januari tot en met 30 november beliep het beschikbare winstsaldo van de H.S.M. over die periode 691.000,— (over geheel 1957: 941.367,—). De hoofddirecteur van De Nederlanden van 1845, mr. P. Heering, heeft over het binnenlands bedrijf medegedeeld dat in vrijwel alle branches bevredigende uitbrei ding werd geboekt die niet of niet belang rijk bjj de produktie van vorige jaren ten achter bleef. De resultaten laten zich over het algemeen gunstig aanzien. Ook het buitenlands bedrijf vertoonde over het algemeen gezonde groei. Speciale aandacht besteede mr. Heering aan Indo nesië. Ook na de terugtrekking van de Europese staf wist het bedrijf zich onder geheel Indonesische en zeer bedrijfsge- trouwe leiding ondanks de moeilijke om standigheden uitstekend te handhaven ter wijl het verloop der zaken bevredigend bleef. Niettemin is de toekomst van dit bedrijfsonderdeel uiterst onzeker. Mogelijk verlies van dit onderdeel zou echter wel een zekere achteruitgang in premie-inko men ten gevolge hebben maar aan het 1845-concern overigens geen verlies bezor gen daar tegen deze eventualiteit reeds ruimschoots gereserveerd werd. De beleggingen namen in 1958 met rond 70 miljoen toe, terwijl in totaal, inclusief herbeleggingen, rond 140 miljoen te in vesteren viel. Al met. al mag verwacht worden dat de Nederlanden van 1845 weer met een gunstig verslag zal kunnen komen wanneer de definitieve cijfers over 1958 verwerkt zullen zijn, temeer daar wederom op een iets hogere rente gerekend mag worden. Blijkens het verslag van 1 juli 1957 tot 30 juni 1958 van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. hebben de in komsten uit onder andere interest Neder land, vrijgekomen belastingen en bedrijfs winst Amerika bedragen 765.328 (v.j. 627.968). Na aftrek van algemene kosten enzovoorts bedraagt 't winstsaldo 311.846 (v.j. 284.161). Het winstsaldo van de Hveede Northwestern and Pacific Hypo theekbank n.v. bedroeg f 187.734 (V.j. f 217.356). Voorgesteld wordt voor beide vennootschappen een dividend van 9 per cent (v.j. resp. 8 en 10 percent). Het resultaat van belastingbesprekingen (dubbele belasting) heeft er toe geleid, dat slechts tien percent van de winst in Ne derland zal worden belast in plaats van 19 percent en dat deze regeling met terug werkende kracht zal worden toegepast op de boekjaren vanaf 1949/50. Op de verlies- en winstrekening is dit tot uiting gebracht in de posten „vrijgekomen belasting in Nederland" van respectievelijk 100.000 en 40.000. Het pandbrievenkapitaal kon, dank zij afgiften in het begin van het boekjaar, bij beide maatschappijen stijgen. Hierdoor zijn de jaarlijkse uitlotingen opgevangen. De directie blijft attent op uitbreiding van dit kapitaal. Het uitstaande bedrag blijft nog steeds ver beneden het statutaire maxi mum, hetgeen uiteraard een nadelige in vloed heeft op de winstcapaciteit der maat schappijen. De ontvangsten in de eerste vier maanden van het lopende boekjaar waren bevredigend. Secretariaatsgebouw Jaarbeurs Het nieuwe secretariaatsgebouw van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dat op Vre- denburg zal verrijzen, wordt nog dit jaar aanbe steed. Het schetsplan van dit gebouw heeft in middels de instemming van de supervisor van het Vredenburg verworven en ook het gemeen tebestuur van Utrecht kan zich met dit plan ver enigen. Euro-„prestigestand" De Euromarktlanden zullen dit jaar voor het eerst, tezamen met Groot-Brittannië, gezamenlijk aan een tweetal internationale jaarbeurzen (te Chicago en Portland) deelnemen met een „infor matie- en prestigestand". aldus blijkt uit de Jaar- beursgids 1959 van het Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel (Cihan). Werkloosheid in de V.S. De Amerikaanse minister van Arbeid James Mitchell heeft zondag in een nieuwjaarsverkla ring gezegd dat het in het begin van 1959 moei lijk zal blijven om in de V.S. een werkkring te vinden. In november 1958 waren er 3.833.000 werklozen in de V.S. Het bedrijf van de n.v. Nederlands- Amerikaanse Fittingfabriek te Deventer heeft in 1958 eerst enige tijd met een ver korte werktijd van 28 uur per week ge werkt om de produktie aan te passen aan de sedert eind 1957 verminderde vraag, zo deelt de directie in een resumé betreffen de de gang van zaken in 1958 mede. De resultaten over het eerste kwartaal waren iets negatief. Doordat de vraag in de twee de helft van het jaar aantrok, kon de pro duktie weer wat opgevoerd worden. De directie verwacht, dat over geheel 1958 het resultaat wel positief zal zijn. maar in be langrijke mate zal achterblijven bij de vorige twee jaar. Ondanks de recessie is de Nationale Le vensverzekeringsbank n.v. er in 1958 in geslaagd alle voorheen gevestigde records in produktie van levensverzekeringen in Nederland achter zich te laten. Met ruim 550 miljoen gulden aan nieuw gesloten verzekeringen werd ook het be drag van vorig jaar aanzienlijk overtrof fen. Het totaal van de beleggingen ligt reeds ver boven de één miljard gulden. De n.v. Westlandsche Hypotheekbank deelt omtrent de gang van zaken geduren de het afgelopen jaar bij de tot dit hypo theekbanken-concern behorende banken mede, dat de vraag naar hypothecaire leningen speciaal in de tweede helft van het jaar zeer groot was. Gesloten werd in 1958 tot een bedrag van 56.900.000.De hypothekenportefeuille is gestegen van 293.900.000.— tot 309.000.000.—. In totaal werd tegen afgifte van pand brieven geleend een bedrag van 13.900.000. Per 1 december 1958 stond aan pandbrie ven en leningen op schuldbekentenis uit f 279.600.000.— (31 dec. 1957 278.500.000.—). De rentemarge het verschil tussen de gemiddelde hypotheek- en pandbriefrente is in het afgelopen jaar wederom ge stegen. De directie verwacht dat de resul taten alleszins bevredigend zullen blijken te zijn. In Djakarta is zaterdag tussen Indonesië en de Sovjet-Unie een overeenkomst ge tekend, volgens welke Rusland aan Indo nesië hulp zal verstrekken voor indus triële en landbouwkundige projecten tot een bedrag van 100 miljoen dollar. Premier Djuanda deelde mee, dat het geld zal worden gebruikt voor de bouw van een ijzer- en staalfabriek, een kunst- mestfabriek, de aanleg van nieuwe wegen en het openleggen van nieuwe rijstgron- den. Indonesië meent, zo zei de premier, dat aan hulp geen politieke voorwaarden mogen worden verbonden. De Business and Defence Services Ad ministration, een afdeling van het Ame rikaanse departement van handel, heeft een aanzienlijke vooruitgang van de toe stand in het Amerikaanse bedrijfsleven in 1959 voorspeld. In de auto-industrie ver wacht dit bureau een produktie van 5.5 miljoen personenauto's en 1 miljoen vrachtauto's, respectievelijk 30 en 20 per cent meer dan in 1958. De investeringen in bouwwerken zullen dit jaar waarschijnlijk met 7 percent stij gen tot 52,3 miljard dollar. De produktie van ruw staal zal naar verwachting 105 tot 110 miljoen ton bedragen tegen 85 mil joen ton in 1958. De industrie van machine werktuigen zal in 1959 een wat betere gang van zaken kunnen melden dan in het teleurstellende jaar van 1958. De afzetten van levensmiddelen en dranken zullen naar verwachting 3 tot 5 percent groter zijn dan in 1958. Wat de export betreft acht het bureau een verdere achteruitgang waarschijnlijk. Dit zal het gevolg zijn van de concurrentie van andere landen en van tekorten van dollars. Franse functionarissen hebben uiting ge geven aan de hoop, dat de Engelsen en de andere niet bij de Euromarkt aangesloten landen der O.E.E.S. bij de op 15 januari beginnende vrijhandelsonderhandelingen bereid zullen zijn de Euromarkt als een voldongen feit te aanvaarden en dat zy hun onderhandelingen op deze basis zul len beginnen. Wij -tellen er prijs op een overeenkomst te bereiken, die bevredigend is voor de landen buiten de Euromarkt, maar wij zien niet, hoe wij het feit over het hoofd zouden kunnen zien, dat er bij een regio nale overeenkomst als de Euromarkt on vermijdelijk enig onderscheid moet wor den gemaakt bij de commerciële behande ling van partners en niet-partners, aldus de Franse functionarissen. By de Rijkspostspaarbank werd in de cember 1958 ingelegd 66,1 miljoen en terugbetaald 52,5 miljoen, hetgeen een positief spaarvcrschil opleverde van 13,6 miljoen (vorige maand 6.3 miljoen en in december 1957 f 11,0 miljoen). In 1958 is bij do R.P.S. gespaard f 127,4 miljoen tegen 3,0 miljoen in 1957. Het saldotegoed per ultimo december bedraagt 2083,4 miljoen (vorige maand 2069,8 miljoen en ultimo december 1957 1956,0 miljoen). De Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, heeft zaterdag meegedeeld dat handelsdelegaties uit België en West- Duitsland, die zich op het ogenblik in Indonesië bevinden, besprekingen voeren met de Indonesische regering over de ver plaatsing naar hun land van de Amster damse tabaksmarkt. De minister voegde hier nog aan toe. dat beide missies reeds aanbiedingen aan Indonesië hebben ge daan. De raadscommissie ter bestudering van het verkeersvraagstuk in Alkmaar heeft zich in een aan B. en W. uitgebracht rap port in meerderheid uitgesproken tegen de door prof. Wieger Bruin in diens sanerings plan voor de binnenstad geprojecteerde noord-zuid traverse door het centrum, waarvoor het water langs de Waagtoren zou moeten worden gedempt. Zij vreest, dat deze weg te veel doorgaand verkeer zal aantrekken. De prijs, die Alkmaar bij aan vaarding van het plan zou moeten aan vaarden, acht de commissie te hoog, gezien het te bereiken voordeel. In grote meerder heid spreekt de commissie zich voorts uit tegen een nieuwe toegangsweg over de Baangracht vanuit het zuiden en een van uit het noorden over de Kazenmakers- gracht tot aan het Waagplein, omdat zij vreest, dat de demping van de waterpartij rond de Waagtoren er in de toekomst on herroepelijk op zou volgen. De commissie is van oordeel dat het water langs de Voordam behouden moet blijven. Het op de Monumentenlijst voor komende kaaspakhuis aan de Houttil acht de commissie voor het stadsbeeld onmis baar als afsluiting van het Waagplein. In het saneringsplan van prof. Wieger Bruin was een weg geprojecteerd, waardoor het pakhuis zou moeten verdwijnen. Terwijl zaterdagavond omstreeks half twaalf de Arnhemse schouwburg leeg stroomde, was in de foyer alles in gereed heid gebracht voor een eenvoudige jaar lijkse plechtigheid, die de eerste keer plaatsvond in hotel „Pax" op 21 septem ber 1957, namelijk de uitreiking van de prijzen voor opmerkelijke toneelpresta ties in het afgelopen toneelseizoen. Die prijzen vielen ditkeer ten deel aan Hetty Beck en Cruys Voorbergh. Wethouder J. Bronkhorst voerde het woord namens Commissie van Beheer over de Arnhemse stadsschouwburg. De commissie heeft in het verleden dezelfde maatstaf gehan teerd die ook elders wordt aangelegd na melijk de prijzen te bestemmen voor hen, die in het betrokken seizoen de opvallend ste spectaculaire prestaties leverden. Juist om in een toneelopvoering het karak ter van collectieve zettingstaak nadrukke lijk te onderlijnen, heeft zij haar aandacht gericht niet op prestaties van uitsluitend het zogenaamde voorplan, maar op die van het totale toneelplan en dan bij voor keur op die verrichtingen, die op een schijnbaar bescheiden plaats een essen tiële bijdrage bleken voor het gehalte van de gemeenschappelijke creatie. De heer Bronkhorst wees op de meesterlijke pres tatie van de acteur Cruys Voorbergh in de opvoering van „Dundo Maroje's duka ten". De heer Bronkhorst noemde voorts als opmerkelijke prestatie de rol van Het ty Beck als „Smokkel-Emma" in „Mijn heer Puntilla en zijn knecht Mattie", voor welke prestatie de heer Bronkhorst namens de schouwburgcommissie de lof uitte. Hij memoreerde voorts de rol van Johan Valik als Abraham Abramo- vitsj Wengerovitsj in „Platonov". De heer Voorbergh ontving een polshorloge, mevrouw Hetty Beck een ring met verwis selbare steen. Opgemerkt zij, dat de prijs voor Cruys Voorbergh thans werd uitge reikt omdat, toen de schouwburgcommis sie in 1957 besloot hem te honoreren voor zijr^ rol in „Dundo Maroje's dukaten", de heer Voorbergh in Indonesië vertoefde. De prijs voor Johan Valk voor 1958 zal in fe bruari worden uitgereikt. Prinses Irene is zaterdagavond in het Franse wintersportcentrum Val d'Isère aangekomen om deel te nemen aan de in ternationale skikampioenschappen, die woensdag beginnen. De Prinses kwam per vliegtuig uit Nederland in Genève aan. De 200 km naar Val d'Isère legde zij per auto af. 54. Drie geweren, potjes, pannetjes en een bijlmompelde de belasting inspecteur, in zijn boekje schrijvend. „Dat is niet veel. Jullie houden toch niets ach ter? Dat zou strafbaar zijn". „Er komt nog een hoop bij, stadsfrik", antwoordde Groo- va, naar het plafond kijkend, waar de zaag nu bijna een vierkant had beschreven. „Blijf maar even rustig zitten, dan krijg je het zo". Intussen snelde Panda de kamer daarboven binnen, waar Pa Joppe bezig was, de vloer onder een zware piano weg te zagen. „Hela!", riep Panda, „weet u wel, dat hier beneden de belastinginspec teur juist onder die piano zit?!" „Huh?", zei Pa Joppe, zonder met zagen op te hou den. „Straks krijgt hij die piano op zijn hoofd!", verduidelijkte Panda. Pa Joppe knikte tevreden en versnelde het tempo. „Hou op!", riep Panda, „het is verboden om piano's op iemand te gooien! Dat mag niet, zelfs niet op een belastinginspecteur! Daar krijgt u last mee enDe rest van zijn woorden ging verloren in het ge kraak van de bezwijkende vloer. De piano verdween door het gat en het volgende ogenblik schudde het hotel onder een or. kaan van geluid, alsof honderden piano's tegelijk werden aangeslagen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 31-jarige Amsterdammer, organisator van een puzzelbureau veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. De verdachte was al eens eerder ter be schikking van de regering gesteld, maar men had hem weer een kans gegeven zich in de maatschappij staande te houden, ondanks de vele vonnissen die hij op zijn strafblad heeft staan. De rechtbank achtte bewezen dat hij on geveer 1600 mensen had opgelicht, ieder voor 2,50, dat zij aan hem hadden over gemaakt naar aanleiding van een adver tentie. Bovendien meende de rechtbank dat hij fraude had gepleegd door de juiste oplossing van een zijner puzzels tevoren aan een kennis bekend te maken met de afspraak dat zij de opbrengst samen zou den delen. Ook werd hij schuldig verklaard aan de verduistering van waarborgsom men, die door agenten van het puzzelbu reau gestort waren. Met een sobere, maar indrukwekkende predikatie heeft ds.' D. ter Steege zondag middag in de stampvolle Dorpskerk van de hervormde gemeente Santpoort afscheid genomen van zijn gemeente, die hij ge durende zeven en een half jaar heeft ge diend. Ds. Ter Steege is in Haarlem be roepen als lyceumpredikant, waar hij aan de beide christelijke lycea bijbelse en kerkgeschiedenis zal gaan doceren. De dienst werd bijgewoond door verscheidene predikanten uit de omgeving. Namens de Ring Haarlem was ds. G. J. Waardenburg aanwezig. De voltallige kerkeraad van de hervormde gemeente te Santpoort was ook bij de dienst aanwezig en de kerkbesturen van de gereformeerde kerk en van de rooms-katholieke kerk hadden zich bij de plechtigheid doen vertegenwoordigen. Tot tekst van zijn afscheidspreek had ds. Ter Steege gekozen Genesis 32:24: ,,Zo bleef Jacob alleen achter en een man worstelde met hem totdat de dag aanbrak". De scheidende predikant noemde het een weemoedige gedachte te moeten vertrek ken uit de gemeenschap van Santpoort. Verheugend vond hij het evenwel, dat er niet van een vlucht sprake is, want alles is goed gebleven in de gemeente. „Ik voel mij vandaag niet vrijgemaakt, maar ik word losgemaakt", aldus ds. Ter Steege, die zich vervolgens tot zijn tekst bepalen de, erop wees, dat ieder, die de bijbel kent voorkeur of voorliefde heeft voor een be paalde figuur daaruit. Voor spreker heeft de figuur van Jacob altijd veel aantrek kingskracht gehad. Jacob, zeer aan het leven gehecht, was een typische levens genieter op jacht naar het geluk. Hij leek de jager, maar was het wild en hij bleef de zwakkere. Slechts één keer was hij in zijn leven aan de winnende hand en dat was toen hij van God won. Iets, veel of alles van onszelf vinden wij in Jacob terug, aldus ds. Ter Steege, die er op wees, dat de mens zich natuurlijk mag verheu gen in de blijde dingen des levens. Maar zegen is iets anders: dat betekent, dat God in je leven is en trouw blijft tot in de eeuwigheid. „Wij moeten trachten tot de evangelische zegen te komen en zo het enige gevecht met de garantie te winnen." Na de prediking zong de gemeente de scheidende predikant „Dat's Heeren zegen op U daal" toe. Na afloop van de dienst was er gelegen heid in de consistoriekamer van ds. en mevrouw Ter Steege afscheid te nemen, waarvan door velen gebruik gemaakt werd. Op Nieuwjaarsdag is in Leeuwarden de 78-jarige alleenwonende heer C. van As- peren door gasverstikking om het leven gekomen. Er zal thans een strafvervolging worden ingesteld tegen de 24-jarige gas fitter S. O. uit Sneek. Deze heeft in dienst van de Leeuwarder energiebedrijven de leiding en de meter in het huis van de heer Van Asperen moeten controleren, na dat op aardgas was overgeschakeld. Dit zou op onvoldoende wijze zijn geschied. De gasfitter zal het veroorzaken van dood door schuld ten laste worden gelegd. Vakantie. Sir Winston Churchill zal op 12 januari te Marrakesj in Marokko, aan komen voor een vakantie van drie tot vier weken, die hij in rust en achter zijn schildersezel hoopt door te bren gen. Hij zal met Lady Churchill en tien gasten logeren in het Namounia-hotel. Griezelig. Volgens de Londense „Sunday Pictorial" zijn in de oogkassen van de 45-jarige Victor Chittock, wiens ogen werden verwijderd toen hij nog een ba by was, een paar nieuwe ogen „ge groeid", iets groter dan erwten met blauwe pupillen." Opgeheven. De pokkenepidemie in Heidel- berg, ontstaan nadat een arts, die met vakantie in India was geweest de be smetting verspreidde in de kliniek waar hij werkt, heeft tot dusver tien personen getroffen. Twee van hen, kan kerpatiënten, zijn overleden. De isole ring van de kliniek is opgeheven en de patiënten mogen weer bezoek ontvan gen. Babyroof. Een onbekende blonde vrouw, waarschijnlijk een „teleurgestelde moeder" heeft vrijdagavond uit een kraamkliniek in Brooklyn, New York, een pasgeboren baby meegenomen. De radiostations van New York hebben aanwijzingen omgeroepen hoe het kind moet worden gevoed. Zaterdagavond vonden twee jongens in een leegstaan de winkel in Brooklyn kinderkleertjes en een dekentje, die door ziekenhuis personeel herkend werden. Dreadnought. De Britse regering heeft aan Vickers Armstrong opdracht gege ven voor de bouw van de „Dread nought", de eerste Britse atoomonder zeeboot. Het schip, dat een waterver plaatsing (onder water) zal hebben van 4500 ton zal in 1961 gereedgekomen en een bemanning van ongeveer zeventig koppen krijgen. Verkeer. Volgens schatting van de Ame rikaanse nationale veiligheidsraad zijn in 1958 op de grote wegen in de Ver- enige Staten eer. 37.000 personen bij on gelukken omgekomen tegen 38.500 het jaar daarvoor en 40.000 in 1956. Onge veer 1.300.000 personen hebben in het afgelopen jaar verwondingen opgelopen waardoor zij invalide werden. Verongelukt. Twee manschappen van de Amerikaanse marine zijn omgekomen en drie ernstig gewond bij een vlieg tuigongeluk op de zuidpool. Hun klei ne toestel stortte neer toen het vertrok van de basis McMurdo Sound. Vierling. Een vier jaar oude koe van een boerderij bij Wokingham in het Engel se graafschap Berkshire heeft een vier ling gekregen hetgeen volgens veefok kers een zeldzaamheid zou zijn. Papagaaien. In Zweden wordt jacht ge maakt op een vijftigtal uit India af komstige papegaaien, nadat zich in het land verscheidene gevallen van longont steking, met symptomen van de pape gaaienziekte hebben voorgedaan, waarvan twee met dodelijke afloop. De verkoop van 43 uit Brazilië geïmpor teerde papegaaien is verboden. Licht. De Russische ingenieur B. S. Bli- nov heeft een motor met inwendige ver branding geconstrueerd die 390 gram weegt en anderhalve p.k. kan ontwik kelen. Deze motor, met een toerental van 6800 per minuut, is gemonteerd op een scooter die een snelheid van 45 km. per uur kan bereiken. Sterren. President Eisenhower heeft za terdagmiddag tijdens een korte plech tigheid in het Witte Huis Alaska tot 49- ste staat van de Verenigde Staten uit geroepen. Hij tekende een besluit tot ver andering van de vlag van de Verenigde Staten, die voortaan 49 sterren zal tel len. gerangschikt in zeven rijen van ze ven. De even sterren-rijen op de nieu we vlag springen in, zodat een trapvor- mig patroon ontstaat. Het ontwerp voor de nieuwe vlag was er een van een klei ne tweeduizend die door een speciale commissie zijn beoordeeld. Te Bonn is bekendgemaakt dat West- Duitsland, overeenkomstig zijn toezeggin gen op de in november gehouden G.A.T.T.- conferentie, ruim 60 landbouwprodukten heeft geliberaliseerd met ingang van 1 januari 1959. Gedurende het weekeinde bleven noord westelijke winden polaire lucht, waarin veel buien voorkwamen, over de Noordzee naar ons land aanvoeren. Het depressiege- bied boven Scandinavië vulde echter gelei delijk op, waardoor de -windkrachten af namen. De buien brachten in ons land plaatselijk, vooral in Limburg, nogal wat sneeuw. Meer dan enkele graden vorst kwam echter niet voor, daar er te veel wind bleef uit westelijke richtingen. Inmiddels is op de oceaan een nieuw storingsgebied tot bij Ierland genaderd. Dit wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke ons land in de nacht van maandag op dinsdag zal passeren, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de wind tijdelijk zwak wordt en de temperatuur op de meeste plaatsen tot enkele graden beneden het vriespunt zal dalen. De nieuwe storing bij Ierland zal mor gen in de loop van de dag het weer ook in ons land gaan beïnvloeden en de wind naar zuid tot oost doen draaien, waarbij de kans op regen of sneeuw toeneemt, vooral in het zuiden van het land. WEERRAPPORTEN Temperaturen bulten en binnenland heden morgen 7 uut Neerslag: laatste 24 uur Dinsdag 6 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 5.30 uur, onder 14.35 uur. Maanstanden 9 jan. 6.34 uur nieuwe maan. 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 januari Hoog water 12.00 en uur. Laag water 7.25 en 19.55 uur. Dinsdag 6 januari Hoog water 0.40 en 13.10 uur. Laag water 8.39 en 21.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers half bew. half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. geheel bew zw geheel bew sneeuw onbewolkt zwaar bew. sneeuwbui licht bew. hagelbui onbewolkt zwaar bew onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw zwaar bew geheel bew sneeuw licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. Ofl c. ld 'C. 2 O B nw 5 5 w 4 8 wnw 5 0,1 w 1 9 w 1 2 w 3 5 wzw 2 10 zw 1 1 zo -1 0 nw -6 1 windst.- -10 0 nw 1 1 wnw -1 3 windst. -1 0 nw 3 7 wzw 1 0,6 w -1 0,2 windst. -1 2 zo 5 4 windst. -7 14 n 4 0 wzw 2 0,4 zw 1 0,5 zzw -3 1 zw -3 nno -8 3 ozo -3 1 nw -0 0 windst. -4 0,3 nno 2 10 no 0 0,5 windst. -4 nw 9 0 wzw 2 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2