Russische vice-premier Mikojan in Washington Tankboot sloeg lek op pier van Nieuwe Waterweg Oost- en Westduitse delegatie naar de Arabische Republiek Vanavond een bespreking met Dulles Van dag tot dag Scheepvaart moest worden gestaakt wegens op het water drijvende benzine Nog niet juichen Twee doden in het verkeer Prof. Böhtlingk bij ongeval in Zwitserland omgekomen Vandalen vernielen uniformen van muziekkorps Overstromingen op Java; duizenden dakloos Kort nieuws Egyptische communisten bij razzia's sterk gedund Vrees voor communisme in Irak en Syrië MRP tegen De Gaulle's versoberingsplannen Pflimlin zou afzien van zijn kabinetsfunctie Palestijnse vluchtelingen betoogden in Jericho Hammarskioeld ziet van verdere bezoeken af Oorlogsdreiging thans sterk verminderd Zandvoorts dialect verdwijnt geleidelijk Sultan Hamid terug naar Indonesië Wedijver om de gunst van het Nabije Ooste i brengt Rusland in het geweer tegen West-Duitsland MAANDAG 5 JANUARI 1 959 Wij hebben de laatste weken heel wat juichkreten kunnen vernemen over de goe de resultaten van de invoering der maxi mumsnelheid in de bebouwde kommen. In Amsterdam, zo werd gisteren gemeld, daalde het aantal dodelijke verkeersonge vallen met bijna veertig percent, name lijk van 97 in 1957 tot 60 in 1958. Eerder was bericht dat in elf grote gemeenten van ons land het aantal verkeersdoden was gedaald van 414 (in de laatste twaalf maanden vóór het invoeren van de maat regel) tot 261 (in de eerste twaalf maan den daarna). Natuurlijk verheugen ook wij ons van ganser harte over dit gunstige resultaat —al zijn de cijfers van dodelijke en an dere verkeersongevallen vanzelfsprekend ook nu nog zorgwekkend genoeg. Maar te gelijk vragen we ons af, of er eigenlijk wel reden tot juichen is voor de officiële instanties, die zich thans weliswaar vol daan tonen maar die zich jarenlang niet wilden laten overtuigen van de noodzaak om de maximumsnelheid in te voeren. In- plaats van te juichen dienden zij er zich op te bezinnen, hoeveel mensenlevens ge spaard hadden kunnen worden als zij min der stijfkoppig waren geweest en als zij een maatregel, die in tal van andere lan den reeds jarenlang met succes werd toe gepast, voor óns land niet maar steeds als een bedenkelijk experiment waren blijven beschouwen. Nog in december 1956 stelde de A.N.W.B. in zijn orgaan „De Kampioen" met grote letters de vraag: „Bevordert maximum-snelheid de verkeersveilig heid?" alsof in het buitenland niet reeds lang een afdoend antwoord op die vraag was gegeven. En in een artikel onder die kop werd toen gezegd, dat het nog maar de vraag was of invoering van de maxi mum-snelheid „juist op plaatsen waar de gemiddelde bestuurder van een motorrij tuig de noodzaak ervan niet aanvoelt" in enige mate tot de verkeersveiligheid zou bijdragen „omdat de verloren tijd elders wordt ingehaald." Het is niet onze bedoeling de A.N.W.B. achteraf nog een veeg uit de pan te geven voor iets wat nu toch achter ons ligt. Wij hebben het genoemde artikel uit „De Kam pioen" alleen geciteerd omdat wij hopen dat de A.N.W.B. door de ervaring van de afgelopen 15 maanden wijs geworden, er nu toe zal willen meewerken dat op de in geslagen weg wordt voortgegaan. Dit zou kunnen gebeuren door ook buiten de be bouwde kommen paal en perk te gaan stellen aan al te wild rijden, onder meer door hen die., de „verloren" tijd elders willen inhalen! In België is de regering ertoe overge gaan, op zaterdagen en zondagen snel heidsbeperkingen voor te schrijven voor alle wegen in het land en men mag ver wachten, dat ook deze maatregel het juist op die dagen gewoonlijk zo grote aantal dodelijke ongevallen zal bepei-ken. Laten we nu niet wéér gaan doen alsof langs on ze grenzen de wereld met kranten is dicht geplakt, maar laten we nu liever de Be- nelux-geest eens vaardig over ons laten worden. Misschien gaan we dan redene ren: als het in België nodig is, zal het hier ook wel nodig zijn; en als de Belgen heil zien in deze maatregel, is de kans, dat er iets in zit, toch niet helemaal te verwaarlozen. Maar ja, dan zou ook het heilige huisje van Verkeer en Waterstaat, volgens het welk snelheidsbeperking op rijkswegen on der alle omstandigheden uit den boze is, moeten worden aangetast. En het doden cijfer waarvoor zelfs Verkeer en Water staat in dit verband zou zwichten schijnt wel buitengewoon hoog te liggen. Slachtoffer in Badhoevedorp De twintigjarige militair Pieter Buis uit Badhoevedorp is zondagmorgen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam over leden aan verwondingen, die hij zaterdag middag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats heeft opgelopen. De militair reed die middag met zijn bromfiets om vijf uur op de Nieuwe Meerdyk. Plotseling zwenkte hij door nog onverklaarbare oor zaak naar links, waardoor hy in aanraking kwam met een personenauto uit tegenover gestelde richting, bestuurd door een 29- jarige inwoner uit Badhoevedorp. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is overleden de 66-jarige G. J. Hendriks uit Eerbeek, die vrijdag in Loenen op de Klarenbeekseweg door een bestelauto werd aangereden, toen hij plotseling overstak. By een verkeersongeval in het Zwitserse dorp Schübelbach is zaterdagmorgen prof. mr. F. R. Ëöhtlingk uit Oegstgeest omge komen. Prof. Bölitlingk, die 33 jaar was, was sinds maart vorig jaar hoogleraar in de algemene inleiding tot de rechtsweten schap, het Nederlands en vergelykend staats- en administratief recht. Mevrouw Böthlingk kreeg bij het onge val ernstige snijwonden. Zij is in een zie kenhuis opgenomen. De drie kinderen, die met hun ouders in de auto meereisden, bleven ongedeerd. De auto van prof. Böthlingk kwam kort nadat hij het dorp Schübelbach had ver laten in de rechting Sieben, in botsing met een personenauto uit Zürich, die in de bocht voor het dorp aan het slingeren was geraakt. NEW YORK (UPI) De Russische vi ce-premier Anastas Mikojan heeft zondag op de eerste dag van zijn particulier be zoek aan de Verenigde Staten een auto tocht gemaakt van New York naar Wash ington en daar, nagenoeg onopgemerkt, rondgewandeld in de binnenstad. Bij zijn aankomst op het vliegveld van New York werd hij verwelkomd door functionarissen van de Russische ambassade en door een aantal Hongaarse vluchtelingen die „rode moordenaar" riepen en plakkaten bij zich droegen waarop stond „Je houdt ons niet voor de gek, Mikojan, we kennen jouw soort". Mikojan ging toen niet, zoals eerst de bedoeling was, naar de Russische am bassade, waar andere demonstranten op hem wachtten, maar reed meteen naar Washington, onder escorte van politie en geheime dienst en journalisten. Hij onderbrak de tocht twee keer, eerst om te ontbijten in een restaurant en later om een motel te bezichtigen. Hij toonde grote belangstelling voor de verschillende soorten automaten die hier stonden, en zijn 29-jarige zoon, Sergo Anastovitsj, maakte de ene foto na de andere. Kort na zijn aankomst in Washington, waar hij vier tot vijf dagen zal blijven en vanavond een onderhoud zal hebben met minister Dulles en misschien later met Eisenho wer, ging hij, ondanks de kou, wandelen in gezelschap van zijn zoon, ambassadeur Mensjikov („Smiling Mike"), de culture le attaché en enkele journalisten en foto grafen. Mikojan liet wel blijken op de aan wezigheid van deze laatsten niet gesteld te zijn, maar deed toch geen poging hen kwijt te raken. Nagenoeg onopgemerkt wandelde hij door het winkelcentrum. Hij bleef staan om het hoofdbureau van het Amerikaanse vakverbond, AFL-CIO, te bekijken en een bord op de St. Jans- kerk. In de etalage van een boekwinkel zag hij een grote aankondiging: „Dr. Zji- vago, roman van de Russische Nobelprijs winnaar Boris Pasternak". Na uit de ver te een blik geslagen te hebben op het kapi- tool en de monumenten van Jefferson en Lincoln, ging het gezelschap een schilde rijengalerij binnen. Mikojan bekeek de schilderijen met belangstelling, maar had weinig waardering voor de aanwezige mo derne kunst. Langs een deftige winkel straat keerde het gezelschap terug naai de ambassade. Op een korte persconferentie zei hij de journalisten niet te zullen ontwijken tij dens zijn verblijf. „Komt u om een lening vragen?" vroeg een journalist. „Stelt u me er een voor?" was Mikojan's weder vraag. Toen Mikojan in New York het vliegtuig verliet, waren honderden politiemannen ge posteerd op het vliegveld en op de daken van nabije gebouwen. Mikojan zei dat hij Vandalen hebben schandelijk huisge houden op de bovenverdieping van een school in Maastricht-Oost, waar de nieu we uniformen en andere bezittingen van de R.K. harmonie St. Caecilia, zijn onder gebracht. De kasten waren opengebroken en de uniformen zijn met een scherp voor werp aan flarden gesneden. Van alle trommen van de drumband, en van de grote trom van de harmonie werden de vellen doorgesneden. Ook het vaandel van het korps werd grotendeels vernield. De totale schade wordt geraamd op ongeveer 4000 gulden. Het geld voor het aanschaf fen van de nieuwe uniformen werd het vo rig jaar door de bewoners van Maastricht- Oost met kwartjes bij elkaar gebracht. (Van onze correspondent in Bonn) Twee Westduitse delegaties gaan naar Egypte om te onderhandelen over moge lijke economische hulp aan Cairo. De dele gatie van Oost-Duitsland, onder leiding van minister-president Grotewohl is er zondag al aangekomen. De Westduitse delegatie, die zich op de hoogte zal stellen van de bouw van de Assoean-dam, is nog niet vertrokken. De Oostduitse delegatie omvat dertig personen, onder wie ook de minister van Buitenlandse Zaken Bolz en de kerngeleerde dr. Manfred von Ardenne. President Nasser heeft Grotewohl zon dag de „Orde van de Ni.jl" verleend. Bolz kreeg de „Orde van de Republiek". De Oostduitsers bezoeken voorts Port Said en Ismaila en een industrie-tentoonstelling. Grotewohl reist woensdag van Cairo naar Irak, India, China en Noord-Vietnam. In Nieuw Delhi zal hij, in het voetspoor van de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard een bespreking hebben met minister-president Nehroe, die daags daar na een onderhoud heeft met president Tito, op terugreis van Indonesië naar Joe goslavië, die op het ogenblik geen goede verhouding tot Oost-Duitsland heeft. De laatste maanden is de Joegoslavische am bassadeur te Oost-Berlijn tweemaal weg gelopen van een officiële bijeenkomst, waar critiek werd geuit op Tito. Van Indische zijde is meegedeeld, dat Grotewohl's bezoek geen enkele wijziging brengt in de houding van India tegenover West-Duitsland. India zal Oost-Duitsland niet erkennen. Het meent dat een erken ning van beide Duitslanden de Duitse her eniging zou bemoeilijken. Dat neemt niet weg, dat dit bezoek van Grotewohl voor Bonn een pijnlijke aangelegenheid is, waaraan men niets kan veranderen. Wind tegen In het voox-lichtingsblad van de West duitse sociaal-democratische pai-tij wordt gezegd: „De tijd is voorbij dat het regime in Oost-Berlijn luchthartig genegeerd kon worden. Of wij het prettig vinden of niet, het Oostduitse regime verkeert in een periode van stabilisatie en krijgt inter nationaal steeds meer gewicht in econo mische aangelegenheden. „West-Duitsland moet zijn beginselen ten aanzien van er- president Eisenhower graag ontmoeten zou. Hij zei dat premier Kroesjtsjev het Amerikaanse volk liet groeten en de wens liet overbrengen dat de mensen in de Verenigde Staten zich bij de Russen zou den voegen in de strijd om de vrede. Mikojan zei dat zijn land de geheimen van het maan-project met andere naties zal delen, precies zoals het in het Inter nationaal Geofysisch Jaar gedaan heeft. Hij verklaarde dat het belangwekkend voor hem zou zijn de veranderingen te zien welke zich voltrokken hebben sinds de tijd dat hij, 22 jaar geleden de Ver enigde Staten bezocht. MANILLA, (UPI) Overstromingen hebben de laatste dagen in Midden-Java grote vernielingen en ellende veroorzaakt zo meldt het Indonesische persbureau PIA. Er hebben ook grondverschuivingen plaatsgehad, onder andere in Semarang en Ambarawa. Duizenden mensen zijn dakloos gewor den doordat in het district Ambawara vier dorpen geïnundeerd werden door de buiten haar oevers getreden Benungri- vier. Een brug over deze rivier werd weg geslagen. Ongeveer 500 huizen liepen on der en ongeveer 25 werden door het wa ter meegevoerd. Op sommige plaatsen heeft het water een hoogte van twee me ter bereikt. Volgens PIA hebben 40.000 per sonen hulp nodig. De „Nicola", een moderne kleine tanker van de rederij Morgenstern en Co te Bre merhaven, die geregeld in Pernis benzine komt laden, was in de loop van de avond met. een volle lading van Pernis vertrok ken. Buitengaats stond een straffe Noord westenwind. Er was echter geen reden voor de gezagvoerder niet uit te varen. Het schijnt dat het schip, juist toen het in de mond van de Waterweg was, moeilijkhe den met de machine heeft gekregen. De motor stopte en in de harde wind en de naar de kust lopende vloedstroom was het schip stuurloos geworden. Wel liet men nog snel het bakboordsanker vallen maar dit kon de „Nicola" niet redden. Op onge veer vijftig meter binnen de kop van het Noorderhoofd werd de tanker met de stuurboordszijde tegen de stenen van de pier gedrukt. De zeegang deed de „Nico la" zwaar op de stenen stoten en het was kenning herzien", aldus het artikel, want het heeft de wind tegen. De Westduitse delegatie, die het project van de bouw van de Assoeandam zal on derzoeken, weet nog steeds niet wanneer zij zal vertrekken. Op een persconferentie te Bonn is meegedeeld, dat de vertraging (de delegatie zou oorspronkelijk gelijktijdig met de Oostduitse vertrekken) niets te ma ken heeft met politieke moeilijkheden. De Westduitse regering is in beginsel bereid voor de bouw van de dam een krediet te verstrekken van tweehonderd miljoen mark, als borg voor de Westduitse firma's die zullen deelnemen aan de bouw van de dam. Deze toezegging wordt pas officieel, wanneer de Westduitse delegatie de bij zonderheden heeft besproken met de Egyp tische autoriteiten. Het staat wel vast, dat een van de moeilijkheden is, dat de Sovjet- Unie zal deelnemen aan de bouw van de dam. Van Westduitse zijde voelt men er niets voor mee te doen, wanneer de Russen een doorslaggevende stem of de leiding zullen krijgen. Chantage Het Russische regeringsblad „Izvestia" heeft de pogingen tot Westduitse deel neming in de bouw van de Assoeandan veroordeeld als „chantagepolitiek". West duits kapitaal kan alleen nog maar ge bruikt worden voor het tweede deel van de bouw, dat pas in 1964 begint, aldus het blad. „Waarom hebben de zakenlui die de steun hebben van de Westduitse en, zo kan men rustig aannemen, ook de Ameri kaanse regering, nu al zo'n haast", aldus het blad, dat verder zegt, dat het Westen ten aanzien van de dam steeds een politiek van chantage gevolgd heeft. Het bezoek van twee Duitse delegaties aan Egypte is een kenmerkend teken van de moeite, die Oost- en West-Duitsland doen om meer vat te krijgen op het Nabije Oosten, waar beide belangrijke handels verbindingen bezitten. De Oostduitse han del met de landen van het Nabije Oosten breidt zich steeds uit. De Westduitse han del in dit gebied steunt ondermeer op de traditionele banden van Duitsland met het Nabije Oosten, die Bonn de laatste jaren door een handige handelspolitiek heeft verstevigd. Zaterdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- holland in het gebouw van de Provin. ciale Griffie te Haarlem de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie gehouden, die onder meer bezocht werd door burgemeesters uit de provincie, leden van het college van Gedeputeerde Staten en van de Provinciale Staten, directeuren van bedrijven, wethouders van steden uit Noordholland, leden van de rechter lijke macht en vertegenwoordigers van handel en nijverheid. Op de foto ziet men de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zijn gelukwensen aan bieden aan dr. M. J. Prinsen en echt genote. geen wonder dat er spoedig lekken ont stonden, waardoor benzine naar buiten stroomde. De gezagvoerder gaf een nood sein maar op de seinpost had men de stranding ook reeds waargenomen. Sleep-n boot en reddingboot werden gealarmeerd en vertrokken direct naar de mond van de Waterweg. Gevaarlijke situatie De situatie waarin de „Nicola" zich be vond was allesb^ialve gunstig. Snelle hulp was geboden, wilde het scheepje door het zware stoten niet zo lek slaan dat het zou zinken. Een gunstige omstandigheid was dat het vijftig meter binnen de kop van het Noorderhoofd op de stenen zat. Was het meer naar zee tegen de pier gekomen dan zou daar ter plaatse veel zwaardere zeegang binnen zeer korte tijd een cata strofale schade hebben veroorzaakt, die de „Nicola" ongetwijfeld noodlottig zou zijn geworden. Toen de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst trachtte verbinding te krijgen met de tan ker, stroomde reeds zoveel benzine uit de lekgeslagen romp dat de rijkshavenmees ter order gaf de Waterweg voor alle scheepvaartverkeer voorlopig te sluiten. De brandweer rukte uit en ook werd een drijvende motorspuit naar Hoek van Hol land gedirigeerd. Vlotgesleept De „Schelde" naderde de „Nicola" zo dicht mogelijk om een lijn over te schieten teneinde een trosverbinding tot stand te brengen. De reddingboot bleef eveneens in de nabijheid van de tanker. Het eerste schot van de sleepboot mislukte door de harde wind, maar de tweede vuurpijl viel over het stag van de mast. Een beman ningslid van de „Nicola" klom in de mast en bracht de lijn aan dek. Vrij snel kon toen een tros worden overgegeven, die op het achterschip van de tanker werd vast gemaakt. De „Schelde" kon gaan trekken en om tien minuten voor elf kwam het schip los van de stenen. De „Schelde" zette koers naar binnen en werd weldra geassisteerd door de riviersleepboot „Ar gus". De „Nicola" werd voorlopig even ten westen van de Berghaven gemeerd, omdat eerst een onderzoek moest worden ingesteld naar de lekken, voordat toe stemming kon worden gegeven de Water weg op te varen. Later kreeg de sleep ech ter toestemming door te varen naar de Botlek en de tanker daar te meren om de lading zo spoedig mogelijk te lossen. Om vijf minuten voor één kon het scheepvaart verkeer in de Waterweg worden hersteld. De nachtboot Hoek van Holland-Har wich, die om kwart voor twaalf had moe ten vertrekken, kon pas om half een af varen. Weer een tanker gestrand Hedenmorgen is de Italiaanse tanker „Marcou Martinoli" op de Waterweg ver moedelijk uit het roer gelopen. Het schip zit met de steven aan de Noordwal aan de grond bij Hoek van Holland. De tanker, die 5851 bruto registerton meet, is later vlot gekomen en door de sleepboot „Argus" naar Rotterdam ge sleept. Goudroof uit etalage. In Den Haag heeft een dief een gat geboord in de eta lageruit van een juwelierszaak aan de Plaats en drie gouden horloges, elf gouden armbanden en een gouden broche ter totale waarde van 8200,— meegenomen. De etalageruit was nog beschermd met een ijzeren netwerk. CAIRO (UPI) Bij de razzia tegen communisten in de Verenigde Arabische Republiek, zijn verscheidene journalisten, schrijvers, een uitgever en leden van voor aanstaande families gearresteerd, zo ver luidt in Cairo. Er zou verband bestaan tus sen deze razzia en de groeiende activiteit van de Syrische communisten sinds de terugkeer van hun leider Khalid Bakhdasj uit Oost-Europa. Volgens berichten staat Bakhdasj onder zware bewaking. De com munisten vormen in Egypte de enige partij die erin geslaagd is onder Nasser een ondergrondse organisatie in het leven te houden. Officieel is medegedeeld dat in het Egyptische deel van de V.A.R. meer dan honderd personen zijn gearresteerd. Onbevestigde berichten maken melding van alleen in Cairo al 400 arrestaties. Tot de gearresteerden behoort de advocaat en oud-officier Nabil El Hilaly, de zoon van ex-premier Naguib El Hilaly die in 1952, bij de val van de monarchie, werd afgezet. Vele arrestanten zouden behoren tot de „Democratische beweging voor nationale bevrijding", een extreme vleugel van de communistische ondergrondse. Diplomatieke kringen in Cairo beschou wen de golf van arrestaties tevens als een waarschuwing aan Irak dat de V.A.R. het communisme krachtig zal bestrijden. Vol gens Egyptische persberichten is het vorige week in Bagdad herhaalde malen tot bot singen gekomen tussen communisten en Iraakse studenten. De politie 'zou de zijde van de communisten hebben gekozen. De communisten zouden gedurende het uit gaansverbod voor de nachtelijke uren op straat patrouilleren en kooplieden geld af persen. Tienduizend personen hebben in Bagdad de begrafenis bijgewoond van Aziz Sawadi, een ïid van de burgerwacht die maandag werd vermoord. De demonstran ten eisten wraak en drongen aan op te rechtstelling van ex-premier Fadhil el Dja- mali en vier andere politici, die reeds ter dood zijn veroordeeld. Blijkens berichten in de Egyptische pers hebben de autoriteiten in Irak een samen zwering ontdekt die beoogde de van Irkoek naar de kust lopende olieleidingen op te blazen. Een kolonel die garnizoenscom mandant is geweest te Irkoek, twee vrou wen en een parlementslid zijn gearresteerd en een hoeveelheid explosieven is in beslag genomen. PARIJS (UPI) Het nationale comité van de M.R.P. (rooms-katholieke volksre publikeinen) heeft op de Franse republiek een beroep gedaan de „fundamentele vrij heden te garanderen". „Ten einde dit te doen", aldus een met bijna algemene stemmen aanvaarde motie, „dient de vijfde republiek een parlemen tair regime in te stellen, waarbij de rege ring regeert en het parlement controleert en de wetten geeft". In de motie wordt ook herziening gevraagd van het versobe ringsprogramma van De Gaulle. „Na overleg dient de republiek de poli tiek van industriële en agrarische oriën tatie, economische expansie en bevorde ring van sociale en gezinszaken weer op te vatten en de nodige offers gelijkelijk te verdelen", aldus de motie. Het onafhankelijke blad „Le Monde" bericht dat Pierre Pflimlin, voorzitter van de M.R.P. zijn functie als minister van staat zal neerleggen, omdat de huidige economische politiek van De Gaulle voor hem onaanvaardbaar is. Het heeft er alle schijn van dat met de communisten en de socialisten ook de volksrepublikeinen in de oppositie zullen gaan. Het verzet tegen De Gaulle's bezuinigingsprogramma groeit met de dag. Ook in de overzeese delen van de Franse „gemeenschap" rijst verzet. In Niamey in Niger, (Frans West-Afrika) is een alge mene 24-uurs staking tegen bezuinigings maatregelen gehouden. De regering van Niger heeft onder meer besloten geen uit keringen in geval van ziekte meer te doen. Het overheidspersoneel van Senegal over weegt een staking. In de hoofdstad Dakar heeft premier Mamadou gewaarschuwd dat alle stakers zullen worden ontslagen. Zaterdag werd in Frankrijk het brood drie franks duurder. Vandaag stijgen de prijzen van lokale telefoongesprekken en postzegels voor stadspost met vijf franks en gaat de prijs van de blauwe gauloises met 15 franks omhoog. In „Forces Nouvelles" schrijft de secre taris-generaal van de M.R.P.. René Simon- net, dat de offers nog nimmer zo onrecht vaardig zijn verdeeld. „Deze politiek werd voorbereid door een commissie waarin bankiers, hooggeplaatste functionarissen en bazen zitting hadden. maar niet één arbeider, niet één boer, niet één enkele vertegenwoordiger van een normaal gezin. Deze politiek werd noch door noch voor het volk gevormd. Zij is niet de onze", al dus Simonnet. AMMAN, (Reuter) Dag Hammers- kjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft zondag een bezoek aan een kamp van Palestijnse vluchtelingen in Je richo afgebroken, nadat de kampbewo ners een betoging op touw hadden gezet. Zij riepen: „Wij willen naar ons geliefde land terug. Wij zullen naar Palestina op trekken". Hammarskjoeld was bij zijn be zoek vergezeld van Jordaanse regerings functionarissen en vier jeeps met politie en militairen. Hij heeft gesproken met een zestigtal leiders van het half miljoen vluchtelingen in Jordanië. Hij had nog meer kampen willen bezoeken, maar na de betoging zag hij daarvan af. Hammarskjoeld is in Saoedi-Arabië aan gekomen, na zijn tweedaags bezoek aan Jordanië. Alle doelen van mijn bezoek aan Israel zijn bereikt, aldus heeft Hammarskjoeld vorige week verklaard na besprekingen met premier Ben Goerion in Sde Boker in de Negeb-woestijn. (UPI) Naar verluidt zouden de werk zaamheden van de U.N.R.R.A., de UNO- organisatie voor hulp aan de vluchtelingen wegens gebrek aan fondsen, per 1 juni 1960 moeten worden gestaakt. Dagdroom Het is een wintermiddag omstreeks half vier. Het is donker, het regent, er is mist. Het is nattig en kil. Maar nu, schakel de zonlichtlamp aan en doe je ogen dicht. Een heerlijke warme roze gloed speelt over je wangen. Opeens is het zomer. Je zit aan het strand van de oude Middellandse Zee met al zijn vele „d's en I's". Je ligt lui achter over op het warme zandVóór je tegen de heuvel liggen de witte vissershuisjes; brui ne netten zijn gespreid op het voetbalveld dat tussen de op het strand getrokken bootjes en de huisjes ligt. Je hoort het ruisen van de zee, je voelt de zachte geu rige streling van de bergwind. Ja, opeens is het zes maanden geleden, midden in de zomer. Zo lag je daar toen in de hete zomerzon, ontspannend, genoeg lijk. Je voelt de hitte in de leden zinken, je rekt je genietend uit, het is zo werke lijk dat je je volkomen verplaatst in de vakantieganger die je toen was. Je herinnert je heel precies zo'n middag. ■Te had net gezwommen en lag te dromen op het strand. Je wist dat je een jaar op z'n allerminst op dit heerlijke zonne- tafereel zou moeten teren. Je lag lui ach terover en je dacht aan iets. Je stelde je iets voor, iets bepaalds. Wat was het ook weer? Je lag met je ogen dicht en je dacht En het komt dichterbij. De warmte en de herinnering brengen het terug. Je hebt het weer. Je stelde je voordat het niet zomer was maar winter, dat je thuis zat in een kil, winderig, regenachtig klimaat, temid den van een grillige winter. En met je ogen dicht stelde je je dat intens voor en opeens dacht je: verbeeld je dat dit geen échte zon maar een zonlichtlamp is en dat je niet in het hete zand aan de Middel landse Zee ligt, maar thuis in een kille kamer op een natte middag in mist en regen en kou. En je doet je ogen open om dat te weer leggen en tot je onmetelijke schrik blijkt het plotseling waar. H. B. Fortuin NEW YORK (UPI) De opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, heeft onthuld dat hij thans „der tig tot veertig" raketbataljons onder zijn commando heeft. Dit aantal zal binnen twee a drie jaar opgevoerd worden tot 100 bataljons met gronddoelraketten met aanvullende eenheden luchtdoelraketten. Norstad vertelde dit in een te Parijs opge nomen televisie-interview voor de Ameri kaanse C.B.S. Hij zei voorts: „De nu in Europa aanwezige raketten zijn bestemd voor betrekkelijk korte afstanden en voor luchtafweer, maar in Engeland worden thans bases gebouwd voor raketten voor middelbare afstanden. Met andere Euro pese landen worden onderhandelingen hieromtrent gevoerd. Volgens generaal Norstad hoeft West-Europa thans „onein dig veel minder bevreesd voor oorlog te zijn dan gedurende enig ogenblik in de af gelopen acht jaar." In het Trippenhuis in Amsterdam hield de dialectencommissie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen zaterdagmiddag een symposion over: „De plaats van het Zandvoorts in de Hol landse dialecten". Dr. B. van den Berg uit Haarlem heeft hierover een causerie ge houden. Deze werd ondermeer bijgewoond door professor K. Langirk Johannessen, professor aan de Universiteit in Oslo, de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, enige professoren en inwo ners van Zandvoort. Dr. Van den Berg beschouwde het Zandvoortse dialect als zeer belangrijk. Hij ging in het kort de geschiedenis van Zandvoort na, waarbij hij vaststelde dat het vissersdorp jarenlang, tot omstreeks 1800, sterk geïsoleerd is geweest. Huwelij ken met vreemden kwamen bijna niet voor. Vooral in de na-oorlogse jaren is de nivellering echter snel voortgeschreden en krimpt de oorspronkelijke vissersbe volking meer en meer in. Het Zandvoortse dialect is van Ingwa- coonse afkomst en heeft dialect-eigenaar digheden gemeen met Zuidhollandse en weer andere met Noordhollandse dialec ten. Het Noordwijks vertoont sterke over eenkomsten. Gelijkenissen vindt men ook met de dia lecten van Petten, Urk, Aalsmeer en Eg- mond. Dr. Van den Berg die in de bad plaats een diepgaande studie heeft ge maakt, zei dat het dialect gedoemd is te verdwijnen, daar het merendeel van de inwoners het niet meer spreekt. Dank zij de medewerking van de buurt en folklorevereniging „De Wurf" heeft dr. Van den Berg een bandopname gemaakt van Zandvoortse stemmen. Na de cause rie kon men deze stemmen beluisteren. In zuiver Zandvoorts dialect vertelden Jaap Termes, Piet Keur, Engel Paap en enige anderen een paar vermakelijke gebeurte nissen uit het verleden. Na de pauze was er een gedachtenwis- seling. Verscheidene Zandvoorters begon nen de spreker min of meer te corrigeren of aan te vullen, waarbij dr. Van den Berg opnieuw waardevol materiaal in handen kreeg. De heren G. A. Drayer en P. van der Mije Kczn wezen de inleiders op het sterke verschil in dialect van de „Zuid- buurters" en de „Noord-buurters". Zij zegden de inleider hun medewerking toe bij het nagaan van de verschillen. Ook de heer H. van den Bos gaf enkele correc ties. Tenslotte droeg mevrouw Gansner van de folklorevereniging nog een stukje in dialect voor, geschreven door mevrouw Jongsma, waarna professor dr. Van Hae- ringen, de leider van het symposion, de middag zeer geslaagd noemde. Sultan Hamid II is per vliegtuig uit Nederland naar Singapore vertrokken, vanwaar hij zal doorreizen naar Indonesië. Zijn gezin is in Den Haag gebleven. Sultan Hamid kwam twee maanden geleden uit Djakarta in ons land aan. De kleine 909 ton metende Duitse tanker „Nicola" is zondagavond in de mond van de Waterweg, toen de machine stopte, door de harde noordwestenwind op het Noorder hoofd gelopen. Even binnen de kop van het Noorderhoofd werd de tanker tegen de stenen van de dam gedrukt. Door de vrij zware zeegang ging het schip gevaarlijk liggen stoten. Er ontstonden direct lekken, waardoor benzine uit het schip begon te stromen, die met de vloed de Waterweg op dreef. Op een noodsein voer de sleepboot „Schelde" naar de strandingsplaats en ook de reddingboot „President J. Leis" voer uit. Twee uur later gelukte het de sleepboot de „Nicola" vlot te trekken en achteruit de Waterweg binnen te slepen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5