WYBERT ("Panda en de olie^boertjes Mr. Van der Mandele bepleit eenheid in westerse economische politiek Wereldnieuws Weer regenhagel of sneeuw Europa moeizaam op weg naar gemeenschappelijk energiebeleid Verontrustende achterstand in kernen ergi e-p rogram m a dvAshsui ió het zo J u DINSDAG 6 JANUARI 1959 2 PROBLEMEN IN STRAA TSBURG 1 BESMETTING Gebruik regelmatig EBU-overschot in december Franse prijsstijgingen Premielening R'dam 1952 Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Zuid-Afrika verlaagt zijn disconto tot 4 percent Wetenschap en domheid Adres over havenbeheer van Botlek en Europoort Lager omzetten bij Ver. Ned. Kleermakerijen I ver' II Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Het ziet er naar uit, dat het verslag dat door ir. S. A. Posthumus (Arbeid) namens de Commissie voor het energiebeleid wordt uitgebracht met de verslagen van de Franse socialist Lapie over de werking van de Euromarkt en dat van de K.V.P.'er Ph. C. M. van Campen over de economische politiek op lange termijn tot de belang rijkste vraagstukken zal behoren welke aan de orde zullen komen op de vergade ring van het Europese parlement, welke morgen in Straatsburg begint en tot 15 januari zal duren. „De Europese Economische Gemeenschap zou tot mislukking gedoemd zijn indien zij niet tegen redelijke prijzen over een over vloed van energie zou kunnen beschikken. De energie die voorheen uitsluitend uit steenkool werd gewonnen, komt heden ten dage voort uit diverse bronnen, welke elk voor zich tot geheel verschillende sec toren van de economie behoren. Het is van belang een algemeen over zicht van de in elk dezer sectoren bestaan de behoeften en produktiemogelijkheden te verkrijgen en te streven naar een coör dinatie van het nationale energiebeleid der afzonderlijke landen, waarbij met deze verschillende gegevens rekening wordt ge houden. De Hoge Autoriteit zal de zes landen voorstellen doen met betrekking tot de coördinatie van hun energiebeleid. Zo blijkt eens te meer hoe sterk de lots verbondenheid der volkeren van de Euro pese Gemeenschap is te midden van de economische werkelijkheid". Met alle respect voor de Hoge Autoriteit voor kolen en staal, die in een fraai pam flet deze hooggestemde doelstellingen wereldkundig maakte, uit het verslag- Posthumus blijkt wel, dat men zich pas in de eerste fase van de hiermee samen hangende problemen bevindt. Want niet alleen levert de inventarisatie der Euro pese energievoorzieningen een deficit op, uit een daartoe strekkende vraag blijkt wel, dat zowel de uitvoerende commissies van de Europese Economische Gemeen schap als van de Euratoom onafhankelijk van de Hoge Autoriteit voor kolen en staal maatregelen op het gebied van de energie voorziening kunnen treffen, hetgeen de doeltreffendheid niet bepaald bevordert. In het verslag-Posthumus komt de nood zaak van een gemeenschappelijke energie- dienst dan ook naar voren. Hoe nodig het is tot een beleids- en ge zagsorgaan voor de energievoorziening in Europa te geraken blijkt wel uit de om standigheid, dat Europa steeds minder in eigen energiebehoeften gaat voorzien. In Nederland is dat al beneden de helft ge daald en in Italië is de verhouding nog on gunstiger. Daarbij doet zich een vertroebe lend feit voor: bij de mijnen, de tussen handelaren en de detaillisten worden de onverkochte voorraden steenkool steeds groter. Dat is niet alleen een gevolg van een tijdelijk gedaalde economische con junctuur, maar werpt ook de vraag op of op een vrije markt het Europese produkt het wel kan opnemen tegen het buiten landse: olie is natuurlijk wel de voor naamste concurrent van de steenkool zelfs in die mate, dat er nu al gas uit olie wordt verkregen maar ook de buiten landse steenkool blijkt, de lange aanvoer- wegen ten spijt, goedkoper dan de Euro pese. Controverse De Raad van ministers van de zes lan den der Europese Gemeenschap heeft aan de Hoge Autoriteit voor kolen en staal op gedragen voor 1 januari van dit jaar met voorstellen te komen voor een energie beleid. Die voorstellen zijn er, voor zover mij bekend, nog niet, maar de richtlijn Advertentie OVERAL DREIGT De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland over de periode 1 decem ber 1958 tot aan de beëindiging van de E.B.U. op 27 december 1958 een overschot van 293.040.800 (dlr 77.116.000) heeft op geleverd. Aan rente voor het tweede half jaar van 1958 over de vordering op de E.B.U. ontvangt Nederland 5.111.000 (dlr 1.345.000), zodat het overschot over deze periode per saldo 298.151.800 (dlr 78.461.000) bedraagt. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening per 15 dezer 223.611.000 (dlr 58.845.000) in goud of dollars ontvangen, terwijl voor een bedrag ad 74.540.800 (dlr 19.616.000) door Nederland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Neder land aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 9.815.400 (dlr 2.583.000). dat op de zelfde datum uit hoofde van de met Dene marken, Engeland. Frankrijk, Italië, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van boven genoemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 459.712.600 (dlr 120.977.000) bedragen. De tarieven der Franse nationale spoor wegen zijn maandag voor de belangrijkste trajecten met 15 a 20 percent verhoogd; men hoopt hiermede te bereiken dat de spoorwegen zich voortaan zelf kunnen be druipen. Het binnenlandse postverkeer is vandaag ongeveer 25 percent duurder ge worden. De tarieven voor brieven naar de meeste andere landen zijn van 35 frank verhoogd tot 50 frank. Verwacht wordt, dat in de loop van deze week prijsverho gingen met 15 a 20 percent voor tabaksar tikelen worden bekendgemaakt. welke de Hoge Autoriteit hanteerde is er wel en die heeft in Nederlandse kolen- kringen wel enige beroering teweeg ge bracht. Men zal immers streven naar „de grootste zekerheid tegen de laagste prijs". Hier schuilt natuurlijk een tegenstelling tussen de energieproducerende en de voor namelijk consumerende landen. Frankrijk en de Bondsrepubliek, welke beide tot de eerste groep behoren, stellen zich ongeveer op het standpunt, dat de consumerende landen, bij wijze van Europese solidari teit, eerst de overschotten moeten afnemen tegen hoge kostprijzen van de Franse en Duitse mijnen, alvorens steenkool te importeren. De Italianen hebben daar fees telijk voor bedankt. Nederland is als door- voerland van geïmporteerde steenkool én van olie daarbij natuurlijk ten nauwste betrokken. De term „de grootst mogelijke zeker heid" in de formule van de Raad van mi nisters duidt uiteraard op de gevolgen van internationale verwikkelingen voor de brandstofvoorziening, zoals die nog tijdens de Suez-crisis zijn gebleken. Bovendien zijn de aangetoonde aardolievoorraden over ongeveer veertig jaar uitgeput, wat dat betreft zijn de kolenmijnen sterk in het voordeel, zij het dan dat men eenmaal in bedrijf zijnde mijnen thans niet om economische motieven, voor zover zij niet uit de exploitatie-uitkomsten zelf voort vloeien, moet stilleggen omdat ze dan praktisch verloren zijn. Maar de olie import wil men dus stabiliseren. Dat kan alleen wanneer men de produktie van kernenergie als compensatie krachtig ter hand neemt. En wat dat betreft opent het rapport-Posthumus weinig rooskleurige perspectieven. De „Drie wijzen" van Euratom, zoals de atoomexperts Louis Armand, Etzel en Giordano zelfs in officiële rapporten wor den genoemd, hadden een kernenergie- produktie van 15.000 MegaWatt als taak stelling voor 1965 genoemd. Het lijkt er in de verste verte niet op, dat dit vermogen gehaald zal worden. Zelfs vier tot vijf duizend MegaWatt zal al een hachelijke zaak zijn, 3500 tot 4000 MW niet meer dan tweederde van de Britse produktie ligt beter in de lijn der verwachtingen. Nog acuter wordt de toestand in de periode van 1965 tot 1975, wanneer het tekort aan energie in Europa thans dertig per cent op veertig percent kan worden ge raamd. Problemen Uiteraard zijn het niet de kwantitatieve prestaties welke het meeste hoofdbreken voor alle betrokkenen opleveren, de daar mee samenhangende economische proble men zijn veel moeilijker op te lossen. Ook als men de problemen heeft overwonnen waarmee de produktie van splijtbare stof, zoals de verrijking van uranium-235, de meest doeltreffende verwerking van ge bruikte brandstofelementen en de moge lijkheden van plutoniumproduktie om het energie-effect van de gebruikte brandstof te verhogen gepaard gaat, blijven er nog een paar netelige vraagstukken over. De door kernenergie verkregen elektriciteit bijvoorbeeld zal altijd tien tot vijfentwin tig percent duurder blijven dan de langs traditionele weg verkregen elektrische stroom. En om weer met de steenkolenproduktie te eindigen: heeft men wel eens bedacht dat een verlaagde steenkolenprijs, zoals die thans door de staatsmijnen is inge voerd, zijn uitwerking zou kunnen vinden in verminderde investeringen welke juist het rendabel voortbestaan van onze mij nen in de toekomst zouden moeten ver zekeren? Nog geheel afgezien van de vraag hoe zwaar de sluiting van een aantal on economisch werkende Belgische mijnen op het budget van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal zal gaan drukken. Het zijn allemaal vraagstukken welke verkleefd zijn met het toekomstige Euro pese energiebeleid. Het is de taak van het Europese parlement door zijn suggesties druk uit te oefenen op de uitvoerende com missies en de Hoge Autoriteit en, indirect, de geesten rijp te maken in de nationale parlementen. In dat licht bezien is de dis cussie welke in Straatsburg staat te be ginnen verre van een academische aan gelegenheid. Op het stadhuis te Rotterdam zijn uitge loot 500 obligaties van de eerste 2Vz per cent premielening Rotterdam 1952, groot 10.000.000. Het nummer 4.767 is aflosbaar met 50.000,De nummers 95.876 en 61.404 elk met f 10.000.De nummers 66.802, 73.495, 10.573, 45.769, 87.940. 41.488. 14.705, 44.796, 86.816 en 9.834 lootten elk uit met 1.000. De nummers 87, 66.028, 31.447, 60.584 en 72.018 zijn aflosbaar gesteld met 500,elk. De overige 482 nummers zijn elk tenslotte aflosbaar met f 150, het vertrouwde merk maand tampon» g«én verband - géén gordel onmerkbare onzichtbare beicherming volkomen veilige, hygiënische methode, hi het bekende blauw/witte doosje. Het past tn hel kleinste handtasje Uw apotheker ol drogifl heelt het Interna 1 O tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem)' 1 0 tampons I 1- Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op donderdag 8 januari 1959 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van respectie velijk drie, negen en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebrui kelijk, groot 100.000,en worden uitge geven onder dagtekening van 10 januari 1959. De reservebank van Zuid-Afrika heeft haar discontotarief verlaagd van 4V2 tot 4 percent. Het disconto heeft hiermede weer het peil bereikt, waarop het zich tussen maart 1952 en september 1955 bevond. Tot de discontoverlaging is om ver scheidene redenen besloten. In de eerste plaats wegens een aanmerkelijke stagna tie in verscheidene takken van nijverheid, maar ook wegens het feit, dat de algemene economische bedrijvigheid in Zuid-Afrika voortdurend afneemt. Dit is toe te schrij ven aan externe factoren, vooral aan de gedaalde wereldmarktprijzen voor vele van Zuid-Afrika's primaire produkten en aan daling van de afzet in het buitenland. Van invloed is voorts de restrictieve invloed op het economische leven, die uitgaat van de strengere monetaire politiek, die moest worden gevolgd om de Zuidafrikaanse be talingsbalanspositie en deviezenpositie te verbeteren. Advertentie IN ZIJN NIEUWJAARSREDE voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam heeft de voorzitter, mr. dr. K. P. van der Mandele, als zijn mening ge geven dat de tegenstellingen tussen de Euromarktlanden en de voorstanders van een Vrijhandelszone zijn doorkruist door de gemeenschappelijke monetaire actie, zowel van de zijde van de E.E.G. als van de O.E.E.S.-landen. De spreker zei met opzet „doorkruist" en niet „overbrugd", want het nieuwe monetaire akkoord loopt dwars door de tegenstellingen heen. De externe convertibiliteit der Europese valuta's kan men niet anders zien dan als een eerste etappe naar de verwezenlijking van een veel bredere westerse belangengemeenschap dan Euromarkt of Vrijhandelszone zijn; ten minste aldus de spreker als men nog aan een vrije en vrijwillige gemeenschap der westerse volken gelooft. Sprekend over de economisch-politieke relaties met het Oosten zei de spreker dat men dient te bedenken dat handel, in de westerse zin van het woord, in het Oosten niet bestaat. Als in Rusland of China bij voorbeeld een grote hoeveelheid graan in één hand is en men de politieke beslis sing heeft genomen de westerse economie te verstoren, dan is die voorraad een groot gevaar. Slechts een gemeenschappelijke handelspolitiek van het Westen kan ko mende aanslagen op het economisch be stel van de vrije wereld afweren. Dan pas kunnen wij onderzoeken welke verdere uitbreiding op basis van wederzijdse be langen er aan de handel tussen Oost en West kan worden gegeven zonder dat wij ons uitleveren aan een handelspartner die op het beslissende ogenblik het politieke belang boven het economische doet pre valeren. De onderontwikkelde gebieden Wij zullen, zei de spreker, deze handels relaties met het oostelijk blok niet kunnen intensiveren zonder te zorgen voor „dek king van onze flanken". Onze verhouding tot de in ontwikkeling achtergebleven ge bieden, waar de Sovjet-Unie het westen „in een eerlijke economische strijd" wil ontmoeten. Of er werkelijk van een zuiver economische strijd in westerse zin sprake is en zal zijn, kunnen wij, aldus meende spreker, op goede gronden betwijfelen. Ook is er een onmiskenbaar desintegra tieproces gaande, waarbij de economische relaties tussen deze gebieden en het hoog ontwikkelde westen zwakker in plaats van sterker worden. Er is naar de oorzaken van dit verschijnsel gezocht. Moeten wij niet aldus vroeg de spreker het ge voel hebben dat, nu wij op de drempel staan van een nieuwe geweldige ontwik keling die geweldige kapitalen vereist en daardoor eigenlijk alleen in rijke landen kan plaatsvinden, spoedig de afstand in welvaart tussen het geïndustrialiseerde westen en de rest van de wereld nog gro ter zal worden? Ondanks alles wat thans wordt gedaan is er nog geen perspectief en de spreker meent dat een van de oor zaken is, dat de westerse wereld geen een heid van politiek, ook en vooral in het economische, heeft kunnen creëren. Diep ste doelstelling van de westerse conceptie zou moeten zijn, de achtergebleven lan den het geloof bij te brengen, dat welvaart bereikbaar is ook voor een arm land zon der dat het zijn eigen politieke ontwikke ling op de oostelijke of westerse ideologie moet afstemmen. Willen wij de achterge bleven gebieden werkelijk te hulp komen en tevens ons eigen belang op de lan gere termijn gezien dienen, dan zullen wij in het westen niet alleen meer of min der omvangrijke kapitalen voor investe ring in deze gebieden moeten beschikbaar stellen, maar ook onze grenzen voor de exporten van deze landen moeten openen, en dat zullen op den duur niet alleen grond- noten en sojabonen, palmpitten en cacao bonen zijn, maar ook en in toenemende mate, industriële produkten. Over de Vrijhandelspi-oblematiek zei de spreker: „Waarom zou een open contact met de andere O.E.E.S.-landen het E.E.G.-beleid frustreren? Zij die zo spre ken laden de schijn op zich, dat zij in Klein-Europa een economische politiek zouden willen voeren desnoods ten koste van de andere landen van West-Europa. „Wat wij behoeven is een gezamenlijke economisch-politieke conceptie voor de oplossing van de grote problemen waar voor Europa staat, in zijn verhouding tot het Oosten en in zijn verhouding tot de achtergebleven gebieden en tenslotte evenzeer in de opbouw van zijn eigen welvaart", aldus mr. Van de Mandele. K.v.K. Rotterdam siiemoD,, 2: SS - Oi IO' MISKENDE genieën kunnen zich soms met bitterheid beklagen over „de weten schap", die stompzinnig de eenmaal ge baande paden blijft bewandelen en geen goed woord over heeft voor revolutionaire denkbeelden die hun tot heil van de mens heid aan de hand worden gedaan. Door de enigszins denigrerende wijze, waarop we deze aanhef hebben samengevat kan de lezer in één oogopslag zien, dat we het mei deze uitspraak lang niet altijd eens zullen zijn. Want de warhoofderij waarmee som mige uitvinders komen aan- draven is vaak van een zo danige kwaliteit, dat iedere minuut die een serieus onder zoeker daaraan besteedt, ver loren tijd is. Aan de andere kant moeten we echter vol mondig erkennen, dat in het verleden grote geleerden van naam herhaaldelijk hebben blijk gegeven van een zö beperkt inzicht aangaande de mogelijkheden op het terrein dat zij heet ten te beheersen, dat enige kern van waar heid aan deze uitspraak zeker niet kan worden ontzegd. We moeten in dit opzicht natuurlijk een scherp onderscheid maken tussen de opvattingen van de grote massa der outsiders en die, welke in kringen van wetenschappelijke onderzoekers heersen. Buitenstaanders, die onkundig zijn van het „hoe en viaarom" der dingen, kunnen hun oordeel in de meeste gevallen niet of nau welijks funderen, terwijl van wetenschap pelijke onderzoekers mag worden aange nomen dat zij hun oordeel baseren op wetenschappelijke uitkomsten. Dat laatste blijkt echter lang niet altijd het geval te zijn geiveest en talloos vele nieuwe ideecn zijn aanvankelijk dan ook getroffen door een waanoordeel dat noch op serieus onder zoek, noch op nadenken berustte. De voor beelden hiervan zijn zelfs wanneer zij uitsluitend uit de tijd van de moderne na tuurkunde worden genomen te veel vuldig om op te sommen. Gay-Lussac en Helmholtz, wier verdiensten op weten schappelijk terrein toch onmogelijk kunnen worden ontkend, noemden iedere gedach te aan het vliegen met een apparaat dat zwaarder was dan lucht voor waanzinnig en kregen hierin steun van niemand minder dan Siemens, de prakticus bij uitnemend heid. En toen Lavoisier zijn theorieën aan- gaande de elementen ontwikkelde, werd hem door de Franse academie van wetenschappen het „on mogelijk" toegeroepen. We kunnen nu wel medelijden met Lavoisier krijgen, maar vöör we tranen gaan plengen, dienen we te bedenken dat deze scheikundige op zijn beurt de draak stak met de destijds nieuwe opvatting dat meteoor stenen uit de lucht kunnen vallen. De grote Franse natuurkundige Babinet, die nieuwe inz'.chten over de buigingsverschijnselen van het licht bij doorzichtige en ondoor zichtige voorwerpen ontwikkelde, bewees mathematisch dat het onmogelijk was een telegraafkabel te leggen tussen Europa en Amerika. We zouden zo kunnen voortgaan. Maar belangrijker dan deze voorbeelden is het verschijnsel van de behoudzucht, waar uit dergelijke oordeelvellingen geboren worden. Een behoudzucht, waaraan klaar blijkelijk ook de koele wetenschappelijke denkers zich niet hebben kunnen ont trekken. Deze erkenning moet ons anderzijds ook weer hoeden voor al te zonderlinge lan- tasterijen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft een nota tot de bur gemeester van Rotterdam gericht met be trekking tot het vraagstuk van het haven beheer. De Kamer acht bestendiging van de huidige toestand beslist onjuist en na delig voor de ontwikkeling van het gebied van de Rotterdamse Waterweg en merkt in verband daarmede nog op, dat behoudens een enkele uitzondering van ondergeschikte aard (de gemeentelijke havens van Schie dam, Vlaardingen hoofdzakelijk vissers haven en Maassluis voornamelijk haven voor de sleepdienst en de parti culiere haven van Vlaardingen-Oost) het hele havengebied van de Rotterdamse Wa terweg onder één overheidsbeheer heeft gestaan. Dit dient naar het oordeel van de Kamer, voor de toekomst evenzo het geval te zijn. De Kamer acht het daarom nood zakelijk dat er maatregelen worden getrof fen om de nieuwe haven- en industriecom plexen van de Botlek en die, welke in de verdere toekomst op Rozenburg zullen ont staan, onder ditzelfde havenbeheer te bren gen, doordat het grondgebied van de ge meente Rotterdam met deze gebieden wordt uitgebreid. Afschriften van"de nota zijn gezonden aan het college van Gedeputeerde Staten en aan de ministers van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Zaken. Blijkens het jaarverslag van de n.v. Ver enigde Nederlandse Kleermakerijen Gebr. Ibelings te 's-Gravenhage over 1957/'58 heeft de exploitatiewinst 175.915 (v.j. 376.842) bedragen. Na ruime afschrijvin gen en verdere voorzieningen bedraagt het winstsaldo 72.893 (v.j.) 151.307). Voor gesteld wordt zowel op de gewone als op de cumulatief preferente winstdelende aandelen 6 percent uit te keren (v.j. respec tievelijk 9 en 6,6 percent). De omzetten liepen achteruit. De exploi tatiewinsten daalden door het accepteren van scherpe prijzen en de gestegen kosten. In het eerste semester van het nieuwe boekjaar is hierin nog geen verbetering geconstateerd. Door het entameren van nieuwe objecten en reeds genomen maat regelen om tot export van bepaalde kle dingstukken te komen, ziet de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het aandelenkapitaal bleef onveranderd op 804.000, evenals de algemene reserve op f 315.681. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 55. Opgewonden snelde Panda naar be neden, om te kijken, hoe het met de be lastinginspecteur was afgelopen. Maar toen hij in de kamer van de familie Joppe kwam, was er geen spoor meer van de ambtenaar te bekennen. Op de plek, waar hij had gezeten, lagen de restanten van de piano. „L-ligt hij daar onder?", vroeg Panda beklemd. Groova knikte blij. „Het was een voltreffer", zei hij vergenoegd, „bovenop zijn kersepit!" „Ik vind het echt gemeen!", riep Panda uit. „Het is heel lelijk van u om een piano op een belas tinginspecteur te laten vallen!" „Och, wat zou dat nou?", bromde Groova. „Het was maar een ouwe piano. Bovendien was die niet van ons enHij zweeg verschrikt, toen opeens enkele gebarsten akkoorden klonken ende belastinginspecteur on gedeerd uit de wrakstukken oprees. „Niet van jullie?!", riep de ambtenaar, „had dat liever dadelijk gezegd. Ik heb dit instru ment al genoteerd als behorend tot uw in- beslaggenomen eigendommen!" Meneer de belastinginspecteur!", riep Panda verbaasd. „Bent u niet gewond?" De inspecteur richtte zijn kille blikken op Panda. „Waar om vraag je dat?", kraste hij. „Nou ehomdat u juist een piano op uw hoofd hebt gekregen", stamelde Panda ver ward. De ambtenaar glimlachte even bleek en vreugdeloos. „Aan dat soort dingen ben ik gewend", zei hij. „Je had eens moeten zien, wat ze op me lieten vallen, toen ik beslag legde op de contributie van de V erhuizersbond!" Vakantie. Koningin Juliana heeft het voornemen in februari een korte winter- vakantie door te brengen in Berner Ober land. Prins Bemhard maakt in die tijd zijn reis naar Chili. De prinsessen zullen de Koningin niet vergezellen. Ongelukken. De 102 vrije uren van de Amerikanen rond de jaarswisseling, hebben naar een statistiek van Uni ted Press International, het leven ge kost aan 376 personen door verkeerson gelukken, 58 door branden, 16 door on gelukken met vliegtuigen en 114 door andere oorzaken. Mongool. In de provincie Tsjinghai (Noordwest-China) heeft men het lijk gevonden van een Mongoolse krijger die zevenhonderd jaar geleden gestorven moet zijn, zo meldt het persbureau „Nieuw-China". Het lichaam verkeerde nog in goede staat. Naast het lijk lagen een paardestaart, een zadel, een boog en 11 pijlen. Troika. Mot. een Russisch vrachtschip zijn in de haven van New York een troika en drie volbloed paarden aangekomen, die premier Kroesjtsjev de miljardair Cyrus Eaton ten geschenke heeft gege ven. Een trainer en een Russische vee arts die de paarden op hun reis hebben verzorgd, zullen een week de gasten zijn van Eaton. De miljardair die onlangs een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft ge bracht zal woensdag de gastheer zijn van de Russische eerste vice-premier Mikojan. Aantekening. Te Gelmhausen in West- Duitsland is een brief uit Jeruzalem ontvangen, bestemd voor de heer H. J. Chr. von Grimmelshausen, schrijver van een boek over de dertigjarige oor log. De brief werd met de aantekening „geadresseerde op 17 augustus 1676 overleden" teruggezonden. Schorsing. De luchtvaartmaatschappij „American Airlines" heeft 20.000 van zijn 22.000 employés geschorst omdat zij er tot nu toe niet in geslaagd is de sta king van vliegend personeel te be ëindigen. Verbannen. De aanklacht tegen 25 Joego slavische communisten, die waren be schuldigd van samenzwering tegen het regime van Tito is ingetrokken. Enke len zijn in vrijheid gesteld en anderen zijn voor ten hoogste drie jaren verban nen naar het eiland Goli voor de kust. Voorkeur. De eerste twee van de 44 Britse pacifisten die onlangs door de recht bank van Swaffham schuldig werden bevonden aan verzet tegen de politie tijdens demonstraties tegen de bouw van een raketbasis hier, hebben beslo ten liever twee weken in de gevangenis te gaan dan te beloven zich een jaar lang niet aan ordeverstoringen schuldig te maken. Het tweetal heeft zich bij de politie gemeld om zijn straf uit te zit ten. Voorlopig. De Deense jurist Povl Bang- Jansen, de gewezen employé van het UNO-secretariaat, die vorig jaar juli wegens insubordinatie is ontslagen, heeft verklaard dat hij voorlopig niet in beroep tegen zijn ontslag zal gaan. Hij kijkt uit naar een betrekking in Amerika of Denemarken. Strategisch. De Amerikaanse regering is voornemens om de nieuwe staat Alas ka uit te rusten met geleide projectie len. De 49ste staat van de unie heeft een strategische ligging tegenover Si berië, waarvan hij gescheiden is door de Behring Zee. Engels. Oost-Duitsland's eerste militaire academie, genoemd naar Friedrich En gels, is te Dresden officieel door partij leider Walter Ulbricht geopend, zo be richt het Oostduitse persbureau A.D.N. De nlechtigheid werd bijgewoond door afgevaardigden van het Russische le ger en uit andere landen van het pact van Warschau. Gevonden. Vijf Oostenrijkse skiërs, die se dert een tiental dagen in het Totesge- birge ve. mist werden, zijn terecht. Zij hadden een andere beklimmin" dan oor spronkelijk was bedoeld uitgevoerd. Vreemde vangst. Twee Spaanse vissersbo ten hebben de Britse onderzeeboot Vi rulent op sleeptouw genomen, die verla ten op zee werd aangetroffen. Een woordvoerder van de Britse admirali teit heeft verklaard dat de „Virulent" die in 1946 aan Griekenland werd uit geleend, twee weken geleden aan de grond is gelopen, toen hij van Malta naar Engeland gesleept werd om daar als oud roest verkocht te worden. Advertentie k ~'C »\\e V\oU' <Jini en do»"' N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschato Zwolle Het storingsgebied, dat zich gisteren bij Ierland bevond, verplaatste zich in ver sneld tempo ongeveer naar het oosten en trok in de afgelopen nacht over België. Dit had tot gevolg dat de neerslag regen en sneeuw in ons land reeds in de nacht viel en zich in de ochtend reeds weer op- WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag laatste 24 uur e el aangevoerd, zich tijdelijk tot over ons land uitbreidt, maar na het passeren van de storing zullen noordwestelijke winden en sneeuwbuien voorkomen, omgeving transporteren. naar onze Woensdag 7 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 6.37 uur, onder 15.30 uur. Maanstanden 9 jan. 6.34 uur nieuwe maan. 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 januari Hoog water 0.40 en 13.10 uur. Laag water 8.39 en 21.07 uur. Woensdag 7 januari Hoog water 1.47 en 14.08 uur. Laag water 9.51 en 22.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Algiers 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. geen opgave. Den Helder motregen z 2 2 Ypenburg geheel bew. nno 1 8 Vlissingen geheel bew. nno 2 2 Eelde sneeuw wzw 0 0,4 Twente geheel bew. windst. 1 3 De Bilt geheel bew. zo 1 4 Eindhoven geheel bew. 0 1 6 Vlv. Z.-Limb. motregen zzw 3 4 Helsinki sneeuw z -1 3 Stockholm onbewolkt zzw -3 1 Oslo onbewolkt windst.- -11 0,1 Kopenhagen half bew. w -1 1 Aberdeen onbewolkt w -3 0 Londen geheel bew. nno 3 7 Amsterdam geheel bew. windst 1 4 Brussel motregen windst. 4 7 Luxemburg sneeuw zzw 0 11 Parijs regen wzw 10 12 Bordeaux geheel bew. z 7 2 Gnenoble sneeuw windst. -3 3 Nice zwaar bew. nnw 3 0 Berlijn zwaar bew. zzw 1 0,4 Frankfort sneeuw zzw 0 3 München sneeuw z -4 0,4 Garmisch P. sneeuw zzw -3 Zürich sneeuw zw -1 7 Genève sneeuw w -2 3 Locarno onbewolkt nnw -2 0 Wenen onbewolkt zzw -2 0 Innsbruck geheel bew. w -3 0 Rome onbewolkt ono 0 0 Ajaccio onbewolkt nno 1 0 Mallorca licht bew. n 5 Algiers mist windst. 2 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2