Ballonvaarders van de „Kleine Wereld" uit oceaan opgepikt Leidende figuren over de aspecten in de hedendaagse sport PRESIDENT COTY NEEMT AFSCHEID VAN DE PERS Donderdag begint in Beverwijk het Hoogoven-schaaktoernooi Mevrouw Blankers: wij moeten blijven vechten tegen de sport als dagtaak Meer dan 120 schakers uit zestien landen nemen er aan deel Tweeduizend km van avontuurlijke overtocht op zee rondgedobberd 9 DE HOUTWERFN. V. Bekentenis van Reg Harris „Ik accepteerde geld toen ik als amatuer reed België niet in jeugdtoernooi in Bulgarije Van der Grift weer sneller in Hamar 3 Schaken Het volleybal programma voor woensdag Acht gegadigden voor hoofdprijs KNVB-toto Scheidsrechter Martens naar Turkije Protest van CDNA Sofia werd afgewezen Bevrijding uit vergulde Prinses Irene traint hard in Val d'Isère gevangenis Soekarno gaat de partij leider raadplegen „Charlotte" in veiligheid D i N S D A G 6 JANUARI 1959 De kwestie of sportmensen alleen om de liefde voor de sport in wedstrijden dienen uit te komen en niet om materieel gewin, is het probleem dat het meest genoemd werd door leidende figuren in de wereld van de sport, toen hun gevraagd werd wat zij als het schokkendste aspect van de he dendaagse sport beschouwen. Het blijkt de mening van vele sportmensen van thans te zijn dat het oude ideaal aanpassing ver dient. Een fel bestrijder van die opvatting is Avery Brundage, de Amerikaanse voor zitter van het I.O.C. „het schokkendste is de tendens in sommige kringen om over tredingen van de amateur- of Olympische code te negeren of te excuseren. Dit is een vorm van oneerlijkheid." De Oostenrijkse skier Toni Sailer wiens amateurstatus momenteel op het hoogste niveau bekeken wordt drukte zich wel het duidelijkst uit onder die sport mensen van naam die er een andei'e me ning op na houden. „De schokkendste ten dens in de sport is de onrealistische hou ding van vooraanstaande sportfunctiona rissen en hun ouderwetse amateun egels. De sportman-aan-de-top moet voortdurend en zwaar trainen. Hoeveel tijd laat dit over voor een baan? Een skier bijvoorbeeld, moet aan alle belangrijke wedstrijden deel nemen wil hij zich kwalificeren voor de Olympische Spelen," aldus Sailer. De Australische middcn-afstandloper Herb Elliott, in brede kring beschouwd als dé sportman van 1958 ziet het zo: „Aan amateurs zou „tijdveriet" betaald moeten worden als ze in nationale of internationa le wedstrijden uitkomen." En de voorma lige Olympische ski-kampioen Stein Erik- sen uit Noorwegen, die thans instructeur is in Amerika, verklaarde zich voorstander van meer „open" kampioenschappen, waarin amateurs kunnen uitkomen tegen profs. „Sporturen" Maar ook Brundage staat niet alleen. Hij heeft steun van bekende sportfiguren als de Nederlandse atlete mevrouw Fanny Blankers-Koen en de Zwitser .Henri Schi- hin, voorzitter van de Wereld Sportpers. Mevrouw Blankers zeide: „Naar mijn me ning is het schokkendste aspect dat zo veel mensen het als hun taak wensen te zien deel te nemen aan de amateursport, en als gevolg daarvan een groot aantal „sport uren" per dag hebben alsof het gewone werkuren zijn". Schihin zei: „Het schokkendste is dat nog maar zo weinigen zich als gentlemen gedragen. Het ideaal van de amateurwed strijd, waarin men zich als gentlemen ge draagt, wordt verwaterd. Iedereen zoekt naar mazen, hetzij om materieel voordeel le verwerven via diverse vormen van schijn-amateurisme, hetzij om een voor sprong op de tegenstander te nemen, bij voorbeeld door het gebruik van een spe ciale schoen bij het hoogspringen". De vraag ontiokte echter niet alleen me ningen over controverses betreffende idea len. Men hoorde ook klachten, variërend van gebrek aan geld en faciliteiten voor de sport, en het gedrag van het publiek. „Het publiek kan maar niet begrijpen dat een sportman ziek, vermoeid of gepreoc cupeerd is", zeide de Pool Janusz Sidlo, Europees kampioen speerwerpen. „Dit ge drag is ergerlijk. Ik kan falende scheids rechters verdragen, kan mensen begrijpen die prof worden maar het slechte deel van het publiek kan ik niet verdragen". „Hartstocht van publiek" „Het schadelijkst is de hartstocht van het publiek", meende de Hongaarse voet baller Ferenc Puskas, die zijn land de rug heeft toegekeerd en die thans in het beroemde Real Madrid speelt. „Het pu bliek wil zijn favoriete ploeg altijd zien winnen", aldus Puskas. In de antwoorden van velen kwam be zorgdheid tot uitdrukking over de toene mende mechanisatie van het dagelijks le ven. Men gelooft dat dit de jeugd afhoudt van een gezonde lichaamsoefening. Ande ren voelden zich geschokt door tekenen van corruptie in de sport. De Belg Roger Moens, wereldrecordhou der 800 m. hardlopen, die vorig jaar van de sintelbaan werd verbannen door een twist met zijn club, verlangt zoiets als een handvest voor de sport, om sportmensen te beschermen tegen willekeurig optreden door sport-officials. Een IJslandse sportman zeide dat voor hem de grootste schok het feit was dat andere landen niet het voorbeeld van IJs land gevolgd hebben het boksen te verban nen. „Het doel van een bokser is zijn te genstander neer te slaan of opzettelijk te verwonden", zeide de IJslandse atletiek- ster Oern Clausen, „daarom hebben we alle boksgevechten en zelfs bokstraining verboden". Aan bekende figuren in de sport, variërend van de voorzitter van het I.O.C., de Amerikaan Avery Brundage, tot de „wonder"-at!eet Herb Elliott uit Australië, heeft UPI gevraagd wat zij het schokkendste en het bemoedigend- ste aspect in de hedendaagse sport be schouwen. Hun antwoorden vormden de basis voor dit artikel. Hier nog enkele antwoorden: Clas Thunberg. de Finse oud-kampioen op de schaats: „Het schokkendste is dat de Rus Kutz te veel van zichzelf heeft ge vergd. De wereld heeft haar grootste sport man verloren". Torsten Tegner. de bekendste Zweedse sportjournalist: „Televisie in plaats van actief aan de sport deel te nemen, kijkt men er liever naar op de t.v.". De Franse tennis-veteraan Jean Boro- tra: „Helaas zijn de pogingen te veelvul dig dat geknoeid wordt om de winst of de roem te bepalen". Didi, de Braziliaan die voor velen de beste voetballer ter wereld is: „Het onaan genaamste is dat ik het hele jaar door moet spelen". Aantal stijgt nog Gelukkig bleef men het antwoord even min schuldig op de vraag wat het meest bemoedigend aspect van de hedendaagse sport is. Uit die antwoorden blijkt dat het aantal sportbeoefenaars nog steeds stijgt. Toenemend internationaal contact bevor dert het wederzijds begrip. „Wat het hart het meest verwarmt, is dat steeds meer jongelui lid worden van sportclubs, alleen om het wedstrijdgenot zelf", zeide de markies van Exeter. „Over al in de wereld maken clubs melding van een toenemend enthousiasme van man nen en vrouwen, die het iedere week op nieuw proberen, hoewel zij nooit winnen". Avery Brundage zeide: „De verbrei ding van de ideeën belichaamd in de ama- Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 teur- en Olympische sport, zal ongetwij feld bijdragen tot beter internationaal be grip en een vreedzamer wereld". De Amerikaan Rafer Johnson, wereld kampioen tienkamp: „Het bemoedigend- ste is de toenemende sportuitwisseling tus sen de landen. Zo worden barrières afge broken en leert men elkaar beter kennen en waarderen". Mevrouw Blankers: „Het bemoedigend- ste is dat er altijd weer mensen zijn die niet het hoofd wensen te buigen voor de tendens dat de sport een dagtaak wordt, en die daartegen blijven vechten". Achteruitgang Rusland De Deense „voetbalprofessor" Knud Lundberg zag als het bemoedigendste in de sport de plotselinge achteruitgang in Rusland. Die bewijst, zeide hij, dat een land geen blijvend succes in de sport kan verwerven alleen maar met zuiver mate riële inspanning. Blijvend succes is ook een kwestie van geleidelijke evolutie en, in de eerste plaats, van de mentaliteit van de sportman. Twee bekende sportmensen blijven wat. lager bij de grond. Het mooiste in de sport, zei de Pool Sidlo, is dat ik de kans kreeg de wereld te zien. En voetballer no. 1 Didi zei: „Over twee jaar kan ik mijn voetbalschoenen aan de wilgen hangen, naar Parijs ver huizen en mij geen andere zorgen maken dan om de opvoeding van mijn dochtertje. Dat is voor mij wel het mooiste van de sport". Mevrouw Blankers-Koen Wielrennen De oud-wielrenner Reg Harris heeft toe gegeven dat hij geldbedragen tot 500 gul den geaccepteerd heeft om in baanwed- strjjden uit te komen toen hij nog amateur was. In een artikel in een weekblad had Harris laten doorschemeren dat hij „geld- onder-tafel" geaccepteerd had voor ama- teurwedstrjjden. In een interview met de Daily Mail heeft hij een toelichting ge geven: „Ja, het is waar dat ik betaald werd door promotors toen ik amateur was. En als ik dat geld niet geaccepteerd had, had ik in 1947 nooit wereldkampioen der amateurs kunnen worden. En dat kam pioenschap heeft voor mij de deur open gezet om beroepsrenner te worden en nog driemaal wereldkampioen te worden. Het is een feit dat toen ik in 1945 uit het leger kwam, ik me niet kon permitteren te rij den op mijn salaris van kantoorbediende." Harris zeide dat hij in Engeland nooit meer dan 300 gulden heeft ontvangen. Maar in het buitenland lagen de papieren anders. Daar placht een promotor te vra gen hoeveel hij wilde hebben. Gewoonlijk vroeg hij 500 gulden. Daarvan moest hij ai zijn onkosten betalen en de promotor prefereerde deze gang van zaken. Harris vertelde dat hij van de prijzen die hij als amateur gewonnen heeft, niet veel meer bezit. De meeste heeft hij ver kocht. „Er zijn misschien mensen die mijn hou ding laken, maar ik was lang zo „slecht" niet als sommige amateurs van nu", aldus Harris. Harris is nog steeds lid van de wed- strijdcommissie van de wielerbond. Op zijn uitlatingen wenste Charles King, ere- secretaris van de bond, slechts deze com mentaar te geven: „Naar mijn mening praat Harris onzin, als hij zegt dat de amateurs van nu erger zijn dan hij was. 98 percent van de renners moeten wel zuivere amateurs zijn, of zij dat willen of niet. Het geld om royale onkosten te be talen is er niet in de baansport". Het bestuur van de Belgische Voetbal bond heeft zijn inschrijving voor het inter nationale jeugdtoernooi van de Europese Voetbalfederatie teruggenomen. Zoals eer der werd vermeld was het Belgische team voor dit toernooi, dat van 28 maart tot en met 8 april in Bulgarije wordt gehouden, met Tsjechoslowakije, Polen, Frankrijk en Oost-Duitsland ingedeeld in groep A. Henk van der Grift en Cees Jan Kroon hebben het tijdens de selectiewedstrijden op de 500 en 1500 meter in Hamar weer beter gedaan dan zaterdag. Van der Grift reed de 500 meter in 43.1 sec., Kroon won de 1500 meter in 2.20.2 en bleef op de 500 meter met 44.1 opnieuw onder zijn beste tijd. Cees Jan Kroon plaatste zich daarmee ais eerste in het eindklassement, waarbij natuurlijk niet mag worden vergeten, dat geen 10.000 meter is gereden. De voornaamste resultaten waren: 500 m.: 1. Van der Grift 43.1; 2. Kroon 44.1; 3. De Graaff 44.9; 4. Vogels 44.9; 5. Van den Berg 45.2; 6. Zee 45.4; 7. Koeleman 45.6; 8. Houter 46.-; 9. Broekman 46.-. 1500 m.: 1. Kroon 2.20.2; 2. Van den Berg 2.22.3; 3. Zee 2.22.3; 4. Broekman 2.22.4; 5. De Graaff 2.22.5; 6. Lourens 2.23.8; 7. Van der Grift 2.24.8; 8. Houter 2.25.4; 9. Vogels 2.25.7; 10. Koeleman 2.25.7. De omstandigheden waaronder werd ge reden waren verre van gunstig. De ther mometer wéés 14 graden onder nul, het mistte en het ijs was tamelijk stroef. Na afloop van deze tweede selectie heeft Klaas Schenk de rijders aangewezen, die op 10 en 11 januari in Kristinehamn tegen Zweden zullen starten. Het zijn: Cees Jan Kroon, Jeen van den Berg, Kees Broekman. Wim de Graaff, Henk van der Grift, Jan Pesman. Reserves: Nico Houter en Arie Zee. Het 21ste Hoogoven-schaaktoernooi, dat donderdag 8 januari in het Kcnnemer- theater in Beverwijk begint, kan zich in een grote belangstelling verheugen. Meer dan 120 schakers uit 16 verschillende lan den zullen elkaar tot en met 18 januari de pryzen betwisten. Uiteraard gaat de groot ste belangstelling uit naar de prestaties van de deelnemers in de hoofdgroep. De organisatoren zjjn er ook dit keer in ge slaagd een zeer select gezelschap bijeen te brengen. Niet minder dan vier grootmees ters zullen aanwezig zijn. Van hen start wellicht de jonge IJslander Olafsson als favoriet. Olafsson is de laatste jaren snel naar de top van de schaakranglijst geklommen en is onlangs in het interzonale toernooi in Bad Portoraz (Joegoslavië) bij de eerste zes spelers geëindigd. Dit leverde hem een plaats in het kandidatentoernooi, waaruit de uitdager voor wereldkampioen Botwin- nik tevoorschijn moet komen. Er is geen twijfel aan, dat de Deen Larsen een ern stige concurrent voor hem zal zijn. Larsen is ook nog een jonge speler, die onder andere in 1951 een zeer eervolle vierde plaats bereikte in het wereldjeugdschaak- kampioenschap. (Winnaar werd toen de Joegoslaaf Ivkov). Men weet met Larsen nooit vooruit waar men aan toe is. Hij wisselt briljante perioden af met betrek kelijk zwakke momenten. Tegen J. H. Don- ner verkeerde hij in 1958 nog in topvorm, maar in Bad Portoraz enige tijd latei- faalde hij na een goed begin. Men beweert van Larsen, dat het nationale eergevoel hem zwaar weegt. Minder grote prestaties heeft de schaakwereld nog te wachten van de Zweed Stahlberg en de Argentijn Elis- kases. Stahlberg is in Beverwijk geen on bekende. Een dynamische figuur. Tamelijk rusteloos en herhaaldelijk overschakelend in langdurig „ijsberen". Bijzonder vinding rijk en zeker in staat een vooraanstaande rol te vervullen. Eliskases is van oorsprong een Oostenrijker. Zijn wieg heeft in Tirol gestaan. In Nederland won hij in 1938 het toernooi in Noordwijk. In de match om het wereldkampioenschap tussen wijlen dr. A. A. Aljechin en dr. M. Eu we fungeerde hij als secondant voor Aljechin. In 1939 was hij in Buenos Aires voor deelneming aan de schaakolympiade toen de wereldoorlog uitbrak. Hij is daar toen gebleven en heeft inmiddels de Argentijnse nationaliteit ge kregen. Hij schaakt voor zijn beroep. In Argentinië is hij met Najdorf, Panno, Bol- bochan één van de vooraanstaande scha kers. Hij zal stellig een goed figuur slaan. De vijfde buitenlander in de hoofdgroep is de Spanjaard Toran. Deze speler komt jaarlijks naar Beverwijk, is daar zeer ge zien en oefent zich naarstig in de kennis van de Nederlandse taal. Zowel bij mee- als tegenvallers blijft hij optimistisch. Zijn schaakprestaties zijn te vergelijken met die van Nedei-lands sterke schakers. Nooit uitgesproken goed, maar ook nooit echt slecht. Tegenover deze vijf buiten- landers stelt Nedevland der traditiegetrouw vijf sterke spelers. Ditmaal wordt ons land vertegenwoordigd door de nationale kam pioen J. H. Donner alsmede Th. van Schel- tinga, J. T. Barendregt, C. B. v. d. Berg en K. Langeweg. De Nederlanders Van hen is Donner zonder twijfel de sterkste. In het jubileumtoernooi van 1958 bereikte hij de eerste plaats samen met dr. M. Eu we. Zijn sensationele nederlaag tegen de spectaculaire Argentijn Pilnik in de laatste ronde kostte hem toen nog net de grootmeestertitel. De speelsterkte van Don ner beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Daarom denken wij hem weer een plaats onder de eerste drie toe. Th. van Scheltinga is een solide speler, zal het toernooi zeker niet winnen maar stellig een eervolle positie bereiken. C. B. v. d. Berg zal er wel prijs op stellen zijn slechte beurt op de Olympiade 1958 te München uit te wissen. J. T. Barendregt is een gezellig speler, die onlangs in het nationale kam pioenschap achter Donner, Cortlever en Van Scheltinga de vierde plaats wist te bezetten. Met belangstelling ziet men zijn prestaties in dit gezelschap tegemoet. Met het laten deelnemen van de 21-jarige K. Langeweg uit Naarden hebben de organi satoren van het Hoogoventoernooi een oude traditie hervat door een jonge speler een kans te geven. Voor hem kregen des tijds ook Donner, Bouwmeester, Roessel en Bink de gelegenheid hun waarde in in ternationale wedstrijden te tonen. De jon ge Langeweg heeft vermoedelijk zijn uit verkiezing te danken aan zijn eerste plaats in de voorwedstrijd van het Neder lands kandidatentoernooi. Reeds vorig jaar kwam hij in het jubileum-toernooi in Be verwijk uit in een invitatiegroep. Zijn resultaat was toen erg bescheiden: Een 9e plaats met 3 punten uit 9 partijen. Wan neer zijn schaakkracht het laatste jaar niet aanzienlijk is toegenomen vrezen wij een lage eindklassering. Bij de dames zien wij de winnares van 1958 terug, de Joegosla vische Lazarevic. Zij zal het opnemen tegen sterke speelsters als mevrouw Heemskerk. Chaudé de Silans (Fr.), Langos (Hong.), Szeimis (West-Dld.) en andere. De uitno digingen aan de Plongaarse dames Langos en Sinka werden merkwaardigerwijs van bondswege beantwoord met de mededeling, dat men de Hongaarse kampioene alsmede de zeer sterke Langos zou sturen. In Be verwijk wacht men met spanning af of de beminlijke Sinka nog zal (mogen) komen. Het programam luidt: Donderdag 8 jan.: 14 uur loting, 1823 uur eerste ronde; vrijdag 9 jan.: 1823 uur tweede ronde; zaterdag 10 jan.: 1823 uur derde ronde; zondag 11 jan.: 1318 uur vierde ronde; dinsdag 13 jan.: 13—18 uur vijfde ronde; woensdag 14 jan.: 1318 uur zesde ronde; donderdag 15 jan.: 1318 uur zevende ronde; zaterdag 17 jan.: 13—18 uur acht ste ronde; zondag 18 jan.: 9.30 uur negende (laatste ronde); 17 uur prijsuitreiking. Alle wedstrijden worden gespeeld in het Kennemer Theater. Woensdagavond vraagt om negen uur in het Krelagehuis de aandacht het plaatse lijk duel tussen de herenploegen van HVS en Die Raeckse. De leiders zullen zonder twijfel op sterke tegenstand van hun stad genoten moeten rekenen. Ook de leidster van de dames-overgangsklasse, MHBS. komt binnen lijnen en wel tegen het Vel- sense VCK dat enkele geroutineerde krach ten telt en in de overgangsklasse als debu tante uitstekend meekomt. Voor de eerste klasse kan De Blinkert een zege op OSS behalen. Bij de dames start Vesmia met de beste kansen tegen Gios, HVS en OVRA ontlopen elkaar niets. Dames, overgangsklasse: MHBSVCK (8 uur). Eerste klasse: VesmiaGios (7 uur), HVS—OVRA (9 uur). Tweede en derde klasse: Set UpMHBS 2. SSO—De Blinkert 2, Eclecta 2—Die Raeckse 4, Vesmia 2OVRA 2, De Blin kert 3—OVRA 3, Vesmia 3—Spaarnestad, AVC 3—HBC 4, Onze Gezellen—HBC 3, DSS 3—Onze Gezellen 3, DSS 4Topscore, Topscore 2De Blinkert 5, DSSGios 3. Heren, overgangsklasse: Die Raeckse HVS (9 uur). Eerste klasse: OSSDe Blinkert (8 uur). Tweede en derde klasse: De Blinkert 2—Set Up, PSVH—CIOS 3, PWN—CIOS 2 en WIK—AW. Het aantal winnaars van de KNVB-toto, dat zondagavond Iaat twee bedroeg, is in de loop van maandag tot acht gestegen. Naast de twee deelnemers, die 14 goede uitslagen meldden, berichtten nog zes personen eenzelfde aantal juist te hebben voorspeld. Dit achttal komt dus in aan merking voor de prjjs van 122.710,Het aantal gegadigden voor de tweede prjjs van 52.590,(13 punten) is reeds gestegen tot 257. De Nederlandse scheidsrechter J. H. Martens (Zeist) zal op zaterdag 10 en zon dag 11 januari in Istanboul enkele wed strijden leiden voor het Turkse voetbal kampioenschap. Het protest van CDNA Sofia, ingediend na de wedstrijd CDNA SofiaAthletico de Madrid om een plaats in de kwart-finales van het toernooi om de Europese voetbal beker, is door een speciale commissie af gewezen. De uitslag van de 18 december in Genève gespeelde beslissingswedstrijd blijft dus 3-1 in het voordeel van de Ma- drilenen. De Bulgaren hadden protest aangete kend tegen de zwakke leiding van de Zwit serse arbiter en tegen een vermeende Spaanse poging tot omkoping. Officials van Athletico zouden, naar de Bulgaren beweerden, een bedrag van 20.000 dollar aan de spelers van CDNA hebben toege zegd indien zij de Spanjaarden zouden la ten winnen. De belangstelling van de internationa le pers voor de Nederlandse skikampioen schappen is bijzonder groot dit jaar. De omstandigheid, dat prinses Irene aan de wedstrijden om de nationale skititels zal deelnemen, heeft een groot aantal journa listen van vele nationaliteiten in het Fran se wintersport-plaatsje Val d'Isère samen gebracht. Ook vele Nederlandse toeristen die in Zuid-Frankrijk of Zwitserland wa ren, zijn naar Val d'Isère gekomen. De prinses buit iedere gelegenheid om te trainen uit. Ook zondagmiddag, toen een straffe wind het verblijf op de hellingen allerminst tot een genoegen maakte, trok de prinses met haar skileraar naar bui ten om te oefenen Maandag was het weer gelukkig goed, zodat de gehele dag intensief kon worden geoefend. De experts die deze training bij woonden hadden niets dan lof voor de stijl en de doelmatigheid waarmee prin ses Irene skiet. Algemeen waren de ken ners van mening dat de prinses een ern stige gegadigde is voojT- de.-titel. De wedstrijden beginnen woensdag 7 ja- nuaH. J. Ytsma overleden. In de ouderdom van 79 jaar is te Leeuwarden overleden de heer J. Ytsma, oud-bestuurder van de Ned. Bond van Land- en Zuivelarbeiders, oud-lid van de gemeenteraad van Sneek en van Leeuwarden en oud-lid van de pro vinciale staten, in welke lichamen hij voor de voormalige S.D.A.P. zitting heeft gehad (Van onze correspondent in Parijs Frankrijk's president, René Coty, die donderdag zijn bureau op het Elysée aan generaal Charles de Gaulle zal afstaan, heeft gisteren de voorbereidingen van de verhuizing onderbroken om afscheid van de journalisten te nemen. De president wil zich, zo neemt men algemeen aan, uit het openbare leven terugtrekken en hoopt zich voorlopig te vestigen in Le Havre, waar hij vroeger een advocatenpraktijk heeft uitgeoefend. Tegenover de ongeveer 150 Franse en buitenlandse persvertegenwoordigers toonde het scheidende staatshoofd geen spoor van melancholie over zijn vertrek. „Op mijn leeftijd is het eerder een be vrijding uit de vergulde gevangenis dei- officiële verplichtingen te komen", zo zei de heer Coty met zijn vriendelijke glim lach. De journalisten maakten ook toespe lingen op de gebeurtenissen van mei. De gelukwens, die president Coty kreeg om dat hij toen door zijn houding een natio naal bloedbad zou hebben voorkomen, be antwoordde hij met de opmerking dat Frankrijk onder generaal De Gaulle een achterstand van veertig jaren zou kunnen inhalen. Hoogspanning Terwijl de president en zijn staf in het Elysée bezig zijn hun koffers te pakken, legt de rëgering onder leiding van gene raal De Gaulle de laatste hand aan de ver ordeningen en maatregelen, die ze in het raam der speciale bevoegdheden nog voor donderdag moeten nemen. Binnen de achtenveertig uur moeten er nog een tweehonderd teksten en decreten worden bekeken en ondertekend, en het kabinet vergadert vrijwel zonder onderbreking. Dé belangrijke onderwij sherziening, waarover al tientallen jaren touw wordt getrokken, bevindt zich eveneens in een der dossiers, die zich nog op de regerings tafel bevinden. (Reuter) De Franse minister van On derwijs, Berthoin, heeft bekendgemaakt, dat men beoogt meer natuurkundigen en technici te vormen. Bij het begin van het middelbaar onderwijs zullen de leerlingen gunnen kiezen tussen een klassieke of een moderne richting. De leerplichtige leeftijd zal worden ver hoogd van veertien tot zestien jaar en de zomervakantie besnoeid met veertien da gen. Het aantal leerkachten moet in twee jaar tijds met veertig percent toenemen. Superministers Aan de samenstelling van de nieuwe re gering hoeft daarentegen weinig meer te worden gedaan. Het staat nu vrijwel vast, dat bijna de hele zittende ministeriële ploeg in functie zal blijven. (UPI) De Gaulle zou overwegen vier of vijf ministers van staat aan te stellen, die een soort super-ministers zouden vor men, in het algemeen belast met het coör dineren van de voornaamste sectoren van de regeringsactiviteit. Die ministers van -staat of viee-premiers zouden zijn: de con servatief Pinay (Economische Zaken en Financiën), de gaullist Soustelle (Franse gemeenschap van landen), de volksrepu blikein Pflimlin (Sociale Zaken) en de on afhankelijke gaullist Malraux (Culturele Zaken). Premier Debré zelf zou het over zicht houden over de ministeries van Bin nenlandse Zaken, de Nationale Defensie en Justitie. Soustelle en Pflimlin zouden echter minder, maar meer omschreven rcgeringsverantwoordelijkheden willen hebben. Anders zouden zij er over den ken, niet aan de regering deel te nemen. BRIDGETOWN (UPI) De gondel van de ballon „The small World", die 24 dagen geleden van een der Canarische eilanden opsteeg om over de Atlantische Oceaan te zweven, is gisteravond omstreeks vijf uur nabij Bridgetown op het eiland Barbados (Brits West-Indië) aan land gesleept door een vissersvaartuig. Een juichende menigte bereidde de Britse bemanning drie man nen en een vrouw een uitbundig wel kom. Het viertal dat er vermoeid uitzag, maar overigens in goede welstand ver keerde, vertelde dat het met de ballon ongeveer 2900 km door de lucht heeft af gelegd, voordat men op het water moest neerstrijken. De laatste 1900 km van de historische tocht werden op de Oceaan afgelegd. De gondel was namelijk zo gebouwd, dat zij ook als boot dienst kon doen. ingeval de ballon boven op zee zou moeten dalen. De verbazingwekkende reis van het viertal begon op 12 december van het vorige jaar op Tenerife, een van de Canarische eilan den. Men hoopte de tocht in een tot drie waken te maken, maar reeds na enkele dagen had een zware storm de ballonvaar ders gedwongen, op ongeveer 900 mijl van de Canarische eilanden hun ballon af te haken. Toen moest de reis worden voort gezet op, inplaats van boven de Oceaan. De gondel van 8 bij 15 voet was hierop berekend, maar er was weinig ruimte. De tocht werd zeilend voortgezet en de be manning, bestaande uit de 51-jarige com mandant Eiloart, zijn 22-jarige zoor. Timo thy, navigator Colon Mudie (32 jaar) en diens vrouw Rosemary hadden het alles behalve prettig gehad. Eiloart vertelde dat men de radio, de slaapzakken en zelfs de scheermessen als ballast overboord moest zetten, zodat van comfortabel slapen sinds dien weinig meer is gekomen. Aan voedsel er was voor enkele maanden leeftocht aan boord heeft men echter geen gebrek gehad, hoewel Eiloart zichzelf en zijn tochtgenoten na de noodlanding op zee voor alle zekerheid op rantsoen gesteld had. Doel van de reis was, het bewijs te leveren dat de passaatwinden de ballon naar de overkant zouden drijven, zoals de stromingen jaren geleden met het vlot Kon-Tiki hebben gedaan over de Stille Oceaan. De wereld begon zich ongerust te maken toen de radio van de Kleine Wereld uitviel. Omstreeks kerstmis werd gemeld dat de expeditie in Venezuela gearriveerd was. Op grote schaal werd toen gezocht. Het bleek een „grap" te zijn. Taal noch teken werd sindsdien van de „Kleine Wereld" ver nomen. Op het meegenomen voedsel had men zo nodig drie maanden kunnen leven. Men beschikte over twee, door pedalen aange dreven, schroeven en een zeil. De expeditie had het geluk, gunstige winden en stromin gen te treffen. Voor hij uit Londen vertrok, had Elioart aan een Engelse krant, die de expeditie financieel steunde, geschreven: „We zijn geen zelfmoordclub. Wij geloven dat we het zullen halen". Gisteravond ontving hij een telegram van zijn redactie met de laco nieke opmerking: „Proficiat, jullie hebben het gehaald." Het viertal is gisteravond op Barbados uitvoerig gefêteerd en ook door de premier van de Westindische federatie, Sir Grantley Adams ontvangen. Daarna hadden zij nog maar één verlangen: slapen DJAKARTA (AFP) Op zaterdag. 10 januari zal president Sukarno een bijeen komst hebben met de leiders der Indone sische politieke partijen, om van gedach ten te wisselen over de invoering van zijn „geleide democratie". Op 15 januari zal de president hetzelfde onderwerp bespre ken met de leden van het kabinet. In december had Sukarno, in zijn hoe danigheid van voorzitter van de nationale raad, reeds een eerste samenkomst met het kabinet, waarin zijn geleide democra tie werd besproken. ABERDEEN (UPI) De Duitse vracht boot „Charlotte", die vijf dagen met een gebroken roer op de Noordzee rondzwalkte, is maandagavond door een Britse sleep boot, de „Metinda III", de haven van Aberdeen binnengebracht. VIGO (UPI) De Spaanse trawler Aqui- les Vial is maandagavond de thuishaven Vigo binnengelopen. In zwaar weer zijn enkele dagen geleden voor de Ierse kust drie opvarenden overboord geslagen en verdronken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3